SeicUe 6oma/nt CNV wil half jaar lang moederschapsuitkering Bon-. 11 2 4 5 12 13 15 Geur 'arL_ KINDERBIJSLAG MOET VERDUBBELD WORDEN luding gaat hard optreden egen belastingontduikers BEDRIJVEN CONTACTDAGEN Zieke kantoorgebouwen besmetten werknemers Vrijdag 29 januari 1988 79e jaargang no. 24024 lekti spelM UilgaveWesleTpers.behorendetolSijlhollPers, Apolhekeredijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur 1.1. Hallewas.Chet-redacteur W A. Buijleweg Abonnementen {incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar 1. 270,20. Klachten bezorging: maandag l/m vnidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,5 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur rond 3, middagtempera- tuur ongeveer 7 graden. Mati ge tot krachtige zuidwesten wind. Zon op: 08.25, onder: 17.23; hoog water Scheveningen: 0.42 en 12.58, laag water: 8.32 en 21.15. r op de bres voor r^ldijks echtpaar 5SEL - De Europese Commissie, lagelijks bestuur van de EG in el, zal wellicht zelf stappen on- jrnen bij de Griekse regering om een echtpaar uit Poeldijk 2.000 h terug te krijgen. Dat bedrag het Poeldijkse echtpaar afgeno- toen het na een vakantie op een ;s eiland terug naar huis wilde, jchtpaar had het geldbedrag, in irken, mee naar Griekenland ge- n, maar had verzuimd de autori- j een invoerbewijsje te vragen, rugkeer werd het echtpaar aan- iden en een nacht opgesloten. Bij Vrijlating kregen de Poeldijkers t terug. Philips test voorlopig niet meer op aids MEESTE BEDRIJVEN ZULLEN SERO-POSITIEVEN WEIGEREN EINDHOVEN Philips heeft besloten het testen van sollicitanten op aids voorlopig te staken. Maar het weren van sero-positieven bij Nederlandse fir ma's lijkt slechts een kwestie van tijd. Dit blijkt uit een enquete van het NIPO onder 266 personen die verant woordelijk zijn voor het personeelsbe leid bij middelgrote en grote bedrijven. Van hen zegt 63 procent dat werkge vers zich zondermeer zullen gaan op stellen .zoals Philips tot gisteren heeft gedaan. Wel vindt 48 procent de hou ding van het Eindhovense bedrijf on juist en is 23 procent het met Philips eens. Philips wijst erop dat sero-positie- ven in de nieuwe situatie zullen worden aangenomen als er geen andere redenen zijn ó'm hen niet geschikt te achten. Volgens het hoofd van de be drijfsgeneeskundige dienst de heer Scheijde is er geen sprake van dat Phi lips sero-positieven sinds augustus heeft gediscrimineerd. „Het beleid is in deze niet anders dan ten aanzien van andere ernstige ziektebeelden", aldus Scheijde. Pagina 3: Politiek vreest tweedeling Besmette naalden als dartspijltjes MANCHESTER Op een schoolplein in Manchester hebben kinderen darts ge speeld met injectienaalden, die gebruikt waren om een met het aidsvirus besmette patiënt te behandelen. De kinderen, in de leeftijd van elf en twaalf jaar, vonden de naalden, plus een zak bloed en gebruikte watten, in vuilcontainers op het terrein van een nabijgele gen ziekenhuis. De directie heeft bevestigd dat in de con tainer ook spullen zaten die gebruikt waren bij de behan deling van een seropositieve patiënt. Rogier van Otterloo overleden HILVERSUM De chef-dirigent van het Metropole-orkest Rogier van Otterloo is vandaag op 46-jarige leeftijd overleden. Hij was al geruime tijd ziek. Rogier van Otterloo was sedert 1 september 1980 chef-dirigent van het Metropole-orkest. Hij is van grote betekenis geweest vanwe ge de geheel eigen en bijzondere wijze waarop hij dit orkest een eigen geluid gaf. Van Otterloo verzorgde ook vele radio- en televisie-uitzendingen, maakte meer dan veertig langspéelplaten en schreef film muziek, waaronder die voor Soldaat van Oranje. Rogier was de zoon van de beken de dirigent Willem van Otterloo. Pag. 16 Van Otterloo al vele jaren ern- Rogier van Otterloo Stig ziek. FOTO: DIJKSTRA 37dertje Staat S geen gesponsorde wedstrijd paraplu-rennen voor politici, —een beeld dat bij regen in het Haagse stadscentrum