Sou/ta/nt Extra mankracht voor politiekorps Leiden STAD OMGEVING Minibankschroef Waterzuivering door bedrijven kost huishoudens extra geld ALLER LEKDSI rand legt bovenetage mn Papengracht in as BURGEMEESTER OPTIMISTISCH NA UITKOMSTEN ONDERZOEK: ONDERZOEKER LEIDSE UNIVERSITEIT: DINSDAG 26 JANUARI 1988 PAGINA 9 juw ontsnapt uit cel ;HOUT/SASSENHEIM Een onbekende is zondagavond ontsnapt uit het politiecel in iheim. De vrouw werd gepakt bij een inslui- i een woning aan de Jacoba van Beierenlaan irhout. Ze was met twee andere vrouwen om uur 's avonds betrapt door de bewoner. Al die avond had het drietal een tweede pand Jacoba van Beierenweg bezocht. De gevan- iomen vrouw werd door de politie geboeid en iet politiebureau in Sassenheim gebracht. Na tring bleek ze onder andere een giropas van de ier te hebben. De vrouw, die haar identiteit ad prijsgegeven, werd in een cel opgesloten, it de giropas plotseling verdwenen was werd de in de vrouw doorzocht. Zij werd tijdelijk met landboei vastgebonden aan de buizen van de ile verwarming op de gang omdat de andere in gebruik waren. Met achterlating van de aan de verwarmingsbuis is de vrouw het po- ireau uitgeslopen. Omvangrijke diefstal uit groothandel LEIDEN Uit een groot handel in verfmaterialen aan de Lage Rijndijk is zondagavond voor een be drag van 9.000 gulden aan spullen gestolen. Het ging om verf, gereedschap, kle ding en een aantal com pressoren. Omstanders za gen de dief in een taxi verdwijnen. De politie kon deze man, een 32-jarige Leidenaar, vannacht aan houden in zijn woning. Daar werd een gedeelte van de buit aangetroffen. Links Leiden eist snelle maatregelen tegen Koets LEIDEN De fractie van Links Leiden heeft bij het college aange drongen op spoedige maatregelen om de overlast van de Koetso theek aan de Kruisstraat te beperken. In de discotheek zou geen live-muziek meer ten gehore mogen worden gebracht, bijzondere ontheffingen tot twee uur doordeweeks en tot drie uur in het week einde zouden niet meer verleend moeten worden en de verplichte sluitingstijden zouden nauwgezet gecontroleerd moeten worden door de politie, zo schrijft Links Leiden-fractievoorzitter R. van Lint aan het college van B en W. Van Lint is bang dat de overlast van de Koetsotheek voorlopig blijft voortduren, ondanks toezeggingen van de gemeente dat naar oplossingen wordt gezocht. Zo wordt er naar een andere lokatie voor de discotheek gezocht. Van Lint wil dat er voor 1 april een notitie op tafel ligt met de alternatieve lokaties en de verder te nemen stappen. Zo lang de Koetsotheek „de mensen die gewoon rustig willen slapen helse avonden bezorgt", moet de overlast zo veel mogelijk beperkt worden, vindt Van Lint, die er op wijst dat de discotheek helemaal geen hinderwetvergunning heeft. Blijven de klachten over de Koet sotheek in de nabije toekomst aanhouden, dan moet het etablisse ment iedere avond maar om twaalf uur dicht, zo meent Van Lint. Politie achtervolgt dronken bestuurder LEIDEN Een 31-jarige automobilist uit Rotterdam, die kort na middernacht slingerend over rijksweg 4 langs Leiden reed, kon pas bij Hoofddorp door de poli tie tot stoppen worden ge dwongen. Toen de man ter hoogte van Leiden ontdek te dat hij werd achtervolgd door de politie, drukte hij het gaspedaal meteen diep in. Eenmaal tot stilstand gebracht, bleek de man zwaar beschonken. De poli tie vermoedt dat hij ook onder invloed van verdo vende middelen was. AZL stapt naar Gerechtshof LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden gaat bij het Gerechtshof in Den Haag in beroep tegen de bepaling dat het ziekenhuis zich moet houden aan het contract met het Hazerswoudse afvalverwerkingsbe drijf