SeidaeSourtcwit Brugwachtershuisjes blijven Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Suggesties verrassen wethouders H De Sleutels wil voor 1990 uit CBW en CTW ;idenaar ;jtkent srhoten J neet wfijr geëist voor rkrachting 32"intits meisje Mannen vallen vrouwen lastig GEMEENTE SCHRAPT ROOMBURGERWEG ALS BOUWLOKATIE iPBRENGST BESTEMD VOOR SCHOLING Arbeidsbureau laat bedrijven betalen voor extra diensten m ld CeidacGomo/ni WOENSDAG 27 JANUARI 1988 PAGINA 11 t vai estui fl Ie Lel 4» preking leïïó^NDEN HAAG 60-jarige Leidenaar gisteren voor de Dank in Den Haag 15 jien celstraf tegen horen eisen, omdat I 7 mei 1986 met een j/apen op zijn neef eniiggfbben geschoten. De was een poging enva^odslag ten laste ge- ïs de officier van justitie jeenkorP Schelfhout zou de Lei- n de r, rijdend op de Vijf Mei- immiss^ranaf zijn fiets op de in zijn jongere neef heb- jeschoten. De neef zat het stuur met naast zich rouw. Geen van beiden jgeraakt. De neef en de leven al jaren in j met elkaar. De ruzie, inleiding gaf tot de ver- je schietpartij, ging om /bz/fin xdachte ontkende dat hij /bz/finibewuste daê °P z,Jn nee£ geschoten. Vreemdge- ,wk/bzjZ'jn er ook 6een kogels troffen, noch in de auto, op straat, bracht zijn ad- 'wk/bz, mr wiadimiroff naar vk/bz/fi. De neef en diens vrouw n valse aangifte hebben n. De raadsvrouwe pleit- bz dit punt voor vrijspraak. op de dag is de Leide- wk/bzbverigens door de politie jhouden met een schiet- )nt op zak. Dat gebeurde bz woning van de neef. Dat p werd niet door de ver- je ontkend. r,n is op 9 februarL in. )EN/DEN HAAG Te- twee broers uit India (27 jaar oud) is gisteren voor laagse rechtbank wegens ïrkrachting van een 19-ja- Duitse gymnasiaste een gevangenisstraf geëist, duo vergreep zich in dé van 13 op 14 oktober ^het vorig jaar aan het in de Leidse woning een vriend. ^eide mannén hadden de Nederland op In'tie was, ontmoet op het [raai Station in Amster- was op zoek naar haar n, die ze in de hoofstad kwijtgeraakt. Het duo, dat gezelschap was van een fid, bood het meisje aan de vriendin te gaan zoe- taxi reden ze evenwel een woning in de Leidse ijk. De vriend van de verdachten, hoofdbewo- •an dit huis, ging na eerst hol en hasj te hebben ge- n met het meisje naar bed ;zou volgens de Duitse met f instemming zijn gebeurd, volgens dwongen de broers sexuele gemeenschap met te hebben. De oudste ver- ïte ontkende dat laatste. Verklaarde tegenover de itbank geen enkele inte- voor vrouwen te hebben, it hij homofiel is. Zijn jon- hroer is door de psychia- (terminderd toerekenings- ir verklaard voor zijn De man lijdt aan epilep- Iel tweetal woont hier igens zonder verblijfsver- iing. raadslieden, van de ver- os en J. Land- IChtff-stelden dat de gymnasi- leerlinge aanzienlijke risi- heeft genomen door met trio mee te gaan. wis op 9 februari. -± VENf, LEIDEN Een 17-jarige inwoonster van Oegstgeest heeft bij de politie aan gifte gedaan van aanranding. De vrouw verklaarde dat zij gisterochtend rond kwart voor negen op de Oegstgeester- weg fietste en dat plotseling een onbe kende man van ongeveer 25 jaar oud bij haar achterop sprong. De man werd handtastelijk maar het meisje kon hem van de fiets krijgen. Een 36-jarige vrouw uit Leiden ver klaarde tegenover de politie dat ze zon dagavond rond kwart over tien werd lastig gevallen door een ongeveer 35-ja- rige man. Ze liep op de Middelstegracht toen ze plotseling werd beetgepakt door de onbekende man. Zeven