Vijf jaar cel geëist tegen Beul van Ommen De grote schrik na de genezing Verzet tegen hogere ziekenfondspremies l f k Nederlandse vloot verovert Engelano" CDA wil registratie overtijdbehandeling VERWERKEN GYNAECOLOGISCHE KANKER PAS LAAT OP GANG BINNENLAND CeidóeSou-UMit WOENSDAG 20 IANUAR1 19b8 PAG! 3T DEN HAAG Het CDA wil voorkomen dat zogenaamde over tijdbehandelingen thuis worden uitgevoerd. Mevrouw Laning- Boersema vroeg daarom gisteren bij het debat over de begroting voor volksgezondheid, deze behandelingen te laten registreren en de uitvoering ervan alleen toe te staan in abortusklinieken en ziekenhuizen die bevoegd zijn om abortussen uit te voeren. Tot nu toe heeft het CDA zich neergelegd bij het juridische ar gument dat er bij vrouwen die zestien dagen over tijd zijn niet van zwangerschap kan worden gesproken. Maar volgens Laning is het inmiddels medisch-technisch mogelijk wel zo vroeg vast te stellen of er sprake is van zwangerschap. Terpstra (VVD) stelde dat Laning een wetswijziging moet voorstellen of zich aan de letter van de wet moet houden en „niet moet proberen iets tus sen de regels van de wet door te frommelen" Van den Broek populairder dan Lubbers DEN HAAG - De ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Ruding (financiën) zouden volgens het Amster damse onderzoeksbureau Bur- ke-Interview op het moment populairder zijn dan premier Lubbers Van den Broek scoorde 54 procent, gevolgd door Ruding met 51 procent. Lubbers viel bij 49 procent van de ondervraagden in de smaak. Korthals Altes (justitie) behaalde veertig procent, mi nister Nijpels (VROM) 32 pro cent. DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer verzet zich tegen het plan van staatssecretaris Dees van volksgezondheid om op 1 juli de ziekenfondspremies fors te verhogen. Dees wil dat alle volwassen verzekerden onge acht hun inkomen jaarlijks 60 extra gaan betalen. Voor een gehuwd paar betekent dit dus een premieverhoging van 120 Zijn er kinderen mee verzekerd, dan komt er nog ten minste 30 gulden bij. Deze maatregel is volgens de staatssecretaris nodig om de tandheelkundige zorg voor volwassenen in het zieken fondspakket te houden. Vorig jaar besloot hij dat fondsverze kerden vanaf 18 jaar zelf zou den moeten gaan opdraaien voor hun tandartskosten, maar de Tweede Kamer stak daar een stokje voor. Dees haalde bakzeil en kwam van zijn be sluit terug. Om de tandartskos ten voor de fondsen betaalbaar te houden is volgens hem ech ter een premieverhoging on ontkoombaar Ook daar is de Kamer het niet mee eens. zo bleek gisteren tijdens het de bat over dé begroting voor volksgezondheid. CDA, PvdA en de kleine link se fracties noemden het plan onaanvaardbaar omdat daar door de laagste inkomensgroe pen onevenredig zwaar worden belast. De kamerleden Lansink (CDA) en Van Otter- loo (PvdA) betoogden dat met dergelijke ingrepen in de premies gewacht moet worden tot er volstrekte duidelijkheid bestaat over de invoering van een voor iedereen geldende basisverzekering tegen ziekte kosten. In het debat bleek dat het CDA ook de invoering van de eigen bijdrage van 25 voor verwijzing naar een specialist weer ter discussie wil stellen. Deze maatregel zou op 1 fe bruari moeten ingaan. Unaniem veroordeelde de Ka mer gisteren de hoge premies die bejaarden met een particu liere ziektekostenverzekering tegenwoordig moeten betalen. De Kamer vindt dit niet te recht, temeer daar de particu liere verzekeringsmaatschap pijen zeer goedkope polissen aanbieden aan jongeren. In de particuliere sector is de solida riteit tussen ouderen en jonge ren zoek. meent de Kamer Staatssecretaris Dees kreeg dan ook het dringende ver zoek van alle fracties maatre gelen te nemen om de 65-plus- sers een goedkopere premie te bezorgen. Vijwel unaniem klonk ook de eis dat Dees nog eens met de geneesmiddelenfabrikanten, apothekers en ziekenfondsen moet gaan praten ovaj^ plannen tqt bezuiniginget medicijnkosten. Het \^ar stelde ..ijkprijzensjip waarbij fondsverze^ze voor dure medicijnen uur(j zak iets