Zomervakantie Voorhoeve niet uit op post in kabinet met PvdA „Ministers gedupeerd door verkeerde berichtgeving Kritiek Kamer: Minister Van Eekelen te besluiteloos Mensen met S een ruilhart zijn echt niet elke dag bang'" ft De Graaf versoepelt voordeurdelersregeling BINNENLAND, £eidóe6otward WOENSDAG 27 JANUARI 1988 PAGII „Mmmmama!" Ze heet Marianne, ze weegt 16 kilo, ze be hoort tot het ras van grijze zeehonden en ze is...spierwit. Het Dolfi narium in Harderwijk beleefde onlangs voor de tweede keer de blij de geboorte van een ..zeehondenpup" in gevangenschap. Die gevangenschap duurt overigens maar kort, want Marianne wordt na de zoogperiode uit gezet in de vrije na tuur. Moeder Friet en haar tijdelijk witte baby maken het goed. FOTO: PERS UNIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voordeurde lersregeling in de Algemene Bij standswet geldt met ingang van 1 mei aanstaande niet meer voor hulpbehoevende mensen die met hun verzorger, die geen familie is, samenwonen. Tot nu toe wordt alleen een uitzondering op de re geling gemaakt wanneer hulpbe hoevenden door naaste, inwonen de familie worden verzorgd. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken heeft deze wijziging gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Met de versoepeling van de regeling komt hij tegemoet aan de wens van de Kamer die hierom in een motie had gevraagd. Sinds 1 juni 1985 wordt door de sociale diensten bij de verlening van bijstand onderscheid gemaakt tussen woningde lers en niet-woningdelers. Een woning- deler is iemand „die met anderen op niet-commerciële basis een woning be woont. waardoor de woonkosten kun nen worden gedeeld". De uitkering van een woningdeler is per maand zo'n 158 gulden lager dan van iemand die geen woningdeler is. Vanaf 1 mei zullen er ook vaste gren zen gaan gelden voor de woningdeler- saftrek voor uitkeringsgerechtigden met inwonende kinderen van 18 tot en met 20 jaar. Zo zal geen woningdeler- saftrek plaatsvinden wanneer een 18- jarige niet meer verdient dan 430 gul den per maand. Voor 19- en 20-jarigen ligt de grens op respectievelijk 438 en 546 gulden. Ook zal de studiebeurs van inwonende kinderen niet meer leiden tot een korting op de uitkering van de ouders. Veel gemeenten passen de meeste voorgestelde wijzigingen al toe. Is dat niet het geval dan zal betrokkene zelf om een herziening van de uitke ring moeten vragen. Aan ketting gel^T schip bevat arsef MAASTRICHT Het schip „Confiance" in de van Stcin heeft een ladini gas aan boord met wetteli toegestane concentraties Vermoed wordt dat dit geval is bij twee twee schepen, de „Martin" in St „Osar" in Maastricht. Af( vrijdag werden de drie in Stein en Maastricht ketting gelegd nadat Bel| schepen niet toeliet en de landse justitie waarschuw ze de lading niet vertrouv vliegas, afkomstig uit de republiek Duitsland en voor België, omvat meei 2.700 ton. JR LUBBERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers vindt dat de pers een aantal van „zijn" ministers heeft gedupeerd door een verkeerde, subjectieve berichtgeving. Als voorbeelden noemt hij ir. Braks van landbouw en visserij en drs. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. ..De enquêtes (over hun beleid) worden niet objectief weergege ven. Je krijgt het idee dat daar een beklaagde zit", zegt Lubbers in een vraaggesprek met Perspectief, het blad van het Christen Democratisch Jongeren Appèl (CDJA). Lubbers: „Over de visserij is in de berichtgeving het punt vol strekt gemist. De vissers lappen de regels aan hun laars. Maar wie wordt in gebreke gesteld? Braks. Ik heb dat als onrecht er varen". Min of meer hetzelfde is minister Smit-Kroes overko men, vindt de premier, in de recente affaire van de olievervui ling van de Noordzee. „Waarom treedt ze niet af? Hoe durft ze daar op het strand nog een verhaal staan te verkopen? Ze zou