België leverde Pakistan ;ennis voor atoombom" NAVO KAN ZONDER KERNWAPENS „Duiven" bedreigen eenheid in Likud-blok Ectdócëöüöotïr EUWE BESCHULDIGINGEN INNUKEM-SCHANDAAL: [itstel gevraagd in joces Bende Nijvel Feodaal heerser folterde zijn slaven in Sovjetunie paTENLAND DONDERDAG 21 JANUARI 1988 PAGINA 5 ■He landbouw jaren last isjernobyl f4 De gevolgen van de kern- Tsjernobyl zijn voor de Britse ïonkergjeel ernstiger dan de regering hen plete hfcrgespiegeld. Beperkingen op bij- ndustrÉI slachten van schapen zullen in de s» delen van het land waarschijn- orst infe de komende dertig jaar van robleennoeten blijven. Dat zegt de Britse eft geering van Landeigenaren in een dat h; verschenen rapport. Volgens an blijfeft de regering de aanvankelijke beeldvan de ramp in april 1986 schro- oudenpnderschat. Op veel weilanden. p het noorden van Wales, Schot binder, Engeland, wordt nog steeds een ysmanstoge concentratie cesium gemeten. rond t volgeL.— chte tisemief' et waa^ i. drie n Zestien miljoen valse dollars in VS HOUSTON De autoriteiten in Houston in de Amerikaanse staat Texas hebben beslag ge legd op vals geld ter waarde van meer dan zestien miljoen dollar, de grootste vangst uit de geschiedenis. De 16.660.000 dollar in valse coupures met een gewicht van meer dan vijfhonderd kilo werden aan getroffen in de garage van een huis in Houston. Daar stonden ook drie drukpersen en ander materieel voor het maken van vals geld. Amal-militie heft beleg kampen op BAYRUT Strijders van de sji'itische Amal-mi litie hebben de drie jaar oude belegering van de Palestijnse vluchtelingenkampen Shatila en Bour Barajneh, ten zuiden van Bayrut, opgeheven. Sy rische troepen namen stellingen rond de kampen over. Volgens de Amal is het beleg beëindigd als „eerbewijs aan de Palestijnse demonstranten in de door Israël bezette gebieden" De blokkade van de Palestijnse kampen werd in mei 1985 in gesteld om te trachten de machtsbasis van PLO- leider Arafat in te perken. De zogenoemde ..oor log der kampen" tussen de Amal en de Palestij- nen kostte tot vorig jaar april zeker 2.500 men senlevens en leidde tot hongersnood in de kam pen. De Palestijnse mannen konden het kamp drie jaar niet verlaten uit vrees door Amal-strij- ders te worden gedood of ontvoerd. „AMERAZIATEN,, MOGEN NAAR VS BANGKOK De Verenigde Staten en Vietnam zijn in principe overeengeko men om de komende twee jaar alle kin deren die tijdens de Vietnamoorlog door Amerikaanse militairen bij Vietnamese vrouwen zijn verwekt de gelegenheid te geven tot vestiging in de VS. Hierdoor zullen naar schatting 8.000 tot 12.000 zo genaamde Ameraziaten en zo'n 20.000 naaste familieleden uit Vietnam vertrek ken. Tot dusverre hebben ongeveer 4.000 Ameraziaten zich in de VS gevestigd. De kinderen die nu nog naar de VS komen, zijn ten minste 17 jaar oud. In de geval len waar het mogelijk is de vader te ach terhalen, zal de regering contact met hen opnemen en hun de kans geven de kin deren te adopteren. Resten van mammoet met smakelijk vlees MOSKOU Goudmijnwerkers in het verre oosten van de Sovjetunie hebben de resten gevonden van een voorhistorische mammoet waarvan het vlees er nog zo goed uitzag dat het eetbaar leek, berichtte Radio Moskou gisteren. De 4.3 meter lange mammoet, die 32.000 jaar geleden werd gedood, werd op de goudvelden van Bilibin op het schiereiland Tsjoe- kotka uit bevroren grond opgegraven door een bulldozer. De mijnwerkers stonden versteld van de goede kwali teit van het vlees en zij hadden even de aanvechting om er een smakelijke hachee van te maken, volgens de plaatselijke overheid die zich over het kadaver ontfermde. VS willen Italië 72 F-16's schenken ROME De Amerikaanse regering is bereid Italië 72 F-16- jachtbommenwerpers te schen ken. De vliegtuigen, die nu nog in Spanje gesta tioneerd