„Angst is een slechte raadgever" Maimonides-lyceum mag Aram Brucker weigeren ÊeidóeSouAct/, a mmow<T Hoe groot moet mbo-school zijn GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Schoolwijzer Dees en de gezondheidsz^AG CiidoeSommil VRIIDAG 22 IANUARI 1988 PA(vJ£ Prof. Desmond Connell aartsbisschop van Dublin VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft professor Desmond Connell benoemd lot aartsbisschop van Dublin. Con nell (61) is hoogleraar metafysica en decaan van de sociologi sche en filosofische faculteit van de universiteit van Dublin. Hij volgt de uiterst behoudende aartsbisschop Kevin McNama- ra op, die in april vorig jaar overleed. Ierse bronnen in het Vaticaan toonden zich verrast over de be noeming van een betrekkelijk onbekende academicus, Zij we ten de lange periode tussen de dood van McNamara en de be noeming van Connell aan meningsverschillen tussen de Ierse primaat, kardinaal Tomas O Fiaich, en het Vaticaan. Connell werd in 1951 priester gewijd. Kort daarna werd hij benoemd aan de universiteit van Dublin. Hoofdredacteur Spaans weekblad weg onder druk nuntius MADRID De hoofdredacteur van het katholieke Spaanse weekblad „Vida nueva" (nieuw leven), pater Miguel Lamet, is onder druk van de nuntius in Spanje ontslagen. De nuntius, aartsbisschop Mario Tagliaferri, heeft herhaalde lijk kritiek gefeverd op de in zijn ogen te progressieve koers van het blad. Zo zou „Vida nueva" te veel sympathie hebben voor de bevrijdingstheologie. Tot opvolger is benoemd de voormalige hoofdredacteur van het persbureau EFE, Vincente Guillamon, geestverwant van de behoudende katholieke organisatie Opus Dei. Naast Lamet zijn nog drie van de vier overige leden van de redactie ontsla gen. Bovendien kreeg een reeks medewerkers te horen dat van hun diensten niet langer gebruik zou worden gemaakt Niet de doorn verwondt je, maar je verwondt jezelf aan de doorn Afrikaans spreekwoord Politie belegert polygamisten na bomaanslag MARION. Utah. In de Amerikaanse staat Utah wordt al zes dagen een boer derij belegerd, waar zich een polygame familie heeft ver schanst die een bomaanslag "zou hebben gepleegd op een mormonenkerk in het nabij gelegen plaatsje Marion. In zet is de Goddelijke wraak voor de dood van John Sin ger. wiens wonderbaarlijke wederopstanding door zijn nabestaanden elk moment wordt verwacht. Eerder deze week dropte de politie uit een helikopter een brief bij de boerderij, waarin Addam Swapp en Vickie Sin ger werden gevorderd zich over te geven om zich te ver antwoorden voor het plegen van- de bomaanslag op de kerk. De 44-jange Vickie Singer is de weduwe van John Singer, die in 1979 werd doodgescho ten door de politie, toen hij" een vuurwapen trok bij zijn arrestatie. De 27-jarige Swapp is getrouwd met twee dochters van Singer. Swapp heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor de bomaanslag van zaterdagoch tend op de kerk en noemde de aanslag de Goddelijke wraak voor de dood van zijn schoonvader. Sindsdien wei gert hij met de politie te pra ten. De opzienbarende belegering heeft in Amerika geleid tot hernieuwde aandacht voor de 25.000 tot 35.000 religieuze polygamisten in de Verenig de Staten. Polygamie is in het land ver boden, maar de autoriteiten hebben zich zelden bemoeid met de rrjensen die er om re ligieuze redenen een andere instelling op nahouden. De in 1830 gestichte Mormo nenkerk propageerde polyga mie, omdat God ook de oud testamentische aartsvaders zegende die polygaam waren. In 1890 besloot kerkleider Wil ford Woodruff de polyga mie af te schaffen met een document waarin hij de aan hangers opriep zich bij het huwelijk te houden „aan de wetten van het land". Een aantal Mormonen legde zich echter niet bij het de creet van Woodruff neer en stichtte fundamentalische Mormoonse sekten, die tot de dag van vandaag bestaan. Hoewel de meeste polygamis