fVD ziet het gat in de markt op rechts talaria steekt le kop weer op lri% Waarom ben ik gespaard gebleven? Politiek Partij Parlement JNENLAND SaidM Commit ZATERDAG 30 JANUARI 1988 PAGINA 5 I HAAG Wat een in de eenzaamheid l| zijn werkkamer al vermag! Een kleine weken geleden wa- 'wij te gast bij mr. Jé- e Heldring. De reden -van was dat deze co- ^«.nist van NRC-Han- t blad in een artikel de 9 een langzame dood et vooruitzicht had ge- maaSl als zij het roer niet zou omgooien. Zon- ^^Jiemand gesproken te lÉIBen („Ik ben een ech- -.^pismus"), geheel op ei- denkkracht dus, ?dden lm Heldring tot de jom dat de VVD een lelijk rechtse koers moeten gaan varen. 2110-. j- J en op die manier zou de ■K naar zijn mening de kie- 'kunnen terugwinnen, die iatste jaren massaal naar "!DA zijn (terug)gegaan. hoezeer de christen-de- iten ook zijn veranderd, rechts zijn zij (nog) niet. x leveren zij slag met de om het electorale mid- Nu deze twee giganten lat gedeelte van het poli- tieke spectrum voor zich opei sen en D66 steeds meer links- liberale kiezers voor zich wint, is het voor de VVD zinloos zich ook nog eens tot midden partij te proclameren, vindt Heldring. De columnist constateerde dat er zich alleen op rechts nog een gat in de markt bevindt. Hij adviseerde de VVD dus zo snel mogelijk een koers la Thatcher of Reagan te gaan varen. Daarmee zou de partij twee vliegen in één klap slaan. Ten eerste zou zij haar tradi tionele achterban, die zich gro tendeels in de villawijken be vindt en zeer materialistisch is ingesteld, tevreden stellen. Ten tweede zou zij weer aan trekkingskracht gaan uitoefe nen op het meest conservatie ve segment van de CDA-aan- hang en op een deel van „de lagere volksmassa's". Die laatste groep bestaat vol gens Heldring uit mensen die nu noodgedwongen voor de PvdA kiezen maar die eigen lijk helemaal niet tevreden zijn over de „slappe" houding van die partij tegenover bij voorbeeld de steeds toenemen de criminaliteit. De columnist had er nog aan kunnen toe voegen dat deze groep zich ook dood ergert aan de hoogte van de belastingen en de socia le premies, het veronderstelde massale misbruik van de socia le uitkeringen en de aanwezig heid en „privileges" van de honderdduizenden vreemde lingen in ons land. Bijna alle maal onderwerpen die geen van de grote(re) partijen tot dusver in hun programma's hebben opgenomen. Verandering Maar misschien dat daar nu verandering komt. Het advies van Heldring om naar rechts te koersen was nog niet eens in druk verschenen, toen een VVD-commissie onder voor zitterschap van mr. A. Geurt- sen „Liberaal Bestek '90" pre senteerde, een schets voor een programma waarmee de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie de negentiger ja ren in zou kunnen. En wat voor een schets! LEN WORDEN VAAK SLORDIG GESLIKT N HAAG De drei- g van tropische ziek- vooral die van mala- neemt toe. Volgens de gste cijfers van het mi- :erie van WVC is het ital gevallen van Mala- Tropica, de gevaarlijke ïant van malaria, in J afgelopen jaar sterk egen. Werden via de eeskundige hoofdin- !tie in 1986 nog 71 ge en gemeld, in 1987 ren dat er 93. Dit cijfer nog hoger komen te jen als ook de laatste nog niet beschikba- gegevens van de- nber eraan worden toe- ioegd. Volgens deskun- en wordt deze ziekte komende jaren toch al go|angrijker, omdat cijfers de reisbranche al jaren Je VW gestage toename van J berden naar Zuidoost-Azië, "•ze tfka en Zuid-Amerika toename van het aantal ttegevallen ook minister idf Dijk van binnenlandse jen wordt behandeld we- is malaria moet volgens deels worden toe- '00- chreven aan het feit dat de in steeds br gebieden resistent blijkt tijn geworden voor sommi- malaria-pillen die aan reizi- i s worden meegegeven, r^^gens dr. José Wetsteyn, in- nist in het Academisch Me- zesafh Centrum in Amsterdam „geverbonden aan het Konink- I Instituut voor de Tropen het werkelijke aantal ge- ^^Uen van tropische ziekten *0n>l hoger