Terug naar Auschwitz om herhaling te voorkomen S3 „Laten we zonder haat uiteen gaan HP deËPEi; uit de weekblad ELSEVIER £ewióe Souio/rit VVD-nota: kritiek op functioneren democratie Ministers weigeren informatie over personen dossiers „ANTI-SEMITISME LIGT ALS TIJDBOM ONDER SAMENLEVING" BEUL VAN OMMEN NA PROCES: Tsj tl DE TIJD BINNENLAND DONDERDAG 21 JANUARI SPAC[£ DEN HAAG Het aantal leden van de Tweede Kamer (nu 150) moet worden beperkt tot 100. In de Eerste Kamer moet het aan tal senatoren worden verminderd van 75 naar 50. De macht van het ambtelijk apparaat moet zonodig via aanpassing van de rechtspositie worden teruggedrongen en ministers moeten op hun departement meer te vertellen krijgen. De politieke verant woordelijkheid moet weer bij de individuele ministers terecht komen. zodat het heengaan of wegzenden van een minister niet per definitie gelijk staat aan een kabinetscrisis. Dit zijn enkele priemende zaken, die een gezaghebbende VVD-commissie onder leiding van het oud-kamerlid Geurtsen heeft aangesneden in de nota Liberaal Bestek '90. De nota is vanmiddag aangeboden aan partijvoorzitter Ginjaar. In het Liberaal Bestek *90. bedoeld als discussienota voor de partij om te komen tot een nieuw beginsel programma. laat de VVD-commissie zich uiterst kritisch uit over hel huidige functioneren van het parlement. De VVD-com missie meent dat de vergroting van het aantal Kamerleden, alleen maar averechts heeft gewerkt. Meer vrouwen studeren af NIJMEGEN Hut aantal vrouwen dat met succes een universitaire studie afrondt is sinds 1967 aanmerkelijk groter geworden, terwijl onder man nelijke studenten het studie rendement slechter is gewor den. Dat blijkt uit een onder zoek van drs. R. Reerink waarop zij vandaag is gepro moveerd aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. In de afgelopen twintig jaar is het aantal vrouwelijke studenten in Nijmegen verdrievoudigd. De studierichtingen binnen de letterenfaculteit en binnen de sociale wetenschappen blijken onder vrouwen het populairst. Plakstrook De even ingedommel de chauffeur van een Zwitserse vrachtwa gencombinatie zag gistermiddag op de A28 ter hoogte van Zuidwolde geen kans zijn combinatie in be dwang te houden. De aanhanger kantelde en zes ton houtlijm maakte gedurende vier uur alle verkeer in de richting Zwolle on mogelijk. De tacho graaf gaf de politie geen aanleiding te ver- onderstellen dat de chauffeur overver moeid was. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Burgers die willen weten of er in formatie over hen is opge nomen in de dossiers van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) of de militaire inlichtingen dienst CID krijgen op die vraag geen antwoord. De ministers Van Dijk (bin nenlandse zaken) en Van Eekelen (defensie) menen dat het belang van de staatsveiligheid niet ge diend is met mededelin gen, van welke aard dan ook, over de persoonsregi stratie van de inlichtin gendiensten. Dit bleek vandaag tijdens een tweetal zittingen van de afde ling rechtspraak van de Raad van State, waarbij de vraag centraal stond of de overheid al dan niet terecht weigert haar burgers informatie te ge ven over opname in de archie ven van BVD of CID. Vijftien personen uit de kringen van actiegroep Onkruit en het blad 'Bluf!' hadden in 1986 de mi nisters van binnenlandse za ken en defensie gevraagd mee te delen of zij in de dossiers van BVD en CID waren opge nomen en zo ja, of zij dan inza ge in de betrokken stukken mochten hebben. De verzoe kers meenden dat zij daar recht op hadden op grond van de Wet Openbaarheid van Be stuur (WOB). Na een tot twee maal toe herhaalde weigering van de betrokken ministers gingen de vijftien verzoekers tegen de beslissing van de be windslieden in beroep bij de Raad van State. Namens minister Van Dijk maakte topambtenaar mr. C.R. Niessen vanmorgen in de eer ste zitting (gewijd aan de BVD) duidelijk dat aan nie mand wordt verteld of hij/zij