Itoriginals lebben weinig ie vieren Bosnegers slachtoffer „schoonmaak- operaties" Minder mi jnenjagers in Golf kan, maar alleen na goed overleg ■^TTENLAND" EfiidócSomant ^rtig doden .mijnongeluk Universiteit Zuidafrika versoepelt apartheid Bl-CENTENNIAL MARKEERT ilLTUURMOORD EN RACISME" Amsterdam krijgt schuld heroïneprobleem Parijs 1 I WOENSDAG 27 JANUARI 1988 PAGINA 7 Een mijnongeluk in 45 uuorden van Mexico heeft ver- jlijk het leven gekost aan Wan veertig mijnwerkers, zo 8954® een woordvoerder van Si- 89.08X, de eigenaar van de mijn, 36.6bn mee. Het ongeluk gebeur- 'jg^andag in de kolenmijn „Cua- 557^edia" op 160 kilometer van iO2O0»ns met de VS. Door kortslui- ^ntplofte op een diepte van J®$2.800 meter een hoeveelheid 4fl'ojas, waarna brand uitbrak. i89%eer honderd mijnwerkers iü" *n worden gered. Angola verliest belangrijke basis LISSABON Het Angolese leger heeft de slag om een belangrijke basis met vliegveld in het zuidoosten van het land verloren. Dat heeft de verzetsbe weging Unita bekendgemaakt. Unita wordt gesteund door Zuidafrika en de VS, de Angolese regering door een troepenmacht van 40.000 Cubanen. Unita vecht tegen de linkse regering van Angola sinds de onafhankelijkheid van Portugal, dertien jaar geleden. De basis was altijd een belangrijke uitvals basis voor acties van het regeringsleger tegen bolwerken van het verzet. Er lig gen grote voorraden Sovjetmunitie en - materieel opgeslagen. De val van de basis is nog niet van onafhankelijke zij de bevestigd. VS: China toch niet vijandig WASHINGTON De Verenigde Sta ten beschouwen China toch niet als een vijandig land. Dit heeft het min- sterie van defensie gisteren bekendge maakt. China is ten onrechte van een lijst van „preferentiële-" ofwel voor- keurslanden gehaald, maar deze fout wordt binnenkort hersteld, aldus een woordvoerder van het Pentagon. De New York Times schreef een dag eerder dat het Pentagon China be schouwt als een land dat „tegengestel de belangen" heeft als de Verenigde Staten, vrij vertaald „vijandig" is. De krant beriep zich daarbij op anonieme regeringsfunctionarissen. JOHANNESBURG De universiteit van Stellen bosch, de bakermat van Zuidafrika's apartheidsleer, heeft zwarte studenten voor het eerst toegelaten op haar slaapzalen. Zwarte studenten mochten al colleges bijwonen, maar hadden nog geen toegang tot de slaap zalen. Dit jaar krijgen tien zwarten toestemming zich op de campus te vestigen. De meer liberale Zuidafrikaanse universiteiten openden hun slaapzalen al zeven jaar geleden voor zwarten. In Stellenbosch, dat in de buurt van Kaapstad ligt, ontwikkelden veel blanke politici hun theorieën over rassenscheiding. Op de universi teit van Stellenbosch wordt Afrikaans gesproken, waardoor zij weinig zwarten trekt. VS WOEDEND OP EL SALVADOR SAN SALVADOR De Verenigde protest tegen een uitspraak van een Salvadoraanse rechtbank. De rechter gelastte de vrijlating van drie linkse guerrillastrijders, die waren veroor deeld wegens een aanslag in 1985 op een bar in San Salvador. Onder de dertien slachtoffers van die aanslag bevonden zich zes Amerikanen, van wie vier mariniers. De rechtbank ge laste de vrijlating in het kader van een amnestie voor politieke gevange nen, die voortvloeit uit het vredesak koord voor Midden-Amerika. Volgens de rechter was de aanslag een „poli tiek misdrijf". Slot Eszterhaza wordt luxe hotel BUDAPEST Het slot Eszterhaza, een van de grote barokke landhuizen van Europa, wordt waarschijnlijk verbouwd tot luxe hotel. Een Zwitserse belegger heeft zich met plannen hiervoor ge meld bij de Hongaarse „Monumenten zorg". Als voorwaarde is gesteld dat de delen van het slot die museum zijn be houden moeten blijven. Het slot Eszter haza, waarin gedurende vele jaren de componist Joseph Haydn woonde en werkte in dienst van de prinselijke fa milie Eszterhózy, ligt vlak bij het Neu- siedlermeer en de Oostenrijkse grens. In toeristenfolders wordt het veelal omschreven als het „Hongaarse Ver sailles". 