Bouw Sovjet-kerncentrale na protesten stilgelegd jfeagan belooft 4lubarak steun oor vredesplan Aidsconferentie waarschuwt tegen discriminatie van seropositieven ^iukman wil grotere rol ?n ïdrijfsleven in Afrika Juristen aangezien voor roversbende Klaus Fuchs hielp Moskou aan atoombom Twijfels over reactie Bouterse Politie haalt blanke weg uit zwarte wijk ITENLAND CeidócSouocmt VRIJDAG 29 JANUARI 1988 PAGINA 5 SHA Minister Bukman heeft een krachtig pleidooi gehouden voor 1 grotere rol voor bedrijven in de economische ontwikkeling van zuide- ■^K ffrika. Hij sprak op de conferentie van landen uit zuidelijk Afrika in Jbnia. Ook de EG, de VS, de Wereldbank èn Afrikaanse landen zelf een grote rol weggelegd voor de particuliere sector. Bukmans plei- Voori^at enke^e jaren geleden omstreden zou zijn geweest, viel dan ook ,|zins uit de toon. ster Bukman verklaarde niets te voelen voor suggesties om militaire jnen ;te verlenen aan Mozambique, zodat dit land de voedseltransporten in ?beimnd kan beveiligen tegen aanvallen van het door Zuidafrika gesteun- comjrzet. Hij acht het een onjuist uitgangspunt als de donorlanden zelf de den jheid van dergelijke transporten voor hun rekening gaan nemen. OD all erkent °°k «at weer andere westerse landen wel die richting v-in en dat die tendens ook gevolgen kan hebben voor het Nederland- irJleid. i bes Sterke man Panama handelde in drugs WASHINGTON Een Amerikaanse drugshandelaar heeft gezegd dat hij in het verleden bij het smokkelen van verdovende middelen nauw heeft sa mengewerkt met de militaire leider van Panama, generaal Manuel Noriega. Tegen betaling van miljoenen dollars aan Noriega mocht de handelaar Pana ma als basis gebruiken voor zijn illegale activiteiten. Noriega zou hem militaire bescherming en onder meer drie Pana mese paspoorten hebben gegeven waar van er eén diplomatiek was. Volgens handelaar Kaliesh werd de relatie met Noriega steeds beter en werd de gene raal op een gegeven moment een volle dige partner in de drugshandel. Bulgarije in spoor herstructurering SOFIA De Bulgaarse communisti sche leider, Todor Zivkov (76), wil de functie van partijleider en president, die hij beide sinds 1971 bekleedt, scheiden. Dit zei Zivkov gisteren bij de opening van een speciale twee daagse conferentie van de Bulgaarse communistische partij die is gewijd aan „herstructering". Hij wil dat het partijstatuut daartoe wordt gewijzigd op het eerstkomende partijcongres in 1991. Zivkov liet duidelijk blijken dat hij het beleid van „perestrojka" van Sovjetpartijleider Michail Gorbatsjov van harte ondersteunt. „Doelstellin gen, taken en richting van de reorga nisatie in de Sovjetunie en ons land stemmen in principe overeen". De bejaarde partijleider wees op pro blemen op die de breuk met het cen tralisme met zich meebrengt. Aan de ene kant moet de beslissingsbevoegd heid van de bedrijven worden ver groot, maar anderzijds mag geenszins worden getornd aan de rol van de staat, aldus Zivkov. Zivkov stelde verder voor dat partij functionarissen twee of hooguit drie ambtstermijnen volmaken. De vraag is of Zivkov, die sinds 1954 al de par tij aanvoert, zelf de consequenties zal trekken uit deze voorstellen. Voorlo pig wijst niets daarop. Zivkov heeft op het ogenblik stevig de touwtjes in handen en is de drijvende kracht achter het huidige hervormingsbe leid. Chinese directeur houdt haren kort BEIJING Chinese „nozems" hebben een brief gestuurd naar een jeugdkrant en daarin geklaagd over hun schooldirecteur, die een campagne tegen lange haren is ge start. De bewuste directeur heeft samen met een aantal leraren eind vorig jaar zelf de schaar ter hand genomen en alle manlijke leerlin gen die naar zijn mening te lang haar hadden onder dwang gekort wiekt. De directeur had zijn leer