bij de BVD geregistreerd staat. Niessen: „Waarom kan aan ie mand niet verteld worden dat hij wèl in de BVD-dossiers voorkomt? Omdat de BVD pas iemand effectief in de gaten kan houden als hij niet weet dat hij in de gaten wordt ge houden En waarom kan dan niet aan degenen die niét in de dossiers voorkomen, verteld worden dat er inderdaad geen gegevens over hen aanwezig zijn? Omdat dan de informa tieverzoekers die niets te ho ren hebben gekregen, daaruit de juiste conclusie kunnen trekken dat zij dus wèl in de BVD-dossiers zijn opgenomen. En tevens omdat een niet-bo- nafide informatieverzoeker, die te horen zou krijgen dat hij niet in de dossiers voorkomt, zijn subversieve activiteiten onbevreesd voor inmenging van de BVD zou kunnen voortzetten". Volgens mr. Niessen is minis ter Van Dijk gerechtigd om op grond van artikel 4 van de Wet Openbaarheid van Be stuur de verzoeken om infor matie te weigeren. In het be treffende artikel staat dat de overheid geen informatie hoeft te verstrekken als door openbaarmaking van bepaalde gegevens het belang van de staat in gevaar dreigt te ko men. BVD-archieven Niessen riep in herinnering dat de Raad van State begin 1986 heeft "uitgesproken dat de BVD-archieven over de in de oorlogsjaren opererende dub belspion King Kong (Chris- taan Lindemans) openbaar mochten worden gemaakt. In dit geval ging het echter om historisch materiaal, verza meld door de voorloper van de BVD. het Bureau Nationale Veiligheid. Bovendien gaven de stukken over King Kong geen inzicht in de huidige wij ze van functioneren van de BVD Openbaarmaking van actuele dossiers zou dat inzicht wèl verschaffen, waardoor het werk van de BVD en daarmee de staatsveiligheid zou worden geschaad, aldus Niessen. De Raad van State doet op een nader te bepalen tijdstip uit spraak. NOORDWIJKER- HOUT Op 2 juni 1943 arriveerde Jules Schelvis in Sobibor. Met zijn vrouw Ra chel, per trein. Ze werden met zwepen uit de wagons geran seld en een zandpad opgedreven. Daar bukte Rachel zich opeens, legde iets in een kuiltje en schoof er met haar voet wat zand overheen. Op 2 november 1987 stond Jules Schelvis weer op dat pad. Hij huil de. Het gouden hor loge dat Rachel had verstopt lag onbe reikbaar onder zijn voeten, het zand was bedekt met grote stenen platen. Even onbereikbaar was Rachel, zij werd hier vergast en zag Jules nooit meer. Eén keer wilde Jules Schelvis naar die plaats terug. Met hem reisden negentig andere Neder landers langs de Poolse concentratiekampen Auschwitz, Birkenau, Treblinka en Sobibor. Hun ervaring is neerge legd in het boek „Het verhaal op de plek zelf", dat gisteren op in Noord- wijkerhout aan de minis ters Brinkman en Deet- man werd overgehan- digd. Hoe langer de Tweede We reldoorlog achter ons ligt. hoe minder overlevenden we in ons midden hebben. Dat is logisch, helaas. Het noopt ook tot actie. Als we de verhalen nog uit eerste hand willen horen, dan moeten we het nu doen. Dat beseft het Neder landse Auschwitz Comité ook en daarom organiseert dit ge zelschap reizen naar de nazi concentratiekampen voor overlevenden, nabestaanden en, het afgelopen najaar voor het eerst, belangstellenden. Daaronder waren nogal wat mensen uit het onderwijs en de museumwereld, die de fakkel van de overlevering straks definitief zullen moeten overnemen van de ooggetuigen. En dan is het goed dat ze niet alleen de films en de foto's hebben ge zien, de boeken en artikelen hebben gelezen, maar dat ze ook op de plek des onheils zelf geweest zijn en de verha len van de slachtoffers zelf gehoord hebben. Zonder die verhalen blijft een naam als Sobibor leeg, verleden tijd. zand erover. De geschiedenis van Ausch witz moet worden doorgege ven, in zijn afgrijselijke geu ren en kleuren. ..We moeten doorgaan de waarheid als een appelboom te schudden", zei minister Deetman. Daarom betaalt de overheid ook de herhaling van de verkorte' versie van de film Shoah voor de schooltelevisie, op 