Leidenaren aangehouden wegens rellen oud en nieuw LEIDEN De politie heeft zeven Leidenaren aangehouden die verdacht worden van openlij ke geweldpleging tijdens de jaarwisseling in de buurt van de Willem de Zwijgerlaan en de Marnixstraat. Daar werd toen voor naar schat ting 30.000 gulden schade aangericht aan ver keersborden, -lichten, dranghekken, reclame zuilen, auto's en winkelruiten. Ook werd een winkel geplunderd. Het is nog niet duidelijk of een van de aangehouden personen degene is die een vuurwerkbom gooide. Door deze „bom" raakten drie personen gewond: twee vrouwen en een politie-agent. In de nacht van 31 december op 1 januari werd een 21-jarige Leidenaar aangehouden. Naar aanleiding van een buurtonderzoek kon de po litie de afgelopen weken nog vier andere ver dachten arresteren in hun woning. Twee Lei- denaars kwamen zich melden op het bureau. Een van de verdachten is 18 jaar, de anderen zijn 17 jaar oud. Ze zijn allen uit Leiden afkom stig, maar niet iedereen woont in de buurt van de Marnixstraat. Eén van de aangehouden knapen wordt ervan verdacht een brandbom naar een verfwinkel te hebben gegooid. Omdat hij al eerder voor ge weldpleging is aangehouden, zit hij nog in voorarrest. De anderen zijn na vier dagen poli tiecel weer op vrije voeten gesteld. Op 4 februa ri moet de eerste verdachte voor de rechter verschijnen. Politiewoordvoerder D. Graveland zei vanmor gen te verwachten dat het aantal aanhoudingen „nog stevig zal groeien." „Het onderzoek loopt nog steeds", verklaarde hij. Rijnsburgersingel afgesloten LEIDEN De Rijnsburgersingel is vanaf maandag 1 februari ter hoogte van nummer 49 afgesloten voor het verkeer. Dit in verband met riolerings werkzaamheden. die naar verwachting ongeveer vier weken in beslag zullen nemen. Auto's kunnen dan de Rijnsbur gersingel niet inrijden vanaf het Schut tersveld. Er kan alleen worden gepar keerd in de parkeervakken. Handel in soft-drugs LEIDEN Agenten hebben gistermid dag tijdens een routine-controle in kof fieshop High Times in de Beschuitsteeg twee mannen aangehouden die soft drugs verhandelden. Het gaat om een 28-jarige Leidenaar en een 28-jarige in woner van Leiderdorp. De recher cheurs namen ruim 700 gram hasj en weed in beslag en een kleine 150 joints. Meer transplantaties verricht in 1987 LEIDEN Het aantal hart-, lever- en niert ransplantaties in in 1987 toegenomen, meldt de Leidse Stichting Eurotransplant. Op het gebied van hoornvliesdonatie was sprake van een ster ke stijging. Vorig jaar werden in Nederland 454 niertransplantaties verricht, 33 meer dan in 1986. De meeste transplantaties (413) werden uitgevoerd met een nier van een pas overleden donor, een stijging van tien procent ten opzich te van het jaar daarvoor. Het aantal patiënten dat een nier kreeg van een familielid daalde van 45 naar 41. Ondanks het toegenomen aan tal niertransplantaties is de wachtlijst groter ge worden. Vorig jaar werden 25 levertransplanta ties uitgevoerd, tegenover 10 in 1986. Het aantal harttransplantaties steeg van 24 in 1986 tot 40 in 1987. Vorig jaar werd bovendien een hart- kleppenbank opgezet. LEIDEN Er komt geen nieuwe flat langs de Roomburgerweg. De vier brugwachterswonin gen blijven daar staan. Het college van B en W heeft op verzoek van de provincie dit onderdeel uit de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wij ken', de Inbreidingsnota, laten vallen. Gepland was om daar een flat met vier of vijf