ten een vreedzaam en onop vallend bestaan leiden, zijn kleine extremistische groep jes al vele jaren met elkaar in oorlog. Verschillende kijk op bezette gebieden AMSTERDAM De Raad van Kerken en het Overleg orgaan van joden en christe nen in Nederland (OJEC) zijn beide bezorgd over de ontwikkelingen in Israël en de bezette gebieden. Beide partijen bekijken de situatie echter vanuit „toch wel erg verschillende" invalshoeken. Daarom was het ook niet „aangelegen" om met een ge zamenlijke verklaring over het Midden Oosten te komen aldus ds. W. van der Zee, se cretaris van de Raad var Kerken. MGR. BLUYSSEN, OUD-BISSCHOP VAN DEN BOSCH: AMBT-DELDEN - „Als de paus u nu eens in Den Bosch zou opbellen en u zou vragen om een per soonlijk advies over de toekomst van de Kerk, welk advies zou U hem dan geven?" Behoed zaam antwoordde mgr. Bluyssen dat hij tegen de paus zou zeggen: „Heilige Vader, ik kom naar Rome. Over de manier waarop ik tegen het een en ander aankijk, wil ik met U onder vier ogen van gedachten wisselen. In Rome kan je openlijk praten, je hoeft er geen blad voor de mond te ne men. Maar ja, wat het Mgr. Bluyssen FOTOiDIJKSTRA dan uitwerkt, is een tweede." Dat zei mgr. Bluyssen, oud bisschop van Den Bosch, ver zorgde gisteravond in Delden tijdens een spreekbeurt. Hij is de enige nog levende bisschop van Nederland die het Tweede Vaticaans Conci lie zelf heeft meegemaakt. Daarover zie hij onder meer ..Het Concilie was een zeer vitaal gebeuren in de Kerk. dat alom veel enthousiasme en hoop wekte, heel bijzon der in ons land. Omdat het nieuwe perspektieven open de, voor het gevoel van tallo zen bevrijdend werkte, en appeleerde aan het persoon lijk geloof". Mgr. Bluyssen erkende dat de hoop is inge zakt en er na het Concilie „grote spanningen en teleur stellingen" zijn opgetreden. Spanningen en teleurstellin gen, die veroorzaakt werden door de onrust en de revolu tionaire woelingen in de wes terse wereld, „een niet te stuiten drang onder Neder landse katholieken om na hun sociale emanccipatie ook een kerkelijke emancipatie te bevechten" en de angst bij bepaalde groeperingen en be langrijke verantwoordelijken •n de Kerk, dat de vernieu wingen van het Concilie zou den leidden tot excessen. Daardoor trachtten zij het verloren terrein te herwin nen. En daardoor ontstonden ook „misverstanden" tussen Rome en Utrecht. „Angst is een slechte leermeesteres. Je komt er niet veel verder mee. Zeker als het positieve ontwikkelingen afbreekt". Mgr. Bluyssen spoorde zijn gehoor aan om, ondanks het veranderde kerkelijke kli maat. met de vernieuwing van het Tweede Vaticaans Concilie door te gaan Als be langrijkste taak zag hij vooral het overwinnen van de pola risatie en de verdeeldheid op alle niveaus in de Kerk en een verbetering van de colle gialiteit. „Ik zou willen dat ik daar een gemakkelijk ant woord op kon geven" En uit eindelijk gaat het er in de Kerk om „hoe de mens van vandaag en deze tijd in zijn bestaan de sporen van God te helpen zien. De sporen van een zorgende, liefhebbende God". Gelovigen moeten el kaar niet verketteren, maar elkaar aanvullen in hun ge loven. Ze zouden elkaar moeten leren te bidden, met elkaar moeten praten over God. en moeten getuigen van wat hen bezielt. Tegen abortus Britse religieuzen in Londen laten hun stem horen („Wij willen een einde aan de stil le holocuast") in de discussie over wel of niet bekor ten van de perio de waarin abor tus mag worden gepleegd in Groot-Brittanië. Vandaag wordt in het parlement gesproken over het voorstel om die periode te bekorten van 28 weken tot 18 we ken. De religieu zen vinden dat abortus helemaal verboden moet worden. FOTO: AP HOGE RAAD DOET UITSPRAAK: DEN HAAG Het joods Maimonides-lyceum te Am sterdam mag de 13-jarige Aram Brucker toelating tot de school weigeren. De Hoge Raad heeft vandaag de vordering van vader Brucker