IS KWALITEIT HERKENBAAR? Verstandig om prijs woning schriftelijk vast te leggen"^ Doel terreur in België uitbreiding politiekorps AC AMSTERDAMSE HOOGLERAAR NOTARIAAT SANTEN: Flower power terug in Parijse mode 88 bi Ouders Oude Pekela houden gegevens voor politie achter Aids-campagnes hebben nog f: onvoldoende effe€ BINNENLAND Qeidó&Qowuwt DINSDAG 26 JANUARI 1988 PAGIN, Twee in een cel „onvergeeflijk" AMSTERDAM - Het zou een „onver geeflijke misstap" zijn als de Tweede Kamer ingaat op het voorstel van mi nister Korthals Altes van justitie om onder voorwaarden een (beperkt) aantal gedetineerden met z'n tweeën in een cel onder te brengen. Een der gelijk besluit zou bovendien „lieder lijk" zijn ten aanzien van het toch al overbelaste gevangenispersoneel. De Utrechtse hoogleraar in het strafpro cesrecht, C. Kelk, schrijft dit in het Nederlands Juristenblad van deze week. De introductie van de meer manscel leidt volgens Kelk tot „forse vormen" van agressie en fysiek ge weld, die „zonder twijfel veelal in de seksuele sfeer gelegen zullen zijn". D66 ontevreden met voorlichting meerderjarigheid DEN HAAG De overheid heeft niet voldoende werk gemaakt van de voorlichting rond de nieuwe meerderjarigheidsleeftijd van 18 jaar, zoals die per 1 januari geldt. Dit verwijt uit het D66-kamerlid Groenman in schriftelijke vragen aan minister Korthals Altes van justitie. De informatiefolder van Postbus 51 is pas op 22 december verschenen en is bovendien veel te ingewikkeld, vindt het kamerlid. Zij wil dat de bewindsman de voorlichting over gevolgen van de nieuwe meerderjarigheidsgrens voor jongeren alsnog met verve ter hand neemt. Visakte te koop bij hengelsportwinkel DEN HAAG Visaktes zullen deze zomer bij wijze van experi ment te koop zijn bij hengel sportwinkels. Het ministerie van landbouw wil hiermee de visakte dichter bij de sportvis sers brengen om het zwartvis- sen tegen te gaan. Nu worden de visaktes alleen nog maar op het postkantoor verkocht. Naar schatting van het ministerie zijn er in Nederland 100.000 zwart- vissers. Een deel van de inkom sten uit de visakten gaat naar een organisatie ter verbetering van de binnenvisserij, die zich onder meer bezig houdt met het uitzetten van vis. De prijs van een visakte blijft twaalf gulden. Duitse eigenaar gestolen goud meldt zich WEERT Een man uit West- Duitsland heeft zich bij de Fisca le Informatie- en Opsporings dienst (FIOD) gemeld als eige naar van de achttien kilo goud die in december vorig jaar werd gevonden in een gestolen auto bij het Limburgse Weert. De auto was het eigendom van een goud handelaar die, toen hij op 18 de cember aangifte van de auto diefstal deed, beweerde dat er niet meer dan twee kilo goud in lag. De politie vond de auto enige uren later en trof daarin maar liefst twintig kilo goud aan. Ontdekker vitamine C overleden WEST CHESTER De ontdekker van het vitamine C, dr. Charles Glen King, is in een zie kenhuis in Chester County (VS) overle den. Hij was 91 jaar. Dr King isoleerde in 1932 als eerste vita mine C uit citroen sap. Hij was toen hoogleraar schei kunde aan de uni versiteit van Pitts burgh. Braks voorzitter IFAD-bijeenkomst ROME - Minister Braks van landbouw en visserij is in Rome gekozen tot voorzitter van de 11e jaarvergadering van het interna tionale fonds voor landbouwontwikkeling IFAD. Minister Braks is plaatsvervangend gouverneur voor Nederland bij het fonds, terwijl minister Bukman voor ontwikke lingssamenwerking gouverneur van de in stelling is. IFAD is een op landbouw gericht ontwikke lingsfonds daf zachte leningen voor projec ten in ontwikkelingslanden verstrekt. Deze projecten - voor arme boeren en landlozen - betreffen onder meer de verbetering van de produktie van lokale voedselgewassen en kredieten voor de armste bevolkingsgroe pen op het platteland. Nederland behoort tot de voornaamste donoren van IFAD. Olivetti ontkent en levering