205.50 47.60 117.50 171.50 74.50 19.801 115.00 'JJJJ HAAG Kapitein 24ooem Janszoon van de ♦ooos de Duyfken, va- 2 onder de vlag van 39 8oVerenigde Oostindi- jJ J Compagnie, was in 7750 de kluts kwijt. Niet ^onderlijk want wie i4oo oo» in die dagen verder ^oojostwaarts gevaren J^Nieuw Guinea? Jans- 15 80 legde aan langs de van wat nu bekend 3670s Australië, maar dat j*]*}tertijd de naam 250ooiw Holland kreeg. 107.40 300.0ojntvangst door de bewo- ii?50van dit onbekende Terra 72 50ralis Incognito, waarvan TT.oo bestaan werd vermoed i30.00i niet was bewezen, ver- ^ktormachtig. Negen abori- 24 50t <eerste_ °f oerbewo- 1660 5 lieten het leven en de 21.60 fken voer verder. De 90.50 anders brachten de vol- '4350 decennia de kustlijn in lgm|, maar lieten de bevol- 165.006* d'e daar vermoedelijk al 116.50 tens 50.000 jaar het land 37-50 |t met rust. Abel Tasman ekte in 1642 de oostelijke van het continent en zou volgens aboriginals een deel van de bevolking :n uitgeroeid, ritse kapitein Cook, die '70 voet aan zuidelijke ette, verklaarde zijn ont- |ing, onbekend met de in- ie grootte ervan, Brits ^jjdeel. Onder koning Geor- 27^75 il werd voorts de deporta- 27^50 ip gang gebracht van het I5.80jlense uitschot, van krui- lieven tot prostituees. Zij 4^50;en vanaf 1788 het Au- ojwische volk gaan vormen, 2,83 de aboriginals. «mensen, in de zeven- e eeuw omschreven als rte, naakte wilden" „hei- a" en „biina-dieren" en met honderdduizen- vermoord. Zij stierven in Slregens, waartegen zij hun speren geen verweer ien. stierven door slechte j^Jndeling jn gevangen- ^Hgp, stierven als slaven op ^^velden. En zij stierven Hi alcoholmisbruik en ge- 153jitsziekten. 153 1/t 42 saomwereld 37 s/peel bewoners Australië 58 voor de Duyfken aanleg- 44 is niet bekend, honderd- jenden of ruim anderhalf nu nog zo'n driehonderddui zend aboriginals zijn, van wie ruwweg de helft halfbloed Maar veilig zijn zij nog steeds niet. Sinds 1980 zijn naar schatting honderd aboriginals omgekomen in de gevangenis. Zelfdodingen? Stervensangst door opsluiting of toch mis handeling door de federale politie? Premier Bob Hawke gelastte in augustus vorig jaar een diepgaand onderzoek, maar het is nog maar de vraag of dat resultaat ople vert. j De aboriginals of, zoals zij zichzelf noemen koories, worden door het merendeel van de Australische bevolking nog steeds geminacht. Gebrek aan goede scholen en beurzen in de reservaten verhinderen dat zij hooggeschoolde banen kunnen krijgen. De werkloos heid is groot onder aborigi nals, evenals het percentage alcoholisten en sterfgevallen door ziektes. De sociale voor zieningen en de huisvesting in de reservaten zijn volgens de bewoners slecht en een deel van koories belandt in de goot in de grote steden. Voor de aboriginal is het land, de grond, heilig. Daar hebben de voorouders hun „sporen" doorgetrokken, die je niet met graafmachines, wegen, spoor lijnen of mijnschachten mag doorkruisen. De koories be schouwen zich evenals indi aanse- maar in tegenstelling tot de westerse opvattingen, als èên geheel met water, lucht en bodem. Zij willen deze elementen niet uitbuiten. Geschat wordt dat Omgeven door talloze kleinere schepen varen zeventien grote zeilboten de haven van Sydney binnen. Rondom het operagebouw (op de voorgrond) verzamelden zich meer dan twee miljoen mensen om de tweehonderste verjaardag van Australië te vieren. De schrijver en acteur Burnum Burnum plaatste gisteren een vlag in het zand nabij het Britse Folkstone en eiste daarmee het hele eiland op. Deze vooraanstaande aboriginal drukte daar