feidae (Sotmmt Personeel Haarlemmermeer tegen overgang naar RZLA a STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd WEEK EINDE Nuchtere Jantjes op weg naar de Golf ZATERDAG 30 JANUARI 1988 PAGINA 13 [RGERS GRIJPEN rzoelANDSTICHTER JEN De 34-jarige Leidenaar die zondag- t door voorbijgangers werd gegrepen toen hij bromfiets in de Sint Aagtenstraat in brand blijkt nog meer voertuigen in brand te heb- gestoken. Zo zijn door zijn toedoen eind vorig twee bestelbusjes in vlammen opgegaan van burbedrijf Auto Peter aan de Sint Aagten- i t. De busjes hadden een waarde van 10.000 De Leidenaar heeft ook een nieuwe auto de Bloemfonteinstraat stond en een oude ip het Stationsplein in brand gestoken. Voorts iij in totaal vier bromfietsen in brand. De tO' Toeristische gids Zuid-Holland ook in postkantoren ld met schade bedraagt volgens een politiewoordvoer- n van jngeveer 30.000 gulden. De man was sinds het e.d. ir als brandstichter actief. Hij stak de voertui- in brand als hij gedronken had. De Leidenaar vaker met de politie in aanraking geweest, on- -ergoandere wegens inbraken, vernielingen en en- Ise taal brandstichtingen. Jheid' LEIDEN De nieuwste Gjds voor Vakan tie en Vrije Tijd Zuid-Holland en de toeris tische kaarten over deze provincie worden per 1 februari ook verspreid via alle 440 postkantoren en postagentschappen in de provincie. De toeristische informatie was nu nog alleen bij alle VVV-kantoren en enkele boekhandels te verkrijgen. De gids staat boordevol informatie over toeristische en recreatieve mogelijkheden in Zuid-Holland en is te koop voor een rijksdaalder. De kaarten zijn ontworpen voor fietsers en wandelaars en kosten acht gulden per stuk. Er zijn drie kaarten voor Zuid-Holland: noord, zuidoost en zuidwest. ""kahsterdammer rdacht van jfoverval iEN Een 20-jarige Am- immer wordt ervan ver- dat hij vorige week een al pleegde op een 43-jari- iwoner van de Smaragd- De Amsterdammer werd nacht van zondag op lag in Utrecht aangehou- toen hij een auto wilde Via de telex wist de po- in die stad dat de man gezocht door de Leidse Die was hem op het gekomen door onder an- ;en buurtonderzoek, lan pleegde de overval week in de nacht van lag op donderdag. Met anderen belde hij aan bij roning aan- de Smaragd iet de mededeling dat er aan de deur was. De be- werd door het drietal igd en onder bedwang len. Hij moest enkele •n incasseren. De daders in geluidsapparatuur mee. de twee andere mannen is nog onbekend. „Het •zoek is nog in volle aldus een politiewoord- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET 'ORMATIEOVER FILMS,MUZIEK EATER. RECREATIE.EX POSITIES ÏN EEN COMPLETE AGENDA ho. - Roomburg moet hoogwaardig bedrijventerrein worden LEIDEN Roomburg moet ontwikkeld worden tot een hoogwaardig bedrijventerrein. Dat schrijft de afdeling econo mische zaken in een notitie waarin wordt aangegeven wel ke bedrijven wel, en welke niet welkom zijn. De gemeente verwacht dat Roomburg aan zo'n 2.000 mensen werk kan bieden als het is volgebouwd. Dat cijfer wordt gehaald als zich op het bedrijventerrein ondernemingen vestigen die weinig oppervlakte in beslag nemen en relatief veel mensen in dienst hebben. Dat zijn met name produktiebedrijven. Groothandels en autodealers zijn daarom minder welkom. Kleine detailhandel en aparte kantoren zijn niet gewenst. Nu geen insteekhaven wordt aan gelegd, is de komst van de Leidse Betonmortel Centrale uitgesloten. De komst van één of meer grote milieuvervuilen