Leo Visser denkt alleen aan winnen PEC OP INZET NAAR WINST Loting NK-schaatsen OVERBODIG WERK SCHAKERS i> uoetballerlei -^?ÖRT Eiicbe Comcwt ZATERDAG 30 JANUARI 1988 PAGINA 11 TAALD VOETBAL uitgeb. irVVV 1 mog. erlem-Wlllem II et.: 3 jiv k'7 '-FC Den Haag '79-Ajax irta-Fortuna S. ja JC-FC Volendam Gronlngen-Feyenoord Twente-FC Utrecht ste divisie toilet, tcambuur-Heerenveen kuil enQ.vitesse ie et.:c-SC Heerenveen "'et, 3%nen-Helmond Sport rische eijv-Eindhoven rgen l6tfelslor-QA Eagles v- en ;C-TelStar fiolernGraafschap-R0C "ket riwageningen-SVV euken, JJortcptv ndel.J Schaat- VoorzJ Indel.: keukenflOAAG ,elkomWund 2, 1100 skiën en veldrijden. J1 Ierland 2. 21.55 uur AVRO's iiige ug j.sportpanorama. Ifv ledand 2, 22^40 uur Studio ,n^el; irt. ■u,,9f^flië Nederlanda, 13.50 uur te acht yeidnjden. b gü Nederlanda, 22.25 uur op zaterdag. Frana, 22.00 uur Match rlaland 2, 22.05 uur Das ak- I occllle Sport-Studio, galand 3. 13^0 uur Sport, age/scn» 1, 13.15 uur Grandstand. 5 1, 22-25 en 01.10 uur Snoo- 1, 2345 uur Voetbal. 1, 0045 uur Cricket. IC 2, 20.30 uur Cricket. y Channel. 15.40 uur Skiën. :y Channel, 16J5 uur Motor- jr Channel, 21.30 uur Worste- Channel, 22^5 uur Trans- Sport. Channel, 15.30 uur iper Channel, 1&30 uur Bas- ibal. iper Channel, 2040 uur Wor- ^/TpRGEN Aderland 2, 1245 uur Schaat- skiën, veldrijden en volley- Klerland 2, 19.00 uur Studio >ort. jiè Nederlanda 1, 20.05 uur. "rtweekend. jlgiê Nederlands 2, 13.45 uur o'Jadion. Hgië Frans, 18.30 uur Sport. 5, 15.20 uur Sport in Frank- «•'•ndiHg' inmv >ori 4 5, 1640 uur Sport. uitaland 1, 18.10 uur Sport- vinjheu pj3 E|Uit»land 1, 19.50 uur Sport- ;hau-Telegramm. EREO uitaland 2, 17.10 uur Die >'s, toPort-Reportage. ups. (Uitaland 3, 1340 uur Tennis: itsJand 3, 1540, 1745 en uur Sport. 1,16.00 en 23.00 uur Snoo- 07W REN 71251 ■C-15|c 2, 15.00 uur Rugby. 2, 18.45 uur. Skiën. iC 2, 21.10 uur Sport uit 1969. -VV wil Jich 1 T leve adriaanse looigi J^yOLLE - Co Adriaanse, de v7Q°-trainer van PEC Zwolle, 5482ft 'n de belangstelling bij 'V. De Limburgers zijn op ÏnX naar een opvolger voor EN i Reker, die aan het einde n dit seizoen vertrekt naar da JC. Ook Deense invasie op EK voetbal KOPENHAGEN Naast de KNVB wordt ook de Deense voetbalbond bedolven onder de aanvragen voor toegangskaarten voor de wedstrijden van het na tionale elftal in de eindronde van het toernooi om het Euro- den 132.423 entreebiljetten be steld. Koploper is het duel tegen Spanje in Hannover, waarvoor 39.980 Denen een kaartje hebben besteld. Ruim 5000 optimisten (5425) reserveerden alvast een kaart voor de finale op 25 juni in München. STEEGMAN DEFINITIEF NAAR VOLENDAM VOLENDAM Leo Steegman (44) treedt per 1 juli van dit jaar in dienst van Volen dam. Hij is voor de periode van twee jaar gecontracteerd als hoofdtrainer. De huidige trainer, Jan Brouwer, is voor dezelfde perio de in dienst genomen als manager. Steeg man is momenteel assistent-trainer bij FC Den Haag, waar hij de reserves en de jeugd onder zijn hoede heeft. Steegman heeft een opleiding gevolgd bij het CIOS in het Over- veen, trainde Zilvermeeuwen, Heracles, Sparta, Volendam en MVV en moest afha ken met nekhernia. Na het genezingsproces meldde hij zich op 38-jarige leeftijd als leer ling voor de School voor Journalistiek