Angst RK kerk voor gesprek Israël-politiek misplaatst CeidóeSomor f „De chief heeft ons goed behandeld kerk wereld Julio de Santa Ana op Helder Camara-leerstoel Succesje in overleg Rome/Tsjechoslowakije brieven /lezers li )>weer GEESTELITK LEVEN/OPINIE CmlócSomunt DINSDAG 26 IANUARI 1988 PAGI Piet Nelen in landelijk bestuur Pax Christi DEN HAAG Pater Piet Nelen is gekozen in het landelijk bestuur van de rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi. Nelen, voorzitter van het Centraal Missie Commissariaat en se cretaris van de Acht Mei Beweging, werd begin oktober vorig jaar door de bisschoppen niet herbenoemd als lid van de bis schoppelijke adviescommissie voor Latijns-Amerika. Zijn func tie binnen de Acht Mei Beweging, waarin progressieve katho lieken zich hebben verenigd, zou niet te combineren zijn met het lidmaatschap van een bisschoppelijke adviescommissie. Bis schop H.C.A. Ernst van Breda is voorzitter van Pax Christi. Joods museum in woning in Moskou MOSKOU In het weekeinde is een joods museum ingericht in een woning in Moskou op initiatief van enkele joodse intel lectuelen, die een beroep deden op de gemeentelijke overheid van de stad om hun initiatief te steunen voor het behoud van het joodse culturele erfgoed. Het museum, dat bestaat uit maar één tentoonstellingsruimte, is het eerste joodse museum in de Sovjetunie sinds 1951, het jaar waarop het laatste, in Tbilisi in Georgië, werd gesloten. Vroeger waren er joodse musea in Odessa in de Oekraïne. Sa- markand in Oezbekistan en Bakoe in Azerbeidzjan. In Lenin grad was een bijzonder belangrijk joods historisch en etnogra fisch museum. Wij leren helaas niet voor het leven maar voor de school. Seneca Ortega brengt bezoek aan paus ROME President Or tega van Nicaragua ont moet vrijdag paus Johan nes Paulus II. De ont moeting is de eerste sinds de paus in 1983 Nicara gua bezocht. Waarne mers zien hierin een stap op weg naar betere be trekkingen tussen het Vaticaan en de sandinis- tische regering. In 1983 maakten schreeu wende sandinisten de paus het spreken onmogelijk tij dens een mis in het centrum van Managua, de hoofdstad van Nicaragua. De betrek kingen tussen het Vaticaan en Nicaragua raakten verder gespannen omdat drie Nica raguaanse priesters een bevel van het Vaticaan trotseerden om hun Regeringsfuncties op te geven. Een van hen, Fer nando Cardenal, minister van onderwijs, werd vervol gens uil de jezuïetenorde ge- Bovendien zette Nicaragua in 1986 bisschop Pablo Antonio Vega het land uit. die ervan werd beschuldigd de contra's steun te verlenen. De paus. die op dat moment in Mid- den-Amerika verbleef, rea geerde ongewoon scherp op de uitwijzing In het kader van het Mid- denamerikaanse vredesplan treedt kardinaal Obando. aartsbisschop van Managua, als bemiddelaar op tussen de sandinistische regering en de contra's. Inmiddels heeft de Nicara guaanse president Daniel Or tega de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan geschre ven dat hij bereid is zijn functie neer te leggen, als bij verkiezingen blijkt dat het Nicaraguaanse volk wil dat hij opstapt. Dat schrijft de New York Times. De Ameri kaanse krant schrijft verder dat de president van Nicara gua. Daniel Ortega, binnen zijn sandinistische regering op steeds meer tegenstand stuit. Met name „orthodoxe krachten'1 binnen de Nicara guaanse leiding zouden ge kant zijn tegen Ortega's steeds verdergaande conces sies om het vredesproces in zijn land van de grond te krijgen. Nuntius bezocht