Zqa&mï (Sowuvnt Twee man in één cel als bijzondere straf Bon: Ouderen 2 m Bewinds lieden maken van nood een deugd (eizigers chiphol mokkelen link Nederlandse joden protesteren bij ambassadeur Israël VANDAAG 4 5 7 9 12 13 15 ROBGORRIS FNV'er Visser beticht van inschakelen BVD KLM duldt geen vertraging in aflevering Fokker-100 Voorwaardelijke straf voor ontucht met jongens Im Uitgave Westerpers. behorende lot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas, Chel-redacleur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) j. 0,65 per mm, familieberichten f0,59 per mm. Donderdag 21 januari 1988 79e jaargang no. 24017 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Van het westen uit regen, plaatselijk voorafgegaan door sneeuw. Minimumtemperatuur omstreeks twee, middagtempe- ratuur vijf graden. Krachtige, langs de kust harde tot storm achtige zuidwesten wind. Zon op: 08.35; zon onder: 17.08. Hoog water Scheveningen: 05.17 en 17.24; laag water. 0.37 en 13.10. Btbijten Baptistische predikant Paul Wrenn heeft zich let- |k in zijn werk vastgebeten. Ervan overtuigd dat jalent voor het verkondigen van de blijde bood- jp ingezet kan worden, heeft hij zijn oersterke It in de strijd geworpen. En niet zonder succes, bijeenkomsten die Wrenn in Clarksville organi- t worden druk bezocht sedert hij als speciale at- tie de zwaarste toehoorder met zijn tanden van jrond tilt. Bij een vorige poging had Wrenn zijn :ht echter ovetschat. Vijf tanden braken af toen irobeerde een 175 kilo zware mijnwerker aan het uur te laten bungelen. FOTO: AP Kamerbewoonster verzint schutter MEPPEL Door het opzetten van een val heeft de Meppeler politie gister avond de „onbekende schutter' aange houden, die al dagen- en nachtenlang de omgeving van de Groenmarkt on veilig maakte met een „luchtdrukwa pen". De 19-jarige kamerbewoonster bij wie maandagavond een ruitje van haar ka mer werd stukgeschoten, heeft bekend dat zij sindsdien nieuwe schietpartijen - zij gooide steentjes tegen de ruiten - zelf heeft bedacht. Zij was bang geworden en wilde daar om graag onze bescherming, aldus de politie, die veel mankracht in de zaak gestopt heeft. Voedselvergiftiging treft hofpersoneel AMSTERDAM - Meer dan de helft van- de ongeveer 140 mensen die vorige week de koninklijke nieuw jaarsreceptie in het Paleis op de Dam aan het voorbereiden waren, blijken tijdens de avondmaaltijd voedselvergiftiging opgelopen te hebben. Zo'n twee tot vijf dagen hebben zij last gehad van buikloop, maagpijn en andere ziektever schijnselen. Vier personen werden zekerheidshalve korte tijd in een ziekenhuis opgenomen. De oorzaak van de voedselvergiftiging is waar schijnlijk de Salmonella-bacterie geweest. Medici spreken van een onschuldige bacterie waarvan bij wijze van spreken iedere Nederlan der twee keer per jaar last heeft. Nieuw Amstel-bier met minder alcohol ZOETERWOUDE Minder alco- hol en minder calorieën. Met dat re cept gaat Heineken de Nederlandse biermarkt op. Vanaf half april zal in alle Nederlandse winkels een nieuwe bier (Amstel Light) te koop zijn. Bier met een alcoholpercentage van 3,5 procent (in plaats van de ge bruikelijke 5 procent) en met 40 procent minder calorieën. „We ho pen op 1 procent van de flessenbier- markt", zegt een woordvoerder van Heineken. Overigens is Heineken niet de eerste brouwerij, die pro beert licht bier op de Nederlandse markt te slijten. Eerder probeerde het Skol-concern dit met Drie Hoef ijzers Bier. Dat is inmiddels weer uit produktie genomen. Duitse afpersers wilden miljoenen van Unilever HAMBURG - Drie Duitse criminelen hebben gepro beerd Unilever voor 7,5 miljoen DM af te persen onder bedreiging van het vergiftigen van een bepaald marga- rinemerk van het levensmiddelenconcern. Gistermid dag tijdens de overhandiging van het geld in Hannover