Katwijkers willen nieuwe algemeen bijzondere school Gedenksteen in De Blinkerd Kemp vecht in kort geding beslaglegging aan 3agil 3DEN&OMGEVING QeidócQowuvnt zaterdag 30 januari 1988 pagina 15. rtholomeuspenning Noordermeer JORHOUT De Voorhoutse Noordermeer heeft gisteravond eerste de Bartholomeuspen- jg uitgereikt gekregen. Pastoor q erJoVeersink speldde hem de ver- |d op zilveren penning op aan einde van de jaarvergadering i_ J (Tprcir orpn i rri n rr Qf Rni* oopt de dragersvereniging St. Bar- Noordermeer is 38 jaar ac- als drager bij deze vereniging Harvan hij ook 32 jaar penning- (ester is. De penning is ontwer- {i door de Voorhouter R. ^oorhoenmaker en symboliseert de ^tholomeusparochie. Noorder- f »er reageerde blij verrast toen r st L^e onc'ersc^e'^'n8 ontving. am Onderscheiding voor R. Lestrade VOORHOUT De 59-jarige Riet Lestrade kreeg gistermid dag om vier uur van burgemees ter M. van de Wouw de ereme daille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau uitge reikt. Dit gebeurde tijdens de af scheidsreceptie in het gemeente huis. Riet Lestrade heeft veertig jaar bij de gemeente Voorhout gewerkt. Zij was administratief medewerkster op het bureau ge meentewerken. Burgemeester Van de Wouw roemde haar „vanwege haar menselijk ambte naarschap". Riet Lestrade was veertig jaar geleden de eerste vrouw die werd aangenomen bij de gemeente. Oostergeest geopend WARMOND De Ne- derlands Hervormde ba sisschool Oostergeest is vandaag door burge meester Hendrickx offi cieel geopend, 's Middags kon de bevolking van Warmond een kijkje ne men in de verbouwde school. Voor de kinderen begonnen de festiviteiten al gisteren met een cir- cusfeest in de middag en een lampionoptocht in de avonduren in gezelschap van muziekkorps St. Matthias. Polderloop Hazerswoude HAZERSWOUDE Onder auspiciën van de KNAU houdt voetbalvereniging Hazerswoudse Boys morgen de eerste Polderloop van dit seizoen. De loop is het vervolg van de bekende brandweer- lopen, die steeds de laatste zondag van januari, februari, maart en april wordt gehouden in Hazerswoude-dorp. Die data worden dit jaar gehandhaafd. Evenals de afstanden van 1,5, 5, 10 en 20 kilometer. De afstanden worden dit keer exact gemeten. Er kan één loop worden meegedaan voor een herinne ring, maar ook de gehele cyclus. Na drie lopen ontvangt men dan een grote her innering. De start is om 11.00 uur, voor de 1,5 kilometer, vijf minuten later. Alphens atheneum moet lyceum worden ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad van Al phen is akkoord gegaan met de aanvraag voor de vesti ging van een openbaar lyceum. Deze schoolvorm zou in de plaats komen van het atheneum van de Scholenge meenschap Albanianae. Een lyceum omvat een gymnasi um en een atheneum waarvan tenminste het eerste leer jaar gemeenschappelijk is. Voor een lyceum zijn tenminste 460 leerlingen nodig. Die norm wordt echter de eerste zeven jaren niet gehaald. Volgens de prognoses zou een openbaar lyceum in 1991 374 en in 1995 357 leerlingen hebben. Alphen pleR t°ch voor een openbaar lyceum omdat binnen de Rijnstreek geen andere scholen voor gelijksoortige voortgezet onder wijs zijn. Een goedkeuring betekent een verruiming van het aanbod van de gemeentelijke scholengemeenschap. De Christelijke Scholengemeenschap heeft overigens wel al een gymnasium. Maar er is volgens burgemeester en wethouders genoeg ruimte voor een openbare scholenge meenschap met gymnasium. Alphen hoopt per 