BIJZONDERHEDEN onfliet onderwijs Katwijk I „Big Band Bollenstreek een echte vrien Protest tegen woningbouw bij Sperwerpad TOCH SUBSIDIE VOOR OEFENHAL VVSB ESTUURSLID KBOK LEGT FUNCTIE VOORLOPIG NEER <n >ankkluis wordt opgeblazen Streek- commissies samenvoegen of opheffen «apDEN OMGEVING Ceidóc6otiaant DONDERDAG 21 JANUARI 1988 PAGINA 1 ]nrijding Veurseweg '^RSCHOTEN Een 82-jarige jner van Voorschoten heeft Mnigtrmiddag een ongeluk veroor- g lljt op de kruising Papelaan- Waturseweg bij Hoogvliet in Voor- is geiten. De man reed met zijn auto extle Papelaan en gaf geen voor iet sj aan een 19-jarige automobilist diatien Haag, die op de Veurseweg laagjL Er ontstond een botsing, /uiliïbij de bejaarde Voorschote- f twee ribben brak. Hij hoefde er niet te worden opgenomen sn viet ziekenhuis. ïinisHagenaar en zijn 18-jarige vrou- buit(jke passagier liepen snijwon- ig in het gelaat op. Zij moesten sterpin een ziekenhuis worden be leid. De auto's werden zwaar field. Honden roze geverfd HILLEGOM Onbe- kenden hebben gister middag in de wijk Els- broek twee herders honden met roze verf besmeurd. De dieren zaten in een kennel achter een woning en de verf werd over een twee meter hoge schutting over de hon den heengegooid. Vol gens de politie gaat het om een wraakactie. In het verleden zijn er bij de politie klachten over de honden bin nengekomen. Sint in Noordwijk en Leiden NOORDWIJK/ LEIDEN PvdA-voorzitter Marjanne Sint sprak gisteravond in Noord- wijk voor de Federatie Bollenstreek over Schuivende Panelen, het rapport over een mogelijke koersverandering van deze partij. Morgenavond doet mevrouw Sint om 20.30 uur de Leidse Stadsgehoorzaal aan. In totaal worden negen bijeenkomsten gehouden waarin het discussiestuk met de leden wordt besproken. In de Noordwijkse kuip kwamen gister avond onderwerpen aan de orde als milieu vervuiling, nieuwe economische orde, ver zorgingsmaatschappij, euthanasie, biotechno logie en bestrijding van de armoede .in de derde wereld. De PvdA-leden hadden kri tiek op de trage toezending van de nota. Ook het taalgebruik verdiende volgens de leden geen schoonheidsprijs. Eerste paal aanleunwoningen SASSENHEIM De eerste paal van de aanleunwonin gen bij het nieuwe bejaardencentrum De Schutse gaat morgen de grond in. In totaal worden door de Woning bouwvereniging Vooruitgang aan de Jan van Bra- bantweg 21 aan leunwoningen ge bouwd. Deze zijn bestemd voor be jaarden. Zes honden overleden VOORSCHOTEN De hondenvergiftiger (of - ster) in Voorschoten heeft tot nu toe zes slachtoffers gemaakt. Twee honden zullen de aanslag met' strychnine, verwerkt in balletjes gehakt op straat, waarschijnlijk overleven. Zij zijn herstellende. De afgelopen dagen hebben zich geen nieuwe gevallen van vergiftiging voorge daan. De rijkspolitie van Voorschoten is bezig met het onderzoek, maar heeft nog geen aanhouding kun nen verrichten. Onverlichte fietsers bekeurd WARMOND Achttien fiet- sers en vijf bromfietsers hebben vanmorgen een bekeuring ge kregen omdat ze geen verlich ting hadden. De Sassenheimse en Warmondse politie contro leerde tussen kwart voor zeven en negen uur op de kruising Oranje Nassaulaan/Poelweg en op de Padoxlaan in Warmond. Er werden ook vijf bromfietsen in beslag genomen omdat de politie vermoedt dat de voertui gen zijn opgevoerd. Er volgt een technisch onderzoek waar na de opgevoerde onderdelen in beslag worden genomen en de eigenaars een proces-verbaal krijgen. Video en cheques buit bij inbraak OUDE WETERING Bij een inbraak in een woning aan de Plantage in Oude Wetering zijn gistermiddag een video