mee de „waanzin" uit als zou door het planten een vlag recht worden verkregen op een ander land. FOTO: AP maar in geringe mate „in bruikleen" nemen. Andersom geredeneerd: aardse dingen hebben iets menselijks; van alles ligt een hoeveelheid in je besloten. Dat is voortgekomen uit het „dromen" (geloven) en de „droomwereld" (begin der tijden). Mijnbouw De Droomschepsels sterven nooit; zij hebben het land en de natuur gevormd en zullen er altijd deel van uit maken. Tenzij hun heilige plaatsen worden aangetast door (wes terse) industrialisatie. Maar tot dusver hebben de aborigi nals weinig van hun heilige gronden kunnen behoeden voor „cultivatie". Hoewel zon der geweld verklaarden zij de oorlog aan de mijnexploitan ten, die de heilige gronden wilden „verscheuren" om het kostbare uranium te bemach tigen. De markante Ayers Rock werd onlangs als hun heiligdom erkend, maar al leen op voorwaarde dat de re gering het mocht pachten voor het toerisme. Gisteren, de openingsdag van de bi-centennial, markeerde voor de koories „tweehonderd jaar cultuurmoord en racis me". Tijdens de optocht waar aan ruim tienduizend aborigi nals deelnamen en evenzo veel blanke sympathisanten, werd onder meer gesteld dat „de historische nabootsingen die dit jaar op het programma staan moeten worden afgelast vanwege hun beledigende en huichelachtige karakter". Dit was overigens ook de kern van een petitie, die gisteren door demonstranten werd aangeboden aan de Australi sche ambassadeur Grimes in Den Haag. Uit „respect" voor de gevoe- Lady Diana, die met haar man kroonprins Charles de bi-cen tennial bijwoont, is de hitte even te veel geworden. Leu nend tegen een mast van de HMS Cook, aanschouwt zij de Parade ot Sail. FOTO: AP lens onder de aboriginals was afgezien van de nabootsing van de landing van de eerste achthonderd Britse strafge- vangenen door kapitein Ar thur Phillip. Premier Hawke verklaarde evenwel dat Au stralië zich niet collectief schuldig moest voelen over het onrecht dat de aboriginals in het verleden is aangedaan, omdat dat „weinig zin" zou hebben. Voor de radio gaf hij toe dat de koories in het ver leden verschrikkelijk onrecht is aangedaan en dat zij inder daad weinig reden tot feest vreugde hebben. JOOS PERSOON (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De meeste slachtoffers in Suriname waren bosnegers „die werden gedood tijdens de ,schoonmaakoperaties' die het regeringsleger onder nam en na de herovering van Oost-Suriname door de regering." Dat schrijft de VN-rapporteur Amos Wako in een zijn verslag voor de commissie van de mensenrechten in Genè- Wako schrijft dat „willekeuri ge en standrechtelijke execu ties nog steeds voorkomen in Suriname, maar voegt eraan toe dat „het aantal onschuldige burgers dat is omgekomen, in clusief vrouwen, kinderen en bejaarden, in de honderden loopt en niet in de duizenden zoals sommigen beweren". In het rapport worden meer dan twintig gevallen behan deld waarbij burgers willekeu rig werden vermoord. Een van de ergste gevallen vond plaats op 29 november 1986 in Mooi Wana, Alfonsdorp en Neger- kreeg. Daar werden meer dan veertig burgers, onder wie vrouwen, kinderen en bejaar den, vermoord door regerings soldaten. Enkele maanden eerder, op 1 augustus 1986 werd in het dorp Morakondre een 3-jarige jongen, Cakwa Castiel, door regeringssoldaten doodgescho ten. In september 1986 werd een geestelijk gehandicapte jongen vermoord door rege ringssoldaten op de vliegstrip van Albina. De VN-rapporteur hoorde ge detailleerde verklaringen van een aanzienlijk aantal mensen die beweerden dat zii getuige waren geweest van de moor den of dat zij de lijken van de slachtoffers hadden gezien. Volgens de getuigen waren de slachtoffers weerloos, werden sommigen op een rij gezet