oede wegenwachters zijn dun gezaaid -[onderden vogels |achtoffer olie Oosterschelde UK VERWIJT COALITIE BESLUITELOOSHEID JEESTE SOLLICITERENDE MONTEURS MISSEN INZICHT Verkeersplannen van Smit-Kroes niet meer dan „eerste hulp" endriks: „Gezondheidszorg chaotisch,, Etnenland' CetdaeSowmii DINSDAG 26 JANUARI 1988 PAGINA 3 Hf (uwe interessante in zaak-Heijn LEM Er komen nog steeds tips 1 bij het rechercheteam dat de ont- n fcszaak Heijn in onderzoek heeft, (afgelopen week kreeg de politie jjf tips die volgens woordvoerder i als ..zeer interessant" moeten roepn gezien Dat geldt overigens voor ndafflfhonderd tips die sinds 1 januari ofilnPr m z'jn binnengekomen. „Ze mogelijk leiden naar de daders ver<f ontvoering", aldus de woordvoer- 5Sen»niiddels is het rechercheteam te- ing >racht van zestig naar veertig man dejitiekorpsen in de omgeving van 1 afim ma^en er inmiddels geen ge- ouaan ^at ze Sraa8 de mensen willen .jebben die ze in verband met de c l*ieijn hebben uitgeleend. i der r Shell wijzigt samenstelling benzine ROTTERDAM Shell heeft wereldwijd haar diverse maatschappijen het advies gegeven een chemische verbinding („vlamkernversterker") voortaan niet mee toe te voegen aan Shells gelode su- perbenzine. Onderzoek naar aanleiding van klachten in met name Denemarken en Noorwe gen heeft uitgewezen dat deze verbin ding de exacte samenstelling is fa brieksgeheim bij bepaald klimaat, rij gedrag en motorconstructie de inlaat- kleppen kan beschadigen. Shell werd vorig jaar geconfronteerd met ongeveer 1.500 auto's met verbrande kleppen. De betrokken automobilisten zullen door Shell schadeloos worden gesteld, indien het verband kan worden aangetoond. Geen onderzoek gifpil voor zieke kinderen DEN HAAG Het Openbaar Ministerie ziet op dit moment geen heil in een strafrechtelijk onderzoek naar het verstrekken van euthanasiepillen aan onge neeslijk zieke kinderen door artsen Minister Korthals Altes (justitie) heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld naar aanlei ding van schriftelijke vragen vanuit CDA en SGP. De zaak kwam in oktober vorig iaar in de publiciteit naar aanleiding van uitlatingen van de Amster damse specialist Voute dat hij zulke „gifpillen" aan dergelijke kinderen heeft verstrekt. GRATIS REIZEN VOOR DIENSTPLICHTIGEN DEN HAAG Defensie wil dienstplichtigen vanaf 1 juli de mogelijkheid bieden gedurende hun hele diensttijd on beperkt met het openbaar vervoer te reizen. Staatssecre taris Van Houwelingen heeft het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen (CGOM) gisteren een voorstel van deze strekking gedaan. Het gratis reizen zal de admini stratie aanzienlijk vereenvoudigen. Defensie wil het hui dige systeem voor het berekenen en uitbetalen van de kosten van weekeindevervoer en dagelijks reizen van be roepsmilitairen automatiseren op basis van zogenoemde forfaitaire bedragen. Daarbij komen declaraties en mili taire vervoersbewijzen te vervallen. Ook het declaratie systeem voor dienstreizen sterk worden vereenvoudigd. De VVDM en de AVNM, de bonden van dienstplichtige militairen, hebben boos op de plannen gereageerd. De bonden vinden het onaanvaardbaar dat dienstplichtigen straks niet meer bij defensie kunnen aankloppen als ze met de eigen auto reizen. De bonden voorzien problemen met het bereiken van verafgelegen kazernes. Kamer: lof voor onderwijsplan HOOP DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren waarderend uitgelaten over het Hoger Onderwijs en Onderzoekplan (HOOP) van minister Deetman (onder wijs). De PvdA vindt het een document van formaat, het CDA sprak van een mooi (maar wel te lijvig) document, de VVD van een waardevol stuk met veel informatie, terwijl D66 het plan een goe de stap in de goede richting