Het karwei is niet af' Er doen geen zwakke broeders mee" -Sporten moet, zeker voor gehandicapten" gpRT LEIDEN -ENÉ GUYT HOOPT OP PLEK BIJ EERSTE TIEN TIJDENS WK 3: "ft' s-.y BALBALLER RUUD ZUIDEMA: QeidM<&owtcvnt ZATERDAG 30 JANUARI 1988 PAGINA 17 Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee Zijl/LGB-trainer Frits Welling: „Werken aan een bredere basis voor volgend seizoen. Ook vanavond tegen AZC". FOTO: WIM HENDRIKS FRITS WELLING WIL NU LIEVER BU DE ZUL/LGB BLIJVEN: LEIDEN Dat De Zijl/LGB zich nu, met nog drie duels te gaan, in vrij wel dezelfde positie be vindt als verleden jaar in die fase van de competitie, kan op z'n minst verras send worden genoemd. Toen de Leidse waterpo- lo-hoofdklasser vorig sei zoen uiteindelijk net geen plaats bij de eerste vier bewerkstelligde, werd al lerwegen over een „inci dent'' gesproken. De Zijl behoorde nog altijd tot de nationale (sub)top van het waterpolo. Het feit dat de ploeg de landelijke beker strijd eervol als verliezend finalist had afgesloten, maakte dat ook nog eens mede duidelijk. Nee, de Leidenaars zouden dit sei zoen sterker dan ooit te rugkomen. Niet eens een plaats in de top vier, maar een plek bij de eerste twee van Nederland zou het doel van De Zijl/LGB vormen. Het begin van de jaargang '87- '88 wès ook veelbelovend. De Leidse formatie draaide een redelijke oefencampagne, ken de een goede competitie- en bekerstart en toonde zich vooral succesvol in de Europe se strijd der bekerwinnaars. Totdat Duisburg De Zijl een hardhandig halt toeriep en de Leidse équipe direct daarna ook op landelijk niveau ver te rugviel. De eerste confrontatie met AZC stond nog in het te ken van een mogelijk kampi oenschap. Na het verlies tegen de Alphenaars en de vier daarvopvolgende nederlagen was er in Zijl-kringen nie mand meer die daar nog over sprak. De vrije val werd pas in de laatste wedstrijd voor de winterstop een halt toegeroe pen en na die winst op Bran denburg volgde afgelopen za terdag ook nog eens een over winning op Polar Bears. Zodat De Zijl/LGB, met nog drie wedstrijden te gaan, nog „slechts" twee punten achter stand telt op datzelfde, op de vierde plaats vertoevende Po lar Bears. En er dus zoals gezegd dezelfde situatie is ontstaan als vorig seizoen, toen de Leidse ploeg uiteindelijk naast die top vier-notering greep. Een gang van zaken die trai ner/coach Frits Welling nu eveneens incalculeert. Sterker nog. Welling spreekt over een „miniem kansje": „Polar Bears moet onder meer nog tegen VZC en De Robben. Dat is geen makkelijk programma. Maar De Zijl moet zien mini maal vier winspunten te halen in wedstrijden tegen AZC. HZC/De Robben en LZ '86 Niet onmogelijk, dat niet. Maar het zou niet erg realis tisch zijn te zeggen dat we ze wel even gaan halen". Frits Welling en De Zijl gaan de beslissende competitiefase (vanavond om 20.00 uur „thuis" tegen AZC) overigens „anders" in dan vorig jaar „Toen hebben we alles op alles gezet om toch nog bij de laat ste vier te komen. Hebben we heel geforceerd gespeeld, ook steeds het sterkste team in het water gehad. Nu doen we dat niet. Ik heb elf man aan de kant en die komen allemaal aan bod. Ook .jonkies" als Marco Kerkvliet, Edo de Boef en Jeroen Duvekot. Het gaat me nu meer om een bredere basis voor volgend seizoen, dan om een plek bij de eerste vier nu". Of Welling die volgende jaar gang als coach zal meemaken, is overigens nog een vraag. Al is de kans dat Welling dan weer als trainer aan de