in Utrecht. Hij werkte enige tijd bij Studio Sport, maar keerde twee jaar geleden terug in de voetbalwereld. Hij werd assistent van Pim van der Meent bij FC Den Haag. ZWOLLE Door een enorme inzet heeft PEC Zwolle zijn eerste thuiswedstrijd zonder Co Adriaanse op de bank maar met de nieuwe Jo- han Cruijff-tribune in gebruik, in winst omge zet. In het duel tegen FC Den Bosch viel de be slissing op het door de regen doorweekte veld in Zwolle pas in de slotminuut. Post reageerde attent toen Van Eek een voorzet van Van An keren verkeerd raakte waardoor doelman Van Grinsven uit balans was. PEC Zwolle - FC Den Bosch 3-2 (0-0). 51. Pelleboer 1-0. 59. Post 2-0, 70. Beukers 2-1, 72. Kruzen 2-2, 90. Post 3-2. Scheidsrechter: Luinge, toeschouwers: 2500. PEC Zwolle Abma; Veldwijk, Kamstra, Yücedag en Duim: Booy, Van der Waart en De Meijer; Van Ankeren, Post en Pelleboer (Buisman). FC Den Bosch: Van Grinsven; Van der Hoorn, Adriaanse Stand eredivisie: PSV Ajax Fortuna S. Feyenoord VVV Willem II FC Twente Haarlem PEc'zwolle FC Utrecht FC Den Bosch Roda JC FC Den Haag Volendam FC Groningen AZ 18 17 1 20 14 2 20 8 7 17 9 4 19 8 6 20 9 4 19 8 5 19 8 4 20 7 6 21 7 6 19 6 7 20 7 4 20 6 3 17 5 4 20 4 6 20 4 5 20 3 7 19 1 5 DS'79 PSV eerste. Ajax tweede periodekampioen 0 35 70-15 4 30 53-28 5 23 36-28 4 22 36-28 5 22 27-18 7 22 35-28 6 21 38-30 7 20 24-25 7 20 25-23 8 20 27-40 6 19 25-36 9 18 30-34 11 15 26-33 8 14 30-26 10 14 21-42 11 13 27-39 10 13 22-42 13 7 25-62 ALKMAAR Leo Vis ser haalt zijn inspiratie niet uit dagdromen over heerlijke bostrainingen, zoals Tomas Gustafson. Een cassettebandje met psychologische teksten of muziek van Madonna heeft hij ook niet nodig. Tijdens het schaatsen denkt Leo Visser alleen maar aan schaatsen. En aan winnen. Vooral dat. Ook tijdens het Neder lands Kampioenschap dat vandaag en morgen wordt gehouden op de baan van Alkmaar. Hoe wel dit kampioenschap door velen wordt be schouwd als een hinder lijke onderbreking in de voorbereiding op de Olympisch Winterspelen. Rijk worden zullen Neder landse schaatsers nooit. Niel door het schaatsen althans. Maar soms is er een blijk van waardering voor de geleverde uren kijkplezier. En die wordt op prijs gesteld. Hoe klein de attentie ook is. Wanneer een onderhoudsmonteur van flip perkasten de kernploegheren tijdens een trainingspauze 25 vrije spelen schenkt, is de dankbaarheid groot. Gerard Kemkers en Leo Visser stor ten zich op de behendigheids- kast. Hein Vergeer wordt ge- interviewd, maar (dat is aan Leo Visser: „Vrije tijd is er weinig bij". zijn gezicht te zien) zou liever mee flipperen. Het past in het beeld dat Leo Visser (22) als typerend voor de kernploeg-sfeer schetst („Een familiesfeertje: we doen graag spelletjes"). En waarin de op één na beste allrounder van Europa naar eigen zeggen het best gedijt. Als er vrije tijd is, vist hij graag en mag hij graag skiën. „Maar ik doe al les te weinig om het hobby's i". Vrije tijd is er de laatste maanden maar weinig. De tijd die overschiet is om (uit) te rusten. En skiën is uit den boze. Misschien dat het er na het seizoen nog van komt Leo Visser hoopt het. Lol „Ik voel me het best wanneer er een beetje lol wordt ge maakt. Daar voel ik me ont spannen bij. Als ik tot kort voor de wedstrijd blijf