Somcwit Universiteit: in Leiden geen Rotterdamse excessen a il Trouwen zals een koningspaar <m STAD OMGEVING Handig 'miniburo' iservice weidse larkt in rie houden Jüiurauto toop VVD-fractie niet eens met eigen wethouders MINERVA: NAUWELIJKS ZIEKEN TIJDENS ONTGROENINGSPERIODE A TBC»1/ wau/2 Bovenstaande vakmensen bieden i de mogelijkheid deze droom te Huurders verzetten zich tegen groot onderhoud Provincie stopt steun aan Leidse stichting tegen seksueel geweld ARIJ Om te kunnen meedraaien in de top i de Nederlandse vee- I moet de Leidse ^ïeer service verlenen, jgebeart, ziet directeur kng van de Groenoord- ,be toekomst „optilïiis- igemoet, ondanks het ide veestapel in Neder- liner wordt. in de gelegenheid te iet vee dat is bedoeld dinsdagse markt op tussen 17.00 tot 21.00 de Groenoordhallen 'en. Voorts heeft de /eemarkt meegewerkt promotie-film voor [kten in Nederland, aanvoer naar de vee- de Groenoordhallen in 277.375 dieren in i.861 in 1987. Dat [toename van 3,4 pro- rwijl de twaalf Neder- veemarkten tesamen minder kregen :rd dan in '86. Na Den |n Zwolle is Leiden de i markt. Utrecht staat 33-19Lerde plaats en is het 19tn jaar Leiden wat genaderd. De Jong dat „niet verontrus- 191 Ise veemarkt kreeg het ;n jaar te maken met Jqlrk verminderde aan gaan grootvee, zoals run- igjDe Jong: „Dat is ver- ^glar als je bedenkt dat de igpiidse melkveestapel is jgpmpen met tien pro- ig»Hij verwacht dat die ■jgjkeling zich doorzet. 19pllerlei maatregelen zo- igfuperheffing geven veel 19j de pijp aan Maarten. 191 agrarische bedrijven 19a opgeheven. Bovendien 19iral in het westen, de 19|heid weidegrond dras- - 19ferminderd. Kijk alleen "I9haar het groen dat de 19j jaren rond Leiden is 19tnen". De aanvoer van iqu. n®m toe met 13,5 pro- }®Deze markt moeten we /„'ontwikkelen", aldus De T Twee Leidenaren gisteren geprobeerd tuurde auto in te ruilen garagebedrijven in De mannen, 23 en 21 id, hadden de auto niet jfien gehuurd. Zij konden s de politie worden aan dien dankzij de oplet- ïid van de houder van irage aan de Vondellaan. fijn de mannen ook aan- in de Haagse Schouw- iparkeerde auto is gis- :end rond acht uur uit- id. De oorzaak van de is niet bekend. De ..eer heeft het vuur ge- ^jHet wrak, eigendom van iQordwijker, is wegge- 190 Veel Leidse studenten willen langer studeren LEIDEN Meer dan achthonderd Leidse studen ten hebben na 15 september 1987 aan de universiteit om diverse redenen gevraagd langer te mogen stu deren. Dat meldt het universiteitsblad Mare. Officieel hebben studenten na zes jaar geen recht meer op studiefinanciering door de overheid. Zij moeten daarna drie- tot tienduizend gulden college geld gaan betalen. Voor veel studenten was dit een onaangename verrassing. Zij hopen mee te kunnen delen uit een speciale pot van 30 miljoen gulden die minister W.J. Deetman (onderwijs) voor deze pro bleemgevallen beschikbaar wil stellen. De verwach ting is dat jaarlijks ook nog eens rond de 300 „om zwaaiers" een verzoek tot verlenging van hun stu dieduur zullen indienen. Het is nog onduidelijk hoe veel aanvragen als probleemgeval kunnen worden beschouwd en hoeveel studenten toestemming krij gen om langer betaald te mogen studeren. GELUIDSOVERLAST SCHIPHOL BLIJFT BINNEN DE PERKEN LEIDEN De geluidsoverlast in de Leidse re gio door het gebruik van de zogenaamde Kaag baan op Schiphol in de nachtelijke uren blijft binnen de toegestane grenzen. Het aantal klachten uit de Leidse regio over het lawaai van overvliegende vliegtuigen is minimaal. Dat antwoordt het college van B en W op vra gen van het PvdA-raadslid L. Beijen. Beijen was gealarmeerd door berichten dat Schiphol 's nachts meer gebruik ging maken van de Kaagbaan, om de overlast voor de gemeenten Zwanenburg en Halfweg te beperken. Beijen vreesde dat de Leidse regio meer last zou krij gen, omdat Leiden in het verlengde van de Kaagbaan ligt. Volgens het college is er geen reden tot bezorgdheid. Het