mdóaQowumt^r „Agenten moeten weten waar ze aan toe zijn" - wè STAD OMGEVING Handig 'miniburo' Kosten vuilverwerking volgend jaar omhoog ==1 CDA WIL GELD VOOR OOH DONDERDAG 21 JANUARI 1988 PAGINA 11 Metl renaar bekent itallen inbraken Een 31-jarige Hagenaar heeft he rig jaar zo'n dertig inbraken in Leiden jaar in Leiderdorp te hebben gepleegd, bedroeg in totaal zeker 100.000 gulden, jenaar. verslaafd aan drugs, werd eind 'er opgepakt in Hilversum bij een in- •n bekende vlot zo'n 100 inbraken, waar- '|ie in Leiden. De afgelopen dagen werd iet Leidse bureau verhoord. De grootste vond plaats op 3 oktober in de Suma- De Hagenaar maakte daar sieraden ,t een waarde van ruim 40.000 gulden en zich vervolgens in het feestgewoel. Ook aan de Koppelstein, Bokhorst, Mare- ,.i de Kooi en de Morsbuurt werden |e man bezocht. De man zit inmiddels ast in de Bijlmerbajes. Freek de Jonge bij Omroep Rijnland LEIDEN Cabaretier Freek de Jonge is mor genavond te beluisteren in het radioprogramma „Vandaag de dag, vrij dag" van Omroep Rijn land. De Jonge, die ko mende zondag optreedt in de Leidse Schouw burg, vertelt wat over zijn huidige show en zijn toekomstplannen. Het programma wordt uitgezonden van half zes tot zeven uur op de 105,7 Mhz FM via de ether en op de 88,1 Mhz FM op de kabel. Congres theologie en rationaliteit LEIDEN Prof.dr. H. Berger (Til- burg), prof.dr. H. de Dijn (Leuven), drs. H. de Vries (Leiden) en prof. dr. I. Dalferth (Tubingen) zijn de sprekers op het tweedaagse congres over theologie en rationaliteit. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de vakgroep systematische theologie van de Leidse Universi teit. Het godsdienstfilosofisch con gres wordt gehouden op vrijdag 22 en zaterdag 23 januari in'het facili teitengebouw aan de Cleveringa- plaats 1 in Leiden. De aanvang is beide dagen om 15.30 uur. Nadere inlichtingen geeft G. Mulder, Theo logisch Instituut, Matthias de Vries- hof 1. tel. 071-272572. Bromfietser gewond LEIDEN Een 17-jarige bromfietser uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag rond half drie gewond ge raakt bij een aanrijding op het fietspad langs de Ka- naalweg. De jongen klapte op de auto van een 35-jarige man uit Berkel, die de Lo- rentzkade wilde oprijden, maar de brommer over het hoofd zag. De automobilist verklaarde tegenover de po litie dat het zicht belem merd werd door de bomen langs de Kanaalweg. De jongen is met vermoedelijk een bovenarmbreuk naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Amateurfilmers strijden om Cine fleur-trofee LEIDEN Goede amateurfilms zijn zaterdagavond te zien in de grote zaal van kerkelijk centrum De Re genboog in de Merenwijk. Daar wordt het amateurfilmfestival 'Ci- nefleur' gehouden. Behalve de orga niserende Leidse Smalfilm Liga doen mee: de Amateurfilmclub voor de Bollenstreek, de Haarlemse Smal film Liga, de Aalsmeerse Filmclub en de Noordwijkse Film Club. Elke vereniging krijgt de gelegenheid ge durende maximaal 25 minuten drie films te vertonen. De produkten worden beoordeeld door een jury. Het publiek wijst de winaar aan van de zaalprijs. De Cinefleur begint 20.00 uur, de toegangsprijs vijf gulden. RESTAURATIE WAAGHOOFDBRUG LEIDEN De restauratie van de Waaghoofdbrug begint maan dag. De bestaande houten nood brug tussen de Boommarkt en de Stille Mare wordt vervangen door een definitieve stalen brug met een houten wegdek. De on derbouw bestaat uit stalen palen. De werkzaamheden zullen onge veer vier maanden duren. De kosten bedragen 810.000 gulden. Naar verwachting wordt de nieuwe brug voor eind mei open gesteld. Tijdens de werkzaamhe den is de brug afgesloten. Voet gangers en fietsers kunnen dan gebruik maken van de route via de Visbrug/Hoogstraat of de Kippenbrug. Politie voetbalt in Groenoordhal LEIDEN Zaalvoetbalteams van politiekorp sen uit Nederland, België en Duitsland komen morgen in de Groenoordhal tegen elkaar uit. Dan houdt de Leidse Politie