aan Zuidafrfje LEIDEN Het computerconcern 0yTER met een Nederlandse vestiging in 1rbaar, ontkent beschuldigingen dat het |jeg< 0 computerprogramma's zou schrijvenensei leger en politie in Zuidafrika. Het co met ontkent evenzeer dat aan het Zuj tegei kaanse leger en politie computeratmpje tuur zou worden geleverd. Dat schrippror vetti aan het college van bestuur \?n op Katholieke Universiteit Brabant (Kljegofi Tilburg. Een meerderheid van de Tifcund se universiteitscommissie besloot n Ht week alle contacten met Olivetti te vp en I ken nadat bekend werd dat Olivett^e ge puters van AT&T, dat een belangr ter van 22,3 procent in Olivetti, op de jï roe frikaanse markt verkoopt en daarnj Amerikaanse sanctiewet ontduikt. AMSTERDAM Kopers van een huis zouden er goed aan doen afspraken over de prijs van de koopwoning in aanwezig heid van een notaris schriftelijk vast te leggen in een voorlopige koopac- te. In een dergelijke over eenkomst zou dan een aantal situaties kunnen worden opgenomen waarbij de koop niet doorgaat. Deze opvatting verkondigde de Amster damse notaris prof. mr. A. Santen vandaag bij de aanvaarding van zijn hoogleraarschap aan de Universiteit van Amster dam. Volgens directeur H. van Herwijnen van de Vereniging Eigen Huis zijn Santens plannen oud bakken. De consumen tenorganisatie heeft er in 1985 al voor gepleit een verplichte schriftelijke koopovereenkomst op te nemen in het Nieuw Bur gerlijk Wetboek. In de huidige situatie is de mondelinge overeenkomst bindend. Wie eenmaal tegen de verkoper heeft gezegd zijn huis te willen kopen, kan daar volgens de wet vrijwel nooit meer van af. Enige tijd na die mondelinge overeen komst wordt er een voorlopig koopcontract opgesteld, waar in ondermeer de prijs staat en waarin de koper nog wel ont bindende voorwaarden kan laten opnemen. Hij kan bij voorbeeld laten bepalen dat als de financiering niet rond komt of hij geen woonvergun ning krijgt, de koop alsnog niet doorgaat. Dat is dan ook het enige voor lopige aan dit contract; in ne gen van de tien gevallen is het definitief. Voordat een tijdje later op het kantoor van de notaris de koop wordt ge sloten, doet deze zogenoemde recherche naar het huis; hij kijkt na of er niets bijzonders mee aan de hand is. Volgens Eigen Huis houdt dit overi gens niet veel meer in dan één telefoontje naar het ka daster. Monumentenlijst Santen: „Bij dat onderzoek komen vaak allerlei zaken bo ven water waarvan de koper niet op de hoogte was. Het komt wel eens voor dat hij niet weet dat het huis op de monumentenlijst staat. Dat betekent dat hij voor een ver bouwing toestemming moet hebben. Ook kunnen de mo gelijkheden van een nieuwe eigenaar beperkt worden door een erfdienstbaarheid, een last die op een huis rust ten behoeve van een huurpand, of een verbod om een winkel te beginnen". Maar daar komt de koper dus pas achter als hij al overeen stemming heeft bereikt met de verkoper of zijn vertegen woordiger, de makelaar. San ten erkent dat dit hoofdzake lijk gebeurt bij kopers die zich vooraf niet goed hebben geïn formeerd. „Kopen is meer dan het bekijken van een huis en een tuin, maar het is jam mer dat veel mensen dit pas beseffen als zij de transport- acte bij de notaris zien". Dit soort situaties, waarin de koper te laat wordt gecon fronteerd met juridische om standigheden waarvan hij niet op de hoogte was, kunnen in de visie van Santen voorko men worden als mondelinge afspraken niet meer gelden. Volgen hem moeten eerst op het notariskantoor alle details worden besproken en daarna mag pas de overeenkomst schriftelijk worden vastge legd. De koper kan dan alsnog een voorbehoud maken voor het doorgaan van de koop. Hij kan dan bijvoorbeeld eisen dat dat het huis vrij moet zijn van erfdienstbaarheid. Volgens Santen kan het ko pen van een huis dus veel be ter worden geregeld als de notaris eerder wordt inge schakeld dan nu het geval