E-eidóeSou/ta/rtt 4' stad I Wij zien de toekomst Banenmarkt trekt 7000 werkzoekenden omgeving tegemoet" et vertrouwen Aarzeling bij bedrijven om Expertisebank te gebruiken Machtjaar van badkamer naar schuttersveld MAANDAG 25 JANUARI 1988 PAGINA 5 LEIDEN Veel bedrijven kunnen baat hebben bij een databank, waarin informatie over wetenschappelij ke kennis bij universiteiten is opgeslagen. Een groot deel van die bedrijven, vooral uit het midden- en kleinbedrijf, heeft echter aarzelingen om een beroep te doen op de universiteiten. Bedrijven denken vaak dat het probleem binnen hun organisatie toch niet op te lossen is. Dat is de belangrijkste conclusie uit een eer ste onderzoek naar het opzetten van de Expertisebank, zoals die databank moet gaan heten. De Expertisebank is een initiatief van de Kamer van Koophan del voor Rijnland en de Leidse universiteit, dat binnenkort van start moet gaan. Zo'n 1500 bedrijven in Zuid-Holland en enkele insituten van de universiteit gaan de Expertisebank gebruiken. Het project is vooral bedoeld voor bedrijven die op zoek zijn naar academische kennis en ervaring, maar ook voor bemidde lende instanties en universitaire insituten en vakgroepen die wat over het bedrijfsleven of andere universitaire instellingen willen weten. Het initiatief wordt gesubsidieerd door het ministerie van econo mische zaken. In de begeleidingsgroep zijn ook de beide Amster damse universiteiten en de Rijks Nijverheids Dienst (RND) be trokken. Ook de Technische Universiteit in Delft en de Erasmus Universiteit uit Rotterdam worden op de hoogte gehouden. Het is namelijk de bedoeling om, bij gebleken succes, de Expertise bank tot een landelijk project uit te laten groeien. Om op de wensen van met name het bedrijfsleven in te kunnen spelen werd eerst een vooronderzoek gehouden. Behalve de no- dige aarzelingen bij bedrijven, kwam ook naar voren dat er een specifieke groep bedrijven is die geregeld van een Expertise bank gebruik zal maken. Het gaat vooral om bedrijven die hoog waardige technologische produkten leveren of veel met onder zoek bezig zijn. Als bedrijven gebruik willen maken van universitaire kennis, stappen ze meestal naar een technische universiteit, terwijl ook algemene universiteiten hen veel te bieden hebben, aldus het onderzoeksrapport. Verder bleek, dat het midden- en kleinbe drijf hulp nodig zal hebben bij het zoeken in de databank. Gro tere bedrijven kunnen over het algemeen zelf hun weg wel vin den. Leidenaar steekt brommer in brand LEIDEN Een 34-jarige Leidenaar heeft vannacht een brom mer in brand gestoken. Het voertuig stond tegen het rotancen trum aan de Nieuwe Beestenmarkt. Door het vuur liep ook de gevel van deze winkel schade op. Voorbijgangers zagen wat de man deden en grepen hem beet. Ze namen hem mee naar een café en droegen hem later over aan de politie. Waarom de man het vuur had aangestoken is niet helemaal duidelijk. Een politie woordvoerder sprak vanmorgen van „een vorm van baldadig- Man bedreigt agenten LEIDEN Een 43-jarige Lei denaar heeft gisteravond rond tien uur twee agenten be dreigd met een broodmes. De agenten waren naar zijn wo ning aan de Van Lennepstraat gekomen omdat daar onenig heid zou zijn. Toen ze daar aankwamen, stormde de man naar buiten met een mes in zijn hand. Hij riep dat hij de agenten „de strot zou afsnijden". De poli tiemannen zochten dekking achter hun auto en spraken op de man in. Na ongeveer tien minuten was de Leidenaar weer kalm. Hij is aangehouden en meegenomen naar het poli tiebureau. „Collecte" LEIDEN De Leidse politie heeft gistreren drie jongens aange houden die op de Wassenaarseweg tijdschriften verkochten. Ze zeiden tegen voorbijgangers dat de opbrengst was bestemd voor de bestrijding van jeugdkanker, maar later gaven ze toe tegen over de politie dat ze het geld wilden verbrassen in Holiday Inn Ze vertelden dat ze de tijdschriften op het station hadden gevon den. Toen ze werden gesnapt hadden de bladen nog maar ƒ3,05 in het laatje gebracht. Dat bedrag wordt door de politie overge maakt naar de jeugdkankerbestrijding. De Leidse jongens. 