aantal starts en lan dingen in 1987 was anderhalf keer zo groot als in 1985, maar tot 1 december '87 zijn er slechts drie klachten uit Leiden binnen gekomen. Geluidsoverlast Schiphol blijft binnen de perken LEIDEN De geluidsoverlast in de Leid se regio door het gebruik van de zoge naamde Kaagbaan op Schiphol in de nach telijke uren blijft binnen de toegestane grenzen. Het aantal klachten uit de Leidse regio over het lawaai van overvliegende vliegtuigen is minimaal. Dat antwoordt het college van B en W op vragen van het PvdA-raadslid L. Beijen. Beijen was gea larmeerd door berichten dat Schiphol 's nachts meer gebruik ging maken van de Kaagbaan, om de overlast voor de ge meenten Zwanenburg en Halfweg te be perken. Beijen vreesde dat de Leidse regio meer last zou krijgen, omdat Leiden in het verlengde van de Kaagbaan ligt. Volgens het college is er geen reden tot bezorgd heid. LEIDEN Minstens een deel van de VVD-fractie uit de Leidse gemeenteraad is het oneens met het afgezwakte voorstel van het college van B en W over het per soneelsbeleid voor vrouwen bij de gemeen te Leiden en zal daarom maandag tijdens de raadsvergadering waarschijnlijk een amendement indienen op het belangrijkste onderdeel van het nieuwe voorstel. Dat nieuwe voorstel kan in elk geval rekenen op een raadsmeerderheid. Dat bleek gister avond tijdens een commissievergadering. Het nieuwe voorstel wordt unaniem on dersteund door het college, inclusief de VVD-wethouders J. Fase en F. Kuijers. Het college nam het voorstel in september terug na een amendement van de VVD, dat werd ondersteund door een raadsmeer derheid, inclusief PvdA-wethouder D. Tes- selaar. Volgens Geertsema doet het nieuwe voorstel onvoldoende recht aan dat amen dement. Hij wilde niet zeggen of dat de unanieme mening van de VVD-fractie is. Overigens keerde de halve VVD-fractie zich vorig jaar ook tegen haar eigen wet houders in het geval van de koop en sloop van de 44 huizen aan de Morsweg IV. Ook het CDA is ontevreden met het nieu we voorstel. D. van Duijn kondigde aan dat zijn fractie zeker een amendement zal indienen met de strekking dat bij een solli citatie naar een technische, leidinggevende of hogere functie mannen die reeds bij de gemeente werken voorrang moeten krij gen boven externe vrouwelijke kandida ten. PvdA, D66 en Links Leiden verklaar den zich gisteravond akkoord met het nieuwe "voorstel. LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse uni versiteit gelooft niet dat tij dens de kennismakingsperio des van Leidse studentenver enigingen sprake is van ex treem ongezonde activiteiten en is dan ook niet van plan daarnaar een onderzoek in te stellen zoals in Rotterdam. Daar heeft een nog onbekend aantal eerstejaars studenten ernstige huidziekten opgelo pen tijdens de laatste kennis- makingstijd (KMT), vermoe delijk omdat zij werden ge dwongen door oud slacht afval te kruipen. Een speciale commissie gaat dit onderzoe- Volgens een woordvoerder van de Leidse universiteit hebben zich de laatste vijf a zes jaar geen excessen voor gedaan tijdens de KMT, voorheen ontgroening ge naamd. „Pas wanneer zaken zoals in Rotterdam ook hier zouden worden geconsta teerd, kan zo'n onderzoek worden overwogen. Nu is daarvan geen sprake. De ont groening verloopt tegen woordig vrij rustig". Dat wordt ook bevestigd door G. van Aller, hoofd van de Dienst Studentenzaken van de Leidse Universiteit. „Ik heb via de studentenartsen niets over klachten gehoord", zegt hij. „De ontgroeningstijd kan af en toe best pittig zijn, maar ilc neem aan dat de stu dentenverenigingen op be paalde momenten zelf corri geren". Van Aller kan geen verklaring geven voor het feit dat er in Rotterdam wel klachten binnenkomen en in Leiden niet: „Misschien dat in Rotterdam de ontgroe- _;stijd pittiger is gewor den". Bestuursleden van de twee grootste studentenverenigin gen in Leiden, Minerva en Quintus, benadrukken dat zij er alles aan doen