haar biezen moeten pakken. Dat is dan de stelling geworden en ik geef daar weerwoord tegen". Volgens Lubbers wordt deze vorm van publiciteit gevoed door dat het kabinet al enige tijd zit. „Dat geeft irritatie. Als we ech ter om de twee jaar een crisis zouden hebben, dan zou ongetwij feld het verhaal komen: wat is het een rotzooi in de politiek". Kleine aap blijft proefdier DEN HAAG Staatssecretaris Van Houwelingen van defensie vindt het goed dat de marmoset, een kleine aapsoort, gebruikt blijft worden als proefdier bij onderzoek naar de behandeling van zenuwgasvergiftigingen. Dit blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris aan het Tweede-Kamerlid Beckers van de PPR, die er op had aangedrongen dit onderzoek stop te zetten. Zij wees in schriftelijke vragen op het internationale verbod op het gebruik van chemische wapens. Volgens Van Houwelingen is er alleen een verbod op het eerste gebruik van chemische wapens. Zolang er geen totaalverbod is, blijft hij de proeven met apen noodzakelijk vinden. Kuren effectief voor psoriasis-patiënten BOEKELO De combinatie van zoutbaden en ultraviolette be lichting is een goede methode voor patiënten die aan psoriasis lijden, een huidziekte waarbij de huid op bepaalde plaatsen schilfert. Dit blijkt uit ervaringen die het kuuroord Boekelo Kuur in de afgelopen drie jaar heeft opgedaan met deze zogehe ten Balneo-Photo-Therapie. De gunstige resultaten zijn voor steeds meer ziekenfondsen en particuliere ziektenkostenverze- keraars reden de behandelingen in het Twentse kuuroord te vergoeden. Op grond daarvan overweegt het kuuroord ook el ders in het land vestigingen te openen. Nederland telt rond de 500.000 psoriasis-patiënten, van wie er 300.000 onder medische behandeling staan. DEN HAAG - Anders dan VVD-minister De Korte sluit VVD-fractieleider Voorhoeve een minister schap in een kabinet met de Partij van de Arbeid niet op voorhand uit. Maar hij voegt daar on middellijk aan toe dat hij niet staat te trappelen voor zo'n ministerspost. Met enige tegenzin beant woordt hij de vraag en formu leert hij voorzichtig: „Dat hangt er helemaal vanaf wat het programma van dat kabi net zou zijn en wat voor post dat zou zijn. Daar kan ik geen ja of nee op antwoorden, zo lang het niet gespecificeerd is". Voorhoeve benadrukt nog eens dat hij de kans op een PvdA/VVD-coalitie niet zo groot acht. Hij is geenszins on tevreden over de rol van de VVD in de coalitie met het CDA. „Het kabinetsbeleid is voor ongeveer de helft VVD- beleid. De stemverhouding in de coalitie is twee derde CDA en een derde VVD, de beleids- verhouding is ongeveer fifty- fifty". Ambities Hij aarzelt niet bij de vraag of hij ambitieus is. „Ja. Er zijn een heleboel dingen die ik zou willen veranderen. Ik vind dat er een hoop aan de Nederland se samenleving is te verbete ren en dat ik daar ook zelf het nodige aan zou willen bijdra gen. Gewoon vanuit de ver antwoordelijkheden die mij worden gegeven". „Ik weet dat het in Nederland gebruik is de vraag naar ambi ties met nee te beantwoorden. Ik zie ambitie vooral in de be tekenis van datgene dat je mo tiveert. Ambitieus in de Engel se betekenis: iemand die flink wil aanpakken. Hier in Neder land bedoelt men vooral ie mand die de BV Ik Vooruit aanvoert. Ik hoop dat als ik ooit een dergelijke BV zou op richten, mijn vrouw en kinde ren me er onmiddellijk op zul len wijzen". Lijsttrekker Voorhoeve is nog een stuk voorzichtiger over het lijst trekkerschap van zijn partij. „Die vraag is nu niet actueel. Ik denk dat het besef in de partij heel wijd verbreid is dat die vraag op een heel eenvou dige en constructieve manier moet worden opgelost. Ge woon moet worden beant woord door de daartoe bevoeg de partijbestuurderen, vanuit de vraag wat het beste is voor de VVD, wie moet met de vlag voorop? Die vraag is aan de orde ik denk in de tweede