Olympia-gangers gaan door het ijs Barcelona biedt Cruijff hulp bij geldproblemen Slimme EHBO-kit Visser streeft Kemkers voorbij ^eidócSouAcmt Russische sporters worden in Calgary verleid tot overlopen Leython klimt op AZC blijft boven Foreholte wint Ronald Koeman blijft bij PSV EINDHOVEN Ronald Koeman blijft op zijn minst nog vier jaar bij PSV. De 24-jarige centrale verdediger van de Eind- hovense club zette zijn huidige contract, dat nog twee jaar loopt, om in een verbintenis die per 1 juli 1992 eindigt. Volgens PSV-voorzitter Ruts is een dergelijke langdurige verbintenis niet alleen goed voor PSV, maar ook voor het nationale voetbal als geheel. Op die manier wordt immers voorkomen dat goede voetbal lers vroegtijdig naar het bui tenland vertrekken. De onderhandelingen over de contract-verlenging van Koe man zijn half december in alle stilte begonnen, waarbij Koe mans vader en Ger Lagendijk als gesprekpartners van PSV optraden. Er was toen geen sprake van een buitenlandse aanbieding. Pas in het laatste stadium van de besprekingen meldde Barcelona zich met se rieuze bedoelingen. Koeman ging daar niet op in. Hij voelt zich thuis bij PSV. Hij vindt het spelsysteem van de Eind- hovense club perfect voor hem geschikt en denkt niet dat Barcelona hem diezelfde mo gelijkheden zal kunnen bie den. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken 'jatis. •Noteer als nieuwe abonnee ingaande. 'Naam: i Postcode/plaats:. 'Telefoon. jDeze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. P maand automatisch betalen f23,74 D kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar Naam: (voor controle bezorging) Postcode/plaatsL. I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - nnar^ I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2SOO VD Den Haag CeidacSomo/nt Ria Visser werd in de bloemen gezet ter gelegenheid van haar afscheid. ALKMAAR De buite lingen van Marieke Stam en Ingrid Paul op de drie kilometer maakten het gevecht om de zilveren, maar met name om de bronzen medaille plotse ling interessant. Aan de hegemonie van Yvonne van Gennip, die met vier afstandsoverwinningen de Nederlandse titel prolong geerde, kon geen enkele rijdster tornen, maar de kleine verschillen op de afsluitende vijf kilometer hield het karig opgeko men publiek warm. Naast Yvonne van Gennip en Marga Preuter, die met de tweede plaats een WK-tic- ket verdiende, meldde Hanneke de Vries zich verrassend voor de bron zen medaille. Het Nederlands kampioen schap in Alkmaar onder streepte nog eens op welke eenzame hoogte Yvonne van Gennip in Nederland staat. Tussen Nederlands beste schaatster en Marga Preuter gaapte een enorm gat. Een gat dat volgens bondscoach Egbert van 't Oever gevuld had moeten worden met Ingrid Paul en Marieke Stam. „Daar hadden die twee normaal tus sen gezeten", aldus de kalende man uit Lisse. „Maar", beken de Van 't Oever, „verder zie ik eigenlijk weinig nieuwe men sen. Het damesschaatsen zal de komende tijd alle aandacht no dig hebben, want anders val len we in een diep gat". Olympia-ganger Marieke Stam mokte na afloop. Niet alleen over haar domme val na de eerste paar slagen op de drie kilometer, maar ook over het beleid van de hoofdscheids- rechter Sol. „Aanvankelijk zou er na het zesde paar op de 1500 meter gedweild worden. Vlak voor de wedstrijd wordt er doodleuk verteld dat de baan tijdens de 1500 meter niet ver zorgd zou worden. Dat was enorm in ons nadeel. We lie pen maar wat te prikken. Glij- Marieke Stam (links) en Ingrid Paul kwamen slecht voor de dag in Alkmaar. foto: anp den was niet meer mogelijk. Die Sol is een arrogante man". Yvonne van