Vochtproblemen Middengebied ook gevolg van verkeerde bouw Niemand )elde bollen oor de lol Gemeente Lisse zoekt gelijk met bulldozer''' co VVD voor school r Auto tegen boom Noordwijkse Ereburger Jan van Nes overleden Olie in sloot bij Nieuwkoopse Plassen OMGEVING QeidóeQowumt DINSDAG 26 JANUARI 1988 PAGINA 13 men ^aaR Er komt een ^Ibl voor randgroep- of ïento^jongeren in de Was- £eenïn Obdamschool in de aar ^nenpark. Na lang en eeltter van fractievoor- erAptroot (VVD) werd n ^gisteravond door de sc."uarse gemeenteraad 1 'n 'besloten. Een besluit erken^g j0ngeren op de pu- evendribune werd toege- e.siij maakten middels 'F, z?cïilet bekend dat de e<hool „Boksschool de ktet6 ^la*® ^aat ^eten- Me tapelveek deed C. Aptroot indri een handgeschreven en deroep op zijn mede- ni^n om het voorstel boksschool twee werej uit te stellen. Ver ejelijk wethouder V. t eern wilde echter van ij de^tel weten. Aptroot 1 en li verder op aan om de van col, als die er dan toch effetomen, zo eenvoudig rai zou moeten worden oordtfl. Het liefst zag hij lheidat de belangstellende j maar naar sport- figter gingen. Ook ei- tENGr. Stigter pleitte hier -ind voor. Aptroot op dat in het ^^^rstel een goede onder- ontbrak voor het ar- dat de bokssport voor 7|pjongeren het jeugd- pie kan terugdringen. fractie van de PvdA, het CDA toonde zich yoorstander van de jol. Aptroot, die con- I i dat een meerderheid ■w raad voor de komst Jj boksschool was, ver- I zich bij het voorstel leggen mits bepaalde snog in een commissie ussie gesteld kunnen Weekmarkt in Valkenburg VALKENBURG De eerste weekmarkt van Valkenburg wordt op za terdag 6 februari gehou den. Marktplaats is het Castellumplein. De oproep voor de functie van marktmeester heeft gere sulteerd in een viertal sol licitanten. De markt is be perkt van opzet. Er is plaats voor acht onderne mers, die artikelen verko pen als: kaas, zoetwaren, vis, noten, kleding, schoe nen, drogisterij-artikelen, sieraden en stroopwafels. Geen toestemming voor fietspad Knippolder VOORSCHOTEN Er komt voorlopig geen fietspad in de Knippolder tussen de Veurseweg en de Oostvlietweg en over het landgoed Duiven voorde in Voorschoten. De Kroon heeft de Stich ting Duivenvoorde, de werkgroep Milieubeheer en de Vogelwerkgroep Vlietland in het gelijk ge steld en heeft het bestemmingsplan Buitengebied en Natuurgebieden, eerste herziening, zoals dat door de gemeente Voorschoten en Gedeputeerde Staten was goedgekeurd, verworpen. De Kroon staat overigens niet helemaal afwijzend tegenover een recreatieve fietsroute tussen de kust en het poldergebied ten zuidoosten van de Vliet. De Kroon vindt echter, dat de keuze van het tracé echter voornamelijk was bepaald door de plaats waar een brug over de Vliet in het landschap kan worden ingepast. „Voor de keuze van het tracé dient niet alleen deze omstandigheid bepalend te zijn, doch zijn de mogelijkheden voor inpassing in het landschap van het gehele tracé van belang". aldus de Kroon. De Kroon verwacht, dat het fietspad door de Knippolder de natuurlijke waar de van dit gebied zal aantasten, mede doordat de verwachting bestaat dat bromfietsers van de rou te gebruik zullen maken. De Knippolder is een onderdeel van het landschappelijk waardevolle open overgangsgebied tussen het strandwallen- landschap en het veenweidegeboed. Voorts heeft dit overgangsgebied door het ontbreken van ont sluitingswegen grote waarde voor vogels en zoog dieren. De fietsroute over het landgoed Duiven voorde wijst de Kroon af, omdat dit nieuwe fiets pad via de voetgangerstunnel onder de spoorlijn Den Haag-Leiden enkele honderden meters kor ter zou worden dan de reguliere