afgewezen. De Hoge Raad vernietigde het arrest van het' gerechtshof in Am sterdam dat in juni had be paald dat de school de jongen moet toelaten Vader Brucker strijdt sinds twee jaar voor de toelating van zijn zoon Aram tot het Maimonides-lyceum. de enige school voor voortgezet onder wijs op joodse grondslag. Aram wordt door het school bestuur niet als joods be schouwd omdat zijn moeder bij een liberale rabbijn tot het jodendom is overgegaan. Vol gens de statuten is de school bedoeld voor onderwijs aan kinderen die overeenkomstig de Halacha (joodse wetten) joods zijn. Het Maimonides- lyceum wordt ook bezocht door kinderen uit liberaal- joodse kring van wie de moe der volgens de orthodoxe in terpretatie van de Halacha wel joods is. Vader Brucker spande in 1986 een kort geding tegen het schoolbestuur aan dat hij in eerste instantie verloor. Het gerechtshof te Amster dam stelde hem in het gelijk. De school vroeg daarna in een spoed kort geding op schorting van de tenuitvoer legging van het vonnis. De rechtbank te Amsterdam er kende dat er op de school een noodsituatie 'van emotionele aard op religieuze gronden ontstaat als de jongen wordt toegelaten. Enkele weken ge leden vernietigde het hof dit vonnis ten dele, maar gaf va der Brucker het advies te wachten tot de uitspraak van de Hoge Raad. Kernvraag De kern van de zaak-Maimo- nides is de vraag: wie is jood. De orthodoxie meent, met de hand op de Tora, dat jood al leen hij is die is geboren uit een joodse moeder of bij een orthodoxe rabbijn tot het jo dendom is toegetreden. Het orthodoxe jodendom erkent het liberale jodendom niet, dus ook geen liberale rabbij nen. Zij hebben,'in orthodox- joodse opvatting, geen be voegdheid iemand tot het jo dendom toe te laten De zaak-Maimonides heeft binnen de toch al zo ver scheurde joodse gemeenschap in Nederland tot diepe ver deeldheid tussen orthodoxen en liberalen ^geleid. Welis waar hebben vorig jaar het (orthodoxe) Nederlands-Is- raëlietisch Kerkgenootschap en het Verbond van Libe raal-Religieuze Joden in een gemeenschappelijke verkla ring aan de vooravond van Jom Kippoer (Grote Ver zoendag) uitgesproken dat de rechtszaal niet de aangewe zen plaats is om de discussie tussen de joodse kerkgenoot schappen te voeren. Deson danks wenste geen van beide partijen, de vader noch de school, de juridische strijd op te geven. Gebedsweek goed voor oecumene in Hongarije BUDAPEST De gebeds- week voor eenheid onder de christenen trekt in Hongarije veel belangstelling. De dien sten in het kader van de ge bedsweek, waar de Hongaar se RK Kerk dit jaar voor het eerst officieel in participeert, worden heel goed bezocht. Dikwijls zijn de kerken zelfs te klein om alle kerkgangers te kunnen herbergen. De aartsbisschop van Eszter- gom, Laszlo Paskai, en de hervormde bisschop dr. Ka- roly Toth hebben in een ge zamenlijke gebedsdienst de gebedsweek. In Gödöllö, een plaats bij Budapest, vertelde de rooms-katholieke priester Jozef Mosgai dat hij vorig jaar in de hervormde kerk had gepredikt. Volgens Mos gai zijn er wegens het zondi ge karakter van mensen na Christus zoveel verschillende kerken ontstaan. Kerkelijke waarnemers in Hongarije verwachten dat de grote belangstelling voor de gebedsweek ertoe zal leiden dat de wrijving tussen de verschillende kerken, vooral die tussen de RK Kerk, ver uit de grootste kerk in Hon garije, en de protestantse ker ken, aanmerkelijk zal afne men. Daarbij verwijzen ze ook naar de recente aankon diging van de staatssecretaris voor godsdienstzaken, Imre Miklós, dat de kerken meer zullen worden ingeschakeld bij de oplossing van maat schappelijke problemen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oostwold (Oldambt), H.Mast te De Lier Gereformeerde Kerken Beroepen te De Wilp, drs.J.B.Hoor- nenborg kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen Nederlands