en doodgeschoten, en werden sommigen in hun huizen ge dood. waarna hun bezittingen werden vernield. Wako zal be wijzen dat zii volstrekt bij ver rassing werden overvallen. Zo werden volgens het VN- rapport op 19 juni 1987 zeven mensen gearresteerd en ver volgens in Berg en Dal door regeringssoldaten doodgescho ten. Op 21 juni 1987 werden opnieuw twee mensen naar de Marshall brug gebracht en ge dood. Wako noemt ook enkele voorbeelden van moorden die door rebellen van Ronnie Brunswijk werden gepleegd. Het ging daarbij om 32 solda ten die werden geëxecuteerd nadat zij waren gevangen ge nomen. Tussen juni 1986 en augustus 1987 trokken naar schatting 15.000 mensen uit het oosten van Suriname naar de hoofd stad Paramaribo, terwijl nog eens 8.500 mensen naar Frans Guyana vluchtten. De vluch telingen voornamelijk bosne gers trokken weg om niet be kneld te raken tussen het le ger en de rebellen an Ronnie Brunswijk. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De narcotica-brigade van de Parijse politie klaagt steen en been over de „laksheid" van de colle ga's in Amsterdam. „Als ze daar eindelijk eens hun werk zouden doen, zou de Franse heroïnemarkt veel minder aanvoer hebben", aldus een politiewoordvoer der in de populaire Franse krant France-Soir. Onder de kop „Heroïne en cocaïne vrij verkocht in de straten van Amsterdam" wijdde dit blad deze week een paginagroot ar tikel aan de drugsproblematiek in ons land. Volgens de Parijse politie draagt de situatie in Amsterdam elke dag een beetje meer bij aan „het verrotten van Parijs". De schrijver van het artikel heeft in de drie dagen die hij in ons land heeft doorgebracht overigens meer gezien en meegemaakt dan menig Nederlander in vele jaren. Zo trof hij 15-jarige meis jes aan „met de injectienaald nog in de arm. Ik was getuige van een veldslag tussen rivaliserende bendes, gewapend met snoei messen en Indonesische hakmessen". Verder ontdekte hij in een goot het lijk van een dealer en werd hij bedreigd door een groepje agressieve dealers. De politie in Amsterdam deed niets, volgens de verslaggever. Enig tegengas wordt in het artikel ge geven door de consul-generaal op de Nederlandse ambassade in Parijs. Von MUhlen. Volgens hem bewijzen de cijfers dat ons land voorop loopt in de internationale drugsbestrijding. )Er< EN HAAG De lan- Jen die marine-eskaders 1 Rebben in het gebied van vode Perzische Golf vragen ""i'tch steeds meer af, of en welke wijze een meer nomische inzet van No|un schepen mogelijk is. deta leidde een inspectie- t»cht van de Amerikaan- D je minister van defensie lec?arlucci langs Ameri- t^aanse eenheden in en ran'ond de Golf enige tijd OJeleden al tot speculaties le )ver een vermindering g Jfan de Amerikaanse aan dek eeipergelijke geluiden zijn met 3r fo verwonderlijk, als men be- Senkt dat de Amerikaanse QQ^ijdrage aan de bescherming van de scheepvaart in de Golf de Amerikaanse schatkist da gelijks zeker een miljoen dol lar kost. Minister Carlucci heeft zich echter nog niet tot een duidelijke uitspraak laten verleiden en behield zo vol doende ruimte voor een even tuele vermindering van de Amerikaanse aanwezigheid. Intussen hebben Italië en Bel gië al laten weten dat zij hun bijdrage zullen verminderen en mogelijk zal ook Groot- Brittannië twee van de vier aanwezige mijnenjagers .terug roepen. België heeft een van de twee mijnenjagers terugge roepen, al speelden daarbij ook technische perikelen een rol. Een eskader De ministers van defensie van Nederland, België en Groot- Brittannië hebben inmiddels overleg gevoerd met het klaarblijkelijke doel te komen tot een gemeenschappelijk es kader onder Britse leiding, waaraan Nederland en België dan elk één mijnenjager zou den leveren. De formatie van zo'n gecombineerd Brits-Bel