Voedingsbodem voor geloof verdwenen Blanke kerk praat met regering over kinderen in gevangenissen CP boeken GEESTELITK LEVEN /OPINIE kerk wereld „Paus staat achter politiek Zuidafrikaanse bisschoppen Bisdom Rotterdam koopt Vronestein voor priesteropleiding Ccidóc Gouoair Democratieën onder drukhg )>weer brieven lezers j&d&iQowuvnt DONDERDAG 21 JANUARI Amerikaanse kloosterzusters krijgen canonieke waarschuwing WASHINGTON De Rooms-Katholieke Kerk heeft een „ca nonieke waarschuwing omtrent ontslag" gegeven aan twee kloosterzusters in de Verenigde Staten die voor abortus zijn en dat niet onder stoelen of banken steken. Tijdens de presidenië- le campagne in 1984 behoorden de twee zusters, Barbara Ferra- ro en Patricia Hussey, werkzaam onder daklozen in Charles ton, tot de kleine 100 andere katholieken die een advertentie pro abortus ondertekenden. De zusters hebben nu gelegenheid op de waarschuwing in te gaan. De congregatie kan dan desge wenst een tweede geven, gevolgd door uitstoting. Nieuwe opzet bisdomblad Tussenbeide gevraagd DEN HAAG Een commissie uit de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam heeft het bisdombestuur gead viseerd de inhoudelijke opzet van het bisdomblad Tussenbeide te heroverwegen. Het blad zou blijkens een gedaehtenwisseling over dit onderwerp in de raad meer thema's aan de orde moeten stellen, de gedachtenuitwisseling tussen de parochies moeten bevorderen en meerdere visies aan bod moeten laten komen. Ook het formaat van het blad en de frequentie van verschijnen stuit op kritiek. Het blad verschijnt nu op basis van een redactionele regeling die getroffen is onder de voor ganger van mgr. Bar, bisschop Simonis. Mgr. Bar wil nader overleg met de commissie voordat tot een andere opzet wordt besloten. Vuur moet men niet in papier verpakken Chinees spreekwoord KATECHEET HAAGS ST JANS COLLEGE: DEN HAAG Jongeren zijn wel geïnteresseerd in geloven, maar niet in de manier waarop dat in de kerk gebeurt. Zij de len wel met elkaar de es sentie van waarden, die wij christelijk zouden noemen, maar deze zien ze absoluut niet in de kerk terug. Dat stelde katecheet J. Albers, ver bonden aan het Haagse Sint Janscollege gisteren op de vergadering van het Haagse Dekenaat, waar hij een inleiding hield over het gods dienstonderwijs op mid delbare scholen. Volgens Albers hebben jon geren een zeer negatief beeld van de kerk. Dat beeld ver andert niet als je ze met be paalde feiten confronteert. Dat het bij het kerkelijk ver bod op de anti-conceptiepil niet om een onfeilbare ker kelijke uitspraak gaat en dat die dus gerelativeerd kan worden, gaat er bij de leer lingen niet in, aldus Albers. Kerk wordt, voorzover zij er contact mee hebben, vooral ervaren als een instituut waar dingen niet mogen en waar geen plaats is om eigen ervaringen in te brengen. Dingen die zij leuk vinden, kunnen volgens hen per defi nitie niet in de kerk. raar voor staat is dat hij abso luut niet van een voedingsbo dem kan uitgaan zoals vroe ger het geval was. „We krij gen kinderen op school wier ouders zelf ook niet hebben kunnen omgaan met kerk en geloofsvragen, aldus Albers. De grote vraag waar kate- cheten mee worstelen is: hoe breng je opnieuw een basis aan? Kinderen die nog wel van huis met de kerk in contact komen laten het wel uit hun hoofd in de groep daarover te praten omdat ze dan weten dat ze er helemaal uit liggen. Het niet bezig zijn met kerk is voor velen nu eenmaal volstrekt vanzelfsprekend. Kerk wordt nu in eerste in stantie ervaren als een hoogst merkwaardig gebouw waar je vooral anders bent dan je bent. Die wordt soms ter wil le van de lieve vrede nog wel een tijdje mee bezocht, maar als ze tot de jaren van het verstand gekomen zijn, is het uit. De