Reagan wil met Shamir praten over bezette gebieden Kennis E Dode door gladheid in Ter Aar 3 7 9 11 14 17 finale Bevers ;ocd Jrouw doodt tasjesdief ivee gewonden bij Wapende overval rf) casino in Bergen Zaterdag 23 januari 1988 79e jaargang no. 24019 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende lot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, ïaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. clc "Impen aan de Ussel di,,Tijgt paspoort-primeur £DAM - De gemeente Krimpen aan showt|se| krjjgt waarschijnlijk de primeur 'crdwcl uitgifte van het eerste fraudebesten- lederlandse paspoort. Deze gemeente rt tot de groep van vijftien middel en kleinere gemeenten die zich al in stadium heeft uitgesproken voor Ime aan het nieuwe project. De offi- jitreiking van het reisdocument nieu- jl heeft plaats direct nadat de Tweede r zich in positieve zin over de uitgifte iet nieuwe paspoort zal hebben uitge- ^n. Een nader overleg met staatsse- 15 Van der Linden (buitenlandse za- s tegen half februari voorzien, ia 3: Nog geen staatscontrole op iktie nieuw paspoort. Bloedige aanslagen Zeker twaalf mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij de ont ploffing van twee autobommen in Jalalabad, in het oosten van Afgha nistan. De aanslagen werden ge- gleegd tijdens de begrafenis van de woensdag overleden Pakistaanse Pathaanse leider Khan Abdul Ghaf- far Khan (98). Er vielen meer dan 40 gewonden, zo zeiden oogetuigen. De Afghaanse minister van binnen landse zaken. Sulayman Laeq, leg de de schuld bij het door het Wes ten gesteunde verzet. Khan is be kend geworden als medestrijder van Mahatma Gandhi in de strijd voor onafhankelijkheid van India en verzette zich later tegen de schei ding van India en Pakistan. FOTO: AP HET WEER Enkele regen- en sneeuwbui en. afgewisseld door opklarin gen. In de middag ca 4 gra den. Matige noordwestenwind kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. Morgen zon op: 8.33 uur, on der 17.12 uur. Schev hoogw.: 6.44 en 19.01 uur; laag: 2.15 en 14.51 uur. Extra geld voor onderzoek preventie volksgezondheid DEN HAAG - Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) trekt de komende jaren extra geld uit voor onderzoek naar voorko men van ziekten. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een aantal jaren jaar lijks een miljoen gulden voor een onder zoeksprogramma naar het verband tussen gezondheid en leefwijzen, maatschappelij ke factoren en fysische omgevingsfactoren. Een andere programma (eveneens 1 mil joen per jaar) betreft gezondheidsverschil- len die verband houden met de sociaal-eco nomische positie van mensen. Zie pagina 6 tiet u ii" TROIT Een 64-jarige vrouw uit Detroit, die was trgeslagen door een tasjesdief, heeft haar pistool getrok- l en de aanvaller doodgeschoten. De vrouw verklaarde zij niemand had willen verwonden, maar dat niemand I ook op die manier zou moeten stelen. De vrouw zei het tooi 18 jaar geleden te hebben gekregen van wijlen haar r dcglir II» 'GEN - Bij een over- p het Golden Ten-ca- De Dennen in Bergen See (NH) zijn gister- i twee personeelsle door kogels gewond ikt, zo heeft de rijks- e bevestigd. mannen met bivak- in betraden de club —na de exploitant van iasino en twee perso- leden die de avondope- van de nog lege club n voorbereiden. De drie en op de grond gaan f en de overvallers de is van de kluis geven. een nog onduidelijke reden het meerdere malen gericht op het drietal schoten. Eén medewerker werd aan het hoofd getroffen, echter niet ernstig, een ander kreeg een kogel door het bovenbeen. Hij verkeerde bij aankomst in het ziekenhuis door bloed verlies in een shocktoestand maar verkeert niet in levens gevaar. Het derde perso neelslid kon tijdens de schietpartij vluchten en bleef ongedeerd. Vrijwel meteen nadat de schoten waren ge vallen, vluchtten de twee overvallers. De politie be twijfelt daarom of zij iets hebben buitgemaakt. Van WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft de Israëli sche premier Yitzhak Shamir in Washington uitgenodigd om te pra ten over de onrust in de bezette gebieden en het vredesproces in het Midden-Oosten. Shamir