k GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Nederlandse Salesianen mikken op de jeugd „Godsdienstonderwijs van een of twee uurtjes heeft langste tijd gehad" CeidocSouAo: Arrogantie van de macht", QaidócQowuvnt zaterdag 30 januari 1988 pa< IKV bouwt muur voor DDR-ambassade DEN HAAG Pax Christi Nederland en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) bouwen maandag een muur van kartonnen dozen voor de ambassade van de DDR in Den Haag. De muur als symbool van de Berlijnse muur moet de bezorgdheid van bei de vredesbewegingen duidelijk maken over de arrestatie van de deelnemers aan een protestbetoging bij de officiële herdenking in Oost-Berlijn van de moord op twee communistische voor vechters. Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht. Samen met Jus- titia et Pax Nederland en de Stichting Informatie over Charta 77 willen Pax Christi en IKV blijk geven van hun solidariteit met het Roemeense volk dat gebukt gaat onder honger en kou zon der weerga in Europa. Positie pastoraal werker onopgelost ROTTERDAM De Romeinse Congregatie voor de clerus acht zich niet bevoegd het Nederlandse statuut voor een rechtsposi tieregeling van pastoraal werk(st)ers goed te keuren. Dat hebben de Nederlandse bisschoppen eerder deze maand tijdens het ad liminabezoek in Rome te horen gekregen. Het statuut is sinds 1984 in alle bisdommen behalve het bisdom Roermond van kracht, maar is nooit door het Vaticaan officieel goedgekeurd. Kardinaal Simonis noemde begin dit jaar de angst voor het ont staan van 'alternatieve priesters' en het feit dat een dergelijke regeling van „minimaal" belang is in de wereldkerk als redenen voor de houding van het Vaticaan. In slechts enkele Westeuro- pese landen zijn pastorale werk(st)ers actief. Het ideaal is niets anders dan de waarheid op een afstand. Alphfonse de Lamartine door Marinus van der Berg Scheiden De laatste tijd zijn er artikelen verschenen over echtschei ding, die opvielen door hun toon van mildheid en begrip. Een vooraanstaande kerkelij ke functionaris, werkzaam bij de kerkelijke rechtbank, heeft gesproken over scheidings- moed. Er is een groeiende overtuiging dat er eerder lichtzinnig wordt gehuwd dan gescheiden. „Echtscheiding is een teken van gebroken heid van de mens", heeft pa ter Ter Reegen geschreven. Ik denk dat het goed is dat deze milde geluiden te horen zijn. Ze zijn een tegenstem te gen allen die zeggen: „leder een scheidt tegenwoordig maar. Als het even niet zo leuk is, gaat men maar uit el kaar". Het zijn vaak stemmen van hen die ver van de erva ring afstaan. Wel is bij mezelf de vraag op gekomen of er niet wat meer onderscheid aangebracht moet worden. Er zijn ook ge- scheidenen die geen begrip kunnen opbrengen voor woorden als echtscheidings- moed. Dat zijn de mensen die het gevoel hebben dat hun partner wel te gemakkelijk van hen is weggegaan. Ik zou hen de veriatenen willen noe men. Mannen en vrouwen en de kinderen niet te vergeten die het meemaakten dat hun partner van de ene dag op de andere dag vertrok. Voor wie de scheiding kwam als een donderslag bij heldere hemel. Hier is nauwelijks sprake van scheiding, maar veel meer van verlaten-zijn. De ander laat zich niet aanspreken op zijn besluit. De zakelijke kwesties worden geregeld via een advocaat. Er vindt geen emotionele scheiding plaats. Ds. Sytze de Vries heeft een soort kerkelijk echtschei dingsritueel ontworpen. Een ritueel kan een hulp zijn bij een belangrijke overgangssi tuatie in het leven. Zo'n echt scheidingsritueel