steeds r te zien is. In verband met de nieuwbouw van het Tweede- ircomplex zijn sommige afdelingen ondergebracht in het *ïnalige Hotel Centraal aan de Lange Poten. Politici, beamb- I# >n bezoekers hebben de beschikking gekregen over genum- le paraplu's met het opschrift „Tweede Kamer" om bij Mt weer droog naar het Binnenhof te kunnen lopen. De zorg- kB samenleving anno 1988. H FOTO ANP brunswijk _il praten t regering f HAAG Het Jungle mando van Ronnie iswijk wil zo faig mogelijk met de nieu- Burinaamse regering on- iandelingen beginnen over beëindigen van het con- in Suriname. Dat heeft zegsman van Brunswijk pit Frans Guyana laten In. De rebellenleider zou ïdig bloedvergieten willen fkomen nu er in Paramari- en gekozen regering is. ajn beëdiging zei president isewak Shankar maandag inomwonden dat hij een idzame oplossing voor het liet met Brunswijk de {ste prioriteit wil geven, lang er oorlog is kunnen niet werken aan de op- V van dit land", aldus akar. Hij voegde daar aan dat in principe bemidde- door welke partij dan ook pom is. De vertegenwoor- ir van de groep Brunswijk jederland, dr. Eddy Jozef- I, zei dat het Jungle Com- ido niet onwelwillend staat piover het Nederlandse pod om te bemiddelen tus- ide rebellen en de regering Paramaribo. |ina 5: Ongerustheid over Hie Bouterse (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT De chris telijke vakcentrale CNV wil dat iedere vrouw na de geboorte van een kind gedurende een half jaar een maande lijkse uitkering krijgt van 500 gulden, onge acht of zij een betaalde baan heeft of niet. Ook vindt het CNV dat de kinderbijslag moet worden verdubbeld. De vakcentrale wil zich sterk maken voor een „kindvriendelijker Ne derland". Het CNV meent overigens dat de vergoeding van drie duizend gulden voor een kind pas begin jaren negen tig kan worden ingevoerd. De kosten schat de vakcen trale op circa 500 miljoen gulden. De kinderbijslag dekt mo menteel maar 30 tot 45 pro cent van de werkelijke kos ten van een kind. Het CNV is van mening dat dit per centage ten minste tot 80 procent moet worden opge trokken, aldus voorzitter Henk Hofstede gisteren bij de presentatie van het rap port „Kinderen en draag kracht". Volgens Hofstede zijn de CNV-voorstellen niet inge geven door het teruglopen de kindertal en de vergrij zing. „We willen op deze manier de armoede in het land bestrijden. Langzaam maar zeker is Nederland in een situatie terecht geko men waarin het de laagst betaalden financieel heel moeilijk wordt gemaakt kinderen te onderhouden. Dit is voor het CNV vol strekt onaanvaardbaar". Het CNV wil dat de verho ging van de kinderbijslag stapsgewijs wordt inge voerd. Wanneer de kinder bijslag 80 procent van de minimale kosten van een kind gaat dekken, zullen de uitgaven daarvoor stijgen van 5,7 miljard thans tot circa 10 miljard. De de pre mie voor de werkgever (thans 2,6 procent) moet dan omhoog naar 4 5 procent. Binnenschippers slaags met politie schippersbeurzen Enkele honderden binnenschippers, die gisteren in Den Haag de monstreerden tegen het beleid van minister Smit-Kroes, raakten na afloop slaags met de politie toen zij het kruispunt Koninginne gracht/Korte Voorhout met scheepskettingen wilden blokkeren. De binnenschippers willen voorkomen dat de minister het graan- om lading te vervoeren. Zij vrezen dat dan ook andere verladers de beurzen gaan rtfijden. Smit-Kroes is voorne mens pas na 1 mei een beslissing te nemen. Zij hoopt daarmee te bereiken dat de schippers met de verladers gaan overleggen. CDA, PvdA en sinds gisteren ook de VVD stellen zich op het standpunt dat de minister op de kortst mogelijke termijn een be slissing moet nemen. FOTO: ANP !N HAAG De Twee- 1 Kamer is gisteren aar- I snd akkoord gegaan l ,t de oplossing om men- f die inkomsten uit ren- voor de belasting ver egen hebben, met lok- ftjes alsnog zover te jgen dat ze die inkom- h eerlijk opgeven. I „vrijwillig" opgeeft wat