zal op 16 maart in de Verenigde Staten zijn. Een Witte-Huiswoord- voerder zei niets te we ten over een nieuw Amerikaanse vredesini tiatief. maar gaf aan dat de VS bereid zijn eert „produktief beleid" te Volgens de VS kan Israël de problemen beter oplos sen door vredesbesprekin gen met zijn Arabische buurlanden te beginnen. Volgende week donderdag praat de Egyptische presi dent Hosni Mubarak in de VS met Reagan. De Egypti sche bewindsman heeft voorgesteld dat de Palestij- nen en de Israëliërs de ge welddadigheden een half jaar stoppen om de vrede een kans te geven. De se cretaris-generaal van de VN. Javier Perez de Cuel- lar, onderstreept de visie dat een internationale vre desconferentie onder auspi ciën van de VN de beste kansen biedt om een einde te maken aan de onrust in bezet gebied. In een rapport liet hij zich kritisch uit over het Israëlische optreden op de Jordaanoever en in de Gazastrook. Premier Lubbers sluit niet uit dat zijn voorgenomen bezoek aan Israël in de tweede helft van mei niet doorgaat als de situatie in de bezette gebieden daar verslechtert. Minister Van F.II.70 ADVERTENTIE 114.621 l,36'OG5 WEKEN .Er valt op 27 Februari heel wat te "horen" op 1500 m2. TER AAR/LEIDEN Bij een verkeersongeluk dat door gladheid ontstond, is gisteren de 62-jarige jarige A.W. van Tol uit Lange- raar omgekomen. De man stond achter zijn aan de Parad ijs weg bij Ter Aar geparkeerde auto, toen een 23-jarige inwoonster van die plaats met haar wagen wilde passeren. Zij remde, gleed door en bot ste tegen de geparkeerde auto. Het verkeer ondervond veel hinder van de gladheid; in Leiden gebeurden binnen enkele uren twintig aanrij dingen, waarbij echter alleen sprake was van blikschade. Het verkeer liep niettemin vast. Hetzelfde beeld gaven andere plaatsen in de streek te zien. De zware sneeuwval zorgde gisteren in het gehele land voor veel ongelukken in het verkeer. Er ontstond veel blikschade. De sneeuw heeft overigens niet tot uitzonder lijke vertragingen geleid. Slechts in één geval kwam het tot een vertraging van vele uren. Op Schiphol moesten sneeuwploegen in actie komen om start- en landingsbanen voor het luchtverkeer sneeuwvrij te houden. Omstreeks vyf uur gister middag waren de directe ge volgen van de sneeuwval voor het merendeel onder de knie. Tot dat tijdstip kwam op een aantal wegen nog langzaam rijdend en stil staand verkeer voor, veroor zaakt door enerzijds het be gin van de avondspits en an derzijds het opruimen van de beschadigde en gekantelde voertuigen, waaronder vrachtwagens. Tot in de na middag werden bij de alarm centrale van de rijkspolitie in Driebergen totaal 67 onge vallen op de snelwegen ge meld, waarbij ongeveer 183 voertuigen waren betrokken. den Broek van buitenlandse zaken heeft de Israëlische ambassadeur alhier laten weten dat Nederland „de vinger aan de pols houdt om nader af te wegen of het bezoek wel kan doorgaan". Lubbers kenschetste dat als een „voorwaarschuwing" aan de Israëlische regering. De Israëlische autoriteiten hebben gisteren voor het eerst sinds 1973 een avond klok ingesteld in een Arabi sche wijk op de Olijfberg in Oost-Jeruzalem. De maatre gel volgde op gevechten tussen Israëlische veilig heidstroepen en stenengooi ende Palestijnse jongeren. Ontslag voor Argentijnse commandanten BUENOS AIRES In Argen tinië zijn de commandanten van twee infanteriekampen die vorige week door muiten de soldaten werden overgeno men gisteren met vervroegd pensioen gestuurd. De pensio neringen zijn de eerste sinds rebellenleider Aldo Rico zich maandag na een schermutse ling tussen regeringsgetrouwe troepen en muiters bij Monte Caseros overgaf. Intussen heeft luitenant-kolonel Dario Fernandez Maguer, die in sep tember een vier uur durende opstand leidde in de La Tabla da-kazerne in Buenos Aires en ook aan de muiterij van vorige week deelnam, zichzelf bij een legerpost aan de rand van de Argentijnse hoofdstad gemeld. CDA wenst onderzoek ongeval Borcea DEN HAAG - Het CDA-ka- merlid Esselink verlangt van minister Smit (Verkeer en Waterstaat) een diepgaand on derzoek naar veronderstelde kennis bij Nederlandse autori teiten van olielekkage