Simon Kemp. Het ziekenhuis moet zich van de rechter houden aan het in juli 1986 gesloten contract, dat geldig is voor een periode van vijf jaar. Het ziekenhuis beweert echter dat het door een „onbevoegde" is ondertekend. Het AZL is met een ander bedrijf in zee gegaan, dat het afval goedkoper kan vervoeren. Bovendien wil het AZL af van Kemp omdat de Hazerswoudse firma een slechte naam heeft gekregen vanwege het illegaal storten van afval in België. Het ziekenhuis heeft Kemp met ingang van 1 januari van dit jaar de toegang tot het terrein ontzegd. Het bedrijf spande een kort geding aan omdat er sprake zou zijn van contractbreuk. De president van de Haagse rechtbank mr. R.R. Portheine stelde het Ha zerswoudse bedrijf vorige week in het gelijk. Bijzondere leerstoel strategische studies LEIDEN Bij de faculteit Rechten van de Leidse uni versiteit zal een bijzondere leerstoel strategische stu dies ingesteld worden. Dit heeft de universiteitsraad gisteravond besloten. De leerstoel zal gericht zijn op problemen rond de inter nationale veiligheid. De PP-fractie plaatste enige kritische kanttekeningen bij het instellen van de nieuwe leerstoel. Mevrouw Geerlings was bang dat de leerstoel te „eenzijdig" zou zijn. De rechtenfaculteit toonde zich tevreden met de nieuwe leerstoel. e rookwolken komen uit de bovenetage van het pand op de van het Gerecht en de Papengracht. FOTO: WIM VAN NOORT ,_)RZAAK NOG ONBEKEND - Een korte maar 4 brand heeft gistermiddag ivenetage van een pand hoek van de Papen- [ht en het Gerecht groten- i de as gelegd. De on- [elegen verdieping en het lehuis 't Suppiershuysing- de begane grond liepen I- en waterschade op. Ook iastgelegen woning annex Itijk van een zenuwarts Irook- en waterschade op. Brandweer, die het vuur in I kwartiertje had bedwon- I kon het overslaan van het r beperken tot de dakgoot liet dakkapelletje van het «gelegen pand. Er deden J geen persoonlijke onge- Icen voor. De schade loopt Be tienduizenden guldens. orzaak van de brand is |onbekend. •oonster van de bovene- -jarige mevrouw S. jrdijk, bevond zich gister dag even na drie uur in de [eenschappelijke woonka- op de bovenste etage. Ter- ze aan het telefoneren rook ze iets verdachts. Ze i net thuis gekomen en had kachel op de laagste stand gezet. „Ik ging mijn slaap- ner binnen en zag dat de ner al voor de helft in fid stond", aldus.de vrouw. |brand is in de buurt van de clkachel begonnen, maar of fjfkachel ook de oorzaak is, J gjden politie en brandweer c tochtend nog niet meede- 11 Politie en brandweer zijn f ipg met technisch onder- £-|k. „Toen wij kwamen was ivel sprake van vrijuit stro- Jid gas. maar dat komt krsrhijniijk doordat de lei gen van de kachel door de [e waren gesmolten", aldus woordvoerder van de brandweer, die enkele mi- na de melding ter plaat- had de vlammen in rte tijd onder controle, ittemin brandde de slaapka- ~"Tr en een deel van de over- oudjp met toilet en douche vol- ogefig uit en liep de woonka- thopc zware rookschade op. Bij bestrijding van het vuur ~^rd een autospuit en een lad- rwagen ingezet. De beman- ïg van een tweede autospuit is aanwezig voor assistentie. De ramen en deuren van het naastgelegen pand aan de Pa pengracht werden ingeslagen en ingetrapt om binnen te kunnen komen en zodoende te voorkomen dat de brand zou overslaan. De \yoning met praktijk, die in een L-vorm rond het pand op de hoek loopt, is eigendom van de Leidse zenuwarts J. Ringel- berg. Hij gebruikt doorgaans de ingang van zijn woning aan het Gerecht. „Ik was net met een patiënt bezig, toen ik ge waarschuwd werd dat er brand was", aldus de arts, die kort na de brand zijn gevoel voor humor niet verloren had: „Gelukkig