rente-inkomsten ontvan- J is, kan rekenen op een be- Ingvrije „drempel" van tend gulden over inkom- k uit '86, van tweeduizend pen over '85 en van drie- zend gulden over '84. Daar- Z was minister Ruding (fi- iciën) de Kamer al wat te- noet gekomen omdat aan- tkelijk door staatssecretaris hing hogere bedragen ge noemd waren (duizend, drie duizend en vijfduizend gul den). Uiteindelijk is tot de verlaging besloten, vertelde Ruding, om dat daaroverheen nog eens de gebruikelijke rentevrijstelling komt. Die was tot vorig jaar 1400 gulden voor gehuwden en zevenhonderd gulden voor on- gehuwden, maar die is nu tweeduizend gulden voor ge huwden geworden, duizend gulden voor ongehuwden en vijfhonderd gulden voor kin deren. Het instellen van drem pelbedragen was nodig omdat de banken voortaan verplicht zijn de fiscus inzage te geven over rente-inkomsten van cliënten. Wie het er op aan laat komen en zich niet vrij willig meldt, kan nadat de fis cus via de bank het verzwijgen toch ontdekt heeft, rekenen op zonder boete af en kan boven dien van de drempelbedragen profiteren. Overigens gaf Ruding een paar keer in gespierde taal te kennen hard te willen optre den tegen mensen die de be lastingen blijven ontduiken. Hij maakte er geen geheim van fiscaal ook korte metten te maken met mensen die uit vrees voor het vallen van Da mocles' zwaard, vorig jaar toch hun geld van de bank gehaald hebben. „Wij zullen die vluch telingen weten te vinden", dreigde hij. Maar ook met de banken, die zeggen om techni sche redenen nog niet in staat te zijn de verlangde gegevens te verstrekken, is hij niet van plan lang geduld te oefenen. (ADVERTENTIE) Houtrusthallen Den Haag In samenwerking met de Kamer van Koophandel Inlichtingen over deelname 01803-15588 «n'wTi'l ■EiWB'mi Man dreigt met wurgstokjes LEIDEN Een 22-jarige man uit Oegstgeest heeft gisteravond een 28-jarige Leidenaar met wurgstokjes verwond. Dat gebeurde rond negen uur in de buurt van de Nieuwe Beestenmarkt. Om zich te verdedigen trok de Leidenaar een mes. De man uit Oegstgeest. die ook een pistool bij zich had, liep toen weg. Hij is vannacht in'zijn woning aangehouden. De politie heeft de wurg stokjes en een gasdrukpistool in beslag genomen. Oorzaak van de ruzie was een gesprek dat de 28-jarige Leide naar gistermiddag had met een 19-jarige plaatsgenoot. De jongste man verdacht de oudste ervan dat die de politie had getipt in verband met een misdrijf waarbij hij betrokken zou zijn. Gister avond ontmoette de „tipgever" de man uit Oegstgeest in café Köylü aan de Nieuwe Beestenmarkt. Daar ontstond onenigheid over dezelfde zaak. Beide mannen liepen naar buiten om de zaak af te handelen. De 19-jarige Leidenaar heeft zich vannacht gemeld op het bureau. Hij is na verhoor heengezonden. De man uit Oegstgeest zit nog vast in verband met mishandeling en be dreiging met openlijk geweld. „Vierde haven in Scheveningen moet worden aangelegd" DEN HAAG De vierde Ha-, ven in Scheveningen, waaro ver al jaren worat gediscus sieerd, moet worden aange legd. De bedrijven die nu aan de havens zijn gevestigd die nen daartoe te verhuizen, voornamelijk naar de nieuwe haven. De rest van de bestaan de havens moet worden omge bouwd tot een luxe plaats met 1500 dure huizen, restaurants en een forse uitbreiding van de jachthaven. Daarnaast moet er een snelle tramverbinding (een soort zweef tram) van de stations naar de haven worden aangelegd. Dit zijn de belang rijkste conclusies van het van daag gereedgekomen rapport dat de groep internationale deskundigen (INTA) voor de gemeente Den Haag heeft op gesteld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM Veel kantoorgebouwen in Ne derland zijn zo ziek dat de mensen die erin werken worden besmet. De diag nose van de ziekte is een ondeugdelijke airconditio ning of luchtverversing. De symptomen voor de werknemers zijn onder meer misselijkheid, hoofd pijn, droge huid, overge voeligheid en ademha