fietsroute via de Duivenvoortseweg, Horstlaan en Veurseweg. De Kroon vermoedt, dat deze route dan massaal zal worden afgesneden, wat schadelijke gevolgen kan hebben voor het landgoed. CDA wil beperking van vrije sector ALKEMADE „Het CDA voelt zich gesterkt in haar beleid om de bouw van vrije sektorwoningen zoveel mogelijk te beperken nu gebleken is, dat de meeste van deze woningen in handen komen van buitenpoorters." Deze mededeling deed het CDA- raadslid N. van Ruiten gisterenavond in de Raads vergadering. Aanleiding daarvoor was het gege ven dat vorig jaar meer dan de helft van verkoch te vrije sektorwoningen (33 van de 58) aan niet- inwoners van Alkemade is verkocht. Het PvdA- raadslid F. Schoonderwoerd pleitte voor verho ging van de koopprijsgrens, die thans 175.000 gul den bedraagt. Volgens Schoonderwoers is de koopprijsgrens in Lisse pas verhoogd van 194.000 naar 205.000 gulden. „Daar ging tot voor kort veertig procent van de huizen naar buitenpoor ters. Dat is met de nieuwe regeling teruggebracht naar zestien procent." VVD'er Van Duykeren merkte hierna op dat er ook signalen zijn dat juist nieuwbouw in de vrije sektor ten dienste en ten nutte van de gemeente is." Gezinsbelang bouwt kantoor LISSE Woningbouwvereniging Het Gezinsbe lang gaat een kantoor bouwen aan de Catharij- nenlaan. De vereniging, die in het buurtschap De Engel resideert, krijgt daarmee haar eerste eigen kantoor in het buurtschap waar zon dikke vijftig jaar geleden de eerste activiteiten op het terrein van de sociale volkshuisvesting werden begonnen. Het nieuwe kantoorpand is ontworpen door archi tect W. Veldhoven uit Lisse. Het pand krijgt een glazen pui en wordt in een licht beige steensoort opgetrokken. Binnen worden de administratie, technische dienst, archief en bestuur onderge bracht. Met het nieuwe gebouw krijgt Het Gezins belang bovendien de beschikking over een recep tie en behoorlijke spreekkamers. Vooral die laat ste betekenen een verbetering. Naar verwachting gaat de eerste paal voor het kantoor, dat al is aanbesteed, in maart de grond in. Rond de bouwvak kan het dan in gebruik worden genomen. ONDERZOEK WIJST UIT: NOORDWIJK De vochtproblemen in het Middengebied-noord zijn een gevolg van fouten van de aannemer en een dich te, niet-waterdoorlatende laag in de bodem. Het DHV Raadgevend Inge nieursbureau uit Amers foort heeft dit na een on derzoek geconcludeerd. De bewoners in de wijk klagen al jaren over over last, veroorzaakt door vocht. Het bestuur van de Noordwijkse Woning bouwvereniging hoopt de problemen nu voor juli van dit jaar definitief uit de wereld te helpen. Volgens het onderzoeksbureau zijn bij de 152 in 1981 en 1982 gebouwde woningen de spouwmuren slechts tot op 20 centimeter boven de begane vloer geïsoleerd. Hierdoor kan een koude luchtstroom door het huis trekken. Ook is er geen goede afdichting tussen de vloer en de kruipruimten en kunnen vocht en koude lucht via bijvoorbeeld leidin gen in de woning komen. De problemen worden versterkt doordat er water in de kruip ruimten staat. Dit water kan niet weg vanwege een dichte laag in de bodem. Kieren Het onderzoeksbureau stelt dat vocht in kruipruimten in prin cipe niet tot vochtproblemen in de woningen hoeft te lei den. Dit gebeurt pas wanneer er kieren zijn tussen kruip ruimte en woning. Tevens werkt de ventitatie in de wo ningen niet naar behoren. De aannemer, bouwbedrijf Beu- gelsdijk uit Noordwijk, heeft één afzuigpunt aangebracht, terwijl dat er volgens de bouwtekeningen twee hadden moeten zijn. Het ventilatiesys teem haalt daarbij lucht uit de mulle kruipruimten. Het bureau stelt voor onder de begane grond van de