Vlamingen hebben vitale indruk van Nederlandse kerk GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Kardinaal Sin wil nu snel landhervormingen Gereformeerde Kerken beschuldigd van onduidelijkheid over homosexualiteit w Amerikaanse zuster Philip Marie hoort Jezus spreken )>weer fa SoktócSowuvnt WOENSDAG 20 IANUARI 1988 PAG INFORMATIEBIJEENKOMSTEN OVER PAROCHIE-REGLEMENT DELFT Het bisdom Rotterdam wil de komende maanden informatiebijeenkomsten beleggen over het nieuwe reglement voor parochiebesturen. Vicaris-generaal J.G.M. Zuidgeest deelde dat gisteravond mee op de Diocesane Patorale Raad. Het reglement, waarop veel kritiek is, wordt met ingang van 1 juli 1988 van kracht. Het is de bedoeling dat de informatiebijeenkomsten gehouden worden in Rotterdam, Den Haag en Leiden. Juristen die bij de opstelling van het reglement waren betrokken, zullen aanwe zig zijn op de betreffende avonden. Volgens mededelingen op de DPR betekent invoering van het nieuwe reglement niet dat een parochievergadering niet langer geleid mag worden door een leek. De pastoor, die de leiding en de verantwoordelijkheid heeft in en voor de pastoraal, mag en hoeft niet zwaarder worden belast dan tot nu toe het geval was; als momenteel een parochievergadering geleid wordt door een leek kan dat derhalve worden geformaliseerd, aldus de persdienst van het bisdom. In het nieuwe Reglement zal de pastoor er verder op worden gewezen, dat zorgvuldig moet worden omgegaan met leken- medewerkers. Onze natuur ligt in de beweging; volmaakte rust is de dood. Blaise Pascal Baeten: kloosters kerk in het klein HILVERSUM „Klooster gemeenschappen moeten proberen kerk in het klein te zijn waar iedereen zich thuis kan voelen en waar niemand zich gedrukt hoeft te voelen onder wetten of regels. Het is nooit onze bedoeling geweest een alternatieve kerk te vor men of het legitieme gezag van de bisschoppen te onder graven". Dat zei abt Ton Baeten van de abdij van Berne in Hees- wijk-Dinther in het KRO-ra- dioprogramma Echo. Baeten reageerde op de uitspraak van paus Johannes Paulus II vorige week dat de Neder landse bisschoppen moeten voorkomen dat de kloosterin stellingen een alternatieve kerk worden, „een toe vluchtsoord voor wie moei lijkheden ondervindt in het aanvaarden van het legitie me gezag van de bisschop pen". De paus leek daarbij te doe len op Baeten, die kort na de benoeming van hulpbisschop J.G. ter Schure tot bisschop van Den Bosch zijn abdij openstelde als 'vrijplaats' voor mensen met problemen met deze benoeming. Baeten is „erg geschrokken" van het negatieve beeld dat de paus van de Nederlandse religieuzen heeft geschetst. Hij meende dat dat een ge volg is van informatie van sommige bisschoppen, die niet gelukkig zijn met de ont wikkelingen bij de Neder landse religieuzen en hun vi sie dan bij de paus „depone ren". Baeten pleitte voor „open" gesprekken tussen de bis schoppen en de Nederlandse religieuzen. ,,Wij moeten met elkaar verder. We zijn tot el kaar veroordeeld", aldus Baeten. Hij wil onder meer een gesprek tussen de reli gieuzen en de vijf bisschop pen die lid zijn van een reli gieuze orde of congregatie over de manier waarop dezen hun religieus ideaal ervaren. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Hasselt (deelgemeente De Baak). H.J.C.M.Schouten te Ee en Oostrum-Jouswier; te Steenwijk, R.J.Perk te Nieuw-Buinen; te Am sterdam (Thomaskoepel kerkge meente), W.G.J.van der Sluys te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Bruchterveld, Lutten en Roodeschool. drs.A.S.van der Lugt kandidaat te Kampen. Nederlands Gereformeerde Ker ken Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen: te Zaamslag. J.Veenen- daal te Barendrecht; te Leeuwar den. A.Hilbers jr te Emmen. Aange nomen naar Alblasserdam, L.C.Buijs kandidaat te Apeldoorn. BRUSSEL De BRT heeft een programma gemaakt over de godsdienstbeleving in Ne derland dat niet anders kan worden betiteld als keurig. Programma-maker Erik Pertz: „Wij hebben op de eer ste plaats een cultureel-histo- risch programma willen ma ken. De Vlamingen zijn niet goed erg goed op de hoogte van de manier waarop de