kan ook een helende en vergevende bete kenis hebben, als de uit el kaar gegane partners zo met elkaar in gesprek hebben kunnen komen, dat er een bevestiging van het verder gaan op eigen wegen kan groeien. Waar er slechts sprake is van verlating, dreigt eerder een levenlang verwijt, rancune en boosheid. Voor hen moet er misschien nog een ander, aangepast ritueel ontworpen worden, opdat men niet een levenlang de gevangene blijft van een afgebroken verbond. Nog een tweede kanttekening zou ik willen maken bij het groeiende begrip. Het groei ende mildere klimaat, dat ge- scheidenen minder stigmati seert, uitstoot en veroordeelt, is een winst. Het is geen winst als er ook een klimaat groeit waarin er luchthartig over echtscheiding wordt ge sproken. Luchthartigheid die zelfs trekken heeft van onver schilligheid. Er is een verschil tussen verdraagzaamheid die bereid is tot mee-dragen en een mentaliteit die zegt: alles kan, als ik er maar geen last van heb. Een mentaliteit die heel open en vrij klinkt en zegt: „niet erg, het komt zo vaak voor, tot in de beste fa milies". Deze vrijheid dreigt de ander die de crisis van de scheiding moet doormaken in de steek te laten. Zowel de scheiding als verlaten worden en zelfs het verlaten kunnen een zeer ernstige levenscrisis zijn die om een serieuze aan dacht vragen. De mens die door een scheiding alleen is komen te staan, kan zeer kwetsbaar zijn en een drin gend beroep doen op een be trokken luisterende ander. De nieuwe openheid en mildheid dient nauwkeurig onderscnei- den te worden van de open heid die niets anders is dan onverschilligheid. Niet licht zinnig over gescheidenen oordelen is niet hetzelfde als hen hun ook maar aan hun eigen lot overlaten. DON BOSCO STIERF HONDERD JAAR GELEDEN In november 1829 raakte pastoor Giovanni Calosso. op de terugweg van een missiepreek in de buurt van bet Italiaanse dorpje Muriaudo, in gesprek met een jongen van veertien jaar die met hem mee terug liep. Plagend zei Calosso: Van die preek zul jij wel niet veel begrepen hebben. Weet je wat: als je er vier woorden van na kunt zeggen, krijg je vier stui vers van me.Tot zijn grote verbazing begon de jon gen vrijwel de gehele preek letterlijk weer te geven. De ontmoeting zou voor de later heilig verklaarde Giovanni Bosco een beslissend keerpunt in zijn nog jonge leven vormen. Morgen is het honderd jaar ge leden dat Giovanni Don Bosco op 73-jarige leeftijd in Turijn overleed. LEUSDEN Giovanni Don Bosco was een een voudige priester, zonder eretitels en zonder hoge kerkelijke functie. Des ondanks haalde zijn dood in 1888 de internationale pers: zijn naam was bui ten Italië onder andere bekend in Frankrijk, Spanje, België, Oosten rijk en Argentinië. Hij liet achthonderd jongens achter die bezig waren met een ambachtsoplei ding of studie. Dank zij Don Bosco hadden ze een thuis gekregen en de mogelijkheid om te stu deren. En dank zij zijn bezieling was een com plete congregatie ont staan met op dat moment 773 Salesianen, verspreid over 64 huizen in zes lan den. Giovanni Bosco werd op 16 augustus 1915 geboren als jongste kind van een boeren gezin. Op tweejarige leeftijd overleed zijn vader en de kleine Giovanni werd al iong ingeschakeld bij het werk op het boerderijtje. Geen tijd noch geld voor studeren dus, tot zijn grote verdriet, want hij wilde graag priester worden. Toen hij dat aan pastoor Giovanni Calossa vertelde tijdens die gedenk waardige ontmoeting, nam Calossa zijn jonge naamge noot onder zijn hoede. Een jaar lang