„Liturgieviering is geen oude-jongens-krentenbrood E^idócSoumnt kerk en wereld beroepingen DR. R. BOON OP LEERSTOEL LITURGIEWETENSCHAP VU Paus schrijft twee documenten over Russisch christendom Hoe toegankelijk is de confessionele school? Schoolwijzer £cldóc0omctt°' Opmerkelijke uitspraak ll 1 i i I >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE VRIJDAG 29 JANUARI 1988 Mgr. Gijsen: Limburg geleid door krachtige figuren KERKRADE De geschiedenis van vele eeuwen leert niet al leen dat Limburg al zeer vroeg een culturele eigenheid bezat, maar ook dat het op momenten van crises nooit aan zijn lot werd overgelaten door zijn kerkelijke leiders. Dat waren steeds krach tige figuren. Dit zei de huidige bisschop van Roermond, dr. J. Gij sen, deze week tijdens een bijeenkomst van leden van de pas op gerichte St. Servatius Academie in het Bisschoppelijk Instituut voor Spiritualiteit en Pastoraal Rolduc te Kerkrade. Hij sprak over „Katholiek zijn in Limburg". Limburg is ondanks zijn be stuurlijk zeer versnipperde structuur een eigenheid kunnen blij ven op grond van zijn cultuur, waarbij het christendom het be- "langrijkste kenmerk was en is. Dekens Rotterdam praten met KRO ROTTERDAM De dekens van het bisdom Rotterdam hebben gisteren in aanwezig heid van bisschop Bar en en kele vicarissen met een KRO- delegatie onder leiding van voorzitter B. Schmitz gespro ken over onder meer het be leid ten aanzien van de gods dienstige uitzendingen, de in vulling van de RKK-zendtijd en de komende wettelijke ver eiste omvorming van de KRO tot vereniging. „Het overdra gen van de christelijke en ka tholieke waarden en het die nen van de eenheid is een moeilijke taak, maar de KRO is op de goede weg" aldus de voorzitter van de dekensver gadering, deken C. Hillenaar SJ tijdens de ontmoeting. Aan het gesprek werd deelgeno men door mevr. Maria ter Steeg, hoofd godsdienstige af deling, en de heer P. van Leeuwen, voorzitter van de KRO-contactgroep Rotterdam. Weinig geloof heb ben is geen geloof hebben. Kerken Midden-Oosten vragen solidariteit met Palestijnen GENEVE Met een veroordeling van alle vormen van ongerechtig heid en onderdrukking heeft de Raad van Ker ken in het Midden-Oos ten zich voor het eerSt uitgelaten over de onge regeldheden in de door Israël bezette gebieden. De verklaring, die tien tallen bisschoppen en an dere kerkleiders in het Midden-Oosten als „his torisch" beschouwen, werd deze week in Ge- nève bekendgemaakt. In een toelichting op de ver klaring vroeg de secretaris van de raad, Gabriel Habib, alle christenen solidair te zijn met de strijd van de Palestij nen voor eerbiediging van mensenrechten en nationale zelfbeschikking. Door acties en gebeden zouden de joden moeten worden bewogen de „ideologie van angst en trau ma's, waardoor het huidige Palestijnse volk te gronde wordt gericht" te doorbre ken. In de Verenigde Staten heb ben vooraanstaande verte genwoordigers van joodse, is lamitische en christelijke or ganisaties een coalitie voor een vreedzame oplossing van het Israëlisch-Palestijnse conflict opgericht. De bewe ging wil er bij de Ameri kaanse regering op aandrin gen vooral te streven naar een diplomatieke oplossing van de problemen. Weinig begrip Volgens prof. Verkuyl, eme ritus-hoogleraar zendingswe tenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, kennen veel te weinig Ne derlanders het gezicht van de Palestijnen. Alleen het ge zicht van de joden is bekend. Nederlanders hebben te wei nig begrip voor het ver schrikkelijke leed dat de Pa lestijnen is en ook nu nog wordt aangedaan. Vooral de kerken zijn volgens Verkuyl „overmatig georiënteerd op Israël", hetgeen een goede inschatting van de Palestijnse kwestie belemmert. Volgens Verkuyl zouden in de kerkelijke organen meer Palestijnen of mensen die goed op de hoogte zijn van de Palestijnse kwestie aan het woord moeten komen. De emeritus-hoogleraar zei ver der het te betreuren dat Ne derlanders zich erg confor mistisch opstellen: of tegen over de joden of tegenover de Palestijnen, zoals in zijn op vatting in het Palestina comi té gebeurt. „Het is juist de functie van de kerk dat naar beide kanten wordt geluis terd." Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen door de classis Maastricht tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (pastorale zorg Lucas Stichting te Hoens- broek) mw. C.J. Menken- Bekius, eervol ontheven predikant wonende te Brunssum. Aangenomen naar Rheden (parttime) mw. K.M. Heijnis te Nun- speet (parttime) (De Ont moeting). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: Beroepen te Groningen-W. T.S. Huttenga te Zaandam. Gereformeerde Gemeen ten: Beroepen te Hilversum en te Nieuw-Beijerland J. Mijnders te Veenendaal. „Twee aspecten moeten naar mijn mening zeker in de eredienst van de kerk aanwezig zijn, die misschien wel een beetje tegenstrijdig met elkaar zouden kunnen zijn. De liturgieviering moet aan de ene kant iets infor meels hebben, iets fami liairs, iets van het gezin. Met andere woorden, de viering mag geen stijf ge doe zijn. Maar aan de an dere kant moet het ook iets plechtigs hebben, iets stijlvols. Dat bete kent dus, dat je de vor men in acht moet hou den. De liturgieviering is geen populaire oude-jon- gens-krentebrood. Je moet toch weten dat je bezig bent met de heilige dingen van God". Dat zegt dr. Rudolf Boon (67), die deze maand benoemd is tot bijzonder hoogleraar op de leerstoel liturgieweten schap aan de faculteit der Godgeleerdheid van de Vrije Universiteit (VU) in Amster dam. Deze leerstoel is een jaar of tien „buiten bedrijf' geweest, voornamelijk door langdurige ziekte van Boons voorganger, dr. G.L. Lam mens. Dr. Boon hoopt de leerstoel nieuw leven in te blazen in de drie jaar die hem gegeven is, want een hoogleraar moet op z'n ze ventigste „met pensioen'. ,,'t Is echt een kwestie van een tussenpausje dat ik op deze leerstoel zit,' zegt Boon. Vorig voorjaar polste de VU hem voor deze functie en toen stemde hij min of meer in principe toe. Tot eind vo rig jaar hoorde hij er echter niks meer van, tot hij in no vember bericht kreeg dat hij in januari benoemd zou worden. Dr. Rudolf Boon: „Een kerk is geen bankenpakhuis". „Tja..., waarom hebben ze mij gevraagd. Ik denk dat de be langrijkste reden geweest is, dat ik in de loop der jaren nogal wat gepubliceerd heb". Boon heeft een hele trits boe ken op zijn naam staan over allerlei theologische onder werpen, zoals de oecumene, bijbelste studies en vooral ook veel over de liturgie. „Ik ben altijd op zoek naar de oorsprong van iets, ook van kerkelijke tradities. Als je eenmaal aan het studeren bent, of anders gezegd met het maken van „ontdek kingstochten' door het geloof, kun je altijd maar meer top pen beklimmen. Eén daarvan is de liturgie. Die vraag boeit mij: hoe vier je met elkaar de ere-dienst, hoe ga je daarin met elkaar om.' Dr. Boon is tot zijn emeritaat in 1984 hervormd predikant geweest in Landsmeer en Purmerland-Den lip, allebei vlakbij Amsterdam. Vlak na de afronding van zijn theolo giestudie, in de begin jaren '50, is hij ook ongeveer een half jaar directeur geweest op het kerkelijk vormingscen trum Den Alerdinck in Laag- Zuthem bij Zwolle. Ook daar diende hij als een soort tus senpaus in een periode dat Den Alerdinck zonder direc teur zat. Een carrière in het vormingswerk heeft Boon nimmer geambieerd. „Vor mingswerk ligt altijd in een draf met wat in de „mode' is. 