praten en geintjes blijf maken, dan voel ik me goed. Het lijkt dan misschien alsof ik niet serieus bezig ben met de wedstrijd- voorbereiding, maar dat is mijn manier van voorberei den. Ik ben wel eens alleen op een bankje gaan zitten voor een wedstrijd. Proberen of die voorbereiding bij mij zou wer ken. Dat werkte dus niet. Voor mij is dat te geforceerd. Daar werd ik te stil van. Ik stond als een plank aan de start". Het patroon voor de grote wedstrijden is zo vast, dat het op zich bijna een ritueel is. „De avond voor de wedstrijd is het meestal na het eten een kaartie leggen, een potje scrabbelen of yathzeeën. Dat is ontspanning voor mij. Het sfeertje van een familie avondje. Om een uur of tien ga ik naar bed". ,,'s Morgens voor de wedstrijd is het ontbijten, het eten een half uurtje laten zakken en dan naar de baan. Wat inlo pen, wat inrijden en dan weer terug naar het hotel. Als daar tenminste tijd voor is. Dan heeft fysiotherapeut Arie de Jong altijd een bakkie echte Hollandse koffie klaar. Soms nog even een banaantje eten en dan de wedstrijdschaatsen slijpen. Dat doen we zelf. Al leen de ronding in het ijzer doen we niet zelf. Daarna naar de baan voor het uur U'. „Op de baan is het weer inlo pen, de warming up en drie kwartier voor de wedstrijd de kleedkamer in. Pak aan, en proberen te blijven praten en proberen de lol er in te hou den. Totdat Gemser opstaat en weggaat. Dan begint het'. F y siek Dat Leo Visser fysiek sterk is, is geen geheim. Meer nog dan bij het EK in Den Haag over tuigde hij eventuele twijfe laars met zijn tien kilometer- Sprint, 500 meter, dames: Eerste rit: Aaftink-Haringa; 2: Els Meijer-Hek- kers; 3. Bollaart-Loorbach. Sprint. 500 meter, heren: 1. Kaats-Van Hame ren; 2. Vergeer-Boelsma; 3. Ykema-Janssen; 4. Kuiper-Terpstra; 5. Noy- ens-Jonkman; 6. Brugmans-Nieüwenhuizen; 7. Peters-Loef. Allround, 500 meter, dames: 1. Preuter-Van Gennlp; 2. Paul- Moolhuizen; 3. Stam-Mul- der; 4. Visser-Herma Meijer; 5. Keulen-Van der Meer; 6. Limbach-Pas- veer; 7 De Vries-Van Straten. Allround, 500 meter, heren: 1. Bruins-Por- tijk; 2. Visser-Van der Burg; 3. Orie-Kooiman; 4. Bos-Kemkers; 5. Hoger- vorst-Kraayenbos; 6. Hoekstra-Berkhout. 7. Van der Ploeg-Bloemberg: 8. Tel-Koopmans; 9. Stiekema-Sluimer; 10. Woestenburg-Groen. Sprint, 1000 meter, damee: Hekkers-Bollaart; 2. Haringa-Els Meijer; 3. Loorbach- Aaftink. Sprint 1000 meter, heren: 1. Jonkman-Boelsma; 2. Peters-Van Hameren; 3. Terpstra-Loef; 4. Brugmans-Nieuwenhuizen; 5. Vergeer-Jans- sen; 6. Kuiper-Kaats; 7. Ykema-Noyens. Allround, 3000 meter, dames: 1. Herma Meijer-Preuter; 2. Stam-Mulder; 3. Paul-Van Gennip; 4. Moolhul- zen-Visser; 5. Pasveer-Limbach; 6. De Vries-Van der Meer; 7 Keulen-Van Straten. Allround, 5000 meter, heren: 1. Kemkers-Bos; 2. One-Visser 3. Kraayenbos-Van der Burg; 4. Bruins-Portijk; 5. Hogervorst-Koolman; 6. Bloemberg-Groen; 7. Berkhout-Stiekema; 8. Sluimer-Koopmans; 9. Woes- tenburg-Tel; 10. Hoekstra-Van der Ploeg. race tijdens de nationale af standskampioenschappen be gin januari in Heerenveen. Hij werd daar de eerste Ne derlander (en tweede man ter wereld achter de Noor Karl stad) die de 10.000 meter op de schaats aflegde binnen 14 minuten: in 13.58,47 minuten. „En dat terwijl ik me toen he lemaal niet zo best