heb ik mijn zenu wen redelijk bij elkaar gehou den en ben meteen mijn kat gaan zoeken". De dakgoot van het gedeelte aan de Papen- gracht en de dakkapel werden geblakerd door de uit de ra men lekkende vlammen. De zolderkamer, die werd ge bruikt als logeerkamer, liep net als de lager gelegen ver diepingen waterschade op. Broodjeszaak Ook de verdieping onder de etage waar de brand uit brak liep forse waterschade op, on danks dat de brandweer de in boedel met zeilen afdekte. De twee bewoners van die etage waren op het moment van uit breken van de brand niet thuis. De vloer in het koffie huis annex broodjeszaak op de begane grond stond na de brand voor een groot deel blank. Het gedeelte waar broodjes verkocht worden, on der de slaapkamer waar de brand uit brak, is voorlopig buiten gebruik, verwacht J. de Niet, die samen met zijn vrouw de zaak en het pand in eigendom heeft. „Het koffiege- deelte aan de kant van het Ge recht wil ik zo snel mogelijk weer openen. Wanneer dat kan weet ik nog niet precies. Dat hangt ook van de toestand van de electriciteitsleidingen af", aldus De Niet, die zegt wel tegen brand, maar niet tegen omzetderving door brand ver zekerd te zijn. De brandweer is tot zes uur 's avonds bezig geweest met nablussen en het slopen van loshangende onderdelen in de woning. lestuur universiteit loet huiswerk over doen (JIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit >et duidelijker aangeven welk beleid het in de toekomst voor- lat. De nota Beleidskaders van de rijksuniversiteit moet daar- 1 verder worden uitgewerkt. Dit is de strekking van een door universiteitsraad ingediende motie. De raad had de motie in- diend omdat zij van mening was dat de gepresenteerde nota te ag was en er geen duidelijke beleidskeuzes instonden. Het col- Je van bestuur vond de kritiek op zich terecht, maar wenste s tegemoet te komen aan de bezwaren van de raad in een vol- nde nota over de zogenaamde „financiële kaderstelling", ïarin wordt het financiële beleid naar voren gebracht. De raad >nd dat uitstel niet aanvaardbaar, omdat het financiële beleid gestemd moet worden op een goed uitgewerkte beleidsnota. LEIDEN Burgemees- basis van dit rapport. Daar ter C. Goekoop verwacht m°eten de formatieplaatsen - - - - -- - die sneuvelen door toekom- zoeksbureau's in opdracht van het ministerie van bin nenlandse zaken, omvat drie stige bezuinigingsoperaties bij onderdelen. Ten eerste werd de politie wel van worden af- er tussen 21 april en 18 mei trokken moeten worden. dat het Leidse politie korps de komende jaren met enige tientallen getrokken. Maar de blokke- van het afgelopen jaar bij 21 agenten zal worden uit- ring van de uitbreiding gemeentepolitiekorpsen ;- gebreid. De werkdruk wordt zeker opgeheven", al- bij het Leidse korps, dat dus Goekoop. ruim 200 mensen telt, De Leidse burgemeester ^"^"/"bevolkme in de be- ligt in vergelijking met trokken plaatsen een enquête andere korpsen namelijk vrij hoog. Goekoop ba- ,ijke aa°geiegenheden een J seert zijn verwachtingen tipje van de sluier rond het Sevraa*d op de nog geheime uit- onderzoek op. Het rapport Hoofdcommissaris H. Mostert over het Project Kwantifice- 1 J~* ring Politiewerk (PKP) kwam gisterochtend op het basis van inwoneraantal en ten, Smallingerland en Zoe- „woningdichtheid", maar termeer genoemd als ge- volgens deskundigen zouden meenten die duidelijk onder- daar meer factoren in be- bedeeld zijn. het land, waaronder dat van Leiden, gekeken naar de werkdruk. Voorts werd on gehouden waarin naar het gevoel van veiligheid werd Te klein Goekoop meent dat het rap port, dat eerst nog de minis terraad en de Tweede Kamer komsten van een lande lijk onderzoek