Kooi- club verbonden is de laatste maanden beduidend gegroeid „Aan het begin van het sei zoen heb ik gezegd dat dit m'n laatste jaar zou zijn Door die Europa Cup-besognes had ik gewoon tijd tekort. Daarbij dacht ik met De Zijl minimaal bij de eerste drie te gaan eindi gen en dan bij een club ver trekken, is niet erg. In de hui dige situatie, met mijn staat van dienst, ligt dat anders. Ik vind dat ik de beslissing nu, al was het alleen maar uit be leefdheid, aan het bestuur moet overlaten. En als dan, begin volgende maand, blijkt dat het bestuur wel met mij wil doorgaan, wil ik daar ze ker over praten. Voor mijn ge voel is het karwei nu gewoon niet af. Dat betekent allemaal niet dat ik in dat geval per de finitie door zal gaan bij De Zijl. Maar de kans dat ik vol gend seizoen nog wel in de Kooi werk, is in ieder geval een stuk groter geworden" Groter in ieder geval dan de kans die De Zijl dit seizoen nog heeft om zich in de kam pioenspoule te spelen... Feestelijk Wilco van de Zeeuw weet vlak voor de carnavalstijd weer exact waar zijn reukor gaan zit: van voren en en niet opzij. Het Alphense AZC liet Van de Zeeuw met zijn maten middels een kansloze 4-11 ne derlaag plat op de bek gaan. En tijdens Van de Zeeuws po gingen om die nederlaag a f te wenden, trof het Alphense verzet de LZ-er ook nog let terlijk als een klap in het ge zicht. Erg feestelijk zal de wa- terepoloër zich zaterdag dan ook niet gevoeld hebben. Onzin Henk van Beek is bestuurslid van de Apeldoornse tafelten nisvereniging De Veluwe, die zich overigens liever ziet aan geduid met de naam van het geldschietende bedrijf, De Blaeuwe Werelt. Met die ver eniging is f bestuurslid Van Beek de laatste tijd regelmatig in het nieuws (geweest). Het reserveteam van deze Apel doornse club speelde immers een rol in de omkopingsaffai re rond het kampioenschap en de promotie van het Oegst- geester BT Lifters. Ter herin nering: Oegstgeest won het (laatste) competitietreffen met De Veluwe 2 met maar liefst 18-0 en bleef mede daardoor concurrenten OTTC en Mid delburg Zuid uiterst verras send de baas in de titelrace. De verbaasde buitenwacht ac cepteerde de uitslag als een wonderlijke en ging over tot de orde van de dag, totdat Ve- luwe-speler Han Leef er ink enkele dagen later voor Radio Brabant het woord „omko ping" liet vallen. Vervolgens herinnerden ook andere be trokkenen zich „onregelma tigheden en het eind van het liedje was dat de tuchtcom- missie van de NTTB verzocht werd de zaak te onderzoeken. Die commissie seponeerde de zaak vorige week wegens ge brek aan bewijs, hetgeen voor het hoofdbestuur van de NTTB weer de reden vormde om in beroep te gaan. Wat Van Beek en de zijnen be treft, een onnodig beroep. „Leeferink is erg gevoelig voor geld", laat de De Velu- we-bestuurder in de Nieuwe Apeldoornse Courant weten, daarmee reagerend op eerder door Leeferink gedane uit spraken. „Leeferink moet maar met tafeltennissen stop pen. Hij kan beter verslagge ver van Privé worden", aldus Van Beek die de hele kwestie als „onzin" terzijde schuift Van Beek praat over onver valste laster en maakt duide lijk dat de club steeds serieu zer overweegt de burgerrech ter in te schakelen. Onzin? (2) Van Beek, weerleggend, ver klarend, terugslaand: „De jon gens van het tweede team zijn allereerst een hele avond door het bestuur van de club ver hoord. Daarna heeft de tucht- commissie ze nog vier uur on dervraagd. Als er iets mis was met hun uitlatingen, dan was er in