noemde. Maar daarnaast kreeg de minister veel kritische vragen te beantwoorden over het plan dat de universiteiten en hoge scholen niet alleen inzicht moet geven in het beleid en de verdeling van de geld middelen. maar ook in de plannen met het hoger onderwijs op middellange en lange termijn. Pleidooi voor betere inzet reservepolitie BERGHEM De districtscomman dant van de rijkspolitie in Den Bosch, kolonel F. van Etten, vindt dat de re servepolitie omgevormd moet worden tot een soort hulppolitie. Hij zei dat gisteravond in Berghem op een bijeenkomst van de reservepoli tie. „De overheid zou de reservepoli tie volledig moeten erkennen. Maak er een korps vrijwilligers van, net zo als dat al bij de brandweer gebeurt", aldus Van Etten. Nu de komende ja ren geen noemenswaardige verho ging van de budgetten voor de politie is te verwachten is dat volgens hem een reden te meer om zoveel moge lijk gebruik te maken van de dien sten van „goed gekwalificeerde en gemotiveerde mensen". ond r op (Vervolg van de de j voorpagina) aar jORSCHOTEN De ^'qale status van een we iwachter is hoog. Dit deraoep, dat overwegend Jorjr mannen wordt uit- vanefend, wordt door het velipliek gezien als één uit nde rijtje van de nobele ?r ijistverleners. Er zijn in afdohcipe genoeg mensen onntzich op dit vak willen 'ooiften en de ANWB kan op dit moment heel id gebruiken. „Maar", k njt W. van Dijk, hoofd meJ het technisch oplei- >n (gscentrum van de We genwacht in Voorschoten, ,,je kunt een wegenwach ter wel van alles leren, maar zijn belangrijkste ei genschap, het'probleemo plossend bezig zjjn, moet hij van zichzelf hebben. Die weinig voorkomende eigenschap kunnen we alleen maar trainen". Jaarlijks melden zich enkele honderden ervaren automon teurs bij de ANWB. En omdat het door Van Dijk geroemde „probleemoplossend denken en handelen" niet bij iedereen vanzelfsprekend is, vallen er bij de selectie ook net zo mak kelijk weer enkele honderden enthousiastelingen af. Van Dijk: „De eisen zijn streng, maar dat moet ook wel. Het publiek verwacht van een wegenwachter dat hij alles weet van elk type auto. En dat de ellende van het langs de weg staan zo snel mogelijk weer achter de rug is. Daar voor moet je meer zijn dan een goed monteur. Het soort medewerker dat wij zoeken is dun gezaaid in Nederland". De ANWB kan al jaren meer goede wegenwachters gebrui ken. De schaarste wordt dit jaar nog verergerd doordat het aantal leden van de We genwacht met 57.000 is geste gen. „Ieder lid heeft gemid deld eens in de vier jaar hulp van de Wegenwacht nodig. Dat betekent dat we voor dit jaar moeten rekenen op ruim 14.000 extra pechgevallen. Daar hebben we uiteraard ook extra mensen voor nodig en dan heb ik het nog niet eens over het werkaanbod dat ontstaat als we straks ook bij de leden aan de deur repara ties gaan verrichten". Het zoeken naar verse krach ten - leeftijd tussen de 23 en 37 jaar en het liefst ook eens wat meer vrouwen - zal waarachtig niet eenvoudig worden. De laatste jaren worden op verschillende we genwachtstations open dagen gehouden om geïnteresseer den een blik in de keuken te gunnen. Zo wordt komende zaterdag in Badhoevedorp en de zaterdag erop in Rhoon een open dag gehouden, beide van 10 tot 16 uur. „Van de honderd mensen die zich doorgaans na zo'n dag opgeven om wegenwachter te worden, komt de helft niet door de eerste technische test. We eisen van de mensen het niveau van eerste monteur. Daarvoor moet je toch al gauw een jaar of vijf bij een garagebedrijf gewerkt heb ben", zegt Van Dijk. De alles- kunners onder de sollicitan ten worden vervolgens door personeelsfunctionarissen van de ANWB onder handen ge nomen. Dat gesprek heeft een flink psychologisch tintje. „Als wegenwachter