Gennip is bijna klaar voor de Olympische Spe len. Het NK-toernooi zag Van Gennip als de laatste grote test voor Calgary. „De trainings- omvang zal de komende we ken minder worden. Normaal moet de vorm dan groeien. Zo staat het tenminste in de boek jes. Ja, ook in die van Kloos terboer. Ik was blij met de drie kilometer. Ik ben lekker snel weggegaan en kon de afstand lekker vlak uitrijden. Ik ben diep gegaan, want ik had na afloop pijn in mijn benen". Snipperdag Bij de sprintsters hield Christi ne Aaftink zonder al te veel problemen de titel op zak. De rijdster uit Braambrugge profi teerde van een „snipperdag" van concurrente Ingrid Harin- ga tijdens de eerste twee af standen. Op de tweede dag hoefde Aaftinlc voor het goud eigenlijk alleen maar op de been te blijven. „Ik heb de tweede dag inderdaad op safe Vergeer wil wel naar Alma Ata ALKMAAR Niemand is veranderlijker dan Hein Vergeer. Een tamelijk dra matisch verlopen bezoek aan Alma Ata deed de Haastrechter besluiten de hooggelegen baan in Ka zakstan nimmer meer te bezoeken. Op de slotdag van de nationale titelstrijd bleek hij echter van ge dachten veranderd. „Waarom zou ik niet naar Alma Ata gaan", vraagt hij plotseling. „De druk om als eerste te eindigen is er niet meer. De kans dat de Russen de zaak saboteren is niet zo groot als het om een WK-toernooi gaat". Bondscoach Henk Gemser overweegt Vergeer tijdens de Olympische Spelen ook op de 500 en de 1000 meter te laten starten. De 1500 meter, waarvoor het NOC Vergeer al heeft inge schreven, is het voorlaat ste onderdeel van het Olympische herenpro gramma. De 500 meter (op 14 februari) en de 1000 meter (de 18e) vormen volgens de coach een goe de opmaat voor Vergeers hoofdnummer, dat voor 20 februari op de agenda staat. gereden. Door de wind was de kans op een val vrij groot en ik wilde geen risico's lopen. Mijn voorsprong was na de eerste dag groot genoeg". Naast Aaftink en Haringa reist vandaag ook Mariska Hekkers af naar West-Allis voor het WK. De sprintster uit Schalk haar reed in Alkmaar met een pijnstillende injectie in haar knie zich verrassend naar een derde plaats. BERNIE VAN UNEN ALKMAAR Leo Visser stond in zijn nog korte schaatsloopbaan bij toernooi en om Nederlandse kampioenschappen altijd in de schaduw van leeftijdgenoot Gerard Kemkers. In 1988 heeft Visser voor een andere rolverdeling gekozen. Bij de afstandskampioenschappen gaf hij nog een titel weg aan Kemkers door op de vijf ki lometer te vallen. Dit weekeinde in Alkmaar maakte de 22-jarige Haastrechter geen mis sers. Hij werd de opvolger van plaatsgenoot Hein Vergeer als allround-kampioen van Ne derland. De viermans schaatsploeg voor de wereldti telstrijd allround in Alma Ata reist uit de olympische stad Calgary via Haarlem naar de hoofdstad van de Sovjet-republiek Kazak stan. Tot dat reisschema heeft bondscoach Henk Gemser besloten. Gemser had de keus uit veel varianten, met onder andere verblijf in Butte en Davos. Hij vond de meeste trips, om de oost veertien uur, om de west tien uur, van Calgary naar Alma Ata door de vele on derbrekingen en de tijdsverschillen te ingrij pend in de vorm van zijn topschaatsers. Kees Pellenaars en Tour-winnaar Jan Janssen In 1968. foto- PELLENAARS PIONIER VAN DE WIELERSPORT BREDA In het Diaconessenhuis in Breda is zaterdagmiddag Kees Pellenaars overleden. De 74-jarige Brabander, die als wielrenner triomfen vierde en later actief was als ploeg leider, was reeds geruime tijd ernstig ziek. In 1934, te Leipzig, was Pellenaars de sterkste bij de amateurs. Zijn opvolgers lieten tot na de oorlog op zich wachten, Theo Middelkamp in 1947 bij de profs, Henk Faanhof