zijn, moeten binnen drie jaar uit dat land worden teruggetrokken. De Italianen krij gen de kapitale vliegtuigen echter niet voor niets. Als tegenprestatie moet Italië afzien van ook wordt deelgenomen door West- Duitsland, Engeland en Spanje. De VS doen al les om dit project de grond in te boren, omdat zij vrezen dat het Europese vliegtuig een grote concurrent zal worden van de nieuwe F-18 van McDonnel Douglas. De Amerikanen vinden overdracht van de toestellen aan Italië boven dien een prima oplossing voor een betere ver dediging van de als zwak beschouwde zuidoost flank van de NAVO. te bes» i luncr us Mij r prate I wetej ieerst") 1 hPt^'onze correspondent) dermifSEL - België rij Ni Pakistan in de af- ?rhaal|en jaren onbedoeld de sjjnnis geleverd voor !°g."'}oductie van atoom- e Actins- De eontacten jen heil kabinetsleden, het Je hetucleaire technologie wee a«cialiseerde bedrijfs- Ïaalfï en de universitei- en vafïn veel te hecht ge" Ie hetfl- lengtes de stelling van de Bel- SP-Kamerleden De aëe Pllier en Sleeckx. Beide [eren jemenergie gespeciali- lun oje volksvertegenwoordi- lten Shebbenhun beweringen e hu[^orgen op een persconfe- Sonjap nader onderbouwd, mindkffjciele zijde zijn de be- I" Mdigingen van beide par- ienserntariers inmiddels reso- s netontkend. Minister Zowel stonier Tindemans van Bui- °Pstajndse Zaken als staatsse- dat fyis Aerts (energie) bena- doodslten dat voor een derge- 1 »k J kennisoverdracht geen metroj bewijs is. „Maar het •ht int bepaalde groepen nu ht valval goed uit op dit mo- t zoveel mogelijk geruch- EWfcond te strooien", aldus ArBatselier en Sleeckx, die •n dat België nu onmid dellijk besluit af te zien van de bouw van een nieuwe, 1200 MegaWatt zware kern centrale bij Doel verwijzen in een nota naar de missie die minister van buitenlandse handel De Croo begin '87 naar Pakistan ondernam. De liberale bewindsman had daar contacten met rege ringsvertegenwoordigers en specialisten uit de nucleaire wetenschap en industrie. Maar al langer was er een nauwe betrokkenheid van Belgische bedrijven en uni versitaire instellingen bij de ontwikkeling van de nucleai re technologie in Pakistan. Die samenwerking leidde ook tot de plaatsing van een groot aantal Pakistaanse sta giaires in het in opspraak ge raakte Studiecentrum voor Kernenergie in Mol. Ook Europarlementariër Staes, voorheen zeer actief in de particuliere milieubewe ging, wees er al op dat deze Pakistaanse studenten van tijd tot tijd „met armen vol fotokopieën" hun stageplaats verlieten. Maar hij gaat niet zover als zijn sociaal-demo cratische collegae in het Bel gische parlement, daaruit zonder meer te concluderen dat België Pakistan kennis voor het niet-vreedzaam ge bruik van atoomsplijting heeft aangereikt. Nederland De beweringen van Staes dat ook Nederlandse bedrijven of instellingen betrokken zijn bij het Westduits-Belgische schandaal rond kernsplijt stoffen en radioactief afval, zijn inmiddels ten stelligste weersproken door iedereen, die iets te maken heeft met de verwerking of het trans port van kernmateriaal of de afvalprodukten ervan. Het Ministerie van Economi sche Zaken, dat de verant woordelijk heeft voor de energievoorziening en dus ook de kerncentrales, zegt geen enkele aanwijzing te hebben dat Nederland op enigerlei wijze betrokken is bij de beweerde illegale han del of transport. Het Neder lands-Westduits-Britse con sortium Urenco in Almelo voor de verrijking van urani um heeft volgens het minis terie geen connecties met de Westduitse firma Nukem. Wel werd aan Urenco in 1974 door de Pakistaanse atoom deskundige Abdel Khan ge heime informatie over urani umverrijking ontfutseld. Khan, die een spion bleek te zijn, werd in eigen land ge huldigd en in Nederland bij verstek tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. Een directe