Langs Omwegen „Methode Bastiaans moet behouden blijven" „De Heerlijkheid Hoogmade blaast tachtig jaar een gemeenschappelijk deuntje mee —DEN OMGEVING \Gitr CeidaeSomanl DINSDAG 26 JANUARI 1988 PAGINA 11 PAPERASSEN, KNIPSELS EN FOTOS OP TAFEL BIJ PIET BORST Voor deze gelegenheid is het thuis bij Piet Borst een jan boel op tafel. Ach jeetje. Een stapel paperassen waar geen doorkomen aan is: tientallen oude'foto's van de muziek „Mooi hè, die ouwe prenten!" kranteknipsels, allemaal leuke herinneringen aan de dagen van weleer. Laat de heer Borst nu uitgerekend precies willen weten wan neer oud-dirigent J.Bakéma bij de vereniging is wegge gaan! Het was in '84 ja, maar Borst wil het naadje van de vergane kous kennen. Hij laat een serie Rijnstreekse krachttermen horen waar een buitenstaander versteld van zou staan. Ik moet ze voor uw en mijn goeie fat soen vertalen. „Ik had, ver draaid nog aan toe, die gege vens vanmorgen nog in m'n handen, grote grutjes. Lieve hemel, waar kan ik dat nou vinden, over Bakema bliks katers!" Ik zeg: „Meneer Borst, echt, lèèt u nu maar; '84 is voldoende". „Wis en waarachtig niet, m'n brave, ik moet en zal 't weten, alle staatssecretarissen op 'n hout vlot!" Na de bevrijding in 1945 liet de Heerlijkheid Hoogmade zich horen op de kermis en natuurlijk liep de politie voorop. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pirlrrs voering zijn instrument op de lessenaar krom, en riep uit: „Gévédé, daar gaat ie dan!" Hoogmade, evenwel, bleef ook nadien zijn roemruchte harmonie daadwerkelijk steunen, onder begripvolle burgemeester Dirk Brouwer de Koning als ere-voorzitter. Van de ene droevenis naar de andere grote vreugde. Tij dens beide wereldoorlogen zweeg de Heerlijkheid stille en werden de instrumenten bij meneer pastoor op zolder opgeslagen. Ik schreef het 5 jaar geleden al: „De Heerlijk heid Hoogmade'' gaat nooit meer verloren. Want wie dit allemaal heeft overleefd, kan geen stap verkeerd meer doen. En dan met al die prij zen in de ransel. In die zee ga je nooit meer tenonder; zeker niet met burgervader Brou wer de Koning als badmees ter". Steeds beter heken n. Nj had er een onvj aftreksommetje van jakt, zo beweerde de ënaar, die op 12 janu- ian het vorig jaar was jehouden op de Wil de Zwijgerlaan. Hij jt gisteren voor kan- gchter Rigters ver hen omdat hij op die liste dag geen autogor- had omgehad. Dat te, zo gaf hij toe, maar de wijze waarop de hem had bejegend ij zo zijn twijfels, draaide vanaf de •lemmerweg rechtsaf illem de Zwijgerlaan ;n werd vijfhonderd verder aangehou- loor die agent. Hij zei dat ik door rood licht gereden, maar ik wist dat dat niet was ge- I. Hij ging daar ver iet op door, maar zei Ü|olgens dat ik wel ig kilometer per uur [ereden, in plaats van egestane vijftig kilo- zo legde de be- afd sprekende jonge- Jit. 1 heb ik maar een VAN |tje Corsa, en daarmee ju ik binnen 500 meter urlijk nooit tachtig ki- gter per uur", zo zei hij een vanzelfsprekende t eJrtoon in zijn stem. i -jtonrechter Rigters sde de wenkbrauwen H,en keek de jongeman ine /zenc* aan- Hij leek niet i" !e sluiten dat de jonge- i op verjaardagsfeestjes 2 opgaf over het acce- tievermogen van zijn /e/jSSchien kleine maar o vnfejüRige Opel Corsa. aa/J(iindelijk had de agent brePn een bekeuring uit- wegens het rijden autogordel om. ,,U er zo nog genadig ai zo zou de gemotori- (je jde overheidsdienaar f'omd hebben. Volgens vLeidenaar speelde de gefit weliswaar de rol de barmhartige Sama- verdienstelijk, maar dit gedrag in feite on- de categorie „zoeken": veer de agent kon al andere overtredingen hard maken en pikte laarom maar de over- ing uit waar half auto end