wonin gen een isolatielaag aan te brengen. Tevens moeten de kieren tussen de kruipruimten en de woningen worden ge dicht en de ventilatie worden verbeterd. Ook wordt aangera den klapraampjes te vervan gen door roosters. De raampjes worden meestal gesloten als de bewoners hun huis verlaten. De maatregelen kosten 300.000 a 400.000 gulden. De woning bouwvereniging beschikt over dit geld en beslist deze week of het wordt gebruikt. L. van de Lans van de wo ningbouwvereniging Noord- wijk: „Vandaag gaan we naar de aannemer om het rapport door te nemen. Zo zijn er wij zigingen doorgevoerd in de bouw waarover we willen pra ten. Het probleem is dat de huizen gebouwd zijn in een tijd dat veel zaken, die we nu weten, nog niet zo bekend wa ren. Er zijn gebreken aan de woningen, maar dat zijn geen verwijtbare gebreken". Bouwbedrijf Beugelsdijk wil geen commentaar geven op het rapport. „Wij hebben al verschillende reacties doen uitgaan, maar die zijn niet ge schikt voor de pers", aldus di recteur Beugelsdijk. ir 299, >r189, f370, fis©; f 325f f 290,1„We zijn netjes r423?n" jaren- We geen harde acties d, hoewel er men- k| rnoeg zijn die tot ïcties bereid waren. rMoJijkt echter dat de 219,0te Lisse het gelijk JU'illdozer naar haar ^oojet. We vragen toch 150,'fte dingen over za ken die ons zeer na aan het hart gaan". Dit zei de heer Moser gisteren na mens de bewoners van flats in de Ooievaarstraat en het Rembrandtplein in een vergadering van de raadscommissie ruimtelij ke ordening over het be stemmingsplan Poelpolder Zuid II. De bewoners zijn gekant tegen het door trekken van de Ruishorn- laan. Volgens wethouder H. Smith (ruimtelijke ordening) moet de Ruishornlaan wel direct worden doorgetrokken. Hij zei dat spoedig gebouwd gaat worden en dat het daarom niet acceptabel is om de eerste 130 woningen op de Frans Hals straat uit te laten komen. „De Ruishornlaan speelt daarin een rol", aldus de wethouder. Moser zei bepaalde zaken vreeswekkend te vinden. „Men is begonnen aan het doortrekken van de Ruishorn laan tussen de flats en nu ligt er een gracht die straks ge dempt zal moeten worden om tot straat te worden gemaakt". Namens de bewoners de Mesdagstraat werd door de heer Brouwer gepleit voor het behoud van de slapersdijk, of het aanleggen van een goed al ternatief. „Dat mede omdat de waarde van onze huizen dui delijk zakt en daar ook al een voorbeeld van te geven is". De heer H. van der Blom be toogde dat de bewoners van de Jozef Israëlstraat tegen het aanleggen van doorgaande verbindingen met het nieuwe bouwgebied zijn. „Dergelijke doorgaande verbindingen ge ven negatieve effecten op de verkeersveiligheid, het woon genot en met het slechten van de slapersdijk verdwijnt bo vendien een stuk karakteris tiek buitendijks gebied. Vol gens de bewoners verdient ontsluiting via het terrein De- ver en de Vennestraat de voorkeur. mWERZOEK NAAR VROUWEN BOLLENSECTOR: )RHOUT „Een irtje per mand". De iddels bejaarde bol- ielsters weten nog •ies wat ze jaren gele- verdienden met hun ïlijke zomerarbeid. bleek toen ze hier- onlangs onder- igd werden in het rhoutse bejaardenhuis pgnes. jisch", vindt de Voorhout- orien Meerdink. „Bij het npellen ging het om geld Irdienen. De vrouwen wa daar vreselijk op gespitst, reten ook nog precies hoe manden per dag ze pelden vat ze daar voor kregen. |r is dat niemand bollen pellen voor de lol". m Meerdink is een van ien Voorhoutse vrouwen iich bezig houdt met een irzoek naar de arbeids- en imstandigheden van vrou- in de bollensector. Zelf is wetenschappelijk mede- jtster aan de geschiedenis- Iteit van de Rijksuniversi- Leiden. Het onderzoek de „bollenvrouwen" is