12. 14 en 15 jaar oud, zijn door hun ouders bij het bureau opgehaald. cargb ozen voorbijgangers De maren tasjesrover tse mijnv 's Een 17-jarige inwoner rderheickpdwjjkgrhout heeft zater- r van c^g met een vriend gepro- M. Scar^n vrouw van haar tas te ?genstan< jje vrouw liep op dat mo- r^ger'i de van de Surinamestraat ij de ve^najrestraat. Ze hield haar Procent j, Vast en werd op de grond w/S7k Twee 24-jarige Leide- n!i J»en ^at en w'^en de twee t. Onder jn de kraag grijpen.' Een m het ij ontkwam. Hoewel de 17- rige en Joordwijkerhouter een mes werkersjaarmee hy de Leidenaars 'erkers j0i wisten ze hem toch over elven. aan <je politie. De Leidse -—ou graag in contact komen ii dTouw, die wegvluchtte. Zwerver slaapt in hooiberg LEIDEN Een 43-jarige Leidse veehouder kreeg gisterochtend rond tien uur de schrik van zijn leven toen hij met de hooivork hooi wilde pakken voor zijn bees ten. De man raakte op een haar na een man, die in de hooiberg aan de Haagse Schouwweg lag. De veehouder waarschuwde de poli tie met de mededeling dat hij de man. die wellicht dood was, had aangetroffen. Agenten constateer den dat het om een zwerver ging, die in de berg was gekropen om daar de nacht door te brengen. Toen hij wakker was, kondigde de zwerver aan naar een kennis in Katwijk af te reizen. Gereedschap gestolen LEIDEN Uit de werkplaats van de gemeentelijke Stadskwekerij aan de Nachtegaallaan is in de nacht van zaterdag op zondag gereedschap gesto len. Er verdwenen onder andere een De schade bedraagt enkele duizenden guldens. De daders kwamen binnen via een luik. Nabije Oosten in Oudheden LEIDEN Het Rijksmuseum van Oudheden heeft een nieuwe en voor Nederland unieke af deling: het Nabije Oosten. Met ingang van deze week kunnen bezoekers van het museum aan het Rapenburg kennis maken met het archeolo gisch verleden van Mesopotamië (Irak), Syrië- Palestina, Anatolië (Turkije) en Iran. De collec tie geeft een beeld van de periode vanaf het ne- olithicum tot de komst van de Islam. Een van de meest bijzondere onderdelen is een complete ondergrondse grafkamer uit Jericho. Andere opvallende stukken in de collectie zijn onder andere een zilveren schaal van Phoeni- sche makelij, reliëfs uit Assyrië en sculpturen uit Palmyra. Voorts is er een verzameling gou den en zilveren juwelen, sierstukken en vaat werk te zien. Ook zijn de resultaten tentoonge steld van opgravingen die de Rijksuniversiteit van Leiden uitvoerde in Jordanië en Syrië. Frontale botsing LEIDEN Bij een frontale botsing op de Hooigracht is een 21-ja- rige Leidse vrouw ge wond geraakt. Het on geluk gebeurde zater dagavond rond kwart voor elf. De vrouw zat in de auto bij een 27-ja- rige Leidenaar die over de Hooigracht reed en het voertuig voor hem inhaalde. Terwijl hij op de linkerbaan reed, kwam een andere auto uit een parkeervak aan die kant van de weg. De voertuigen klapten op elkaar. De vrouw is met nekklachten over gebracht naar het AZL. Jongen loopt onder auto LEIDEN Een 17-jari- ge jongen uit Lisse is zaterdagavond rond kwart over elf onder een auto gelopen die reed over het Stations plein. De jongen ver klaarde dat hij de auto niet had zien aankomen op het moment dat hij overstak. De bestuurder van de auto, een 23-jarige Let denaar, kon de voetgan ger niet ontwijken. He slachtoffer is hoofdletsel overge bracht naar het AZL. l en de .chrijdir wring i uitstd de bus \eidsch Politie Muziek- leze prhhap geeft vrijdag mpel teruit voering in de ts Brakfehoorzaal. Gast bij het rt is de Leidse zanger Julien. De uitvoe- ïgint om 20.00 uur. i. die 10,00 kosten, rkrijgbaar bij het poli- en aan de zaal. torcursus Lrsus 'Luisteren naar |renis een nieuwe cur- e gaat over de omgang fuders met hun kinde- De cursus duurt tien len en start in de ko- weken. De cursus gehouden in het Jhuj.s Cornelis