link met de Nu- kem-affaire, waarbij in elk geval 16 kilo atoomafval is zoekgeraakt, is er ook vol gens het ministerie van mi lieubeheer niet. De Europese organisatie voor atoomener gie Euratom en het interna tionale agentschap voor kernenergie IAEA, die bei den controle uitoefenen op het vervoer van splijtstofma teriaal, hebben in Nederland evenmin onregelmatigheden ontdekt. De door Staes ge noemde dochtermaatschappij „Smet Jet" in Barendrecht die bij de Nukem-affaire be trokken zou zijn houdt zich volgens de directeur van dit bedrijf alleen bezig met schoonmaakwerkzaamheden, „en zeker niet met radioac tief afval". Controle In het Europees Parlement is een spoeddebat dat vandaag aan het kernafvalschandaal zou worden gewijd van de agenda afgevoerd, nadat eerder deze week in Straats burg al werd besloten tot de instelling van een eigen en quêtecommissie. Dit onder- zoekscomité werkt los* van het team deskundigen dat de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, deze week al naar Mol heeft gestuurd, en dat morgen de Bondsrepubliek aandoet. In Brussel tenslotte vindt vandaag hernieuwd overleg plaats tussen de Westduitse milieuminister Töpfer en de staatssecretarissen Smet (Mi lieu) en Aerts (Energie). Het overleg met Smet is bedoeld om af te spreken onder wel ke voorwaarden de 231 vaten plutoniumhoudend Belgisch afval die momenteel in de Bondsrepubliek liggen, terug naar België kunnen worden getransporteerd. Het Westduitse kabinet kwam gisteren na een uitge breid spoedoverleg tot de conclusie dat er geen bewij zen zijn voor de vermeende levering van splijtbaar mate riaal aan Pakistan en/of Li bië. Dinsdag werd al duide lijk dat deze berichten geba seerd waren op geruchten die een journalist had doorge speeld naar de deelstaatmi nister van milieu in Hessen. De regeringspartijen CDU/C- SU en FDP zijn overeenge komen een parlementaire en quêtecommissie te benoemen die voor volledige ophelde ring moet zorgen. Jr L ij. n0|e zogeheten Bende van strevi heeft de verdediging louwd1 u'tste' voor onbepaal- roer I gevraagd. Aanleiding n Ndverzoek z«jn de verras- hebfcx verklaringen van de naaronderzoeksrechter ziin r6r' ^'e ^et onderzoek ii opruwe we°ding zouden lams P 8even- 'St bufert zorgde gisteren iinanfrote °Pschudding toen ireefP verhand legde tussen de supermarktover vallen uit 1982, waarvoor de zogeheten Borinage-groep nu terecht staat, en de moord op een manager van de Luikse wapenfabriek FN, Juan Men- dez, vier jaar later. Hoofdver dachte Michel Cocu en zijn vijf handlangers zaten toen al ach ter de tralies. Verbindend element in deze zaken is een pistool dat vrijdag boven water is gekomen. Het wapen was verborgen in een pan ingevroren tomatensaus, in de woning van een ex-rijks wachter die al enige tijd vast zit in verband met de moord op Mendez. Hij kreeg vrijdag gezelschap van zijn vriend en voormalig collega C. Armory, die zich enige tijd blijkt te hebben beziggehouden met het N ijvel-onderzoek. Een en ander bevestigt het bange vermoeden dat er direc te lijnen lopen van de bende naar het gerechtelijk apparaat in België. Het mag met andere woorden niet worden uitgeslo ten dat het onderzoek in deze zaak gedeeltelijk in handen is geweest van de daders zelf. Of het proces, dat drie weken zou gaan duren, inderdaad wordt verdaagd zou vandaag beslist worden. Over de motie ven voor het uitgesproken ge welddadige optreden van de bende, dat in 1985 een hoogte punt bereikte met overvallen op de supermarkten in onder meer Overijsse en Aalst, tast men nog steeds volledig in het duister. Lachende sneeuwman Het gebrek aan sneeuw deze winter maakt de mensen vindingrijk. Deze na- maak-sneeuwman bij Zürich draait z'n kop om als mensen aan hem voorbijgaan en giert het werkelijk uit van het lachen, dank zij de lachzak die in zijn buik