naar de werkdruk bij diverse po litiekorpsen in het land. Leiden klaagt al langer over moet passeren, zeker invloed het te kleine korps. Per zal hebben. De uitbreiding 100.000 inwoners komt de ge- van het Leidse korps zal ech- meente op nog geen 200 ter nog wel wat voeten in de agenten, terwijl Den Haag en aarde hebben, zo denkt hij. Amsterdam respectievelijk ..De uitbreiding voor ons zal ruim 400 en ruim 320 agen- bij andere korpsen vandaan ten per 100.000 inwoners moeten komen, en dat stuit heeft. „Dit objectieve rapport natuurlijk op nogal wat weerstand. Maar de uitbrei- ding zit er zeker in. Ik denk ren zich relatief veiliger voe- genaamde omgevingsfactoren dat er zelfs al in de loop van onthulde al eerder dat uit de bevestigt onze klachten: Lei enquête bleek dat Leidena- den heeft op basis van die zo- Leidse stadhuis aan en wordt len dan bewoners van verge- aanzienlijk te weinig politie- voorlopig nog niet openbaar lijkbare plaatsen. Ten derde mensen", aldus Goekoop. gemaakt door het ministerie werd bekeken welke facto- dit jaar eerste aanzetten tot uitbreiding zullen zijn. Ver dere uitbreiding zal waar- „Uit het rapport blijkt duide lijk dat Leiden onderbedeeld is. Ik verwacht dat we er de komende jaren twintig tot veertig mensen bij krijgen op van binnenlandse zaken, ren Goekoop liet echter weten worden in de dat het rapport gunstig uit- pakt voor Leiden. Het PKP-onderzoek, uitge voerd door enkele onder- de sterkte van een politie korps door de minister. Mo menteel vindt de sterktebe paling voornamelijk plaats op Wat die nieuwe factoren zijn moeten die volgens het onderzoek bij schijnlijk via de weg der ge- paling van de sterktebepaling meegewo- leidelijkheid gaan. Hoe groot de sterktebepaling meegewo- leiaenjKneia gaan. noe grooi gen moeten worden wil hij het korps uiteindelijk zal zijn, niet zeggen. Volgens Goe- zal afhangen van mogelijke koop wordt Leiden in het toekomstige bezuiningsopera- rapport samen met Winscho- hes hij de politie". LEIDEN Als een niet be doeld bewijs dat het principe van „de vervuiler betaalt" bij draagt aan een vermindering van afval. Zo omschrijft de Leidse onderzoeker en belas tingdeskundige J. Schuurman de tendens dat steeds meer gro te bedrijven liever zelf hun af valwater zuiveren. Ze doen dat om de zuiveringsheffing uit te sparen die anders betaald moet worden aan het waterschap voor het schoonmaken van het afvalwater. Maar volgens Schuurman is het beter dat be drijven en waterschappen het op een akkoordje gooien, zodat er toch vuil water geloosd wordt op de openbare installa ties. Als dat niet gebeurt zullen op den duur huishoudens en kleine bedrijven via extra ta riefsverhogingen opdraaien voor het in standhouden van de waterzuivering. Schuurman promoveerde de afgelopen week op een onderzoek naar de kostentoerekening van water zuivering. Voor zijn proef schrift „De prijs van water", bezocht hij 150 bedrijven ver spreid over het hele land die hij vroeg naar de manier waarop zij met afvalwater omspringen. Het viel hem op dat er nogal wat bedrijven waren die niet eens wisten hoeveel ze feitelijk betaalden aan verontreinigings heffingen. Over de ondervraag de groep zegt hij: „Daar zaten hele goeie bij, maar ook slechte. Net zo goed als dat met arbeids omstandigheden het geval is. Je voelt dat vaak al intuïtief aan". Die intuïtie ontwikkelde Schuurman mogelijk in zijn vo rige werkkring als belastingin specteur. Voor zijn onderzoek is hij indertijd door Financiën uit geleend aan de universiteit. Dat hij juist dit onderwerp heeft ge kozen, is het gevolg van per soonlijke interesse. De fiscaal jurist studeerde in het verleden een aantal jaren scheikunde en is