Sportvereniging voor de veertiende keer haar internationale zaalvoetbaltoernooi. Voor dat toernooi zal de hele hal in gebruik zijn. Er worden steeds zes wedstrijden tegelijk gespeeld. Onder de deelne mers zijn teams uit steden als Berlijn, Oberhau- sen. Brussel, Houthalen en België. Van Neder landse zijde zijn behalve politieteams ook de be waking van het koninklijk huis en het gevan geniswezen vertegenwoordigd. Leiden doet met twee ploegen mee. Het toernooi dat gratis toe gankelijk is, begint 's morgens om half tien. Hoofcommissaris H. Mostert reikt 's middags om kwart over vier de prijzen uit. ÏIDSE POLITIE SCHIET VRIJWEL NOOIT, MAAR: tan IIDEN De afgelo- ji tien jaar heeft de Sdse politie maar één pr gericht hoeven lieten. Dat was in 1984 een dolgeworden koe. jewel het korps trots is die statistiek, is er ;h behoefte aan duide- richtlijnen die aan- T0TKen wanneer wel en »t geschoten mag -.irden, zo verklaart I piordvoerder D. Grave nd. „Het is een goede kk als agenten duide- s weten waar ze aan 5256) '.zijnzodat ze dat in hoeven af te wegen ,een situatie die daar- ^br geen tijd biedt". =3aveland reageert daar- ;e op het rapport van commissie Heijder LKIpj?t het advies de politie ren. iimere bevoegdheden ^"ïgeven om te schieten. ERGfwgens dat rapport dat aan voO/iisfer Korthals Altes van ~672yif'è is aangeboden moet den politie het vuurwapen ^inen gebruiken bij de ar- Itatie van mensen die „ern- g geweld tegen personen" bben gepleegd. Behah*e 1 moorden wordt daarbij casJacht aan verkrachting, ten, ailing en brandstichting. 12. Lefarhij hoeft niet altijd spra- handkvan heterdaad te zijn. huidige „geweldsinstruc- die het wapengebruik re- t is volgens Graveland p beperkt. Volgens die in- ■MÉictie mogen agenten naar jldilj pistool grijpen als er rcjTvake is van een „grove ■■■■tasting van de rechtsor- f. In de praktijk betekent j alleen bij „heterdaad" en in geval van noodweer. De nu geldende omschrijving is, zegt Graveland, al jaren aanleiding van ongenoegen bij de politie. „Een grove aantasting van de rechtsorde. Wat is dat eigenlijk? Dat kan per streek verschillen. Daar over moet een agent in de praktijk in fracties van se conden beslissen. Hoewel wij de inhoud van het rapport van die commissie niet ken nen. juichen wij het in elk geval toe als het tot duide lijkheid leidt". De strekking van het rapport is echter behalve bij ka merledenook in politie kringen omstreden. Al snel na het verschijnen ervan uit ten schietinstructeurs hun bezorgdheid over die ruimere bevoegdheden voor agenten die volgens hen slecht geoe fende schutters zijn. Nogal wat korpsen beschikken vol gens hen niet over eigen oe fengelegenheid. Agenten die daar geen zin in hebben, zou-, den bovendien moeilijk te dwingen zijn tot een gang naar de schietbaan. Volgens die critici kan de huidige be perkte regel beter worden gehandhaafd. Graveland zegt dat kritiek op de geoefendheid van agenten in elk geval niet op gaat voor het Leidse korps. Sinds de ingebruikname van het nieu we bureau aan de Lange- gracht, beschikt de politie over een eigen schietbaan op het dak van dat gebouw. Agenten zijn verplicht daar onder leiding van een in structeur te oefenen. „Wie verhinderd is door ziekte, moet dat later inhalen. En wie het wapen niet goed be heerst, krijgt extra lessen", aldus Graveland. Hij voegt er aan toe dat dit het verleden wel anders Rond 1900 werd begonnen met oefeningen in de duinen bij Katwijk. Agenten trokken daar in de beginjaren met elk zeven patronen naar toe. Aan de schietmstructie in de dui nen kwam rond 1970 een einde, toen er steeds meer ge vaar ontstond voor wande laars. Later werd gebruik ge maakt van schietbanen op de Waalsdorpervlakte en vanaf 1980 in Leiderdorp. Beheersing Bij de oefeningen staat vol gens instructeur Rob Schou ten niet alleen de vaardig heid voorop, de beheersing van het wapen is nog belang rijker. Niet voor niets meldt het jaarverslag over 1987 dat agenten