verdiepingen te bouwen, met zeventig drie-kamerwoningen. Deze mededeling deed wet houder D. Tesselaar gister avond tijdens de eerste in spraakavond over de zoge naamde Inbreidingsnota. De gemeente heeft bewo ners van twee huizen een woonvergunning verleend, hoewel de huizen op de no minatie stonden om te worden gesloopt. Dat dit Inbreidingsnota verbond JPer va9 de provincie zijn. niet gebeurt, is te danken deze zich de huizen nog ze- Bovendien was de provin- aan de provincie, die eige- ker vijftien jaar beschik- c*e ^oen °°k al in onder- naar is van deze woningen, baar te stellen aan de huidi- handeling met potentiële Tijdens het opstellen van de ge bewoners, die werkne- kopers van de twee andere huizen. De gemeente toon de begrip voor deze situatie en schrapte dit onderdeel uit de plannen. Mevrouw M. van Dijk, die reeds vijftien jaar in een van de huizen woont, toon de zich zeer verheugd, al wilde zij de toezegging van de gemeente „eerst zwart op wit zien". Dat zei ook de heer H. Verhoork, die nu nog in Voorschoten woont maar over twee weken een brugwachterswoning zal betrekken. Overigens zegde wethouder J. Peters (ruimtelijke orde ning) toe, dat de twee hui zen ten noorden van de brugwachterswoningen, ter hoogte van de Leededwars straat, op de gemeentelijke monumentenlijst komen te staan en dus tot het be schermd stadsgezicht gaan behoren. BEWONERS KOMEN MET ALTERNATIEVEN VOOR INBREIDINGSNOTA LEIDEN In tegenstel ling tot wat alom werd verwacht, hebben de wet houders J. Peters (ruimte lijke ordening) en D. Tes selaar (volkshuisvesting) niet alleen kritiek gekre gen op het plan van de gemeente om lege plek ken in Leiden vol te bou wen. Tot hun verassing deden bewoners van Pro- fessorenwijk en de Rijn- dijkbuurt hen gisteren tij dens de eerste, druk be zochte, maar zeer ordelijk verlopen inspraakavond over de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wijken' ook alternatieve sugges ties voor bebouwing aan de hand. Twee daarvan zijn om langs de Lorentzkade bejaardenwonin gen te bouwen en een nieuw Dienstencentrum, en 25 wo ningen op het sportveld langs de Burggravenlaan. Verschillende sprekers be pleitten de bouw van bejaar denwoningen en een nieuw Dienstencentrum aan de Lo rentzkade, waar de gemeente 24 woningen heeft gepland. Volgens een spreekster bevor dert de gemeente op die ma nier de doorstroming van ou dere bewoners uit die wijk en omliggende wijken. Op die manier komen huizen vrij die door jonge gezinnen kunnen worden bewoond. Deze gedachte sloot aan bij de opmerking van wethouder Tesselaar dat het wenselijk is dat oudere bewoners van de Professoren- en Burgemees- terswijk, de Rijndijkbuurt en Meerburg verhuizen naar klei nere woningen. Het idee was een voorbeeld van de bereid heid van de bewoners om met de gemeente „mee te denken" en niet slechts, zoals van tevo ren was verwacht, kritiek te leveren op de inbreidingsplan- nen van de gemeente. Verrassing Een handelwijze die wethou der Peters overigens aange naam verraste, evenals de zeer ordelijk verlopen discussie in de geheel gevulde kerkzaal van de Vredeskerk. „Er is be grip voor onze plannen", con- De eerste inspraakavond over de nota 'Bouwen In bestaande Leidse wijken' verliep zeer gediscipli neerd. De vijfhonderd belangstellenden luisterden aandachtig naar elkaar, foto: wim van noort stateerde Peters na afloop te vreden. Een ander alternatief plan kwam van 70 bewoners van de Rijndijkbuurt. Zij