kon de hoofddader, een 27-jarige decorateur uit Ham burg, worden aangehouden. Ook werden twee mede plichtigen aangehouden. Volgens de Hamburgse politie nam de verdachte eind vorig jaar voor het eerst contact op met de Unilever- directie. Daarna is nog enkele keren telefonisch en schriftelijk contact geweest. De politie is van begin af aan op de hoogte gehouden over de afpersing. Dinsdag werd een bode van het concern met het geld naar ver schillende plaatsen geleid in en rond Hannover, maar plotseling werd de zaak door de verdachte naar gister middag verschoven. Bij de overhandiging van het geld werd de man overmeesterd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Korthals Altes en staatsse cretaris Korte-Van Hemel (justitie) hebben van de nood een deugd gemaakt. Nadat zij eerst om „princi piële en practische rede nen" mordicus tegen het plaatsen van twee gevan genen in één cel waren, hebben ze nu ontdekt dat zo'n maatregel een „pret- tige bijkomstigheid" kan hebben. De „samenplaatsing" in een heuse strafgevangenis in plaats van prettiger oorden als Ban- kenbosch in Veenhuizen kan namelijk gebruikt worden als straf voor een bijzondere groep veroordeelden. Het gaat dan om lichte delinquenten die zich niet vrijwillig melden voor het ondergaan van een korte vrijheidsstraf en om mensen die de benen nemen uit een half-open inrichting of daar niet terugkeren na week- eindverlof. Ook kan de „sa menplaatsing" dreigend voor gehouden worden aan mensen die weigeren een boete te be talen. De gevangenissen in Breda en Vught zijn aangewezen als de inrichtingen waar de duo-cel len moeten komen. Alvorens het zover is moeten er nog wel ingrijpende verbouwingen plaats hebben. Een cel voor twee personen dient een mini male oppervlakte te hebben van 8 A 9 vierkante meter en heeft ook meer inventaris no dig. Bovendien moet het aan tal bewaarders in Breda en Vught fors worden uitgebreid. Deze operatie, waarvan de kosten op circa acht miljoen geschat worden, zal ongeveer negen maanden gaan duren, zodat eind dit jaar de eerste duo-cellen in gebruik geno men kunnen worden. Dat geeft Justitie ook de gele genheid alle 240 plaatsen in het Huis van Bewaring te Gra ve (bij Nijmegen), dat op 1 maart gereed komt, te bestem men voor mensen die men in voorlopige hechtenis wil hou den. Aanvankelijk zou de helft van dit aantal gebruikt worden voor voor de eerder genoemde „zelfmelders". Maar uitbreiding van de voorarrest- capaciteit heeft een hogere prioriteit bij de minister en staatssecretaris. Het moeten la ten gaan van verdachten van ernstige misdrijven (handel in drugs, verkrachting e.d.) lijdt immers tot grote verontrusting bij de bevolking en politie en ondermijnt op die manier het feloof in de rechtsstaat. 'agina 3: Bewindslieden er kennen bezwaren J :HIPHOL Slechts n heel klein deel van reizigers die op Schip- 1 aankomen zijn zo erlijk" of „deskundig" ederen waarover in- errechten en accijnzen Deten worden betaald n de douane in de aan- imsthal te melden. an de passagiers die het gelopen jaar via de de douanezóne, die lat voor „iets" aan te ven, Schiphol wilden rlaten werd voor nog en 50.000 gulden aan chten over in te voeren tikelen geïnd, t blijkt uit het gisteren presenteerde jaarover- :ht van de douane op hiphol. De cotitrole n de bagage van aan- amenden die „niets" adden aan te geven eft de schatkist in 1987 n bedrag van 1.871.000 ïden aan rechten opge- verd. De boetes vanwe- het niet-aangeven van goederen leverde nog |ns 1,1 miljoen gulden [il of kan men de rech- niet voldoen dan mag passagier de goederen hterlaten bij de doua- Die ontving het afge ven jaar op die manier ider andere 270.000 si- jretten. eiden dreigt iiders met turwaarder IDEN Ouders die op 1 ruari nog geen lesgeld [ben betaald voor hun d, wofden met behulp j de deurwaarder