liggen dan de 'C-cijfers aangeven. Want zijn verzameld naar aanlei- g van meldingen door art- ri. En niet iedere arts meldt geval van typhus of mala- »ij de instanties. Bovendien ikt Wetsteyn dat een aantal iigers niet de moeite neemt voor vertrek goed te laten Irlichten over de noodzaak zich voor bepaalde gebie- a te laten inenten tegen kten als gele koorts, cholera ttyphus en om pillen te slik- (0 tegen malaria. lordigheid (tok bij malaria is voorlich- erg belangrijk", zegt tsteijn. „Reizigers die in iaria-gebieden komen en de zijn zo goed als onbe schermd. Verder draagt ook slordigheid bij het innemen, zoals het overslaan van pillen, bij tot besmetting met de mala ria-parasiet. Verkeerde voor lichting kan ook leiden tot verkeerde doseringen, hetgeen de nodige gevaren kan opleve ren. Ook houden mensen zich niet altijd aan het voorschrift om tot vier weken na terug keer van een reis door te gaan met slikken. Hoewel malaria tabletten de besmetting niet volledig uitsluiten is dat nog geen reden er slordig mee om te springen". Hoewel cijfers niet bekend zijn, is het een publiek geheim dat onder het vliegend perso neel van luchtvaartmaatschap pijen vrij sceptisch wordt ge dacht over de bescherming door malaria-tabletten. Som mige medewerkers zouden het niet zo nauw nemen met de richtlijnen voor het slikken van die pillen. Een woord voerder van de medische dienst die op Schiphol dage lijks zeer veel werknemers van luchtvaartmaatschappijen voorziet van medicamenten, erkent dat de controle op nale ving van de voorschriften slechts mogelijk is bij de inen tingen. „We kunnen niet con troleren of iedereen die pillen werkelijk slikt. Uit het feit dat het aantal ziektegevallen zeer beperkt is leiden wij af dat de betrokkenen óf geluk hebben of kenneliik toch de pillen slikken", aldus de woordvoer der. Mug Strikt genomen hoeft iemand die in Nederland blijft niet zo bang te zijn voor besmetting met een tropische ziekte. Door goede hygiënische omstandig heden en het ontbreken van (hoge) temperaturen waarbij de ziekteverwekkers goed ge dijen is de kans gering om hier gele koorts en malaria op te lo pen. Om deze ziekten te krij gen moet je gestoken worden door een bepaalde mug; be smetting met malaria of gele koorts kan niet veroorzaakt worden door iemand anders, hetgeen wel mogelijk is bij typhus en cholera. Bijna de helft van de wereld bevolking woont in gebieden waar malaria heerst. Elk jaar worden er naar schatting 250 tot 400 miljoen mensen ziek door malaria en sterven er twee tot vier miljoen mensen aan. In die gebieden is malaria een zeker zo gevreesde ziekte als aids. Ip principe is een be smetting met de Malaria Tro- pica-parasiet op den duur do delijk als niet in een vroeg sta dium medische hulp wordt ge boden. Volgens dr. Wetsteyn wordt de voorlichting op het gebied van de tropische ziekten steeds be ter. Hoewel er nog altijd men sen zijn die uit onwetendheid op een reis naar Zuidoost-Azië, Afrika of Zuid-Amerika geen enkele medische voorzorg treffen, mag volgens dr. Wets teyn zo langzamerhand ieder een bekend worden veronder steld met de risico's. „Ook reis organisaties benaderen deze kwestie steeds serieuzer", zegt dr. Wetsteyn. Bedenkingen Dr. W. Beaumont, hoofd van de afdeling Infectieziekten van de GG en GD van Den Haag, heeft daar z'n bedenkin gen bij. Volgens hem zijn er reisorganisaties (die hij overi gens niet bij naam wil noe men) die uit concurrentie- overwegingen vrij karige voorlichting geven over pillen en inentingen die hun klanten nodig hebben om niet ziek te worden. „Dat gebeurt kenne lijk met de bedoeling de reis niet duurder te maken dan-ie al is", zegt Beaumont. „De meeste GG en GD's in Neder land zitten wat dat betreft op één lijn in hun adviezen: als zo'n reis een paar duizend gul den kost, dan moeten die paar tientjes voor je eigen gezond heid er toch ook afkunnen". Beaumont benadrukt overi gens dat de meeste reisorgani saties wat de