't Is mij te kortademig. Ik kon er niet fundamenteel ge noeg met de dingen bezig zijn. Ik heb dan ook met ple zier het roer van Den Aler dinck toendertijd overgedaan aan de nieuwe directrice Kathy van Drimmelen. Deze zakelijke vrouw heeft dit kerkelijk vormingscentrum echt van de grond getild.' FOTO. PERS UNIE Naast een woning in Lands meer, heeft de heer Boon een huis, al vijftien jaar, in Am sterdam. Die is gelegen aan één van de „dwarsstraatjes" midden in de rosse buurt. „Mijn vrouw en ik hebben geen auto, dus was het mak kelijk dat we in Amsterdam konden blijven als we hier eens een avondje naar het theater gingen of iets derge lijks. En nu ik bij de VU be noemd ben, is het helemaal handig hier in de stad een huis te hebben. Of ik mij hier onveilig voel? Nee, beslist niet. Dit is het best beveiligde stukje van Amsterdam. Ner gens vind je zoveel politie als hier". Brouwerij De heer Boon wil met de leerstoel liturgiewetenschap „een beetje werken in de diepte" bij studenten en bij reeds afgestudeerden die een vervolgstudie aanvatten. „Ik wil inhaken bij wat momen teel in de protestantse ker ken aan liturgische belang stelling opbloeit. Want er is wat dat betreft nogal wat le ven in de brouwerij. Hoe kunnen we met elkaar van de ere-dienst een feestelijk, stijlvol gebeuren maken. Als je wordt geacht een uur op een bank te zitten met af en toe wat zingen, dan zit daar weinig wat de vorm betreft feestelijks en stijlvols aan. Kijk, je hoort tot vervelens toe dat de kerken zo leeglo pen. Maar dat is slechts een deel van de waarheid. Een andere kant aan die zaak, en die volgens mij veel te wei nig belicht wordt, is het feit dat er een veel diepere be langstelling bestaat. Ik durf te stelling aan dat er geen tijd geweest is, waarin zoveel mensen zo intens betrokken zijn geweest bij wat er in de kerken gebeurt. Behalve in de rechtsbuitenflank van de kerk, bijvoorbeeld Kampe reiland en delen van de Ve- luwe, zie je haast geen uitpui lende kerken meer. Maar een bomvolle kerk is ook altijd geen bewijs van diepe be trokkenheid. En als de ker ken toch leger worden, waar om doeken we dan niet een deel van de banken op. Je hebt dan veel meer mogelijk heden in een kerk. De zaak wordt „mobieler". Een kerk is geen bankenpakhuis, wat moeten we met al dat hout! Ik heb niks tegen massa's. Maar het is een heel andere beleving, anoniemer. Minder mensen in de kerk behoeft beslist geen schrale bedoeling te worden. Als je bij elkaar bent kan het heel gezellig worden. Het heeft dan iets dorps, in de goede zin van het woord. Men kent elkaar. Er is een veel sterkere per soonlijke band. Dat is de ver lies/winst-rekening.' RINUS BOUWMEESTER VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II zal ter gelegenheid van de viering van duizend jaar Russisch christen dom zich in twee docu menten* tot de gelovigen in de Sovjet-Unie wen den. De paus richtte naar aanlei ding van de afsluiting van de gebedsweek voor de eenheid der christenen een speciale groet aan de Russisch-ortho doxe, de Oekraïense en de Witrussische gelovigen. Hij liet doorschemeren dat zowel de Russisch-orthodoxe als de (verboden) Oekraïens-Katho- lieke Kerk een voortzetting zijn van de kerstening van Rusland, die in 988 begon met de doop van grootvorst Vladimir van Kiev. De paus noemde het Patriar chaat van Moskou (de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk) een broeder in het geloof, die hij in de naam van alle rooms- katholieken „een vredeskus" zond. Verder prees hij de vooruitgang op oecumenisch gebied, een duidelijk teken volgens hem dat God wil dat alle christenen een worden. De Oekraïens-katholieke ge lovigen volgen de stem van hun geweten, aldus de paus. Hoewel ze in volledige ge meenschap met de RK Kerk leven, bewaren ze hun Sla visch karakter. De paus ging niet in op de situatie na 1946, toen de Oekraïense Kerk werd opgeheven en zich bij de Russisch-orthodoxe Kerk moest aansluiten. Tenslotte meldde de paus dat hij naar aanleiding van het milennium twee documenten schrijft. Volgens Vaticaanse prelaten zal hij zich in een apostolisch schrijven, dat een zeer oecumenisch karakter draagt, tot alle rooms-katho- lieken en in een