Openluchtbad Poelmeer wordt afgestoten Afscheid eerste vrouw bij gemeen te Voorhout Soreholte stapt liaar de rechter ranties leningen .toepen vragen op si Katwijkse raad Vochtproblemen in Noordwijk aangepakt CeidacSommit n de Raad rerleden Aparte fietsbrug bij Warmonderhek Oegstgeest steunt inwoners in nood Onderzoek grondwater Katwijk PAGII ;IDEN OMGEVING VRIJDAG 29 JANUARI 1988 PAGINA 15 RDWIJK Tijdens zijn 1 I (itie met vrouw en doch- Aruba, is dinsdag plot- I overleden de Noordwij- fan de Raad, in het verle- jirecteur van het aanne- drijf De Raad Bouw Hij werd 67 jaar. Hij was tan die de laatste veertig zeer nadrukkelijk zijn ^«Vl °P het aanzien van clwijk heeft gezet. Raad begon als 14-jari- igen in het bedrijf van rader aan de Pickéstraat. jr zijn leiding groeide de •neming uit tot een bouw- jf dat aan ongeveer hon- mensen werk verschaft, ^^iia-oorlogse Noord wijk is groot deel door zijn jf gebouwd. Het Beek- „'""twartier, Boerenburg, het park, de Grashoek, wa- projekten van vele hon en woningen die zijn be- doen bouwde. Van meer be vitte oiden omvang, maar niet de De Ruyter- |er belangrijk waren de rn- i Ki ter'jen aan (O. l.n.1 yan Galenstraat en de t aan de Marijkestraat- jje Nassaustraat. Ook het Nederig gemeentehuis werd n geëïDe Raad gebouwd, net rel? organisaties van bouw- )at me{annemersbedrÜven nam jagerei&aad een vooraanstaande Be# in- Hij zat verder in het en onllur van de Geertruida- menslersc^00^ en beeft een be- beketi'jke rol gespeeld in de denkepsebjke politiek. Zo was hij an de jaren secretaris van de Ondeftebjk Historische Unie en n uit\\van bet CDA. In het sa- oepass^ren6en van de drie plaat- ogelijlfe confessionele groepe- »n tot één partij heeft hij belangrijk aandeel gehad, de Raad wordt dinsdag be- -en, na een rouwdienst in hervormde Kerk aan de [dstraat. Deze dienst be- om 14.00 uur. mbleem istolen IELOFARENDSVEEN Vj'A', De Roelofarendsveense Qf enaar van een Merce- is in de nacht van lensdag op donderdag Dr de vierde maal het ibleem van zijn auto rijt geraakt. Verzame- irs hebben zich er over tfermd. De auto stond parkeerd aan het Korte U. IkPOg. EKENIh Inbraak in Lisse LISSE Een geldkistje met eurocheques, girobetaalkaar ten en een paspoort werd woensdagavond gestolen uit een woning aan de Kanaal straat in Lisse. De bewoners waren tussen zeven en acht uur afwezig en in die tijd werd ingebroken. Het slot van de achterdeur werd met een schroevendraaier ver nield. De inbrekers door zochten de hele woning en braken een bureaulade open. Behalve het geldkistje na men ze ook sieraden, diverse muntenalbums, een postze gelalbum en een videorecor der mee. De totale waarde is nog niet bekend. Rijnsburg viert jubileum van partnerschaft dat Rijnsburg vriendschapsbanden met de ge meente Siegen toen nog Geisweid sloot. De Commissie Internationale Contacten heeft een ontwerpprogramma opgesteld om de feestelijk heden te vieren. De activiteiten, georganiseerd in samenwerking met de Oranjevereniging en het Comité Bloemencorso Rijnsburg zullen gedu rende de feestweek in augustus plaatsvinden. Nu al is een bedrag van 22.500.- gereserveerd om dit feest op passende wijze te vieren. Giropasje gestolen SASSENHEIM Uit een woning aan de Lan siershof in Sassenheim is in de nacht van woens dag op donderdag een giropasje gestolen. De da der is het huis binnengekomen door de achter deur open te breken. Afscheid op Laboratorium Bloembollenonderzoek LISSE Zes personeelsleden van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse nemen op vrijdag 5 februari af scheid van hun werkgever. Het gaat hierbij om de fotograaf D. Timmerman, die 40 jaar bij het LBO heeft gewerkt en nu ge bruik maakt van de VUT-regeling. Th. van de Voort gaat na 23 jaar planten op de