de bedrijven wordt onmogelijk gemaakt, omdat dat de aan trekkelijkheid voor hoogwaar dige, „schone" bedrijven aan zienlijk verkleint. Hoogwaardige bedrijven met een veel belovende toekomst genieten de absolute voorkeur. Te denken valt aan bedrijven die zich in het Bio Science Park in de Leeuwenhoek wil len vestigen, maar daar onvol doende ruimte kunnen vin den. Economische zaken denkt dat Roomburg aantrekkelijk is voor telematica-vestigingen en signaalapparatenfabrieken. Roomburg moet volgens de notitie ook plaats gaan bieden aan bedrijfsgebouwen die be staan uit een kantoor, werk plaats en eventueel een show room. Zij zouden vooral aan de buitenzijden van het terrein kunnen komen, namelijk op de hoek van rijksweg 4 (Am sterdam-Den Haag) en de spoorlijn Leiden-Utrecht en bij de ingang langs de rijksweg. ONDERNEMINGSRAAD KAN FUSIE ZIEKENFONDSEN VERTRAGEN LEIDEN De Onder nemingsraad van het Centraal Ziekenfonds Haarlemmermeer staat een fusie met het Regio naal Ziekenfonds Lei den Alphen (RZLA) in de weg. De onderne mingsraden van beide ziekenfondsen moeten nog reageren op het for mele verzoek van de di recties en besturen om fusiebesprekingen aan te gaan. De ondernemings raad van de RZLA heeft daar geen problemen mee, de verwachting is dat de verhuizing naar Leiden bij het personeel van het Ziekenfonds Haarlemmermeer weer stand zal opwekken. Volgens directeur J. Kool van het RZLA kan het standpunt van de onderne mingsraad het fusieproces „ontzettend vertragen". Toch verwacht hij dat de fu- Personeelsleden van het RZLA verhulzen over een maand van Alphen en Voorschoten naar dit nieuwe gebouw aan de Kanaalweg. De kans bestaat dat het Gewestelijk Arbeidsbu reau tijdelijk wordt gehuisvest in het kantoor. FOTO: WIM VAN NOORT sie doorgaat: „Dat is voor mij voor negentig procent ze ker". Besturen en directies zijn voor de fusie, maar het personeel van het Zieken fonds Haarlemmermeer is tegen omdat het dan moet verhuizen van Amstelveen naar Leiden. Een rapport van een onafhankelijk on derzoeksbureau heeft inmid dels uitgewezen dat Leiden de meest geschikte vesti gingsplaats is voor de nieu we organisatie. „Maar de OR van Haarlemmermeer heeft dat aangevochten", aldus Kool. die" geen details over Bij de nieuwbouw van het RZLA-kantoor aan de Ka naalweg is al rekening ge houden met de fusie. Een gedeelte van het complex, ongeveer 1400 vierkante me ter, wordt niet gebruikt door de werknemers van het Leidse ziekenfonds. Voorlo pig wordt geprobeerd deze ruimte aan een andere in stelling te verhuren. De kans bestaat dat het Gewes telijk Arbeidsbureau (GAB) daar gedurende anderhalf jaar zijn intrek in neemt. Het GAB moet in het voor jaar verhuizen omdat het ge bouw aan de Oosterkerk straat wordt opgeknapt. De werkzaamheden zullen on geveer anderhalf jaar in be slag nemen. Directeur C. Tibbe van het arbeidsbureau: „Het zieken fondsgebouw is een van de drie opties die we hebben". De andere twee mogelijkhe den wil hij niet noemen. „We hebben nog geen defi nitieve keuze gemaakt, maar ik kan wel zeggen dat ons hart niet het meest uitgaat naar dit gebouw. Het is wel groot genoeg, maar de lig ging is niet zo gunstig. Voor al met de auto is het, bij voorbeeld vanuit Katwijk, niet goed bereikbaar". Vol gens Tibbe ligt een van de twee andere gebouwen „gunstiger" en het andere „ongunstiger" dan het kan toor aan de Kanaalweg. „Maar we kijken ook naar de staat van het gebouw, de huurprijs en de parkeermo- gelijkheden", aldus