is. „In Amsterdam", zegt hij, „is het al lang gebruikelijk dat makelaar en koper samen naar het notariskantoor gaan voor het opmaken van de koopacte. Dat werkt goed en het kost niets extra's, want de prijs van een dergelijke schriftelijke overeenkomst zit al verwerkf in de transport- acte". Gewoonterecht Santen vindt dat in deze een gewoonterecht genoeg is. Drs. H. van Herwijnen van de Vereniging Eigen Huis vindt daarentegen dat een wettelij ke regeling dringend noodza kelijk is. Hij zegt: „Ik ben geen jurist, maar wat ik wel weet is dat er in Nederland vrijheid van overeenkomst is. Die vrijheid kan alleen maar doorbroken worden door een wettelijke regeling. Anders blijft een mondelinge over eenkomst gewoon rechtsgel dig. En dat houdt in dat je al hangt als je zegt het huis te willen kopen. Als de verkij daarvoor althans een geti_T_j. heeft, maar dat is doorgiUNI niet zo moeilijk, want de var keiaar is er vrijwel altijd bfds Van Herwijnen vindt datéger lachelijk. „Stel dat ieml^n een huis koopt voor 160,f Daarna blijkt echter dal^rd rente en aflossing van de!jner potheek veel te hoog v j hem zijn. Dan kan hij P niet verplicht worden ges}k Y dat huis te kopen enkel enresi leen omdat hij eerder h|ë. gezegd het wel te willen pen voor die prijs?". De <k-koj clusie van Van Herwijnefean dan ook duidelijk: „Een m klo delinge overeenkomst ii sai geen rechtskracht hebben. Aar dereen die zich realiseertde f wat voor bedragen het gonal beseft dat je niet in een feijn uur mondeling kunt beslis over bedragen die snel taga keer iemands jaarsalaris fcnt i dragen". heel FRANK DE KLBoon fgra IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII' Een mannequin toont een gebloemde Avondkleding van Balmain, naar een Een zomers model van gestippelde ka- Origineel idee uit het huis Dior: een ze- creatie van modehuis Scherrer: een ontwerp van Mortensen: witte tafzijde, toen. Cardin liet zich inspireren door de bra-bedrukte creatie, die op sarong-wij- kort, geplooid jurkje met pofmouwen. afgezet met een eenvoudige streep vio- Italiaanse carabinieri. ze wordt omgewikkeld. let. FOTO'S: AP PARIJS Flower power, vooral gestalte gegeven door ontwerper Jean-Louis Scher rer, voerde gisteren tijdens een overvloed aan modeshows de boventoon in Parijs. De lijn blijkt over het algemeen nog heel vrouwelijk met rokken die het grootse deel van de be nen onverhuld laten. Scher- rer's bewonderenswaardige creaties waren veelal afgezet met fijne bloemtjes op zowel de blouses als de jasjes. De Fransman maakte diepe in druk met zijn elegante ontwer pen van tafzijde en satijn, met grote bloemen bedrukt. Erik Mortensen van het mode huis Balmain bedacht voor de komende zomermode geplooi de shorts van jersey, zijde en katoen. Maar ook Mortensen liet de stoffen met kleurige bloempatronen bedrukken. Daarentegen was zijn avond kleding minder uitbundig: taf- zijden japonnen met hoge tail les in eenvoudig zwart en wit. Pierre Cardin liet zich inspire ren door de geometrie: a-sym metrische ontwerpen in twee kleuren en jurken zonder na drukkelijke taille, overladen met knopen. Cardin legt altijd enige nadruk op de mouw en dit. jaar bedacht hij mouwen in de vorm van kroonbladeren en patronen. In het modehuis Dior bleek ontwerper Mare Bohan zich geconcenteerd te hebben op strak gesneden pakjes van lichte wol en tus- sorzijde. Andere creaties le ken, naar het idee van de sa rong, rondom gedrapeerd. Daarvan was het zebra-be drukte ontwerp het meest ori gineel. Een klein nieuwtje op mode gebied presenteerde het huis Carven. Deze keer niet in de zin van een ontwerpmaar in de aanwezigheid 'van de be langrijkste Sovjetmode-ont werper, Sla va Zaitsev. Aan eerder uitnodigingen door on der anderen Balmain Scher rer, Nina Ricci en Cardin om naar Parijs te komen, had de Rus geen gehoor gegeven. Mannequins nam Zaitsev niet mee. Verdachte over Bende van Nijvel en Westland