moet je ten eerste een zekere portie Stress aankunnen. Bovendien moet je een goed contact met de automobilist kunnen op bouwen. je moet gevoel voor service hebben. Want in feite beheert de wegenwachter een rijdend bijkantoor van de ANWB". Na een praatje met de leiding van het district waar de aspi rant-wegenwachter mogelijk wordt geplaatst en een pittige medische keuring wordt hij toegelaten tot de opleiding in Voorschoten. Dat is tegen die tijd wel een elite-gebeuren ge worden, want van de honderd gegadigden die zich na de open dag aanmeldden, zijn er nog maar tien tot vijftien over. Storingzoekers In het Voorschotense oplei dingscentrum, waar sloopau to's klaar staan voor leerzame „stoeipartijen", wordt van deze vijftien goede storingzoe kers gemaakt. Zeker nu de autotechniek door de opmars van de elektronica snel ver andert, is het belangrijk dat het opleidingscentrum via goede contacten met de auto- importeurs snel op de hoogte is van nieuwe snufjes, zodat niemand langer dan nodig met panne staat. Van Dijk: „Kennis van de techniek is belangrijk, maar niet alles. Een goede wegen wachter moet zich de syste matiek eigen hebben gemaakt van het gericht zoeken naar storingen. De auto wil niet rij den, wat doe je eraan, dat is de vraag". Die vaardigheid, volgens Van Dijk „de basis van het wegenwacht-gebeu ren", wordt in een periode van twaalf weken getraind: negen weken in Voorschoten, drie weken op stage in de praktijk. En bestaan plannen om de opleiding te verlengen om zo cursisten met minder technische kennis toch in het korps wegenwachters te kun nen inlijven. Voor de cursis ten is de stage dé kans om eens kennis te maken met het werk dat door velen - ten on rechte - wordt gezien als het vrije bestaan van dito jongens. Dan wordt een ander element van de wegenwacht-klus ver geten, meent Van Dijk, die zelf ook ooit wegenwachter was. „In dit beroep kom je veel in aanraking met onge vallen, soms zeer ernstige. Daar moet je wel tegen kun nen. De wegenwachter is vaak als eerste ter plekke, waarbij hij in veel gevallen regelend optreedt. Dan is hij een hulpdienst zoals politie en ambulance dat ook zijn". Een wegenwachter krijgt voor die bijfunctie dan ook een gedegen EHBO-opleiding en bovendien lessen over ge vaarlijke stoffen en branden. Ook krijgen de wegenwach ters de nodige psychische be- W. van Dijk. hoofd van het technisch opleidingscentrum van de ANWB-Wegenwacht in Voorschoten: „Je kunt een wegenwach ter van alles leren. Zijn belangrijkste eigenschap, het problee moplossend bezig zijn, die moet hij van zichzelf hebben". foto: cees verkerk geleiding. Van Dijk bestrijdt dat die ongelukken de wegen wachters tegenwoordig steeds meer belasten. „Ongelukken zijn er altijd geweest. Toege geven. 't is het minst aantrek kelijke deel van het werk, maar een wegenwachter aan vaardt het als een wezenlijk onderdeel van z'n takenpak ket. We proberen de mensen zo goed mogelijk voor te be reiden op de gevaarlijke kant van zijn werk, maar als we er te veel aandacht aan geven praten we onze mensen een probleem aan". ARJEN VAN DER SAR ÏNISSE Honder vogels zijn inmiddels ilachtoffer geworden botsing tussen een •rlandse tanker en 3|| Belgische coaster af ten zondag in de Oos- ?.t0helde waarbij in to- ngiajlOO.OOO liter stookolie vater instroomde. gem waterstaat heeft gisteren g'röotste deel van de olie Plaat van Oudetonge in ddl (osterschelde, waar veel 30 s bij laagwater verblij- 25 schoongemaakt. Leden 25 iiverse vogelwachten zijn 40 Belopen nacht doorgegaan net verjagen van de vo- 10 die in dat gebied willen 25 jOp de planten en de ste- 35 it namelijk nog veel olie. kleine vervuiling van het verenpak zal. volgens vogel kenners, al dodelijk kunnen zijn. Intussen~zijn