3cidóc Somcwit-? Vacties onthouden goedkeuring ian overeenkomst Endegeest a Uitgelezen opgeruimd STAD OMGEVING pen kind kan nooit te png zi jn voor een boek uziekverzamelgebouw: „slikken of stikken" Geen voorrang woning toewijzing buitenlanders van' - JARIj VRIJDAG 22 JANUARI 1988 PAGINA 11 jtiek op dubbelrol dslid Driessen raampi PvdA, Links Leiden en hebben gisteravond kritiek geuit feit dat het VVD-raadslid me* L. Driessen in november be- |)id is geworden van de Leidse ideratie (LSF). jacties noemden dat onjuist omdat F een orgaan is dat de gemeente- kdviseert. „Er treedt vermenging Telangen op", stelde W. van der (i (PvdA). Mevrouw M. Wijnber- /VD) probeerde de fracties gerust jen met de opmerking dat de libe- |zullen voorkomen dat conflicten |en. „Niemand hoeft zich daarover te maken", verzekerde zij. Leidenaar overvallen LEIDEN Een 43-jarige bewo ner van de Smaragdlaan is gister nacht overvallen door drie perso nen. Zij belden rond twee uur aan en deelden mee dat ze van de politie waren. De man werd be dreigd met een hamer en een mes. De mannen namen geluids apparatuur mee. De bewoner liep licht letsel op aan zijn gezicht en aan zijn arm. Van de daders ont breekt elk spoor. Gistermorgen zijn 48 enveloppen met melkgeld ontvreemd uit een lokaal van ba sisschool De Schakel toen de on derwijzer de ruimte had verlaten om aanwijzingen te geven aan een onderhoudsman. In de enve loppen zat een totaalbedrag van ruim 700 gulden. Fietser kijkt niet uit LEIDEN Een 31-jarige Leidse fietser is gister avond gewond geraakt toen hij vanaf de Rijnsbur- gerweg linksaf sloeg. De 23-jarige bestuurder van een tegemoetkomende auto waarschuwde de man, die toch overstak. De Leidse automobilist kon een aanrijding niet voor komen. De fietser duikel de via de motorkop over het dak van de auto en kwam op het wegdek te recht. Hij is met een hoofdwond overgebracht naar het AZL. Man int 30 mille LEIDEN Een onbekende man heeft begin deze week met behulp van een ongeldig legitimatiebewijs 30.000 gulden geïnd bij een bank aan het Kort Rapenburg. De man stap te daar binnen met de mede deling dat hij directielid was van een Limburgs bedrijf en plotseling geld nodig had. Het personeel van de bank contro leerde het saldo van de firma en gaf de man het geld mee. Gisteren bleek dat er geen vertegenwoordiger van het be drijf in Leiden was geweest en dat de man gebruik had ge maakt van een vals legitima tiebewijs. Jongens slaan man in elkaar LEIDEN Een 34-jari- ge Leidenaar is gister avond rond elf uur in elkaar geslagen op de Haarlemmerstraat. De man werd daar belaagd door een groepje van zes jongens tussen de 12 en 16 jaar. Volgens de politie was er geen aan leiding voor de vecht partij. Agenten hebben geprobeerd de daders te achterhalen, maar dat is niet gelukt. »VDA: COLLEGE GEEFT VEEL TE WEINIG INFORMATIE IIDEN Een aantal icties uit de Leidse ge- f in: leenteraad heeft nog zo- ^eel twijfels over de ^^lrereenkomst over het L^idegeest-project die het Dllege van B en W wil iluiten met de Leidse innemer IBB-Kondor, ~.,at zij daarover ophelde- ling willen hebben voor- 584-nat zij er mee instem- Volgende week worden die "vragen door de wethou- liers D. Tesselaar (volks huisvesting), F. Kuijers (volksgezondheid) en P. Bordewijk (financiën) en directeur J. Bronkhorst van het psychiatrisch zie kenhuis beantwoord in een besloten vergade ring. Het gaat daarbij om een transactie die bij de presentatie van de plan nen door de gemeentebe sturen van Leiden en Oegstgeest werd gepre senteerd als „de deal van de eeuw op het gebied van monumentenzorg". PvdA, CDA en Links Leiden willen in die vergadering ho ren hoe de onderhandelingen met kandidaat-aannemers zijn verlopen. Zo beweert de Leidse makelaar Smitsloo dat hij een veel lucratiever aan bod heeft gedaan. Volgens het college is dat aanbod te laat ingediend. De fracties willen ook meer informatie over de achtergronden van de inhoud van de ontwerp overeenkomst en over ver schillende financiële elemen ten uit het contract, zo