de direc teur. De 200 personeelsleden van het RZLA verhuizen bin nenkort naar de Kanaalweg Het is de bedoeling dat mensen die nu nog op het; Alphense kantoor werken eind februari naar Leiden komen. De personeelsleden die werkzaam zijn op het kantoor in Voorschoten gaan een week later over. In no vember 1986 ging de eerste paal van het gebouw de grond in. De kosten van het gebouw, dat 6.100 vierkante meter groot is, bedroegen ongeveer 20 miljoen gulden. let bijdragen van: Wil- em Buijteweg, Pieter elein, Margrit Tib- 1 en Roza van der eer. itorrn (1) luisstil waren ze, de 500 in- roners van de Burgemees- Ts- en Professorenwijk, de lijndijkbuurt en Meerburg dinsdagavond de eerste rgt Inspraakavond over de nota Bouwen in bestaande Leidse 'ijken', inmiddels al omge- •pt tot 'Inbreidingsnota', /an iijwoonden. Terwijl een week irder de eerste bijeenkomst de Reinwardtacademie in in chaos ontaardde zelfs fethouder Dick Tesselaar •rak van een echec en de itingen van ongenoegen over afgelasting door de school- is schalden, viel deze bij inkomst op door de haast se- ne rust. Er viel geen onver- •gen woord. joe was dat nu mogelijk? lefst zeven lege plekken wil it college van burgemeester wethouders in deze vier jken bebouwen en daar kon h niemand blij mee zijn. |u werd dat aantal reeds rhsdag teruggebracht tot zes, een dringend verzoek van provincie om geen flat te iwen op de plaats van vier igwachtershuisjes langs de •mburgerweg. Dat neemt fet weg dat een bijzonder :11e oppositie tegen de inbrei- Jingsplannen mocht worden erwacht. fiets van dat alles echter, in le kerkzaal van de Vredes werk. Natuurlijk werd er ge lord, natuurlijk werd er zelfs ware kritiek geleverd, maar: lies verliep volgens de nor male regels van fatsoen. De prekers die zich hadden op gesteld achter de vragenmi- :rofoon wachtten netjes op iun beurt en de verantwoor- lelijke wethouders Tesselaar n Jit Peters konden rustig iun zegje doen. Het tweetal >ndervond zelfs begrip voor iun plannen en kreeg enkele llternatieven kant en klaar >p papier aangereikt. Storm (2) Cen bewoonster, die zich als ictievoerster vroeger al eens >ijna voor een bulldozer had leworpen om het groen in de wijk te sparen, roemde de in derdaad feilloos leidende ver- Jgadexvoorzitter Dick van As. ..Als Tesselaar hier voorzitter was geweest, was het finaal uit de hand gelopen", was haar stellige overtuiging. „Bij die man werd het vroeger ook altijd ruzie". Dick kreeg die kans dus niet, al werd het vuur hem enkele malen na aan de schenen ge legd. Wat te denken van de man die zich tegen de bebou wing van de sportvelden van het sportpark Roomburg uit sprak, omdat hij dan het uit zicht op de blote benen van hockeyer Dick Tesselaar zou moeten missen? Dick, ook hij, hield zich echter keurig in en sprak vol zelfmedelijden: „Mijn masochisme ten aan zien van die plek is ontzet tend groot". Nee, er moet een andere re den zijn geweest waarom het staande wijken zoveel goed opgevoede mensen wonen die geleerd hebben dat je elkaar moet laten uitspreken omdat dat beleefd is, wél het feit dat veel van hen gestudeerd heb ben en weten dat je er beter aan doet te luisteren dan je kop in de wind te gooien. En die in staat zijn op hetzelfde niveau als wethouders en ambtenaren te argumenteren. Tot aan de Kroon toe. Want hoe braaf het er dinsdag ook aan toe ging, dat veel bewo ners bereid zijn jarenlang te gen de gemeente te procede ren is inmiddels duidelijk. De plannen liggen er al