1 augustus 1990 een openbaar gymnasium te hebben. Computers voor ambtenaren HAZERSWOUDE De ambtenaren van de gemeente Hazerswoude zul len door hun werkgever in de gelegenheid worden gesteld goedkoop personal computers te ko pen. Een voorstel daartoe is deze week, ondanks be zwaren van vooral de PvdA/PPR- fractie, door de ge meenteraad una niem aangenomen. BOOT BETON NAAR STRUYK HOLDING LEIMUIDEN B.V. Betonindustrie Boot in Leimuiden wordt met ingang van 1 fe bruari dit jaar overgenomen door Struyk Holding B.V. in Oosterhout. De directies van beide bedrijven hebben hierover over eenstemming bereikt. De 57 werknemers van Boot gaan over naar de Struyk-groep. Betonindustrie Boot blijft zich bezighouden met de produktie en verkoop van banden, tegels, schuttingen, hekpalen, goten, putten en geluidswand-elementen vanuit Leimui den. Het Leimuidense bedrijf blijft ook zelf standig onder eigen naam werken. Met de overname van Boot wil Struyk haar markt positie versterken, het bestratingspakket verbreden en de landelijke spreiding van activiteiten vergroten. Over de overname is overleg gepleegd met de vakbonden en de ondernemingsraad. dvearfi ziekenhuis éXiljlodelboten Vc en ii De Leidse Model- n de ten Club neemt op 6 en 7 fe- juari bezit van het „Leidse Kin" in de nieuwbouw van iete ojt Academisch Ziekenhuis. min z|'n vijftig bootjes worden ge- dag: end. Op het plein wordt een t aarisin geplaatst van vijf bij vijf tvla. eter waarin een aantal boot- kan varen. Veel van de mi zÜn radio- bfisch bestuurbaar. De ten- Instelling is geopend zater- van 10 tot 19 en zondag i 10 tot 15 uur. Xeidschendam liciteert mingin enor arple bei fJJ IIDSCHENDAM Leid- eelk ïendam, op 1 januari van dit 5.00 r vijftig geworden, heeft de ®"g eneens 50-jarige koningin rtba atrix een felicitatie in de be»rm van een feesttaart aan- O-20jboden. De lekkernij met een u. ddellijn van vijftig centime- werd gisteren op Paleis "s ten Bosch bezorgd. Op de inl t geglazuurde taart staan het (oriapen van Leidschendam, de borden „Leidschendam 50" ypA de jaartallen 1938 en 1988. Ferry fonl eiterp van banketbakkerij •00 esseling aan de Damlaan 134eft de taart vervaardigd. KATWIJK Er moet een nieuwe Algemeen Bijzondere Basisschool (ABS) komen in de Bollenstreek. Dat wil de stichting in oprichting ABS Bollenstreek. De stichting is bezig handtekeningen te ver zamelen van ouders die het initiatief ondersteunen. De eerste handtekeningen zijn inmiddels binnen. Over de nieuwe school wordt op 11 februari in de KTS aan de Leidsevaart in Voorhout een informatieavond gehouden. Aanvang 19.30 uur. De initiatiefnemers om tot oprichting van een algemeen bijzondere school in de Bol lenstreek te komen zijn vier Katwijkers die afkomstig zijn uit het onderwijs. H. Gom- mer, E. Gommer-Visser, A. Guijt en L. Guijt-de Jong hebben het voortouw geno men uit onvrede met het be staande onderwijs. Ze willen op de nieuwe school allerlei onderwijsvernieuwingen doorvoeren. Aandacht voor het individuele kind moet centraal staan op de nieuwe school waar niet meer met klassen maar in verschillen de groepen wordt gewerkt. Ook worden geen aparte vakken gegeven en zal veel aandacht worden besteed aan de sociale en persoonlijkheid sontwikkeling van de kinde ren. Verder is het de bedoe ling dat leerkrachten aan de nieuwe school een extra op leiding volgen om hoogbe gaafde kinderen te begelei den. Op de school krijgen de leer lingen onderricht in de ver schillende