die gesprekken toch ze ker wel iemand doorgeslagen Leeferink blijft nu als éénling over. En wij met erg veel vraagtekens. Wan. waarom is hij een week na het duel te gen de BT Lifters voor Radio Brabant met zijn beschuldi gingen gekomenWat schoot hij daarmee op? Wie was daar werkelijk bii gebaat?" Van Beek komt al met een vermoeden dat OTTC uit Oss, dat door de 18-0 nederlaag van De Veluwe 2 de titel aan de neus voorbij zag gaan, via Leeferink een ideale stok vond om mee te slaan. Van Beek over deze hoofdpersoon: Hij wil koste wat kost eredi visie spelen. Leeferink wil al tijd het hoogste, het beste, het mooiste. Hij pakt alle moge lijkheden aan om zo hoog mo gelijk te komen. Daarom heb ik ook echt het idee dat er nog belangrijke zaken achter de hele kwestie zitten. Wij weten dat hij erg gevoelig voor geld is. Hebben we wel aan zijn onkostendeclaratie's gemerkt, waarop nogal vreemde zaken voorkwamen. Logisch dat we hem even hebben doorgelicht. Waarom veranderde hij de laatste ja ren elk seizoen van club? Eerst Vitesse uit Hengelo, toen Seine Meubelen uit Zwolle, daarna Toren stad uit Zutphen. afgelopen jaar kwam hij bij ons en nu gaat hij spelen bij Blauw Wit in Almelo". Onzin ?(3) Van Beek voorziet 'het ware verhaal' rónd Leeferink nog van enkele pakkende toevoe gingen: „Leeferink stapte des tijds tegen De Lifters na twee enkelspelen en een dubbelspel met maagklachten uit de wedstrijd. Zo luidde zijn ver klaring tenminste. De thuis club heeft zelfs nog een kop warme melk voor hem ge maakt, maar dat haalde niets uit Toen onze tegenstander na de 18-0 zege echter aan het kampioensfeest begon, vond Leeferink het wel nodig om zich vol te stoppen met bitter ballen, frikandellen en derge lijke. Ook nuttigde hij inder daad erg veel alcoholische drankjes. Dat is mij dus echt van alle kanten ter ore geko men. Hij had zelfs zoveel op, dat hij niet eens meer wist wat hij allemaal deedOok een uitspraak van Leeferink van enkele maanden terug dus ruim voor het schandaal dat hij „De Veluwe wel een oor zou aannaaien omdat hij in de zesmans-formatie van De Veluwe 2 een keer buiten de boot viel, spreekt volgens Van Beek boekdelen. Besluitend komt Van Beek op de proppen met de officiële verklaringen (het dossier om vat inmiddels zo'n 25 brieven van Lifters-voorzitter Sjaar- dema („Leeferink verklaarde voor het duel aan de bar, dat hij de wedstrijd wilde verko pen de arbiters („De wed strijd is heel normaal verlo pen, alleen de uitslag was zeer geflatteerd") en concludeert dat „het nu één tegen negen is: Leeferink tegen vier spe lers van BT Lifters, hun voor zitter, drie spelers van De Ve luwe 2 en coach Ben van Steen wijk". De uitslag van dat duel staat gezien het beroep dat het hoofdbestuur van de NTTB heeft aangetekend echter nog altijd niet vast.. FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN lEN/VEGHEL Als tttn Ruud Zuidema leeft Veghel binnen aar ook een goalball- Niet gehinderd door drie handicaps lema is blind en daar- en suikerpatiënt) de voormalig pijp- zich energiek op de met de bal met het tje. Bij de goalballers iet Leidse De Sleutels Ruud Zuidema niet ti op door het groot- antal handicaps. Ook plezier in de voor len gemaakte, maar zienden gespeel- en zijn enthou- ïie werken positief op medespelers. „Dat en- fsiasme krijg je hier Éelf met mensen als t Smit, Marcel Schaay \d Meyerink". in I irU4rink was het ook. die de rs-oorsprong Schiedammer (erna naar Leiden en dus Sleutels haalde. „Tijdens _J revalidatie op het blin- Entrum Het Loo Erf bii oom, kwam ene Ad jerink net zolang zeuren tot dat ook daar goalball ge daan werd. Eerst vond ik het maar niks, maar je gaat toch een keer meedoen en van het een kwam het ander". Ad Meyerink wordt in Leiden al gemeen aangemerkt als de nestor van het Leidse goalball. Hij introduceerde het spel ook op het revalidatiecentrum in Apeldoorn toen hij daar her stelde van een hartoperatie. Voor Zuidema was het eigen lijk niet meer dan normaal dat hij wat aan sport ging doen, nadat hij van de ene op de an dere dag blind was geworden. „Ik heb vanaf mijn achtste tot m'n dertigste gevoetbald en ik vond en vind nog steeds dat sport gewoon moet. Zeker voor gehandicapten is sport belangrijk. Door het goalballen houd ik mijn conditie op peil, kom ik los van mijn dagelijkse bezigheden en ontmoet ik „ge wone" mensen". Trein Dat die gewone mensen wei nig begrip hebben voor ande ren, ondervond Zuidema (ach terneef van de voormalig Ajax voetballer Johan Zuidema) re centelijk op het station in Lei den. „We, Aad Leeflang en ik, werden in de verkeerde trein gezet en hebben in Den Haag op het Centraal Station echt >1); 1 10, il i.oo.©EN René Guyt *2*1 van^aag voor de i.30.'|e keer mee aan het (16); igidkampioenschap ^enh)rijden voor amateurs. - vertrok de met het vlieg- naar het Zwitserse waar het WK wordt. Of het maal is scheeps- voor Guyt bij het ïopojteur WK opgaat, en dus het tricot van gaat hemzelf bezig aan seizoen, maar op een WK is heel wat anders. Er in Hagendorf geen renners mee. Een de eerste tien is mooi", liet hij voor het vertrek if Guyt is bezig aan een ff: 14a seizoen. Vorige week >rnf#plde hij in een „veldloop" 5, fjet Belgische Gemonde een famjige 2e plaats. In de we- 3°. 1S( daarvoor bleef hij bij nQU/#trijden bij onze zuiderbu- Zaa'n Overijsse (14e) en As- 10. 2|n (beste amateur) lang anedteind tussen de sterkste en was er in het Lim- •I5re hulsberg een vierde na.) p °P het Nederlands mortjipioenschap. En in de slot- ierroten van 1987 legde de Kat- fi Br»er in Frankfurt beslag op *woT plek en een 23e plaats 'jen Superprestige-rit waar- N de prof- en amateur-we- •ng (Itop meededen, stak» succes van dit seizoen Tiaast „halftime" dienst- htig hofmeester echter gaat dit seizoen dan vorig seizoen, jaar net is ook lo- N :o. t.oopor kI ben ik elk jaar iets dan net jaar gisch, want elk seizoen word je weer wat wijzer, krijg je meer ervaring in het rijden van wedstrijden en leer je be ter hoe je moet trainen", aldus de 21-jarige crosser, die dit jaar bewust ging meerijden tussen de (prof)kanonnen van het veldrijden. Guyt: „Het rijden tussen de profs is me tot nu toe niet te gengevallen; ik kan goed meekomen. En juist tussen die jongens, die zo'n 10 jaar ouder zijn en veel meer ervaring hebben, word ik met mijn neus gedrukt op het veel gro tere koersinzicht en de betere techniek die die jongens heb ben, vergeleken met mij". En met een treffend voorbeeld vervolgend: „Zo reed ik een paar weken geleden vlak ach ter Hennie Stamsnijder. Die bleef links rijden, waar ik dacht dat je beter de rechter kant kon nemen. Ik bleef achter hem rijden en merkte dat het inderdaad goed was om op dat stuk links te blijven FOTO: KEES V.O. BURG rijden. Van dat soort dingen leer ik het meest". Ondanks dat hij dit seizoen veel opgestoken heeft en on danks zijn goede rijden tussen de profs, dekt hij zich, ge vraagd naar zijn kansen op een hoge notering in Zwitser land, wat