enkele tien tallen zwaar met olie vervuil de vogels opgepikt. Enkele honderden licht vervuilde vo gels zwerven nog rond in het gebied en laten zich, omdat hun conditie nog te goed is. niet vangen. Bij de vorige ver vuiling twee weken geleden, bleken er al vogels dood te gaan die maar een plek olie zo groot als een rijksdaalder op hun verenpak hadden. Rijkswaterstaat is gisteren met veel materiaal en mensen de oliebrij in het oostelijk deel van de Oosterschelde te lijf ge gaan Men had zelfs mensen met emmers en scheppen inge zet die de dikke oliesmurrie tussen de stenen en via het zand moesten uitscheppen. De oliebestrijdingsvaartuigen ble- Een medewerker van Rijkswaterstaat laat zien hoe dik de olie is die afgelopen zondaq in de Oos terschelde terecht'kwam foto. anp ven ook vandaag nog ter plaatse Inmiddels is er van milieuzijde gepleit om nu toch eindelijk eens haast te maken met het vaststellen van het plan tot be perking van het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Oosterschelde. ?ebi| idrjLNCHEM De rege- 'On4poalitie van CDA en le 1 maakt in de ogen van ver\-leider Wim Kok een Fraipioraliseerde en verwar- regjidruk". Op een spreek- I in Gorinehem ging Kok inf(ravond heftig tekeer te- ndel gen de „besluiteloosheid en krachteloosheid", die het kabi- net-Lubbers naar zijn mening kenmerkt. Kok: „Als deze coalitie uitge regeerd is, moet ze' worden vervangen. Regering regeer, zou ik zeggen. En als het niet meer lukt, stap dan op. De PvdA staat klaar om de ver antwoordelijkheid over te ne men". De PvdA-leider meent dat de besluiteloosheid van het kabi net vooral wordt veroorzaakt door verschillen van mening tussen CDA en VVD over het te voeren sociaal-economisch beleid. „Buitengewoon bitter" vond Kok de kritiek die de VVD-commissie in het vorige week gepresenteerde Liberaal Bestek loslaat op het kabinet- Lubbers: „De coalitiepartner die zich afzet tegen het kabi net waar men nota bene zelf in deelneemt". De kritiek die het CDA bij monde van partijvoorzitter Van Velzen heeft geuit op het VVD-rapport, is volgens Kok ook al misplaatst. Hij herin nerde het CDA eraan dat ook die partij verantwoordelijk is voor de toenemende sociale ongelijkheid: „Ik denk dat de heer Van Velzen zijn ministers Lubbers, Deetman en Ruding maar eens diep in de ogen moet kijken, alvorens zichzelf uit te roepen tot de bewaker van de solidariteit en de be schermer van de kansarmen". DEN HAAG Er bestaat grote twijfel over de haal baarheid van het door mi nister Smit-Kroes uitge brachte „mobiliteitsscena rio" om de Randstad beter bereikbaar te maken. De ideeën van de minister - meer tunnels, wegen en openbaar vervoer te beta len door beleggers, ge meenten en automobilis ten - zijn door president- directeur Ploeger van de NS als „eerste hulp" be stempeld. Tijdens een hoorzitting van de kamercommissie voor verkeer zei de NS-topman niet te we ten wat de piannen betekenen voor de NS. De spoorwegen kunnen 20 tot 40 procent meer reizigers in de spitsuren op vangen, mits nieuwe dubbel- dekstreinen kunnen worden aangeschaft en er een extra rijksbijdrage komt voor de ex ploitatiekosten. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) be pleitte hoe dan ook een rem op het gebruik van de auto. Dat kan alleen door de kosten van autobrandstof fors te verho gen. De VNG zegt dat de over heid zelf niets aan het oplossen van de files betaalt. Sterker nog: er wordt bezuinigd op de middelen van Verkeer en Wa terstaat. Bovendien ontbreekt een aanvullende beleid inzake milieu en werkgelegenheid. De gezamenlijke provincies hekelden de grote nadruk die in de plannen op de problema tiek van de Randstad wordt gelegd. Men vroeg geen beslui ten te nemen over het mobili teitsscenario