moeten bijlijb* wijst de Kamer nog stee^ PvdA-woordvoerder V»en terloo uitte tijdens het o0 scherpe kritiek op het fj neren van de staatssec^en Dees geeft volgen heirarn goede leiding aan het^j, van verandering in de gire heidszorg en is te wein^p reid tot onderhandelende zijn voornemens. ,.H slechts bezig overal ramj te melden en te brengeif"" OUD GEVANGENEN KAMP ERIKA REAGEREN EMOTIONEEL Deze tekening werd gemaakt tijdens de rechtzitting tegen De Rijke, die rechts op de rug is te zien. Links officier van justitie mr. Van Straelen. daarnaast rechter mr. Van Rossum en daarnaast rechtbankpresident mr Kootte TEKENING: ANP DEN HAAG Tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Marinus de Rijke, berucht geworden als de Beul van Ommen, is gisteren voor de Haag se rechtbank vijf jaar ge vangenisstraf geëist. Vol gens officier van justitie mr. F. van Straelen is be wezen dat de verdachte tussen 2 juli 1942 en 17 mei 1943 in kamp Erika in Ommen als gevangen bewaarder medegevan genen stelselmatig zwaar heeft mishandeld. In één geval zou dat de dood van een gevangene tot gevolg hebben gehad. Diverse oud-gevangenen op de publieke tribune reageer den emotioneel toen ze de eis hoorden; zij vonden die veel te laag. Volgens de officier van justitie is vijf jaar even wel genoeg straf voor de 68- jarige man. „Bij berechting vlak na de oorlog zou hij een veel zwaardere straf hebben gekregen", aldus mr. Van Straelen. ..Maar het is nu 45 jaar na dato en de verdachte is niet meer dezelfde persoon. Dat wil niet zeggen dat de feiten minder ernstig zijn. Maar dat het tijdverloop een bijzondere rol speelt bij het bepalen van de strafmaat hoett geen betoog. Het lijkt mij duidelijk dat de zin van deze straf in de vergelding ligt. Wellicht kan de bestraf fing ook enige rust geven aan de slachtoffers. Maar geen enkele straf doet recht aan het leed dat velen van hen is aangedaan" Roerloos Die opmerkingen aan het einde van het ruim drie uur durende requisitoir van mr. Van Straelen leken geheel voorbij te gaan aan de ver dachte. De Rijke zat, na ruim negen uur zitting, roerloos en diep voorovergebogen in het verdachtenbankje. Bij de on dervraging door rechtbank president mr. S. van Kootte was De Rijke eerder op de dag nog in tranen uitgebar sten. Erg mededeelzaam was hij niet. ..Ik herinner me niets, ik heb een black-out. Ik ben leeg, alles is weg. Het is al zolang geleden", stamel de hij. Officier mr. Van Straelen hechtte niet veel waarde aan die opmerking. ..Ik heb sterk de indruk dat het geheugen van de verdachte enigszins selectief is. Zodra het gaat over de zeer ernstige feiten in kamp Erika beroept hij zich op geheugenverlies", zei Van Straelen. die ook vond dat de benaming Beul van Ommen hem te ver gaat. De verdachte werd voor het pro ces uitvoerig onderzocht door prof. J. Bastiaans. Die noem de De Rijke „een gespleten persoonlijkheid". Andere psychologen verklaarden hem minder toerekenings vatbaar voor z'n daden. De rechtbankpresident hield De Rijke verklaringen voor waarin onomwonden naar voren komt dat deze een waar schrikbewind in het kamp heeft gevoerd. Reactie van de oorspronkelijk uit Monster afkomstige man die door getuigen onder meer „bruut', „ploert' en „beest mens" is genoemd: „Ik krijg alles in mijn schoenen ge schoven". Hij zei door de kampleiding gedwongen te zijn tot het gebruiken van ge weld tegen z'n medegevange nen. Hij zou Oberkapo zijn geworden na eerst zelf mis handeld en getreiterd te zijn door de kampleiding. „Ik was een slaaf van de kamplei ding. Ik had geen keuze. Het was: zelf dood of meedoen" Betrouwbaarheid Namens de verdediging plaatste de Leidse hoogleraar experimentele psychologie prof. Wagenaar vraagtekens bij de betrouwbaarheid van de getuigenverklaringen. Met. name aan het herkennen van De Rijke op een foto moet volgens hem weinig waarde worden gehecht. „Wé weten dat de kans groot is dat men zich bij dit soort zaken kan vergissen. De vraag is of der gelijke getuigenissen kunnen dienen als bewijsvoering", zei Wagenaar. die