recorder, cheques, een telefoon met telefoon- beantwoorder en siera den buitgemaakt. De in brekers waren de wo ning binnengekomen door een schuifpui open te breken. De diefstal werd ontdekt toen de bewoners van het pand aan het begin van de avond thuis kwamen. GS willen projecten in Derde Wereld steunen LEIDEN Gedeputeerde staten van Zuid-Holland willen projecten steunen die een directe binding hebben met de Derde Wereld. Daarvoor wordt 25.000 gulden be schikbaar gesteld, een kwart van het jaar lijks beschikbare bedrag van 100.000 gul den. Tot nu toe werden uitsluitend activi teiten gesteund van regionale groepen, die zich erop richten de bevolking van Zuid- Holland bewust te maken van problemen in de ontwikkelingssamenwerking. Daar aan wordt nu dus 75.000 gulden besteed Voor de besteding van de 25 mille kiezen GS dit jaar voor projecten van de Interna tional Union of Local Authorities (IULA). die zich volgens de provincie inzet voor verbetering van de kwaliteit van bestuur ders en ambtenaren in de Derde Wereld. h IJK „We heb- een duidelijk signaal jen geven dat we niet ons laten lopen. Het £hter niet de bedoeling hierdoor een echte uk binnen de KBOK £taat". J. Allewijn, de- van de Bestevaer j/o en vertegenwoordi- I van het algemeen vor- lid onderwijs binnen ■stichting Kontakt Be tsleven Onderwijs Twijk (KBOK) heeft trlopig zijn bestuurs- ictie neergelegd. Aan- ling is een conflict over ilicaties in Onderne- nd Katwijk, het blad van de Katwijkse Vereni ging voor Industrie en Handel (KVIH). Volgens Allewijn heeft de KVIH in haar decembernum mer uitspraken gepubliceerd over het algemeen vormend onderwijs die niet kloppen met de werkelijkheid. Zo werd in een artikel over het Steun fonds Christelijk Technisch Onderwijs gesteld dat leerlin gen vaak onterecht kiezen voor „het minder perspectief biedende" algemeen vormende onderwijs in plaats van het be roepsonderwijs. „In Nederland zijn er afspra ken over reclame maken. Daarin is bepaald dat reclame nooit onwaar mag zijn. Dat is deze uitspraak wel. Verder hebben we binnen Katwijk af spraken over de promotie van scholen. Die zijn hierdoor ge schonden. Ik hoop niet dat we naar een situatie gaan, zoals elders in Nederland, waarin elke school probeert leerlingen te werven door zichzelf als beste aan te prijzen", aldus Al lewijn. Hij is ook kritisch over het feit dat de KVIH alleen het Christelijk Technisch On derwijs financieel ondersteunt. Hij stuurde over deze hele kwestie twee weken geleden een brief naar de KBOK waarin hij aankondigde zijn functie voorlopig neer te leg gen. Zijn optreden werd ge steund door andere Katwijkse scholen voor het algemeen vormend onderwijs. P. de Haas, secretaris van de KVIH en KBOK. over het conflict: „Het KVIH heeft ge wezen op de vaak negatieve selectie bij de keuze voor een opleiding na de basisschool. En dat terwijl er naar leerlingen met een beroepsopleiding veel vraag is. Iemand met een mavo-diploma slaagt niet altijd op een beroepsgerichte ver volgopleiding en kan zo de aansluiting bij het bedrijfs leven missen. Dat is overigens een landelijke discussie en ons standpunt, dat er aandacht moet zijn voor het beroepson derwijs, wordt onderschreven door de grote werkgeversorga nisaties. Het is nu echt niet de bedoeling dat het KVIH opeens het technisch onderwijs in Katwijk gaat promoten. Het KVIH wil alleen de kloof tus sen onderwijs en bedrijfsleven gebouw van de Rabobank aan de J.P. Gouverneurlaan in ee^senheim wordt deze week tot op de grond afgebroken. Gis- ijnorgen is men begonnen met de sloopwerkzaamheden. De >r Js van de bank zal