maak ten zij gisteravond tijdens een commissievergadering duide lijk. Volgens W. van der Pluym (PvdA) heeft het col lege over deze zaken „veel te weinig informatie" gegeven aan de raadsleden om nu al een besluit te kunnen nemen. Links Leiden betwijfelt of IBB-Kondor de juiste aanne mer is na de slechte ervarin gen die de gemeente met dit bedrijf heeft opgedaan bij de bouw van het Stadsbouw- huis. Dat vertoont vele ge breken. J. Laurier: „We wil len eerst weten of de ge meente enige kans maakt op schadevergoeding en of zeker is dat IBB-Kondor in dit pro ject niet dezelfde fouten maakt als bij het Stadsbouw- huis". Overigens maakt Links Leiden principieel be zwaar tegen de overeen komst, omdat daarin grote stukken grond worden ver kocht. Volgens de ontwerp-overeen- komst koopt en restaureert IBB-Kondor het monumenta le Kasteel Endegeest, de Jel- gersmakliniek en de villa Rijngeest, alle gelegen op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis. Dat is eigendom van de gemeente Leiden, maar ligt op het grondgebied van Oegstgeest. In ruil daar voor mag IBB-Kondor 45 luxe woningen bouwen en appartementen in de Jelgers- makliniek. Van der Pluym had daar voor in de plaats liever sociale woningbouw gezien, maar daartoe was IBB-Kondor niet bereid. Ook koopt IBB-Kondor vijf voormalige dienstwoningen op het terrein van Endegeest. Volgens W. Hettinga (CDA) hadden die eerst te koop moeten worden aangeboden aan de huidige bewoners. „Dat zou niet meer dan fat soenlijk zijn geweest", be toogde hij. Wethouder Tesse laar zegde toe na te denken over de mogelijkheden van huurbescherming. \HEIDENDE JEUGDBIBLIOTHECARESSE KLOEKE: ^DEN „Een kind kan te jong zijn voor een Mevrouw A. Kloeke met met een stem die geen ^spraak lijkt te dulden. Bij- A jaar werkte zij in biblio- .jen in Haarlem, Rotterdam Y de laatste twintig jaar geiden. Gedurende haar baan maakte ze een grote ndering mee: er kwam Is meer belangstelling voor ïugdbibliotheek. Tot groot liegen van mevrouw Kloe- idie niets liever doet dan 1|eren, ouders en onderwij- lieen jeugdboek aanraden. 84-1) nu 61 jaar en treedt ver- 1jgd uit. Vanmiddag neemt [scheid tijdens een receptie |e Burcht. „Ik heb leuk mogen doen en ik hoop zijn vruchten afwerpt", ^*de scheidende jeugdbiblio- i< leuk vond" en omdat het ij interessant leek om met fjsen en boeken te gaanJ i)cen, kwam mevrouw Kloe- ij>p het idee te solliciteren 1? een baan bij de biblio- Uk in Haarlem. Toen me- 1iw Kloeke daar in 1945 11 opleiding begon, zag nie- 1ld het nut in van een jeug- 1 eling. „Die hadden we dan ook niet", vertelt ze. ar was geen subsidie voor", r in de loop der jaren is er 1 e bibliotheken veel veran- Hoe langer mevrouw >ke tussen de rijen boeken hoe meer aandacht er bin- het bibliotheekwezen 1 kwam voor de Jongste lezers. „Men is steeds meer tot de con clusie gekomen dat het belang rijk is dat jonge kinderen met boeken in aanraking komen". Plantage Was er in Haarlem nog geen aparte jeugdafdeling, in Rotter dam, waar mevrouw Kloeke in 1948 terechtkwam, werd heel wat pionierswerk verricht op dit gebied. Kloeke: „We droom den daar echt van een mooie jeugdbibliotheek. Om dat te be- reiken, beseften we dat scholen ook zouden moeten meewer ken. Onderwijzers moesten de kinderen wegwijs maken in boekenland". Zo ontstonden de klassenbezoeken. „Daar is een heleboel uit voortgekomen", weet mevrouw Kloeke. Langzaam maar zeker ontstond het besef dat het belangrijk is dat kinderen lezen en dat er bij de aanschaf van boeken reke ning moet worden gehouden met de wensen van de kinde ren. Toen mevrouw Kloeke in 1967 in dienst kwam bij de Openba re Bibliotheek Leiden, begon ze op de Plantage. „In eep heel klein en oud herenhuis was daar een apart filiaal voor de jeugd. Die afdeling kon niet bij de centrale bibliotheek worden ondergebracht vanwege ruim tegebrek", vertelt de jeugdbi- bliothecaresse. Daar kreeg ze te maken met kinderen die bijna nooit een boek inkeken. „Ze keken veel televisie en ook hun oiiders lazen nauwelijks. Door