is verbor gen. Welke echte sneeuwman doet dat na? FOTO: EPA •>1 ïure tlINGTON Vijf li voordat in de Ame- inse Senaat het debat it over de ratificatie het INF-vërdrag, e^le I de subcommissie Spuide strijdkrachten la- ing i^eten dat het bondge- Pas ichap in geval van - rei)g met de landen van in tel het Warschau Pact kan winnen, zonder de inzet van kernwapens. Volgens het rapport moeten tijdens de discussies over het militaire evenwicht in Europa meer zaken betrokken worden dan een eenvoudige numerie ke superioriteit van het War schau Pact in de verschillende categorieën wapens. Critici van het INF-verdrag hebben altijd gezegd dat de NAVO door de afschaffing van de kernraketten voor de middel lange afstand in Europa veel kwestbaarder wordt, omdat het Warschau Pact op de over blijvende terreinen een nume riek overwicht heeft. Maar DE EDELE ELFEN volgens senator Carl Levin is de ware krachtsverhouding niet het resultaat van „zomaar een eenvoudige optelsom". Als voorbeeld noemt hij dat de Sovjetunie en haar bondgeno ten drie keer zoveel tanks hebben dan de NAVO. Maar de meeste tanks aan de oostzij de zijn van veel oudere make lij dan de tanks van de NAVO-landen. Het westerse bondgenootschap heeft vol gens de senatoren als belang rijkste pluspunten: de betere kwaliteit van de wapens, de bereidheid van de troepen een oorlog in te trekken, de kwali teit van de troepen, de be trouwbaarheid van de bondge noten en de industriële sterk te. (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions MOSKOU Het voormalige hoofd van een landbouwcomplex in Uzbekistan in de Sovjetunie zal worden veroordeeld voor het oprichten van een eigen feodaal systeem. De man had een eigen rechtbank en liet een ondergrondse gevangenis bouwen. Werk nemers van het collectief werden als slaven behandeld en wie tegensputterde werd door het privélegertje van de man wel mo res geleerd. Het Russische weekblad Literaturnaya Gazeta publiceerde giste ren delen uit het onderzoek naar deze zaak. Akhmadzhan Ady- lov verzamelde arbeiders, managers van boerderijen en „nutte loze mensen" om zich heen voor het zware werk in de onder grondse gevangenis. De persoonlijke rechtbank van Adylov ver oordeelde mensen tot dwangarbeid van 12 tot 15 uur per dag, aldus het onderzoek. De verhalen die getuigen vertelden waren afschuwelijk, aldus het weekblad. Zo had Adylov de gewoonte iemand die volgens hem straf had verdiend een heet ijzer op de huid te zetten en zwangere vrouwen af te ranselen. Hij dwong oude mannen voor zich te buigen alsof hij een god was, met de handen over de borst gekruist. De man wenste met Allah Akhbar (God is groot) te worden aangesproken. Volgens Literatoernaja Gazeta had Adilov 15 huizen op het land, een stal met volbloeds, een mobie le keuken met altijd een lam klaar om geslacht te worden en talrijke vriendinnen. Adylov werd in 1984 gearresteerd. Het onderzoek is nog steeds niet afgerond, maar hij zal nu spoedig worden berecht, aldus de Literaturnaya Gazeta. Ook gisteren was het op verscheidene plaatsen in de bezette gebieden onrustig. In Jeruzalem raakte een Palestijnse jongen gewond toen hij werd aangereden door een jeep. waarvan de be stuurder de macht over het stuur verloor omdat hij door een steen werd getroffen. FOTO EPA JERUZALEM Het we kenlange protest van de Palestijnse bewoners in de door Israël bezette gebie den lijkt ingrijpende ge volgen te krijgen binnen het rechtse Likud-blok van premier Shamir. Ter wijl de regeringsleider vasthoudt aan de „harde lijn" zijn er steeds meer „afvallige" partijgenoten, die pleiten voor volledige terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden, in ruil voor veilige grenzen. Een van de eerste „afvalli gen" was de burgemeester van Tel Aviv, generaal Shlo- mo Lahat. Hij verklaarde dat Israël „alle