met springstof worden opgeblazen, de eni- j ^manier om dit obstakel op te ruimen. ac^en noodhuisvesting achter de Rabo Bank, de voormalige ma- en tijnen en kantoren van Ysselmuiden B.V., worden de klanten )rn ns ontvangen. Direkteur N.M. van Leijen merkt daarbij op: tbad6 hebben kosten noch moeite gespaard. We zijn erg trots op ijjeife huisvesting. Ook de beveiliging en de alarmeringssystemen bab'^et tijdelijke onderkomen van de Rabo Bank zijn optimaal", zo rvc£ekert Van Leijen. rooiTwacht wordt dat begin december het nieuwe gebouw op de j^spronkelijke plaats aan de J.P. Gouverneurlaan in gebruik ge- baa*160 wordt. Het vloeroppervlak zal een aanzienlijke uitbreiding poJlergaan. De voorgevel van het twee etages hoge pand zal 3 re(ter naar voren geplaatst worden en aan de achterzijde zal er 8 ,Ueter bijgetrokken worden. FOTO: WIM VAN NOORT (ADVERTENTIE) Nieuwe plaats en datum voor de inspraakavond over de nota "Bouwen in I Op maandag 18 januari jl. had de gemeente Leiden de eerste jj inspraak- en informatieavond willen houden over de nota "Bouwen in bestaande Leidse wijken", in de Reinwardt Acade- aan de Van Den Brandelerkade. De avond was met name l bestemd voor de omwonenden van de bouwlocaties en andere I belangstellenden uit de wijken Meerburg, Rijndijkbuurt, Profes- s sorenwijk en Burgemeesterswijk. De inspraakavond moest echter afgelast worden aangezien de zaal te klein bleek te zijn voor het onverwacht zeer grote aantal belangstellenden. Daar- om zal er volgende week voor dezelfde wijken een nieuwe in spraakavond worden gehouden: datum: dinsdag 26 januari plaats: Vredeskerk, Van Vollenhovenkade/hoek Burg- gravenlaan (De capaci teit van de kerkzaal be draagt 550 personen; tijdens de bijeenkomst mag er niet gerookt worden aanvang: 19.30 uur (gewijzigd t.o.v. de vorige keer van- wege de te verwachten belangstelling) BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Laura. dr. v L. A. Berveling en A. N. Westhoek; Renate Evelien, dr. v H. Brouwer en A. C. M. Jansen; Hans Erik Christi- aan. zn. v. D. de Rood en L. M. P. de Windt; Maria Anne. dr. v. A. J. M. W van der Lans en M. J. M. Zoet; Kirsten, dr. v. H. van Dunvenvoorde en M. de Groot; Saskia, dr. v. J. W. Bron en H. M. van der Spek; Cheryl Astrid Patricia, dr. v T. de Vreugd Hamaker, Natasja, dr. v. M. A. Bell en C. Yule; John. zn. v. E. Abadler en S. Nached; Stephanie Ly- dia Maria, dr. v. E. A. J. Lieferink en I M Brouwer; Kenneth Balthazar Hendrik, zn. v. L. J. R. Rolvink en A. van Vliet; Emir, zn. v. H. Ben Ha- mida en L. de Jager, Abdel Khalek, zn. v M. Saddoug en Y. Boutayeb; Benjamin Nicolaas. zn. v. E. N de Brieder en A. van Rhijn. Maatie Krijntje, dr. v. W. Schaap en L. C. Remmelzwaai; Trijntje Desiree. dr. v. E. de Jong en J Herbert; Nick Mit chell, zn. v. P A. van Oosten ei V. Knufman; Davy Ludwig, zn. A. Abad en D. de Jonker; Rhianne Willemijn, dr. v. W. B. Hoek en A. C. van den Berg; Vincent Hubertus Cor- nelis, zn. v. M. W. M. de Vrind en F. A. J Hoogendijk; Fatisha Faushia Gatoen, dr. v M. A. Soekhai en H. Abdoel; Johann Rudolph, zn. v J. R. von Ronnen en B. M. A. Wosten; Christiaan, zn: v A. de Jong en J. W. Verdoes; Hugo Oscar, zn. v. W. C. Mees en J. E Rosbergen; Alicia Cor nelia Geertruida, dr. v, W. I. Ie Mair en C. G. van de Wijngaard; Stefan Juri, zn. v. J: J. P. M. Kerkvliet en A. B. M. van Velzen; Emma Maria, dr. v. M. Lesuis en L. G Deimveld; Stefanus Antonius Hendrika. zn. v. A. C. Klein Gunnewiek en H. P. Se- keris; Klaas Luc Johannes Rendert Mare Hendrik, zn. v. K. Kooistra en I. G. G. Oosterhof, Ariëlle Sepke, dr. v. D. van