om de KMT njdens de afgelopen kennismakingstijd gleden aanstaande leden van Minerva een vlikobak met visafval in. „Hygiënisch verantwoord", aldus het bestuur. Prins Willem-Alexander keek overigens van achter een raam (rechtsboven op de foto) toe. foto: wim van noort in goede, gezonde banen te leiden. C. Jansen Verplanke van Minerva: „De KMT is li chamelijk inspannend, dat is algemeen bekend. Het aantal zieken is echter klein. De Bij stand (een groep ouderejaars leden die de KMT begeleidt- red.) ziet er streng op toe dat aspirant-leden per nacht mi nimaal zeven uur slaap krij gen. Zij krijgen ook extra fruit en melk. De Bijstand voorkomt bovendien dat er in het programma onverant woorde onderdelen zijn opge nomen". Wordt een aspirant lid toch ziek, dan wordt hij onverwijld naar huis ge stuurd, vertelt Jansen Ver planke. Wie lichamelijke klachten heeft, kan terecht bij twee gevorderde medische studenten uit de Bijstand of een professionele arts. Jansen Verplanke gelooft niet dat het programma van de KMT moet worden aange past. Ook dit iaar was een on derdeel van de KMT de zoge naamde Rap-Race, een hin- dernisbaan over het Rapen burg waarbij „nullen" via een glijbaan vanuit café Bar- rera in een vlikobak met vi safval terecht kwamen. Deze Rap-Race werd drie jaar ge leden ingesteld als opvolger van de bekende Grachten- tocht toen een onderzoek uit wees dat het water van de Leidse grachten teveel bacte riën bevatte. Tijdens die boottocht belandden nullen regelmatig in het water. Jan sen Verplanke noemt de Rap-Race „verantwoord". „Wie toch met water uit het Rapenburg of slachtafval in aanraking is gekomen, wordt na afloop schoon gespoten. Ons hebben nooit klachten van studenten bereikt dat zij daardoor ziek zijn geworden of ujj^lag hebben opgelopen". Overigens is Minerva van harte bereid mee te werken aan een eventueel onderzoek naar de KMT „als dat in het belang van de gezondheid van de studenten is". Maar Jansen Verplanke spreekt de opvatting tegen van het Rot terdams collegelid dr. J.C.G. Stam dat het aantal excessen de laatste jaren toeneemt. „Integendeel, er meldden zich de laatste jaren steeds minder mensen ziek", aldus het bestuurslid. Zij gelooft beslist dat het er in Rotter dam ruiger aan toe gaat dan in Leiden, omdat daar nog ongemengde verenigingen voorkomen. „Jongens onder elkaar, dat ligt toch wat an ders", gelooft zij. „Door de aanwezigheid van meisjes verloopt de KMT bij ons waarschijnlijk rustiger". Studentenvereniging Quintus heeft enkele jaren geleden een vast onderdeel uit de KMT geschrapt omdat dat te ongezond was. Het betrof het smijten met kippeveren. „Dat was niet normaal meer", kijkt penningmeester Gert- Jan van Doorn terug, „al deed ik er zelf met veel ple zier aan mee. Het is echt heel leuk om daar mee te gooien". Studenten met astmatische klachten ondervonden echter te veel problemen. Hygiëni sche redenen speelden geen rol, al geeft Van Doorn toe dat het allemaal „niet erg ge zond" was. Aan de veertjes zaten soms stukjes vel. „Maar Doorn. „Echte excessen vin den niet plaats op Quintus", aldus Van Doorn. „Wie bij voorbeeld met rookbommen gooit, wordt met honderden guldens beboet. En dat werkt zeer effectief". In de KMT gebeuren wel eens ongeluk ken, maar die zijn meer te wijten aan het enthousiasme van de nieuwe leden zelf, zegt Van Doorn. Zo lopen zij nog wel eens verstuikte en kels op. Wat zich buiten het verenigingsgebouw aan de Korte Mare afspeelt, ontgaat het bestuur grotendeels. Be kend is wel dat het er bij sommige disputen, gezel schappen waarin de leden zich hebben opgedeeld, ruig aan toegaat. ADVERTENTIE DË JONG' SS: ..Oe i v3&Ct 7,e W w Yar Juwelier vermoedeN|k ,e ruimte in. D grootste voof hen eens^r „ordt. tn alle AUe gro- -*- snuffelhoek. erl0Vjngsringen oesiree. Haarlemme'swa* Q74 «SV; aw- oi "•"te/ "oc '""Mr, 30/„ 3 I,-, Ir ?no»e LEIDEN/DEN HAAG Een gezin in de Marijkestraat en een bewoner uit de