gezondheidsvoor lichting betreft niets of weinig verweten kan worden. Dr. Wetsteyn constateert on der het steeds „reisvaardiger" publiek een groeiende interes se voor gedegen informatie over tropische ziekten. Dat leidt zij af uit de belangstelling voor brochures die door ver schillende instanties worden gepubliceerd. Ook wordt goed gebruik gemaakt van de spe ciale informatie-telefoonnum mers die de grote vaccinatie centra in veel steden hebben. Ook de voorlichting aan huis artsen is de laatste jaren ver beterd. Op gezette tijden ver schijnen van de geneeskundige hoofdinspectie bulletins waar in de laatste eisen voor inen ting en malaria-pillen worden vermeld. „Er is genoeg gele genheid om de benodigde in formatie te verkrijgen. Maar het blijft in sommige gevallen een kwestie van interpretatie", zegt dr. Wetsteyn, „want er is uiteraard enig verschil in de risico's die men loopt op een trektocht van weken door het platteland van India en een verblijf van drie dagen in een grote stad als Bangkok". ARJEN VAN DER SAR Ook de leden van de VVD, die het door de postbode gebrachte Bestek nog niet hebben gele zen, zal inmiddels duidelijk zijn uit welke hoek de wind waait. Daar hebben de reacties van de andere partijen wel voor gezorgd. PvdA-leider Wim Kok en CDA-voorzitter Wim van Velzen spraken on omwonden van een „ruk naar rechts" en D66-goeroe Van Mierlo bespeurde bii de VVD een terugkeer naar het „oude, vertrouwde, conservatieve egoisme". Dezelfde geluiden waren te beluisteren bij „liberale" VVD'ers als Geertsema en Vonhoff. Beiden spraken hun afschuw uit over Liberaal Be stek, mede omdat daarin niets te vinden is over een wettelij ke regeling van euthanasie en een wettelijk verbod op discri minatie van homofielen. Vol gens Geertsema zijn de tijden van de overleden Harm van Riel weer teruggekeerd. „Die zei ook altijd: laten we maar in het program zetten wat de mensen graag willen horen". Het gelijk van deze critici valt niet te ontkennen. Liberaal Bestek is op vele punten on versneden rechts. Het bevat bijvoorbeeld een vurig pleidooi het verminderen van de lastendruk op arbeid, „zodat extra inspanning weer wordt beloond in plaats van be straft". Het wil de „rechtsorde beter beschermen en handha ven" en is dan ook voorstan der van een „zeer harde aan pak" van de criminaliteit. Het wil een einde maken aan „de voorrechten" van de migran ten, die nu al zeven procent van onze bevolking uitmaken. Het wil deze groepen tevens verplichten zich aan te passen. „De beheersing van de Neder landse taal moet verplicht ge steld worden, als men hier wil blijven". Deze laatste passage heeft al geleid tot vergelijkin gen met de Centrumpartij. Middenkader tevreden De storm van kritiek op Libe raal Bestek was voor sommi gen aanleiding te veronder stellen dat de algemene verga dering van de VVD dit stuk wel zou „fatsoeneren". Helaas voor hen is dat wel zeer on waarschijnlijk. Volgens prof. U. Rosenthal, lid van de com- missie-Geurtsen, is het Bestek nu juist geschreven om het modale VVD-lid het gevoel te geven dat er weer naar hem wordt geluisterd. Partijvoorzitter Ginjaar is de geestelijke vader van dit idee. Hij hoopt zodoende op een herstel van de rust in de partij, die in het tijdperk-Nijpels ver te zoeken was doordat het middenkader op het laatst geen centje vertrouwen meer had in de partijleiding. Dat leidde zoals bekend tot het uit drijven van „Nijpelianen" als partijvoorzitter Kamminga en senator Zoutendijk, voorziter van de Eerste-Kamerfractie. Op zijn lange mars langs de Kamercentrales (gewesten) van de VVD constateerde Gin jaar dat het middenkader, de ruggegraat vari de partij, snak te naar de mogelijkheid zelf orde op zaken te stellen. Van daar Ginjaars verbod aan de kamerleden en ministers van de VVD om een mening te ge ven over Liberaal Bestek. Eerst komen de leden aan het woord. Gisteren was de eerste ronde, tijdens een symposium in het Turfschip te Breda, waarmee