Westduitsland en België ruilen radioactief afval Genland' IRTEGA OPENT NIEUW VREDESOFFENSIEF hemisch merkteken oor olie in tankers „Egypte beïnvloedt op een goede manier' NA OVERLEG Ontwerpers houden het kort en dartel CcidócSommtl VRIJDAG 22 JANUARI 1988 PAGINA 5 •mateur België hMft de moed op (Van onze correspondent) f>EL De vorming van een nieuwe rege- België lijkt compleet vastgelopen. Onder- iar Willy Claes kan zijn missie om een re- e vormen van christen-democraten en Jemocraten als mislukt beschouwen. Van lamse christen-democraten heeft hij een ikelijk „nee" te horen gekregen op zijn im aan de onderhandelingen over de vor- j-van de Vlaamse deelregering ook de soci- "^JJnocraten te laten deelnemen. Los van de landelingen over het nationale kabinet, namelijk op regionaal vlak in Vlaanderen sten-democraten en liberalen al met el- gesprek. Zolang zij in Vlaanderen niet meepraten, achten de Vlaamse en ook de Waalse sociaal-democraten :ken op nationaal vlak niet zinvol. I Stf; ng' tspra— Lijst richtlijnen voor de mensheid PARIJS Vijfenzeventig No belprijswinnaars hebben giste ren een uniek congres in Pa rijs besloten met oproepen tot ontwapening, aidsonderzoek en een conferentie over de schulden van de Derde We reld. De Nobelprijswinnaars hebben vier dagen gepraat over de „bedreigingen en be loften" van de 21ste eeuw. De knappe koppen stelden een lijst op van morele en ethische richtlijnen voor de mensheid. Organisator Elie Wiesel riep de jeugd van de volgende eeuw op „goed" gebruik te maken van de kennis die haar wordt doorgegeven. Aboriginals noemen Australië racistisch SYDNEY Leiders van de Aboriginals, de oorspronkelij ke bewoners van Australië, hebben het land veroordeeld als „een van de meest racisti sche staten in de wereld". Zij kondigden gisteren aan dat zij volgende week dinsdag een massale protestmars zullen houden, wanneer Australië het tweehonderdjarig bestaan viert van de Europese immi gratie. „Om tweehonderd jaar Europese vestiging te vieren is hetzelfde als ons te vragen de massamoord en genocide op ons eigen volk te vieren", al dus een van de leiders van de Aboriginals. LENINS VROUW WAS TEGEN MAUSOLEUM MOSKOU De Russische televisie heeft gisteren, op de sterfdag van Lenin, oude fimlbeelden getoond van diens begrafenis, en gezegd dat diens vrouw bezwaar had te gen het oprichten van een mausoleum voor haar man. In de film, die sinds 1925 niet meer is vertoond, waren beelden te zien van Stalin en de andere leiders die bijeenkwa men na Lenins dood op 21 januari 1924. Het lichaam van de stichter van de Sovjet-staat ligt nog altijd opgebaard in het stenen mau soleum naast de Kremlinmuur. Op feestda gen als 1 Mei en de Dag van de Revolutie staan de Sovjetleiders op het gebouw om pa rades af te nemen. En elke dag staan hon derduizenden Russen en toeristen uren in de rij om een blik te slaan op het lichaam van „Vladimir Iljitsj", zoals Lenin bij voor- en vadersnaam wordt genoemd. Centrum Rome groot deel verkeersvrij ROME Het historische centrum van Rome zal zowel 's morgens als 's middags voor het meeste verkeer worden afgesloten om de ver vuiling te verminderen. Dat heeft burgemees ter Nicola Signorello bekendgemaakt. De uit laatgassen zorgen niet alleen voor zeer onge zonde lucht in het stadscentrum, maar veroor zaken ook grote schade aan de oude monumen ten. Het centrum was al van 7 tot 10 uur 's mor gens voor verkeer verboden, maar zal vanaf 1 februari ook van 15 tot 19 uur worden afgeslo ten. Zaterdags geldt een verkeersverbod van 7 tot 10.30 uur. Behalve uitlaatgassen wordt ook geluidsoverlast bestreden. Dat betekent zachte re sirenes op politie-auto's, minder harde mu ziek in de nachtclubs, en afstelling van alarm installaties van auto's zodat ze na een kwartier automatisch afslaan. Sihanouk bereid tot coalitie in Kampuchea SAINT-GERM AIN-EN-LA YE Verzetslei der prins Norodom Sihanouk is bereid een coalitieregering te vormen met de Kampu- cheaanse premier Hun Sen, zonder deelne ming van de Rode Khmer. Als Vietnam bin nen twee jaar zijn 140.000 militairen uit land land terugtrekt en als de Rode Khmer op nieuw een bedreiging zou vormen voor de vrede, dan is zelfs te praten over een geza menlijk offensief tegen deze factie binnen het