Nederland zich ...vildig aan maakt: het fen zonder gordel om. ?ren 1 J^tfendelict van justitie Van 3 had geen boodschap m het verhaal over de agent. Er niets over in het aazes verbaal en de ver- ,0^hte erkende dat hij iooo^er autogordel om had kien. Zestig gulden, zo ide zijn eis. seert Leidenaar begon nu uur-1 verontwaardigd op 2 feb tenen te wippen. Had aajzich tot de eis van Van J/aiuiterst voorkomend en an ^heiden opgesteld, nu letsebn hij zich toch op te en iden. Hij kreeg een nog baktere straf dan eerst, lou- ze «vanwege het feit dat te i zijn zaak had laten en niet direct bekeuring had betaald. nt u dan al bestraft?", eg Rigters met een dun u/niiilachje, waarop de in jer^varring geraakte ver- jtfjite even stil was. „Ik maar", zo vervolg en de Leidenaar zijn plei- kuiï' „iemand die een et gpd steelt wordt toch jef q niet veroordeeld voor jes zedendelict?", maar nt ir die vergelijking op ot 0fg kon hij niet helemaal *angPelijk maken, r kd retorische vraag nk wel indrukwek- »d, maar Rigters leek er weinig van aan te "Aken. De zachtmoedig- ,der Leidse kantonrech- keek de verdachte ymdelijk aan en zei: (ja, ik begrijp uw pro- maar dat doet niets ™jaan uw overtreding". 'met zachte stem voeg- daaraan toe: „En er ens:rdt hier nog al eens wat Pri- intaseerd en zelfs wel ogen". „Eh.... aan die .t van de balie natuur- zo vulde hij direct Rigters zinspeelde op Jaarvoor aan „die en lit" van de balie had be- erd dat het anonieme efoontje dat hij —nachts om drie uur had lad, vermoedelijk af- mstig was van de agent ar hij na een bekeuring zic?ie mee had gekregen. H^iet dat ik denk dat u te liegen, hoor", ver- H C|JWde hij de gordelloze ,d eridenaar met een licht f/tfkje van het hoofd toe hield de boete op 35 tie^lden. Paul van der bijl len ir VERENIGING GEWELDSLACHTOFFERS: OEGSTGEEST Ze hebben er allebei veel baat bij gehad. De dames K.L. Leidekker- Strieker en A. de Vries zijn overtuigd van het heilzame ef fect van de behandelmethode van prof. dr. J. Bastiaans (70), die in Oegstgeest met veel suc ces oorlogsslachtoffers heeft behandeld in het Centrum '45. Prof. Bastiaans heeft zijn werkzaamheden echter neer gelegd en de toekomst van zijn unieke psycho-analyse, waar bij onder meer gebruik wordt gemaakt van het verdovende middel LSD, is onzeker ge worden. Daarom hebben heb ben enkele van zijn patiënten onlangs de Vereniging voor Oorlogs- en Geweldslachtof- fers opgericht. Mevrouw Lei dekker is de voorzitter, me vrouw De Vries penningmees ter. „De methode Bastiaans is niet alleen geschikt voor slachtof fers van de oorlog, maar over het algemeen voor slachtoffers van geweld, zoals gijzelingen. Dat geweld neemt alleen maar toe in de wereld van vandaag. Daarom zou het een enorm verlies betekenen als deze suc cesvolle behandelingsmethode zou verdwijnen", stelt me vrouw Leidekker. „Trauma's die door geweld zijn ontstaan, zoals bijvoor beeld bij kindermishandeling kunnen heel diep zitten", vult mevrouw De Vries aan. „Het kan vele jaren duren voordat het slachtoffer, die de nare ge beurtenissen in de regel ver dringt, er last van gaat krijgen. Maar dan komen onherroepe lijk de nachtmerries, de slape loosheid. Het wordt dan heel moeilijk om nog in de maat schappij te kunnen functione ren". De doorSnee psychiatrische be handeling kan een diep zittend trauma vaak niet boven bren gen. Mevrouw Leidekker: „Bij deskundig gebruik van LSD en pentothal beleeft de patient die traumatische ervaringen opnieuw. Dat proces wordt op geluids- en videoband vastge legd, waarna het slachtoffer er steeds opnieuw mee wordt ge confronteerd. Je gaat door een hel, maar uiteindelijk leer je de gebeurtenissen niet meer