20 april. ..De Endlösung was het werk van mensen, dat moeten we onze kinderen duidelijk maken. En daarbij moet gezegd worden dat het om meer gaat dan de geschie denis alleen. Ook nu leven vooroordelen over en weer, komt racisme en' discrimina tie voor. Om daar wat aan te doen moeten we elkaar in onze multi-raciale samenle ving leren kennen, meer nog: leren waarderen", aldus de bewindsman. Zijn collega Brinkman, die de reis naar Polen mede mogelijk maakte. kondigde daarom de produk- tie van video's met persoon lijke getuigenissen en hand boeken voor docenten aan. Ook wordt er via zijn minis terie gewerkt aan een „reis plan". om jongeren langs be- langrijkrijke musea te voe- Heel erg De historicus prof. dr. D. van Arkel, die al jaren onderzoek doet naar de wortels van het anti-semitisme, waste Brink man daarna onmiddelijk de oren door fel van leer te trekken tegen de kaalslag in het club- en buurthuiswerk. Daarmee is volgens hem het contact tussen de verschillen de bevolkingsgroepen („Ne derlanders" en „buitenlan ders"), waar minister Deet man zo voor pleitte, groten deels uit het dagelijks leven verdwenen en een basis ge legd voor vooroordelen. „Ik betreur dat heel. heel erg", aldus Van Arkel. De hoogleraar zette zijn ge hoor (voornamelijk afkom stig uit het onderwijs) in een lang en ebudiet betoog uiteen hoe het anti-semitisme nu al tweeduizend jaar met wisse lend succes de kop opsteekt. De jodenhaat van Hitier en consorten kwam niet uit de lucht vallen, stelde Van Ar kel, daar was het nodige aan voorafgegaan. De joden wer den in Duitsland in de ne gentiende eeuw al gezien als rijke samenzweerders die de hele wereld in handen had den. En waarom de joden? Omdat daarvóór al negentien eeuwen lang was gewerkt aan de totstandkoming van een „collectief vooroordeel", zodat bij behoefte aan een zondebok niet lang geaarzeld hoeft te worden. Van Arkel: „Vanaf het begin van onze jaartelling heeft een joods- christelijke controverse be staan. De kerkvader Augusti- nus zei dat de joden onze bi- bliotheekslaven waren, die gebukt gingen onder de boe ken die ze aandroegen voor ons zieleheil". Als een derge lijke stigmatisering (waar in de loop van de eeuwen nog wel een schepje bovenop is gedaan) gecombineerd wordt met een grote afstand tussen joden en andere bevolkings groepen. dan is het funda ment voor rassenhaat snel gelegd. Voeg er de groeps- dwang aan toe (wie de heks verdedigd wordt ook ver brand, wie van negers houdt is ook een neger, wie de jood helpt wordt ook vergast) en de treinen rijden weer naar Sobibor. Van Arkel: „Ik ben ervan overtuigd, zij het met spijt, dat met het nationaal-socia- lisme het racisme niet ver dwenen is". Hij verwijst daarvoor naar de ontkenning van de Shoah, de populariteit van Le Pen. het bestaan van de Centrumpartij in Neder land en het National Front in Engeland. Uit een onderzoek naar de beweegredenen van aanhangers van deze laatste fascistische beweging blijkt dat de oppervlakkige af schuw van Pakistanen en an dere buitenlanders uiteinde lijk voert tot het geloof in „een grote joodse samenzwe ring". „Het anti-semitische stereotyp functioneert nog steeds", aldus Van Arkel. „Dat baart me zorgen. Want wie argeloos een half oor leent aan het racisme, be geeft zich op de weg naar de Holocaust". Tijdbom Roel Kingma. docent ge schiedenis en aardrijkskunde aan een pabo. was één van de deelnemers aan de reis naar Polen. Volgens hem is het anti-semitisme een tijdbom die altijd onder de samenle ving ligt. Die bom krijg je niet weg. zegt Kingma. dus moet je voorkomen dat hij ontploft. ..Een stabiele maat schappelijke verhouding" acht hij daarvoor het belang rijkste. Met Van Arkel ziet hij de contacten tussen de be volkingsgroepen onderling als één van de belangrijkste elementen daarvan. Dat zou ook de vooroordelen wegne men die hij ook nog wel eens bij zijn studenten waarneemt. „Ik heb in de klas nog nooit anti-semitisme