speciale boodschap tot de oekraïens- katholieke gelovigen richten. De paus repte niet van een bezoek aan Moskou. Ruim een week geleden sprak hij in het openbaar over zijn wens de gelovigen in de Sov jet-Unie te kunnen bezoeken. Hij was echter niet uitgeno digd voor het Russisch-ortho doxe jubileum, zo voegde hij er aan toe. door drs. K. de Jong Ozn. Eén van de meest essen tiële verschillen tussen een openbare en een bij zondere school betreft de toegankelijkheid tot die school. Daarover is on langs door de Hoge Raad een uitspraak gedaan, die zeer belangrijk is voor de toekomst van het bijzon der onderwijs. Toch is daarmee de discussie over dit onderwerp be slist niet afgelopen. Op 22 januari jongstleden be sliste de Hoge Raad dat de 13-jarige Aram Brucker door het schoolbestuur niet hoeft te worden toegelaten tot het Maimonides-Lyceum in Am sterdam. De ouders van deze jonge man zijn al heel lang bezig om te proberen hun zoon tot deze school toegelaten te krij gen. Het bestuur oordeelde echter dat hij naar de ortho doxe normen van de school niet Joods was en weigerde toelating. De Hoge Raad heeft zich over dat al of niet Joods zijn niet uitgesproken. Zijn uitspraak betrof meer de vraag of een school om reli gieuze redenen een leerling mag weigeren. En dan gaat het om de uitleg van artikel 23 van de Grondwet dat aan het bijzonder onderwijs vrij heid van richting waarborgt. (En onder richting wordt hier ook door de Hoge Raad, en dat is heel belang rijk verstaan de godsdien stige richting van de school!) Die vrijheid van richting weegt zo zwaar, aldus de Hoge Raad dat „degene die een instelling van bijzonder onderwijs in stand houdt, in beginsel jegens ouders van leerlingen die niet aan de normen van de instelling voldoen vrijstaat toelating te weigeren". Consequenties Oftewel. een bijzondere school, dus ook een confessio nele school, mag op religieu ze gronden leerlingen de toegang weigeren. Dat was altijd al zo maar het is nu nog eens expliciet ook door de Hoge Raad bevestigd. Dat betekent dus in concreto b.v. dat een confessionele school mag weigeren een leerling toe te laten als men meent dat de religieuze op vattingen van de ouders van die leerling in strijd zijn met of heel ver afstaan van de opvattingen van de school in dezen. Een zaak dus die voor de toe komst van het confessioneel onderwijs van groot belang is. En ook voor de verhou ding tussen het bijzonder en het openbaar onderwijs. Immers één van de kenmer ken, ja zelfs bestaansgronden, van het openbaar onderwijs is de algemene toegankelijk heid. Een openbare school mag nl. geen leerlingen wei geren op godsdienstige, le vensbeschouwelijke gronden. Tot zo'n school is ieder toe laatbaar (als men ten minste aan eventueel wettelijk vast gestelde prestatie-eisen, zoals bv. bij het vwo-havo (die voor ieder gelijk zijn) vol doet). Een openbare school wordt nl. gekenmerkt niet alleen door het feit dat hij door de overheid wordt bestuurd, maar ook door die algemene toegankelijkheid. Ieder heeft in ons land recht op onderwijs, is ook leer plichtig, en er moet dus voor ieder een school zijn. Als een bijzondere school nu iemand om bepaalde redenen kan weigeren, moet er altijd een andere school zijn voor ieder een: ziedaar één van de voor naamste bestaansrechten van de openbare school. Nu gaan er, ook in het kamp van de PvdA en de VVD (en onlangs ook nog in Liberaal Bestek '90) steeds meer stem men op om dat openbaar on derwijs te privatiseren, zeg maar: meer bijzonder te ma ken. Een belangrijke vraag is dan natuurlijk: en waar blijft dan die algemene toeganke lijkheid waar de overheid te genover de burgers verant woordelijk voor is? In het licht hiervan is het be grijpelijk, dat nogal wat voor standers van openbaar on derwijs die de kant van die privatisering uit willen, vin den dat ook het bijzonder on derwijs algemeen toeganke