een paar keer hun wapen uit veiligheidsoverwe gingen moesten trekken, „evenwel zonder het te ge bruiken". Het woord zonder Schietoefeningen van de Leidse politie in 1923 in de Katwijkse duinen, foto poutie-archief is in het jaarverslag vet on derstreept. Schouten merkt daarover op dat het trekken van het vuurwapen voor de politie het laatste middel is om een situatie de baas te kunnen. lag. Een geposeerde foto met achteraan schietinstructeur Rob Schouten. FOTO: WIM VAN NOORT Door de betere communica tiemiddelen is het volgens hem ook veel minder vaak nodig om te schieten, zegt Schouten. Schouten: „Je kunt tegenwoordig een vluchtende auto veel beter achtervolgen. In een mum van tijd heb je de omliggende gemeenten gewaarschuwd. Bovendien is bewezen dat het schieten op een autoband geen zin heeft, want de auto kan nog uren doorrijden". Stoppen Het „stop vermogen" van vuurwapens is de afgelopen jaren nogal eens onderwerp van discussie geweest, vooral sinds de invoering van een nieuw pistool, de 9 mm Wal- ther. Dat nieuwe pistool wordt in een soort open hol ster gedragen door agenten. Het kwam in de plaats van het Belgische 7,65 mm FN- pistool, waaraan nogal wat nadelen kleefden. Dat uit de jaren twintig daterende pis tool, ging erg gemakkelijk af, aldus Graveland. Dat in te genstelling tot de Walther die eerst moet worden gespan nen om te schieten. De kans op een eerste „per ongeluk" schot is daardoor veel klei ner. Het bijna antiquarische FN- pistool was bovendien be rucht omdat getroffen ver dachten in veel gevallen nog behoorlijk door kon lopen. De kogels van het FN-pistool hadden nauwelijks stoppend vermogen: ze veroorzaakten een mooi rond gaatje in bij voorbeeld het been van een verdachte. In veel gevallen verliet de kogel het been weer aan de andere kant. Bij de zwaardere kogel van de Walther zou dat minder snel gebeuren. Om het effect van de schoten verder te ver groten willen Justitie en Bin nenlandse Zaken stopkogels invoeren, waarvan een groot aantal verschillende types is onderzocht. Die kogels zijn zo gemaakt dat ze het lichaam niet gladweg verlaten, maar op het moment dat ze inslaan openkrullen. Daardoor rich ten ze een veel grotere scha de aan. Een verdachte wordt er gegarandeerd door gestopt. De kogels zijn echter omstre den omdat de verwondingen die ze opleveren veel gevaar lijker zijn. Grote vleeswon den die gepaard gaan met fors bloedverlies en botvers- plinteringen zijn het minste. De invoering van de kogels komt binnenkort, verwacht Graveland. Het gebrek aan „stopvermo gen" van de gewone pistool kogels komt ook ter sprake bij het bovenstaande koe-in cident van 1984. Om die koe te vellen waren tientallen kogels uit politiepistolen no dig. Dat was aanleiding voor besmuikte grappen over de scherpschutters van de Leid se politie. Graveland bestrijdt die ten stelligste. Hii merkt op dat het uitschakelen van een dolle koe met een licht wapen als een pistool erg moeilijk is. „In feite kun je zo n dier met een pistool al leen maar doodschieten als je hem op een bepaalde plek tussen de ogen raakt. Zo'n dier houdt in die situatie toch echt zijn kop niet stil. Maar misschien was het wel sneller gegaan met een stopkogel, dat is dan meteen het enige voorbeeld dat we kennen waarin wij die gemist zouden hebben". I (wetend heid over roepsopleidingen bedrijfsleven DEN De Kamer van phandel heeft onder de „Onderwijs in de prak- een aparte krant uitge- pn over het beroepson- A'ijs in Rijnland. De ht richt zich op het rijfsleven en is bedoeld een wegwijzer voor on- fiemers in het onderwijs, gens adjunct-secretaris IF A. de Jongh van de Ier heerst bij nogal wat rijven onwetendheid r beroepsopleidingen. j voorbeeld wordt in de nt genoemd de manier rop nogal wat bedrijven 'etaresses werven, waar- f dan vaak een havo-di- na wordt gevraagd. lar meao of Schoevers is ryoor een veel betere s"; aldus De Jongh. j gelijke situaties doen ook voor bij andere