Centrum voor Priesteropleiding VOORBURG Mgr. dr. E. Cassidy, pro-nuntius van de H. Stoel in Nederland, bracht gisteravond een bezoek aan het Centrum voor Priestero pleiding van het Bisdom Rot terdam te Voorburg. De nun tius vierde om 18.00 uur de H. Eucharistie in de St. Mar- tinuskerk aan het Oosteinde, waarna hij met de staf. de beide spirituaals en de pries terstudenten in het naast de kerk gelegen Centrum ken nis maakte en de avondmaal tijd gebruikte. CIDI: DEN HAAG In de rooms-katholieke kerk bestaat een misplaatste angst om op een open en eerlijke wijze te spreken over het beleid ten aan zien van de joodse staat en het joodse volk. Dat schrijven het Centrum voor Informatie en Do cumentatie Israël (CIDI) en het Overlegorgaan voor Joden en Christe nen in Nederland (OJEC) in een brief aan kardinaal Willebrands, de president van het Va ticaanse Secretariaat voor de Eenheid. Kardinaal Willebrands was uitgenodigd te spreken op het symposium „Veertig jaar Is raël en de kerken" dat naar aanleiding van het veertigja rig bestaan van Israël eind februai in Amsterdam wordt gehouden. „Te onbelangrijk om apart voor uit Rome te komen en een te politiek on derwerp", zo lichtte Will- brands zijn besluit niet te ko men zondag op de KRO-tele- visie toe. „Waarschijnlijk is Willebrands bang dat hij dan steeds weer moet uitleggen waarom het Vaticaan nog geen diplomatieke betrekkin gen heeft aangeknoopt met de staat Israël", verklaarde drs. M. Poorthuis, de studie secretaris voor joodse zaken van het rk kerkgenootschap in Nederland, eerder deze maand. Het CIDI en het OJEC schrijven er „weinig begrip" voor te hebben dat Wille brands niet de moeite heeft genomen een geschikte ver vanger te zoeken of aan te bevelen. „Het gaat hier toch om een onderwerp dat in we- Marcel Poorthuis FOTO: CEES VERKERK zen de toenadering tussen jo den en rooms-katholieken ten doel stelt." Ze vragen zich bovendien af „sinds wanneer het Vaticaan wars is van politiek". Het is volgens beide organisaties steeds de bedoeling geweest de even tuele rk sprekers op het sym posium „volledig vrij te laten in de wijze waarop zij de ver standhouding tussen de RK Kerk, de staat Israel en het joodse volk zouden behande len." Het „bespreekbaar maken van een onderwerp dat al veertig jaar een schaduw werpt op de relatie tussen het Vaticaan en het joodse volk" was en is een van de doelstel lingen van de bijeenkomst. „Ook de paus zei immers in 1985 'dat de christenen moeten nadenken over de verbondenheid van het jood se volk en het land'. Hij heeft ook op andere momenten de indruk gewekt de dialoog met joden op prijs te stellen", aldus beide organisaties in hun brief. „In onze optiek is de consequentie van een der gelijke dialoog echter dat alle gespreksonderwerpen be spreekbaar moeten zijn. Het behoort dan uitgesloten te zijn dat de ene partij onbe langrijk verklaart wat de an dere belangrijk vindt. Wan neer dat toch gebeurt, loopt men hqt risico een toch al broze relatie op het spel te zetten." Behalve kardinaal Wille brands hebben ook de bis schoppen Bar van Rotterdam en Ernst van Breda alsmede hulpbisschop Lescrauwaet van Haarlem de uitnodiging afgeslagen. Verder hebben de organisatoren vergeefd een beroep gedaan op de kardi nalen Danneels uit België, Macharski uit Polen en Mar tini en Etchegaray uit Italië HLUVUKAZI „Onze hui zen worden in brand gesto ken en onze kleren gestolen. Ook onze vrouwen nemen ze mee, waarna we ze na twee weken weer terugkrijgen. Op zo'n