Katholiek Vrouwengilde arm maar ongebonden Van der Louw kandidaat Drenthe NA 75 JAAR EIGEN KANTOOR Deskundig vrouwen Lj samen in een boek| Veel mensen noodgedwongen in koophuis Wiegel: Friesland steeds leuker, maau terugkeer mogelijf Teldersstichting op zoe naar nieuw liberalisme, r Rookverbod beter tegen infarct dan aspirine^ BINNENLAND £eidóe(Soti/uMit VRIIDAG 29 IANUARI 1988 PAGINjfff Slecht zicht baby's door zuurstofgebrek ROTTERDAM Baby's die tijdens de geboorte te lijden hebben van gebrek aan zuur stof kunnen daardoor afwij kingen krijgen aan het ge zichtsvermogen. Verminde ring van de gezichtsscherpte en net gezichtsveld blijkt dan ook eerder een gevolg te zijn van een achterblijvende her senfunctie dan van afwijkin gen aan de ooglens en het net vlies. Dit concludeert de kin derarts F. Groenendaal in zijn proefschrift, waarop hij van daag is gepromoveerd in Rot terdam. DEN HAAG André der Louw, nu nog voorzitter Sectie Be taald Voetbal van de KNVB, wordt door politiek Den Haag be schouwd als een be langrijke kandidaat voor de opvolging van zijn partijgenoot dr. ir. A.P. Oele in de loop van 1988 als commis saris van de koningin in Drenthe. Van der Louw foto: dijkstra De PvdA, zo zegt men on der meer in de socialisti sche kamerfractie, heeft nog een ereschuld aan Van der Louw. Die gaf immers op verzoek van zijn partij het burgemees terschap van Rotterdam op voor een kortstondig ministerschap op CRM in het tweede kabinet Van Agt. Ook over de opvolging van rar. J. Niers, de com missaris van de koningin in Overijssel die per 1 juli opstapt, wordt achter de schermen volop gespro ken. Daarbij lijkt de bloedgroepenstrijd weer de kop op te steken. Ge noemd worden onder an deren Hans de Boer, nu secretaris-generaal op het ministerie van WVC, ka merlid Jeltien Kraaije- veld-Wouters (beiden af komstig van de ARP), ka merlid Steef Weijers, dr. Bert Fleers, directeur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, oud minister Gerrit Brokx en oud-staatssecretaris J. Hendriks (allen afkomstig van KVP). Aanhoudingen wurgmoordzaak STRIJEN In verband met de op 16 januari in Strijen gepleegde wurg- moord op de 67-jarige Jaan'tje van Vught heeft de politie de 41-jarige A.N.V.-K. uit Strijen aangehouden. Zij behoort tot een groep vrouwen die het slachtoffer na de moord levenloos heeft aangetroffen. Eerder deze week werd al de 46- jarige J.V. gearresteerd op verdenking de moord te hebben gepleegd. Naar aanleiding van de verho ren zullen op korte ter mijn nog meer aanhou dingen volgen. Meerderheid bevolking tegen vrijlaten „twee van Breda" DEN HAAG De meerderheid van de Neder landse bevolking vindt dat de „twee van Breda" tot hun dood gevangen moeten blijven. Dit blijkt uit een eind vorig jaar verrichte steekproef van het NIPO. Bijna zestig procent van de ondervraagden vindt dat de twee niet vrijgelaten moeten worden, ruim dertig procent is voor vrijlating en negen procent heeft geen mening. Uit de enquête blijkt verder dat 91 procent van de ondervraagden van het bestaan van de twee Duitse oorlogsmisdadi gers Aus der Fünten en Fischer op de hoogte is. Dit geldt in mindere mate voor 18 tot en met 24- jarigen: 25 procent had nog nooit van hen ge hoord. Naar leeftijd, sekse en ook naar politieke voorkeur en kerkgenootschap onderverdeeld, worden nagenoeg dezelfde standpuntverhoudin gen aangetroffen. MAARSSEN De be stuursleden van het Ka tholiek Vrouwengilde (KVG) hoeven hun werk zaamheden niet langer aan de keukentafel te verrichten. Precies 75 jaar nadat enkele vrouwen besloten tot de oprichting van de voorloper van het KVG, de R.K. Vrouwen bond, opende oud-minis ter T. Gardeniers-Be- rendsen vandaag in Maarssen het eerste cen trale kantoor. Daar kwam geen man aan te pas. Archief en administratie wa ren tot nu toe bij de bestuurs leden thuis ondergebracht. Bij wisselingen binnen het be stuur verhuisde de hele pa pierwinkel mee. „Met de ope ning van een centraal kantoor is dan ook een al lang levende wens in vervulling gegaan. Nu kunnen we eindelijk alles op één centrale plaats onder brengen" aldus het bestuurs lid M. van Wijk-Van de Ven. Door het ontbreken van fi nanciële middelen liet een ei gen ruimte lang op zich wach ten. Het zijn vooral giften van het Juliana Fonds, het comité voor Zomerzegels en leden die de inrichting en exploita tie van het nieuwe kantoor mogelijk maken. „Leden hoe ven niet bang te zijn voor een verhoogde contributie". Oprichting De R.K. Vrouwenbond werd in 1913 door enkele vrouwen opgericht naar een concept van de priester dr. Alphons Ariëns: „De taak van zulk een vereniging zou kunnen om vatten: bestrijding van alcoho lisme en kindersterfte, orga nisatie van de meisjesbescher ming, huishoudonderwijs, wijkverpleging en stimulering van de intellectuele belang stelling der katholieke vrou wen". Na de Tweede Wereld oorlog scheidden arbeiders vrouwen en boerinnen zich af. Zij besloten tot een nauwe re samenwerking met hun mannen in standsorganisaties, met alle daarbij behorende fi nanciële en bestuurlijke voor delen. De overige vrouwen zetten op eigen kracht het werk van de Vrouwenbond voort, voortaan onder de naam Katholiek Vrouwengil de. Arm maar ongebonden. Het KVG telt momenteel 33.000 leden, verspreid over 310 plaatselijke afdelingen. De doelstelling is, zij het wat ei gentijdser geformuleerd, overeind gebleven. „De vere niging wil vanuit evangeli sche inspiratie een bijdrage leveren aan de ontplooiing en ontwikkeling van de vrouw. De vrouwen van het eerste uur kunnen tevreden zijn. Zij zouden ervan opkijken hoe veel vrouwen verder kijken dan hun eigen huishouden en gemakkelijk in staat zijn hun eigen woordje te doen", aldus Marie-Louise van Wijk-van de Ven. Opleving Het vrouwengilde kijkt ook naar de toekomst. De welo verwogen stap een eigen kan toor te openen getuigt van op timisme. Het verruimt de mo gelijkheden wat meer naar buiten te treden. „Moderne vrouwenbewegingen timmer den in het verleden wat meer aan de weg. Wij kregen daar door al gauw het imago van een traditionele en ingeslapen vereniging. Napluizen van onze archieven levert echter een heel ander beeld op. Bo vendien is er bij onze vereni ging de laatste jaren sprake van een opleving". Iedereen is welkom bij het vrouwengilde, voorwaarde is alleen dat de doelstellingen worden onderschreven. „Het gevolg is een grote verschei denheid aan leden, wat be treft leeftijd, ontwikkeling en politieke achtergrond. Ook onze vereniging ontkomt niet aan het dagelijks gekrakeel dat hiermee gepaard gaat. Zo wordt bijvoorbeeld onze deel name aan de Acht Mei-bewe ging en het lidmaatschap van de Mariënburggroep niet door al onze leden op prijs gesteld. Maar die openheid naar alle kanten toe moet mogelijk zijn". De activiteiten die meestal maandelijks op plaatselijk niveau worden georganiseerd lopen sterk uiteen: van een werkgroep met