te verdringen maar te aanvaar den. De angsten verdwijnen". Dependance De dames De Vries en Leidek ker bewonen met nog acht an dere patiënten de zogenaamde dependance van het Centrum '45, het oude jagerhuis aan de Rhijngeesterstraatweg 9 in Oegstgeest. Daar behandelde prof. Bastiaans de laatste jaren zijn patiënten. Het monumen tale pand is echter verkocht en zal per 1 juli leeg moeten worden opgeleverd aan de nieuwe eigenaar, die het na verbouwing zal gaan bewonen. De patiënten kunnen, voor zo ver zij erkende oorlogsslacht offers zijn, nog terecht in de kliniek van het Centrum '45, op een steenworp afstand. Daarvoor zou dan nieuwbouw gepleegd moeten worden. „Het is echter niet eenvoudig om erkend oorlogsslachtoffer te worden", stelt mevrouw De Vries, die zelf na veel moeite tot die twijfelachtige status is verheven. „Maar wij zijn niet voor ons zelf bezig. Zelf hoop ik hier binnen een half jaar weg te kunnen. Maar voor an dere patiënten in dit gebouw ligt het veel moeilijker. En dan is er nog een wachtlijst waar 150 mensen op staan, zware gevallen in een uitzicht loze situatie. Er dreigen veel mensen tussen wal en schip te vallen". Een ander probleem is het ge bruik van LSD. „Kennelijk staat het gebruik van LSD nog steeds in een kwade reuk", stelt mevrouw Leidekker. „In de zestiger jaren is er inder daad misbruik gemaakt van dat middel. Mensen die dach ten dat ze konden vliegen en uit ramen sprongen bijvoor beeld. Op de manier waarop het hier wordt gebruikt, in kleine doses onder deskundige begeleiding, is er natuurlijk geen sprake van verslaving. Dat neemt niet weg dat de overheid kennelijk toch zijn De Vries in de serre van de „dependance", waar prof. Bastiaans FOTO: HENK VAN DEN ENDE Mevrouw Leidekker en mevrouw zijn triomfen vierde. bedenkingen heeft. De licentie om LSD te gebruiken is ver lengd tot 1 juli, maar dat mag alleen nog bij mensen die er al mee werden behandeld. En dat zou wel eens het einde kunnen betekenen van de psy cho-analyse met LSD, waar aan zoveel mensen hun gene zing te danken hebben". De opvolgers van prof. Basti aans, de psychiaters M. Kooy- man en A. Boomer en de arts A. Krumpelman dreigt zo een machtig wapen tegen het ge- weldstrauma uit de handen te worden geslagen. „Bij de me thode Bastiaans wordt een pa tient opengebroken, niet dicht gemetseld met medicijnen zo als in sommige klinieken ge beurt. Dat kan een pijnlijk proces zijn, maar de resultaten zijn goed en voor zover mij be kend heeft niemand er scha delijke gevolgen van onder vonden. Integendeel", aldus mevrouw De Vries. De nieuwe Vereniging voor Oorlogs- en Geweldslachtof- fers heeft zich getuige de sta tuten ten doel gesteld de be langen te behartigen van al degenen die ten gevolge van oorlog en geweld in psychische nood verkeren of daarin drei gen te verkeren. Met het ge ven van adviezen en signale ren van problemen zal worden geprobeerd dat doel te berei ken. het behoud van de me thode Bastiaans staat vanzelf sprekend centraal. „We hopen dat veel mensen zich bij ons zullen aansluiten. Niet alleen patiënten, maar ook sympathi santen. Belangstellenden kun nen informatie bij ons krijgen, op den duur gaan we mis schien een blad uitgeven", meldt mevrouw De Vries. „De methode Bastiaans mag ge woon niet verloren gaan. Er moet ruimte komen voor zijn staf, en we hopen dat andere klinieken zijn werkwijze gaan overnemen", aldus mevrouw Leidekker. De vereniging is bereikbaar via secretaresse mevrouw L van der Munnik-Boelkens. Master Janssenstraat 8. 9088 AN Mantgum, tel. 05104-719 Voorzitter en penningmeester kunnen worden bereikt op de dependance aan de Rhijngees terstraatweg 9 in Oegstgeest. tel. 071-179598. FRANK BUURMAN ..