helft van 1989". Voorhoeve wil eigenlijk niet speculeren over de kansen van een PvdA/VVD-kabinet. Hij constateert wel dat een be langrijk obstakel - de plaatsing van kruisraketten in Neder land - is weggenomen. Maar daar staat volgens de liberale fractieleider tegenover dat de PvdA twee foute keuzes heeft gemaakt in het defensiebeleid: het geven van prioriteit aan het afschaffen van kernwa pens voor de korte afstand en het zich vastleggen op een ver mindering van de defensie uitgaven met vijf procent. Voorhoeve vindt overigens dat de positie van de VVD niet ter discussie staat. „Ik heb tijdens een verkiezingstoespraak ge zegd dat de VVD zich niet door de ontwikkeling van het CDA naar rechts moet laten drukken. Wat is de ontwikke ling? Het CDA is sinds 1982 geleidelijk meer aandacht gaan besteden aan een aantal typische VVD-zorgen en be leidspunten. Zowel op het ter rein van een beter beheer van de overheidsfinanciën, wat meer ruimte voor de mark tsector, wat meer eigen ver antwoordelijkheid voor men sen en instellingen, als het ge leidelijk weer op het spoor ko men van de bondgenootschap pelijke politiek". WD-fractievoorzitter Voorhoeve. FOTO: MILAN KONVALINKA uit de VVD geluiden komen die wijzen op een harde, con servatieve opstelling, die haaks staan op het met het li beralisme zo nauw verbonden begrip tolerantie: buitenlan ders verplichten de Neder landse taal te leren, het Neder landerschap te accepteren. „Dat heb ik nergens in de VVD gehoord, zo staat het ook niet in het Liberaal Bestek. Er staat daar dat voor zij die het Nederlanderschap willen ver werven een goede taalbeheer sing van groot belang is. Dat blijkt ook wel uit het patroon van de werkloosheid die onder de etnische minderheden schrikbarend hoog is. Een van de beste maatregelen om hun kans op de arbeidsmarkt te vergroten is een betere taalbe heersing". Voorhoeve moet zich hier ver gissen. In het Liberaal Bestek '90 staat letterlijk: De beheer sing van de Nederlandse taal moet verplicht worden gesteld als men hier wil blijven. Voorhoeve vervolgt: „Een van de pijlers van het liberalisme is tolerantie. Het aardige van het liberalisme is nou juist dat het de maatschappelijke pluri formiteit probeert te bevorde ren. Nederland moet ook ze ker een land blijven waar poli tiek vervolgden uit andere landen zich veilig voelen en zich aan de poort kunnen mel den". Schrikreacties Voorhoeve hekelt de schrikre acties in de maatschappij van een aantal kleinere gemeen schappen op de komst van asielzoekers. „Die reacties wa ren natuurlijk zwaar overdre ven. Zodra de mensen die schrikken van deze aantallen persoonlijk betrokken raken bij bijvoorbeeld asielzoeker x of y, dan gaan ze vaak heel anders tegen het probleem aankijken en zien ze dat dat een mens is die steun en be scherming nodig heeft". Aan de vooravond van de feestelijke viering van 40 jaar VVD wil Voorhoeve wel kwijt dat wat hem betreft de proble men in de VVD na enkele on rustige jaren zijn afgesloten. „Miin indruk is dat de situatie in de VVD er weer een is van eenheid. Ik vind zelf dat de onderlinge verhoudingen heel plezierig zijn". LEO MAAT DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer heeft forse kritiek op het vermeende gebrek aan besluitvaardigheid van minister Van Eekelen (defensie). CDA en PvdA vinden dat de VVD-bewindsman zelf moet aangeven welke taken van de Nederlandse krijgsmacht prio riteit behoeven en dit niet moet overlaten aan de land macht, luchtmacht en marine. Dat leidt tot felle concurrentie tussen de krijgsmachtdelen en waarschijnlijk zelfs tot „prijs schieten' op eikaars plannen. Het is ook in Van Eekelens ei gen belang het initiatief aan zich te trekken, aldus CDA en PvdA. Zolang de minister geen allesomvattend tien-ja renplan op tafel legt, kan de Kamer geen goedkeuring ge ven aan projecten zoals de aanschaf van nieuwe onder