kreeg Bosco van hem privéles, wat echter wreed onderbroken werd door de plotselinge dood van Calossa. Ondanks het tegensputteren van zijn jaloerse broer Anto nio mocnt Giovanni Bosco van zijn moeder verder stu deren. Giovanni betaalde zelf gedeeltelijk zijn studie door allerlei bijbaantjes aan te ne men. Dank zij de financiële hulp van een aantal priesters en leken kon hij in de herfst van 1835 naar het Seminarie van Chieri gaan. Na zijn priesterwijding op 5 juni 1841 wist Don Bosco nog niet pre cies wat hij wilde. Hij trok daarom naar Turijn waar hij samen met andere priesters werd onderwezen in de ziel zorg en de praktijk werd in- festuurd. Zo maakte Don losco kennis met alle proble men die een stad als Turijn kende, met de trek van plat teland naar de stad en aan het begin van de industriële revolutie. Op 8 december 1841 zag Don Bosco hoe de koster vlak voor de mis een arme jongen de kerk uitjoeg onder het mom dat hij niet eens de mis kon dienen. Don Bosco liet de jongen terug halen. De iongen bleek geen ouders te hebben, hij kon niet lezen of schrijven en had zelfs zijn eerste Communie nog niet gedaan. „Kun je dan zin gen?", vroeg Don Bosco hem. Verlegen zwijgen. „Maar fluiten, dat kun je toch?" De jongen schoot in de lach; het ijs was gebroken. Zondags kwam hij terug met negen vrienden, die ook niet wisten hoe ze met de rustdag aan moesten en tegen de zomer was het aantal uitgegroeid tot tachtig. Opvoeder De reactie van Don Bosco op de 'nietsnut' zou de basis vor men voor de opvoedingstheo rie die later internationale vermaardheid zou krijgen. Don Bosco hamerde er niet op dat de negatieve kanten moesten veranderen, maar begon met het ontplooien van de positieve dingen in een mens. Hij liep daarmee een eeuw vooruit op de be vestigingstheorie van Anna Terruwe en de 'pedagogiek van de hoop' van Lea Das berg. Hij moedigde kinderen aan zichzelf te ontdekken, de grenzen van hun eigen mo gelijkheden te gaan ontdek ken, de eigen bronnen aan te boren. Door die zelfontplooi ing leerden kinderen zichzelf te accepteren. Zo begint Don Bosco met zijn jeugdwerk, ziin 'Oratorium', wat letterlijk bidplaats' bete kent, maar tegelijkertijd een instuif, ontspannings- en scholingscentrum was. Elke zondag vierde hij met de jon gens de eucharistie en hield een aangepaste preek. Na de mis zorgde hij voor een ont bijt en 's middags gaf hij tij dens de middagdienst cate chese. Daaarnaast organiseer de hij gezellige dingen, zoals wandeltochten, zangles en to neel en in de avonduren konden leergierige jongens bij hem terecht voor lees-, schrijf- en rekenles. Het ora torium was overigens geen exclusieve uitvinding van Don Bosco. Priesters in Mi laan en Brescia waren hem al voorgegaan. Om zijn opvang-gevallen, van wie een derde deel wees was, te verzekeren van een goede toekomst, begon Don Bosco vanaf 1853 met vakon derwijs: een schoen- en kleermakerij, een boekbinde rij en een drukkerij. Ook be zocht een deel van 'zijn' jon gens middelbare scholen in Turijn. In de zomer van 1857 zocht Don Bosco minister Katazzi van Binnenlandse Zaken op. Die drong bij hem aan dat de priester de toekomst van zijn werk zou verzekeren. „U zou mensen uitkiezen, die in uw geest opleiden, een organisa tie moeten stichten!" Hij wist niet dat Don Bosco dat al of ficieus had gedaan. Vier jon gens, onder wie Don Bosco's latere opvolger Michiel Rua, besloten in 1854 zich, in na volging van Don Bosco, te wijden aan hun medemens. Ze noemen zich, naar St. Frans van Sales, 'Salesianen'. Een jaar