bij de tanker Borcea op de Wester- schelde, die niettemin mocht doorvaren. In schriftelijke vragen wenst Esselink ophel dering over een suggestie in die richting zoals de Vogelbe scherming heeft geuit. Voorts verlangt het kamerlid helder heid of de Borcea na „een aan varing" sleepboothulp heeft gehad en hoe instructie luidt voor Nederlandse scheepvaart diensten bij gevallen van lek kage van vervuilende stoffen. Bakker moet onverpakt brood beter afficheren DEN HAAG - De consument moet beter weten waar hij aan toe is met onverpakt brood bij bakker en supermarkt. In de winkel dient duidelijker te zijn aangegeven met welk broodas sortiment men heeft te maken Bakkers krijgen tevens meer mogelijkheden vreemdsoortig brood te fabriceren. Dit zijn wijzigingen op het Broodbe- sluit en met Meelbesluit waar mee het kabinet vrijdag ak koord is gegaan. Staatssecreta ris Dees (Volksgezondheid) zal dit voorstel voor advies naar de Raad van State sturen. Dieven stelen bedden na graafwerk in riool AMERSFOORT Inbrekers hebben donderdagnacht op klassieke wijze een grote slag geslagen bij een winkel in Amersfoort. De dieven licht ten een riooldeksel uit de straat en slopen vervolgens via de onderaardse gangen naar een luik in de winkel in bed den en beddengoed. De win kelhouder en politie-agenten troffen in de winkel een rava- an. Zo goed als de gehele Inventaris was gestolen. De dieven moesten flink hun spieren gebruiken. Op het luik in de winkel dat zij voor de diefstal benutten, stond een zwaar tweepersoonsbed met complete ombouw. Ze gingen er met bedden en beddegoed ter waarde van circa 13.000 gulden vandoor, waarschijnlijk in een vrachtwagen. Sterke toename verstrekking injectiespuiten in hoofdstad AMSTERDAM - De verstrek king van injectiespuiten aan drugsgebruikers in de hoofd stad is in vier jaar tijd gestegen van 25.000 in 1984 tot 800.000 in het afgelopen jaar Dit blijkt uit cijfers van de Amsterdam se Geneeskundige en Gezond heidsdienst (GG&GD). De ver strekking heeft plaats in het kader van de aids-bestrijding onder junks. De drugsafdeling van de Am sterdamse GG&GD heeft jaar lijks contact met ongeveer 4.500 drugsgebruikers, naar schatting zo n 60 tot 70 procent van het totale Amsterdamse bestand. Zo'n 2.500 verslaaf den gebruiken injectiespuiten De GG&GD trekt de voorzich tige conclusie dat 30 procent van die spuiters besmet is met het virus HIV, de verwekker van de ziekte AIDS. Meer dan 4.000 personen kregen in 1986 methadon van de gemeente Amsterdam. Uit een onder zoek van de GG&GD-psycho- loog E. Buning blijkt dat de gemiddelde leeftijd van Am sterdamse druggebruikers in 1986 is gestegen tot 29,6 jaar. Het aantal verslaafden onder de 22 jaar daalde. Visser stapt uit bestuur Industriebond FNV Belasting deskundige Oort over zijn liefde voor eenvoud Oud-president Boeroendi moet ook België verlaten NMB: niet economie maar beleid faalt Michael Hadschieff ontspannen naar EK lsy& Evy Zwolle leven broederlijk wandelingen uit „Nederlanders moeten nog heel veel leren" ttt-pt- De VVD bestaat veertig jaar. maar over het feest ligt een schaduw. Adoptie en de problemen van het „bodemloze" kind. Plannen om de bever terug te brengen in Nederland. Katharina Witt, de Carmen van het kunstrijden. Willem Bever is de enige, nog niet eens echt leven de, bever in Nederland. De laatste is niet minder dan honderdzestig jaar geleden gevangen en ge dood. Dat gebeurde - het is precies voor het nage slacht vastgelegd - bij Zalk, ergens in de buurt van Zwolle. Maar... hij komt terug. Niet dezelfde bever, natuurlijk, maar zijn soort. We lezen dat vandaag in de Finale, de wekelijkse bijlage van de Leidse Courant. In maart wordt de ministeriele be slissing verwacht om het dier opnieuw te introduce ren en wel in de Biesbosch. De specialisten van Staatsbosbeheer leggen een enorm enthousiasme aan de dag als ze over de bevers praten. Het is net zoals heel wat abonnees over de Leidse Courant praten. En als ze merken, dat u hem niet meer leest, zorgen ze er vast en zeker voor, dat u onze krant (net als die bevers) weer terug krijgt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1