zeeboten. extra Patriot-luch- tafweersystemen, een amfi bisch liftschip voor de mari niers en extra F-16-straalja- gers, aldus de woordvoerders van CDA en PvdA, Ton Frin- king en Bram Stemerdink. Frinking vindt de noodzaak van een strakke politieke lei ding op Defensie ook nodig om te voorkomen „dat eigenzinni ge, onnodige, te dure of zelfs verboden activiteiten worden ontplooid". PvdA-woordvoer- der Stemerdink constateerde een politieke machteloosheid op Defensie. „De opdracht lijkt te zijn: pappen en nathouden". Mevrouw Van Heemskerck Pillis (VVD) nam het als enige op voor haar partijgenoot-mi nister. Zij meende dat hij een compliment verdiende voor de wijze waarop hij zich inzet voor reële verbeteringen van de defensie-inspanningen. Zij vroeg zich echter af of er wel voldoende middelen beschik baar zijn om dit doel te berei ken, nu de defensiebegroting dit jaar nog maar een half pro cent mag groeien. Is het nog mogelijk straks op behoorlijke wijze, zowel qua aantal als kwaliteit, gevechtshelicopters te kopen? De VVD-woord- voerster meent dat het ontbre ken van een anti-tankhelicop- ter „één van de belangrijkste tekortkomingen" is van onze krijgsmacht. De CDA-fractie besteedde als enige apart aandacht aan de nucleaire bewapening. „Het CDA heeft nog nergens in be willigd en wenst aparte be sluitvorming over elk voorne men", waarschuwde Frinking. De CDA-woordvoerder doelde op de uitvoering van het in 1983 genomen Montebello-be- sluit over afstoting en moder nisering van atoomwapens in Europa. NAVO-opperbevel- hebber Galvin zal dit voorjaar aangeven wat ziins inziens noodzakelijk is. wat Neder land betreft komt daarbij aan de orde een vergroting van het bereik van de nucleaire artil lerie (van 20 tot 40 km), van het Lance-raketsysteem (van 120 naar 350 km) en de invoe ring van een stand-offraket, die vanonder een vliegtuig (F- 16) gelanceerd worden en zo doende het grondgebied van de Sovjet-Unie kunnen bèrei- ken. SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard imgeverlj/Wavary Productions Onderzoek naar medische aanpak prof. Voute DEN HAAG De ministers Korthals Altes (justitie) en Brinkman (WVC) hebben toch een onderzoek gelast naar de medische begeleiding van jeugdige kankerpatiënten door de hoogleraar dr. P.A. Voüte en zijn staf in het Emma Kin derziekenhuis in Amsterdam. Afhankelijk van de uitslag- van het onderzoek, dat zal worden uitgevoerd door de ge neeskundig directeur in Noord-Holland, zal een straf rechtelijk onderzoek worden overwogen. Korthals Altes heeft dit geantwoord op vra gen van het CDA-kamerlid Borgman. Aanleiding voor de vragen waren uitlatingen van prof. Voüte dat hij aan onge neeslijk zieke kankerpatiënten een middel zou hebben meege geven om euthanasie te (de gen. Op de zaterdagen 6 en 20 februari 1988, verschijnt deze krant met extra pagina's informatie over Zomervakanties. Informatie over de adverteermogelijk- heden op deze speciale pagina's wordt u graag verstrekt door Nico Jungschlager, bereikbaar onder nummer 071-122.244 ÊeidócSoiwcwit Daling geslachtsziekten door aids-bestrijding DEN HAAG De strijd tegen aids blijkt in ons land een posi tief effect te hebben op het aantal besmettingen met geslachts ziekten. Het aantal lijders aan de meest voorkomende geslachts ziekten, syfilis en gonorroea, is de laatste jaren enorm afgeno men. zo blijkt uit de jongste voorlopige cijfers van het ministerie van WVC. Het aantal gonorroea-gevallen is sinds 1984 gedaald van 14.400 naar 5636 in 1987. Het syfilis-cijfer liep in deze perio de terug van 983 naar 388. Volgens deskundigen op het gebied van infectieziekten houdt de trend duidelijk verband met de grote publiciteit rond aidsk waardoor er sprake is van minder wisselende seksuele contacten en meer condoomgebruik. Ger de Keijzer kort na de hartoperatie in 1984 STICHTING HARTEN TWEE: U 1 a len