lingen tevens te verstaan gegeven dat hun lange haar een teken was van uit de hand gelopen westerse bourgeois ideeën die strijdig zijn met de socialistische leer. heéferu is het gisteren tot ongeregeldheden gekomen tijdens een "kindr de grootste vakbondsfederatie van het land uitgeroepen 24 Dat l-staking. uit protest tegen de economische politiek van de re- inde|n9- ln de hoofdstad Lima kwam het tot een treffen tussen n vagende studenten en de politie, waarbij de studenten kata- piëlêen en benzinebommen gebruikten en de politie traangas en acciiprkanonnen. Veel demonstranten waren gemaskerd en riepen it Rden ten gunste van de maoistische guerrilla-beweging Lich- gd Pad, die in enkele provincies van het land een ware terreur -leddefent. FOTO: AP du HINGTON De irenigde Staten zullen vredesinitiatief voor Midden-Oosten van de jtische president Mu- ak steunen. Dat heeft ;ident Reagan zijn iijyptische ambtgenoot ïgezegd bij diens bezoek i het Witte Huis. VS lijken echter niet van i zelf het voortouw te ne- i in het vredesproces. Was- 'igton wil vooral vredesiniti- ven uit de regio steunen. Egyptische bewindsman, een rondreis maakt om te voor zijn vredesplan, zich al verzekerd van de in van Groot-Brittannië en Bondsrepubliek. Mubaraks irstel behelst een oproep zowel Israel als aan ae Pa ijnen om de gewelddadig er, in bezet gebied in ieder al een half jaar te stoppen, de weg vrij te maken voor internationale vredesconr tntie. Mubarak hoopt dat 1 Y ten rhi e\ oproep gelijk* de Pa- krant Washington de Israëlische pre mier Shamir ertoe kan bren gen het idee van een interna tionale vredesconferentie te aanvaarden. Reagan voert in maart besprekingen met Sha mir. In Israel zijn nieuwe berichten bekendgeworden over mis handeling van Palestijnen in de bezette gebieden. Bewoners van het vluchtelingenkamp Al Amari verklaarden dat ze 's nachts door Israëlische sol daten uit hun huis zijn ge sleurd en meegenomen in een legerbus. In de rijdende bus werden de Palestijnen uitge kleed tot hun ondergoed en af geranseld, waarna ze een voor een uit de rijdende bus werden gesmeten, llit de kampen Ka- landia en Jalazoon zijn soort- J';e berichten gehoord. De rant Maariv citeerde een commandant in Gaza die zei dat hij zijn soldaten instructie gegeven had „hen (de Arabie ren) zo hard mogelijk te slaan, hun botten te breken en hun bloed te laten vloeien". OUWPLAN WACKERSDORF e[IETIG VERKLAARD 'NCHEN Het hof voor administratieve rechtspraak van de deelstaat Beleren heeft het bouwplan voor de atoom- 'erkingsfabriek in Wackersdorf nietig verklaard. Hiermee is blokkade opgeworpen voor het doorgaan met de bouw op terrein in Beieren, niet ver van de grens met Tsjechoslowa- Een boer uit de omgeving van het complex had bezwaar laakt tegen het bouwplan. Hij had er op gewezen dat zijn Tderij er schade door zou lijden en dat ook de toestand van bos in de omgeving achteruit zou gaan. De bouw van de fa- k is zeer omstreden en heeft herhaaldelijk geleid tot heftige 'echten tussen politie en betogers. MOSKOU In Krasno dar in het zuidwesten van de Sovjetunie is de bouw van een kerncentrale stil gelegd, nadat onder de plaatselijke bevolking op grote schaal verzet was gerezen. Krasnodar krijgt nu een waterkrachtcen trale, terwijl de kerncen trale in minder dichtbe volkt gebied herbouwd wordt. tie, gemeld. Volgens het blad was de angst van de bevolking het directe gevolg van een „onverantwoordelijke campag ne" die tegen de bouw van de centrale was gelanceerd. „Vóór het ongeluk in Tsjerno- byl beschouwde mensen het als een eer als in hun woon plaats een kerncentrale stond. Nu komen er brieven binnen uit de Oekraïne, Wit-Rusland en overal uit het land. De plaatselijke bevolking verzet zich tegen de kerncentrales in gebruik en in