proeftuin en het materiaal voor het virologi- sche onderzoek verzorgd te hebben, ook vervroegd met pen sioen. De gewasverzorgers en ziekzoekers A. Beijk en J. Eike lenboom gaan ook in de VUT na een dienstverband van 22 jaar. Na 32 jaar verlaat J. van de Berg het proefstation waar hij de laatste jaren de proeftuin verzorgde. C. van de Beek tenslotte was 36 jaar in dienst van het LBO waarvan 31 jaar in de proef velden en de kassen. Verder wordt vrijdag het 25-jarig jubileum gevierd van J. Beijersbergen. Beijersbergen is hoofd van de af deling fusiologie en adjunct-directeur onderzoek van het LBO. Tussen vijf en half zeven is er een receptie voor het zevental in het Laboratorium. Bezwaarschrift in goed overleg RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg zal een bezwaarschrift indienen tegen de vierde herziening van het bestem mingsplan „Buitengebied" plan Hoge- wegpolder van de gemeente Noordwijk. Alle raadsfracties zeiden gisteravond dat een noodzaak te vinden, maar ze vroegen wel het kontakt met de buurge meente zo goed mogelijk te houden. Een en ander heeft te maken met het uitbreiden van het agrarisch gebied Kloosterschuur/Trappenberg en de be hoefte om aan de regionale ruimtebe hoefte vor glastuinbouw te voldoen. Volgens de werkgroep die zich hier mee bezich houdt zijn uitbreidingsmoge lijkheden in noordwestelijke richting gewenst. Expositie niet naar Rijnsburg RIJNSBURG Het college en de raad zul len er niet aan meewerken de verzetsexpo- sitie „Oorlog en het water" een reizende tentoonstelling opgezet door het Zuidhol lands verzetsmuseum te Gouda naar Rijnsburg te halen. Dit tot teleurstelling van de heren D. Oudshoorn P. F. en W. van Egmond GPV. Zij vonden deze ten toonstelling belangrijk, met name voor de jeugd. Gezien de andere uitgaven, die er die avond gedaan werden, vroeg men toch het college de benodigde gelden, een huur van 500 gulden per week, voor deze exposi tie te bestemmen. Wethouder Glasbergen deelde mee, dat de kosten van de expositie vervoer, opzetten, verzekering uitein delijk op 10.000 gulden komen en dat dat wat veel is. Op aandringen van Oudshoorn zei hij wel toe dit punt met de schollen te bespreken en er gezamenlijk iets aan te doen. OEGSTGEEST Het openluchtbad van zwem bad Poelmeer aan de Abt- spoelweg in Oegstgeest gaat vrijwel zeker ver dwijnen. Het bad trekt te weinig bezoekers en kost aanzienlijk meer geld dan het opbrengt. Dat staat te lezen in het rapport „Zwembad Poelmeer, Oegstgeest is er mee ge baat", dat gisteravond na de raadsvergadering aan de gemeenteraad werd ge presenteerd. Het rapport is opgesteld door de commissie zwembaden, die als opdracht kreeg om te bekij ken hoe de exploitatie-lasten van zwembad Poelmeer op een verantwoord niveau kun nen worden gebracht. Het Oegstgeester college van bur gemeester en wethouders neemt de aanbevelingen van de zwembadcommissie over. Het college stelt de raad voor het openluchtbad af te stoten, zodat de grond als bouwgrond kan worden verkocht. Met de opbrengst zou een klein attractief buitenbad (400 vierkante meter) aansluitend op het overdekte bad kunnen worden aangelegd. Het over dekte bad in Poelmeer mag blijven. De belangstelling voor de mogelijkheden die dit bad biedt is groot en groeiend, de technische installatie voldoet uitstekend in tegenstelling tot die van het openluchtbad en de kosten zijn in verhou ding met de opbrengst redelijk te noemen. In de huidige situ atie kosten de twee zwemba den jaarlijks 700.000 gulden. Door het afstoten van het openluchtbad zou dat exploita tie-tekort tot 300.000 gulden kunnen worden terugge bracht. Onvermijdelijk is wel dat het clubhuis van zwemver eniging Vivax moet worden opgeofferd. De vereniging zou vervangende ruimte kunnen