protestantse kerk in elkaar zit. We hebben de grote lijnen willen trekken van uit het verleden om zo het heden te verklaren. Dat geldt ook voor het katholicisme, dat een sterk calvinistische inslag heeft." Bij de BRT valt ook de term: wetenschappelijk. In de ter minologie van onze zuiderbu ren wil dat zeggen dat alle feiten die in de documentaire worden vermeld, niet op nat- te-vinger-werk berusten, maar degelijk zijn onderzocht. Het wil per se niet zeggen dat het programma saai is. Het is onderhoudend en leerzaam, omdat het Nederlandse katho lieken nu eens op een begrij pelijke manier uitlegt hoe de twee voornaamste Nederland se kerken, de Nederlands Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken in Neder land functioneren en wat zij als de essentie zien van hun geloofsbeleving: de dienst van het woord. Pertz: „Met het programma hebben we voor oordelen willen doorbreken. Hier in Vlaanderen hoor je dat de Gereformeerde kerken zwarte-kousenkerken zijn Dat is niet waar. Slechts hooguit tien procent kan tot die categorie gerekend worden." In tegenstelling tot het programma van Zonne veld zien we volle kerken, vooral protestantse waar in de prediking ingegaan wordt op onderwerpen als de vrouw en de rol van de erotiek. Saamhorigheid Protestanten kunnen nog eens zien wat voor een enor me ontwikkeling de Neder landse katholieke kerk heeft doorgemaakt, ook al is dat on getwijfeld vaker aan de orde gesteld. Het laat de oorspron kelijke maar nu radicaal ver dwenen saamhorigheid zien van de Nederlandse katholie ken, de verschuivingen in de jaren zestig, de nadruk op verantwoordelijkheid inzake moraal door bisschop Bek kers, beelden uit het Pastoraal concilie over de schermutse lingen over het verplichte ce libaat met in de hoofdrollen kardinaal Alfrink en kape laan Simonis, de wijding van de laatste door een geëmotio neerde kardinaal Alfrink, en, vrij summier, de huidige pola risatie en impasse in de Ne derlandse rk kerk. De dominees Blei en Over- eem, respectievelijk secreta ris-generaal van de hervorm de kerk en praeses van de sy node van de gereformeerde kerken, vertellen over de werkwijze van hun werk. De katholieken moeten het doen met Huub Oosterhuis en een voorstander van de Bossche bisschop Ter Schure die een grote inzamelingsactie hield ter gelegenheid van diens wij ding in 1985. Bisschoppen zijn niet door de Vlaamse pro gramma-makers geïnter viewd. Wel is er een KRO- fragment te zien uit een inter view tussen bisschop Simonis en pater Alfred van de Weijer waarin de eerste de rol van het ambt - beslissend onder scheid met de protestantse kerken - verdedigt. Eens te meer blijkt dat de bisschop pen duidelijk moeilijker bena derbaar zijn. Controversieel Uit het feit dat het program ma onderlaag en bovenlaag in de religieuze gemeenschappen laat zien volgt niet dat er geen opmerkelijke, zo niet contro versiële, zaken te noteren zijn. Bijvoorbeeld de kerkge meenschap in de Leidse Me- renwijk waar protestanten en katholieken samen avond maal/eucharistie vieren. Om dat de katholieke kinderen daar te communie gaan, krij gen protestantse kinderen ook de hostie. Het programma geeft kortom, voorzover dat mogelijk is in een tijdsbestek van ruim een uur, een goed inzicht in de nederlandse kerken. Het be gin van het programma laat de afbraak van een kerk zien in Nederland. Is het allemaal zo somber? Wie het hele pro gramma gezien heeft, krijgt een positieve en vitale indruk van de Nederlandse kerken. Het laat veel betrokkenheid zien. Misschien is het te aar dig, maar zo denken buiten landers in ieder geval over ons. paul van velthoven De BRT zendt het programma God in Nederland uit op maandag 25 januari om 21.15, BRT I. Pagina 3: BRT schort KRO- programma ook op. KEULEN De Fillipijnse aartsbisschop van Manilla, kardinaal Sin, zal met politi ci, grondbezitters en econo men besprekingen voeren over noodzakelijke landher vormingen in zijn land. Vol gens Sin er is voldoende land voorhanden en kan een eer lijke verdeling daarvan ook geen problemen opleveren. De kardinaal zei dit in Keu len, vlak voor terugkeer naar zijn land. Hij zei optimistisch te zijn