na het gesprek met Ratazzi reisde Don Bosco naar Rome en legde daar aan paus Pius IX zijn plan voor, een gemeenschap te stichten waarvan de leaen voor de staat gewone burgers zouden blijven. Pius ging akkoord mits de Salesianen geloften zouden afleggen, zodat zij voor de Kerk echte religieu zen zouden zijn. Pas een jaar later, op 9 december 1859, stelde Don Bosco aan zijn in middels negentien Salesianen voor, formeel een congrega tie te stichten. Twee van de negentien haakten af, maar de congregatie was een feit. Nu honderd jaar later is er eigenlijk weinig veranderd in het werk van 'de Salesianen van Don Bosco', zoals ze te genwoordig heten. De Salesi anen zijn vooral in de Derde Wereld zeer actief in het on derwijs. En straatkinderen hebben nog steeds het hart van de 'boscianen'. In Monte video worden straatkinderen zondags opgevangen door Sè- lesianen, die daar ook twee jongensgemeenschappen heb ben gesticht. In Trelew kun nen de krantenjongens, nadat ze hun kranten hebben rond gebracht, ontbijten bij pater Lucio. Zo'n vierhonderd zwerfkinderen in het Indiase Bangalore worden in de weekends opgevangen door Salesiaanse theologiestuden ten. Van het Braziliaanse Belo Horizonte tot het Filip pijnse Cebu City en van Bo gota tot het New Yorkse Har lem hebben Salesianen hart voor de straatkinderen. Aantrekkingskracht In een verwend welvaarts land als Nederland hebben de Salesianen zich op hun andere doelstelling gewor pen: het doorgeven van het geloof. In het hoofdkwartier in Leusden huist weliswaar nog een Lagere Technische School met zo'n 350 leerlin gen, maar daar blijft het te- fenwoordig bij. Vadertje taat heeft de onderwijsrol overgenomen. De Nederlandse Don Bosco- tak is een van de weinige rk organisaties in ons land die nog jeugd weet te trekken. Omstreeks 1977 pakten de Salesianen het jeugdwerk weer op, nadat eigenlijk ie dereen in de rk kerk ermee was gestopt. De Salesiaan Sa- ris: „Toen we er meer begon nen, zeiden ze: 'Dat is alle maal EO-werk'. We zouden te lief met die kinderen om gaan. Maar het is helemaal geen EO-werk. We willen een plek van bezinning bie den voor gelovig zoekende jongeren. We zijn geen goed kope massabeweging die smijt met het evangelie. De paters W. Saris en W. van Luyn op het hoofdkwartier van Don Bosco in Leusden waar een tentoonstelling over Don Bosco is ingericht. Don Bosco kijkt goedkeurend toe. FOTO'S: PERS UNIE Openbaar biechten is tegen de fijngevoeligheid van het geestelijk leven." Dat jeugdwerk bestaat uit reizen naar Afrika voor klei ne groepen iongeren die daar verschillende ontwikkelings kampen bezoeken, er zijn Don Bosco-reizen naar Italië; de Deebeetje-kampen in As- sel op de Veluwe trekken ie der jaar meer deelnemers en op ruim veertig plaatsen in ons land ontmoeten jongeren elkaar regelmatig om over het geloof te praten. Op de 'marktdagen' in Leusden vindt er een ontmoeting tus sen die jongerengroepen plaats. Met Pinksteren wordt ter gelegenheid van het Don- Boscojaar in Leusden een Pink-Jot-Derde-Wereldfesti- val gehouden. En ook de Don Bosco-paro- chies (o.a. in Apeldoorn, Hoogland en Lauradorp) staan bekend om hun jeugdi ge gezindheid. De parochies kenmerken zich doordat ze zich in een „volkrijke buurt" vestigen, aandacht hebben voor de jeugd en de gemeen schap met elkaar centraal staat. „In Nederland is de jeugd uitgeschakeld", zegt Wim Saris. „De parochies zijn volkomen jeugdonvrien- delijk, jeugdvijandig zelfs. Wij geloven niet in kinderne- vendiensten. Ga in godsnaam geen apart