eerder ook als getuige-deskundige was op getreden in het geruchtma kende proces tegen Demjan- juk in Israël. Wagenaar zei te twijfelen aan de nauwkeurigheid van de verklaringen waarin hij di verse tegenstellingen hoorde. Volgens hem berusten ver klaringen over dit soort za ken op zowel glasheldere herinneringen als reconstruc ties die zijn gemaakt „omdat het wel zo geweest moet zijn'. En bij deze zaak zijn deze twee bronnen van informatie door elkaar gehutseld" Wagenaar bestreed met name de wijze waarop getuigen zijn ondervraagd over een foto waarop De Rijke zou staan. ..Er is maar één foto getoond. Bovendien hadden veel men sen die foto al op de televisie gezien. Dat komt de betrouw baarheid niet ten goede. Er hadden ook vergelijkbare fo to's met heel andere mensen moeten worden getoond". Uniek Wagenaar noemde het proces ..uniek' omdat er van dezelf de personen zowel verklarin gen van net na de oorlog als van recente datum zijn. Hij legde tevens de nadruk op het verschil in die verklarin gen. Wagenaar: „Zo is er ie mand die nu een naam noemt van een zogenaamde schuldige, terwijl hij in de ja ren veertig verklaarde dat dit juist een slachtoffer was. Verder blijken sommige mensen nu ineens niet uit ei gen beweging feiten te kun nen noemen, terwijl ze dat direct na de oorlog wel kon den. Zoals bijvoorbeeld het feit dat ze tanden zijn kwijt geraakt door mishandeling" Wagenaar reageerde furieus op de suggestie dat hij zich zou lenen voor de verdedi ging van oorlogsmisdadigers. „Ik ben hier niet om iemand te verdedigen. Ik sta hier om relevante informatie te ge ven. Het interesseert me niet of de verdachte wel of niet wordt veroordeeld" Officier mr. Van Straelen gaf toe dat er sprake is van te genstrijdigheden. „Maar", haastte hij zich daaraan toe te voegen, „er is geen tegen spraak op wezenlijke punten. Bovendien zijn het er zoveel en zijn de meeste verklarin gen zo gedetailleerd, dat ze zeker zijn te gebruiken voor de bewijsvoering". Vandaag komt de verdedi ging nog aan het woord. De verwachting is dat de Haagse rechtbank over twee weken uitspraak zal doen. s 1 21 januari Prinses Margriet stelt in Baarn de ERFO-lijn officieel in gebruik tijdens een symposium van de Vereniging Samenwerkende Ou der- en Patiëntenorganisaties. Deze lijn is een speciale telefoon lijn waar men terecht kan met vragen om algemene informatie op het terrein van erfelijkheid en aangeboren ziekten. SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN AMSTERDAM - Het aan tal vrouwen met kanker neemt elk jaar met zo'n 22.000 toe. Vierduizend van hen hebben zoge noemde gynaecologische kanker; de ziekte open baart zich dan in de speci fiek vrouwelijke geslacht sorganen; vulva, baarmoe derhals, baarmoeder of ei erstokken. De kansen op genezing verschillen nog al, maar gemiddeld over leven 2400 vrouwen de ziekte. Lang is gedacht dat genezing alleen vol doende was; nu blijkt dat veel vrouwen juist een flinke klap krijgen als het ergste achter de rug lijkt. Voor hen is er sinds kort de stichting Olijf -O lijf-, waar ze met elkaar kun nen praten over hun ang sten en hoop. Voor dr Van Lindert is het bijna dagelijkse praktijk, dat vrouwen die zijn genezen van hun gynaecologische kanker en dan bij één van de volgen de controles ineens vragen: dokter, wat had ik nou eigen lijk? Of: dokter, heb ik mijn baarmoeder nou nog? „En dan dacht je", zegt de Utréchtse gynaecoloog/oncoloog. „het toch allemaal goed te hebben verteld en uitgelegd". Maar de vrouwen hebben al hun aan dacht en kracht nodig om het genezingsproces te laten sla gen, emoties kunnen ze er niet bij hebben. Van Lindert: „Ze zijn te druk bezig met overle ven". Is dat gelukt, dan pas komt het proces van verwer king op gang „Het duurt doorgaans zes tot negen maanden voor het zover is", vertelt psychologe dr. Ger- janne Bos-Branolte van het Academisch Ziekenhuis Lei den. „Juist als medici denken dat het karwei af is. komen bij de patiënten de emoties los Dan realiseren ze zich ineens wat ze allemaal hebben door gemaakt: angst om te sterven, eenzaamheid, bestraling en/of chemotherapie, de onzeker heid over hoe hun leven er verder zal uitzien, het verlies van specifiek vrouwelijke or ganen, de invloed op de seksu aliteit. Voor jonge vrouwen is het bovendien heel schokkend dat ze na een behandeling meestal geen kinderen meer kunnen krijgen. En voor oude re vrouwen is juist gynaecolo gische kanker een taboe, om dat het verwijst naar seksuali teit; daar behoor je niet over te praten". Rouwproces Eén op de drie vrouwen stort na genezing alsnog in; juist als zij zelf en haar omgeving dachten dat het leed geleden was. „Maar bijna niemand on derkent dat rouwproces", zegt Bos-Branolte. „Artsen geven maar al te vaak kalmerings- of slaappillen en partner, vrien den en familie vinden dat de vrouw nu toch maar eens moet ophouden met over haar ziek te te praten. Ze is toch immers weer beter". Daarom vindt de psychologe dat psycho-sociale hulp een wezenlijk onderdeel moet gaan worden van de be handeling van gynaecologi sche kankers. Anders is volle dige genezing volgens haar on mogelijk. Van Lindert en Bos-Branolte zitten in de Raad van Advies van de stichting Olijf, die eind vorig jaar werd opgericht, maar zich gisteren pas officieel presenteerde. „Omdat we niet eerder de te verwachten grote hoeveelheid reacties konden verwerken", verklaart be stuurslid Ella Weisbrod. Het aantal vrouwen dat wil praten over hun ziekte is over stelpend. Pas nog. na het KRO-programma „Honderd jaar dokteren", stonden de te lefoons roodgloeiend van vrouwen die of zich een onge luk waren geschrokken omdat ze toen pas wisten wat ze had den dan wel gehad hadd, eindelijk zagen dat nog veel anderen zich voelei zij. En met zulke vrouwi len ze dan graag in coni men. De stichting Olijf regelen, zij het voorlop, leen nog telefonisch. Lotgenoten 0 Dr Van Lindert „Als wat iemand met gynaeP* sche kanker voor eei$3 disch-technische behanVG moet ondergaan, dan Lg niet kinderachtig. Alley] daarom is een psycho-i begeleiding van kardina lang. zowel individueel Ee' groepen. In mijn praktij) 3 len in elk geval acht \pei tien vrouwen contact mje j genoten. Als dat gebeurt^ ook dat er heel snel verstandhouding is. Er i binnen tien. vijftien mpe gesprekken op gang waje sen uren voor nodig anc hebben, als ze er al 00jn Se' zouden toekomen". „Het blijkt voor mensei16 altijd weer ontzettend b?r' worden behandeld aan gynaecologische kankef J1' zijn dan aanzienlijk ge0 veerder. Ik zie niet zelde^e vrouwen al beginnen te! ken als ze het pilletje vo" chemo-therapie alleen n zien. Maar als ze contacL*" lotgenoten hebben, dan nen ze nota bene zondert ken een veel intensiever!0 rapie ondergaan. En da.'L, neemt de kans op genezir tuurlijk weer aanzienlijf!!e omdat je dan tot het uifi kunt gaan en ook die l! J. kankercel kunt vernietig DICK HOFL 1 HOF|n Inlichtingen zijn ie verkrijgen bij hel vo tmgscenlrum van het Koning helmina Fonds. Sophialaan BR Amsterdam, tel 020-64404f Vliegopleiding Nelly Speerstra weer in gevaar^ DEN HAAG - De 23-jari- ge tweede-luitenant-vlie ger Nelly Speerstra zal mogelijk uit de opleiding tot jachtvlieger bij de Ko ninklijke Luchtmacht worden gezet. Speerstra is, als zij haar opleiding vol tooit, de eerste vrouwelij ke jachtvlieger. In de laatste fase van haar op leiding doen zich nu proble men voor. Over de aard van deze problemen is niets be kend gemaakt. Ook vorig jaar in de eerste fase van de oplei ding deden zich zowel bij Speerstra als bij enkele van haar collega's problemen voor. De- bevelhebber der strijdkrachten, luitenant-I raai F.J. de Jong, beslooi tot een verlenging van df rationele opleiding voor f pirant-vliegers. Als Sp alsnog haar opleiding I beëindigen, wordt ze iil andere vliegende functij plaatst. IN HET KIELZOG VAN WILLEM III HET KANAAL OVER HELLEVOETSLUIS Geheel in strijd met alle strategische wijsheden, kondigt Nederland een in vasie van Engeland aan. En om de slapende Britse honden direct maar goed wakker te schudden is zelfs de datum al bekend gemaakt: Op maandag 