de viering werd be gonnen van het 40-jarig be staan van de VVD. Hoe deze discussie zou verlo pen was niet moeilijk te voor spellen. Het weekblad De Tijd enquêteerde alle achttien voorzitters van de VVD-Ka- mercentrales. Van de dertien die bereid waren vragen te be antwoorden, toonden zich maar liefst tien „zonder meer tevreden". Ook de paragraaf over gastarbeiders oogstte lof. „Wat daar over migranten staat, komt overeen met af spraken die internationaal zijn gemaakt", aldus voorzitter Poppens van Flevoland. „Het deel over de migranten vind ik werkelijk prima! Zo hoort het", zegt De Jonge in Utrecht. „Die paragraaf is uitstekend", juicht de Groningse voorzitter Dees. Alle reden derhalve te veron derstellen dat het VVD-pro- gram voor de periode 1990- 1994 sterk beïnvloed zal worden door Liberaal Bestek. Met alle gevolgen van dien. Want hoe kan fractieleider Voorhoeve, die vorig jaar nog een plaats ter linkerzijde van het CDA bepleitte, met zo'n stuk de partij aanvoeren in de komende verkiezingsstrijd? Of is het juist de bedoeling Voor hoeve terzijde te schuiven? Hans Wiegel, die gisteren op uitnodiging van partijvoorzit ter Ginjaar de feestrede hield in het Turfschip, begint nu toch wel heel opvallend te lon ken naar het lijsttrekkerschap. „Ik sluit niks uit," sprak de Friese commissaris donderdag avond vrolijk dreigend in Den Haag Vandaag. RIK IN T HOUT De watersnoodramp van 31 januari-1 februari 1953, overmorgen 35 jaar ge leden, staat menige Zeeuw nog onuit wisbaar in het geheugen gegrift. In de woeste golven kwamen 1835 mensen om het leven. Oude Tonge werd met 305 slachtoffers het zwaarst getroffen. In Nieuwerkerk verdronken 288 men sen en in Stavenisse vochten in die vreselijke nacht 156 inwoners (9 van de bevolking) tevergeefs voor hun le ven. Tal van huizen werden door de ziedende golven als lucifershoutjes van de aardbodem weggewist. In dit na tuurgeweld verdronken ruim 20.000 runderen. Ook paarden, koeien, var kens, schapen en geiten vochten tever geefs tegen de elementen. Onbeschrijf lijke taferelen speelden zich af in die stikdonkere nacht. Nu, 35 jaar later, blikken we met Quirijn Westdorp even terug. Hij woonde in Stavenisse, maar werd met zijn familie als door een wonder gespaard. QUIRUN WESTDORP OVERLEEFDE 35 JAAR GELEDEN WATERSNOOD DEN HAAG „Je stond oog in oog met de dood en als je dan toch gespaard bent gebleven, dan ben je intens dankbaar. Dan ko men ook de vragen. Waarom ben ik gespaard gebleven en waarom wer den zoveW anderen wel uit het leven gerukt?' Ik weet het", zegt Quirijn Westdorp, „het is God die het leven neemt. Daar moeten wij mensen van afblijven. Maar als er in een nacht zoveel ellende en verdriet over een grote bevolkingsgroep wordt uitgestort... dan is dat moeilijk te aanvaarden. Dan moet je al heel sterk in je schoenen staan". Veel godvruchtige Zeeuwen zagen in de ramp, die 35 jaar geleden Zeeland trof, de straf fende hand van God. Wat Qui rijn als dertienjarige knaap meemaakte vergeet hij nooit meer. In Zeeland, zo ook in Stavenisse, had men in de loop van de geschiedenis al heel wat meegemaakt. Het gevecht tegen het water was hen niet onbekend, maar dat hen in die nacht een grote catastrofe zou treffen, nee, dat had vrijwel niemand voor mogelijk gehou den. Kerkdienst Hoewel... de leden van de Oud-Gereformeerde Gemeen te waren een week van tevo ren tijdens een gedenkwaar dige kerkdienst gewaar schuwd. In de preek kwam tot uiting dat de Heere God in 3<ijn grote lankmoedigheid ons nog heeft willen sparen en dragen, maar dat velen geen acht hebben geslagen op die onverdiende gunstbewijzen. „Niemand hield er echter de avond van 31 januari ook maar een moment rekening mee dat ons een ramp boven het hoofd hing", vertelt Qui rijn. „Men vertrouwde op de Scheldedijk die als ring om het dorp lag. De Noordwester die pal op het dorp stond zorgde echter al spoedig voor een hoge waterstand. In de haven gaf deze hoge waterstand zor