villigerswerk. Samen met van den Heuvel praat ze 1 het project dat plaatsvindt et kader van het 1000-jarig aan van Voorhout. Het initiatief voor het histo risch onderzoek komt van de lokale PvdA-afdeling die een bijdrage wilde leveren aan het tien eeuwenfeest. „Bijna auto matisch kom je dan bij de ge schiedenis terecht en bij de bollen. Voorhout is immers een typische bollengemeente. Uit nader onderzoek blijkt dat naar de rol van de vrouwen nooit is gekeken. En dat terwijl het bollenpellen, vroeger ty pisch vrouwenwerk, een essen tieel onderdeel is van het hele produktieproces. Ook over de rol van de vrouwen van de bollenboeren is niets bekend", aldus Meerdink. In september 1987 werd een aparte werkgroep gevormd die het onderzoek ter hand nam. De werkgroep kreeg een ge meentelijke subsidie om de on kosten te bestrijden. Voorhout haalde daarvoor geld uit de emancipatiepotten 1987 en 1988. Ook uit andere fondsen werd geld bijeen geschraapt. Verder werden kennissen ge vraagd om mee te helpen. Ge volg is dat 15 vrouwen aan het werk zijn gegaan. Het onderzoek is inmiddels in een vergevorderd stadium. De literatuur over de bollensector, seizoensarbeid en sociale ge schiedenis is doorgeworsteld op relevante gegevens. Verder werd archiefonderzoek gedaan. Meerdink: Bij het Internatio naal Archief voor de Vrou wenbeweging hebben we een enquête gevonden uit 1906. Het Jorien Meerdink (links) en Wil van den Heuvel met de vragenlijst: Deelneemsters zijn nog welkom. foto: wim van noort Nationaal Bureau voor Vrou wenarbeid stelde vragen aan bollenboeren over de te werk gestelde vrouwen. Ook het mi nisterie van landbouw en het museum van de bloembollen streek hadden wat gegevens. Verder zijn we nog aan het on derhandelen om inzage te krij gen in de kerkelijke archie- Het derde onderdeel van het totale onderzoek, interviews met vrouwen boven de 60 jaar, begint binnenkort. Inmiddels zijn er enkele „proefinter- views" achter de rug en is een lijst opgesteld met gegevens die nodig zijn voor het onderzoek. De onderzoeksters hebben be langstelling voor de werkom standigheden van de bollenpel- sters. „In sommige schuren was niet eens een stoel. Dan moesten de vrouwen maar een kistje pakken en daarop zit ten", vertelt Wil van den Heu vel, die ook wijst op de vaak slechte ventilatie en de veel voorkomende tulpenvingers (vingers met pijnlijke kloven). Ook vragen als „wat gebeurde er met de kinderen, terwijl de vrouwen pelden, hoe ging het in het huishouden, wat vond de man van het pellen en hoe was de sfeer in de schuur" worden aan de deelnemende vrouwen gesteld. De verdien sten van het pellen nemen een centrale rol in het onderzoek in. Meerdink: „Tot nu toe ho ren we vaak dat vrouwen bol len pelden om iets extra's te verdienen. Het geld, dat altijd geheel in het huishouden op ging, werd besteed aan een winterjas of schoenen. Het bol- lenpelfen was dus bittere nood zaak". De onderzoeksters zijn inmid dels ook gestuit op het feno meen van de thuispellers. Daar werd in de Bollenstreek door de werkgevers sterk verschil lend over gedacht. „Sommige bollenboeren waren bang dat er bollen gestolen zouden worden. Andere werkgevers, dat blijkt uit de enquête van 1906, waren hier dolenthousi ast over. De bollen werden ex tra snel gepeld want alle kin deren werkten mee en ook de man hielp voor en na zijn werk nog een paar uurtjes". Verschil Binnenkort worden gesprek ken gehouden met 25 voorma lige bollenpelsters en met tien vrouwen van bollenboeren. „Er lijkt een verschil te zijn tussen de vrouwen van bollen boeren uit Sassenheim. Lisse en Hillegom, waar de grote ex porteurs woonden, en de echt