18 juli komen de Hollanders aan. Met een indrukwek kende vloot zullen ze de Torbay bij het Zuiden gelse Brixham binnenva ren. Hoewel het niet ver plicht is gesteld, kan niet uitgesloten worden dat de Nederlanders onder ge brul van psalmen en an dere krijgsliederen zullen aanmeren. Want zo deed stauhouder Willem III dat ook, driehonderd jaar ge leden. Wat is er,toch gebeurd met het ons volk? Even letten we ruet op. even laten we de teugels vieren en ja hoor, nauwelijks drie eeuwen later is het ge daan met de grote emoties en de enorme dapperheid. Toen Willem III, de achterkleinzoon van Willem de Zwijger, in 1688 naar Engeland toog om het volk van zijn vrouw (Ma ria Stuart II) te bevrijden van Jacobus II, was dat nog heel anders. De Staten-Generaal. om maar eens een voorbeeld te noemen, weende zeer bij het vertrek van de stadhouder Kom daar nu nog eens om, een huilende volksvertegenwoor diging! Dat zit er niet meer in. ook niet als op 9 juli een flot tieltje van honderd zeiljachten uit Hellevoetsluis vertrekt om de onderneming van Willem III nog eens over te doen. Ei genlijk is dat ook niet zo ver wonderlijk. Willem III vertrok op 11 november, eer uur vóór hoog water, in een riskant jaargetijde voor een riskante klus. Het flottieltje anno 1988 vertrekt in juli, dat is prettiger voor de watersporters en er wacht ditmaal geen woedende Jacobus in Londen, maar een minzame queen Elisabeth Zo hoort het ook, vindt het co mité ..Willem III en Mary", dat de tocht over het Kanaal organiseert. Want volgens dit comité is de actie van Willem III de basis geworden voor driehonderd jaar Nederlands- Engelse vriendschap. Prof. dr. A. G. H. Bachrach, erevoorzit ter van het comité, legt dat graag nog eens uit. De Engelse vorst. Jacobus II, de schoonva der van Willem III. was ka tholiek geworden. Nu was dat ook toen niet strikt verboden, maar in het geval van Jacobus gaf het wel veel problemen Want met zijn bekering tot het katholicisme, bekeerde Jaco bus zich ook tot Lodewijk XIV, de Zonnekoning die heel Europa in handen wilde krij gen. Willem III was daar als protestant en als Hollandse stadhouder niet van gediend. Toen hem vanuit Engeland verzocht werd over te komen, aarzelde hij niet. Bachrach. „Hij ging om het overgrote deel van de Engelse bevolking weer rustig te laten slapen. Dat lukte, want Jaco bus vluchtte" Formeel had Mary, als dochter van de ver dreven koning, de meeste rechten op de kroon. Maar Willem had geen zin om als haar achterlijke neefje (Marv was zijn nicht) naast de troon te zitten en bedong een „echte lijk koningsschap". Bachrach: „Als de bliksem, had ik bijna gezegd, moest men dubbele kronen, scepters en dergelijke halen". Met zijn „verovering" van de Britse troon, stelde Willem III ook de toekomst van Nederland veilig, meent Bachrach Want door als En gels en Nederlands staatshoofd een bondgenootschap met de Duitse keizer te sluiten, schiep hij een sterk front tegen de gulzige Lodewijk XIV. „Als Willem III dat niet gedaan had, had ons land helemaal niet meer bestaan. Het is een kleinigheidje, maar ik zeg het toch maar even". Kinderloos Dat Willem driehonderd jaar geleden zijn voet definitief op Engelse bodem zette. L. niet alleen herdacht dool flottieltje jachten naar de?' kant te zenden. In hun kr° volgen ook nog eens 01 „vrije vogels", die mogef1?' ren zoals ze willen. At?r maar op de 18e juli op d«Les bay aankomen om doen aan het défilé dat'"' het Britse koninklijke j (geen nakomelingen vanfee lem III. want die bleef kijf" loos) zal worden gadegesf'S' Als alles goed gaat zijn^ ook de deelnemers van c' gatta. de zeerace, vanuit 1 voetsluis in Brixham aanf men. De secretaris van. Subcommissie Nautische f nementen, J. van der WiL geeft toe dat de histori^ weid wordt aangedaan deze eigentijdse overt maar ja, hoe organiseer j ders een groot Nautisch I nement? „Bovendien". Van der Wilden, „eiser] ook niet dat de deelnel psalmen en krijgsliederen] gend de haven binnenlok STEVO AKKER!

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4