krijgen in het gebouw van het overdekte bad. Het zwembadrapport zal in fe bruari in de raadscommissies worden behandeld. De ge meenteraad zal een krediet van 50.000 gulden worden ge vraagd om ae sanering van het zwembad te kunnen voorbe reiden. Daling Het openluchtbad van Poel meer (2300 vierkante meter) trok in 1970 nog tegen de 400.000 bezoekers. Dat aantal daalde in de loop der jaren fors, met name toen in 1979 het Overdekte zwembad in ge bruik werd genomen. In 1987 kwamen er, mede als gevolg van de slechte zomer, nog maar 40.000 bezoekers. De be langrijkste oorzaak van de af name van de animo is dat de openluchtbaden over het alge meen veel minder in trek zijn, stellen de opstellers van de nota. Waterrecreanten zoeken tegenwoordig vaak de meren op. De technische installatie van het openluchtbad voldoet niet meer aan de normen. Verbetering van die installatie zou een investering van bijna een half miljoen gulden ver gen. BESLISSING COMMISSIE VAN BEROEP: gisteren weten dat WERK geding komt naar aanlei- Werk; van de beslissing die de r ma.|missie van Beroep (CVB) ?J'^het Nederlands Handbal- i i.oo-t?nd (NHV) woensdaga- 12195.1 heeft genmomen. Juri- ;hof. <n adviseur en PR-man 3ii50«ik Bonte van de Voor- q j»e club heeft daartoe gis- 83, $p al stappen gezet, en vof lug: „Het is zeker dat er {en kort geding komt. Of Irie gedingen worden •llt,TJ namens Foreholte, een - Hoge Christine Knigge en een 99375iMarianne Bult of dat er M2 ujgezamelijk geding wordt e oveCespannen is nog niet dui- |k. De visie van de afdelin- ren m' ^at voor beide speelsters een wachttijd van 6 maanden geldt, staat na deze beslissing weer overeind. Zowel de VSPC (Verbonds Straf- en Protestcommissie) als de CVB hebben laten weten, dat het hoofdbestuur van het NHV fout zat door de zaak, toen wij bij dat bestuur protesteerden tegen de weigering van de af delingen om Christine en Ma rianne te laten spelen, terug te verwijzen naar de afdelingen. Er zijn dus procedurele fouten gemaakt. Bovendien is het vol gens ons zo, dat beide speel sters op grond van hun over- schrijvingsverzoeken, die vol doen aan de verhuisvoorwaar- de die in het huishoudelijk re glement staat, direct speelge rechtigd zouden moeten zijn". ng en: TWIJK Het verzoek van de Katwijksche Bouwvereeni- voor een gemeentelijke garantie bij het aangaan van een ig van 5,4 miljoen gulden voor de stichting van een complex 55 woningen stuitte gisteravond in de gemeenteraad van /ijk op problemen. Hoewel de raad uiteindelijk akkoord was er verzet van de raadsleden drs. L. Van Rijn (RPF) en van der Plas (CDA). Zij vinden dat, nu het Rijk niet meer 0 Q0 *nt wil staan voor de gemeenten, de gemeenten op hun beurt eg 2,Vochtiger moeten zijn met hun garanties. p Rijn en Van der Plas wilden het beleid van de gemeente op leidinlpunt herzien. Wethouder J. van der Plas (SGP) deelde hun iipdiening niet, maar toonde zich bereid het onderwerp in de com- te bespreken. „Bij leningen over een lange periode b' Men de risico's voor de gemeente te groot", vond de heer n Rijn. thouder Van der Plas was het daar niet mee eens. „Er zijn woningzoekenden en dat aantal stijgt nog steeds. Als een iingbouwvereniging op tijd renoveert en de woonomstandig- len optimaliseert, zal leegstand in de toekomst tot het mini- Ti beperkt blijven en zullen er geen financiële problemen •taan". plan van het SGP-raadslid D. van der Plas om het over- >t op de gemeentebegroting van 1987, vermoedelijk ruim één oen gulden in zijn totaliteit te bestemmen voor het achter lig onderhoud van de Katwijkse monumenten (vrijwel alle- tl kerken) vond geen weerklank in de gemeenteraadsverga- ng. Wethouder W. van der Plas was er tegen omdat Rijk en 'aren in eerste instantie verantwoordelijk zijn