voelde. Ik had een beetje koppijn, begon ook erg rustig en versnelde pas laat". Maar hoe zit de 22-jarige Haa strechter mentaal in elkaar „Ik heb het idee dat ik het le ven zoals dat nu is (trainen, rusten en wedstrijden) goed aankan. Ik heb in ieder geval geen assistentie nodig. Een psycholoog ofzo zie ik abso luut niet zitten. Die kan mij allemaal mooie verhalen ver tellen. maar ik ga er vanuit dat ik toch zelf moet rijden en moet presteren. Dan heb ik niets aan mooie verhalen. Dat klink heel simpel, maar dat is het ook'. Zonodig beurt Leo Visser zichzelf wel op. Bijvoorbeeld in het geval er in Canada bij de loting een eerste rit uitrolt voor de Haastrechter en hij zonder richttijd voor alle con currenten uit moet schaatsen. „Daar kun je niet van gaan lopen balen of over lopen zeu ren. Zeuren helpt niet. Je moet het positief benaderen, je hebt dan in ieder geval goed gedweild ijs. En zet dan maar een tijd neer waarop de anderen zich stuk rijden'. „Ik noem dat geen zelfver trouwen. Dat is gewoon een manier om met de bestaande situatie om te gaan'. RENÉ VAN HATTEM ST. JOHN De vesting van Valeri Salov is gisteren voor Jan- Timman onneembaar ge bleken. De posities van aan valler Timman en verdediger Salov waren ook donderdag avond al zodanig dat de uit komst van de vierde partij tus sen de twee grootmeesters niets anders kon opleveren dan weer een puntdeling. Niettemin werden er vrijdag nog bijna twintig zetten ge daan. Er veranderde niets we zenlijks en dat kon ook niet. Timman kon geen stap dichter bij het doel komen, want Salov hield de deur dicht. Er is dus overbodig werk gedaan door het tweetal, maar dat was in feite al begonnen voor de eer ste tijdcontrole op donderdag middag. Het vlugge geschuif over het bord, zowel actie als reactie was voorspelbaar, verbeterde de stemming niet. Er waren, van beide kanten, een paar prikacties die de grimmigheid onderstreepten van de enige van de zeven tweekampen in de Oostcanadese stad waarbij nog met geen mogelijkheid de winnaar valt aan te wijzen. De laatste zetten in de vierde partij tussen Timman (wit) en Salov waren: Afgebroken stelling Timman: Kg5, Lb6, a5, e5, f4. g2, h4. Salov: Kf7, Ld7, a6, d5, f5. g6. 63 Lb6-c5. Ld7-e6, 64 Lc5-f2. Le6- d7, 65 h4-h5. g6 x h5. 66 Kg5 x h5. Ld7-b5, 67. Kh5-g5. Kf7-e6, 68. g2-g4. Lb5-d3, 69 g4 x f5 Ld3 x f5. 70 Lf2-d4, Lf5-e4, 71. Ld4-e3, Le4-d3. 72. Kg5-g4, Ld3-c2, 73 Kg4-f3, Lc2- bl. 74. Kf3-e3, Lbl-h7, 75. Ke3-d4, Lh7-g6, 76. Lc3-d2. Lg6-f5. 77. Ld2- e3, Lf5-e4. 78 Kd4-c5. Le4-bl. 79 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Goeljajev in actie in Calgary OSLO Na de besprekingen tussen -de Russische schaat- schef Blinov en zijn Noorse collega Gerhardsen, is de eis van het Scandinavische land dat Nikolaj Goeljajev niet mag deelnemen aan de Winterspe len in Calgary, van de baan. Dat althans liet de Sovjetrus gisteren na het beraad, waarbij ook het Noorse Olympische Comité en de sportfederatie aanwezig waren, weten. De wereldkampioen allround komt echter niet in actie tij dens de een week voor de spe len te houden wereldkampi oenschappen op de sprint in West-Allis. Volgens Blinov had het een niet met het ander te maken. —Jchuster bedreigd FS BARCELONA De Duitse Jiiddenvelder Bernd Schus- '-e468?er verze^ert dat en