gebieden aan ko ning Husayn moet terugge ven". „Men wil dat ik me al leen bezig houd met de pro blemen in mijn gemeente en niet die van de nationale po litiek. Maar, als men mijn standpunt vraagt, geef ik dat en niemand brengt me tot zwijgen", aldus Lahat. Hij is niet het enige vooraan staande lid van het Likud- blok die niet langer geheim maakt van zijn kritiek op de politieke lijn van premier Shamir. De uitlatingen van deze „duiven" (voorstanders van de minder harde lijn) hebben op hun beurt weer kritiek opgeroepen vanuit het puur-conservatieve kamp. „Dergelijke voorstel len staan gelijk aan het opge ven van ons vaderland", al dus een van de woedende re acties. Ook premier Shamir heeft de houding van de „duiven" ernstig bekriti seerd. Het Likud-blok, dat voor de verkiezingen van 1977 werd gesticht, is tegen elk territo riaal compromis voor het ge bied ten westen van de rivier de Jordaan en wil in het ka der van de akkoorden van Camp David, die in 1978 werden gesloten met Egypte, slechts weten van een „ad ministratief zelfbestuur" voor de Palestijnen in de be zette gebieden. Maar ook binnen de Arbei derspartij, de huidige coali tiegenoot van Likud, zijn er tegenstellingen. Minister van defensie Rabin geldt als een vertegenwoordiger van de harde lijn, zijn college van buitenlandse zaken Peres is de voorman van de gematig de stroming. De positie van Rabin bleek gisteren opnieuw in het Is raëlische parlement. Tijdens een debat over het optreden van het leger tegen de Pale stijnse demonstranten ver klaarde Rabin dat zijn solda ten een nieuwe tactiek vol gen. Die komt er op neer dat Palestijnse demonstranten met knuppels in elkaar worden geslagen. Ook mas sale uitgaansverboden gelden als wapen tegen het geweld Rabin: „De eerste prioriteit van de veiligheidstroepen is het gebruik van macht, kracht en in elkaar slaan om demonstraties en geweld te voorkomen. En ik conclu deer dat het aantal betogin gen is teruggelopen Dit is het beleid en we zullen dat handhaven tot de rust is te ruggekeerd, en die zal terug keren. Van slagen en stom pen gaat niemand dood en er zijn ook minder gewonden" Volgens VN-functionarissen in Gaza patrouilleerden gis teren met honkbalknuppels gewapende soldaten door de kampen in de Gazastrook. Daarbij werden meer dan vijftig inwoners van het Palestijnse vluchtelingen kamp Jabalya volgens VN- bronnen in elkaar geslagen. Een Reuter-verslaggever zag hoe soldaten met stokken in het kamp Kadurah bij Ra- mallah op de westelijke Jor- daanoever deuren insloegen, Arabische jongeren naar bui ten sleurden en hen dwon gen de barricaden in de stra ten op te ruimen. Waar minister Rabin kiest voor de politiek van de „ijze ren vuist", heeft minister Pe res zijn hoop gezet op ver vroegde verkiezingen, waar bij de Israëlische bevolking een oordeel zou moeten ge ven over het te volgen be leid. „De huidige regering nadert haar einde. God zij dank", aldus leidde Peres gisteren min of meer de verkiezings campagne in. De verkiezin gen staan nog voor novem ber op het programma, maar Peres is er veel aan gelegen om ze eerder te laten plaats vinden. Intussen blijven de winkels in het Arabische oosten van Jeruzalem dicht, als gevolg van de staking van de mid denstand. Israël heeft ermee gedreigd de winkeliers met geweld te dwingen hun deu ren te openen, als zij hun ac tie niet snel afblazen. Aan Israëls noordgrens dron gen gistermorgen drie Pale stijnse guerrillastrijders van uit Libanon binnen, nadat zij de hekwerken aan de grens hadden doorgeknipt. Ze wa ren op weg om „in opdracht van PLO-leider Arafat per soonlijk" een aanval uit te voeren, aldus een Palestijnse woordvoerder in Bayrut. De Palestijnen stuitten echter op een Israëlische patrouille en werden na een vuurgevecht gedood.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5