New Post jg lo !C1 (Van onze correspondent) Frans Boogaard) BRUSSEL Alle roofo vervallen van de Bende van Nijvel, maar mogelijk ook de aanslagen van de CCC (Strijdende Commu nistische Cellen) en de diefstal van NAVO-stuk- ken door de neo-nazisti- sche Westland New Post, zijn geïnspireerd door oud-rijkswachters, leden van het parket en officie ren van de Belgische Staatsveiligheid. Hun doel was een zodanige angst voor terreur te creëren, dat politie- en rijkswacht diensten zouden worden uitgebreid. Met die opvallende getuigenis gaf de gewezen Brusselse rijks wacht-officier Robert Beijer zich gisteren vrijwillig aan. bij de politie. Beijer was tot voor kort voortvluchtig in Spanje en verdacht van medeplichtig heid aan de moord op topman Juan Mendez van de Belgische wapenfabriek FN. Juist afge lopen week brak het Hof van Assisen in Mons het proces af tegen de zogeheten Borinage tak van de Bende van Nijvel. Vier leden van deze tak ston den vier dagen terecht op ver denking van acht gewapende roofovervallen met vier dode lijke slachtoffers. Rober Beijer, die in 1982 ont slag nam bij de rijkswacht en in 1983 samen met zijn oud collega Madani Bouhouche een detectivebureau runde, beves tigde dat na de arrestatie van Bouhouche leden van de Staatsveiligheid de huur van een aantal van diens Brusselse garageboxen bekostigden. In die garages werden later vluchtwagens teruggevonden die door de Borinagetak zou den zijn gebruikt en ook wa pens, die waren buitgemaakt op Mendez en bij een overval op de anti-terreurgroep van de rijkswacht in Etterbeek. Volgens Beijer, die de samen werking met Bouhouche ver brak toen deze. steeds meer met extreem-rechtse groepen begon te sympathiseren, is het uiterst ongeloofwaardig dat de roofovervallen op supermark ten van Delhaize en Colruyt, beide met een opvallend ge ringe buit, geen diepere ach tergrond hadden. De verdach te zegt aanwijzingen te hebben dat een complot van indivi duele leden van de Staatsvei ligheid en gerechtelijke dien sten erop uit was een sfeu T terreur te creëren waar| breiding van delen van sporingsapparaat voor Geruchten over binding^0 sen de Borinagetak, de van de moordaanslag oj dez en de groep-De Stu die van een reeks ander .J permarkt-overvallen ml totaal 28 doden wordt dacht, doen al jaren de n%vf Maar onthullingen van? dachten en de vondst vè RiaJ wapen waarmee Mendez. januari 1986 werd doodg^ ten, geven deze geruchtf steeds grotere graad schijnlijkheid. Bovendien verklaarde ric Saucez, één van de tij den van de neo-nazi: Westland New Post, du menteel terecht staan oj denking van lidmaatsch, deze groep en van diefst NAVO-stukken, dat hij minstens twee leden Staatsveiligheid contact gehad. Volgens Saucez de werkelijke topfigurei de Westland New Post, di steeds actief zou zijn, l schot, maar in justitiekr werd gisteren bekend dat ge week bij de Staatsveili een groot aantal dossiers i slag werd genomen. OUDE PEKELA - De ou ders van de kinderen die in Oude Pekela bij de on- tuchtzaak betrokken zijn hebben unaniem besloten voorlopig geen nieuwe ge gevens te verstrekken aan politie en justitie. De ou ders willen eerst de resul taten afwachten van een gesprek dat zij op 4 febru ari hebben met minister Korthals-Altes. De ouders zeggen veel gegevens te hebben die nog niet door politie en justitie zijn on derzocht. Circa honderd oyders, het overgrote deel van de bij de zaak betrokken ouders, heb ben gisteren tijdens een beslo ten bijeenkomst overlegd hoe zij zich moeten opstellen na de voorlichtingsbijeenkomst van politie en justitie afgelopen donderdag. Zij hebben beslo ten de uitnodiging voor een gesprek met Korthals-Altes te accepteren. Bij het gesprek zal ook procureur-generaal Ad- dens van het gerechtshof in Leeuwarden aanwezig zijn. De aanwezigheid van burgemees ter A.J. Smidt van Oude Peke la bij het gesprek is door de ouders in „grote meerderheid" afgestemd. De