kerk kan volgens Albers pas weer functioneren als zij herkenbaar is als gemeen schap. Wordt die gemeen schap niet ervaren, dan heeft het ritueel en de andere ui tingsvormen van die kerk voor hen ook geen betekenis. Alleen als de kerk zich zoe kend en solidair opstelt, dan heeft zij een kans. De vraag hoe jongeren weer in de kerk terug te krijgen dient dan ook in de eerste plaats een vraag aan ons te zijn, aldus Albers. Dat de Evangelische Omroep er nog wel in slaagt grote groepen jongeren aan te trek ken, heeft volgens de kate cheet te maken met hei feit dat daar thuis voor het ge loofsleven nog wel een voe dingsbodem wordt gelegd, met de nadruk op: nog wel. Bovendien wordt die jonge ren door deze omroep een duidelijk doel en beeld voor ogen gehouden. Dat wordt door velen opgepakt, want ze zijn ontzettend op zoek naar zekerheid, maar vaak geven die instanties als de EO slechts een schijnzekerheid en duiken bij jongeren na verloop van tijd de vragen toch weer op. PAUL VAN VELTHOVEN RADIOBOODSCHAP NAAR TERRY WAITE „We kijken uit naar jouw terugkeer" LONDEN De aartsbis schop van Canterbury, dr. Robert Runcie, heeft woens dag via de BBG-world service een speciale radioboodschap gezonden naar zijn afgezant Terry Waite die een jaar ge leden in Libanon in gijzeling werd genomen. Gisteren werden in diverse kerken ge bedsdiensten gehouden voor de vrijlating van Waite. „Ik wil Terry zeggen dat zijn vrouw Frances en zijn kinde ren, zijn broer David en zijn moeder vandaag allen met ons in het gebed verbonden zijn. Zij verkeren in goede gezondheid en zijn opgewekt en we kijken alleen maar uit naar de dag waarop wij allen samenkomen voor die gewel dige viering van jouw terug keer", aldus Runcie in zijn radioboodschap. Waite verdween in januari vorig jaar in Bayrut, terwijl hij onderhandelde over de vrijlating van twee Ameri kaanse gijzelaars. Zijn familie noch de anglicaanse kerk heeft sindsdien iets van hem vernomen. Bisschoppen blijven 'New nation' steunen PRETORIA De Zuidafri kaanse rk bisschoppenconfe rentie blijft de zwarte krant 'New nation' steunen. Zij heeft zich tot het hoogge rechtshof gewend om te voorkomen dat minister Stof fel Botha van binnenlandse zaken op grond van de nood toestand de krant voor ten hoogste drie maanden een verschijningsverbod oplegt of een staatscensor aanstelt. De bisschoppenconferentie is ei genaar van de krant. De voorzitter, bisschop Napier prees de redactie dat de krant is blijven verschijnen, hoewel hoofdredacteur Zwe- lakhe Sisulu al een jaar zon der vorm van proces wordt vastgehouden. ZUIDAFRIKA AN SE NEDERDUITS GEREFORMEERDE KERK: In en buiten Zuidafrika heeft de internering van kinderen veel protesten opgeroepen. De regering verbood echter de monstraties; ook het dragen van T-shirts met als opschrift: „Free the Children" (bevrijd de kinderen) zoals dat gebeurt op deze foto genomen in Johan nesburg, werd verboden. FOTO: AP PRETORIA De blan ke Nederduitse Gerefor meerde Kerk (NOK) in Zuidafrika onderhandelt met de regering over de gevangenhouding van kinderen en volwassenen zonder vorm van proces. Dat verklaarde dr. Pierre Rossouw, hoofd van de afde ling oecumene van de NGK, bij de opening van de plenai re vergadering van de rk bis schoppenconferentie, die hij namens zijn kerk bijwoonde. Volgens Rossouw ziin de ge sprekken aangeland op een „delicaat" punt. Meer wilde hij er niet over kwijt. Na afloop zei Rossouw wel dat de NGK tot nu toe geen officieel standpunt heeft in genomen over de kwestie van de gevangenen. De prae- ses van de NGK-synode, prof.dr. J. Heyns, heeft eerder in interviews echter verklaard dat het soms nood zakelijk is dat mensen worden vastgehouden zonder dat er een aanklacht tegen hen is ingediend. Wel