twee jaar later bij de amateurs. Pellenaars heeft gepio nierd. Hij was al wegrenner toen in Neder land feitelijk alleen de baansport telde en ploegleider toen de echte ploegen nog ge maakt moesten worden. Onder zijn leiding - en met renners als Wim van Est, Wout Wagt- mans, Gerrit Voorting, Jan Nol ten - bouwde Nederland in het begin van de jaren vijftig een naam op in de Ronde van Frankrijk. Pel lenaars was ook de eerste leider van een ech te Nederlandse sponsorploeg. MAANDAG 1 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 KNMV schrapt alle races op Zandvoort PAPENDAL Alle motorra ces die dit jaar zouden worden [ehouden op het circuit van 'andvoort gaan niet door. De Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging (KNMV) besloot hiertoe zaterdag tijdens een vergadering op het natio nale sportcentrum Papendal. De KNMV loopt daarmee vooruit op de beslssing van [Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, dat naar alle ,waarschijnlijkheid geen toe stemming meer zal geven voor motorraces op het duinencir cuit. De wegmotoren voldoen niet aan de wettelijke geluids- MOSKOU De organisatoren van de Olympische Winterspe len in Calgary hebben volgens een Russisch blad een speciale ..hotline" met de Canadese immigratiedienst en een bewaakte afdeling ingesteld voor sportlieden die naar het westen willen overlopen. De Sovjetski Sport, het officiële orgaan van het Rus sische sportcomité en het belangrijkste sportblad in de Sovjetu nie. schreef gisteren dat in de onderkomens van de sportlieden een rode telefoon zou zijn opgesteld en in het Foothills Zieken huis zou een speciale quarantaine-afdeling zijn ingericht om sportlieden te verleiden naar het westen over te lopen. Volgens het blad is dat in strijd met het handvest van de Olympische Spelen, dat politieke propaganda verbiedt. Andersen voor ieven geschorst HAGENDORF De Deense prof Kim Andersen is door de in ternationale wielerfederatie voor het leven geschorst. Andersen werd op 23 augustus 1987, tijdens de Ronde van Limousin, voor de derde keer in twee jaar betrapt op het gebruik van verboden stimuleren middelen. In feite voor de vierde maal, want zijn eerste „derde" overtreding werd, na beroep van de Deense fede ratie. uit het strafhoek geschrapt omdat er procedurele fouten zouden zijn gemaakt. De UCI heeft nog niet eerder een levens lange schorsing uitgesproken over een beroepswielrenner. LEIDERDORP Leython is opgeklom men naar de tweede plaats, door eigen winst en verlies van de concurrentie. De Leiderdorpers traden aan tegen PVC Blokkeer, met Rob Mudde als enige spelverdeler, die behalve goed spelverdelen, ook menig punt bij elkaar serveerde. Alle sets wer den door hem uitgeser- veerd. De winst van Ley thon kwam zeker niet in dè laatste plaats door de spelanalyse van PVC, vorige week gemaakt door John Groen. Robert Maassen uit het tweede speelde mee, en deed dit niet onverdienstelijk. LEIDEN De streek- derby waterpolo tus-! sen De Zijl/LGB en AZC kende zaterdaga vond de verwachte winnaar: AZC dus. De Alphense titelpreten- dent bleef de Leidse for matie in het zwembad in De Kooi met 6-10 de baas en behield derhalve de leidende positie in de na tionale topklasse. De Zijl mag zich, ondanks het verlies, nog altijd een mi niem kansje toedichten waar het gaat om het be reiken van de kam pioenspoule. Omdat ook Polar Bears (van HZC/De Robben) ver loor, bedraagt de achter stand van de Leidenaars, met nog twee wedstrij den te gaan, nog altijd twee punten. LEIDEN Foreholte heeft weinig moeite gehad met middenmo ter ODIN. Met Karina Bruins en Ellie Spreeuw in glanzende vorm wonnen de Voorhoutsen