manier kunnen we niet in Mocambique blijven. Daar sterven we. Onschuldige kin deren. vrouwen en ongewa pende mannen worden ge dood." Geleid door zijn vrouw heeft de oude. blinde Alphabeto Kubayi. beiden met een kind op de rug, een ongelooflijke tocht afgelegd - wilde dieren in het Krugerpark, een 'elec- tronisch hek' en grenspolitie - om het Zuidafrikaanse grensdorpje Hluvuk^zi te be reiken. Kubayi heeft in Mocambique meegemaakt dat zijn broer en verscheidene andere fa milieleden werden onthoofd en vervolgens opengereten. Toen vluchtte hij naar Hlu- vukazi, een van de vier dis tricten in het niet-onafhan- kelijke thuisland Gazankulu. dat inmiddels zo'n 35.000 mensen herbergt die zijn ge vlucht voor de burgeroorlog in Mocambique. Uit solidari teit met deze mensen vierden negen Zuidafrikaanse bis schoppen zondag een mis in het kokendhete, stoffige Hlu- vukazi. Ongeveer tweedui zend vluchtelingen namen er aan deel. Het moest een feestelijke dag worden. De bisschoppen had den hun veelkleurige symbo lische feestgewaden aan en twee stuks vee waren ge slacht. De meeste vluchtelin gen, gevoed en gekleed door liefdadigheid, eten bijna nooit vlees. Ook de plaatselijke notabe len, evenals de andere leden van de kleine dorpsgemeen schap. op hun 's 'zondags', waren opgetogen. Chief Mni- si van Hluvukazi had slechts „twee of drie locale priesters" verwacht. Gruwelijk „We zijn hier gekomen om dat we steeds weer horen over jullie lijden en gebrek", vertelde bisschop Mansuet Armoe in de Zuidafrikaanse thuislanden is schering en inslag. FOTO: AP ware christenen in Zuid- Biyase van Eshowe de toege stroomde mensen „Jullie zijn gedwongen jullie geboorte land te verlaten en te vluch ten. Alles hebben jullie verlo ren: geliefden en bezit. We zijn naar Hvulukazi gekomen om onze solidariteit en onze sympathie met jullie duide lijk te maken." Bijna al de vluchtelingen vertellen hetzelfde gruwelij ke verhaal: verdreven uit hun huizen door de oorlog, toegezien hoe familieleden en dorpsgenoten werden afge slacht door de door Zuid- Afrika gesteunde Renamo- rebellen en toen gevlucht naar Zuid-Afrika met vaak als vreselijk slot het 'eleetri- sche hek' bij de grens waar door veel vluchtelingen worden geëlectrocuteerd Dan de lange tocht door het Krugerpark. Worden ze niet opgevreten door leeuwen of andere beesten, dan bestaat nog de kans opgepakt te worden door de Zuidafri kaanse politie, .waarna de tocht weer van voren af aan in Mocambique begint. Aartsbisschop George Daniel van Pretoria vertelde de vluchtelingen „beschaamd te zijn over het gedrag van landgenoten die proberen te verhinderen dat vluchtelin gen het land binnenkomen of dat hen hulp wordt gebo den". Hij hekelde het door Zuid-Afrika geplaatste en eleetrisch geladen hek tussen de twee landen. „Ik voel me beschaamd dat wij als chris telijk land niet doen wat Christus wil dat we doen. De Afrika verwelkomen jullie. Wij willen geen hekken, maar bruggen. Onze taak is de hekken af te breken en bruggen te bouwert." Chief Mnisi, die grote stuk ken land ter beschikking heeft gesteld van de vluchte lingen. hekelde, verwijzend naar de „pijnlijke en vreselij ke omstandigheden waarin deze verkeren", de regering die geen vinger uitsteekt om de vluchtelingen te helpen. Het enige dat Pretoria tot nu toe heeft gedaan is duidelijk maken aan de thuisland-re gering dat de vluchtelingen in het gebied mogen blijven. Zetten ze, op zoek naar werk een voet over de thuisland- grens, worden ze terugge stuurd naar