voor monu- IUKSCHOUWER «IJNSBURG Huisarts R. J. J. Rietbroek is benoemd tot Imeentelijk lijkschouwer. Om te bevorderen, dat lijkschou- Ijngen zonder tijdverlies kunnen plaatsvinden is het wense- jjk. dat meerdere gemeentelijke lijkschouwers in de plaats |inwezig zijn, aldus het gemeentebestuur. De Warmonder hekbrug zoals die er nu nog bijligt. foto: wim van noort WARMOND Bij de Warmonderhekbrug wordt een aparte fiets- en voetgangersbrug aange legd. Tot deze beslissing kwam gisteravond de Warmondse gemeente raad. Aansluitend op de nieuwe brug komt moge lijk een fiets/voetpad. Men besloot gisteravond wel tot de aanleg van dit pad, maar voegde daar tevens aan toe dat de daadwerkelijke aan leg opnieuw wordt besproken bij de behandeling van de re constructie van de totale door gaande route. Deze enigszins gecompliceerde beslissing werd genomen uit angst an ders een provinciale subsidie van zestigduizend gulden kwijt te raken. Het voorstel van burgemeester en wethouders was al met wei nig succes in twee commissies behandeld. Daar wenste de meerderheid geen enkele be slissing over het fietspad te ne men. Ook tijdens de dinsdag gehouden hoorzitting werden argumenten aangedragen te gen de aanleg van een gecom bineerd fiets-/voetpad op de plaats van het huidige schel penpad. Over de komst van de Drug was men unaniem ak koord, maar het fietspad on dervond verzet van VVD en PW. Het CDA was verdeeld, waarbij de heer Schavenma ker zich af vroeg of Warmond de provinciale subsidie niet zou verspelen als beide projec ten (brug en pad) gesplitst zou den worden. Burgemeester Hendrickx noemde vervolgens het colle gevoorstel de veiligste metho de: uitstel van aanleg van het fietspad zonder financiële con sequenties. Na een korte schorsing kon den alle fracties zich met het voorstel verenigen. „Omdat ik een hekel heb aan verdwij nend geld", zoals de heer Schavenmaker het verwoord de. RIET LESTRADE NA VEERTIG JAAR IN DE VUT VOORHOUT Als negen tienjarig meisje kwam zij in dienst van de gemeente Voor hout. Veertig jaar verzorgde zij de administratie verzorgd van het buro gemeentewerken en vandaag neemt zij afscheid tij dens een informele bijeen komst in de raadszaal van het gemeentehuis temidden haar collega's, familie en vrienden. Riet Lestrade, een geboren en getogen Voorhout- se. Haar werk- en leefterrein wés en blééf Voorhout. Riet Lestrade was het ver trouwde gezicht voor iedereen die door de jaren heen wel eens het bureau van gemeente werken bezocht, waar de afde lingen bouw- en woningtoe zicht, weg- en waterbouw, rioolreiniging, reiniging, de sportvelden, plantsoenen en de openbare verlichting zijn on dergebracht. In deze omgeving was Riet Lestrade veertig jaar geleden de eerste vrouw die haar intrede deed in de gelede ren van mannelijke ambtena ren van het Voorhoutse ge meentehuis. Haar komst deed in die tijd stof opwaaien. Niet iedere ambtenaar was er blij mee. „Maar dat is door de jaren heen wel veranderd hoor' zegt Riet Lestrade lachend. „Diege ne die eerst niet zo enthousiast waren over de komst van een vrouw in hun midden, werden later m'n beste collega's." Direkteur van gemeentewer ken was in die tijd de heer Frans Stillekbroeck. „Met „ck" zei hij er altijd achteraan," her innert Riet zich nog. Daarna kwam Henk van den Bosch en in 1955 koos de huidige direk teur Harry Philipsen Voorhout als zijn standplaats. „In het begin waren we altijd met z'n tweetjes. Wij deden al- Riet Lestrade: „Degenen die eerst niet zo enthousiast waren over de komst van een vrouw, wer den later mijn beste collega's". foto: wim van noort les zelf. Bouwtekeningen, plat tegronden, alles tekende ik zelf in. Een enorm verschil met nu, we zijn nu met negen mensen op gemeentewerken en ieder heeft zijn