overtui gend met 12-18. Omdat Aalsmeer in de topper tegen E O beide iunten pakte (12-10) en fZV verloor bij Quick'20 (16-7) schoof Foreholte door naar een tweede plaats. Foreholte speelde tegen ODIN collectief een sterke wedstrijd, maar had in de personen van Karina Bruins en El lie-Spreeuw twee absolu te-uitblinksters. Spreeuw scoorde de eerste drie doelpunten. Zij zou haar totaal die dag op tien treffers brengen. Bruins was tot wanhoop van de Heemskerkse speelsters onpasseerbaar. VIERMANSBOBBERS NEMEN VEEL RISICO SARAJEVO De Nederlandse viermansbob heeft in een poging te voldoen aan de NOC-li- miet voor de Olympische winterspelen te veel risico genomen. In de derde en laatste omloop van de Europese titelstrijd op de olympische baan van Sarajevo ging de bob in de laatste bocht onderuit. Gekreukeld werden de leden uit de slee gevist. Ernstige verwondingen deden zich niet voor, maar van kwalificatie - een op voorhand al onmogelijke eis - was geen sprake. De titel ging naar de Westduitse B-ploeg. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Spaanse voetbalclub FC Barcelona wil Johan Cruijff helpen bij het op lossen van zijn financiële problemen met de Banca Catalana. De onverwachte hulp van Barcelona maak te definitief de weg vrij voor de aanstelling van Cruijff als trainer van de Catalaanse miljoenen ploeg. „Johan is een belangrijke fi guur in de historie van onze club", zo verzekerde dit week end de machtige vice-presi dent van Barcelona, Juan Gas- pert. „Johan is niet alleen een goede vriend van de club, maar ook ene persoonlijke vriend. En daarom zijn wij hem aan het helpen bij het op lossen van het kleine pro bleem dat hij met de Banca Catalana heeft". Dat kleine probleem van Johan bestaat uit een schuld van bijna f 700.000. Cruijff heeft een groot gedeelte van zijn belasting plicht nooit betaald, omdat hij mening is dat de club alles moet betalen. Vice-president Juan Gaspert erkende afgelopen weekeinde ronduit dat de club onderhan delingen voert met de voorma lige Ajax-coach. Een woord voerder van FC Barcelona verklaarde gisteren in de doorgaans goedgeïnformeerde Catalaanse krant El Periodico dat het akkoord met Cruijff bijna rond is. Het geld is geen probleem", zo verzekerde hij. „Het enige probleem dat nog bestaat is dat de bevoegdheden van Cruijff nog concreet moeten worden afgebakend". Soundmix-show stoort ook gesprek Rijkaard DORDRECHT Ajax heeft de gesprekken met Jorge Gon- zalves, die Rijkaard voor Spor ting Lissabon wil verwerven, nog niet afgebroken. Vanmid dag zal waarschijnlijk de voortzetting volgen. „Wij moeten wachten", stelde voor zitter Ton Harmsen, „tot de banken in Amerika weer open zijn. Vrijdagavond waren wij onderweg, maar, ik geloof door een tv-quiz of zoiets, plot seling bleek het onmogelijk om nog verbinding te krijgen. Het is tenslotte niet zo'n heel eenvoudige zaak. Russische eeuwelingen gratis naar Seoul SEOUL De Sovjetunie wil tweehonderd mensen van honderd jaar en ouder trakteren op een bezoek aan de Olympische Spe len in Seoul. Dit plan heeft vice-voorzitter Vjatsjeslav Gavrilin van het Nationaal Olympisch Comité van de Sovjetunie voorge legd aan de organisatie tijdens zijn bezoek aan Zuidkorea. Het Zuidkoraanse dagblad Chosun Ilbo maakte gisteren 'melding van het ongewone voornemen. Door het afvaardigen van de hoogbe jaarden zou de Sovjetunie een daad van eer tegenover het gast land verrichten. Koreanen hebben volgens de principes van de wijsgeer Confusius grote eerbied voor de ouderdom. Vreugde in het Neder landse vol leybalkamp na de zege op Grieken land. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11