in. „Ik kijk wel hoe het gaat, ik heb er eigenlijk geen serieuze verwachting van. Aan de conditie ligt het niet. De inspanningen van de afgelopen weken zullen me niet opbreken, want ik heb niet teveel wedstrijden gere den", aldus de zesdejaars cros ser. „Dingen als de vorm van de dag en pech zullen een grote rol spelen. Vorig jaar zat het wat tegen en werd ik 27e. Ik denk dat ik tevreden ben, als ik een plek bij de eerste 10 haal. Er doen tenslotte 70 ren ners mee en zwakke broeders zitten er niet bij. De thuisrij- dende Zwitsers en de Tsje chen reken ik tot de grootste kanshebbers. En de Duitsers natuurlijk, waarvoor wereld kampioen 1987 Kluge en Ra- donski, die vorig jaar vijfde werd, meedoen". Nat Ook de lokale omstandighe den zullen volgens Swift-ren- ner Guyt grote invloed heb ben op de uitslag van van daag. „Ik hoop een beetje op het weer dat we de afgelopen week in Nederland gehad hebben. Niet te koud, geen vorst, een beetje sneeuw of regen en daardoor een nat parcours. Uit het draaiboek weet al een klein beetje hoe het parcours eruit ziet, maar erg duidelijk is het nog niet. Het is heuvelachtig, er zit nogal wat steenslag in en we rijden veel door akkervelden. Maar je weet pas goed hoe het parcours is, als je het gezien hebt. Op voorhand lijkt het goed zwaar te gaan worden". Ik hoop in elk geval dat er veel gelopen moet worden, want dat is niet in mijn na deel. Het afgelopen jaar zijn weliswaar een aantal onder delen van mijn rijden, zoals koersinzicht en techniek goed vooruitgegaan, maar het lo pen is nog altijd een onder deel waarop ik met recht goed uit de voeten kan". ERIK HUISMAN hulpeloos lopen zoeken naar de goede trein". Kwaad kan de 35-iarige ex- voetbaldoelman zich maken over het onbegrip bij de media en met name de omroepen die geen enkele aandacht aan ge handicaptensport besteden. „Voor een of andere loterij kunnen de invaliden opdra ven, maar wie besteedt er aan dacht aan de Olympische Spe len voor gehandicapten? Nie mand weet zelfs maar dat de Olympische Winterspelen ge weest zijn. Laat staan dat ze weten dat er Nederlanders wa ren". Zuidema verloor van de ene op de andere dag zijn gezichts vermogen doordat zijn bloed bij een behandeling van trom bose aan zijn been te dun ge maakt werd. De bloedvaten achter zijn ogen knapten, waardoor werken, voetballen en heel veel andere „gewone" zaken ineens over waren. „Dank zij de steun van mijn vrouw Hettie heb ik me door die ervaring heen kunnen knokken. Ook onze zoon Dan ny speelde daarin een rol. Die heeft ook mij nodig en dan ga je op een gegeven moment ge woon weer aan de slag". Aan de slag betekent voor Zuidema dat hij plannen aan het uitwerken is om in zijn nieuwe woonplaats Veghel een Ruud Zuidema in actie. „Door het goalball houd ik mijn conditie op peil en ontmoet ik „gewone" mensen". FOTO. CAREL RICHEL goalballclub op te richten, men". Daarna zien we wel hoe een „Met de hulp van alweer Ad Voor het spelen in De Sleutels en ander gaat lopen. Ik woon Meyerink en het nodige speur- heeft dat dit jaar nog geen ge- nog maar net in Veghel en ik werk hier in de buurt, wil ik volg: „De competite speel ik moet eerst eens kijken of er nu op mijn beurt anderen hel- nog uit en ook de bekerfinale meer mensen willen goalbal pen om over hun al dan niet wil ik voor geen goud missen, len hier in Brabant" visuele handicap heen te ko- want die is dit jaar in Leiden. GERT VELTHUIZEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17