Joppensz fnheimstraat 6a). De zijn vijf gulden per Dit is een eenmalig in verband met de van het nieuwe s. Het lesmateriaal 0 gulden (echtparen 75 Jn/ Geïnteresseerden jen zich opgeven via jjurthuis. Voor meer m- Itie: tel. 070-200192. I (vrouwen in de over houdt bijeenkomsten iden voor vrouwen tus- 40 en 60 jaar die dl len praten over za- e hen bezighouden, hoepen bestaan uit acht énen en er zijn twee be- jdsters per groep. De ffn bedragen een rijks- Me r per keer. Meer in- Tatie geven Adriënne 9 071-892114en Rietje iaat (071-894797). leren ouderen vanaf 55 jaar 'f 28 januari een bijeen- \t gehouden over bezui- .ge/7 in de gezondheids- m Vertegenwoordigers de n .r0 p ..Stop het eigen risi- P J de ouderen werkgroep de PvdA en de Socialis- - |e Partij vertellen over kenerlo°P van acties die gehouden tegen de in- ing van eigen bijdragen 1 gezondheidszorg De komst begint om. 10.00 in het pand aan de Ho- ierd 65. Voor meer in- 'tie: tel. 071-143503. Directeur A. Coenen: „We moeten het wel gezellig houden". bouw dat wordt opgetrokken aan het Schuttersveld, langs de Schipholweg. Een L-vormig gebouw met een atrium, want het oog wil ook wat. Familie Dat grote pand is hard noodza kelijk, omdat Coenen verwacht dat het aantal personeelsleden zich binnen afzienbare tijd ver dubbelt. Het mag duidelijk zijn: bang voor concurrentie is de directeur met. „Dat komt om dat wij sneller een beter pro duct afleveren dan vergelijkba re instellingen als Inter/View en NSS. Ons computersysteem is veel efficiënter, wij hebben modernere, slimmere terminals omdat we die veel later hebben aangeschaft". Coenen verwacht dat RvB dit jaar een omzet van 14 miljoen gulden zal maken. Het uitein delijke doel is een omzet die vier maal zo groot is. Dat be drag moet met name kunnen groeien door opdrachten uit het bedrijfsleven, een markt die RvB sinds enige tijd is gaan aanboren. Coenen: „Ik ben er van overtuigd dat wij veel nut tig werk voor bedrijven kun nen doen. Laten we een voor beeld nemen: er bestaat op tele visie een reclame van hagel slag, die zich typisch rijcht op de jeugd. Daar is beslist over nagedacht, maar ik denk dat je die filosofie na een aantal jaren moet toetsen: kloppen de aan names nog wel? In het geval van die reclame kun je je af vragen of het wel zo slim is je op de jeugd te richten, want het zijn,hun vaders en moeders die het spul kopen, niet zij zelf Wat moet je dus onderzoeken wie koopt het, waar, wanneer en hoeveel?". Op de langere duur verwacht Coenen een vestiging in Brus sel te kunnen openen, waar de Europese Commissie zetelt. „Ik verwacht dat wij daar grote projecten voor kunnen verrich ten zegt Coenen. In Leiden wil hij niet meer dan 200 man dienst hebben „omdat het ge zellig moet blijven. We zijn nu één grote familie. Als we met 200 man zijn, is dat belangrijke aspect nog te handhaven, daar na niet meer. Er heerst hier een grote mentaliteit van soli dariteit. We gaan informeel met elkaar om. Binnenkort gaan we met tachtig man naar een toneelstuk. De mensen werken hier ook op zaterdag en zondag. Niet omdat ze dat moeten, maar omdat ze dat leuk vinden. Die sfeer mag niet verloren gaan. Ontslagen val len hier niet, kopstukken ko pen we niet. Wie hier wordt aangenomen weet dat hij grote carrièrekansen heeft, dat ver klaart genoeg. Ik kan de toe komst dus met vertrouwen te: gemoet zien, of eigenlijk: wij kunnen dat" PIETER EVELEIN waar „vrij groot" noemt, maar dat snel te klein werd. Coenen: „Ik kocht een paar planken en sloeg een bureau in elkaar. Ik had een pen, een telefoon en een bloknoot. Dan ben je al een heel eind en kun je aan de slag: bellen, informatie voor je on derzoeken vragen en schrijven. Veel schrijven. Mijn huis werd een soort pakhuis, vol met sta pels papier; ik sliep op een stretcher in de badkamer. Mijn onderhuurders moest ik vragen weg te gaan". Typewerk Deze anecdote maakt meteen duidelijk dat Coenens initiatief het juiste was geweest: er was een