ouders hebben een groep van zeven ouders gekozen die het gesprek met de minister voorbereidt. Het eisenpakket dat de ouders vorige week op tafel legden geldt nog onverkort. De ou ders eisen onder meer een nieuw onderzoek naar het on- tuchtschandaal, met gekwalifi ceerd personeel en onder de directe verantwoordelijkheid van Korthals-Altes. Ook zou deze het functioneren van po litie en justitie in Groningen in deze zaak moeten onderzoe ken. SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Uitgeverij/waverv Productions (ADVERTENTIE) Het is wel opvallend dat juist de kantoren die voldoen aan de hoge eisen van het NVA lidmaatschap (onafhankelijkeassurantie- adviseurs!) een sterke groei doormaken. Inderdaad, ze besteden veel tijd aan advies en begeleiding in geval van schade. Zo wordt kwaliteit synoniem met mentaliteit En die is herkenbaar! Aan dit vignet En aan de adviezen die ze geven. Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs - Postbus 235 - 3800 AE Amersfoort Amerikaanse lof voor Nederlandse aanpak van aids AMSTERDAM - De Neder- landse aanpak om de versprei ding van aids door drugsspui- ters tegen te gaan is radical maar hij werkt wel. Het is een aanpak die verdere versprei ding beperkt of zelfs indamt. Dat is de mening van dr. B. Primm, lid van de commissie die president Reagan moet ad viseren over het aidsbeleid. Primm - deze week in Am sterdam en Den Haag om zich te oriënteren op het Neder landse beleid - was „onder de indruk van de coördinatie in Nederland. Hij had lof voor de wijze waarop in Nederland de druggebruikers worden opge zocht met drugbussen. „Daar door is het mogelijk om de be handeling naar de mensen te brengen. Ik heb begrepen dat zo'n 70 procent van de drugs verslaafden in Amsterdam op de een of andere manier be trokken is bij behandelings- progamma's. Dat percentage ligt in de Verenigde Staten be duidend lager: nog geen 17 procent". Primm zei ziin commissie te Zullen voorstellen ook in Ame rika te experimenteren met het verstrekken van injectie naalden aan drugsgebruikers. Besmette naalden die junks van elkaar gebruiken zijn in hoge mate de oorzaak van de verdere verspreiding van de ziekte. Hetzelfde geldt voor de ziekte hepatitis. WERELDTOP OVER IMMUNITEITSZIEK^; (Van onze correspondent) LONDEN De reclame campagnes tegen de ver spreiding van aids die in de verschillende landen ter wereld gevoerd worden, hebben nog on voldoende effect. Het aidsvirus grijpt nog schijn baar ongehinderd om zich heen. Het aantal dodelijke slachtoffers zal dit jaar verdubbelen tot 300.000 en kunnen oplopen tot drie miljoen over vijf jaar. Dit viel te beluisteren op de internationale aidsconferentie die vanmorgen in Londen door de Britse prinses Anne werd geopend. Aan deze bij eenkomst, op touw gezet door de regering van G root-Brittan- nië en de Wereld-Gezondheid sorganisatie WHO, wordt deel genomen door wel 7.000 afge vaardigden, ministers en jour nalisten uit meer dan 140 lan den. Dr Jonathan Mann, directeur van het WHO-aidsprogramma, schetste een bijzonder sci- scenario voor de verspréew van de ziekte. Volgens 1 zijn nu al zo'n 10 miljoen sen met het aidsvirus be-y Het aantal dodelijke slai I fers zou elke tien maXI kunnen verdubbelen. ScrW ge landen proberen het al 1 rus buiten hun grenzel houden door middel vain zijdige maatregelen, maa' zet geen zoden aan de dijl dus Mann. Unilaterale m| I gelen, zoals het over de Ij zetten van besmette i granten, zijn schadelijk1 de internationale campagfan gen aids. De ministers zullen de ko de dagen van gedachten len over het fundamenteel lang van informatie en oLc ding inzake aids. De m bewindslieden beseffen nr verdere uitbreiding va! olievlek aids pas kan wirt- vermeden door nauwe eli nationale samenweij)aj Vooral arme landen htj€ hulp nodig om doeltrefr, campagnes op touw te kuaa zetten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4