over handigden tekeningen voor de bouw van 25 woningen op het sportveld langs de Burggra venlaan. Een woordvoerder beweerde dat bebouwing on der stricte voorwaarden daar meer ruimte kan opleveren. Los van deze suggesties kre gen de wethouders natuurlijk ook veel kritiek te verwerken. Zo merkte een bewoner op dat de plannen weliswaar aan de grote woningnood tegemoet komen, maar dat het vol bou wen van de stad de leefbaar heid aanzienlijk verkleint. Een vrouw benadrukte dat het groen in de wijken die gister avond ter sprake stonden ook door veel bewoners uit andere wijken wordt gebruikt voor recreatie. Op de vraag van een bewoner of in omliggende ge meenten voor Leidenaars kan worden gebouwd antwoordde Tesselaar dat „die niet om onze mensen zitten te sprin gen" en dat Leidenaars „moei lijk uit Leiden zijn weg te krij gen, laat staan uit hun wijk". Beide wethouders gaven gis teravond volmondig toe, dat de bebouwingsplannen strijdig zijn met eerdere uitspraken, dat bepaalde plaatsen niet zou den worden bebouwd en de hoeveelheid groen in Leiden moest worden uitgebreid. „U kunt terecht zeggen: Wat zijn de woorden van politici in deze waard? Maar wij staan voor het dilemma of wij wat willen doen aan de woning nood of niet. En dat gaat ten koste van andere zaken, inder daad", verdedigde wethouder Tesselaar zich. PI ETER EVELEIN iar JIDEN Het Geweste- Qt Arbeidsbureau (GAB) i a<#den/Lisse gaat bedrij- lincn teSen betaling meer ïnsten aanbieden. Zo zal (or „verregaande selec- van sollicitanten een jmmercieel tarief UUfDrden berekend. Ook jf oet het verhuren van limte in het informatie- intrüm van het arbeids- areau geld opbrengen, dit moment wordt ^Jnstig nagedacht over ^ensten waarvoor een fldeïijke vergoeding kan - .(orden gevraagd", aldus (Vj van der Zwet, directeur an het arbeidsbureau in fsse. Pt nu4oe zijn de meeste dien en van het 'arbeidsbureau gratis: Er is echter een nieuwe J' kt op de 'Arbeidsvoorziening op komst die de arbeidsbu reaus de mogelijkheid biedt om bedrijven voor bepaalde diensten te laten betalen. Te vens wordt dan het bestuur van het arbeidsbureau ge vormd door werkgevers, werknemers en gemeenten. Nu is het nog zo dat de bu reaus onderdeel zijn van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Vorig jaar kregen de arbeids bureaus voor het eerst de mo gelijkheid om een financiële vergoeding te vragen voor be paalde activiteiten. Zo heeft het Leidse GAB kandidaten gqworven en geselecteerd voor een bepaalde functie bij twee bedrijven die zelf geen perso neelsafdeling hebben. Het is de bedoeling dat dat meer gaat gebeuren. Volgens Van der Zwet is daar ook be langstelling voor: „De praktijk leert ons dat bedrijven die zelf geen afdeling personeelszaken hebben steeds meer problemen krijgen om goed door te drin gen op de arbeidsmarkt". Die arbeidsmarkt is zo ondoorzich tig omdat er de laatste tijd veel verandert op het gebied van scholing en functies, verklaart Van der Zwet. Slechts twee van de in totaal 64 arbeidsbureaus haalden vo rig jaar een hogere omzet dan het arbeidsbureau Leiden/Lis- se. Geheim Volgens een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken is nog niet precies dui delijk wanneer de arbeidsbu reaus wel of niet een rekening mogen presenteren aan cliën ten. „Ik ken de wet niet omdat die momenteel nog bij de Raad van State ligt en dus geheim is", aldus de woordvoerder. Vorig jaar kreeg het arbeids bureau Midden-Brabant