aanbouw", aldus Komsomolskaja. Inwoners van Krasnodar wa ren bang dat de ramp van Tsjernobyl zich in hun gebied zou herhalen, met rampzalige gevolgen voor de circa één miljoen omwonenden. In brie ven werd met name gewezen op het gevaar van aardbevin gen. Ook was men verontrust omdat het project dicht bij een natuurreservaat in het Kauka- sus-gebergte is gesitueerd, een gebied met veel kuuroorden. Op het bouwterrein was al zes tig miljoen gulden geïnves teerd toen de bouw werd stil gelegd. (Van onze correspondent) BONN Een vrouwelijke rechter, een officier van justi tie. de advocate van twee ver dachten en haar beide cliënten hebben in het hartje van Bonn ternauwernood hun eigen ar restatie kunnen voorkomen. Zeven politiemannen uit een overvalwagen bestormden het gezelschap, in de vaste over tuiging met een roversbende van doen te hebben. Het ging allemaal om een reconstructie van een eerder gepleegde win keldiefstal, die de rechter had bevolen in de hoop harde be wijzen boven tafel te krijgen. Toen de juristen zich echter samen met de twee verdach ten voor de betreffende win kel verzamelden, meende de filiaalbeheerster met een nieu we overval van doen te heb ben. De deur ging op slot en de politie werd gealarmeerd. De politie arriveerde binnen en kele minuten en trad zeer kor daat op. De juristen hadden dan ook de grootste moeite de Hermandad ervan te overtui gen dat zij geen criminelen waren. De handboeien rinkel den al, toen de rechter bedacht dat haar toga en de proces stukken nog in haar aktentas zaten. Tegen zo veel bewijsma teriaal moest de politiemacht zich wel gewonnen geven. La chende derde waren de beide verdachten. Die werden, na alle consternatie, wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. OOST-BERLIJN Klaus Fuchs, de Duitse natuurkun dige die jarenlang Amerikaanse atoomgeheimen door speelde aan de Sovjetunie, is op 76-jarige leeftijd in de DDR overleden. Toen Fuchs op 3 februari 1950 gearresteerd werd wegens spio nage voor de Sovjetunie, stonden zijn collega's van het Britse atoomcentrum Harwell paf. Niemand wilde geloven dat de in 1934 voor de nazi's uit Duitsland gevluchte geleerde al bijna tien jaar aan de Sovjetunie atoomgeheimen doorspeelde. Klaus Fuchs, die in 1942 het Britse staatsburgerschap had gekre gen, was een briljant natuurkundige. In december 1943 werd hij als lid van de Britse commissie voor atoomenergie naar de VS gezonden. In Los Alamos in Nieuw-Mexico werkte hij tot juni 1946 actief mee met de ontwikkeling van de eerste atoombom. Nadien keerde hij naar Engeland terug. De aanhouding en bekentenis van Fuchs in 1950 betekende een grote tegenslag voor het Sovjetrussiche spionagenet in het Wes ten en droeg er toe bij dat de Amerikaanse atoomspionnen Ethel en Julius Rosenberg in New York op de elektrische stoel kwa men. Tijdens zijn proces zei Fuchs dat hij uit politieke motieven beslo ten had tot de spionage en niet om geld. Fuchs werd door een Britse rechtbank tot veertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na negen jaar kwam hij vrij wegens goed gedrag. De geleerde vertrok meteen naar de DDR, waar nog jarenlang hoge functies heeft bekleed. Bankrovers aan de haal De Duitse politie is nog steeds op zoek naar een man een een vrouw, die gisteren na een mislukte bankroof enige tijd een aan tal mensen in gij zeling hebben ge houden. Op de foto staan bankro vers en gijzelaars bij de vluchtauto, waarvan de politie de banden had la- HmB ten leeglopen. De twee slaagden er in een andere auto te pakken te krij gen en gingen er met de directeur van de bank (rechts) vandoor. De man werd later vrijgelaten, waarna de politie de over vallers uit het oog verloor. FOTO: EPA Oudgedienden willen vooral kleur in mode PARIJS Een sublieme uitwerking door oudge