het televisiekijken wer den de kinderen echter wel overspoeld met informatie, waardoor ze op school weinig opnamen. Met de onderwijzers zijn we toen het lezen van boe ken gaan stimuleren", vertelt Kloeke. In 1980 verhuisde de jeugbi- bliotheek naar de centrale aan de Nieuwstraat en mevrouw Kloeke kreeg een andere op dracht. Ze vertelt: „Ik was niet langer meer het hoofd van de jeugdafdeling maar moest col lecties samenstellen voor kin deren die moeilijk naar de bieb konden komen". Dat waren bijvoorbeeld patiëntjes die in het AZL werden verpleegd of de gehandicapte leerlingen van de Mytylschool. Ook onder hield mevrouw Kloeke het contact met de club- en buurt huizen in de stad. In die tijd toonden ook peuterspeelzalen interesse voor het boek. Mevrouw A. Kloeke: „Het zou heel vervelend zijn als kinderen weer contributie moeten gaan betalen", foto: wim van noort Nieuwsgierig Kloeke: „In het begin was er alleen aandacht voor kinderen tussen zeven en achttien jaar. Men ging ervan uit dat je pas met een boek in aanraking kon komen als je in staat was het te lezen. Dat is later veranderd. Nu weten we dat kinderen al eerder belangstelling voor boe ken hebben. Want een kind is leergierig en nieuwsgierig: het wil meer weten en dan is het goed om het kind een prenten boek in handen te geven. Zo le ren ze hoe de wereld in elkaar zit". Je kunt niet jong genoeg begin nen met „lezen" vindt me vrouw Kloeke. „Voor peuters die veel met boeken in aanra king zijn gekomen is de over gang naar de basisschool niet zo groot. Als er is voorgelezen, dan zijn ze al gewend om naar taal te luisteren en ze hebben leren kijken". Ook als er een bijzondere gebeurtenis nadert, kunnen boeken uitkomst ge ven, beweert Kloeke. „Op die manier kun je bijvoorbeeld dui delijk maken wat een tandarts doet of wat er in een zieken huis gebeurt. Dat werkt beter dan wanneer dat allemaal mondeling moet worden uitge legd". De belangstelling vanuit de bi bliotheken voor het kind is niet het enige wat de afgelopen ja ren is veranderd. Zo moet bij voorbeeld de invloed van tele visie op het lezen niet worden onderschat. Maar mevrouw Kloeke wil niet beweren dat door de komst van dat apparaat het lezen is afgenomen. „De te levisie schudt mensen wakker. Programma's brengen een he leboel zaken dicht bij de kij kers. Er worden veel dingen aangestipt. En daar willen vol wassenen èn kinderen vaak meer van weten. De belangstel ling wordt gewekt, de mensen komen in de bibliothèek boe ken uitzoeken over een onder werp dat in een televisiepro gramma aan de orde is ge weest". Van Marxveldt Ook de voorkeur voor kinder boekenschrijvers is in de loop der tijd anders geworden. Maar mevrouw Kloeke spreekt lie ver van verschuivingen dan van veranderingen. „Het gaat heel langzaam", vindt zij. Oor logsboeken zijn volgens haar altijd populair geweest. En be paalde boeken „blijven ge woon". Als voorbeeld van een populaire schrijfster noemt ze Cissy van Marxveldt. „Boeken van haar worden nog altijd ge lezen". Kinderboeken van de Engelse auteur Roald Dahl en de boeken van Thea Beekman gaan de laatste tijd als zoete koekjes over de toonbank van de Leidse bibliotheek, zegt me vrouw Kloeke. De laatste tijd krijgen de biblio theken steeds meer te maken met bezuinigingen. „Het zou heel vervelend zijn als kinde ren weer moeten gaan betalen voor het lenen van boeken van de bibliotheek", meent Kloeke. „Ik heb in het filiaal op de Plantage gemerkt wat de con sequenties daarvan zijn: kinde ren uit de betere milieus be taalden grif. maar anderen konden geen lid worden van de bibliotheek. Er ontstond een kloof. Dat merkte ik ook tij dens klassenbezoeken. Bepaal de kinderen dachten: Ik luister niet naar wat die mevrouw vertelt, want ik kan toch geen boeken lenen van de biblio theek. Het probleem viel weg toen er een einde kwam aan de contributieheffing voor jeugdi ge leden. Toen voelden Mie kinderen uit de klas zich be trokken bij de bibliotheek". JANET VAN DIJK 3EN „Slikken of 5ken", onder dat motto ~—fet snel