markt voor een onder zoeksbureau zoals hij dat in ge dachten had. Een bureau dat niet alleen allerlei zaken voor de overheid kon onderzoeken, zoals de traditionele marke ting-bureaus, maar daar ook conclusies en aanbevelingen aan verbond. Coenen: „Na de tweede wereldoorlog is de sa menleving een stuk complexer geworden. Nederland werd steeds meer een verzorgings staat, de overheid breidde zich alsmaar uit en de behoefte aan informatie en nieuwe inzichten is met sprongen gestegen. Dat onderzoek kan niet allemaal door de overheid zelf worden uitgevoerd, maar wordt ook uitbesteed". Dat opdrachtonderzoek bleek een gat in de markt, omdat an dere instellingen dat niet, of niet zo goed konden uitvoeren. „Universiteiten kunnen welis waar veel kwaliteit bieden, maar verrichten liever hun ei gen onderzoek. Ze kosten ook meer geld en werken zeer inef ficiënt. Marketing-bureaus kunnen weliswaar veel infor matie verstrekken, maar bie den geen analyses", maakt Coenen de kracht van zijn bu reau duidelijk. Door eerdere functies reeds bekend op diver se ministeries, kwam de eerste opdracht van het ministerie van WVC, een onderzoek naar de positie van het literaire boek. Het rapport werd derma te goed ontvangen, dat snel een nieuwe opdracht volgde: een studie naar het functioneren van de Kunstuitleen. Vanaf dat moment breidde het personeelsbestand zich in een opmerkelijk hoog tempo uit: eind 1980 was naast Coenen een vrouw in dienst getreden van RvB, het jaar erna was de staf uitgebreid tot vier man en twee free-lancers. Free-lancers voor typewerk (Coenen: „Ik kan nu eenmaal niet zo goed typen") en aanverwante taken, academici voor onderzoek. Want: Research voor Beleid wilde hoog gekwalificeerd on derzoek verrichten. Stretcher De snelle groei maakte in 1981 een verhuizing naar het Gan getje noodzakelijk. Coenen sloeg zijn meubels op en zette zijn s^etcher in het nieuwe on derkomen onder een bureau. LEIDEN De banen markt van het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB) Leiden en omstre ken die afgelopen zater dag in de Leidse Pieters kerk werd gehouden is een groot succes gewor den. Er kwamen bijna 7000 bezoekers. Aan slapen kwam hij nauwe lijks toe: „Ik heb dat nooit bij gehouden, ik denk dat ik ge middeld tachtig tot negentig uur werk per week. Ook op za terdag en zondag. Onderzoek is ontzettend intensief, het laat je niet los. In de kroeg maalt het voortdurend door je heen. Je staat er mee op en je gaat er mee naar bed". De grote hoeveelheid werk werd in 1984 bijna de onder gang van Research voor Beleid. „We waren zó hard aan het werk met een opdracht, dat we er niet toe kwamen nieuwe op drachten binnen te slepen. Er zat nog geen continuïteit in en het was moeilijk om goed per soneel aan te trekken. Ze had den hun twijfels over de moge lijkheden in de toekomst". RvB hield zichzelf echter staande en de explosieve groei zette zich na een korte inzinking onver droten door. „In de loop van 1984 kwam de doorbraak", kijkt Coenen nog eens terug. „Die zette zich in 1985 ver sterkt voort". In 1985 waren er twintig man in dienst, een jaar later vijfenvijftig en afgelopen jaar al honderd. Na diverse verhuizingen belandde RvB in panden aan de Stationsweg en het Rapenburg. De bijzonder ruime werkkamer die Coenen daar heeft met zijn mooie, an tieke behangselschilderijen uit de Lakenhal en een grote open haard is bedriegelijk. RvB knapt uit haar jasje en verhuist daarom volgend voorjaar naar een vijf verdiepingen hoog ge- Een belangrijk aspect was dat van die 7000 werkzoekenden bijna een kwart afspraken maakte voor een oriënterend gesprek of een sollicitatiege sprek met een potentiële werkgever. Derhalve was er voor de meeste werkgevers die waren vertegenwoordigd aanleiding om met tevreden heid terug te zien op de ba nenmarkt, die alle eerdere re cords (in Lissc waren er vorig jaar bijvoorbeeld 3000 bezoe kers) heeft gebroken. Doel van de banenmarkt is de werkgever en de werkzoeken