als thema „vrouw en geloof" tot een ontspannende bezigheid als Bestuurslid Marie-Louise van Wijk-van de Ven (links): „De vrouwen van het eerste uur kunnen tevreden zijn. Zij zouden ervan opkijken hoeveel vrouwen verder kijken dan hun eigen huishou den" Rechts penningmeester Til van Schaik. bloemschikken. „De meeste activiteiten zijn erop gericht het zelfbewustzijn van vrou wen te vergroten en actieve deelname op allerlei gebied te stimuleren. Voor veel vrou wen zijn de werkgroepen een aanloop elders bestuurlijk ac tief te worden, bijvoorbeeld in een gemeenteraad of instel ling". De contributie van het KVG verschilt per plaats en loopt uiteen van 20 tot 45 gul- Kantoorkracht De grote projekten worden voortaan vanuit Maarssen ge coördineerd. Bestuursleden uit het hele land komen daar samen om het beleid uit te stippelen. Allemaal vrijwilli gerswerk. „Je kunt wel spre ken van een halve baan. On betaald, maar het heeft erg veel leuke kanten", aldus het bestuurslid. foto: dijkstra De wet Vermeend/Moor heeft het mogelijk gemaakt dat de vrijwilligers sinds kort worden bijgestaan door een vrouwelijke kantoorkracht voor halve dagen. „Zij houdt zich alleen bezig met het uit voerende werk dat tot nu toe door de bestuursleden werd gedaan. Die krijgen dan wat ruimte voor andere activitei ten". FONS VAN RIJN SHA roter .frika een g HILVERSUM - Vooidats( de tv ziet men regel mannen verschijnen \e ve bij bepaalde gebeur md k sen deskundig com rzet taar moet worden heid ven, terwijl er op al terreinen toch mir jejd. zoveel vrouwen besf baar zijn. Om in die situatie verani te brengen is door de groep van vrouwen bij d» een vademecum sameng getiteld „Vrouw in beeld eerste exemplaar werd middag overhandigd NOS-voorzitter drs. J. vj Reijden, die zich erovei baasde dat men hem hic uitkoos, terwijl er in het bestuur minstens drie wen zitten. Dit boek moet in een bel gaan voorzien bij journi en samenstellers van rai' tv-programma's. „We af van het beeld van de die alleen maar klaagt man die voortdurend de singen aandraagt", aldui sentatrice Milou van f tijdens de presentatie v; vademecum gistermiddaj rianne Sint,4 voorzitter PvdA, die betrokken weest bij het maken vj boek, komt er zelf ovej niet in voor. Zij was vei haar eigen formulier in t len en wil graag op de termijn in de tweede verj de druk. Geen maatregel tegen mazelen UTRECHT De Gened dige Hoofdinspectie val] Volksgezondheid vindt r maatregelen tegen de rna-jri nepidemie, die sinds el weken woedt, niet nodie kinderziekte mazelen hee(eru kop opgestoken bij kindr de die niet zijn ingeënt. Dat )s,a* voor bij een kleine mindej^Q- van enkele procenten vap9er bevolking die principiélèen zwaren heeft tegen vaccine Een 6-jarig jongetje uit R{en dam is onlangs aan de gd gen van mazelen overlede^te' totaal zouden enkele du den kinderen de ziekte o de leden hebben. UTRECHT Er is in Ne derland, vooral in de Rand stad, een grote vraag naar goedkope huurwoningen, maar deze woningen worden bijna niet aangeboden. Men sen die eigenlijk iets willen huren, wonen daardoor noodgedwongen in koopwo ningen. Veel mensen zijn op zoek naar een andere wo ning. De planoloog drs. H.J. Scholten concludeert dit in zijn proefschrift. Hij heeft een methode ontwikkeld waarmee beleidsmakers kun nen zien welke gevolgen de bouw van bepaalde wonin gen heeft voor de doorstro ming op de woningmarkt. Scholten promoveerde van daag in Utrecht op zijn proef schrift „Verhuisprocessen op de Nederlandse woning markt". Volgens zijn rekenmo del kan hij voorspellen dat wanneer er bijvoorbeeld in de Randstad 100 eensgezins-huur- woningen worden gebouwd, er daardoor 217 verhuizingen op gang komen. 