altijd al geïnteresseerd ge weest in de relatie tussen belas tingen en milieuproblemen. Hij meent dat het unieke van zijn onderzoek vooral schuilt in het feit dat hij bij de bron, dus bij de vervuilers zelf, is gaan vra gen wat het effect is van deze heffingen. „Er is altijd wel een bepaalde werking veronder steld, maar dat is nooit echt na gegaan". Uit zijn onderzoek blijkt dat alleen al in 1981 de 150 bedrijven die Schuurman bezocht gezamenlijk ongeveer 11 miljoen gulden minder aan J. Schuurman: „Voor de zuivering maakt het geen bal uit of installaties wel of niet volledig belast zijn. FOTO: WIM V. NOORT talen door zelf water schoon te een „spiraal" ontstaat. Wanneer maken. Dat lijkt niet veel op grote bedrijven afhaken omdat een totaal van een miljard gul- het voor hen interessant is zelf den dat jaarlijks aan dergelijke te gaan zuiveren, gaar> de tarie- ven voor de „achterblijvers" immers omhoog. Daardoor heffingen wordt geïnd. Zeker niet als dat wordt omgezet in de huishoudtarieven. Dan staat het wordt het voor hen eerder voor een verhoging van lande- trekkelijk dezelfde stap te zet- lijk drie gulden per jaar. Spiraal Schuurman kreeg dan ook kri tiek op zijn proefschrift. Op merkingen in de trand van: „Waar maak je je druk om, dat is toch een klein bedrag. Het is - - toch heel goed als de vervuiling Schuurman benadrukt daarbij bij de bron wordt aangepakt, dat die. redenering een puur ft- ten. Extreem gesproken zijn het dan uiteindelijk de huishoudens en de kleine bedrijven die over blijven om te betalen voor veel te grote collectieve waterzuive ringsinstallaties die ooit waren gebouwd met juist een toekom stige groei in gedachten. dat past toch ook het regerings beleid". Dat is kritiek waar de nieuwbakken doctor in de rechtsgeleerdheid wel enigszins gevoelig voor is, maar die hij wel direct relativeert. „Dat be drag van 11 miljoen gulden is gebaseerd op 150 bedrijven. Het totaal ligt in werkelijkheid ho ger, inderdaad, misschien wel enkele malen hoger. Bovendien moet je niet vergeten dat de ef fecten regionaal sterk kunnen verschillen. In één geval lever de een bedrijf de helft aan van al het te zuiveren afvalwater. Dat viel in een klap weg toen het zelf een installatie bouwde. Dat leidde tot een forse tariefs verhoging". Schuurman waarschuwt ervoor dat dergelijke ontwikkelingen nanciële is. „Voor de zuivering maakt het geen bal uit of die installaties nu wel of niet volle dig belast zijn, of waar het wa ter wordt gezuiverd". „Kleine vervuilers" zullen er dan juist baat bij hebben als waterschap pen grote bedrijven met ver goedingsregelingen lokken om te blijven lozen op de collectie ve installaties. Praten gen. Volgens Schuurman zijn er verschillende regelingen moge lijk die er in de praktijk op neerkomen dat er minder moet worden betaald. Andersom heb ben de zuiveraars er belang bij de grote vervuilers op die ma nier langer aan zich te binden. De beste oplossing binnen de huidige wetgeving is, vindt Schuurman, een garantie-over eenkomst. Een bedrijf verplicht zich gedurende een aantal jaren zijn water te laten zuiveren door de installaties van een wa terschap. Daar staat dan een vergoeding tegenover, die wordt verrekend met de te be talen heffing. In de praktijk een korting, die niet zo mag he ten omdat op belastingen en heffingen nu eenmaal wettelijk geen korting mag worden gege ven. Daar bestaan al voorbeel den van. Een heel uitzonderlijk geval is dat van een bedrijf op de Veluwe dat het zuivering schap tegen betaling met alumi nium vervuild water levert. Dat water is juist heel handig als hulpstof bij het verwijderen Schuurman zegt er begrip voor van fosfaten uit water. Fosfaten te hebben