levensbeschouwin gen. H. Gommer uit Katwijk hierover: „Een dergelijke manier van levensbeschou welijk onderwijs is noodzake lijk in een samenleving als de onze, waar verschillende cul turen bij elkaar komen en de mens voortdurend wordt ge confronteerd met nieuwe in formatie". De school, die een streek- functie krijgt, krijgt gemeen schappelijke lunchpauzes en aangepaste schooltijden. Kin deren waarvan beide ouders werken, kunnen op deze wij ze worden opgevangen. Ook wordt gezorgd dat er vervoer is naar de school. De initiatiefnemers hebben inmiddels al veel positieve reacties gekregen. „Het aan tal Algemeen Bijzondere Scholen groeit in Nederland. In de Bollenstreek is er nog niet een. Sinds we twee we ken geleden begonnen met de campagne zijn de eerste handtekeningen binnen". In welke gemeente de school komt, is nog niet bekend. „Noordwijk heeft geen duinen van suiker NOORDWIJK „Noord- wijk heeft toch geen dui nen van suiker?" Dat zei gisteravond voorzitter B. de Jong van de Noord- wijkse Reddingbrigade in zijn openingswoord van de jaarlijkse feestavond. Hij doelde op de situatie rond de twee strandposten van de brigade. Deze moeten volgens hem broodnodig worden vervangen. Het Hoogheemraadschap van Rijnland wil echter geen toestemming verlenen, omdat de duinen daardoor gevaar zouden lopen. „Het hoogheemraadschap vreest overstromingen", aldus de voorzitter, „terwijl er in de laatste 15 jaar tien meter duin is bijgekomen. Toen stonden de posten negen meter uit het draad van de afzetting, nu staan ze een paar meter in de duinreep. We zijn jaloers op de Kat- wijkse Reddingbrigade", merkte hij op. De zuster- brigade heeft al jaren een stenen strandpost en die wordt nu voor 60 mille vernieuwd. Overigens bleek ook de financiering van de nieuwe posten nog niet geheel rond te zijn. De heer G.J. Wassenaar, voor zitter van de woningbouwver eniging Volksbelang, heeft gis termiddag om vier uur in de stromende regen een gedenk steen onthuld in een woning aan de Clusiusstraat in de Lis- sese wijk De Blinkerd. De ge velsteen werd aangebracht om te memoreren dat Wassenaar op 25 augustus de eerste paal sloeg voor dit complex van 25 woningwetwoningen. Op 28 ja nuari werd de laatste woning opgeleverd. Met dit project eindigt de woningbouw in De Blinkerd want deze Lissese wijk is vol. De woningbouwver eniging Volksbelang is wel van plan om in de nieuwe wijk Poelpolder Zuid 2 nog 23 de zelfde woningwetwoningen te bouwen. Deze moeten in mei/juni worden opgeleverd. Volksbelang heeft dan 2300 woningen onder haar beheer. FOTO: WIM VAN NOORT DEN HAAG/HAZERSWOU- DE Simon Kemp, eigenaar van het gelijknamige vuilver- werkingsbedrijf in Hazerswou de, heeft een kort geding aan gespannen tegen het Goudse bedrijf Datco International. Inzet is de beslaglegging op de bezittingen van Kemp door Datco. Kemp eiste gisteren dat het beslag wordt opgeheven. Daarbij stelde hij bovendien dat Datco een bedrag van één miljoen gulden aan hem be taalt voor de geleden schade. Datco heeft beslag op de bezit tingen van Kemp laten leggen omdat deze financiële ver plichtingen niet zou nakomen. In totaal gaat het om een be drag van ongeveer 1,2 miljoen gulden. Over de exacte hoogte van dit bedrag en over de di recte opeisbaarheid daarvan zijn de beide partijen het ech ter niet eens. Een aandelen transactie, de aflossing van een lening van Datco aan Kemp, een vergoeding voo adviezen, een aanslag voo omzetbelasting en een