Mocambique. „Maar waar moeten we werk vinden", vroeg Mnisi zich vertwijfeld af. Oök de oor spronkelijke inwoners van Hvulukazi hebben geen werk en leven van de hulp van hefdadigheidsorganisaties. Mnisi kon echter wel vertel len dat de regeringsleider van Gazankulu, prof. Ntsan- wisi, na een bezoek aan Zwit serland Hvulukazi en omge ving steun heeft toegezegd. „De chief heeft ons goed be handeld". vertelde de oude Kubayide de bisschoppen. „Het weinige dat hij heeft, deelt hij met ons." Gevraagd naar waarom hij zich inzet voor de vluchtelingen, ant woordde Mnisi: „Ze hebben zoveel geleden. We zijn blij dat we ze hier hebben." AMSTERDAM De Uruguyaan dr. Julio H. de Santa Ana houdt 28 januari zijn oratie ter aanvaarding van de Dom Helder Camara-leerstoel aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Deze bij zondere leerstoel, inge steld door de Stichting Dom Helder Camara- leerstoel en de komende drie jaar aan de theologi sche faculteit verbonden, is bedoeld voor onder wijs gericht op de weten schappelijke bezinning inzake de problematiek van gerechtigheid en be vrijding. De Santa Ana, hoogleraar theologie en sociologie in Sao Paulo, zal de komende drie jaar de leerstoel drie maan den per jaar bezetten. Het is de bedoeling dat de leerstoel daarna eveneens voor drie jaar aan een andere faculteit wordt verbonden. Hij werd in 1934 in de Uru- guayaanse hoofdstad Monte video geboren. Hij studeerde theologie in Buenos Aires en Straatsburg en sociale weten schappen in Montevideo. Eind jaren vijftig was hij hoogleraar in Montevideo. Daarna bekleedde hij ver scheidene functies bij kerke lijke organisaties, waaronder de Wereldraad van Kerken. Sinds 1983 is De Santa Ana, die de Zwitserse nationaliteit heeft, hoogleraar in Sao Pau lo. Zijn in 1977 verschenen boek „Good News to the Poor" (Goed nieuws voor de armen) werd in tien talen vertaald, waaronder het Ne derlands. Zijn jongste boek heeft als titel „Ecumenismo e Libertacao" (oecumene en bevrijding). In oktober 1980 hield Dom Helder Camara, toentertijd aartsbisschop te Olinda en Recife in Brazilië, aan de VU een rede ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van deze universiteit. In die rede riep de aartsbisschop de uni versiteit op tot de oprichting van een leerstoel „gerechtig heid en bevrijding". De VU onderscheidde de Braziliaan se aartsbisschop in 1975 met een eredoctoraat voor zijn „uitzonderlijke verdiensten voor de bstrijding van de ar moede in Zuid-Amerika In afwachting van de leer stoel zijn de afgelopen jaren de zogeheten Helder Cama- ra-lezingen gehouden. Tot de sprekers behoorden de vorige secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, ds. C.F. Beyers Nau- dé, en zijn opvolger, dr. Frank Chikane. PRAAG De autoriteiten in Slowakije zijn alsnog ak koord gegaan met de benoe ming van pastoor Jan Sokol tot apostolische administrator van het aartsbisdom Trnava. Kerkelijke kringen in Praag vermoeden dat deze verras sende stap van het bureau voor kerkzaken in Slowakije het eerste resultaat is van overleg met Rome. Op dit moment verblijft een delega tie van het Vaticaan onder leiding van de bijzondere af gezant voor Oost-Europa, aartsbisschop Francesco Co- lasuonno, in Tsjechoslowa- kije. Zij zal met de autoritei ten vooral spreken over de benoeming van nieuwe bis schoppen. Vorig jaar decem ber vond in Rome een eerste gesprek plaats tussen verte genwoordigers van de rege ring en het Vaticaan. Sokol is geen lid van de priestervere niging 