de in direct contact met elkaar te brengen. Die opzet bleek geslaagd. „De markt heeft een lage drempel, dat is weer overduidelijk gebleken", aldus G. Wassenaar van het gewes telijk arbeidsbureau. Het per soneel van het arbeidsbureau maakte zaterdag overuren om de massa's belangstellenden in goede banen te leiden. In som mige stands van de werkge vers onstonden ook proble men als gevolg van de grote toeloopt Bijna de helft van de bezoekers had overigens al een baan. „Dat is niet verwon derlijk", stelt mevrouw C. Pluymaekers, plaatsvervan gend directeur van het ar beidsbureau. „Bij het arbeids bureau staan 18.000 werkzoe kenden ingeschreven. Dat zijn niet alleen mensen zonder werk, maar voor een groot deel ook mensen die op zoek zijn naar ander werk. Het vin den van geschikt werk voor die categorie is ook van be lang, omdat er dan een door stroming ontstaat en er plaat- Werkgevers en werkzoekenden ontmoetten elkaar afgelopen zaterdag in de Pieterskerk. sen vrijkomen waar andere weer van kunnen profiteren". Vacatures In totaal werden er zaterdag 1500 vacatures gepresenteerd. Voor veel bezoekers was het verrassend om ook bedrijven als Fokker vertegenwoordigd te zien, aangezien bij deze vliegtuigbouwer veel ontsla gen gaan vallen. Bij Fokker doet zich echter het feit voor dat de ontwerpers er uit moeten, maar er een enorme behoefte bestaat aan technisch personeel. Die behoefte is ove rigens vrij algemeen. De om en bijscholingsmogelijkheden die het GAB biedt wijzen daar ook op: er is bijvoorbeeld be hoefte aan centrale verwar mingsmonteurs en aan plaat werkers. Ongeveer 60 mensen meldden zich zaterdag aan voor een opleiding. Behoefte is er verder ook aan magazijn- werkers en personeel voor de gezondheidszorg. Een firma als bierbrouwer Heineken deed goede zaken. Voor de ho gere functies waarvoor dit be drijf mensen zoekt leken ge schikte kandidaten voorhan den te zijn. Albert Heijn had meer gemikt op de vacatures voor het lagere winkelperso neel en had wat minder suc ces. „In een universiteitsstad 'als Leiden moet je er rekening mee houden dat er wat meer hoger opgeleide mensen langs je stand lopen", verklaart me vrouw Pluymaekers. Zorg De heer F. Kruse, directeur- generaal voor de arbeidsvoor zieningen verrichtte zaterdag de opening van de banen markt. In zijn toespraak ging hij onder meer in op de pro blemen die langdurig werke lozen hebben om weer aan de bak te komen. „Het arbeidsbu reau doet veel zorg voor lang durig werlozen in zijn pakket. Dat is geen appèl op de liefda digheid of de sociale bewogen heid van werkgever, maar een heel markt-relevante bezig heid met interessante aanbie dingen, waarbij zonodig het arbeidsbureau de aanloopkos ten, die bij een herintreding na langdurige werkloosheid kunnen optreden, van de werkgevers overneemt. Uit recentelijk onderzoek is geble ken dat de meeste werkgevers die een langdurige werkloze in dienst hebben genomen na drie maanden niets eens meer wisten dat hun medewerker tot die categorie had behoord", adus de heer Kruse. V EN Zeven jaar ge was hij zijn eigen die sliep op een •her in de badkamer, 'oert hij de leiding een onderzoeksinsti- weniniet 100 man in vaste rte rist en 300 free-lancers, FOTjvolgend jaar in april Ze vijf verdiepingen al tij» gebouw op het ovei1!ttersveld betrekt. an^j naam: André Coenen. erkll functie: directeur van kooli Stichting Research -uiktf Beleid. erbleven, trad socioloog Coenen ruim acht jaar als onderzoeker in van de universiteit. En- maanden later nam hij om een nieuw onder op te zetten zoals baas dat voor „Door allerlei toeval- haakte hij snel weer besloot zijn eigen weg te onafhankelijk van wie „Die ongebondenheid me de mogelijkheid een op te zetten ik me dat voorstelde", ?oenen toe. „Ik was onge- had geen kinderen en niemand verant- sehuldig". 1980 was de Stichting voor Beleid (RvB) gevestigd in het woon- 'an Coenen, dat hij welis-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5