diende Givenchy en speelse kledij door Per Spook vormden de twee laatste indrukken van week zomermode in Pa rijs. Terwijl hun beider mannequins hun ronden maakten ontving Christi an Lacroix de Gouden Vingerhoed, de prijs voor de beste show. Christian Lacroix en diens favoriete mannnequin Marie zijn blij met de Gouden Vingerhoed, die zij in Parijs ontvingen voor de beste modeshow. Givenchy liet een indruk wekkende collectie japonnen en pakjes van leer zien. Bij voorbeeld een strak afkle- dend jakje van helblauw leer met daaronder een rechte rok, boven de knie, van wit leer. Givenchy's show be stond voor een belangrijk deel uit kleding voor over dag, maar vergeten was hij de avonden niet. Zo ontwierp de oude meester Givenchy een heel nauwsluitende japon van hardroze satijn; de ronde halslijn, geaccentueerd in blauw gaf de creatie een on vergetelijk aanzien. Geheel in de lijn van de ontwerpers die hem deze week voorgin gen, ontbraken bii Givenchy ae stippeltjes, de bloemen en de grote patronen niet. Als het aan Per Spook ligt, wordt de komende zomer een aaneenschakeling van kleur en spel. Creaties (voor de jon geren) in felgekleurd suède kleurige minirokken en blouses met opdrukken van naïeve schilders, huisjes en bootjes. De kledij voor de ou dere jongere, want jong blijft natuurlijk het eeuwig ideaal, karakteriseert zich in brede riemen, trench-coats en korte rokken in zandkleur, blijk baar geïnspireerd door de Untouchables. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Paul Nie- mel, bestuurslid van de Surinaamse Bevrijdings- raad, toonde zich vanmor gen ongerust over de hou ding van het leger, inge val vredesbesprekingen niet naar de zin van leger leider Bouterse zouden verlopen. „Als de je kip- penkooi openzet en je geeft de sleutel aan de vos, dan ben ik bezorgd over de gevolgen", aldus Niemel. Niemel zei niettemin te ver wachten dat een deel van de Surinamers die na de coup van 1980 gevlucht zijn, terug zal keren. Daarmee reageerde hij op de opmerking van presi dent Shankar dat sommige Su rinamers in Nederland wel licht te lang wachten op een „ideale situatie". „En die zal zich voorlopig niet voordoen", aldus Shankar. Niemel: „Daar ben ik me terdege van bewust. Voorwaarde voor terugkeer is wèl, dat er een economische basis is. Velen zijn alles in Su riname kwijt, je moet toch ten minste een bestaan kunnen opbouwen". Andere Suri naamse vertegenwoordigers Nederland waren niet voor commentaar bereikbaar. ZUIDAFRIKA BELET GEMENGD STEL SAMENWONEN: JOHANNESBURG Een zwarte Zuidafrikaan die samenwoonde met een blank meisje, heeft de po litie ervan beschuldigd zijn vriendin uit een zwar te woonstad te hebben ontvoerd. De politie heeft verklaard de 20-jarige Anette Heunis slechts te willen „beschermen". Jerry Tsie en Anette woonden samen in de zwarte woonstad Koetluanong in de Oranje Vrijstaat, de conservatiefste van de vier Zuidafrikaanse provincies. Jerry's vriendin zou geheel door de bewoners zijn geaccepteerd, maar de blanken uit omliggende wij ken ergerden zich. Heunis is onlangs door de politie naar een onbekende plaats ge bracht. Deze opmerkelijke versie van Romeo en Julia trok lang, voordat de politie deze week de drastische maatregel nam, de aandacht van binnenlandse en buitenlandse media. De stap van Anette om haar ge riefelijke flat in het blanke Odendaalsrus te verruilen voor een klein huisje met een lekkende dak, schokte de con servatieve gemeenschap in Odendaalsrus. Haar vader Tiny Heunis, een barman in een gelegenheid die alleen voor „whites only" is, vertelde de politie dat zijn dochter ont voerd moest zijn. Heunis kon niet geloven dat er werkelijk een liefde was ont staan tussen de zwarte bewa ker Jerry, die bij een goudmijn werkt en de studio-medewerk ster Anette. Maar