zei hij zelf te geloven dat de Bijbel dergelijke praktijken niet on dersteunt. Rossouw zat tijdens zijn toe spraakje naast pater Smanga- liso Mkhatshwa, de secreta ris-generaal van de bisschop penconferentie, die meer dan een jaar gevangen heeft geze ten en in die tijd is gemar teld. Voor hem heeft de NGK zich niet sterk gemaakt bij de regering. Verwijzend naar de nazi's en de kerk in Duitsland ten tijde van de Tweede Wereldoorlog betoogde Rossouw dat de verhouding tussen kerk en staat van groot belang is in Zuidafrika. „De NGK is geen staatskerk en dat wil ze ook niet zijn. Ook is ze geen na tionale kerk en dat wil ze ook niet worden. Ze is een belijdende kerk", aldus Ros souw. Dat is volgens hem de belangrijkste reden dat de NGK haar contacten met an dere kerken wil opbouwen en uitbreiden. De kerk heeft voor dit jaar een groot aantal ontmoetingen met andere kerken in Dinnen- en buiten land op het programma. Ook de Gereformeerde Kerken in Nederland hebben een uitno diging voor een gesprek ge kregen. Voorts houdt de grootste blanke kerk in Zuid afrika binnenkort een grote conferentie over de rol van de bijbel en het bijbelonder- wijs, waaraan ruim veertig kerken en kerkelijke organi saties deelnemen. De rol van de kerk ligt vol gens Rossouw in het bestrij den van onrechtvaardigheid bij de toepassing van wetten. „De redding van ons land ligt niet in nieuwe wetten, maar in een innerlijke ommekeer. Daarom wil ik ook dat men sen geloven dat we echt wil len samenwerken met ande re kerken en dat we streven naar een samenleving waarin menselijke waardigheid, lief de en gerechtigheid centraal staan. We hebben fouten ge maakt, maar we strekken nu onze hand uit." PRETORIA De Zuidafri kaanse rk bisschoppenconfe rentie moet haar strijd voor een rechtvaardig Zuidafrika voorzetten. Paus Johannes Paulus II staat volledig ach ter de bisschoppen. Dat was de belangrijkste boodschap van mgr. Mario Cassari, de tijdelijke apostolische gedele geerde in Zuidafrika, bij de opening van de vergadering van de Zuidafrikaanse bis schoppenconferentie. Cassari's toespraak was een belangrijke ondersteuning ,van de politieke rol van de kerk. De vorig jaar teruggeroepen apostolische gedelegeerde aartsbisschop Jozef Mees, riep de bisschoppen op zich verre te houden van de poli tiek. Volgens kerkelijke waarnemers is die houding de reden dat Mees is terugge roepen. Cassari herinnerde de Zuida frikaanse bisschoppen aan wat de paus eind vorig jaar in Rome tegen hen zei: „Jul lie hebben de sociale leer van de kerk duidelijk gemaakt door geweld niet als oplos sing voor de problemen te ac cepteren, maar veel meer de nadruk te leggen op bekering van het hart. In de huidige situatie van apartheid is de oproep tot bekering belang rijker en noodzakelijker dan ooit." De apostolische gedelegeerde wees de bisschoppen ook nog eens op de waarschuwende woorden van de paus over de „kwaliteit van de bevrij ding". „De mens is een totale en radicale bevrijding waar dig, bevrijding namelijk van de zonde." De huidige onder drukkende structuren mogen volgens hem niet worden vervangen door structuren die op den duur even slecht blijken te zijn. Gereformeerd of knettergek Het boekje: Hulpeloos maar schuldig van Aleid Schilder, over de relatie tussen gerefor meerd-zijn en psychische pro blemen, heeft veel los ge maakt. Sommigen herkenden veel in haar analyse dat aspec ten van de gereformeerde ge loofstraditie sommige mensen ziek kan maken. Dr. A.A. Spij kerboer gaat in „Gerefor meerd of knettergek" in op de problematiek via een histori sche schets. Hij legt namelijk uit hoe in de zestiende eeuw de reformatie mensen in de ruimte wilde plaatsen, hen wilde bevrijden. Uitgave Kok, prijs 14,90. Geloof en