den Oever en T J van Duijvenbode; Orsan, zn. v B. Kun- dakci en A. Kundakci; Renske, dr. v. R. L. Kallenberg en I. C Boeschoten; Georg-Pieter, zn. v. D. M. Andela i D. Meindertsma; Allard Cornelis Eu- genio. zn. v. C. H J. van Leeuwen en A. G. M. Bulder; Sjoerd Adrianus Si mon. zn. v. F A J. de Gier en J. Se- g'jn dichten. Daar willen we alle scholen bij betrekken", zo zegt De Haas. Over de inzet van de Katwijk se ondernemers om het Chris telijk Technisch Onderwijs te steunen, merkt hij op: „Dat fonds is een tijdelijke zaak om dat de overheid te weinig geld beschikbaar stelt voor tech nisch onderwijs. Als een ande re onderwijsrichting in de pro blemen zit, willen we daar ook bij helpen. Andere scholen hebben ons echter niet bena derd". Het is de bedoeling dat de be sturen van de KVIH en KBOK binnenkort een brief sturen naar Allewijn waarin de affaire wordt toegelicht. De Haas: „Hopelijk kunnen we de zaak in goede harmonie afhan delen". LEIDEN/DEN HAAG ,,De Zuidhollandse streek- commissies moeten óf sa mengevoegd óf opgeheven worden". Tot die conclu sie kwam gedeputeerde H. van der Vlist gisteravond tijdens het overleg tussen Gedeputeerde Staten (GS) en vertegenwoordigers van de tien Zuidhollandse streekcommissies op het Provinciehuis in Den Haag. Ter discussie stond de positie en taak van de streekcommis sies in de komende jaren. Twee vaste provinciale com missies hadden voorgesteld om te komen tot een verzelfstan diging van de streekcommis sies. Daartoe zouden zij losge koppeld moeten worden van de provincie en geen ambtelij ke ondersteuning meer ont vangen. Acht van de tien streekcommissies lieten giste ren bij monde van de voorzit ter van de streekcommissie Bollenstreek weten niets voor een dergelijke loskoppeling te voelen. De streekcommissie voor de regio Alphen aan den Rijn en omgeving had een af wijkend standpunt. Deze com missie is op zich niet tegen een inhoudelijke loskoppeling, maar wensen wel administra tieve ondersteuning van de provincie te blijven ontvan gen. „Het is voor mij duidelijk dat verzelfstandiging van de streekcommissies een niet be gaanbaar pad is", aldus Van der Vlist na alle reacties ge hoord te hebben. Hij meende dan ook dat hij moest vasthou den aan zijn oude standpunt het samenvoegen van de streekcommissies of de op heffing daarvan. In dat laatste geval zullen GS wel met een inspraaknota komen. Aad Laros: „Showelement is bij een big band erg belangrijk". FOTO: WIM VAN NOORT „Ik sta een beetje als dirigent voor de band, maar echt no dig is dat niet. Het is maar zo'n beetje schuin naar de zaal toe om een en ander in goede banen te leiden en vooral de leden van het or kest te motiveren na de zo veelste keer „In the mood". Het showelement is bij een big band erg belangrijk en dat is dus mijn taak. het be spelen van de zaal". Aad La- ros, grijs-wit bebaard, musi cus in hart en nieren, weet van geen ophouden als hij het over „zijn Big Band Bol lenstreek heeft. De Lissenaar staat dan ook vanaf de oprichting van de band in 1978 tot aan het jubi leumjaar 1988 aan het hoofd van de ongeveer 25 man tel lende groep muziekenthousi- asten. De leden van Big Band Bollenstreek zijn voorname lijk afkomstig uit de harmo nie- en fanfarewereld. Zij verenigden zich na een op- roèp van de oud-directeur Wim van Duin van de Mu ziekschool Bollenstreek. Van die eerste groep zijn er vol gens Laros nog drie a vier overgebleven, de rest ver trok, anderen kwamen er voor in de plaats. Dat verloop is volgens hem een vrij nor male zaak. „Er gaan mensen verhuizen, of andere dingen doen en je hebt ook