jeugdwereldje scheppen." In Don Bosco-pa- rochies „ziin de jongelui de feitelijke leiders". En dat werkt, aldus Saris, want „wij hebben veel meer meedraai ende jeugd dan de doorsnee Nederlandse parochie." Wat is dan het geheim van Don Bosco anno 1988? Saris wil in ieder geval niet meer terug naar het rijke roomse leven. „Voor liturgie krijg je de jeugd niet meer, alleen een paar misdienaartjes, meer niet." Waar je jongeren wel voor krijgt, zijn „vele ta ken tot opbouw van een bete re wereld". Zo zijn de Don Bosco-parochianen actief in de felicitatiedienst, de Zonne bloem, bejaardenhulp, in de buurt en samenleving, collec teren voor de Vastenactie, milieubescherming, Amnesty International en de vredesbe- de honderdste sterfdag van Don Bosco in ons land. De ruim negentig salesianen en tien zusters vergrijzen. Er is welgeteld één jonge Salesi aan. En dat ondanks het suc ces van het jeugdwerk. „De jeugd wil wel meedoen, maar zich niet binden", zegt Saris. „Het is tegenwoordig niet in de mode om voor de rest van je leven een bepaalde rich ting in te slaan en daaraan trouw te blijven." Een pro bleem wat Giovanni Bosco ook niet vreemd was. Over de tijd kort voor zijn priester wijding schreef hij later: „Ik beefde bij de gedachte mij voor het hele leven te bin den." RUUD VAN HAASTRECHT DR. CIL WIGMANS, DIRECTEUR ZONDAGSSCHOOLVERENIGING: ZWOLLE - Het vak gods dienstonderwijs als enige drager van de identiteit van een school, heeft z'n langste tijd gehad. Dat verwacht dr. Cil Wigmans, directeur van de Nederlandse Zondags school Vereniging. „Je kunt het niet volhouden om gedurende een of twee uren per week met succes jongeren ander onderwiis - met andere doelen - aanbie den dan wat ze in de overige uren leren, horen en doen", betoogde dr. Wigmans. Hij spraK .n Zwolle op een mani festatie voor godsdienston derwijs, georganiseerd door het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum. Aan minister Deetman werd het eerste exemplaar aangeboden van „Levende Godsdienst", een nieuwe methode voor het godsdienstonderwijs in de eerste fase van het voortgezet onderwijs. De methode is de vrucht van een project van het CPS van de afgelopen ze ven jaren, het zogeheten Logo-project. In zijn toespraak keerde dr. Wigmans zich tegen gods dienstonderwijs als „deel van het vormingsaanbod", aange boden op scholen die functio neren als instituten waar jon ge mensen via diverse cur sussen de vereiste kwalifica ties voor de arbeidsmarkt kunnen halen. Godsdienston derwijs dient dan om kennis van en inzicht te krijgen in „het verschijnsel godsdienst" en de mogelijke functies er van voor individu en samen leving. „Ik meen dat scholen die zich in deze richting ont wikkelen, de onrechtvaardig heid in onze samenleving be vorderen en de menswording van grote groepen kinderen in de weg staan", aldus dr. Wigmans. Onderwijs en (geloofs)opvoe- Christus voeren. Geloofsop voeding kan zich niet beper ken tot één vakgebied. Ken nisoverdracht is ondenkbaar zonder dat kindèren en jonge mensen daarmee een nieuwe oriëntatie krijgen op de we reld om hen heen en op zich zelf. Voor het godsdienston derwijs betekent dit dat het niet langer de last van het identiteitsgebonden vak al léén te dragen heeft. De godsdienstige vorming wordt dan een aspect van het gehe le proces van leren en onder wijzen, dat plaats vindt bin nen het kader van een peda gogisch concept voor de school als leerhuis van mens wording". Verhalen Dr. Wigmans hield een plei dooi voor het biibelse verhaal als aspect van het