of haar eigen specia liteit en taak. We hebben nu zelfs een meisje dat MTS heeft gedaan weg- en waterbouw kunde. Leuk hè," vindt Riet. Zelf is zij zich gaan bekwamen in het administratieve. Ze haalde haar praktijkdiploma boekhouden, leerde steno „om dat ik in die tijd ook nog raads vergaderingen moest opnemen in steno, die taak is later over genomen door de bandrecor der", daarna moderne bedrijfs administratie gevolgd door ge meente-administratie. De werksfeer veranderde sterk in de loop der jaren. „Vroeger was het een aaneenschakeling van leuke voorvallen, het was natuurlijk ook knusser, nu is alles uitgebreider en ook veel formeler. Als er vroeger iets nieuws kwam in de gemeente was dat weer aanleiding voor een Jeestje. Toen bijvoorbeeld er voor het eerst verlichting kwam aan de Jacoba van Beie- renweg moest dat gevierd worden in de raadskelder." Een andere verandering is de groei van het dorp: „Toen ik in '48 bij de gemeente kwam had Voorhout 600 huizen, nu heb ben we er 3200", weet ze. Riet Lestrade heeft als geen ander vanachter haar buro en vooral via papier en-tekening de ont wikkeling meegemaakt van het dorp. Haar eigen huis aan de Dr. Schaepmanlaan is een van de eerste woningen die gebouwd werden na de oorlog. Die hui zen kregen al snel de bijnaam van van pannekoekhuisies. „Oorspronkelijk waren ze be stemd voor onvolkomen gezin nen, hadden een slaapkamer beneden en een zolder boven. Het waren zeventien blokjes van twee. Veel ervan zijn ver bouwd, uitgebreid of van twee één gemaakt", weet Riet Le strade. „Daarna volgden wo ningen aan de Julianalaan, het Kievitspark werd gebouwd, toen de „Koninklijke buurt", de „Schildersbuurt", plan Boekhorst, Beukenrode, Sport hal en het SEC. Toen gebeurde er een hele tijd niets en daarna verrees plan Spoorlaan 2 en voorlopig tot slot Oosthout. Vanmiddag zal Riet Lestrade door haar petekind Wim v.d. Berg, de zoon van haar zuster en zwager (van de firma Le strade in de Boerhaavestraat) en waar ze iedere dag komt, naar het gemeentehuis worden gereden in haar eigen auto. Daar zal ze als het feestvarken worden verwelkomd. Maandag is ze thuis, haar buro is van daag leeg en helemaal opge ruimd. Veertig jaar kantoor zijn voorbij. Begin van een hele nieuwe fase in haar leven. „Ik ga eerst eens gewoon ge nieten van m'n vrijheid. Er is genoeg te doen. Ik handwerk graag, lees graag en daarbij kan kan m'n zus mij altijd ge bruiken. Bovendien verf ik ook de buitenboel van m'n huis zelf en ik ben ook nog een ech te nachtuil." NOORDWIJK De vochtproblemen in de wo ningen van het Middenge bied in Noordwijk beho ren binnenkort tot het verleden. Het bestuur van de woningbouwvereni ging heeft gisteravond be sloten het geld dat nodig is om de bouwgebreken te verhelpen, beschikbaar te stellen. Het gaat om een bedrag tussen de drie en vier ton. Met het geld wordt een isola tielaag onder de begane grond van de woningen aangebracht. Ook worden de kieren tussen de kruipruimten en de Vvonin- gen gedicht en het ventilatie systeem verbeterd. De kla- praampjes worden vervangen door roosters, die de bewoners niet dicht hoeven te doen bij het verlaten van de woning. De woningbouwvereniging volgt hiermee het advies op van het DHV Raadgevend In genieursbureau uit Amers foort. Die constateerde in haar rapport dat de problemen in de woningen werden veroor zaakt door water in de kruip ruimten. Dat water kan niet weg omdat er een dichte laag in de grond zit. Via kieren tus sen de kruipruimte en de wo ningen komt het vocht in de huizen. Behalve het verbete ren van de woningen gaat de woningbouwvereniging ook overleg voeren met de ge meente Noordwijk om de wa terstand in de sloot laag te houden. Op deze wijze hoopt men minder last van watpr in de