9 Procent van de verhuizers laat een goedkope eensgezinswoning achter. 66 Procent van de verhuizers laat een goedkope flat of apparte ment achter. Een kwart van de verhuizers komt uit een an der soort woning. Volgens Schólten is zijn model de ko mende jaren toepasbaar omdat dit patroon de afgelopen jaren vrijwel gelijk bleef. De vraag naar betere wonin gen is zeer groot. Er zijn 2,2 milioen mensen die zouden willen verhuizen, vertelt Scholten. Het beleid is nu nog gericht op het bouwen van koopwoningen omdat daarmee zoveel mogelijk huishoudens worden geholpen. Het gaat er echter om welk type huishou den wordt geholpen. Daarnaar is nauwelijks onderzoek ge daan, aldus Scholten. Voor starters mensen die voor het eerst zelfstandig gaan wonen) en kleine huishoudens wordt nu eigenlijk niet gebouwd. Eén of twee-persoonshuishou- dens moeten vaak een grote flat accepteren terwijl ze ei genlijk een kleinere eensge zinswoning zouden willen hebben. Topambtenaren sobertjes met nevenfuncties DEN HAAG De hoogste rijksambtenaren (secretaris sen-generaal, directeuren-ge neraal van de departementen en enkele generaals) hebben in totaal 180 nevenfuncties. Maar slechts tien van die bij baantjes leveren hen persoon lijk geld op. In 109 gevallen vloeien eventuele opbrengsten in de staatskas omdat de ne venfunctie louter ambtshalve is. Dit blijkt uit het overzicht van de al dan niet betaalde „schnabbels" van topambtena ren. dat minister Van Dijk van binnenlandse zaken de Twee de Kamer gisteren heeft ge stuurd op verzoek van de VVD'er Wiebenga. Van de dertien secretarissen-generaal is op WVC De Boer (oud-mi nister van CRM) absolute kop loper. Hij heeft acht bijbanen, waarvan overigens geen enke le hem zelf geld oplevert. Weer rijbewijzen buitgemaakt VLEUTEN Bij een inbraak in het gemeentehuis te Vleu- ten-de Meern zijn deze week ongeveer duizend blanco rijbe wijzen, een aantal gemeentes tempels en een geldkist gesto len. De daders wisten een kluis in een van de kantoor ruimten te openen, vermoede lijk met een valse sleutel. Twee weken geleden zijn bij een inbraak in het gemeente huis in Leimuiden ook al acht honderd niet ingevulde pas poorten en zeshonderd blanco rijbewijzen gestolen. SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN El" nrono icoun om nutnoin iuh ut hwbuum run u Htvm rnnvm Z'J ot nnot uM/mn Ktnnto onmin. (c) Standaard UltQ«verlj/Wavery Productions Varend statiegeld De Belg Fons Oerlemans (rechts) en de Nederlander Peter Schoonrewoerd toonden gisteren een model van het nieuwe flesvormige vaartuig dat zij momenteel in Amsterdam bouwen. Volgend jaar willen zij daarmee in record-tijd de Atlantische Oceaan oversteken. Onlangs testte Oerlemans een kleiner prototype van dit aërodynamische „statiegeld" (Van onze parlementaire redactie) TIETJERK Hans Wie gel, die vanavond de feestrede houdt tijdens de viering van het 40-jarig jubileum van de V.VD, sluit een terugkeer in de landelijke politiek niet uit. van de konin gin in Friesland ontkent overi gens dat hij genoeg heeft van Friesland. ,,Ik ga het hier ei genlijk steeds leuker vinden", aldus Wiegel gisteren in het tv-programma Den Haag Van daag. Wiegel sprak gisteren in het