ziJn gezin tientallen bedreigingen —hebben ontvangen omdat hij tijn huidige club Barcelona aan het einde van dit seizoen Aril verlaten. Volgens Schus ter is dit de reden waarom hij niet wil vertellen voor welke jf ploeg hij volgend jaar gaat ipelen. „Als ik het zeg, dan ^jieb ik een hele politiemacht nodig om me te beschermen", P_ zo verklaarde de Duitser jY.deze week. Algemeen neemt lljtnen aan dat de blonde mid denvelder volgend jaar in "talië speelt. Pezzev uitgerangeerd Bruno Pezzey zal waarschijn lijk niet terugkeren in het h(0(-postenrijkse elftal. De nieu we bondscoach Josef Hic- kersberger geeft op de libero- r positie de voorkeur aan Heri- bert Weber van Rapid Wien. ■■jPezzey, aanvoerder van FC Tirol, speelde 83 keer voor het Oostenrijkse elftal. Liefde De selectie van het Italiaanse Voetbalelftal heeft deze week een grammofoonplaat opge nomen. De solo op het num mer „Voetbal is liefde" wordt chW gezongen door spits Gianluca Vialla van Sampdoria. Het plaatje wordt gratis verspreid op de scholen om het voet balvandalisme te bestrijden. Young Boys je*£VfL Bochum heeft dinsdag verdediger Adam Mandziara van Young Boys Bern over genomen. De 20-jarige Zwit ser tekende een contract voor vijf maanden bij de Bundesli- gaclub, die in degradatiege vaar verkeert. Zijn vader Alexander Mandziara is trai ner bij Young Boys, de tegen stander van Ajax in de kwartfinales van het Europa cup-toernooi voor bekerwin naars. Young Boys schakelde in de vorige ronde FC Den Haag uit. Bom en messen in Italiaanse bus De politie heeft 34 supporters van de Italiaanse club Mode na gearresteerd, die op weg waren naar de voetbalwed strijd tegen Genua. De groep zat in een bus, die in de buurt van het stadion werd aange houden. Bij het doorzoeken van het voertuig troffen de agenten ondermeer een zelf gemaakte bom, messen, mo- lotov-cocktails en ijzeren ko gels aan. De 34 gearresteerde personen, onder wie tien minderjarigen, zullen allen worden voorgeleid. Russen trainen in Italië De selectie van het nationale voetbalelftal van de Sovjetu nie vertrekt morgen voor een trainingskamp van enkele weken naar Italië. Bonds coach Lobanovski neemt 22 spelers mee naar Coverciano, waar de meeste tijd aan de training wordt besteed. De Sovjetunie, in juni de eerste tegenstander van Nederland bij de eindronde om het Eu ropees kampioenschap, speelt ook enkele vriendschappelij ke wedstrijden. De belang rijkste daarvan is een inter land, op 20 februari in Bari tegen Italië. „Het wordt een zwaar jaar", voorspelt Vijatsjeslav Kolos- kov, de chef van de afdeling voetbal van het staatscomité voor sport. Koloskov is ook vice-president van de FIFA, de wereldvoetbalfederatie. „De voornaamste competitie zal die om het Europees kam pioenschap zijn. Zwakke te genstanders hebben we niet met Nederland, Ierland en Engeland. In het najaar staan bovendien de eerste wedstrij den uit de voorronden van de wereldtitelstrijd al op het programma. Daarom begin nen we zo vroeg en serieus met onze voorbereiding". In de selectie van de Sovjetunie, die naar Italië afreist, ont breekt de veteraan Blochin. Josimar bijna rond met Dundee United De Braziliaanse verdediger Josimar vertrekt deze zomer naar Schotland. De door Dundee United begeerde Jo simar voetbalt nog zes maan