Irenestraat willen niet dat er groot onder houd aan hun woning ge pleegd wordt. De beide huur ders willen om uiteenlopende redenen niet dat er werkzaam heden plaats vinden in hun huis. De weigering leidde gis teren tot een kort geding bij de Haagse rechtbank, waarin wo ningbouwvereniging De Een dracht eiste dat het groot on derhoud voor 1 maart kan plaats vinden. De Eendracht dreigt subsidie van het rijk voor het groot onderhoud mis te lopen en vreest in de-toe komst allerlei kostbare repara ties te moeten verrichten. Het groot onderhoud wordt gepleegd aan 222 woningen van De Eendracht" in Leiden- Noord en omvat onder meer plafondisolatie, de aanleg van nieuwe electriciteitsleidingen en raamkozijnen, een nieuwe keuken en de installatie van wasmachine-aansluiting en een aardlekschakelaar. De werkzaamheden nemen per woning ongeveer tien werkda gen in beslag, waarbij de be woners volgens De Eendracht in hun woning kunnen blij ven. Dat laatste wordt betwist door twee huurders. Zij werden gis teren voor rechtbank-presi dent P. Offers gedaagd door De Eendracht. Met drie even eens gedaagde bewoners van de Julianakade werd op het laatste moment overeenstem ming bereikt. Het gezin aan de Marijkestraat, waar drie we ken geleden een kind werd geboren, meent dat het niet mogelijk is om met de vier ge zinsleden in de tweekamerwo ning te blijven als er werk zaamheden plaats vinden. De tegemoetkoming van 750 gul den vinden zij te weinig om el ders onderdak te vinden. Ook een bewoner van de Irene straat wil zijn woning niet openen voor de bouwvakkers, omdat hij dat psychisch niet denkt aan te kunnen. „Mijn cliënt leeft erg op zichzelf", al dus mr. Spreng. Beide bewo ners zeggen geen klachten over het woongenot hebben. De Eendracht heeft haast met beide woningen omdat het project voor 1 maart klaar moet zijn om de bijna 8.000 gulden rijkssubsidie per wo ning in de wacht te slepen. Volgens raadsman mr. J. Le pelaar is het groot onderhoud dringend noodzakelijk. Het energiebedrijf dreigt de elec triciteitsleidingen af te keuren. „Overlast is er natuurlijk al tijd, maar wordt zo beperkt mogelijk gehouden. Andere huurders hebben geen klach ten geuit". Andere woonruim te is er in principe niet, omdat dat alleen bij renovatieprojec ten beschikbaar gesteld wordt. De Eendracht heeft wel een woning voor opvang overdag beschikbaar bij een ander on- derhoudsproject in Leiden- Noord, maar dat is vorige week gekraakt, zo liet een be stuurslid weten. Mr. Offers doet 4 februari uit spraak. LEIDEN De Stichting Samenwerkingsverband Tegen Seksueel Geweld, regio Leiden, krijgt geen subsidie meer van de provincie. De leden van de provinciale commissie voor Gezondheid en Wel zijn waren het erover eens, dat de subsidies die in 1986 en 1987 werden verstrekt eenmalig waren en dat subsidieverlening nu moet worden overgedragen aan de gemeente Leiden en de vijftien in de stichting vertegenwoordigde hulpverlenende instellingen. De stichting had de provincie in september gevraagd om een eenmali ge subsidie van 55.000 gulden ten behoeve van de aanstelling van een coördinatrice, die voor de regionale contacten moet gaan zor gen. In 1986 kreeg de stichting 50.000 gulden van de provincie en in 1987 40.000 gulden. Leiden heeft volgens de provincie voor 1988 25.000 gulden beschikbaar gesteld. Ook enkele in het samenwer kingsverband vertegenwoordigde instellingen hebben financiële toezeggingen gedaan. De meeste regiogemeenten willen echter vooralsnog niet meebetalen. De toegezegde subsidie is volgens het samenwerkingsverband waarschijnljk niet toereikend voor het in dienst houden van een coördinatrice. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abom Saam Adres Postcode/plaats Telefoon:(voor controle be:orgtng)_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam: Vooi Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidócSowuvnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11