relaties Wat hebben geloof en relatie fproblemen) met elkaar te ma ken? Heel veel vindt ds. M.P. van Dijk. Het Evangelie zegt dat God kwaad vergeeft en in die vergeving liggen mogelijk heden voor herstel van vastge lopen relaties tussen mensen. „Wij en de anderen, relatie problemen in het licht van het Evangelie" is uitgegeven bij Kok en kost 15,90. ROTTERDAM - Het bestuur van het Bisdom Rotterdam heeft met de Stichting Vronestein te Voorburg overeenstemming bereikt over de aankoop van Huize Vronestein te Voorburg. De verwerving van het pand, in het aan de Vliet gelegen Park Vronesteijn, geschiedt ten behoeve van het Centrum voor Priesteropleiding van het Bisdom Rotterdam. Zowel de Raad voor Economische Aangelegenheden als het Kathedraal Kapittel van het Bisdom Rotterdam zijn akkoord gegaan met aankoop. De komende maanden zal Huize Vronestein, waarin voor heen leerlingen van een verpleegstersopleiding woonden, na een niet al te ingrijpende verbouwing geschikt gemaakt worden voor de huisvesting van maximaal 18 priesterstuden ten van het Bisdom Rotterdam en de rektor van het centrum, pater H G.J.B.M. Schelbergen SJ. In het pand komt ook een kapel. De ingebruikname van Vronestein is gepland kort voor het begin van het studieiaar '88-'89. Het Centrum voor Priesteropleiding begon drie jaar geleden onder leiding van vicaris drs. J.W. Bergen in de voormalige Eastorie van de St. Martinuskerk aan het Oosteinde te Voor- urg. Door de constante lichte groei van het aantal priester studenten (thans 9 aldaar inwonende) is deze gelegenheid in middels te klein geworden. Na de ingebruikname van Vro nestein zal de voormalige pastorie echter worden aangehou den ten behoeve van het Centrum. Beide gelegenheden lig gen op korte afstand van elkaar. De pastorie is geschikt voor de centrale activiteiten van het Centrum; zoals voor de lessen die in het Centrum worden ge geven, voor vormings- en studiebijeenkomsten met de elders wonende studenten van het Bisdom, zowel voor priesterschap als diakonaat, die onder de zorg van het Centrum vallen. Het Bisdom heeft op dit moment 25 priesterstudenten en evenveel mannen die in opleiding zijn voor het diakonaat. In Argentinië is deze week voor de tweede keer binu[ jaar een rebellie tegen de democratisch gekozen prj! Alfonsin in de kiem gesmoord. Beide keren ging het t zelfde rebellenleider: luitenant-kolonel Aldo Rico, dp enige trots de bijnaam „Rambo" draagt. Ondanks alle stellende verklaringen van officiële Argentijnse zijde-' best mogelijk dat de democratie in dat land deze web nieuw op de rand van de afgrond heeft gebalanceerd.^ sin heeft het kennelijk weer gered dank zij de soe^c waarmee hij opstandige elementen in het leger teptge! treedt. Tot nu toe heeft hij, ook voor de tweede keerj „Rambo" Rico geen straffe maatregelen genomen. De j tijnse burgerregering wil het leger niet provoceren, rr^ jg soepele houding van Alfonsin vormt natuurlijk wel e[ nodiging aan de talrijke Argentijnse legerofficieren, L|* ideeën van kolonel „Rambo" Rico delen. f* De „vuile oorlog" in eigen land, waarin de militaire^^" gens een onderzoekscommissie van de regering-Alfoni ker 9000 burgers hebben ontvoerd, gemarteld en venECE en vervolgens het debacle van de Falklandoorlog blijvfe S] der de huidige omstandigheden Argentinië achtenjsiev Een deel van het Argentijnse leger kan zich niet veririjd met de democratie, zoals die in 1983 met de verkieziijiad de burger Raul Alfonsin tot stand kwam. Een niet rein* aantal militairen, gevormd tijdens de „vuile oorlog" e te nederd in de Falklandoorlog, vindt nog steeds dat hefld ten onrechte uit de regeringsgebouwen is veijaagd. Tv AaN wie het maar wil horen verkondigen zij dat de b regering er in elk geval