gen. Schippers en mensen van het Waterschap fronsten hun wenkbrauwen. Om elf uur in de avond was het eb en stond het water hoger dan bij vloed". Zelfs de alleroudste inwoners van dit Zeeuwse dorp hadden dit nog nooit beleefd. West- dorp, puttend in zijn jeugdher innering: „De binnenhaven lag boordevol. De zorgen na men toe. Het bleef stormen, harder en harder. Hier en daar viel het licht uit. Mannen kwamen in actie om achter de vloedplanken zandzakken te leggen. Maar het water bleef stijgen. De mensen die de be wuste kerkdienst hadden mee gemaakt kregen een angstig voorgevoel". Naar bed Eigenlijk wilde men geen plaats geven aan die gedach ten. De eilandbewoners gingen naar bed. Sommigen sliepen als een roos. Anderen sliepen onrustig of banjerden door de kamer. De familie Westdorp was ook naar bed gegaan. Om twaalf uur in de nacht stond de dijkgraaf aan de deur. Qui rijn: „Vader moest mee naar de haven om zandzakken te stapelen. Even later loeide de sirene en werden de klokken geluid. Degenen die dichtbij woonden hoorden dit onheil spellende geluid. Ouderen dachten aan de oorlog. Men moest dan vluchten. In eerste instantie dachten we dat er brand was, maar spoedig was bekend dat er gevaar was voor overstroming. Meer zandzak ken werden aangedragen, maar de noordwester wakker de aan tot orkaankracht". Er was geen houden meer aan. Met een snelheid van honderd kilometer per uur beukten de golven op de dijken. Het eerste water stroomde de straten bin nen. De familie Westdorp nam het zekere voor het onzekere en zocht onderdak bij oma en opa aan de hoger gelegen Stoofdijk. Quirijn probeerde nog wat touwen door te snij den waarmee de koeien op stal waren vastgebonden, maar dat lukte niet. Het water kwam al. Ze moesten voortmaken. Met veel moeite bereikten ze de hoger gelegen woning. Climax Quirijn Westdorp: „Om vier in de nacht bereikte de orkaan een climax. Geen dijk, geen vloedplank, geen huis was be stand tegen dit natuurgeweld. Over een lengte van 1800 me ter was de eens zo betrouwba re Scheldedijk vernield. Het water had vrij spel. Vele wo ningen werden met de grond gelijk gemaakt. Mens en dier verdronken. Het ging allemaal verschrikkelijk snel Het wa ter in de sloten kwam omhoog en toen hoorde je het geruis van het naderende water. On heilspellend was het. In een mum van tijd stond alles blank. Je zag de huizen om je heen zo in elkaar storten. Stijf vag angst zaten we daar bij el kaar. Moeder iei; „Zou de we reld toch nog door het water vergaan?" We stonden mach teloos. Bidden..o ja van bin nen bruiste het ook, maar je kon geen woord over je lippen krijgen". „Op een gegeven moment werd een stuk van het achter huis weggeslagen. We keken de dood in de ogen. We hoor den het angstgeroep van men sen en het verschrikkelijke ge loei van vee. Het waren hun laatste geluiden. Ze verdron ken. Wonder boven wonder bleven wij gespaard. In de loop van de morgen zagen we wat de ontembare kracht van het water had aangericht. Tus sen het wrakhout zag je men sen en kadavers drijven. Niet om aan te zien. Een man op een hooiberg schreeuwde om hulp. Met een bootje hebben we hem gered". Stavenisse was veranderd in een Dorp der Doden. Aange zien vele huizen van de aard bodem waren verdwenen en de overgebleven huizen grote schade hadden opgelopen, werd een groot deel van de be volking geëvacueerd. Quirijn over de vorig jaar vol tooide Deltawerken: „Zeeland is nu betrekkelijk veilig. De mensen slapen wat rustiger. Maar als het stormt en de wit te schuimkoppen zichtbaar worden, dan stormt het vooral weer in de harten van hen die deze verschrikkelijke februa- rinacht hebben meegemaakt. Het verdriet van verlies van familieleden komt dan weer boven, maar anderzijds ook de dankbaarheid. Dat je deze ramp hebt mogen overleven. In dat kader heeft de Waters noodramp van 1 februari 1953 ons 35 jaar later nog wel dege lijk wat te zeggen". Welk deel van de rijksbegroting komt het meest in