verzet. Dat verklaarde Sihanouk gisteren tij dens de tweede ronde in de vredesonderhan delingen met Hun Sen. Hun Sen verklaarde tegenover verslaggevers dat beide leiders het erover eens waren dat het toekomstige Kam puchea een „onafhankelijk, neutraal en niet- gebonden land met een vrij gekozen parle ment" moest worden. oces bende n Nijvel orlopig geschort h onze correspondent) SEL Het proces tegen [enaamde „Borinage-tak" jnep bende van Nijvel, die e lgië terecht staat voor 'orn peks gewapende roofo- n00fien. is voor onbepaalde 1S bgeschort. De verdedi- A'an de zes verdachten 'er- 'vandaag hun onmiddel- S^rijlating gevraagd. De ^ient van het hof heeft de t van nieuwe gegevens ?y.irijk genoeg geacht om k'Jpmpleet nieuw vooron- .?,jk te eisen. De vondst jnilljen wapen verbindt de en fallen waarvoor de bende 'r ejt staat met extreem- laare organisaties èn met &ee9 reeks overvallen op en ^Brabantse supermark- n '85. waarbij zestien do- pielen en waarnaar het L Vfcoek nog steeds niet is >d. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL België en Westduitsland hopen binnenkort een gedeelte van het radioactief afval te ruilen dat op dit mo ment op verschillende plaatsen in de Bondsre publiek en bij het Stu diecentrum voor Kern energie in Mol ligt opge slagen. Dat is gebleken uit het over leg tussen de Westduitse mi lieuminister Töpfer en de Vlaamse staatssecretaris Smet. Afval dat qua straling en verwerkingsmogelijkhe den gelijk is, wordt zoveel mogelijk uitgewisseld; afval dat niet onder die noemer valt, moet zo snel mogelijk naar de toekomstige plaats van bestemming worden te ruggebracht. Bij het recht trekken van de afval-boek- houdingen, wordt gewerkt volgens het principe dat de vervuiler betaalt. Töpfer bracht al voor de tweede maal in korte tijd een bezoek aan Brussel, maar veel nadere informatie over de omvang en oorzaken van wat inmiddels als het kernaf- val-schandaal bekend staat, konden de Belgische autori teiten hem nog niet geven. Töpfer en Smet kwamen voorts overeen dat in de toe komst zoveel mogelijk de ei gen verwerkingscapaciteit voor kernafval moet worden benut, dat er een betere uit wisseling van informatie moet komen en dat grens overschrijdende transporten tot een minimum moeten worden beperkt. De Bondsdag heeft gisteren unaniem besloten een enquê tecommissie in te stellen die volledige helderheid moet zien te verschaffen over de vraag of het Westduitse nu cleaire concern Nukem en zijn dochteronderneming Transnuklear nu wel of niet het verdrag tegen de ver spreiding van atoomwapens hebben geschonden. Vandaag is de elf-koppige commissie het onderzoek begonnen, on der voorzitterschap van de SPD-parlementariër Ingrid Matthèius-Maier. I^ROPARLEMENT EIST MAATREGELEN: jg J d: d kkSSEL/STRAATS- iest.G Stookolie in en andere grote fiosifpen moet voortaan \miisch worden ,,ge- Eekt", zodat bij lekkages de schuldige e worden achterhaald. _J moet de controle op ttelijke en onopzette- verliezen van stook- sterk worden verbe- itaat in een resolutie, die |en in het Europees Par- ht in Straatsburg una- werd aanvaard. Als ge- van de ramp met de Roe- ise tanker Borcea voor de rlandse kust, waarbij ze- 50 ton zware stookolie in n op de stranden terecht ressi, zal al op korte termijn ceeijëeks ingrijpende maatre- n worden genomen, tukiapitein en de bemanning van de Roemeense ertstanker zullen overigens zeer waar schijnlijk vrijuit gaan. Juri disch valt vrijwel niet te be wijzen dat verwijtbaar gedrag de oorzaak van de vervuiling is. Tot deze conclusie zijn juris ten van de ministeries van verkeer en waterstaat en justi tie gisteren gekomen, bij een bespreking van de affaire. De betrokkenen zijn volgens de juristen niet op heterdaad betrapt en zowel de kapitein als de bemanning hebben la ten weten niets van de olielo zing gemerkt te hebben. Zij weigeren op last van hun ad vocaat verdere mededelingen te zoek aan de Nederlandse delegatie die Noorwegen een onderzoek heeft ingesteld. Hanja May-Weggen (CDA), één van de Nederlandse Euro parlementariërs die aan het spoeddebat in het Europarle ment deelnamen, zei gisteren dat alle Europese havens van enige omvang verplicht moeten worden spoelinstalla- ties aan te schaffen voor het reinigen van ruimen. „Als je zorgt