dat bedrijven beslui- die ter plekke door de aanwe- ten zelf te gaan zuiveren. Dat zigheid van varkensmesterijen kan soms tonnen per jaar sche- een groot probleem zijn. Daar len. Hij meent echter dat on dernemingen, die milieu-inves- bovenop bespaart het bedrijf nogal wat kosten die anders teringen vaak extreem snel af- moesten worden gemaakt om schrijven, er niettemin goed het aluminium uit het water te zuiveringsheffing zijn gaan be- ,jjit de hand kunnen lopen als er aan doen in een vroeg stadium met waterschappen te overleg- halen. RUDOLF KLEIJN Feestweek bij jubilerend L WH LEIDEN Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Leidse werkgroep Homo seksualiteit (LWH) worden in februari een aantal activiteiten gehouden. Dinsdag 9 februari is er vanaf 20.00 uur Open Huis, donderdag 11 februari begint om 16.00 uur een recep tie. Het café wordt om 21.00 uur omgebouwd tot cocktail bar. Een groot feest op zater dag 13 februari vormt de af sluiting van de feestweek. High Crime zorgt voor de mu ziek en er is een disco van 22.00 tot 3.00 uur. Alle activi teiten hebben plaats in gebouw De Kroon aan de Langegracht 65. Behalve deze feestweek wordt van 18 tot en met 21 mei de „Roze Lente" gehouden en op 3 september is er een straatfes tival. De organisatie van het landelijk COC-congres aan het einde van het jaar rust ook op de schouders van de LWH. La bora tori umsch ooi Enkele technieken die worden gebruikt in de mo derne laboratoria worden vrijdag (van 15.30 tot 20.30) en zaterdag (van 11.00 tot 15.00 uurgetoond in de la- boratoriumschool Rijnland. Dat gebeurt tijdens het open huis van de school die sinds kort deel uitmaakt van de Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs. Be halve de demonstraties worden voordrachten ge houden door docenten over actuele onderwerpen. De school is gevestigd aan de Leidse Dreef 5 in Leider dorp. India Voor mensen vanaf 55 jaar wordt vrijdagmiddag een dia-middag gehouden over India. De bijeenkomst be gint om 14.00 uur in dien stencentrum De Linde aan de Herenstraat 64. De toegang is gratis. Zwemmen Met ingang van zaterdag 30 januari zal het naturistisch zwemuur in het Vijf Mei- bad een half uur worden verschoven. Voortaan kan elke zaterdag van 13.00 tot 14.00 uur voor 3,50 natu ristisch worden gezwom men. Bingo In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2 wordt zaterdagavond een bingo gehouden. Het buurt huis is open vanaf 19.00 uur en het balletje gaat rol len om 20.15 uur. Platenbeurs In het An toni us Clubhuis, Lange Mare 43, wordt za terdag een grammofoon- platenbeurs gehouden. Liefhebbers van uiteenlo pende muziekstijlen, van country en blues tot soul en new wave kunnen er te recht voor platen die niet meer in de handel te vin den zijn. De beurs duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Dichtbundel Guus Wakelkamp presen teert zondagmiddag om 15.30 uur zijn nieuwe dichtbundel De stad is een jongenDat gebeurt in So ciëteit De Burcht, Burg- steeg 14. Schrijver Jan de Rooy zal een inleiding hou den. Wakelkamp brengt teksten ten gehore met gi taar- en pianobegeleiding. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een 29 nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Vnnrl Postcode/plaats- Telefoon j Den ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald per j P maand automatisch betalen 123,74 I kwartaal acceptgiro f 70,33 (voor controle bezorging) j Stuur als dank het bankschroef]e naar Naam: i I Stuur deze bon in een open envelop - postze Leidse Courant, Antwoordnummer 998,25C Adres: Postcode/plaats: el niet nodig na: IVD Den Haag CeidócSoirumt i rrj

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9