lijk zou moeten zijn. „Maak alle scholen bijzonder en al gemeen toegankelijk" kon wel eens hun leus worden (waarmee ze het confessione le bijzonder onderwijs sterk ondermijnen, omdat ze het een van de belangrijkste middelen ontnemen om de identiteit zuiver te houden). Voor dit alles heeft nu de Hoge Raad in feite een stokje gestoken waarover voorstan ders van zelfstandig confes sioneel onderwijs zich met recht kunnen verheugen. Toelating Betekent dit alles nu dat die confessionele school druk ge bruik gaat maken van het recht om op religieuze rede nen een leerling te weigeren? Ik denk het niet. Wel zal men zich steeds goed van dat recht bewust moeten blijven. De toelating tot een confes sionele school zal naar mijn mening nooit klakkeloos die nen te gebeuren. Altijd zal er een toelatingsgesprek moeten plaatsvinden, waarbij de school er verstandig aan doet aan de ouders te vertellen wat ,het betekent dat ze con fessioneel onderwijs wil ge ven. Daarna zou dan kunnen worden gevraagd of dit onge veer beantwoordt aan het verwachtingspatroon van de ouders. Ofwel: het onderwijs aanbod en de onderwijsvraag zouden zo goed mogelijk op elkaar moeten worden afge stemd. Blijkt dat niet te „klikken", dan doet de school er verstandig aan de ouders toch naar een andere school te verwijzen en in het ui terste geval heeft men dan zijn bovenomschreven toela- tingsrecht achter de hand. Het gebeurt (gelukkig) maar we.inig dat confessionele scholen leerlingen om reli gieuze redenen weigeren. Ze hebben vaak een open ka rakter. Toch kan die toela- tingsvraag in de toekomst wel eens steeds urgenter gaan worden, omdat steeds meer confessionele scholen met een open karakter voor de vraag komen te staan: hoe handhaven we op een geloof waardige manier onze identi teit en hoe doen we ook de leerlingen van ouders die van harte instemmen met onze doelstelling en grond slag rechtDat kunnen heel moeilijke afwegingen worden, waar men niet on der uit zal kunnen. "MA. pzer De vrijheid van richting zoals het bijzonder onde?ee ons land die geniet, is door de Hoge Raad onderstreep*^ arrest betreffende Aram Brucker. Daarin werd bep^ v£ het joodse Maimonides-lyceum in Amsterdam in dj v« het recht heeft leerlingen te weigeren op grond van r ha< ze toelatingsnormen. De Hoge Raad vindt de vrijh( richting erg zwaarwegend, zo blijkt uit het arrest. <n -r-v ip L)E wens van de ouders van Aram Brucker hun zoo k ling te laten zijn van het Maimonides-lyceum noemt i een „op redelijke gronden berustende voorkeur voorPg derwijs dat aan de betrokken instelling wordt gegev( Raad gaat nog een stapje verder, namelijk met de erl[ dat dit lyceum de enige instelling is die onderwijs varu-p wenste richting verzorgt. Maar toch weegt de vrijhJX richting zwaarder en hoeft de school Aram Brucker j leerling aan te nemen. De uitspraak zou zeker anders zijn geweest wannft Maimonides-lyceum een minder consequent toelating J zou hebben gevolgd. Wanneer in het verleden leer zouden zijn toegelaten die naar het oordeel van het sc| stuur niet jood zijn, dan had vader Brucker de school I betichten van bijvoorbeeld willekeur. Het belang Hoge Raad toekent aan de vrijheid van richting is r doende; de betrokken school moet ook een duidelijk] consequent toelatingsbeleid voeren. Er is nog een aspect in de uitspraak dat de aandacl dient: de Hoge Raad honoreert ten volle de opvatting I bevoegd gezag, het schoolbestuur, als aanbieder van I derwijs, de drager van de vrijheid van onderwijs is." daarom het vermelden waard omdat er een tendens i die vrijheid van onderwijs te laten dragen door oudeïST ders worden dan „onderwijsconsumenten" die meeljs a wat de school doet en hoe die school dat doet. Iter De consequenties van zulk denken, dat meer dan Je 1 woord en geschrift wordt gepredikt, zijn ingrijpenlj16 onderwijsaanbod wordt gemakkelijk tot speelbal varr modieuze