voor voldoende installa ties en je stelt het gebruik er van verplicht, dan ben je in ie der geval al de hoofdoorzaak van de opzettelijke lozingen kwijt", aldus May. Voor de opzettelijke en onop zettelijke lozingen samen zijn volgens het Europarlement naast intensiever controle vooral veel zwaardere sancties nodig, zoals het aan de ketting leggen van schepen. „Wij den ken werkelijk dat als je hier niet met hele grove en zware middelen tegenaan gaat, je dit kwaad niet uitroeit", aldus May. Minister De Korte (Economi sche Zaken) heeft inmiddels besloten de lozingen van olie en oliehoudende stoffen vanaf booreilanden in het Neder landse deel van de Noordzee in kaart te brengen. Het gaat om ongeveer 4700 ton oliehou dend boorgruis en 20.000 ton olie per jaar. De minister wil met name de milieu-effecten onderzoeken. narts Nathan Lateur, voorzitter van de dierenambulance, in gisteren begonnen met secties op achtoffers. Via het onderzoek hoopt hij te komen tot een betere behandeling van gevangen s. Inzet: een door olie „verbrande" vogelmaag, die normaal gesproken helder wit is. AMBASSADEUR BLUFT IN ISRAEL PRATEN: (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV Van alle ambassadeurs in Tel Aviv is er geen de afgelopen paar maanden zo vaak op het ministerie van buiten landse zaken ontvangen als de Egyptische. „Ge middeld eens per drie da gen", schat Mohammed Abdel Aziz Bassiouny (50). En daarmee wil hij maar zeggen dat hij zich na mens zijn land ernstig zor gen maakt over wat er gaande is op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. „De uitgaansverboden en het tegenhouden van voedsel- transporten, dat is niet mense lijk en niet logisch", reageert hij onverwacht fel aan het eind van het gesprek. „Ik be grijp best dat Israël zich druk maakt over de mensenrechten voor de joden in de Sovjet- Unie. Maar hoe kunnen de Is raëli's andere landen vragen zich daarvoor in te zetten als ze zich zelf zo gedragen tegen over de Palestijnen?" Ambas sadeur Bassiouny is in functie sinds de topconferentie van president Moebarak en pre mier Peres, in september 1986. U spreekt regelmatig met premier Shamir, minister van buitenlandse zaken Peres en minister van defensie Rabin. Luisteren ze naar U?" Bassiouny „Ik ben ervan overtuigd dat ze de betrekkin gen tussen Egypte en Israël en het vredesverdrag van Camp David altijd in hun afwegingen betrekken. Als voorbeeld van onze invloed kan ik wijzen op de verban ningen. Iedereen weet dat Is raël aanvankelijk negentig mensen wilde deporteren. Maar door de Egyptische ei sen, en ook vanwege de opinie van de Verenigde Staten, is dat aantal teruggebracht tot nier meer dan negen". Er zijn Israëli's, ook bin neb het kabinet, die menen dat de bewoners van de Gazastrook het economisch gezien nog zo slecht niet hebben. Onder het Egyptische bestuur, van 1948- 1967, zou de situatie aanmer kelijk slechter zijn geweest. Bassiouny, kwaad. Dat is niet eerlijk. Het zijn twee vol strekt verschillende perioden. Er is een tijdsverschil van twintig jaar en het spreekt vanzelf dat daarin ontwikke lingen doorgaan. Maar de gou den tijd in Gaza was onder het Egyptische bestuur" Nog zo'n Israëlisch verwijt: als Egypte zo graag een Pale stijnse staat wil, waarom heeft het er dan zelf indertijd niet het startsein voor gegeven? Bassiouny: „In die tijd (1948 - 1967) was het een probleem tussen broeders, tussen Ara bieren. Gaza stond toen onder Egyptisch bestuur en de Wes telijke Jordaanoever was een deel van Jordanië. Je kunt dat niet vergelijken met de bezet ting door Israël. Verder moet ik er op wijzen dat Egypte in Gaza de Palestijnse identiteit bewaarde. Het plaatselijk be stuur bleef in stand". De onderhandelingen over au tonomie voor de bezette gebie den, in het kader van de ak koorden van Camp David, zijn toch door Egypte afgebroken? „Dat is niet waar. Drie jaar lang hebben we geprobeerd met de Israëli's tot overeen stemming te komen inzake de autonomie. Maar de Israëli's willen helaas alleen praten over autonomie voor de bevol king en niet voor het land. En dat is een idee dat niemand in de wereld zal aanvaarden. Dus Israël is verantwoordelijk voor het afbreken van de bespre kingen, niet Egypte". Dus wat Egypte betreft zit de deur naar