gesignaleerd, maar wel dat studenten den ken dat joden allemaal in de handel zitten en erg rijk zijn. Een vreemd soort mensen, dat ze niet kennen". Gerk Koopmans, educatief medewerker van het Ver zetsmuseum Friesland en af gelopen najaar ook in Polen: „De jonge kinderen die bij ons komen weten gewoon niet wat joden zijn. Het is een verdwenen groep, waar al leen het gruwelijke verhaal nog van bestaat. Dat verhaal vertel ik ze en dan ga ik naar de situatie van nu. waarin materiaal van het National Front in Friesland verspreid wordt. Dan wijs ik hen op die kleine dingen: een goede om gang met elkaar, eerbied en respect voor anderen, mede menselijkheid. Doordat ik in Auschwitz, Birkenau en So bibor ben geweest heeft dat verhaal meer diepte en klank gekregen, dat merken de kinderen". Kingma: „Wij zijn op de plek zelf geweest met de mensen die er zelf waren; dichterbij is voor ons niet mogelijk". STEVO AKKERMAN DEN HAAG „Laten we na wat we hier gisteren en vandaag hebben be leefd, zonder haat uit el kaar gaan". De van oor- logsmiddaden verdachte Marinus de Rijke zei het met trillende stem. Met zijn woorden werd het in totaal vijftien uur durende proces tegen de man afge sloten die ook wel de Beul van Ommen wordt ge noemd. Het woord is nu aan Haagse rechtbank on der voorzitterschap van mr. S.F. Kootte, die na een eis van vijf jaar op maandag 1 februari von nis zal wijzen. Op de tweede dag van de strafzaak tegen De Rijke was het woord aan zijn advocaat mr J.M. Sjöcrona, die voor de Haagse rechtbank een pleidooi van een kleine vijf uur hield. Zijn eindconclusie: „Mijn cliënt kan niet worden veroor deeld. Er moet vrijspraak vol gen". Hij legde met name de nadruk op de vraag in hoever re de getuigenverklaringen na ruim 45 jaar betrouwbaar zijn. „Ik acht vergissingen dermate waarschijnlijk, dat de kracht van de bewijslast ernstig is aangetast", betoogde de advo caat. die hierbij allerlei tegen strijdige verklaringen van ge tuigen aanhaalde. De Haagse advocaat stond lan ge tijd stil bij de vraag in hoe verre de zware mishandelin gen „in dienstbetrekking' wa ren gepleegd. Het belang hier van heeft met name betrek king op de vraag in hoeverre al dan niet sprake kan zijn van verjaring. De officier van justitie heeft een beroep gedaan op de bij zondere strafrechtpleging die vanaf 1971 van kracht is met betrekking tot oorlogsmisdrij ven uit de periode '40-'45. Voorwaarde is echter dat het moet gaan om delicten, waar op minimaal vijftien jaar ge vangenisstraf staat. Op het met voorbedachten rade toebrengen van zware mishandeling, zoals De Rijke wordt verweten, is de maxi mum straf twaalf jaar Ge beurt dat in dienstbetrekking (als ambtenaar), dan komt daar nog eens vier jaar bij. Door De Rijke te verwijten de zware mishandelingen in dienstbetrekking te hebben gepleegd wordt de minimum- termijn van vijftien jaar over schreden, waardoor in de ogen van de offficier van verjaring geenszins sprake kan zijn. Van een dienstbetrekking is echter volgens mr. Sjöcrona geen sprake geweest. Hij bleef er op wijzen dat kamp Erika het onderbrengen van justitië le gevangenen, van wie de we gens diefstal van distributie bonnen veroordeelde De Rijke uit Monster er één was. Hij be streed dat het ging om een Duitse instelling. Over de uitvoerige bekentenis die De Rijke kort na zijn aan houding tegenover de rijksre cherche aflegde zei de raads man: „De Rijke was in die tijd volstrekt apathisch. Hij zei toen: ik onderteken alles, ik kan niet meer. Het is hoogst aannemelijk dat hij dingen klakkeloos heeft onderte kend". Dat De Rijke medegevangen heeft geslagen, moet volgens de advocaat worden verklaard uit de druk van het (Neder landse) Kontroll Kommando (KK) op hem. „Hij was een slaaf van het KK". aldus de raadsman. Hierbij wees hij er op dat De Rijke eerst zelf is mishandeld, alvorens hij op trad als (Ober)Kapo, in Om men ook wel Kaput genoemd. Een veroordeling tot gevange nisstraf