genotes van bollenboeren uit Noordwijkerhout en "Voorhout. Daar zaten de kleinere bedrij ven waarvan de vrouwen hard meepelden". Omdat de geïn terviewde vrouwen ook wordt gevraagd naar de moeder en zussen blijft het onderzoek niet beperkt tot deze 35 vrouwen. Jorien Meerdink: „Als er nog vrouwen zijn, bollenpelsters of echtgenotes, die hier iets over te vertellen hebben, dan kun nen ze zich aanmelden op tele foonnummer 02522-15625. Ook interviewsters kunnen we nog gebruiken". Het is de bedoeling dat het on derzoek in de komende zomer wordt afgerond. Hoe het boek je er precies uit komt te zien en wat het gaat kosten is nog niet bekend. ROZA VAN DER VEER Itootje plaagt Oosthout ÏHOUT De wijk Oosthout wordt momenteel ge- 1 door een radiografisch bestuurde auto. De zender nee de auto wordt gestuurd, stoort radio's en televisies, •litie is naar aanleiding van diverse klachten druk op naar de eigenaar van het autootje. ns de politie moet het om een zeer sterke zender gaan. oedt wordt dat het een zelfgebouwde zender is. VALKENBURG Geboren: Marieke Wil- lemien. dr van K J Smits en P. S. Visser; Dirk Willem, zn van D. Doldersum en M Kooijman Overleder lof Tami KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een 21-jarige Leiderdor per is gisteren gewond geraakt toen hij op de Hogewaard met zijn auto tegen een boom botste. De man reed in de richting Leiderdorp en schrok van de auto van een 34-jarige Oegst- geestenaar die in een zijstraat stond. De man is met verwon dingen aan het gezicht naar het Rijnoord ziekenhuis in Al phen aan den Rijn gebracht. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK. THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA NOORDWIJK De Noord wijkse arts en ereburger van zijn woonplaats, Jan van Nes is zaterdag na een langdurig ziekbed overleden. Hij werd 76 jaar. De heer Van Nes stamde uit een befaamd dok tersgeslacht, dat zich ruim een eeuw lang voor de ge zondheidszorg in Noordwijk heeft ingezet. Ouderen zullen zich de vader van de thans overleden arts herinneren, die zijn patiënten buiten het dorp met paard en koetswagen en anders op de fiets placht te bezoeken. Dag en nacht stond hij voor hen klaar. Later eerde de Noord wijkse gemeenschap hem door de belangrijkste straat in het Beeklaan-kwartier naar dr. H. van Nes te ver noemen. Jan van Nes was trots op z'n afkomst. Hij mocht dit zijn. Vier generaties Van Nes - niet alleen de vader, maar ook de grootvader en de zoon van dokter Jan van Nes wa ren huisarts-hebben zich op meer dan voorbeeldige wijze ingezet voor de gezondheid van duizenden mensen. Dokter Jan van Nes heeft de traditie van zijn geslacht met ere verder gedragen. Niet al leen als arts, maar ook door zijn deelname aan de Noord wijkse samenleving heeft hij zich grote verdiensten ver worven. Enkele zittingsperio den -vanaf 1962- vertegen woordigde hij de Kiesvereni ging Gemeentebelang in de gemeenteraad, waar hij in zijn fractie een duo vormde met Jhr. A. W. G. van Riems dijk. Als raadslid was hij ui teraard de specialist op het gebied van de gezondheids zorg. Toen dokter Van Nes zich uit het politieke bedrijf terug trok, kende de gemeenteraad hem het ereburgerschap van Noordwijk toe. Zijn echtge note mevrouw E. C. van Nes- Heins, volgde hem als raads lid op. Dokter Jan van Nes was een, wat men noemt, 'getapt' man. Intens leefde hij mee met de plaatselijke sport. Vele jaren was hij voorzitter van de voetbalvereniging Noord wijk. Onder het trio Van Nes, A. Korbee en W. Spaander beleefde de club haar glorie tijden. De v.v. Noordwijk verliest in Jan van Nes een erelid met grote verdiensten. Hij was drager van het Insigne