Gereformeerde Ker ken Beroepen te Alkmaar in samenwer king met Zaanstreek-centrum. drs.R.Ganzevoort. pastoraal mede werker aldaar en kandidaat te Wor- merveer, die dit beroep heeft aan genomen. Deze keer aandacht voor twee zaken, die de afgelopen weken mijn aandacht trok ken. Zij hadden betrekking op de verhouding van de PvdA tot het openbaar on derwijs en van het CDA tot de ontwikkelingen in het middelbaar beroepsonderwijs (de SVM-operatie). Het gaat hierbij om uitspraken van de heren Van Kemenade en De Cloe, beiden PvdA, en W. G. van Velzen, CDA. Dr Jos van Kemenade werd onlangs benoemd tot burge meester van Eindhoven. Hij had mede ter gelegenheid daarvan een interview met Bibeb van Vrij Nederland (VN 26-12-'87). Daarbij kwam uiteraard ook het onderwijs ter sprake. Hij is niet erg te spreken over wat op het gebied van cultuurbeleid en onderwijs in de nota „Schuivende Pane len" staat. Een citaat dat de moeite waard is: „Daarbij wordt de voorkeur van de PvdA uitgesproken voor de openbare school. Terwijl de SDAP in 1916 een historische daad stelde door mee te gaan met het opnemen van een bepaling in de Grondwet, openbaar en bijzonder onder wijs gelijk te bekostigen. Zo kwam een einde aan de schoolstrijd die van 1857 tot 1917 heeft geduurd. Door die stellingname in Schuivende Panelen wordt de schoolstrijd opnieuw aangewakkerd". Ik heb de PvdA-nota er nog eens op na gelezen. Zo duide lijk als Van Kemenade het hier zegt. heb ik het er niet in kunnen ontdekken. Maar de tendens is er wel in aan wezig. Ik denk bijvoorbeeld aan deze zin in paragraaf 4.3 in het hoofdstukje over „Waarborgen in onderwijspo litiek": „Pluriformiteit is in Nederland in een wettelijk beschermd „kartel" van levensbeschouwingen geor ganiseerd; competitie komt er nauwelijks aan te pas. De vraag is, of dat zo moet blij ven, zeker indien de over heid de toegang waarborgt tot elke school (publiek of privaat gefinancierd) van diegenen die daartoe zijn ge kwalificeerd". Dat is natuurlijk wel een zin waar heel veel in zit en die vergaande consequenties kan hebben, onder meer vrije toe gankelijkheid een school zou niets meer kunnen doen om de oorspronkelijke identi teit. levensbeschouwing van de onderwijsgever, te hand haven. Oftewel: een andere uitleg van de vrijheid tot het geven van onderwijs dan tot dusverre wordt gehanteerd: het accent zou niet meer ko men bij de onderwijsprodu- cent maar bij de onderwijs- consument. Argumentatie Zeer vermeldenswaard is ook de manier waarop Van Ke menade ons huidige onder wijssysteem verdedigt. Weer een citaat. „Het systeem, dat wij in Nederland hebben vind ik uniek. Er is niemand die het in z'n hoofd zou halen te beweren dat men in dit land één soort krant moet maken. Waarom willen ze zoiets dan wel als het over het onderwijs gaat? Kijk, als scholen te kleinschalig zijn is het wat anders, maar je mag het beginsel niet aantasten. Kinderen hebben het recht op te groeien in een geeste lijk klimaat dat het hunne is. In plaats van die pluriformi teit te bestrijden, moeten we er trots op zijn" Men zal begrijpen, dat ik zo iets met genoegen lees. Het ontzenuwt voor de zoveelste keer weer eens de opvatting van menigeen die in het ver leden in Van Kemenade een bedreiger van het bijzonder onderwijs zag. Ik heb van zeer nabij kunnen constate ren toen ik van 1975-77 nauw met de heer Van Ke menade samenwerkte dat hij er toen al net zo over dacht. Overigens is Schui vende Panelen natuurlijk niet meer dan een discussie nota. En discussie, ook over de positie van de openbare school, is er in de PvdA vol op. Dat bleek ook nog uit de speech van het PvdA-Twee- de Kamerlid De Cloe bij de behandeling van de onder wijsbegroting 1988 op 16 de cember 1987. Een citaat. „Mijn fractie staat niet bij voorbaat afwijzend tegenover gebruik maken van andere vormen van bestuur van openbaar onderwijs, zeker als