den voor Botafogo. Hij wil bij zijn afscheid van de club nog een titel verdienen. De trans fer van Josimar, die bij de wereldtitelstrijd in Mexico veel indruk maakte, is voor negentig procent afgerond. Met de aankoop is een bedrag van 900.000 dollar (1,7 mil joen gulden) gemoeid. Pralija gratis De Joegoslavische doelman Mladen Pralija van Hambur ger SV is tot het eind van het seizoen voor niets te leen. Pralija werd in augustus door de westduitse club van het Spaanse Vallecano gekocht om de in ongenade gevallen Uli Stein op te volgen. De Joegoslaaf faalde, onder an dere in de Europese beker wedstrijden tegen Ajax, en werd naar de reserves ver bannen. Aan het eind van het seizoen wordt Pralija op de transferlijst gezet. Lineker moet presteren Barcelona laat het verlengen van het contract met de Brit se midvoor Gary Lineker af hangen van diens verrichtin gen bij de eindronde om het Europees kampioenschap in West-Duitsland. Slechts als Lineker dan weer topvorm vertoont, zal Barcelona de Brit in dienst houden. De Ca talaanse club, die aan een dramatisch seizoen bezig is, zet in ieder geval twaalf spe lers, onder wie de Westduit ser Schuster, op de transfer- lijst. Lausanne wil Altobelli Midvoor Alessandro Altobelli van Inter Milan staat boven aan het verlanglijstje van Lausanne Sports. De Zwitser se club heeft de internatio nal, die tot de zomer van 1989 onder contract staat bij Internazionale, een uitste kende aanbieding gedaan. Altobelli zegt onder de in druk te zijn van de belang stelling van Lausanne. Genclerbirligi bestraft De Turkse eerste-divisieclub Genclerbirligi is voor twee i Europees schorsing door de Turkse bond, die de? club ook voor een jaar uit sloot van elk internationaal contact, werd opgelegd om dat Genclerbirligi vorige week tegen alle voorschrif ten in een wedstrijd speelde op het Turkse deel van Cy prus. De club was door de wereldbond, de FIFA, al ge waarschuwd voor een derge lijk duel. De Turks-Cyprioti sche republiek is geen lid van de de FIFA. «Het spelen van wedstrijden tegen niet- leden moet onmiddellijk worden bestraft. Visser naar arbeidsbureau DEN HAAG Ria Visser zal zich maandag bij het arbeidsbu reau in haar woonplaats Den Haag melden. De vijfvoudige Ne derlandse kampioene is voornemens haar schaatsloopbaan met het het toernooi om de nationale titels in Alkmaar te beeindigen. Vergeefs heeft de schaatster aangeklopt bij de schaatsbond voor begeleiding bij de zogeheten afbouw van haar loopbaan, die in 1980 leidde tot Olympisch zilver op de 1500 meter. Binnen de KNSB fungeert de Stichting Start als opvang voor schaatsers na dat zij van de ijsbaan zijn gestapt. Aangezien Visser volgens de KNSB niet voor de dergelijke opvang in aanmerking komt, zal zij zich na afloop van het toernooi als werkzoekend laten in schrijven. Star-zeilers voldoen aan eis BUENOS AIRES De star-zeilers Steven Bakker en Kobus Vandenberg hebben op de wereldtitelstrijd in Buenos Aires vol daan aan de eis van het Nederlands Olympisch Comité voor af vaardiging naar de olympische regatta in Pusan. Het tweetal, potentieel kandidaat, moest vormbehoud tonen en een plaats bij de eerste acht landen bereiken. Door de achttiende plaats in de vijfde race in Argentinië kreeg het duo de zekerheid dat het aan de norm