'Pacem in Terris' die het regime steunt. Het Vati caan heeft priesters het lid maatschap van deze organi satie verboden. Na de dood van bisschop Ju lius Gabris werd Sokol in no vember door een raad van adviseurs tot voorlopige be stuurder van het aartsbisdom Trnava gekozen. Op dit moment hebben tien van de dertien bisdommen in Tsjechoslowakije geen bis schop. Boeven graag kon en du'deii|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken te bekonen Stadhuisplan Den Haag Het gemeentebestuur van Den Haag wil het bestaande uitste kende en nog geen 40 jaar oude stadhuis afbreken en een nieuw stadskantoor aan het Spui bouwen, maar dat wordt duurder dan de gemeenteraad toestaat. Het gemeentebestuur heeft er daarom wat anders op verzonnen. Het nieuwe stad huis zal worden gebouwd door en voor rekening van het ambtenarenpensioenfonds (ABP) dat het vervolgens aan de gemeente zal verhuren Nu spreekt het vanzelf dat daardoor de bouwkosten niet lager worden. Aangezien de taak van het ABP is voor de pensioenen van de ambtena ren te zorgen, moet het zijn gelden zo goed mogelijk beleg gen. Het is daarom even van zelfsprekend dat de gemeente bij huur van het stadhuis in to taal minstens evenveel zal moeten betalen als het ABP zou ontvangen indien het de voor de eigen bouw door de gemeente benodigde gelden aan de gemeente zou lenen. Alleen een wat aandoenlijke naïveteit of ondeskundigheid kan doen veronderstellen dat huur van het stadhuis voor de gemeente en de Haagse bevol king goedkoper kan uitkomen dan wanneer de gemeente zelf bouwt. Het enige voordeel is dat het ABP het risico van de „commerciéle ruimten" voor zijn rekening neemt, maar dat zou ook bij eigen bouw kun- Wel kan deze nieuwe opzet de schijn wekken dat zij het plan financieel wel verantwoord kan maken. Het moet echter voor iedereen die even wil na denken duidelijk zijn, dat dit alleen maar een valse schijn is. Die valse schijn wordt gewekt door het feit dat de jaarlijkse huurprijs voor de eerste vijf ja ren slechts 17,6 min. zal be dragen. terwijl bij eigen bouw een lening nodig is waarop ge durende veertig jaar een be drag van 24 min. per jaar aan rente en aflossing zou moeten worden opgebracht (cijfers af komstig van de gemeente zelf). Wil het ABP niet te kort ko men, dan zal de gemeente dit gat op een andere manier moeten opvullen. Dat kan op twee manieren gebeuren. De eerste is een sterke verhoging van de huurprijs na de eerste vijf jaren, die de lasten naar de toekomst verschuift en dan tot belastingverhoging zal dwin gen (of de te sluiten huurove reenkomst dat volledig zal toe laten is trouwens onduidelijk). De tweede, en veel bedenkelij kere, mogelijkheid is dat de gemeente, zonder dat dit werd verteld, aan het ABP andere voordelen heeft beloofd of in uitzicht heeft gesteld, brv. door verkoop van gemeentegron den tegen te lage prijs, of door andere bouwcontracten tegen te hoge prijs. Verzwijging daarvan zou een onbehoorlijk tekort aan inlichtingen zijn. Ook bevoordelingen in deze vorm behoren nl. tot de kosten van het nieuwe stadhuis, evenals trouwens het kapitaal verlies door de afbraak van het oude stadhuis. Maar dan blijft voor de hoerastemming van het gemeentebestuur hele maal geen reden meer over. Wat er nu precies aan de hand is blijft onduidelijk. Nodig is dat het gemeentebestuur, met nieuwe berekeningen (ook over de te verwachten bespa ring op de exploitatiekosten omdat een aantal gemeente diensten niet zal meeverhui zen, en afzonderlijk voor stad