be- 8. pen. Uit onderzoek is ge len dat het vinden van juiste personeel hoort de belangrijkste knel- ten voor bedrijven, wel geconstateerd dt dat het onderwijs ds beter probeert aan te ten bij het bedrijfsleven, De Jongh tegelijk dat sommige punten de of juist steeds dieper rdt. Hij noemt daarbij t name het taalonderwijs 'wiskunde. Vooral het lerlands zou steeds thter beheerst worden Ir schoolverlaters. Voor |kunde geldt volgens De Igh dat de theoretische hier waarop dat vak rdt gegeven niet aansluit pet gebruik ervan in het frijfsleven. LEIDEN Inwoners van Leiden en omliggende randgemeenten en Sassen- heim moeten met ingang van 1989 meer verontrei nigingsheffing betalen. De verhoging zal per ge meente verschillen. De stijging wordt veroorzaakt door maatregelen die ge troffen moeten worden om de uitstoot van schade lijke stoffen van de Leidse vuilverbranding te beper ken. De kosten van die maatregelen bedragen ruim vijf miljoen gulden en leiden tot een hogere verwerkingsprijs. De algemene raad van de Ge- vulei, het samenwerkingsver band van gemeenten die hun vuil afvoeren naar de Leidse vuilverbranding, pleitte er gis termiddag in het Warmondse gemeentehuis voor om de pijn voor de burgers zo veel moge lijk te spreiden. Het dagelijks bestuur van de Gevulei had eerst voorgesteld de verhoging al dit jaar in te laten gaan. De verwerkingsprijs voor de ge meenten zou komen op 111 gulden per ton vuil, een stij ging van 9 gulden per ton. De investeringen, noodzakelijk omdat de provincie wil dat de schadelijke uitstoot beperkt wordt, zouden in een periode van vijf jaar betaald moeten worden door de gemeenten, die de kosten weer verhalen op de burgers. Die periode van 5 jaar hangt samen mèt het plan om de Leidse vuilverbranding zo spoedig mogelijk te sluiten. Voorzitter F Kuijers ver wachtte dat dat eind 1992 zou zijn. De vertegenwoordigers van de gemeenten vonden dat de investeringen over een lan gere periode afgeschreven zouden moeten worden. An ders zou de prijs voor het ver werken van het vuil nu plotse ling fors stijgen, en rond 1992 bij de ingebruikname van een nieuwe installatie (in Zoeter- meer of bij Ypenburg) moge lijk weer dalen. Ze wilden een gelijkmatiger prijsbeleid en ook wat meer tijd om de ver hoging door te voeren. Het al gemeen bestuur ging daar uit eindelijk mee akkoord, door de investeringen in tien jaar af te schrijven, beginnende in 1989. A Pruijs (Wassenaar) pleitte nog vergeefs voor verschillen de proefnemingen met metho den om de uitstoot te beper ken, waarbij hij de mogelijk heid openhield om uiteindelijk helemaal geen maatregelen aan de verouderde Leidse in stallatie te treffen. „Een auto die op weg is naar de sloop geef je geen nieuwe banden", was de motivering. De andere gemeenten vonden dat echter onbehoorlijk tegenover de om wonenden van de vuilver branding, die klagen over de milieuoverlast van de installa tie. Bovendien zit de Gevulei vast aan de eisen van de pro vincie, en zijn protesten tegen die eisen door de Raad van State voorlopig van de hand gewezen. Ook de Gevulei hik te nogal aan tegen de forse in vestering, terwijl de installatie binnen enkele jaren sluit. Voorzitter Kuijers vroeg de gemeenten overigens pogingen in het werk te stellen hun vui- laanbod zo veel mogelijk te be perken. „Het aanbod stijgt fors. In 1986 was het nog 80.000 ton, vorig jaar 97.000 ton. Op een gegeven moment zitten we vol", aldus Kuijers, die wees op de mogelijkheden om gescheiden vuil op te ha len. Ook elders in het land. bijvoorbeeld bij de Afvalver werking Rijnmond (AVR), zit ten de vuilverwerkers bijna aan hun maximumcapaciteit. De AVR liet weten geen vuil van de Gevulei te kunnen ver werken. Kuijers deelde ook mee dat de beslissing over de lokatie van de nieuwe vuilverbranding voor de Leidse en Haagse re gio voor de zomermaanden ge nomen kan worden. In maart komt er een rapport van de stuurgroep die zich met de problematiek bezig