hiertoe (wongen. t kondigde wethouder H. i Dongen gisteravond aan ens een commissieverga- ing. Er worden in elk ge- geen leerlingen van het Irtgezet onderwijs in Lei- i van school gestuurd, [zekerde de wethouder, ^rlingen van 16 jaar en Ier moeten 1030 gulden geld betalen. In eerste in- titie moést dat geld uiter- 1 december bij de scho- i binnen zijn, maar toen nogal wat problemen op perde, heeft de overheid iloten de ouders nog tot 1 fruari de tijd te geven. Steeds vaker beroep op sociale wetenschappen LEIDEN De overheid en de particuliere sector doen steeds vaker een beroep op de kennis in de sociale wetenschappen (sociologie, pedagogie) en in mindere mate ook in de gees teswetenschappen (psycholo gie, filosofie). Tot die conclusie komen onderzoekers van het Leids Instituut voor Sociaal Beleidsonderzoek (Lisbon) in het rapport „Kennisover dracht in de sociale en geestes wetenschappen". In de studie, die in opdracht van het minis terie van O W is uitgevoerd, rekenen de onderzoekers af met het vooroordeel als zou het maatschappelijk belang van deze studies slechts gering zijn. Er is sprake van een groeiende kennisoverdracht naar de samenleving, maar overheid en onderzoeksinstel lingen kunnen er volgens de onderzoekers voor zorgen dat die nog wordt uitgebreid. DEN HAAG Een organi satie van „kritische joden in Nederland" heeft in een peti tie bij de Israëlische ambasa- deur geprotesteerd tegen de „repressie ten opzichte van de Palestijnse bevolking in de door Israël bezette gebie den, de Gaza-strook en de westelijke Jordaanoever". De petitie is door meer dan honderd mensen ondertekend, onder wie Hedy d'Ancona, Martin van Amerongen, An- nemarie Grewel en Marga Minco. „We zijn niet alleen ge schokt over het onrecht dat de Palestijnen wordt aangedaan, maar maken ons ook ongerust over de toekomst van Israël als democratische staat", aldus de inhoud van de petitie. „Wij spreken als onze hoop uit dat zowel in Israël als daarbuiten, joden en Palestijnen vanuit een positieve dialoog tot een oplossing zullen komen", aldus de ondertekenaars. Pagina 5: „Duiven" bedrei gen eenheid Likud-blok. Een groep van oud-verzets strijders een mede-initiatiefne mers van de februaristaking demonstreerde gisteren voor de Israëlische ambassade in Den Haag tegen het optreden van Israël in de bezette gebie den. „Mensenrechten voor de Palestijnen", was één van de leuzen die de demonstranten met zich meedroegen. In de ambassade werd een petitie aangeboden waarin terugtrek king van Israëlische troepen uit de bezette gebieden wordt ge vraagd. FOTO: ANP 18 PAGINA'S Blanke kerk Zuidafrika onderhandelt met regering Oude Rekela moet het zelf maar uitzoeken Terug naar Auschwitz om herhaling te voorkomen Verschrikkelijke sneeuwman zou contact zoeken Pensioenbreuk bijna gedicht Jeroen Piket ontloopt boze plannen Leidse politieman schiet vrijwel nooit Openbaar vervoer van Alphen naar Amsterdam lang en duur Conflict in Katwijs onderwijs Gemeente Castricum weert naaktschilderij (ADVERTENTIE) BMW MAAKT RUDEN GEWELDIG. AUTOBEDRIJF ROB GQRRiS BV HOGE RUNDUK 278. 2314 AL LEIDEN TEL 071 896000 Se pagina 14' Adviescommissie geweld in leger UTRECHT Het ministerie van defensie stelt een interne coördinatiecommissie in, die staatssecretaris Van Hou welin gen zal adviseren hoe te reage ren op gevallen van intimida tie en geweld tegen dienst plichtigen in de krijgsmacht. De commissie fungeert ook als „aanspreekpunt" voor de be langenverenigingen van mili tair personeel. OM TEGENSTANDER WEG TE WERKEN DEN HAAG Voorzitter Dick Visser van de Indus triebond FNV wordt er door een voormalige me dewerker van beschul digd de BVD te hebben ingeschakeld om hem uit te schakelen. Voor de be trokkene, dr. R. Vreeman, was deze affaire de direc te aanleiding over te stap pen van de Industriebond