autonomie-bespre- kingen potdicht? Bassiouny: „Ja, op 13 septem ber 1986 zijn president Moeba rak en premier Peres het eens geworden over een internatio nale conferentie als de enige beschikbare manier om het Palestijnse vraagstuk aan te pakken. Niet een ontmoeting tussen president Moebarak en meneer Peres op persoonlijke titel. Iedereen die nu over een andere oplossing praat verspilt tijd. Israël moet nu besluiten of het vrede wil of niet". (SHINGTON/SAN De Nicaraguaan- Jresident, Daniel Orte- |wil met de Ameri- regering onder- jdelingen beginnen r wapenverminderin- in zijn land. het naar sturen van de Cu baanse en Sovjetadviseurs en beperking van de mili taire hulp die Nicaragua van zijn bondgenoten ont vangt. Dit hebben Nicara guaanse functionarissen gisteren in Washington verklaard. De Nicaraguaanse regering zei verder dat zij humanitaire hulp aan de opstandelingen in haar land zal toestaan, als een staakt-het-vuren wordt be reikt. Een internationale com missie zou er op moeten toe zien dat de politieke en bur gerlijke rechten van opstande lingen die de wapens neerleg gen worden geëerbiedigd. Volgens Nicaraguaanse rege ringsfunctionarissen zal Orte ga de Amerikaanse president Ronald Reagan deze week een brief schrijven waarin hij om hervatting van de besprekin gen tussen Washington en Ma nagua vraagt. De gesprekken werden drie jaar geleden afge broken. Directe besprekingen met de contra's staan voor volgende week op het programma. Met deze nieuwe initiatieven wil Managua het vredesplan, waarover vijf Middenameri- kaanse landen het vorig jaar augustus eens werden, kracht bijzetten. Maar volgens waar nemers heeft het vredesoffen sief ook tot doel de Ameri kaanse regering de wind uit de zeilen te nemen bij haar po gingen nieuwe fondsen van het Congres los te krijgen voor militaire steun aan de contra's. Tot de creaties van Emanuel Ungaro behoort dit korte ontwerp van witte katoen en met gepofte mouwen. FOTO: AP PARIJSE ZOMERMODE1988: PARIJS De roklengtes blijven de komende zomer wederom ruimschoots bo ven de knie. Dit bleek uit voor-flitsen van de zondag te openen Haute Couture modeshows in Parijs, waar vierentwintig top-ontwer- pers hun nieuwste mode- dromen aan het publiek gaan onthullen. Onder nauwsluitende keurs lijfjes, gewaagde decolleté's en strakke vrouwelijke topjes dartelen de rokken tulpvor- mig, klokkend, gedrapeerd, gefronseld of gelubd. De na drukkelijke uitbundigheid is meer bedoeld als vakantie- en feesttenue dan als alledaagse plunje. Op het gebied van franje en versierselen hebben de couturiers zich niet inge houden; veel kwikjes en strik jes zorgen eveneens voor een levenslustige uitstraling. Ag- gressief brede schouderpartij en hebben daarentegen hun langste tijd gehad. De grote publiekstrekker wordt ongetwijfeld Christian Lacroix. Zijn ritselende japon nen en elegante kostuums maakte hem enkele seizoenen geleden tot de lieveling van de couturewereld. Lacroix zegt dat hij de rokken graag wat langer wil maken, maar dat m ^mm het daarvoor nog te vroeg is. ..De vrouwen beginnen er nu juist aan te wennen om die korte rokken ook écht te dra gen" Erik Mortensen van het mode huis Bal main legt de laatste hand aan. naar hij hoopt, de meest verbluffende avondjur ken van heel Parijs. Maar hij is ook van plan zijn titel „ko ning van de Bermuda shorts" te prolongeren. „Ze zijn im mers veel praktischer dan die minuscule rokjes. Vooral als je gaat zitten merkt hij op. De ontwerpers gunnen het on geduldige publiek een vluchti ge blik achter de schermen met betrekking tot de thema's van hun dromen. Zo zal Tor- rente zich van een Degas-ach- tige ballerina-stijl bedienen, maar zich tevens in marinek ringen bewegen. Feraud en Lanvin voeren de toeschou wers mee naar de romantische wereld van de tuinfeesten. Ungaro hult zijn mannequins in prachtige bloemenmotieven. De ontwerper van Chanel, Karl Lagerfeld, heeft grote plannen met kanten stofjes, vooral in combinatie met tweed. Hoewel de prijskaartjes pas beginnen bij zestiendui zend gulden voor de simpelste jurkjes, bedroeg de totale jaar omzet voor de couture in 1986 ruim honderd miljoen gulden. Een model toont een gebloemde japon, naar een Guy Laroche.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5