nahef fing van de inspectie invoer rechten en accijnzen zijn daar bij in het geding. Een verzeke ringsmaatschappij heeft naa aanleiding van de beslagleg ging betalingen voor de bouw van een kantorencomplex aan Kemp stilgelegd. Daardoor lijdt Kemp nu flinke financië le schade. Ook de bouw stag neert daardoor. De president van de recht bank, mr. R. Portheine, twij felde aan het nut van de beslaglegging door Datco, om dat Kemp's financiële positie niet ongunstig is. „Beslagleg ging dient als een soort ver vangende zekerheid als een bedrijf zijn financiële ver plichtingen niet na kan komen wanneer het in moeilijkheden verkeert. Dat is bij Kemp ech ter niet het geval". De presi dent van de rechtbank wijst over een week vonnis. Bosschardt opent bazar Luitenant-kolonel Bos schardt opende gistermid dag de bazar in de hal van de Rijnsburgse Immanuël- kerk. Bosschardt knipte een lint door dat voor de grote deuren van de kerk was gespannen. In de hal hield ze vervolgens een korte toespraak waarin ze haar blijdschap uitte over de hele actieweek onder het motto „Helpt het Leger des Heils de daklozen hel pen". Omdat buiten hon derden Rijnsburgers in de regen stonden te wachten om naar binnen te gaan, hield Bosschardt haar speech kort. Ze ging ver volgens bij de deur staan om iedereen die de bazar binnenging de hand te schudden. De bazar, die gisteravond om tien uur af gelopen was, is georgani seerd door de gezamenlij ke gereformeerde kerken uit Rijnsburg en is onder deel van een hele actie week. Eerder in de week vonden een concert, een toneelvoorstelling en een kinderactie plaats. De tota le opbrengst, die waar schijnlijk morgen bekend is, gaat naar het Leger des Heils. FOTO: WIM VAN NOORT Onder redactie van Ton Pieters Toen het „Geïllustreerd Zon dagsblad" op zaterdag 30 janu ari 1926 uitkwam, had de Vol kenbond weer eens een stap in de goede richting gezet. Over het algemeen had deze inter nationale organisatie nog min der in de melk te brokkelen dan het nieuwe: probeersel van na de tweede wereldoorlog, de Verenigde Naties, maar ze moest toch minstens trachten er iets van te maken. In januari '26 ging het dan om een „Volkenbondsinstituut voor geestelijke samenwer- king, een instelling die dezer dagen te Parijs werd geopend en alweder een stap vormt ter verbetering van de samenwer king tusschen de verschillende volkeren". Op de foto zag men „eenige zeer bekende figuren uit het rijk der wetenschap", zoals onze grote professor Lo- rentz, het genie Einstein en de al evenzeer beroemde Madame Curie (die waarschijnlijk in het geheel niet graag op de kiek wou, want ze hield een hand voor haar gezicht; misschien zag zq het ook niet helemaal zitten met die samenwerking). In Brussel was de aartsbisschop van Mechelen en primaat van België overleden. Dat was de befaamde kardinaal Mercier. De eminentie bezat grote ga- „Maar als je weet, wie je auto gestolen heeft, waarom ga je ze dan niet terughalen?" „Ik wacht tot hij den wagen heeft laten opknappen". ven naar geest en hart, maar hij was ook fanatiek franco foon. Ofschoon hij in de Vlaamse stad Mechelen resi deerde, had hij maar weinig met 't Vlaams op. 