naar de Vervoersbond. Visser, die maandag met de kleinst mogelijke meerderheid in de bondraad werd herko zen, noemt de beschuldigingen zegt wel te zullen aftreden „bij verdere ongunstige publiciteit over mij of de bond". Twee voormalige voorlichters van de bond, Jan Zorgdrager en Jack Kroes bevestigen de con tacten die Visser met de Bin nenlandse Veiligheids Dienst in 1984 onderhield. Vice-voorzitter Stekelenburg van de FNV, in 1982 tegen stander van Visser in de strijd om het voorzitterschap van de Industriebond, is op de hoogte van de beschuldigingen. „Maar", zegt hij, „ik heb nooit harde aanwijzingen gezien voor de vermeende handelwij ze van Visser". SCHIPHOL - De KLM zal geen verdere vertraging dulden in de aflevering van de door haar bestelde tien Fokker-100 toestellen De eerste KLM Fokker-100 moet volgens de laatste af spraken medio september dit jaar worden afgeleverd. Eerst stond daar april 1988 voor. „We hebben Fokker la ten weten dat de tweede helft van september voor de KLM van geweldig belang is. Anders komt de maatschap pij voor grote problemen te staan met de vlootindeling, de opleiding en indeling van bemanningen en de leve ringsverplichting van de al verkochte DC-9-vliegtui- gen", aldus een KLM-woord- voerder in een reactie op het uitstel van de aflevering van de eerste Fokker-100 aan Swissair. De KLM zegt overigens niet te twijfelen aan een tijdige aflevering van het eerste toe stel omdat de nieuwe vertra ging - als gevolg van nieuwe tests met proefbanden - de serieproduktie op zich niet hoeven te beïnvloeden. Fok ker-woordvoerder G. Knook heeft inmiddels laten weten dat de vertraging geen gevol gen zal hebben voor de afle vering van de Fokkers aan andere klanten. Pagina 7: Fokken geen schadeclaim van Swissair. ALPHEN AAN DEN RIJN/ DEN HAAG Een 46-jarige Hagenaar is vandaag door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar en 'een boete van 6.000 gulden wegens on tucht met veertien jongens van rond de tien jaar. In zeven gevallen pleegde de Hagenaar ontucht als voetbal trainer in Wychen, waar hij regelmatig met zijn pupillen onder de douche ging. Dat was in 1987. De overige zeven ge vallen hadden tussen 1984 en 1987 plaats in Alphen aan den Rijn, De Lier en Schipluiden. Daar ontmoette de Hagenaar de jongens meestal in zwemba den. De Hagenaar moet tijdens zijn proeftijd contact houden met de reclassering. Die kan ook bepalen of hij zich onder be handeling van een psychiater moet stellen. De Hagenaar doktert overigens al vele jaren en slikt nu een „chemisch ca strerend" middel. De officier van justitie eiste twee weken geleden een cel straf van twaalf maanden, waarvan vijf voorwaardelijk tegen de Hagenaar. De recht bankpresidente, rar. P. Ko ningsveld, zei donderdag ech ter dat de kans op herhaling door gevangenisstraf wel eens veel groter zou kunnen worden. De man heeft nu een goede baan en zou dan op de laagste ladder van de maat schappij komen te staan. Daar mee zou die maatschappij ze ker niet zijn gediend, aldus de presidente. Ouderen blijven na hun pensioen steeds minder stil zitten. Uit onderzoeken is gebleken, dat ze zelfs steeds actiever worden. Ze hebben tegenwoordig veelal een wat hoger inkomen door betere pensi oenvoorzieningen en beschikken over een zee van tijd om in en om het huis van alles te doen. De speciaalzaken in ijzerwaren en gereedschappen, dus de winkels in de doe-het-zelf-branche, moeten daar om, zo luidt het advies van de wetenschappers, be ter nog dan tot nu toe op de situatie „inspelen". De ouderen krijgen het dus nog druk. Ze deden al veel aan auto-onderhoud en loodgietersklussen en nu moeten ze ook nog eens flink aan het timmeren. De vraag is of ze daar allemaal-wel aan toe komen als eenmaal de Leidse Courant is bezorgd. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1