gisch-Nederlands-eskader is toe te juichen, omdat het zal leiden tot een doelmatiger op treden. De marines kennen elkaar door en door en heb ben gezamenlijke procedures veelvuldig in NAVO-verband beoefend. Bovendien zal sa menwerking met de Britten zorgen voor een betere bevei liging. De vraag is echter of een ver mindering van de mijnenbe- striiding op dit moment ge rechtvaardigd is. Op het eer ste gezicht is het acute mij nengevaar, zoals zich dat in de tweede helft van 1987 ma nifesteerde langs en in de in ternationale vaarroute in de Golf en in de Golf van Oman, minder dreigend. Ook al va ren de Amerikaanse konvooi en met Kuwaytse tankers nog met mijnenvegers voorop door de Golf. Weliswaar hebben diverse mijnenbestrijdingseskaders de vaarroutes ten oosten van de 51e lengtegraad „mijnenvrij" verklaard. Zo'n verklaring geeft echter geen honderd procent zekerheid dat er op deze vaarroutes geen mijnen meer aanwezig zijn. Boven dien kunnen elke dag nieuwe mijnen worden gelegd, zodat controle noodzakelijk blijft. Succes In elk geval kan gesteld worden, dat het zenden van de mijnenbestrijders een suc ces is geworden. Het Belgisch- Nederlands eskader heeft een stevig Het feit geen mijn heeft gevonden doet daar niets aan af. Wie zich daar negatief over uit laat, doet de eskaders onrecht aan. Het gaat bij een operatie als in de Golf immers niet zo zeer om het jagen op mijnen, maar om zekerheid te verkrij gen dat bepaalde vaarroutes mijnenvrij zijn. Onze schepen en hun bemanningen hebDen hiertoe ruimschoots hun steentje bijgedragen. Belangrijk is nu, dat door con trole vanuit de lucht en op zee een nieuwe Iraanse mijnenle- goperatie kan worden tegen gehouden. Het succes dat de Marine stuurt geen fregat naar Golf DEN HAAG De regering zal geen eigen fregat(ten) naar de Perzische Golf sturen ter bescherming van Nederlandse koopvaardijschepen. Dit hebben de ministers Van Eekelen (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren meegedeeld aan een delegatie van de Nederlandse Vereni ging van Kapiteins ter Koopvaardij. De kapiteins hadden aangedrongen aan op bescherming, omdat de laatste tijd herhaalde malen Nederlandse schepen in de Golf ziin aan gevallen. De ministers hopen wel dat er in het kader van de Westeuropese Unie een gemeenschappelijk bescher mend eskader gevormd kan worden in de Golf. Van Eeke lens gedachten gaan uit naar een eskader in wisselende sa menstelling van tenminste vijf schepen. Een woordvoerder van Defensie sloot niet uit dat daarover nog deze week een beslissing wordt genomen. De twee Nederlandse mijnenja gers zullen in elk geval tot eind april in de Golf blijven. Amerikanen in dit opzicht boekten met de aanhouding van de Iran Ajr, de Iraanse mijnenlegger, heeft kennelijk heilzaam gewerkt, want een dergelijke poging heeft zich tot nu toe niet herhaald. Een en ander betekent echter ook, dat de aandacht niet mag verslappen. Een mijnenlego- peratie is immers sneller uit gevoerd dan ongedaan ge maakt. Waakzaamheid blijft geboden. Maar omdat de controle van een eenmaal „mijnenvrij" verklaard gebied sneller kan worden verricht dan de feite lijke bestrijding, is enige ver mindering van het aanwezige mijnenjagers-potentieel ge rechtvaardigd. Zeker als de activiteiten worden voortge zet in een samenwerkingsver band. Bij het overleg daarover zal echter gewaakt moeten worden voor een soort uit tocht van mijnenjagers uit de Golf. Want als de schepen eenmaal weg zijn en de mij- nendreiging zou weer toene men, zal het in politiek op zicht toch zeer moeilijk worden de schepen naar de Golf te laten terugkeren. (De auteur is als stafmede werker verbonden aan het Nederlands Instituut voor In ternationale Betrekkingen. Clingendael).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7