pedagogi sche omgeving waaraan kin deren zich kunnen oriënte ren, zich kunnen wortelen. „Kinderen in de negentiger jaren moeten verhaal kun nen halen in het godsdienst onderwijs. De bijbels messi- aanse traditie leeft van ver halen die de vanzelfspre kendheden van de alledaagse werkelijkheidsbeleving kun nen doorbreken. Die traditie roept op tot geloven dat men sen geroepen zijn om de we reld te herscheppen tot men- senland, waar geen vertrou wen meer wordt gesteld in macht en geweld, maar waar het recht heerst van de vreemdelingen, de kleinen, de verslagenen en de verach ten". Wie kiest voor godsdienston derwijs waarin de verhalen van de messiaanse traditie le vend worden gemaakt, zal zich er ook voor inzetten dal in de rest van van het school se leerplan onderwezen en geleerd wordt vanuit diezelf de bevrijdende oriëntatie op mens en wereld. „Daarmee wordt elk mogelijk isolemenl van het godsdienstonderwijs voorkomen", aldus Wigmans LÜTSEN KOOISTRA Minister Braks op privé-audiëntie ROME Paus Johannes Paulus II heeft gistermorgen minister Braks van landbouw en veeteelt in privé-audiëntie ontvangen. Braks werd maandag in Rome gekozen tot voorzitter van de elfde jaarvergadering van het In ternationale fonds voor land bouwontwikkeling Ifad, die deze week in Rome is gehou den. vuu k NADAT het Israëlische leger al wekenlang, zondfvui maar ten koste van tientallen doden en honderdenn d> den onder de Palestijnse bevolking, toenemend straSosii met groeiend tegengeweld heeft beantwoord, wordt]10- nationale roep om een vredesconferentie over het Oosten met de dag krachtiger. Na de Westduitse ue van buitenlandse zaken Genscher heeft de Egyptiscjens dent Mubarak getracht een dergelijk beraad van de krijgen. Daarnaast poogt Mubarak een einde te m| het geweld over en weer op de westelijke JordaanfT de Gazastrook, de door Israël bezette gebieden. ijl Het Midden-Oosten is al veertig jaar een kruitvj*v] absolute noodzaak van een vredesconferentie bestaa wel net zo lang. Deelname van Israël aan dat overle^l, noodzakeliojk als de medewerking van de omringep*1 bische landen. Gaandeweg is de situatie ontstaan, da Palestijnen als gesprekspartner onmisbaar zijn vlll vreedzame oplossing van het probleem. de PLO, de bevrijdingsorganisatie van Yasser (I H werpt zich op als dé vertegenwoordiger van het Pai 's volk. De oorsprong en de samenstelling van „het Pare* volk" is zo complex, dat daar best iets voor te zeggenUg al was het maar bij gebrek aan een andere, duidelijke genwoordiger. Daarbij dient zich evenwel het oude pft or aan, dat de PLO bij herhaling te kennen heeft gegi di vernietiging van de staat Israël na te streven en tot[P l< heeft geweigerd zich duidelijk van dat standpunt te tjPjJ in de rest van de wereld schijnt men zich inmiddel#1'0' meer te herinneren van terreuracties van PLO-aft® r tegen volmaakt onschuldige buitenstaanders (schiet/|<U1 en acties met handgranaten op vliegvelden, kapingertn bomaanslagen op vliegtuigen, gijzelingen, ontvoeringwei gewelddadige acties tegen vooral burgers in Israël zijp zo talrijk en doen zich zo geregeld voor, dat de bevoj het trauma van de jodenvervolging in de tweede wede I log scherp in het geheugen gegrift die nieuwe gr^" den voortdurend en maar al te duidelijk voor ogen zijn goede contacten tussen gematigde Israëliërs en g!