huis en bibliotheek), een volle dige opening van zaken over de financiële gevolgen ver schaft. Als daarbij blijkt dat de financiën niet kloppend ge maakt kunnen worden is dat alleen al een afdoende reden om de verdere voorbereiding te stoppen. Verstandiger is dan alle aandacht te richten op de financiering van de stadsdeel kantoren waartoe reeds werd besloten en op een betere in vulling van dit gedeelte van het Spuikwartier. Dat kan de Haagse bevolking in elk geval een heleboel geld besparen Overigens blijven, anders dan het gemeentebestuur de bevol king probeert wijs te maken, de werkelijke vragen of Den Haag een nieuw stadhuis no dig heeft of het Spui daarvoor de beste plaats is, en of de ka pitaalvernietiging door af braak van het oude stadhuis en een aantal andere bruikba re panden verantwoord is. Het overgrote deel van de Haagse bevolking beantwoordt deze vragen ontkennend, waarmee werkelijk democratisch voe lende gemeenteraadsleden ook wel eens rekening mogen hou den. Prof. Mr. H.J. Hofstra, Lid Comité Stadhuisplan, DEN HAAG. Geschonden vertrouwen 's ILER bij lafge De tragedie van Oude Pekela, waar een grote groeph ge: ren het slachtoffer is geworden van een seksschandalen bij de daders kennelijk de produktie van pornofilrf r'ei ogen stond, duurt onverminderd voort. De hevig ver<T0^ ouders, die eveneens zwaar onder de gebeurtenissenLmid gaan, hebben nu besloten geen enkele medewerking >racf verlenen aan justitie en politie uit onvrede over dejfitiel actieve wijze waarop het onderzoeksteam in de afj weken te werk is gegaan. De mededeling van de ou< nieuwe gegevens waarover zij zeggen te beschil^ niet ter beschikking van de politie worden gesteld, ge* hoe groot hun woede en wanhoop is. En welke ouder hun gevoelens niet levendig kunnen indenken? VASTSTAAT dat justitie en politie in deze onverkwi ke affaire uiterst ontactisch en onverstandig te werk gaan. Toen ouders gaandeweg duidelijk was geword^ het niet alleen om hun kind ging, maar dat het een ze te ontuchtzaak betrof, liet justitie weten niet in een ~W vangrijke affaire te kunnen geloven en daarom niet te zijn met man en macht achter de daders aan te gaa was fantasie van de kinderen en in hoeverre overdri ouders? Toen de aanwijzingen overduidelijk waren werd 1 derzoek gestart, maar vrij snel daarna werd meegedej de kans op arrestaties uiterst gering werd geacht onl geen bewijzen waren. Nadat de bevolking verontwl had gereageerd werden twee verdachten aangehoutf echter vrijwel onmiddellijk weer moesten worden v| ten. Vervolgens werd te kennen gegeven dat het ond werd gestaakt. Nadat de verontruste ouders echter op te hoop waren gelopen werd verklaard dat het niet de i ling was de navorsingen geheel stop te zetten, maar jqr leen het gerichte zoeken naar de daders was beëindi^aje ■n jwa DE aandrang van de ouders een grootscheeps onderaoep starten werd min of meer ondersteund door een door jr i ingeschakelde jeugdpsychiater, die verklaarde ervamefe tuigd te zijn dat naast de toen reeds bekende gruwelijlie varingen van de kinderen nog veel ernstiger hande ri met de slachtoffertjes zijn gepleegd, mogelijk onder ijist1 van het omstreden geneesmiddel Rohypnol. De hoofdcfrcij van justitie maakte de zaak er niet beter op, door onnizic lijk te verklaren dat hij die opmerkingen geheel voorfter ning van de psychiater liet. op id NOG steeds heeft het openbaar ministerie de zaak nl* danig aangepakt, dat de ouders er vrede mee kunnei* ben. Daarbij zal het waarschijnlijk