te maken met jonge mensen die bij ons een leuke leerschool doorma ken. Die stromen na verloop van tijd door en gaan echt in het vak". De Big Band Bollenstreek is volgens de muzikaal leider een echte vriendenclub. Maar wel een vriendenclub die naar perfectie streeft. Elke week wordt gerepeteerd in Art opa in Lisse en die fre quentie is noodzakelijk om het niveau te handhaven. Het doornemen van het re pertoire vergt veel tijd, maar ook het instuderen van nieu we nummers vergt de nodige Bijdrage: Marijke den Hollander repetities. De leden van de band komen uit de hele re gio. Graag speelt men ter ge legenheid van feesten of op braderieën, jazz-festivals of dansfeesten. We spelen zelfs wel op trouwerijen zegt La- Functie Door de jaren heen heeft het orkest van Laros binnen de regio zeker een bepaalde functie gekregen. Begon men destijds met het echte big bandrepertoire met nummers van Benny Goodman en an dere swing-specialisten, later vond er een verschuiving plaats richting Zuidameri- kaanse muziek en de onver valste klassieke wals. Willen ze beat- of popmuziek, dan zitten ze met ons dus hele maal verkeerd. Dat spelen we niet". Toch is het volgens Larois zeker niet zo dat slechts voor een beperkte leeftijdsgroep wordt gespeeld. „We worden zelfs elk jaar weer uitgenodigd om te spe len in een middelbare school in Lisse en je staat er ver steld van hoe leuk die jonge lui op onze muziek dansen Spelen in de buitenlucht brengt volgens Laros vaak niets dan narigheid, hoewel de ambiance over het alge meen geweldig is. In Rotter dam moest eens opgetreden worden ter gelegenheid van een jazz-festival. Een platte boot in het water van de Blaak was het toneel. De loopplank van de wal naar het schip was van alumini um. Het overbrengen van ap paratuur en instrumenten naar de boot verliep zonder problemen. Ook het optreden verliep gesmeerd. Tijdens de pauze mochten de muzikan ten van boord en toen begaf de loopplank het. De saxofo nist viel tussen de wal en het schip, maar kon gelukkig on gedeerd weer op de kant worden gehesen. Laros grie zelt nog als hij bedenkt wat er had kunnen gebeuren als iemand met de peperdure ge luidsapparatuur in het water was gevallen. Plaat Ter gelegenheid van het tienjarig wil Aad Laros een play-in organiseren. Dit is een concert waaraan ieder een die een instrument kan bespelen mee kan doen. Deze happening moet nog voor de zomer plaatsvinden. Dan is er de jubileumplaat die een dezer dagen werd uitge bracht. Daarop treft men géén nummers die door de ja ren heen al grijs gedraaid zijn, maar wel lekkere swing-muziek, jazz, de onver valste big bandsound en en kele Zuidamerikaanse num- telefoon 02521-12360. Daarnaast wordt het jubile um gevierd met een serie concerten, waarvan de eerste in zaal Warenar in Wasse naar zal plaatsvinden op 24 januari. In Artopa in Lisse treedt men op 6 februari op en dan ook hoopt Laros de jubileumplaat officiéél ten doop te kunnen houden. Op 28 februari staat de band in De Schelft in Noordwijker- hout. Ook een reünie voor oud-leden staat op het feest programma Op 20 maart in Flora in Hillegom. VOORSCHOTEN Be woners van het Sperwer pad en de Zwaluwweg in de nieuwbouwwijk Bij dorp Voorschoten hebben bezwaar tegen de bebou wing van een stuk grond nabij hun huizen. In een brief aan het gemeentebe stuur hebben zij dat dui delijk gemaakt. De grond waar het om gaat grenst aan het Sperwerpad, het klooster Bijdorp en het veld van handbalvereni ging HVV. Daar moeten woningwetwoningen ko men. Het terrein heeft nu nog de bestemming „bij zondere doeleinden". Die bestemming moet eerst