terijl de blanke gemeenschap zich er gerde, verdrongen duizenden zwarte inwoners van Koetlua nong zich voor de deur van de familie Tsie, om een glimp van dit blanke fenomeen op te vangen. Twee politiemannen brachten het jonge stel een be zoekje, maar Anette verklaar de dat zij geheel vrijwillig in de zwarte woongemeenschap had plaats genomen. De telefoontjes van boze blan ken bleven achter niet uit en daaruit bleek dat Anette er ook niet meer op hoefde te re kenen ooit terug te komen. Haar stiefmoeder verklaarde haar dood, haar vader noemde haar een hoer en het hoofd van de blanke school waarop Op haar beurt stapte Anette uit de Nederlandse Gerefor meerde Kerk en begon plan nen te maken om eind dit jaar in de Methodisten Kerk te trouwen. Afgelopen week zeiden Jerry en Anette ondanks hun grote angst voor aanslagen door blanken te geloven dat hun liefde een nieuwe fase be tekent: „Blanken zeggen dat het onmogelijk is voor zwarten om met blanken samen te wo- nen. Wij hebben bezwezen dat zij geen gelijk hebben". Blijk baar konden Heunus' blanke familie en de politie in Oranje Vrijstaat deze uitdaging niet over hun kant laten gaan. 1 ONDEN De interna ls >nale conferentie van inisters van volksge- ai>ndheid over de im- euunziekte aids in Lon- eF !n heeft gistermiddag in erjaar slotverklaring voor- en internationale ei^menwerking bestem- taiield als belangrijkste wa- ens in de strijd tegen verspreiding ervan. Ver der wordt gewaarschuwd tegen discriminatie en stigmatisering van de dra gers van het aidsvirus, de zogeheten seropositieven. „Mensenrechten en men selijke waardigheid moeten worden gewaar borgd", aldus de "slotver klaring. Over de nieuwe trend tot ver plicht aids-onderzoek ver klaarde Dr. Jonathan Mann, hoofd van het speciale Anti- Aidsprogramma van de we reldgezondheidsorganisatie WHO dat zijn organisatie het nut van een dergelijke maatre gel betwijfelt. Bovendien, al dus Mann, moet de indentiteit van de onderzochte persoon bij dergelijke tests strikt geheim blijven. Tijdens de conferentie, waarbij delegaties uit 150 landen drie dagen lang allerlei anti-aids- strategieën tegen het licht hielden, was er veel aandacht voor de Nederlandse en Deen se aanpak, die relatief succes vol is. Wel werd opgemerkt dat reclamecampagnes en maatregelen aan de plaatselij ke cultuur en opvattingen moeten zijn aangepast. Niettemin konden de delega ties het eens worden over de tekst van een informatiefolder over aids, die op alle grote luchthavens ln de wereld zal worden uitgedeeld. „Het is haast niet te geloven dat zoveel mensen in een rela tief korte tijd een zo opmerke lijk grote consensus hebben bereikt", zei Dr. Mann na af loop van de conferentie. Hij weersprak dat de Afrikaanse regeringen tergend lang heb ben gewacht met het nemen van tegenmaatregelen. Wel vond hij dat Afrika de eerste prioriteit moet hebben bij de bestijding van aids, omdat de ziekte daar al het meest om zich heen heeft gegrepen. Bo vendien zijn de middelen in het continent, dat jaarlijks slechts een rijksdaalder per in woner voor volksgezondheid ter beschikking heeft, erg be perkt. In Italië blijken anti-aidscam- pagnes overigens niet bijster succesvol, voor zover ze al van de grond komen. De Italiaanse onderzoeker prof. F. Aiuti deed gisteren een felle aanval op de regering, die van de ruim 17 miljoen gulden die een jaar geleden officieel voor aidsonderzoek werd uitgetrok ken. nog geen lire naar de uni versiteiten heeft overgemaakt. Aiuti wijst er in een interview met de krant „La Stampa" op, dat nog niets gedaan wordt om de verspreiding van aids onder ïunkies te beperken. „Het ge beurt vandaag de dag nog dat heroine-verslaafden de spuit aan elkaar doorgeven", aldus Aiuti.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5