trends en ontwikkelingen als ouders het in Perl zin voor het zeggen hebben. Onderwijs wordt dan ee» v sumptieartikel, verpakt in de modekleuren van de df v een poosje liggen de voorkeuren dikwijls anders en £er eerder ingenomen standpunten eenzijdig te zijn. Dit mogelijke eindpunt van een ontwikkeling lijkt ojj^ zo begerenswaardig. Liever een bestuur zo nu rechtstreeks gekozen door ouders dat onderwijigel maakt op grond waarvan ouders hun kinderen naar diec[ len van dat bestuur sturen. Natuurlijk kan dat bestuurlet' ook modieus zijn, maar de prikkels om mee te doen L trends in de samenleving zijn veel minder direct. i 'lip: EEN uitspraak van de Hoge Raad heeft juridisch gez^s leen betrekking op de zaak waarover een uitspraak^ daan. Maar de praktijk leert dat wat de Hoge Raad vijrjji zekere zin bepalend is voor ontwikkelingen. Zo kan st uitspraak in de kwestie Brucker worden gezien ten aar 1 van de dragers van de vrijheid van onderwijs. Of echt1 N maatschappelijk denken door gerechtelijke uitspraken j= veranderd, valt te betwijfelen. HeT bijzonder onderwijs doet er overigens verstand zijn bestaansrecht niet te ontlenen aan uitspraken vai| ters, maar aan de beleving van mensen. Met woorden: als bijzondere scholen scholen zijn met eenv< gezicht, herkenbaar aan kwaliteit en „kleur", dan is dp ei veel vruchtbaarder pleidooi voor het bestaan van die sfr dan een uitspraak van de Hoge Raad. r'P Winter op afstand DE BILT (KNMI) West Eu ropa blijft depressiegevoelig. De koers die de oceaandepres sies uitzetten loopt dan weer naar het noorden, dan weer naar het zuiden. Het gevolg is dat bijna geen Westeuropees land echt stabiel winterweer heeft. Spanje is bezig aan een zeer natte winter. Engeland, toch al bekend om z'n wisselvallig kli maat, krijgt regenhoeveelhe- den te verwerken die overlast veroorzaken. Zuid-Scandina- vië, altijd goed voor een pak wintersneeuw, ziet regelmatig de temperatuur boven nul ko men. Ook in het Alpengebied heb ben de laaggelegen delen de grootste moeite dm de versge vallen sneeuw vast te houden. De echte winter moeten we zoeken achter de Pools-Russi- sche grens en in Finland. Daar komt zoals het hoort strenge tot zeer strenge vorst voor. Dat de winterse kou onze kant op komt is voorlopig niet te ver wachten. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Zweden en Noorwegen: Vooral in Zweden af en toe sneeuw, in Noorwegen opkla ringen en overwegend droog. Middagtemperatuur van 1 graad aan de Noorse kust tot min 6 graden in Zweden. Denemarken: Veel bewolking en af en toe regen of natte sneeuw. 'S-Middags tempera turen op het vriespunt. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en buien. Boven de 600 meter regen of sneeuw. Mid- dagtemperatuur ongeveer 5 graden. Benelux: Half tot zwaar be wolkt en buien, boven de 600 meter natte sneeuw. Middag- temperatuur ongeveer 7 gra den. Britse Eilanden: Veel bewol king en vooral zondag regen. Middagtemperatuur van 4 gra den in Schotland tot 9 graden in Zuid-Engeland. dagtemperatuur van 7 J in het noorden tot 13 aan de Riviera. I0( Alpengebied: Wolkem en af en toe neerslag, hc de 1000-1500 meter s zaterdag ook boven de 9 ter. Nulgradenniveau, l.c dags, dalend van 1500 j™- meter, plaatselijk tot 5$ ter, in de loop van de rr van het westen uit opji tot 1800 meter. Spanje en Portugal: Vo». het noorden af en toe re| het zuiden af en toe idi< overwegend droog, tyer temperatuur van 13 grafcen het noordwesten tot 20 fit, in zuidoost-Spanje. c aF Griekse kust: Af en toel h enkele buien. Middagten v< tuur zaterdag ongeveer J w den, zondag enkele gr^qOOC aF kiel" ger. Italië en Joegoslavische Perioden met zon en efinj kele bui. Middagtempepen aan de kust van 10 grajee het noorden tot 16 gradici het zuiden, in het binni enkele graden lager. WEERRAPPORT HEDENMORG

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2