in Til burg het aan de stok met het ministerie van sociale zaken over een contract dat was ge sloten met de gemeente. Het GAB zou tegen vergoeding diensten verlenen om te voor komen dat ambtenaren van de gemeente zouden worden ont slagen in het kader van de be zuinigingen. Dat ging te ver, oordeelde het ministerie. Van der Zwet verwacht niet dat de plannen van het GAB Leiden/Lisse problemen zul len opleveren. „Het ministerie heeft niet echt grenzen aange geven. Wij willen een honore ring vragen voor normale acti viteiten en denken er niet aan een vergoeding te vragen voor taken zoals Tilburg die toen op zich nam. Bovendien was het niet zo dat het arbeidsbureau het contract niet mocht afslui ten. Er werd alleen gezegd dat het niet zo slim was om het te doen", aldus Van der Zwet. Dat het nieuwe beleid verwar ring kan veroorzaken geeft hij aan met een voorbeeld: „Er kwam hier een keer een vrouw die ons 6.000 gulden wilde betalen als we extra moeite zouden doen om haar zoon aan een baan te helpen". vertelt hij. „Dat kan natuurlijk niet. Maar geld vragen voor normale taken van het ar beidsbureau en de opbrengst benutten om werklozen meer kans te geven op een baan, dat is heel legitiem", vindt Van der Zwet. Volgens de directeur van het GAB Lisse wordt de opbrengst dit jaar besteed aan scholings activiteiten. Er wordt geen ex tra personeel aangetrokken voor de nieuwe diensten. „We moeten de effectiviteit en de efficiency van het huidige per soneelsbestand verhogen", al dus Van der Zwet. Als voor beeld noemt hij de banen- markten, die mede worden ge financierd door de deelnemen de bedrijven. „Door zo'n markt worden veel vacatures vervuld, zonder dat onze be middelaars daar veel tijd voor moeten uittrekken". Ook de automatisering die dit jaar wordt doorgevoerd, zal Huisvesting Het is nog niet bekend waar het arbeidsbureau wordt ge huisvest als het gebouw aan de Oosterkerkstraat wordt opge knapt en uitgebreid. Naar ver wachting zal het arbeidsbu reau in april of mei verhuizen. De Rijksgebouwendienst zoekt momenteel naar een geschikte oplossing. Volgens directeur C. Tibbe van het Leidse arbeids bureau zijn er „nog drie op ties". Voornaamste eisen die hij stelt aan het tijdelijke on derkomen zijn dat het zo groot moet zijn dat alle werknemers er in kunnen worden onderge bracht en dat het goed bereik baar is. „Het liefst komen we voor het station terecht", aldus Tibbe. De werkzaamheden aan het gebouw aan de Ooster kerkstraat zullen ongeveer an derhalf jaar in beslag nemen. LEIDEN De nieuwe wo ningbouwvereniging De Sleu tels wil zich voor 1 januari 1990 terugtrekken uit de Cen trale Boekhouding van Wo ningcorporaties (CBW) en de Centrale Technische Dienst voor Woningbouwcorporaties (CTW). De Sleutels is bereid om personeel van de beide stichtingen over te nemen, ten éinde gedwongen ontslagen te voorkomen. Dat er ingekrompen moet worden bij beide organisaties lijkt wel zeker. Door de fusie in De Sleutels van de Protes tants Christelijke Woning bouwvereniging (PCW), en de woningbouwverenigingen Ons Belang en De Tuinstadwijk hebben de CBW en CTW in de toekomst zo'n 3.800 woningen minder onder hun hoede. Bij de CBW werken zo'n 35 mensen, van wie directeur A. Lepelaar per 1 februari in dienst treedt als directeur bij De Sleutels. De stichting ver zorgt de administratie voor de kleinere woningbouwvereni gingen in Leiden en enkele woningbouwverenigingen uit de omliggende gemeenten. „Met