DEN HAAG Bijna vier jaar nadat hij als eerste Nederlander in eigen land een ruilhart had gekregen, overleed afgelopen weekeinde Ger de Keijzer. Volsla gen onverwacht, voor hemzelf en voor al die andere Nederlanders die met een tweede hart rondlopen. „Het is ei genlijk een dubbele schrik", zegt Frans van de Wegen van de stich ting Harten Twee. „Ten eerste omdat Ger de laatste tijd juist kernge zond was en daarnaast natuurlijk omdat je weer met je eigen situatie wordt geconfronteerd". Frans van de Wegen, die vijf jaar geleden in Engeland een ruilhart kreeg, is de praatpaal voor de tientallen Nederlanders die de afgelo pen jaren eenzelfde ingreep ondergingen. Na de dood van Ger de Keijzer bleef de telefoon bij Van de Wegen rinkelen; veel leden voelden ineens hun eigen hart weer heel erg kloppen. „Dat is lo gisch", vindt Van de Wegen, „maar het is overdreven te denken dat al die mensen elke dag in angst leven. Na tuurlijk, je vergeet het nooit, maar de spanning die je de eerste maanden na de in greep voelt, verdwijnt". Vol gens hem heeft de dood van Ger de Keijzer ook niets met de transplantatie te maken „Het had iedere Nederlan der kunnen overkomen", meent Van de Wegen. Kwetsbaar Ger de Keijzer kreeg op 23 juni 1984 in het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis een nieuw hart. Het team, waar bij ook artsen van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden (AZL) betrokken waren, stond onder leiding van dr Bos. Deze cardioloog is nogal afkerig van publiciteit en ook nu is hij niet voor com mentaar bereikbaar. De voorlichter van Dijkzigt wil wel kwijt dat iedereen met een tweede hart enigszins kwetsbaar blijft, omdat er altijd infecties kunnen op treden. maar dat het lichaam ook na jaren nog ineens het nieuwe hart kan gaan afsto ten. „Maar in het geval van Ger de Keijzer valt echt niet te zeggen of zijn dood een is geweest. Het altijd moeilijk die relatifSi leggen". j De voorlichter wijst er op dat patiënten die in D. zigt een nieuw hart krijls' daarover eerlijk woifni voorgelicht. Jaarlijks kriftai in Dijkzigt enkele tient&>n mensen een nieuw hart. L j de 33 patiënten die sinds) 1984 zijn geopereerd, zijr maar enkelen overleden.1 De harttransplantatie (is Ger de Keijzer ging nog ov een kleine politieke relfgi paard, omdat het Dijkzigüg het AZL tot de ingreep or. gingen zonder een ad'Ju van de Gezondheidsraad?" te wachten. Ook de toenfcic lige staatssecretaris tg« volksgezondheid Van Isv Reijden reageerde verii De regering voelde er. J?r zien de eigengereide optfei ling van beide ziekenhui#?* aanvankelijk niets voorGt kosten van de operatie tehu talen. tite Met Ger de Keijzer ging na de transplantatie rje omstandigheden prima. I& verloop van tijd kon hij »h' weer aan het werk in zij nijg' gen bedrijfje. Aan het epe' van de vorige week tra I I echter ineens problemen*" en moest hij worden opge^l men in Dijkzigt. Daar o#" leed hij dit weekeinde;*1 jaar oud. fl« Ins Wereldwonder o- „Het is wat naar om bij g' mands overlijden over p centages te praten", a Frans van de Wegen vog zichtig, „maar in de afga pen vijf jaar is nauweltej één procent van de patii ten met een ruilhart ovet)( den. Alle anderen leid weer een praktisch normLJS leven. In het begin zfdi mensen je nog wel eensjel het achtste wereldwondvc maar dat verandert snel 11 ze zien wat je allemaal kit Mensen met een ruilhart sbi echt niet anders dan andte mensen" Na zijn transplantatie n Ger de Keijzer in intervieW- onder meer dat 1 luk had gehad, hadden hem verteld dat A eigen, gebrekkige hart rg hooguit zes weken had kird nen blijven werken. Ttt* komstplannen had hij noeg: „Ik wil élke dag e* stukje meer kunnen". Fri van de Wegen: ..Ger hete drie en een half jaar exfl? de tijd gehad om te leven P1' hij heeft er met volle teu^di van genoten".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4