minder van terecht brengt dai haar de junta van generaals en admiraals. Ze kunnen wijzen op de slechte economische gang van zaken, sleurd door de crisis in de wereld is Argentinië in de pen jaren inderdaad zwaar getroffen door recessie, wer heid en een duizelingwekkende inflatie. Maar dat lot niet alleen Argentinië getroffen; alle Zuidamerikaansl den worstelen met dezelfde, vrijwel onoverkomelijke e mische problemen. n, en ,daa Jfling e ong con s m Zowel voor misdaden tijdens de „vuile oorlog" als. j incompetentie die heeft geleid tot de nederlaag bij de veri< om de Falkland-eilanden, is onder het bewind van prei klei Alfonsin een aantal militairen berecht. De regering bij w< echter al snel afzien van het voornemen alle schuldijpketl straffen. Typerend is bijvoorbeeld het geval van de hog?° 2° rineofficier Alfredo Astiz. Hij werd ervan beschuldig ltijd hand te hebben gehad in de „verdwijning" van een Zk meisje, van twee Franse kloosterzusters en van ten rferde tien Argentijnse burgers. Ondanks sterke internatterra: druk kon Astiz niet worden veroordeeld en onlangs bleF.Per zelfs te zijn voorgedragen voor een promotie. Onder dij8^ standigheden rijst de vraag wanneer zich een volgeni*.00"^ dersfiguur op het kazerneplein zal melden. Ügt ARGENTINIË is niet het enige land dat van binnenuK^ dreigd wordt. Zo werd op de Filipijnen ex-generaal Ln g, Enrile eveneens bijgenaamd Rambo en dat kan geeih wc val zijn ervan verdacht het jonge bewind van Coftrein Aquino omver te willen werpen, terwijl kolonel Hof °P daadwerkelijk in opstand kwam. Ook deze pogingen zijn z^j gelukt, maar jonge democratieën, worstelend met groe^c nomische problemen, staan op die manier voortdurentfifc aan aanvallen van binnenuit. Dat maakt hun leiders der kwetsbaar voor gewelddadige chantage. In dat vers wordt ook buiten Argentinië de afhandeling van de niin zaak tegen luitenant-kolonel „Rambo" Rico met aandacljP volgd. krant Sneeuw en regen DE BILT (KNMI) Morgen zal er zowel regen als sneeuw vallen. Vandaag was nog niet duidelijk wat zal overheersen: de sneeuw of de regen. Boven het westen van de oceaan ligt een flinke depressie. In het front van de depressie komt een storing tot ontwikkeling, die morgen West-Europa zal bereiken. Onzeker is of de sto ring ten zuiden dan wel ten noorden van ons land zal pas seren. In het eerste geval zal de sneeuw overheersen, blijft de temperatuur laag en zal de wind tijdelijk oostelijk zijn. In het tweede geval zal de sneeuw overgaan in regen, wordt het een graad of vijf en zal de wind zuidwest zijn en aan de kust hard of stormach tig worden. Het laatste lijkt het meest waarschijnlijk. Weersvooruitzichten voor de europe- se landen, geldig voor morgen en za- Zuid-Skandinavië: Wisselend be wolkt en aan de Noorse kust af en toe regen, landinwaarts en in Zwe den nu en dan sneeuw. Middagtem- Deratuur van plus 2 graden aan de >t min 4 graden in Zwe- U Britse Eilanden: Wisselend I en enkele buien, zaterdag i zuidwesten veel bewolking en Middagtemperatuur van 4 graj- Oost-Engeland tot 8 graden i Ierland. Benelux: Half tot zwaar bewof enkele buien, mogelijk ook Middagtemperatuur ongevee Duitsland: Wisselend bewolkt j kele buien, mogelijk ook Middagtemperatuur circa 2 grJ Frankrijk: Veel bewolking e den met regen. Middagtemp^ van 8 graden in Bretagi den aan de Middellands het noordoosten ongeveer 4 grl Spanje en Portugal: In het r af en toe regen, elders perioc' zon. Middagtemperatuar van den aan de Atlantische kustj graden aan de zuidoostkust. Italië. Joegoslavische kust. kust: Perioden met regen en Lr T aan de zuidkant van de Alp<rN sneeuw. Middagtemperatuur fetaris graden in de Po-Vlakte tot aan de Joegoslavische en kust. tljc Alpenlanden: Perioden met ne^ in de hogere delen ook sneeuwt^ P dagtemperatuur in de dalen is m graden. Nul-graad-celsius middags dalend van 1000 to Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral morgen winterse buien. Mid dagtemperatuur om het vriespunt. 