gewijzigd worden. van de woningen, enkele jaren geleden, zou zijn toegezegd dat het veld niet voor de bouw van huizen zou worden ge bruikt. De toenmalige wethou der J. van Leeuwen stelde in dertijd dat het stuk grond aan de wijk Bijdorp ten goede zou komen. De bezwaarmakers stellen dat er een speelveld voor de kinderen verloren gaat als de plannen doorgaan. De bewoners willen hun vrije Bij de vele bouwplannen van uitzicht behouden. Bij de bouw. de gemeente worden vraagte kens gezet. „Het is benauwend al dat beton op je af te zien ko men. Aan de Valkeweg worden premie-A-woningen gebouwd, straks wordt begon nen aan de wijk Starrenburg (900 woningen). Voorschoten wordt er niet leefbaarder door", stellen de bewoners. Ook vinden ze dat de gemeen te beter goedkope woningen zou kunnen bouwen op plaat sen waar nu woningen als de meer winstgevende dure ap partementen (Merelhof) worden neergezet. Vanuit de wijk is een poging ondernomen om het veld te verkrijgen en een tennisvere niging op te richten. De Voor- schotense politiek voelde daar echter niets voor. De bewoners verzoeken de gemeente aan het eind van de brief de be stemming van „hun" terrein niet te wijzigen. Zij lijken be reid bezwaarprocedures te wil len starten als hun verzoek wordt afgewezen. NOORDWIJKERHOUT De voetbalvereniging Sint Bavo (VVSB) krijgt alsnog een sub sidie van 15.000 gulden voor de bouw van een oefenhal. Het college van B en W heeft be sloten dit aan de gemeenteraad van Noordwijkerhout voor te stellen. Het college komt met dit besluit terug op een eerder standpunt waarin een subsidie voor VVSB werd afgewezen. De gemeenteraad praat vol gende week donderdag over dit nieuwe voorstel. VVSB vroeg aan de gemeente Noordwijkerhout een subsidie van 35.000 gulden voor de bouw van een oefenhal. Welis waar had de Noordwijkerhout- se voetbalvereniging inmid dels de benodigde financien voor de 235.000 gulden kosten de hal rond, ma?r de voetbal club kwam door de lening krap bij kas te zitten. De voet balclub moet ook de kantine nog afbetalen die een aantal jaren geleden is gebouwd. Zo wel PvdA, CDA als D66 vond tijdens de raadscommissie wel zijn vorige week dat VVSB een aanmoedigingssubsidie moet krijgen. De enige manier waarop de club de begroting voor de bouw van de oefenhal heeft rondgekregen, was met de inzet van vrijwilligers. De drie partijen vonden dat dit niet mocht worden afgestraft door een subsidie te weigeren. Alleen over de hoogte van de subsidie was onenigheid. Zo wilde het CDA 35.000 gulden geven, D66 20.000 en de PvdA 10.000. Dé VVD-fractie onder steunde het inmiddels gewij zigde standpunt van B en W om geen geld te geven. Verbranden bollenresten ongezond BOLLENSTREEK Het ver- branden van narcissen- en tul- penloof kan risico's opleveren voor de volksgezondheid. Dat blijkt uit recent onderzoek van de Rijksuniversiteit Leiden. Veel gebruikte bestrijdingsmid delen kunnen door verbranding in de lucht komen en door om wonenden worden ingeademd Bij de Milieugroep Bollenstreek komen al een aantal jaren klachten binnen over het ver branden van gewasresten en stro. Men klaagde over stank maar ook over risico's voor de gezondheid. De Milieugroep is daarop naar de Wetenschaps winkel in Leiden gestapt met de vraag om dit risico te onder zoeken. Gebleken is dat met name de onkruidbestrijdings middelen weinig gevaar voor de volksgezondheid opleveren Een aantal schimmelbestrij dingsmiddelen blijkt risicovol ler te zijn. Hoe groot de risico's voor de gezondheid precies zijn. is nog niet bekend.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13