voordat de vierde nota ruimtelijke ordening van het kabinet gereed is. Daarin worden de ruimtelijke plan nen voor heel Nederland vast gelegd. De provincies zien ook niets in zaken als elektroni sche tol en road-pricing. De overheid moet de lasten niet afwentelen op anderen. Woordvoerders van de Stich ting Weg (ANWB, vervoerders en BOVAG) keerden zich eveneens tegen de financie ring van de plannen die Smit- Kroes op tafel heeft gelegd. Volgens hen is de aanleg van tunnels door beleggers onmo gelijk zonder overheidsgaran- tie. De invoering van road-pri cing kost volgens de Stichting Weg honderen miljoenen per jaar. Bovendien lokt het sluip- verkeer uit en tast het de pri vacy aan. Ook zegslieden van Natuur en Milieu, Wijs op weg, de fietsersbond ENFB, de voetgangervereniging VBV, Stop de Kindermoord en ROVER wezen de plannen af, omdat deze leiden tot meer au togebruik en milieuvervuiling. OP VLUCHTAUTO Publiek laat veel vinger afdrukken na (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Omstreeks vier uur gistermiddag drongen twee gemaskerde mannen het bankgebouw binnen. Zij be dreigden met een geweer en een pistool de zes aanwezige klanten en begonnen plotse ling wild te schieten op een deur waarachter de safeklui- zen zich bevinden. De kogels vlogen dwars door de deur waarachter zich twee vrouwen en een kind bevonden. Omdat het kind begon te gillen dacht de directeur van het filiaal dat er wat mee was gebeurd en deed daarom de deur open. De overvallers begonnen in het wilde weg alles bijeen te graai en wat onder hun bereik kwam. Met een buit van enke le tienduizenden guldens ver lieten zij de bank Na een bot sing met hun vluchtauto gin gen de overvallers te voet ver der. In de auto vond de politie later nog 600 gulden en de twee wapens die de overval lers hadden gebruikt. „Het publiek heeft ons een slechte dienst bewezen. Voor de politie ter plaatse arriveer de had men overal met de handen aan de vluchtauto ge zeten. Enkelen hebben zelfs de wapens in hun handen gehad, waardoor het vinden van vin gerafdrukken bemoeilijkt is", aldus de politiewoordvoerder. De nummers van de meeste bij de overval buitgemaakte bankbiljetten staan geregi streerd. De mensen die een deel van de verloren buit heb ben ingepikt, lopen dus kans tegen de lamp te lopen. BTERDAM Voorzit- rgbJ. Hendriks van de "Honale Raad voor de jjksgezondheid betreurt 7|dat het zo lang duurt jfdat „Den Haag" met j duidelijke beleidsvisie 7j de gezondheidszorg jiit. Doordat een visie jjde toekomst ontbreekt 9foont het beleid „zo oihet nog beleid mag ^pien"uitermate cha- he trekken, zei hij orgen in Amster- Hendriks was een van de in leiders op een congres van de Stichting Dienstverlening Me dezeggenschap en de CNV- bond CFO over medezeggen schap in de gezondheidszorg. Hij noemde het begrijpelijk dat de werkers in de gezondheids zorg gedemotiveerd raken door de vele incidentele maat regelen die worden genomen omdat bezuinigingen tot elke prijs moeten worden gehaald. Volgens hem heeft het denken over de toekomst een enorme impuls gekregen door het rap port van de commissie-Dekker en wordt het nu tijd om kno pen door te hakken. Positief vindt Hendriks het dat het kabinet er in zijn voor lopig standpunt over Dekker van uitgaat dat er in 1990 een basisverzekering komt. Wel wees hij er op dat er in het zelfde jaar „toevallig of niet" weer een volgend regeerak koord moet worden opgesteld. Een goed vertrekpunt voor de beperkte volksverzekering de basisverzekering vormt volgens Hendriks het huidige pakket van het ziekenfonds en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Dat zal dan wel moeten worden ontdaan van franje. KNOLLEN ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3