Friese Tietjerk. Maar anderzijds wil Wiegel ook niet bij voorbaat „nee" zeggen tegen een come-back op nationaal niveau. „Natuur lijk niet. Het is altijd zo gegaan dat ik dingen ben gaan doen die ik niet verwacht had". In reactie op de vraag of hij wist dat sommige VVD'ers hem weer graag als lijsttrekker zouden zien, antwoordde Wie gel: „Ik vind het prima als de mensen nadenken Wiegel zou er ook geen be zwaar tegen hebben als hij Wiegel geen minister maar frj- voorzitter zou worden va" 1 VVD in de oppositie, „j wat ik in mijn Haagse tijlys leukste vond, was het polk debat, in de Kamer en Het voormalige VVD-ki lid Jacobse bevestigde ii zeelfde uitzending dat M een van de kandidaten is ft het lijsttrekkerschap van beralen. Hij vindt dat nii tuigen van ondankbaarheid gens de huidige fractiel| zc Voorhoeve. „Wie in de tiek gaat om dankbaarhèén oogsten, moet iets anders doen. Zo werkt het nu maal niet". dt BREDA In de luwte van de feestelijkheden rond het 40| bestaan van de VVD heeft de Teldersstichting (het wetens|jj pelijk bureau van de partij) vanmiddag een eigen visie geg op het liberalisme voor de negentiger jaren. Recent deed daj al de commissie-Geurtsen met het Liberaal Bestek '90, w deze middag in het Turfschip te Breda een kort symposi' worden besteed. De Teldersstichting heeft zich niet willen wagen aan een blLa druk voor een toekomstig VVD-beleid maar beperkt zich toferc] filosofische benadering van het liberalisme. Iets dat in feitk heel ontbreekt in het Bestek van de commissie-Geurtsen ede^ losofisch fundament waarop een nieuwe politieke koersLe( worden gegrondvest. 99 DEN HAAG De Neder landse Hartstichting is bang dat veel Nederlan ders om de dag een aspiri ne gaan slikken nu een grootscheeps Amerikaans onderzoek heeft getoond dat gezonde mensen daar mee de kans op een hart infarct met bijna de helft kunnen verkleinen. Aspi rine kan namelijk ook schade berokkenen aan maag en darmen alsmede hersenbloedingen veroor zaken. Dr. Broekmans van de Hart stichting vindt dat een gezon de leefwijze een betere reme die is tegen een hartinfarct. „Ik ben er bijvoorbeeld veel meer voor dat roken wettelijk wordt verboden, dan dat ie dereen aan de aspirine gaat. Want dat heeft toch iets van kwaad met kwaad bestrijden". Broekmans spreekt neittemin van een „belangwekkend on derzoek". Maar het grote ge vaar ervan vindt hij vooral dat het uitgerekend om een mid del gaat gaat dat iedereen zo maar bij drogist of apotheek kan kopen. En dat ook nog eens goedkoop is. „Het acetyl- salicyzuur in de pijnstiller gaat bloedstolling tegen", zegt Broekmans, „waardoor inder daad de kans op een infarct kan afnemen. Het nadeel van die werking is evenwel dat in- en uitwendige bloedingen minder snel kunnen stoppen. Ik moet er dan ook niet aan denken dat het hele Neder landse volk aan de aspirine gaat". Daarnaast kan aspirine ook maagklachten geven, zelfs maagbloeidngen veroorzaken, en krijgen mensen er ook wel allergische reacties van. Aan het Amerikaanse onder zoek deden ruim 22.000 gezon de artsen tussen 40 en 84f mee. De helft van hen sfc vijf jaar lang om de dagL tablet met acetylsalicyzuir de anderen kregen zonde£ te weten tabletten waar a v kalk in zat. Van de groep kregen 104 menseiè hartaanval, van wie erk overleden. Bij de andere kwamen er 189 hartaanvr voor, waarvan er achttie£ delijk waren. Een versch' 45 procent.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4