~d ballen en alles wat daar zo nog meer bij komt. Tja, wat is er de afgelopen vijf jaar, sinds het 75-jarig bestaan van de vereniging, allemaal ge beurd. Nou, vorig jaar kregen de leden van de harmonie en de drumband allemaal zwar te schoenen en de majorettes laarsjes. Een hele verbete ring. We kregen ook twee pauken, voor paukenist Ed Borst, en een drumstel voor m'n zoon Peter Borst jr. Ja, die kan er wat van; heeft ie van mij, als concerttamboer". De Heerlijkheid Hoogmade heeft haar best gedaan, 80 jaar lang. Met vallen en op staan, adempauzes, en weer voort in het gelid. Dat is al tijd zo geweest, vandaag, vijf jaar geleden en veel langer daar vóór. En op z'n tijd een verfrissende dronk om de moed erin te houden. "Waar lijk een „lustige" harmonie. Maar wijs mij eens de fanfare of harmonie die „ze niet lust". De Heerlijkheid begon al on der een goed gesternte, in 1908, toen Hupkens stad- muzikant der infanterie in Leiden, dirigent werd. Tus sen dat eerste tijdperk en vandaag ligt een wereld van gedeelde appreciatie en onbe grip, van vreugde en leed, van inspirerende vonken en ontoereikendheid. Het begon al met gebrek aan financiële middelen en dat beeld is her kenbaar gebleven. Men ging voor geld de boer op pu nog. Het werden allemaal mijlpalen. Wie vroeger bij de Heerlijkheid speelde en dronk herinnert zich niet een Rinus van der Laan (onder de straffe leiding van Koos Mark), die een moeilijke pas sage op z'n trompet niet on der de knie kon krijgen? Het moet werkelijk gebeurd zijn: Rinus sloeg tijdens een uit- „Het wordt allemaal steeds beter", schreef P.Borst in een publikabel rapport: groeiend majorettenpeloton („zal w.s. in 1988 meedoen met con cours"); de drumband heeft in '87 in Loosduinen een eer ste prijs behaald en de har monie promoveerde naar de 2e divisie en kreeg een beker voor het meeste aantal pun ten. We gaan dit hele jaar door een beetje feestvieren. Na de St.Jan's Fanfare ko men er nog twee kaartavon den in maart en zó een Ko ninginnedag op 30 april; ver der een muzikale rondgang op 13 mei met Tamarco uit Leiderdorp en Harmonie uit Woubrugge; in september weer een kaartavond; op 30 oktQber als in één adem een H.Mis m.m.v. het grote koor en de Heerlijkheid; op 6 november grote feestavond in De Schuur voor iedereen, meteen het grote jubileum concert. En verder gaan we door met het spelen van sere nades op groene en jubileum bruiloften, het inhalen van de bejaarden na hun jaarlijks dagje uit, rondgang voor de Anjercollecte, rondgang voor het plein-festijn, en afsluiten van 24 uur handbal en de boottocht; voorjaarsuitvoe ring op 16 april en najaarsuit voering in november. En op 29 mei op concours in Roelo- farendsveen om de beker te verdedigen. Misschien een optreden in het Ponypark Slagharen en een zomercon- cert met meerdere verenigin gen. Ja, het wordt wel een druk jaar, maar w.s. ook een gezellig jaar", schreef P.Borst samenvattend bij wijze van vooruitblik. Op naar de 100 leden als de Heerlijkheid t.z.L honderd jaar bestaat!, schreef P.Borst ook. Graag versterking „Het gaat goed met ons Vroeger, zoals hier in 1930, ging de harmonie van Hoogmade elk jaar vroom ter Maria bedevaart naar Heiloo. korps, maar we kunnen ver sterking best gebruiken. Laat men maar eens komen kij ken en luisteren in ons eigen nieuwe clubgebouw „Drie luik". tijdens de wekelijkse repetities en studie uren. Wordt werkend lid!", roept Petrus Borst uit, die nu het zoeken naar de juiste datum van meneer Bakema's ver trek heeft opgegeven. De huidige dirigent, de vakkun dige en enthousiaste, zich voor de Heerlijkheid inzet tende J.Wessing uit het afge legen