die kunnen leiden tot meer betrokkenheid voor de ge bruikers. minder bureaucra tie en efficiënter beheer van middelen". Ook een uitspraak om eens te onthouden. SVM Hetzelfde geldt voor de uit spraak die CDA-voorzitter drs. W. G. van Velzen deed op de jaarvergadering van de Protestants-Christelijke On derwijsvakorganisatie op 11 december 1987. Ik citeer het PCO-Magazine van 19-12-'87: ..Opvallend was de uitspraak van de nieuwe CDA-voorzit- ter dat'hij mbo-instituten van 2500 leerlingen te groot vindt. Een maximumnorm van 600 is voor hem wel aan vaardbaar. Deze opvatting van Van Velzen staat haaks op het door het CDA/VVD- kabinet gevoerd beleid dat in het kader van de SVM-ope ratie een maximumnorm van 2500 leerlingen propageert. Als scholen inderdaad een norm van 600 zouden mogen hanteren, zoyden heel wat bijzondere scholen zich geen zorgen hoeven te maken. De uitspraak van Van Velzen wekte nogal wat verbazing". Wat mij nu weer het meest „verbaast" is, dat men zo „verbaasd was" over die uit spraak van Van Velzen. In het wetsontwerp waar het om gaat, staat inderdaad dat j men maar meer dan 600 leerlingen heeft (sectoraal of multi-sectoraal) dit voldoen de is. Die veel hogere aantal len circuleren in een soort papegaaiencircuit, en dan gaat het niet om „wel of niet kunnen bestaan", maar meer om een wat voordeliger ma- door drs. K. de Jong Ozn. nier van bekostiging. Dus: om „de verleiding van de grootschaligheid" waar ik al eens eerder over schreef. Wat Van Velzen hier nu deed was heel gewoon zeg gen: je hoeft niet zo groot te worden als mbo-school, als je maar 600 leerlingen hebt. kun je prima bestaan. Bij navraag werd dit mij ook van departementszijde beves tigd Zo zie je eens, wat zo n pape gaaiencircuit kan uitwerken; bijna paniek om. maar zo groot mogelijk te worden, om de boot vooral niet te missen. ■er! an D jndse Niet alleen met bewonderenswaardige ijver ma^ A een bij tijd en wijle té grote voortvarendheid zoen cretaris Dees van volksgezondheid naar wegen omk aa van onze gezondheidszorg binnen aanvaardbare gka dwingen. Een zó zwaar karwei, dat zijn voorgange ewir in zijn geslaagd het helemaal te klaren. Ook Dee sterf grote moeite mee en loopt daarbij soms zichzelf v< voorbeeld: vóór een kort geding, dat de Landelijke^1 ten Vereniging (LSV) gisteren aanspande over di de dat ziekenfondspatiënten bij elke specialistische beyerg contant 25 gulden moeten betalen, bracht de staatjiinis op de valreep twee wijzigingen aan op die regeling Hu herstelde een technisch schoonheidsfoutje, dor rief voor de kaakchirurg naar 20 gulden omlaag MpT Bij een tarief van 25 gulden zou er méér worden br het al bij de ziekenfondsen geldende tarief, zodi sprake meer zou kunnen zijn van een „bijdrage", lijker was dat Dees tevens liet weten, dat de inning), kening van de eigen bijdragen nog zal worden een ander kader dan het huidige besluit. En juist kelijke regeling was inzet van het kort geding. D mg,— ge/ t diiJ Het mag dan bij tijd en wijle op een wat hap-sn zijn. Dees is in elk geval wel actief bezig. Eerder h) oog laten vallen op de sector geneesmiddelen en i roepsgroep waartoe hij zelf ooit behoorde, die van d kers. In de sfeer van het medicijngebruik wil de sti E taris op termijn een bedrag van meer dan een hak-E afhalen van de rond drie miljard die kwakkelend S nu jaarlijks aan poeders, pillen en drankjes uitgeef In wezen is het recept van Dees erg eenvoudig] dure merkartikelen door even goed werkende, n goedkopere merkloze geneesmiddelen. Per advertj. het kabinet de consument op niet langer genoegen met alles wat de dokter voorschrijft, maar bij de ap' vragen naar vervangende „witte" medicijnen. Ooi spilling moeten worden voorkomen door per recepl hoeveelheden van een medicijn te verlangen. Betei vaker naar de apotheek, dan uiteindelijk een de« dure pillen door het toilet gespoeld. Aanvankelijk