voor ge reed. De rust van dinsdag was dus niets minder dan een stil te voor de storm. Zwart „Kan er voortaan wat minder lang vergaderd worden?". Dat Wim de Wit dinsdagavond tij dens de rondvraag van de commissie ruimtelijke orde ning. Een opmerking die eni ge ontsteltenis veroorzaakte bij zijn mede-commissieleden, maar bij de mensen op de pu blieke tribune instemmend werd ontvangen. De commis sievergadering had dinsdag avond vaak meer het karak ter van een theekransje dan van een resoluut adviesor gaan. Er werd gezellig over van alles gebabbeld en en pas sant werd een standpunt inge nomen. Daar had De Wit zich groen en geel aan zitten erge ren. Terecht, maar hij was blijkbaar even vergeten dat ook hijzelf heeft meegewerkt aan het uitlopen van de ver gadering. De Wit kwam im mers opnieuw met de kinder boerderij in het Oosthoutpark op de proppen. Dit was allang door het college en de andere fracties als niet realiseerbaar afgevoerd, maar nu De Wit er toch nog over begon, deden ook zij weer een duit in het zakje. Waaruit dan maar weer eens blijkt, dat ook in Voor- Het zou best kunnen lukken, die theatershow in het ge meentehuis. Over de kosten hoeft de gemeente zich geen zorgen te maken. Er is onge twijfeld een tabaksfabrikant te vinden die de altijd harts tochtelijk paffende raadsleden sponsorgeld wil toespelen. Eeuwig FOTO: WIM VAN NOORT Hulp We kennen het in Leiden al wat langer, voer tuigen van de overheid die als reclamedrager fungeren. Bij de bussen is van een succes sprake, want de schilderingen op de flanken verwekken dankzij de creatieve reclamema kers eerder een glimlach dan ergernis. Bij de Leidse brandweer gebeurt het ook al enkele jaren, eerst voor een lokale uitgever die op deze manier wilde doen blijken bovenop het nieuws te zitten maar daar na een jaartje maar van afzag en thans voor het bedrijf CORD in dustriediensten, wat dat dan ook zijn mag. Sinds enkele weken worden de ambulances TEGEN PRIVATISEREN van de Eerste Hulp Dienst ook als reclamedra ger gebruikt, of beter gezegd als uitingsmid del. In de heftige discussie over de toekomst van de ambulancedienst hebben personeelsle den stickertjes vervaardigd om hun eigen standpunt uit te dragen. Waar het gemeente bestuur niet wenst te luisteren, tonen de stic kers nadrukkelijk wat de EHD zelf wil: niet naar een particulier bedrijf maar onder de vei lige koepel van de brandweer. Sokken Onze Lieve Heer heeft vreemde kostgangers. Vooral in politierapporten komen die bizarre figuren met grote re gelmaat voor. Ook de politie zelf is niet altijd even snug ger, denk nog maar eens aan de agenten in Sassenheim die deze week een van diefstal verdachte vrouw met zoiets als elastiek vastbonden. Het vreemdste voorval gebeurde deze week echter op de Leid se Broekweg. Een onbekende kerel dwong daar maandag een fietsende vrouw tot stil stand en eiste bars haar schoenen op. Zonder enige zichtbare reden overigens, want hij had ze zelf niet no dig. Droeg althans redelijk stevig ogende schoenen. Met het tweetal damesschoenen onder de arm nam de man de benen, de vrouw in opperste verbijstering achterlatend. Wat je noemt een held op sok ken, deze schoenenfetisjist. Theater Op de publieke tribune van de Sassenheimse raadszaal waande men zich afgelopen dinsdagavond even toeschou wer van de Sound Mix show. Aanleiding hiervoor was de prikkelende verschijning van PvdA-fractieleidster Janny Henskens die zich had uitge dost als dubbelgangster van de befaamde