lingsproblemen. De remedie is grotere aan dacht voor het schoonhouden van de airconditionings-syste men. Die zijn vaak een broed plaats voor schimmels, micro- organismen en bacteriën die ongehinderd in de kantoor- ruimten- en tuinen worden ge blazen. Deze conclusie valt te trekken uit het verhaal van de Amsterdamse GG&GD-mede- werker H. van Vugt, een ar- beidshygiënist die binnenkort een aantal gemeentelijke ge bouwen gaat onderzoeken op het zogenoemde „sick building syndrome". Volgens Van Vugt wordt het aantal luchtverver singen in gebouwen sterk be perkt omdat het zo'n aantrek kelijke bezuinigingspost is. Hij: „Uit een onderzoek van de Wereldgezondheidsorganisatie blijkt dat het aannemelijk is om vast te stellen dat we te maken hebben met een wer kelijk milieu-gezondheidspro bleem". Volgens Van Vugt worden de problemen die „zieke gebou wen" veroorzaken onderschat. „We controleren voortdurend ons drinkwater en geven mil jarden uit aan brandpreventie. Maar als we diezelfde voor schriften laten gelden voor luchtbehandeling zou er geen airconditioning bestaan". 18 PAGINA'S Oosterse kerken vragen solidariteit met Palestijnen Katholiek Vrouwengilde arm maar ongebonden Bouw Russische kerncentrale na protesten stilgelegd Van der Poel gaat voor goud In Leiden geen Rotterdamse ontgroenings excessen Alkemade weert snackboot van Kever Wisseling van de wacht in Leids bejaardenhuis Robijnzicht Eerste vrouw gemeente Voorhout neemt afscheid 25 mille gestolen uit woning bejaarde LEIDEN Onbekenden heb ben gisteravond 25.000 gulden weggenomen uit de woning van een 92-jarige vrouw, die op dat moment niet thuis was. De daders kwamen de woning aan de Hoefstraat binnen via een dakraam. Ze doorzochten alle kasten en troffen in een daarvan het geld aan. Uit een bouwcontainer die op de Lage Rijndijk staat is in de nacht van woensdag op don derdag voor 8.000 gulden ge reedschap verdwenen. De twee hangsloten van de con tainer zijn vernield. De contai ner is eigendom van een aan nemersbedrijf uit Zoeterwou- de. Harde landing Jumbo van KLM MONTEVIDEO Elf mensen zijn gewond geraakt toen een KLM-vliegtuig met honderd passagiers tijdens een landing in de Uruguayaanse hoofdstad Montevideo in een storm te recht kwam en op onzachte wijze aan de grond moest worden gezet. Vier van de ge wonden. allen Italianen, zijn in het ziekenhuis, opgenomen met botbreuken en kneuzin gen. De overige (licht) gewon den waren Nederlandse be manningsleden. Ooggetuigen zeiden dat de gewonde passa giers op het moment van de narde landing geen veilig heidsriemen omhadden. Het vliegtuig zelf liep geen noe menswaardige schade op en kon de reis naar Chili voort zetten. Wil Henskens nieuwe trainer Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN De 32-jarige Wil Henskens is voor het komende seizoen aangetrokken als hoofdtrainer bii de voetbalver eniging Koudekerk. Thans werkt Henskens nog als trai ner bij voetbalvereniging VTL uit Leiden, daarvoor was hij actief bij Valken '68. Henskens wordt opvolger van Koos Cra- AUTOVERHUUR F.PRANGSGtS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 Kranten verschijnen in toenemende mate in kleur. Ook onze krant heeft - voorlopig nog alleen in de Finale op zaterdag - in toenemende mate te maken met wat men noemt: full colour. Geuren doet de krant voorlopig nog niet, of er zou een inktsoort moeten worden uitgevonden met een reukje. Een krant is geen ruiker, al zitten er soms wel bloemen in verpakt. Toch ruiken die weer niet allemaal, sommige zelfs in het geheel niet. Hoe dat zit staat vandaag in de rubriek „In en om de kas". Ook iets over de invloed van kleuren op de groei. Dat be looft dan straks - als onze nieuwe kleurenpersen gereed zijn - wat voor de groei Van de Leidse Cou rant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement mor den geweigerd. Zie de bruidsadvertentie op pagina n

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1