een besluit val- over de bouw van een ziekverzamelgebouw het industrieterrein De iard. De verenigingen het gebouw moeten in gebruiken voelen h voor het blok gezet, dersom dreigt de ge ënte als er niet snel rdt besloten 735.000 Iden aan rijkssubsidie s te lopen, waardoor Igens wethouder D. LJselaar qqL voor Leiden Bdt dat het nu „slikken stikken" is en er snel r*fl besluit moet vallen. M bleek gisteravond tijdens 1 inderhaast belegde extra ■^■gadering van de commissie ^tuur. Wethouder Tesselaar de rijkssubsidie in de wacht te slepen. Die subsidie is geba seerd op de „terugploeg- regeling", ter stimulering van werkgelegenheid. Sociale Za ken zou Leiden al te kennen hebben gegeven dat wil de subsidie worden uitgekeerd, het gebouw er in juni moet staan. Het gebouw zal 3,5 miljoen gulden kosten. Daarvan komt 1,65 miljoen van de gemeente. Na vereffening met subsidies resteert een gat van 1,15 mil joen gulden dat de muziekver enigingen naar rato van het ledental moeten opbrengen. Tesselaar stelt daarvoor een huurkoopregeling in het voor uitzicht. De gemeente schiet dan het geld voor en de vere nigingen betalen het met rente terug. Pas als alles is terugbe taald zijn de verenigingen, die in de tussentijd wel alle onder houdskosten dragen, eigenaar van het pand. Het doorgaan van die trans actie hangt niet alleen van de verenigingen af, maar ook van het Rijk. Omdat Leiden arm lastig is. moet van die kant toestemming komen. Gisteravond bleek overigens dat de verenigingen en ge meente het nog niet eens zijn. Zo is er verschil van mening over het rentepeil. De vereni gingen moeten bij een ge meentelijke lening zeven pro cent betalen. Volgens woord voerder H.J. Vlaming van de muziekverenigingen zullen zij niet verder gaan dan zes pro cent. Een percentage dat eerder door Tesselaar in ge sprekken was genoemd. Tesse laar heeft daar wat andere te gemoetkomingen tegenoverge steld. Daarover uitte Vlaming slechts ontevredenheid en de suggestie dat, een bank mis schien goedkoper is. Vlaming wees erop dat tot voor kort een huurprijs van 20 gulden per vierkante meter voor de verenigingen als maximum gold. De huurkoop regeling komt neer op vaste lasten van 80.000 gulden per jaar, omgerekend 47 gulden per vierkante meter plus on derhoudskosten, samen ruim 60 gulden. De verenigingen betalen nu minimale huren voor uiterst slechte onderko mens. De muziekverenigingen, waar van sommige wel over reser ves beschikken, kunnen vol gens Vlaming van hun leden geen grote bijdragen verwach ten. „Bij ons zitten de minder- tot minstdraagkrachtigen. De mensen die geen opleiding aan de muziekschool kunnen beta len." Dat de verenigingen toch overwegen dergelijke zware lasten op hun nek te nemen, komt volgens Vlaming doordat er weinig anders overblijft „Als we nu geen ja zeggen, kan het nog jaren duren voor zich weer een kans voordoet". De leden van de commissie steunden na enige aarzeling niettemin wethouder Tesselaar toen de vraag werd opgewor pen of het college door moet gaan met de plannen voor het muziekcentrum. Stichting zoekt sponsors voor Kunst en Genoegen LEIDEN Muziekvereniging Kunst en Genoegen heeft een stichting in het leven geroepen om sponsors te zoe ken in de hoop het muziekverzamelgebouw op De Waard betaalbaarder te maken. De activiteiten van deze stich ting „Vrienden van Kunst en Genoegen" hebben volgens secretaris H.J. Vlaming echter voorlopig maar weinig op geleverd. Kunst en Genoegen heeft voor een stichting ge kozen om risico's te spreiden. „Het is minder erg als een stichting failliet gaat, dan wanneer dat de vereniging ge beurt", zo zei Vlaming gisteravond. De stichting is augus tus vorig jaar opgericht toen de plannen voor een nieuw onderkomen voor de muziekverenigingen serieus leken te worden. Als een van de eerste activiteiten is het Leidse bedrijfsleven aangeschreven. Dat heeft echter vrij mas saal geen gehoor gegeven. Vlaming: „De resultaten zijn niet om over naar huis te schrijven". Vlaming zei giste ren de vergelijking van wethouder