't Kan best, dat hij die aversie had opgelo pen toen hij een Mechelaar te gen een vriend had horen klappen: „Awel zunne, vatten we seffens 'nen witteke!" Ach ja, awaai. Hij moet dan ook een keer gezegd hebben, dat het Nederlands geen cultuurtaal was en dat een beschaafd mens zich niet behoorlijk in die taal kon uitdrukken. De Heer zal 't hem vergeven hebben, maar leuk en hartelijk klonk het niet, ook al lag hij daar nu als stoffelijk overschot op zijn praalbed. Het Zondagsblad zag echter heel andere dingen „in den grooten Kardinaal": „Na enkele weken van ziek- zijn in de kliniek te Brussel, waar hij een operatie had on dergaan, overleed Kardinaal Désiré Mercier op 74-jarigen leeftijd. Tusschen de data 24 November 1851-23 Januari 1926 ligt een werkzaam en roemrijk leven, besteed in den dienst van den Meester. Mer cier was reeds in zijn jeugd een opvallende verschijning door zijn innige godsvrucht, schran- deren geest en vooruitstreven- den aard. Rome wees hem, jong nog, aan om aan de Leu- vensche hoogeschool de Tho mistische wijsbegeerte te do- ceeren en spoedig was in bree- de kringen de naam van Mer cier als universeel geleerde ge vestigd. Dat hij niet alleen de theoretische wetenschap dien de, maar ook oog had voor de praktijk, bewees zijn werk zaamheid in het sociale leven, o.a. ziin aanmoediging van de drankbestrijding. Als aartsbisschop van Meche len was hij een sieraad der Kerk, als man der wetenschap een glorie voor den Katholie ken naam. Een strijdbare fi guur als Mercier kon nooit al ler vriend zijn in de Vlaam- sche beweging vond hij tegen standers en de bestrijders der Kerk ontmoetten in hem een geharnast ridder maar alom werd hij geëerd om zijn verhe ven eigenschappen. Algemeen was de belangstelling bij zijn ziekbed en nu deze groote mensch, priester en geleerde gevallen is, wordt er om hem gerouwd in breede kringen. De onvermoeibare zoon der strij dende Kerk vinde nu het loon voor zijn goede daden!" Zo, na deze eminente rouw dan het volgende voorval in de scherst-kolom: „Een ruime zaal was gebouwd en men had den architect opgedragen vooral te zorgen voor de noodige nood uitgangen, opdat zij bij brand gevaar ten spoedigste zou zijn ontruimd. Toen zij voltooid was, meende het bestuur te moeten betwijfelen, dat dit zou kunnen geschieden in hoog- KARDINAAL MERCIER: „Het stens zes minuten, zooals bouwheer verzekerd had. „Dan zal ik het u bewijzen, bij praalbed de eerste gelegenheid de bes te", had hij gezegd. „Ja, maar geen valsch alarm", had de president geantwoord. „Die proef zou te gevaarlijk worden", had de secretaris beaamd. „Laat mij maar be gaan", was al, wat de architect verder gezegd had. Aan het slot van een lezing, door hem zelf in die nieuwe zaal gehou den, deelde de redenaar nu mede, dat zoo dadelijk een col lecte onder de geachte toehoor ders zou worden gehouden, en in minder dan vier "minuten was de zaal leeg". „Gesprekje over Darwinisme. „Gelooft u aan de hoogere ont wikkeling der dieren, m'n bes te Schellekens?" Schellekens: „Zeker, waarde Glubbers! Bij voorbeeld: als de knol van een huurkoetsier zóó langzaam is, dat ie bijna niet vr.n de plaats komt en je vindt 'm later op de spijskaart terug als „rendier". „Huisvrouw, tot zich aanbie dend dienstmeisje: „Met uw ge tuigschriften ben ik echter heelemaal niet tevreden, me juffrouw". „Ik ook niet, me vrouw, maar 't waren toch de beste die ik krijgen kon!" stoffelijk overschot van Z.Em. Kardinaal Mercier op het GEESTELIJKE SAMENWERKING: „Wederom een stap ter ver betering van de samenwerking tusschen de volkeren". Tweede van links madame Curie, die haar hand voor het gezicht houdt; rechts van haar prof. Lorentz én twee stoelen verder Einstein.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15