heeft volgens mr. Sjö crona rampzalige gevolgen voor De Rijke; ..Opsluiting be tekent het einde van zijn le ven. Officier van justitie mr. F. van Straelen reageerde daarop met de opmerking: „Dit soort gedrag mogen we niet toleren en zullen we ook nooit doen. We rusten niet eerder dan dat de schuldigen zijn veroordeeld Wat heet fout? p - i Ts kent Theo Jonkergeel die ooit de complete hforge top van de Industrifa sl onderwees aan de s» de Foute leiders (De Tijd. De Groene. HN). foute schrij vers (HP. VN), foute wereld oftewel Gaza-strook (HP.VN, Elsevier). Bij zulke academie De Horst in's d weekbladen kun je niet om bergen „Het probleenjioet droogkomiek Herman Fin- Visser is: hij heeft geeijng kers heen (Elsevier), de man soonlijke klasse, dat hi vi van dit onvergetelijke ge- toen al niet. Dan blijfpft dicht: Een stoplicht springt tamelijk treurig beeld i va op rood, een ander weer op een starre oudenpndi groen, in een stad als Almelo moeilijke man". p h< is altijd wat te doen. Als er na Fassbinder. En; degger en Huysmansjoge een rel komt rond j. Kraus. dan is dat volgeu— Tijd ten onrechte. Kraus voor antisemiefTT maakt, weet niet waa.J_. hij praat". Kraus, drie i[ In een poging iets weer te tlen lang het midde geven van de waanzin in de van een cultureel Gaza-strook trok de Haagse Post naar dit „Hawaii van Israël", zoals het gespleten stukje wereld in de reisfol- ders heet. „Op de eerste dag in Gaza wordt mijn echtge noot Chris bijna neergesto ken door een Palestijnse vrouw. Ze denkt dat hij een Shin Beth-agent is, van de Israëlische binnenlandse veiligheidsdienst, want er gaan geruchten dat die als journalisten vermomd in de vluchtelingenkampen infor matie inwinnen. Ze trekt een mes onder haar tsjador tevoorschijn en stort zich op Chris. „Ik snij je de strot af, jood!", schreeuwt ze in het Arabisch. Ik kan uitleggen dat hij geen Israëli is, maar ze gelooft me niet. „Israëli. Israëli!", blijft ze schreeu wen. Omstanders schieten ons te hulp, ze verontschul digt zich en nodigt ons jovi aal lachend uit op de thee. Alsof je van jas verwisselt" Schrijver Adriaan Venema heeft een blinde woede te gen iedereen die fout was in de oorlog; met name dan schrijvers. Zo haalde hij het dubieuze verleden naar bo ven van auteurs als Bert Voeten, Ed Hoornik en Garmt Stuiveling. De beze tenheid en geëmotioneerd heid worden volgens Vene ma zelf alleen maar erger bij ieder nieuw project dat hij aanpakt. Hoewel hij zich geen inquisiteur wil noe- Een auteur wiens vader fout was, is Boudewijn van Hou ten; zijn boek heet dan ook kortweg: „Fout". Maar, zegt hij, wat heet fout? „Ik vind die neiging het nationaal-so- cialisme tot de enige zonde van deze eeuw uit te roepen opmerkelijk. Niemand zal er over piekeren Simone de Beauvoir aan te wrijven dat ze met Stalin of Mao heeft gedweept. Ik wil ook hele maal niet voor een omdraai ing pleiten. Het gaat mij er om dat de fascisten niet aar dig waren en veel anderen óók niet". in Amsterdam, begon een werk met de dodl zin: „Bij Hitier schiel niets te binnen". Een vermakelijke bes|« ving nog van een luncr bondscoach Rinus Mi( „Voetballen, daar pratel niet graag over". Behalve over de Gaza-s^ („Laat de wereld wetei hier onrecht heerst'j Boudewijn van („Mijn vader dom als een ondermijb element") in Vrij land ook een verhaal (en een foute kogel, de st<£nr gel. Volgens een nog ni^. I he. jhi idermip01 rij Ni Pi Ook Elsevier was in de Gaza-strook en sprak met veel wijze mensen. Eén van hen is Meron Benvenisti, de vroegere burgemeester van Jeruzalem. Hij zegt: „De Pa- lestijnen zijn er niet in ge slaagd meer op te steken van hun verliezen dan haat en wraak. De joden zijn er niet in geslaagd zich de belofte te herinneren dat ze een demo cratisch land zouden schep pen, waar de joden een nor maal volk konden worden, dat in vrijheid zou kunnen leven onder een onafhanke lijke regering". Volgens columnist Jan Mul der is Ria Bremer het enige