had de staatssecretaris de (zie4 s)patiënt die niet de goedkoopste medicijnen zoektI kwaal het prijsverschil uit eigen zak willen laten 1 Ook op dat standpunt is hij, terecht overigens, te Hi men. De kritische consument moet zeker in staat w^el acht voor zijn eigen gezondheid op te komen, maai E kend als het daar om gaat mag niet worden verred iemand voor de toonbank van de apotheek uitvoTgl, staan afdingen. De overmaat aan kennis van de apoye en tevoren van de huisarts maakt zo'n discussi '9(] voorbaat ongelijk. En niemand zal het apothekersrg nemen dat zij, geconfronteerd met een voor hen ^ee nieuw tariefsysteem, proberen in de discussie met lipa ten het onderste uit de kan te halen. Misschien ge^a£ maar wel onvermijdelijke bijwerking. en ;itt( HeT gewijzigde voorstel van Dees houdt in dat vetfra; bij het ziekenfonds per jaar slechts tot een maximuMng gulden hoeven bij te passen indien ze „kiezen" voon re medicijnen dan strikt noodzakelijk is. Gelijktijd dwijnt de medicijnknaak. Een verstandige nuanc^n het plan politiek gesproken haalbaarder maakt, ocigfi ven de farmaceutische industrie en de medische belijke belangenorganisaties mordicus tegen. Met name de Be p die nieuwe geneesmiddelen ontwikkelen en producHe zen dat een run op merkloze artikelen hen flink gaat kosten. ,]ecj finj HeT is begrijpelijk dat de bewindsman weinig vefran heeft in het alternatieve kostenbesparende voorstel Le0n; de farmaceutische bedrijfstak op de proppen is gekdal dat stoelt op een vrijwillige prijsbevriezing. De Netjjep medicijnmakers hebben zich tot nu toe nooit zodanijiar. bewust en klantvriendelijk getoond dat men plotsepP schone beloften maar kan accepteren. Dees is er kenls^| uit bij alle betrokkenen voldoende druk op de keteP' den. Niet zonder succes overigens, want de Landel[m{ cialisten Vereniging heeft zich gisteren bereid yht weer mee te werken aan het in de hand houden vanooi en kosten van de gezondheidszorg, waarmee een eil komen aan de al negen maanden durende opschoil het overleg met de overheid Buien. iv hoogten op reed; DE BILT (KNMI) De sto ring, die vandaag veel regen en sneeuw heeft gebracht, trekt naar Kopenhagen. Ach ter deze storing stroomt nu lucht van het noorden van de oceaan over onze omgeving uit. Deze is vooral in de hogere luchtlagen koud. Het gevolg is dat er gemakkelijk buien tot ontwikkeling zullen komen, die dikwijls niet alleen regen maar ook sneeuw zullen bren gen De wind. die vanmiddag is aangewakkerd tot storm kracht zal morgen in de loop van de dag afnemen. Zondag zal het tamelijk rustig weer zijn. De kans op neerslag blijft de komende dagen vrij groot. Dit kan zowel regen als sneeuw zijn. Ook in het alpen gebied zal in het weekeinde sneeuw vallen. Sneeuwbericht DEN HAAG Sneeuwbericht, sa mengesteld door de ANWB in sa menwerking met het KNMI, naar de situatie van donderdag 21 januari Dicht-bij-huis In de Belgische Ardennen, de Duitse Eifel, Sauerland, Harz en Zwarte Woud geen wintersportmogelijkhe- Alpengcbicd De wintersporlmogelijkheden zijn met name in veel dalen, nog steeds niet optimaal. De mogelijkheden tot langlaufen en afdalingen tot in het dal zijn vaak beperkt of helemaal uit gesloten Enkele Oostenrijkse winter sportplaatsen zijn zelfs door het ont breken van voldoende sneeuw geslo- Ooslenrijk Vorarlberg Tirol Salzburgerland Karinthie Zwitserland Berner Oberland Graubuenden Wallis Frankrijk Savoie Haute Savoie morgenavo t n de noon jp Weersv. Oostenrijk: Aai op si Zwitserland. Noord-Italie Boven de 1.500 meter sneeuw, in de dalen regei Voor meer gedetailleerde uit de genoemde 1; ANWB/KNMI sneeuwlijn Belgische Ardennen/E land/Harz 06 - 910 910 2 Oostenrijk 06 - 910 910 Zwitserland/Frankrijk/Nq/j 06 - 910 910 40 M WEERRAPPORT HEDENMO Een verzicht van de gemiddelde u \J p M 2 K pt \U '5 61

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2