kruipruimten van de wo ningen te hebben omdat het oppervlaktewater dan naar de sloot stroomt. De woning bouwvereniging blijft nog een jaar de waterstand controle ren. Daarmee wil men probe ren te voorkomen dat er op nieuw vochtproblemen ont staan. P. van der Lans van de wo ningbouwvereniging: „DHV gaat nu een bestek maken waarin staat in welke wonin gen wat moet worden gedaan. Het is de bedoeling dat de aan nemer straks preciès weet waar en met welke materialen gewerkt moet worden". De woningbouwvereniging streeft ernaar om voor juli 1988 de bouwwerkzaamheden achter de rug te hebben. OEGSTGEEST De ge meenteraad in Oegstgeest is gisteravond akkoord ge gaan met de instelling van een hulpfonds, waaruit geput kan worden om mensen die in financiële nood geraakt zijn te hel pen. In dit fonds neemt de gemeente deel met de dia- coniën en de rk-parochie, de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Ge meente. Ook Humanitas doet er aan mee. Tegen stemmers waren gister avond D66 en de heer Haasnoot (PvdA). De socialist Wegmans trok van leer tegen de regering in Den Haag die er volgens hem schuldig aan is dat een derge lijk hulpfonds moet worden ingesteld. „Ons met zorg opge bouwde stelsel is zo afgebouwd dat mensen onder de armoede grens zijn gekomen". Hij stem de overigens voor het voorstel van B en W, hoewel hij liever een gemeentefonds had gezien. De D'66-er Vissers herhaalde nog eens zijn standpunt voor een gemeentefonds te zijn maar niet voor eens samen werking van „kerk en staat". Daarbij kwam de vrees voor willekeur om de hoek kijken. De gemeenteraad is gister avond verder akkoord gegaan met de aankoop van een mo numentaal pand aan de Dorps straat 68 voor 180.000 gulden. Het pand met grond wordt aangekocht van de projectont wikkelaar P. van Ruiten die daarvoor een stuk grond krijgt in Haaswijk voor een prijs ge lijk aan die van de woning. De gemeenteraad werd min of meer door het voorstel over rompeld, maar volgens wet houder Kohlbeck was er haast geboden omdat de fraaie wo ning gesloopt dreigde te worden. De eigenaar had reeds een bouwvergunning in zijn vak. De wethouder deelde ook mee dat de gemeente overi gens niet van plan is om in het kader van het plaatselijke mo- munentenbeleid nu inees oude woningen op te kopen.. Burge meester Scheenstra verklaarde tegen het voorstel te zijn om dat men de financiële grenzen ervan niet vast kan stellen. Aan het einde van de raads vergadering werd officiëel af scheid genomen van mevrouw J van der Bend-Den Ouden, die ruim 6 jaar deel uitmaakte van de CDA-fractie. Burge meester mr. Si. H. Scheenstra overhandigde haar een kristal glazen karaf met inscriptie en de bijbehorende wijnglazen. KATWIJK Het raadgevend adviesbureai DHV uit Amers foort gaat in opdracht van de gemeente Katwijk een onder zoek verrichten naar de grondwaterstanden en de mo gelijkheden tot een betere re gulering. Het onderzoek, dat ongeveer vier maanden in be slag gaat nemen, kost circa een ton. Het volgy na jarenlange klachten in Katwijk over vocht in diverse wijken. Doel is inzicht te krijgen in de loop en de hoogte van de grondwaterstand door de ge hele gemeente. Aan de hand van reeds verrichte en nog uit te voeren peilingen en grond boringen moet duidelijk worden of delen van Katwijk last hebben van te hoge water standen. Ook de graad van overlast kan zo bepaald worden. Het onderzoek richt zich ook op de bodemstructuur en met name de doorlaatbaar heid van de grond. De klachten over vocht komen voornamelijk uit de wijk Schutterswei. Uit andere wij ken in Katwijk zijn echter ok klachten gekomen. Om de erg ste overlast in Schutterswei te gen te gaan heeft de gemeente inmiddels maatregelen geno men.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15