vooral aankomen q6sc en voldoende vermogen zich in te leven in de gevoelet— de ouders die bij deze tragedie zijn betrokken. Minister hals Altes van justitie, die de groep ouders volgender gaat opzoeken, staat voor de moeilijke taak het zwal schonden vertrouwen te herstellen. Een enkele bui. DE BILT (KNMI) Het weer wordt morgen nog beheerst door een opvuHende depressie op de Noordzee bij Denemar ken. De wind neemt verder af en kan vannacht in het bin nenland zwak worden. Bij op klaringen kan de temperatuur daar dan plaatselijk tot aan het vriespunt dalen. Ook enkele mistbanken zijn mogelijk. Morgen overdag is het wisse lend bewolkt en valt er een enkele bui. Met matige zuid westelijke wind wordt de tem peratuur 's middags ongeveer 7 graden. Intussen nadert van af de Oceaan een nieuwe de pressie. Deze arriveert morgen in de golf van Biskaje en komt donderdag dicht bij ons land, waarbij de wind tijdelijk ooste lijk wordt. dag: Zuid-ScandinavieVeel bewolking en af en toe sneeuw. In Denemarken overwegend natie sneeuw Middag- temperatuur van plus 3 graden in Denemarken tot min 5 graden in Noorwegen en Zweden Groot-Brittannie e/> Ierland Half lot zwaar bewolkt en in noord-Engeland en Schotland buien waarvan enkele met sneeuw. Middagtemperatuur van U graden in zuidwest-Engeland tot 5 graden in noord-Ierland en Schot land. Benelux. Noord en Midden-Duits- land Veel bewolking en af en toe re gen Middagtemperatuur omstreeks 8 Zuid-Duitsland Veel bewolking en af en toe regen of natte sneeuw Mid- dagtemperaturen omstreeks 7 gra den. Minimumtemperaturen rond het Noord en Midden-Frankrijk Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. Middagtemperaturen van 8 graden in het noorden tot ongeveer 12 graden in het midden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt en enkele buien. Middagtem peraturen ongeveer 13 graden Spanje, Portugal: Wisselend bewolkt en enkele buien mogelijk met on weer Middagtemperaturen aan de kust van 13 graden in het noordwes ten lot 18 graden in het uiterste zui den Itahe en Joegoslavische kust: Perio den met zon en mogelijk een enkele bui Middagtemperaturen van onge veer 15 graden aan de kust. in het binnenland enkele graden lager. Alpengebied: Half tot zwaarbewolkt en vooral in het westelijk Alpenge bied af en toe regen Boven 2000 me ter sneeuw. Middagtemperaturen in de dalen van 8 graden in Zwitserland tot ongeveer 4 graden in Oostenrijk. Sneeuwbericht DEN HAAG Sneeuwbericht mengesteld door de ANWB in menwerking met het KNMI. naar situatie van maandag 25 januari Dicht bij huis In de Belgische Ardennen, i Eifel. Sauerland. Harz Woud geen wintersportmol 25 Of A Ipengebied Door de weekeinde zijn de ski- er mogelijkheden in de mees sterk verbeterd. Afdaling dal is bijna overal mogelijk. in de meeste plaatsen langlallUv gespoord. Een overzicht van de gem sneeuwhoogten op reeds Oostenrijk Vorarlberg Tirol Salzburgerland Karinthie Zwitserland Berner Oberland Graubuenden Wallis Noord-Italie 5£uid Tirol Val d'Aosta tri Weersverwachting Alpengebii dig tot en met morgenavond: 4IN den met regen, boven de f n sneeuw. Voor de rest over^ Zwitserland/Noord-Italie/Frafcni vooral morgen af en toe. regjidi ven de 2000 m sneeuw. j, gedetailleerde infa3^ genoemde lande| ANWB/KNMI sneeuwlijnen: Belgische Ardennen/EifeU land/Harz 06 - 910 910 20 Oostenrijk 06 - 910 910 30 Zwitserland F rankrijk Noord- 06 - 910 910 40 pT WEERRAPPORT HEDENMORGB-J Mm Minjor

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2