aanmerking voor bezuinigingen?", vroeg één van onze onderzoeksbureaus vorig jaar aan een representatieve groep Nederlanders. Het resultaat van de enquête was voorspelbaar: de overgrote meerderheid van de ondervraagden zei onmiddellijk dat Defensie het eerst de klos zou moeten zijn. Al lange tijd is Defensie (waarvoor dit jaar bijna 14 miljard wordt uitgegevenin veler ogen een kip waar gemakkelijk heel wat veren van te plukken zijn. Hoe vaak zijn politici tijdens verkiezingsmanifestaties en spreekbeurten niet om de oren geslagen met opmerkingen over de omvang van de defensiebegrotingIeder die wel eens een politieke discussiebijeenkomst heeft meegemaakt, kent de taferelen. „Waarom moeten de zwakke groepen in onze samenleving almaar gepakt worden?", vraagt iemand op geëmotioneerde toon. „Dat is toch helemaal niet nodig? Bezuinig liever op Defensie, want daar kan best wat van af! Trouwens, er hoeft in de hele wereld ook geen honger meer te worden geleden. Als elk land een beetje van z'n defensiegeld afstaat, is het voedselprobleem zó opgelost!" De aangesproken politicus kijkt vermoeid de zaal in. „U stelt de zaken wel wat simpeltjes voor. meneer. Want u moet toch weten dat wij. Wat volgt is een riedel over het grote goed van onze vrijheid, de immense dreiging van het Warschau-Pact en het zegenrijke werk van de NA VO. uitmondend in de zin: „Dat alles mag ons best wat geld waard zijnHet zij toegegeven dat niet alle politici op deze manier de aanvallen op de defensiekas afschudden. Vertegenwoordigers van de kleine linkse partijen geven sinds jaar en dag grif toe dat er wat hen betreft een flink bedrag (zo niet alles) van Defensie kan worden afgesnoept en de laatste jaren is ook de PvdA van mening dat de krijgsmacht zonder enig risico wel met wat minder toe Toch zijn deze defensie- bezuinigers aan het Binnenhof nog altijd in de minderheid. Dat zal echter niet lang meer duren, want het ziet er naar uit dat binnen afzienbare tijd ook voor CDA 'ers de hoogte van de defensiebegroting geen heilig gegeven meer zal zijn. Deze verwachting stoelt op een zeer opmerkelijk artikel van de hand van CDA- kamerlid Ton de Kok. dat enkele dagen geleden in NRC- Handelsblad verscheen. De Kok is een groot kenner van de Sovjetunie en tevens deskundige op defensiegebied. Hij studeerde Slavische letterkunde en Ruslandkunde, was officier bij de geheime dienst van de marine en werkte enige tijd als ambtenaar op het ministerie van defensie. Wat schreef De Kok voor opzienbarends? Samengevat komt zijn verhaal erop neer dat de kracht van het Sovjetleger de afgelopen dertig jaar door westerse regeringen en organisaties als NA VO en CIA consequent en met opzet is overdreven. Dit is onder meer gebleken uit recente rapporten van de CIA, de Westeuropese Unie (de militaire samenwerkingsclub van EG-landen) en de Amerikaanse senaatscommissie voor Defensie. Dertig jaar lang zijn we belogen en bedrogen stelt De Kok verontwaardigd vast Betere woorden zijn er niet voor". De jaarlijkse verhogingen van onze defensie-uitgaven blijken gebaseerd te ziin geweest „op zeer discutabele uitgangspunten, op een deels valse voorstelling van zaken". Conclusie: „Er is dus goudgeld uitgegeven zonder een harde onderbouwing". Toe maar! Formuleringen als deze zouden zelfs in het partijblad van de PSP niet misstaan. Aan het slot van zijn betoog bindt De Kok overigens weer wat in. Hij staat niet te trappelen om onmiddellijk grote happen geld uit de defensiebegroting te halen, maar stelt voor om bij het opstellen van toekomstige regeerakkoorden" te streven naar „dezelfde defensie als vandaag de dag, met minder geld". Hier herkennen we weer iets van de voorzichtige CDA-taal. Toch moeten in de nacht na het verschijnen van De Koks artikel vele VVD'ers zwetend wakker zijn geworden en zullen in diezelfde nacht evenzovele PvdA'ers prachtig hebben gedroomd. Zeker weten. T RU BB ELS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5