popster Madon na. De zwarte hoed die tijdens de bijeenkomst op het blonde punkhaar balanceerde, deed de fabrikanten van gel alle eer aan door resoluut op het achterhoofd te blijven plak ken. Dat ze de hele avond haar kaken stijf op elkaar hield, had natuurlijk niets te maken met het plakmiddel maar vermoedelijk meer met het ontbreken van een eigen inbreng. Het is best wel aardig om te spelen met het idee van een theaterproduktie in het Sas senheimse gemeentehuis. Meerdere leden van de raad zouden immers geen onver dienstelijk figuur slaan wan neer het gaat om imiteren van beroemde persoonlijkhe den. De gelijkenis tussen bur gemeester Bram Kret en Jules Deelder is frappant. Een ver mageringscursus, een bezoek je aan een gretig trekkende tandarts en een nieuwe outfit zouden het beeld kunnen completeren. Jan van Dorssen van de VVD zou uitstekend de rol van Lee Towers voor zijn rekening kunnen nemen. De socialist Heike Drenth zou er wijs aan doen een instru mentaal nummer te verzor gen omdat hij doorgaans slecht te verstaan is. De zes .jongens" van het CDA tre den op als kerkkoor, gespecia liseerd in het vertrouwde re pertoire met Gregoriaanse muziek en psalmgezang. D66- er Toos Kuijsten benadert Nana Mouskouri als ze haar haar met een nonchalant ge baar naar achteren werpt. Al leen moet ze een andere bril aanschaffen. „De deal van de eeuw". Zo is de overeenkomst die de ge meente Leiden met de Leidse aannemer IBB-Kondor gaat sluiten genoemd door wethou der Anton Kohlbeck uit Oegstgeest, waar het psychia trisch ziekenhuis Endegeest staat. Het Leidse college kreeg na de nodige aarzelingen van de gemeenteraad deze week alsnog groen licht voor de overeenkomst, die onder meer het restaureren van het kasteel Endegeest en het re noveren van de Jelgersmakli- niek betreft. Eén van de twijfels was dat IBB-Kondor in het verleden de nodige fouten zou hebben femaakt bij de bouw van het tadsbouwhuis. Dat gebeurde weliswaar door de grote haast van de gemeente, maar daar ging het nu even niet om. Waar het wel om ging was dat die grote haast de gemeente al een miljoen gulden heeft ge kost aan diverse opknapbeur ten van het Stadsbouwhuis. Trouwe lezers weten nog wel hoe dat zat: de ambtenaren aan de Langegracht kwamen handen en voeten tekort om emmers neer te zetten onder de vele lekken en hadden zelfs aan hun onmetelijke sta pels paperassen te weinig om de tochtgaten dicht te stop pen. En dat alles terwijl zij klappertandend of juist puf fend achter hun bureau zaten, omdat de thermostaat in de zomer voortdurend op vol stond en de luchtkoelers in de winter ijskoude lucht naar binnen bliezen. Daar konden peperdure tafelventilatoren en de dikste winterjas nog niet tegenop. Ook de specie van het stads bouwhuis is voor verbetering vatbaar, zo is inmiddels geble ken. De voegen komen spon taan naar buiten. De gemeen te heeft een onderzoek laten instellen maar zwijgt voorals nog over de uitkomsten. Directeur J. Bronkhorst van Endegeest ziet het op het ter rein van zijn ziekenhuis alle maal niet zo ver komen. „Bij een wanprestatie van het be drijf kun je altijd naar de probleem bij het Stadsbouw huis was nu juist dat de ge meente door een fout in het contract kan fluiten naar schadevergoeding en dat geen rechter daarin verandering kan brengen. Deal van de eeuw? Als die de gemeente maar niet eeuwig zal bezuren. Afscheid in de Marinekazerne. Het doet even pijn. SCHIPHOL Het gaat dus niet om een oefening. Het is de