'hi Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudl zich hel recht voor ingezon den stukken le bekorten „Bezuinigingen De regionale telefonische hulpdiensten (thd) zijn onder worpen aan de nieuwe Wel zijnswet, waardoor zij met op heffing worden bedreigd. Na tuurlijk is het financieringste kort een zorgelijk verschijnsel, maar bepaalde instellingen zo als deze, verdienen zichzelf te rug. Er zijn n.l. tientallen, zo niet honderden mensen, die uit het psychiatrisch zieken huis (kunnen) blijven door re gelmatig in geval van nood de telefonische hulpdienst in stad of streek te bellen. Zelf ben ik jarenlang cliënt geweest van deze instelling, dus ik weet er alles van. Deze jongens sturen je nooit en te nimmer een nota en werken geheel pro deo. In Engeland worden ze (en te reent) Good Samaritans den gesprekken en in de eer ste plaats de daarmee samen hangende immateriële behoef te, waarin ze voorzien elk jaar weer, leveren die mensen in direct een enorme bijdrage aan de terugdringing van het fi nancieringstekort. Het zijn preventive psychiatrische in stellingen, die vrijwel niets kosten dan de huur, de ver lichting, wat thee en koffie en een paar professionele admini stratieve krachten. Daar wil de minister op bezui nigen. Per thd levert dat dan netto zo'n 260.000 gulden op heb ik begrepen. In de provin ciebegroting is dan nog zo'n 100.000 gulden subsidie opge nomen per thd. De gemeenten en het rijk betalen nu niets meer. De provincie krijgt van het rijk per thd 160.000,-. De jaarlijkse exploitatie kost 400.000,- per dienst. Een dag je psychiatrische ziekenhuis kost tegenwoordig minstens 250,- 260,- liggeld. De art sen en de therapieën staan daar los van. Wie betaalt straks de enorme extra inves teringen, die er zonder twijfel gaan komen als de telefoni sche hulpdiensten gaan ver dwijnen? Ex-cliënt, LEIDEN Zuid Afrika (2) Uit het ingezonden stuk van een briefschrijfster (over het verhinderen van voedselhulp aan hongerend Afrika) blijkt opnieuw een eenzijdige en daarom onjuiste opstelling. Zij vertelt er niet bij, dat in Ango la een marxistische dictatuur heerst, die in stand wordt ge houden met behulp van 40.000 Cubaanse militairen en Russi sche wapens. Deze vormen een reële bedreiging voor de vrijheid van Namibië en Zuid- Af rika. Daarom steunt Zuid- Afrika de Unita-vrijheidsstrij- ders in-dat land. In Mozambi que worden door Zuid-Afrika soms strafexpedities uitge voerd, omdat de regering toe staat, in strijd met eerder ge maakte afspraken, dat het ver boden ANC vanuit Mozambi que terreuracties op Zuidafri kaans grondgebied onder neemt. Zuid-Afrika ontkent overigens „Renamo-rebellen" te steunen. H. Donker, DEN HAAG. (Naschrift: Kan een „bedrei ging voor de vrijheid van Na mibië en Zuid-Afrikaeen ar gument zijn om oogsten te ver nielen en te verhinderen dat voedselhulp de hongerende bevolking van Afrika bereikt Zuid-Afrika (3) Ik deel de mening van de briefschrijfster over het ver hinderen van voedselhulp aan hongerend Afrika. In Ethiopië is het al niet apders dan in Zuid-Afrika. Mgr. Bomers •heeft voor de televisie verteld er zelf getuige van te zijn ge weest, dat daar een voedsel- transport geruild werd tegen Russische wapens. Pas als er vanuit de lucht voedsel wordt afgeworpen zoals bij ons in 1945, dan weet je met de grootst mogelijke zekerheid dat het komt waar het moet zijn. Ik gireer maar aan de pa ters die daar werkzaam zijn persoonlijk. A. Bos, DEN HAAG. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2