Tesselaar met de fondsenwerving door sportclubs misplaatst te vinden. Hij wees daarbij op de mogelijkheden die bijvoorbeeld voetbalclubs hebben voor sponsoring en reclameborden. „Bovendien spelen zij elke week een wedstrijd en bieden daarmee steeds een nieuw produkt aan. Dat is voor ons nu eenmaal onmogelijk". De leerlingen van groep 6/7 van de Leidse Houtschool poseren trots met het door hen gemaakte boekje, foto: wim van noort Leerlingen Leidse Houtschool schrijven en tekenen boek LEIDEN Weinig kinderen van de basisschool zullen zich erop kunnen beroemen dat ze een boek hebben getekend en geschreven dat ook nog eens wordt verkocht. De leerlingen van groep 6/7 van de Leidse Houtschool zijn daar wel in ge slaagd. Aan het eind van het vorige schooljaar schreven ze elk om de beurt een stukje aan een sprookje, met de titel „Het doorzichtige paard". Bij dat verhaal maakte elke leerling bovendien nog een tekening, zodat het hele verhaal ook nog is geïllustreerd. Leerkracht Fop Kaliswaard zorgde ervoor dat het verhaM werd uitgetikt. Daarbij werden alleen de spel fouten verbeterd, de stijl van de kinderen bleef hetzelfde. Het boekje dat daarna van het verhaal is gemaakt, wordt in middels op de school tegen kostprijs te koop aangeboden. De door de leerlingen zelf ge maakte reclame affiches „Leuk boek, moet je kopen ioh"zullen er zeker toe heb ben bijgedragen dat er inmid dels een flink aantal namen op de intekenlijst voor het boek voorkomt. De enthousiaste reacties waren voor Fop KMiswaard aanlei ding exemplaren van het boek naar echte uitgevers te sturen, maar die hebben daar nog niet op gereageerd. Belangstellen den van buiten kunnen het 53 pagina's tellende boekje bij de Leidse Houtschool (Adriaan Pauwstraat 1, telefoon 174415) bestellen. Zendvergunning Omroep Rijnland LEIDEN/HILVERSUM Het Commissariaat voor de Me dia heeft gisteren de eerste zendvergunningen afgegeven voor lokale omroep via de ether. Van de honderd aanvragen bij het commissariaat werden er twintig gehonoreerd. Een daarvan is Omroep Rijnland. Voorzitter J R. van Leeuwen nam gisteren de zendvergunning in ontvangst. Etherradio was tot nu toe alleen weggelegd voor landelijke en regionale omroep alsmede - zij het illegaal - de plaatselij ke piraten. Omroep Rijnland mocht al enige tijd bij wijze van proef (met Landsmeer en Utrecht) via de ether uitzen den. Die proef is inmiddels succesvol gebleken, zodat thans op grotere schaal zendmogelijkheden via de ether zijn gerea liseerd. Sporters over homoseksualiteit LEIDEN Twee vertegen woordigers uit de sportwe reld en de Leidse wethouder D. Tesselaar zijn zondagmid dag te gast in de praatshow van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit. Voetbal scheidsrechter Ignace van Swieten en hoogspringer Erik Rollenberg zullen in de show aan het woord koirjen over de positie van homo's in de sportwereld. Wethouder Tesselaar die onder andere sportzaken in zijn portefeuil le heeft, zal zondag ook naar actuele zaken in de gemeen tepolitiek worden gevraagd. De bijeenkomst heeft plaats in het LWH-pand, Lange- gracht 65 en begint om 15.30 uur. De toegang is gratis. LEIDEN De gemeente Lei den geeft inwoners van bui tenlandse afkomst in geen en kele wijk voorrang bij woning toewijzing. Wethouder D. Tes selaar (volkshuisvesting) wees deze suggestie van de PvdA gisteravond af in een commis sievergadering. Volgens Tesse laar zou dat principieel strijdig zijn met het streven van het college van B en W woningen zo eerlijk en zakelijk mogelijk te verdelen over inwoners van Leiden. Tesselaar constateerde dat steeds meer mensen een woning in Leiden Noord en Groenoord afwijzen omdat daar buitenlanders wonen Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Naam: Adres Postcode/plaats: TeleJoon:(voor controle bezorging)i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de krantenhanger naar: NaamVoorletters: Adres Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). I CeicbcSouaant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11