^ de Palestijnen, maar voor de overgrote meerderheid|en. Israëlische bevolking is de PLO als gesprekspartnerjncii vaardbaar. ien rotii Die achtergrond verklaart veel, maar wettigt uitera? de gewelddadige manier waarop het Israëlische let voor een andere taak is opgeleid, met de arrogantie,^ macht heeft getracht het straatgeweld van de PalijtKïi soms in de meest letterlijke zin neer te slaan. De tr$ en dat ook de Palestijnen al veertig jaar lang zwaar en (ond selijk worden beproefd. Zij vormen een volk zondek kundige indentiteit. i k? r de y-v duk JJE Palestijnen" zijn van hun land verdreven vluien gen van sterk uiteenlopende komaf. Zij stammen nie uit Israël, maar ook uit Libanon, Syrië, Jordanië en staten in het Midden-Oosten. Hun Palestijnse identiteLn nen zij aan het besef één volk te zijn, dat echter (sr opheffing van het Britse gezag over het voormalige qtr Volkenbond in het leven geroepen mandaatgebied Pai® en de vestiging van nieuwe, onafhankelijke staten in bied) overal, ook in Arabische landen, als ongewensfajRj beschouwd. Ook de Arabische staten hebben door dit Di heen geweigerd grondgebied af te staan ten behoeve vtte E Palestijnse broeders, die nu al tientallen jaren met tFre' zenden in mensonterende omstandigheden in vluchteida' kampen wonen. rïpj Groi de Israëlische bezetting van de linker Jordaan-oeveif? v Gazastrook wordt de laatste tijd nog al eens vergelekP^* de Duitse bezetting van ons land. De wijze waarop helzw lische leger het straatgeweld van Palestijnse jongeren f de in tracht te drukken werkt dat beeld ongetwijfeldu N hand, maar dat neemt niet weg dat er een groot versg v; Wij zijn bezet nadat de Duitsers ons land hadden aa»®z€ len; de bezetting van de linker Jordaan-oever en de[ strook vloeit voort uit Arabische aanvalsoorlogen té|en raël, waarbij de joodse staat bijna onder de voet werce n pen, maar in een tegenoffensief de tegenstanders totng t hun grondgebied terugwierp. De teruggave aan Egyp) erl op een kleine strook na het uitgestrekte woel bied van Gaza, toont aan dat zo'n bezetting niet Pern[|Jj hoeft te zijn. or De oplossing die de Egyptische president MubarakL« staat om een eind te maken aan de gewelddadigheden bezette gebieden, lijkt in al zijn eenvoud wellicht d{Kil haalbare mogelijkheid: een afkoelingsperiode voor beid tijen. Als van Arabisch/Palestijnse zijde een einöNE worden gemaakt aan het straatgeweld en de provocatiis M de jongeren hoeft het Israëlische leger er niet meer te£ens te treden. Een blijvende oplossing zal dat echter niet kc" zijn. Er zal'onrust blijven in de bezette gebieden, aanggns. kerd door de uitzichtloze situatie waarin de Palestijn«daa bevinden, de onvrede over werkloosheid, slechte beh< coi en gebrek aan toekomstperspectief, ook voor een vo|n generatie. Indien er een adempauze komt zal Israël di<Tdsl tig moeten benutten om verbetering te brengen in die' eJ tie. Daarbij zou de arrogantie van de macht wel eens y e grootste struikelblok kunnen zijn. staai DE BILT (KNMI) - De ko mende dagen komt er maar weinig verandering in het wis selvallige en zachte weer. Na een actieve storing die gisteren Via Oost-Engeland naar de Noordzee trok, wordt het weer vandaag beheerst door een buienstoring, die in de loop van de dag over ons land trekt. Deze buien kunnen ge paard gaan met onweer, hagel en windstoten, maar de groot ste activiteit zal waarschijnlijk boven Frankrijk zijn. Bij ons komt af en toe ook wat zon. De temperatuur loopt vanmid dag tot ongeveer 7 graden op. De wind is zuidwestelijk, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard, 6 a 7. Wetr Max. Neer- temp slag regen 10 5 Dublin Frankfur Cenève h.bew.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2