de CBW liep voor onze drie oude woningbouwvereni gingen een contract tot begin 1991. We willen echter al in 1990 een eigen zelfstandige ad ministratie hebben", aldus voorzitter J. de Geus van De Sleutels. „We gaan nu met het bestuur van de CBW overleggen, maar ik heb niet het idee dat men ons dwars wil zitten. We stel len ons tot 1990 garant. We willen het allemaal uit sociaal oogpunt zorgvuldig laten ver lopen. We zijn bereid om men sen over te laten komen. We hebben deze week een adver tentie gezet voor een hoofd fi nanciële en algemene zaken en een secretaresse. We kun nen ons voorstellen dat daar mensen van de CBW naar sol liciteren", aldus De Geus. Waarnemend directeur P. Rutgers van de CBW: „Het be sluit van De Sleutels heeft ui teraard consequenties voor onze stichting. We zijn mo menteel bezig om die gevolgen op een rij te zetten. Het zal gaan om ongeveer zeven per soneelsleden. Maar De Sleutels heeft gezegd, dat hun besluit geen nadelige sociale gevolgen voor het personeel heeft en daar vertrouwen we op". Over de beëindiging van de deelname aan de CTW gaat het bestuur van De Sleutels de komende tijd overleggen met de besturen van de woning bouwverenigingen De Goede Woning en Ons Doel. Als De Sleutels zich daaruit terug trekt, wordt de basis voor de centrale technische dienst met alleen De Goede Woning en Ons Doel erg smal. Bij de CTW zijn net als bij de CBW zo'n 35 mensen in dienst. „In de statuten staat dat corpora ties die zich terugtrekken moeten betalen. Maar ik denk dat niemand daar in dit geval baat bij heeft", aldus De Geus. Mevrouw J. Cambier, secreta ris van Ons Doel wil „geen en kel commentaar" leveren op de nu ontstane situatie. Voor zitter J. Duivestesteijn van De Goede Woning: „Wij hebben geen ander commentaar, dan dat De Sleutels volledig ver antwoordelijk is voor de con sequenties van hun beslissing. Ze hebben beloofd de gevolgen voor het personeel volledig te dragen en we zullen ze daar aan houden. Daarbij stellen we vast, dat de eenheid die we al tijd nastreefden, thans volledig is verdwenen. Ook de laatste stukjes samenwerking zijn nu weg". Met de fusie van de PCW, Tuinstadwijk en Ons Belang zijn de vijf medewerkers van de oude verenigingen overge gaan naar de nieuwe corpora tie. Hoe groot het eigen appa raat van De Sleutels de ko mende jaren zal worden, valt volgens voorzitter De Geus niet precies te zeggen. „Lande lijk geldt zo'n beetje de norm dat er per honderd tot hon derdvijfentwintig woningen één medewerker in dienst is". De nieuwe woningbouwver eniging richt zich de komende tijd vooral op twee groot-on- derhoudprojecten in Leiden- Zuidwest en Leiden-Noord. Omdat de fusie nog net voor 1 januari 1988 tot stand kwam. krijgt de corporatie voor 40 procent van de kosten subsidié van het rijk, in totaal 2,3 mil joen gulden. „Dat was de re den waarom we die datum wilden halen, anders waren die beide projecten niet door gegaan", aldus De Geus. In maart gaat De Sleutels om de tafel zitten met bewoners raad en bewonerscommissies om de inbreng van de leden te regelen. De Geus: „We willen de huidige bewonerscommis sies in principe gewoon laten bestaan". 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 8 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Niam: Adres: I Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Nlonm" I Stuur deze bon in een open envelop posuegel niet nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11