voldoet. In het alge meen klassement staan zij na vijf races, met aftrek van het slechtste resultaat, weliswaar op de dertiende plaats, maar in het landenklassement op de vijfde. Omdat in Pusan per land slechts één boot in elke klasse mag worden ingeschreven, werden Bak ker en Vandenberg zeker van uitzending naar Zuid-Korea. De wereldtitel in de star-klasse werd op de voorlaatste dag vero verd door de Amerikaanse equipe Paul Cayard en Steve Erick- Zwolle wint 1500 meter bij WK junioren SEOUL Sandra Zwolle heeft gisteren de 1500 mete^ gewon nen op de eerste dag van de wereltitelstrijd schaatsen voor ju nioren in Seoul. De Heerenveense was met 2.16,87 een fractie sneller dan Ulrike Adeberg, die tweede werd. De Oostduitse ti- telfavoriet eindigde als eerste op de 500 meter in 43,44. Zwolle reed een zwakke 500 meter. Zij eindigde als zestiende in 45.58. Hierdoor neemt zij na twee afstanden slechts de negende plaats in het tussenklassement in met 91.203 punten. Zij deelt die posi tie met Anita Oldenhof, die op de 500 en 1500 meter respectieve lijk als negende en zevende eindigde. Sandra Voetelink, de der de Nederlandse dames-junior die in de olympische stad in actie komt, werd zevende en negende en bezet de zesde plaats. Ajax heeft nog geen geld voor Rijkaard AMSTERDAM Twee dagen voordat de officiële termijn waarin Sporting Lissabon het transfergeld voor Frank Rijkaard kon overmaken verstrijkt, heeft Ajax nog niets vernomen van de Portugese club. In de voorlopige overeenkomst was de clau sule opgenomen dat het transferbedrag voor de Amsterdammer voor 1 februari op de bankrekening van de Amsterdamse vere niging zou zoeten zijn bijgeschreven. Koerstips DEN HAAG Vanavond is de eer ste start om 18 00 uur van negen dra verijen op Wolvega Morgen koerst Hilversum met het W5 en de eerste start daar is om 13.00 uur. Onze tips voor Wolvega luiden. Ie koers: Centipede, Bontrio en Bian- ca B (10-9-8). 2e koers. Bliksem V, Cesar di Tricia en Bas Loo (6-3-2). 3e koers: Crebas Bas. Quiet Romance en Bennie d'Aster (5-6-8) 4e koers: Anandi, Zico van Shadow, Arie Meerswal (5-4-2). 5e koers: Bosvink T, Billie Jean, Abba Neyenrode (2-6-5). 6e koers: Amercican Impulse, Amer- HILVERSUM le koers: Charly Quick, Beatrijs. Bi- anka T (2-7-8) 2e koers: Champ Buitenzorg, Bugs Bunny. Bos Bush (1-4-6). 3e koers: Zinton Star, Whitesummer, Yranda (3-4-7). 4e koers: Byvonne P. Ann David, Aaltje Windspiel (5-7-6) W5-1: Butcher's Lady, Brother Gua- pa, Bea Crown(2-6-12). W5-2 Bright Speed, Anne Neyenro- lyon, Zeeboy Z (1-2-6). 7e koers: wiske Toogwii) Shadow, Vic Lerona (6-8-9] 7e koers: de. Bambino Ricardo (8-4-1 W5-3: Zarmunda, Wodjek. Vivat Rodney (7-4-2). 8e koers: Yonina Kwik, Zally Ash- ton, Youn Prince (1-2-3). W5-4: Zeleslie Jacky, Zodetia, Willi Oostende (8-6-1). ik. Yellow W5-5: Berthi Prinses, Bink Uithui zen. Alice van Altena (1-3-4). 11e koers: Zita Fortuna. Zombi Vites se. Yorki Fortuna (7-6-5). sportuitslagen PAARDESPORT De koersen van Schaesberg EERSTE KOERS. 2100 m: 1. Beate La Plata (C. Hetteling) 2.59.7 - 1.25.6. 2 Bern.ce. 3 Carlos Netten Niet gestart: Aliena S. Toto winnend 4,20. plaats 2.80, 6,70. koppel 17.80. trio 101,40. TWEEDE KOERS. 1609 m: 1. Aljemint (J. Geluk) 2.15,5 - 1.24,2. 