Linschoten, heeft nog zoveel te blazen en te roffe len snaren op zijn spel. We zullen de Heerlijkheid Hoog made w.s. in de loop van haar opgetogen 80ste jaar wel meer tegenkomen. Op last van P.Borst memoreer ik nog maar de uitvoeringen in De Schuur, waar tijdens die toe standen de bar gerund wordt door de dames van de comi té-leden, de horeca-vrouwtjes ad hoc, tot in de kleine uur tjes. Die staan daar niet te tappen, want er wordt uit flesjes gedronken. Maar toch!; ze mogen gememo reerd worden nietwaar? En al dat opruimen van een hoop troep na afloop. Muziek heeft haar eigen entourage, en die geeft wel een behoor lijke rompslomp. Dat is niet w.s.. maar een zekerheid. Nu heb ik 't nog niet eens ge had over de gelegenheidsfor matie van de Heerlijkheid, de „Boergondiërs" genaamd, de boerenblaaskaper die rond het carnaval de gemoederen in beweging houdt. En de Big Band, die 't ook soms op de heupen krijgt. Bij dergelijke gelegenheden staat 't halve dorp op z'n kop. De middel eeuwen werken daar nog be hoorlijk door. En Piet Borst maar proberen wat oud-le den in de gelederen terug te krijgen. Dat wil ook weieens lukken. „Ik zie nog steeds een toekomst waar muziek in zit. Zeker weten", zegt Piet Borst, veelbetekenend en welsprekend volgens de niet te peilen aard van onze tijd. Er is nog enige onzekerheid rond het openen van de kers verse rondleidingsweg rond Hoogmade. Dat zou in mei moeten zijn. Het hangt er nog om, maar de burgemeester is daaromtrent nerveus en de Heerlijkheid ook, want die hoopt (ook in de t.v.-reeks Van Gewest tot gewest) de omleiding op z'n Hoogmades muzikaal te begeleiden. De aanvragen liggen al klaar. Het is nu maar wachten op een officiële beslissing. Maar als het goed zit, kan men straks van Delfzijl tot Slena- ken de trots van Hoogmade op z'n scherm zien. Dit, ongeveer, zegt Piet Borst. Maar we komen er verder niet uit, over meneer Bakema. Wat helemaal niet zo erg is. We willen het al leen maar hebben over 80 jaar De Heerlijkheid Hoog made. Een spannend muzi kaal avontuur van acht kruisjes in een kerkdorp on der de levendige gemeente Woubrugge. 1988 is voor de muziek van Hoogmade een jubileumjaar en dat zullen ze daar tot on der de rook van '89 volop merken. De juiste datum van oprichting was 8 november 1908, maar er is in de komen de maanden zoveel activiteit rond de Heerlijkheid, dat je met de viering niet vroeg ge noeg kan beginnen. Zoals af gelopen zaterdagavond in „de Schuur" het jubileum-ope ningsconcert door zustervere niging St.Jan's Fanfare uit Zoeterwoude. „Het was fan tastisch hoor, met die dans groep en de Sabeldans, en die andere geweldige nummers, nou nou", geniet Borst nog na, terwijl hij in de papieren lawine blijft graaien, vruch teloos op zoek naar Bakema. „Alle gods., nog an toe. Ik kan dat nou niet uitstaan hè". P.L. Borst (52) is voorzitter van het jubileum comité dat de zaken rond 80 jaar De Heerlijkheid Hoogmade re gelt. Zelf zit ie al 45 jaar „er an", wat de muziek betreft. Hij is dus een soort „gouwe ouwe" geworden. Z'n jaren tellen nog niet zo zeer, maar Borst kijkt wel uit naar een jongere kracht die zijn noten kan overnemen. „Zelf ga ik nog wel met de muziek de straat op als bekkenist en ik hanteer ook nog de triangel, de tamboerijn en de samba- De serenade (op gympies) in aug.'80, bij het afscheid van de politieman Frans van Gemerden. P.Borst heeft een plakboek daarover en je ziet Van Gemerden daarin almaar stram salueren aan de rand van z'n pet. Het schoeisel van de Heerlijkheid was toen nog zeer gevarieerd. Tegenwoordig dragen de dames en heren keurige zwarte schoenen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11