Golf-operatie. Laat dat vooral duidelijk zijn. Maar verder zijn de op Schiphol verzamelde Jantjes de nuchterheid zel ve. Geen valse heroïek. Niets oorlogspad. Naar de Perzische Golf om mijnen te jagen. Niets meer en niets minder. Net als op de Noordzee. De zo makkelijk afwasbare tafeltjes in de kantine van het Martinair-gebouw op Schiphol zijn voor deze gelegenheid bedekt met kleedjes. Bergen belegde broodjes, sloten koffie en warme soep staan klaar. Tegen zeven uur 's avonds ko men ze binnen. Een half uurtje eerder hebben ze in de Mari nekazerne in Amsterdam afscheid genomen van familie en vrienden. Ruim vijf maanden blijven ze weg. „Mannen... even aandacht", klinkt een imposante stem, die er op getraind lijkt geroezemoes te doen verstommen. Na men worden afgeroepen. Niemand ongeoorloofd afwezig. Er kan gegeten worden. In de aanval. Korporaal A. Zandvliet uit Lisse, matroos H. Van Beelen uit Katwijk, korporaal B. de Graaf uit Noordwijkerhout en ma troos F. Valk uit Leidschendam zijn present. In hun koffers een flink aantal flaconnetjes zonnebrandolie. Hoogste be schermingsfactor. Het afscheid voor de reis van ruim vijf maanden is ze duidelijk zwaar gevallen. Maar je hebt gete kend en wist waar je aan begon. En het leven bevalt ze wel. Misschien is het ook maar beter zo. „Want nu hoef je in die vijf maanden tijd maar één keer afscheid te nemen. Als je tijdens de normale oefeningen de Noordzee op gaat. zeg je veel vaker vaarwel. Nu doet het maar één keer pijn Ze gaan naar de Golf om mijnen te jagen. De Jannen die thans de Golf bevaren, hebben moeten constateren, dat mij nen tot de bedreigde soorten van de zeepopulatie in de Per zische Golf zijn gaan behoren. Behalve ijzeren pijpen, een enkele autodeur, olievaten en een oude archiefkast zonder Geheime Documenten is niets naar boven gehaald. Op een gegeven moment dreef de bemanning weer op routine en sloeg de verveling toe. Van Beelen, De Graaf en Valk denken dat het wel mee zal vallen. Zandvliet sinds kort overigens woonachtig in (waar anders) Den Helder heeft zo zijn twijfels. Regelmatig komen nieuwe ladingen video-banden met Nederlandse te levisieprogramma's aan boord. Zandvliet spreekt de hoop uit, dat ze Dallas thuislaten. Lezingen hebben de marine-mannen al iets duidelijk ge maakt over de zo andere cultuur, die ze straks zullen bin nenstappen. Fotograferen van de inheemse bevolking is dik wijls verboden, terwijl op alcohol eveneens een vloek rust. „Gewoon opletten, dan zal het allemaal wel lukken", meent het viertal. Een biertje drinken zal in de grote hotels nog wel mogelijk zijn. En anders nemen ze er gewoon eentje aan boord. Even na negen uur vertrekt hun vliegtuig. De regen gutst uit de hemel. Een paar uur later landen ze in het warme Dubayy. In juni komen ze weer terug en hebben dan recht op extra verlof. Zo zijn de Jannen er mooi in geslaagd de Nederlandse kwakkelwinter te ontlopen. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is. maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eeiste twee weken gratis. *-25^ Stuur de bon vandaag nog - kosteloos aan ons op. Nol I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres:- Postcode/plaats Telejoonfvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de krantenhanger naar. Naam Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant. Antwoordnummer ter I j 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen w CcüLc Qowuvnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13