2. Boemerang V. 3. Boyo France. Niet gestart: Bordeaux Cede en Briljant. Toto: winnend 4,00. plaats 2.20. 2.20. koppel 7.10. trio 57,60. DERDE KOERS. 2600 m: 1 Bobby Buiten zorg (H. GriH) 3.40.4 - 1.24.8. 2. Babesia. 3. Zoe. Toto. winnend 1.80. plaats 1.80, 2.80. koppel 8.00, trio 103.40. VIERDE KOERS. 2100 m: 1. Zed David (J. van Koolwijk) 2.52,9 - 1.22.3. 2. Brigitte G. 3. Britta. Toto: winnend 6.40, plaats 1,30. 1,10, 1.20, koppel 8,10. trio 53.30. VIJFDE KOERS. 2100 m: 1. Arabesk C (W. Velis) 2.56.3 - 1.24.0. 2. Zonnemaagd. 3. Yamara ot Hom. Toto: winnend 2.40. plaats 1,40, 3.20. koppel 26.40. trio 155,70. ZESDE KOERS, 2100 m: 1 Yswind (W. van Buytene) 2.56,5 - 1.24.0, 2. Andrea. 3. Atlila van Weert. Niet gestart: Yen R. Toto: win nend 4,50, plaats 2,30. 1,60, koppel 5.00. tno 15.50 ZEVENDE KOERS. 2100 m: 1 Zaffra Volta- ry (M. Koppeian) 2.58.4 - 1.25.0. 2 Amon Marco, 3. dead heat Zingana du Bois en Wervelwind Joost. Niet gestart: Valeri Bor- zov. Toto: winnend 3.50. plaats 2,20, 3,10, koppel 15,10, trio 40.20/73.40. ACHTSTE KOERS. 2600 m: 1. Vriend (H. Schoonhoven) 3.34.4 - 1.21.7, 2. Wikje Last. 3. Valentin Melodie. Toto: winnend 2.40. plaats 2.00. 3,30, 8,80. koppel 9.10. trio 184.90 NEGENDE KOERS. 1609 m: 1 Amy David (H. Schoonhoven) 2.10,6 - 1.21,2, 2. Wicar- do Peter, 3. Yvento de Legume Toto: win nend 2.60, plaats 1.40, 2.10. 1.40. koppel 12.00. trio 215.40. Omzet totalisator: 254.156.00 SCHAATSEN WK junioren Seoul Dames. 500 m: 1. Adeberg (DOR) 43,44, 2. Tsjirjoekina (Sov) 43.74. 3. Pechstein (DDR) 43,91. 4. Kusunose (Jap) en Rekas (Jap) 44.23. 6 Kanaka (Jap) 44.27. 7. Voetelink (Ned) 44.30. 9. Oldenhof (Ned) 44.76. 16 Zwolle (Ned) 45.58. 1500 m: 1 Zwolle 2.16.87, 2. Adeberg 2 16.90. 3 Daskalu (Roe) 2.17,02. 4. Pech stein 2.17.48. 5. Kanaka en Hordopetiu (Roe) 2.17.40. 6. Kanaka 2.17.57. 7. Olden hof 2.19,33, 9. Voetelink 2.19.67. Klassement na twee afstanden: 1. Adeberg 89.073, 2. Pechstein 89.736. 3 Kanaka 90.126, 6. Voetelink 90.856, 9. Oldenhof en Zwolle 91 203. Nederlandse kampioenscheppen kunstrijden Stand, dames: 1. Winkelman (Utrecht), 2. Roymans (Geleen), 3. Schuiten (Den Haag), 4. Krijgsman (Groningen), 5. Van der Neut (Amsterdam). 6 Heyers (Utrecht). 7. Men nen (Eindhoven). Heren: 1. Schuiten (Den Haag). 2. Van der Neut (Amsterdam), 3. Vrancken (Geleen). Usdansen 1. Joanne en Eerde van Leeuwen (Vlaardlngen). 2. Vis ser/Neef ('s-Gravendeel/Uithoom). SKIËN Afdaling heren In Schladming 1. Zurbriggen (Zwi) 1.59.28. 2. Hetnzer (Zwi) 2.00.01. 3. Durr (BRD) 2.00,02. 4 Mahrer (Zwi) 2.00.06. 5. Skaardai (Noo) 2.00,18. 6. Piccard (Fra) 2.00.25 Stand wereldbeker afdaling na zeven wed strijden: 1. Zurbriggen 113 punten, 2. Ma«r (Ita) 74. 3. Mahrer 64. Stand algemeen klassement wereldbeker na 21 wedstrijden: 1 Zurbriggen 211 pun ten. 2. Tomba (Ita) 206. 3. Mader (Oos) 99. 4. Wasmeter (BOR) 97. 5. Strotz (Oos) 93 ZEILEN WK Star In Buenos Aires Vijfde race Is: 1 Reynolds (Vst), 2. Gorla (Ita), 3. Adams (Vst). 4. Fravezzi (Ita). 5 Sundelin (Zwe), 18. Bakker/Vandenberg (Ned). 24. Van Leeuwen/Voliebregl (Ned) Stand na vijf races met aftrek: 1. Cayard (Vst) 7.0 punten. 2. Reynolds 21,0. 3. Adams 36,7. 4. Hagen (BRD) 41.0. 5. Grael (Bra) 46.7. 13. Bakker 70.0. 35. Van Leeu wen 150.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11