tv-gezicht dat nooit lacht. Hij vindt dat een compli ment. Had minister Deet man van onderwijs dan mis schien maar beter tv-presen- tator .kunnen worden? De vleesgeworden somberheid: „Het is niet altijd even aan trekkelijk om onplezierige maatregelen te nemen, mag ik wel zeggen. Overal waar ik kom gaan de discussies over de bezuinigingen, dat is soms heel onaangenaam" Deetman voelt zich overi gens geen aangeschoten mi nister na het debat over de problemen met de studiefi nanciering. Anders zou hij ook zonder meer zijn opge stapt. Herman Finkers. de nuchte re Almelose grappenmaker, is ineens een bekende Ne derlander en krijgt lovende kritieken. „Zelfs zo dat ik af en toe denk dat ik een beetje overgewaardeerd word. Mijn programma is leuk. maar zó leuk is het nou ook weer niet. Het zal nu wel mode zijn om mij goed te vinden, maar dat kan zó weer over zijn" publiceerd rapport kaïf schieten met deze Acti'ns- rampzalige gevolgen hep I Bij proeven boorde hetücl jectiel zich door twee a&cii elkaar geplaatste staalpk e en een treffer op het bcL ste gedeelte van een vai£J spoot versplinterde het*- le bot over een lengte5 dc drie centimeter. e In de kleurenbijlage pi|ier psychotische jongeren sen de stemmen die hun oje N koombare opdrachten ghe( en de beelden die hur10r| drag beheersen. Sonj% ni jaar- „Ik at steeds mind^ffj ik zag rare dingen. In r^jjg weerspiegelden mensei^^ paarden. Het was net0nt droom. Op straat stonier man die zijn hand opstand£ wist zeker dat dat llrjS was. Ik werd doodslten Soms dacht ik dat ik J ke was. Als ik in de metro] t zag ik mijn gezicht int, fc raam als het gezicht vaijaa zus". zo Brallende woorden van L— Visser in De Groene.— memoreert aan zes jaar I den. toen Visser voor? van de Industriebond IT werd. Hij zei toen nie1 leen: „Ik win. want ik de beste", maar ook d^ Industriebond de groi bond zou worden, de riA~] vooruitstrevende en de die weet-wat-ie-wil. „A 1988 is de Industrieb FNV een kleine hom duizend leden armer, bepaald niet meer wat zi en kan bezwaarlijk no{ de meest vooruitstrevj bond worden beschouwi Co de Koning (broer Marijn) is één van Ni lands meest gezaghebl bedrijfsadviseurs, een bijzondere, dentenjaren ter van het denten Cabaret, wist in hoedanigheid het bufcl beest in Rinus Ferdinand0 se los te maken, schreef? v sten voor Wim Kan en *Pn Sonne veld -„Ik ben metr- tootje naar de botermk geweest, dat was in sprong een idee van mij') erger nog, pleegde zijn r die econometrie te ven achtzamen ten faveure juj de grappenmakerij. ht Van voorzitter Dick Visser van de Industriebond FNV blijft in De Tijd niet veel over. „Te veel betrokkenen lopen rond met opgekropte emoties, te veel feiten en praktijken blijken verdoe zeld. te veel carrières op kwaadaardige wijze gebro ken". Visser zou zelfs niet hebben geschroomd de BVD in te schakelen (zie elders in onze krant) om tegenstan ders uit te schakelen, het geen hij zelf overigens ont- Hij had er geen moeite beroepsmilitair te zijn. ri j ook niet om de standpui! van de vredesbeweging tfGt buiten te dragen. Pas Ich riep L.J. Meiresonne reijg reaus op meer reizen te__ ganiseren naar Oost-Eun „Een vrij verkeer tu§|( Oost en West", zegt hi. Hervormd Nederland.^ van belang voor de wettjtt vrede, maar ook vooral reisorganisaties". Want f andbeelden worden ken als meer mensen irj nationaal met elkaar nen en willen verkeren^ reisbureaus kunnen organiseren en daaraan ja- dienen. „Idealisme betaa(^ met klinkende munt". Een ondenkbare gedachtjj de tijd van Stalin, die t gewoonte van maakte I vijanden te vernietigen! angstaanjagend grote I? n veelheden. Volgens So*j filosoof Volkogonov men man gek zijn geweest, ders is het moeilijk te I klaren waarom hij het nWJ vond om, nadat hij zijn f len had weggewerkt, doi gaan met het „wegkap^ van de beste mensen partij en de overheid aarj vooravond van enorme M beringen". DICK HOFLifl

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4