houdt. Daarin staan alle voor- en na delen van de lokaties op een rijtje. De gemeenten moeten dan beslissen. Volgens Kuijers verlopen de onderhandelingen met staatssecretaris Van Hou- welingen van defensie over de lokatie Ypenburg (de vuilver branding zou daar op een plaats komen die nu nog de fensieterrein is) voorspoedig. Ook Zoetermeer is akkoord met de komst van een vuilver branding, maar daar zijn wat problemen met de ontsluiting. „Wat mij betreft geldt: die het eerst komt, het eerst maalt", aldus Kuijers. „De nieuwe in stallatie kost zo'n 400 miljoen gulden, dus grondprijzen worden naast zo'n bedrag wat minder belangrijk". CDA: rapport Stadsbouwhuis openbaar maken LEIDEN Het rapport over de samenstelling van de specie van het Stads bouwhuis moet op korte termijn openbaar worden gemaakt. Dat schrijft het CDA in een brief aan het college van B en W. Volgens het CDA is het rap port al klaar maar weigert het college dit openbaar te maken. Het rapport is opgesteld op verzoek van de commissie fi nanciën. Alle fracties uit de gemeenteraad wilden dat er een onderzoek werd ingesteld naar de samenstelling van de specie, omdat het vermoeden bestaat dat die ondeugdelijk is. Het Stadsbouwhuis vertoont vele gebreken en de gemeente wil proberen die te verhalen op de aannemer, IBB-Kondor. Juridisch worden die kansen bijzonder klein geacht gezien de tekst van het contract dat destijds met de aannemer is gesloten-. Aan het Stadsbouw huis is voor meer dan een mil joen gulden opgeknapt. Vol gens W. Hettinga laten de voe gen spontaan los. Tot het instellen van het on derzoek werd op 17 september besloten. Het bevreemdt de CDA-fractie dat vier maanden later nog steeds geen resulta ten openbaar zijn gemaakt van het onderzoek, dat vermoede lijk ongeveer drie weken in beslag zou nemen. De chris ten-democraten zijn verontrust over het uitblijven van de ge gevens, omdat herstelwerk zaamheden alleen zin hebben als daarmee in het voorjaar wordt begonnen. Gebeurt dit niet, dan duurt het minstens een jaar langer voordat de re paratie kan beginnen. LEIDEN Het CDA vindt dat er geld beschikbaar moet komen voor de stichting Ouders Op Herhaling (OOH). PvdA, VVD en Links Leiden zijn het echter met het college eens dat het het subsidieverzoek van de stichting moet worden afgewezen. Dat bleek gisteren tijdens een commissievergadering. Omdat OOH niet is gefuseerd met andere instellingen voor ba siseducatie, krijgt de stichting geen subsidie meer. Maar voor de huisvesting van de 280 cursisten is ruim 20 000 gulden nodig, stelt het bestuur van de organisatie. Dat geld kan niet worden gehaald uit het budget voor basiseducatie, aldus de meerderheid van de commissie. Wel vinden de meeste commissieleden dat het geld eventueel zou kunnen worden gehaald uit de welzijns begroting. Die is voor dit jaar echter al vastgesteld. Wethouder H. van Dongen zei dat de stichting het in feite aan zichzelf heeft te danken dat ze nu in de problemen komt: „Als u was gefuseerd met de andere instellingen, dan was het grootste gedeelte van de cursisten onderdak geweest". PvdA'er J. van Meijgaarden deed OOH de suggestie met het Volkshuis en buurthuis 't Spoortje te overleggen over gebruik van lokalen. Woerdenaar maakt stennis LEIDEN Een 24-jarige man uit Woerden heeft gistermiddag voor nogal wat commotie gezorgd in het kantoor van het GAK aan de Verbeekstraat. De man kwam daar rond half twee om geld te halen, maar werd kwaad om dat hij naar zijn mening te weinig kreeg. Hij vernielde een bloembak en bedreigde een medewerker van het GAK met een vleesvork. De man is door de politie aangehouden. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een olmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres Postcode/plai Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 Stuur als dank bet 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). £eidóc Soura/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11