van Verdienste van de KNVB. af deling Leiden. Verder fun geerde de heer Van Nes eni ge tijd als voorzitter van de Noordwijkse Sportraad. Ook in andere organisaties nam dokter Van Nes een be langrijke plaats in. Wij noe men van zijn functies het be stuurslidmaatschap van de Noordwijkse Reddingsbriga de en het Sint Joris Gilde. Enkele jaren geleden werd op het bedrijf van de firma Konijnenburg en Markaan aan een nieuwe tulp de naam van 'Dr. J. van Nes' toege kend. Nauw was hij verbonden met de plaatselijke gemeenschap van de Nederlandse Prote stantse Bond. Dokter Van Nes wordt mor gen begraven, om 12.00 uur vanuit de aula op de algeme ne begraafplaats aan de Oude Zeeweg. C. LEEFLANO ZEKER DUIZEND LITER STROOMT UIT TANK NIEUWKOOP Tussen de duizend en drieduizend liter huisbrandolie is gis termorgen terechtgeko men in een ringsloot ach ter het Zuideinde in Nieuwkoop. De sloot staat in verbinding met de Nieuwkoopse Plassen, maar de politie verwacht niet dat de olie daar te rechtkomt omdat er in de sloot schotten zijn ge plaatst. Het is nog niet duidelijk hoe groot de schade is. De olie is zondag of maandag vanuit een tank achter een woning aan het Zuideinde de sloot ingelopen. „We denken dat de tank is lek geraakt door de storm. Een glazen peilstok was afgebroken", aldus een politiewoordvoerder. De eige naar had de tank, die een in houd heeft van drieduizend li ter, vorige week gevuld maar verklaarde dat er slechts dui zend liter olie in zat. De politie schat dat er „tussen de duizend en drieduizend liter" is ver dwenen. Na overleg tussen ge meente, Hoogheemraadschap en politie zijn er schotten ge plaatst aan weerszijden van de sloot, om te voorkomen dat de olie terecht zou komen in de Plassen. „De verwachting is dat de olie over twee of drie dagen voor 98 procent is verdampt", aldus de politie. Als de schade be perkt blijft, dan is dat volgens hem vooral te danken aan de gunstige weersomstandighe den. „Door de wind blijft het water in beweging. Dat bete kent dat er voldoende zuur stoftoevoer is voor de vissen", vertelt de woordvoerder van de politie. Het Hoogheemraad schap houdt de komende da gen een oogje in het zeil. „Als blijkt dat de olie over enkele dagen vrijwel is verdwenen, dan blijft de zaak daarbij. Mocht blijken dat er een hoop kosten moeten worden ge maakt om de olie te verwijde ren, dan overwegen we proces verbaal op te maken tegen de eigenaar van de tank", aldus de politie. Cursus voor aankomende sportvissers NOORDWIJK De Noordwijkse hengelsportvereniging De Sportvisser start maandag 8 februari met een cursus „Aanko mend sportvisser". Met deze unieke cursus wil men zich vooral richten op de jeugd, maar ook volwassenen mogen deelnemen. De cursus, opgezet door de heren A.L. Groeneveld en P. Ver hoeven omvat acht lessen, die gegeven worden in het clubhuis van de Noordwijkse visvereniging aan de Bosweg. Een boek werk van 152 pagina's zal stapsgewijs worden doorgewerkt. Aan bod komen onderwerpen als soorten hengels en andere materia len, aassoorten, lokvoer en grondvoer, wetten en regels, vergun ningen en verboden vistuig. Een examen met meerkeuzevragen rondt het geheel af. Alle lesavonden zijn op maandag van zeven uur tot half negen. Niet alleen leden van De Sportvisser kunnen aan de cursus deelnemen, maar ook andere geïnteresseerden. De kosten bedra gen voor leden tien gulden en voor niet-leden en volwassenen vijftien gulden. Het examen is op vrijdag 15 april en op deze avond zullen tevens de diploma's worden uitgereikt. Aanmelden kan bij C. v.d. Burg, Pickéstraat 42, Noordwijk, telefoon 01719- 15987.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13