over de toekomst van de Fillipijnen, zeker na de recente lokale verkiezingen. Die zijn „voorzover ik weet eerlijk en goed verlopen", zo verklaarde Sin dinsdag in Keulen tijdens een vraagge sprek met verslaggevers. Voorafgaande aan de verkie zingen is weliswaar sprake geweest van gewelddadighe den, maar die zijn volgens de kardinaal nog niet-te verge lijken met het geweld ten tij de van het Marcos-regime. President Corazon Aquino heeft het land weer terugge bracht naar democratische structuren, aldus Sin, die ook verklaarde vertrouwen te hebben in de door de rege ring toegezegde landhervor mingen. Voor de ontwikkeling van de Fillipijnen heeft het land hulp nodig van de rijke lan den, aldus Sin. Hij zei het te betreuren dat de regerings- vijandige rebellen in het land financiële en materiële hulp krijgen van Westeuropese landen. De Fillipijnse kerk heeft zich na een „noodzakelijke inter ventie tegen Marcos" weer uit de politiek teruggetrok ken, zo maakte Sin duidelijk. Hij voegde er aan toe dat de politiek eigenlijk - ook het werkterrein van leken is. Wel heeft de kerk volgens hem het recht en de plicht een standpunt in te nemen als het gaat om morele vra gen in de politiek, waarbij de geestelijken zich overigens moeten onthouden van een duidelijk stellingname voor een partij. Bisschoppen en priesters moeten „profeten" zijn die het onrecht aan de kaak stellen en tegelijk „die naar van de verzoening" zijn. Kardinaal Sinn LEUSDEN De Gereformeerde Kerken in Nederland laten de homoseksuelen in de kou staan, doordat ze homoseksuali teit goed- noch afkeuren. De gereformeerden hebben gekozen voor een pastorale benadering zonder aan te geven of homo seksualiteit volgens de bijbel wel of niet geoorloofd is. Dat concludeert een studiecommissie van de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS) in een rapport over de houding van de Gereformeerde Kerken ten aanzien van homoseksua liteit. Het rapport beschuldigt de gereformeerde kerken van „ethisch agnosticisme". De GOS, waarin ongeveer dertig gereformeerde kerken zijn verenigd, riep in 1984 in Chicago de gereformeerde synode op hun pastoraal advies over homoseksualiteit in te trekken. In dit advies (1979) adviseert de gereformeerde synode de plaat selijke gemeenten de homofiele naaste te aanvaarden en ho mofiele gemeenteleden toe te laten tot het avondmaal en de kerkelijke ambten. Verscheidene kerken binnen de GOS, waaronder de Christe lijke Gereformeerde Kerken in Nederland, hebben onoverko melijke bezwaren tegen dit advies. Volgens de woordvoerder van de Gereformeerde Kerken heeft de studiecommissie van de GOS een uitsluitend theolo gisch rapport geschreven, met als uitgangspunt een dogma tisch systeem waarin geen plaats is voor een positieve kijk op homoseksualiteit en waarin geen aandacht is voor resultaten van het bijbelonderzoek dat tot een andere visie op homosek sualiteit kan leiden. Prof.dr. H.B. Weijland, adviseur van de synode, werkt op verzoek van het moderamen aan een reactie op het studierap port. Sinie Strikwerda Strikwerda voorzitter Theologie en Maatschappij AMSTERDAM Sinie Strikwerda, die van 1983 tot 1986 voorzitter was van het Komité Kruisraketten Nee, is voorgedragen als voorzitter van de Vereniging voor The ologie en Maatschappij. De VTM stelt zich ten doel theologisch onderwijs en on derzoek te bevorderen zodat deze een practische bijdrage leveren aan „maatschappelijk bevrijding". Ze is ontstaan door de samenvoeging van diverse groeperingen en or ganisaties die zich verzetten tegen het officiële kerkelijke beleid. Sinds 1984 verzorgt de VTM een theologie-opleiding aan de academie De Horst in Driebergen: „de eerste in Ne derland waarvan het beleid niet wordt bepaald door de kerkelijke top (bisschoppen en synodes), maar door de basis". Als het VTM-congres ak koord gaat, wordt Strikwerda de opvolgster van Karl Derk- sen. Strikwerda is lid van de Nederlandse Hervormde Kerk. Ze wasvoorzitter van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond; de laatste ja ren is ze in actief in feminis- tisch-theologische kringen, onder meer binnen de VTM. Nog tien priesters in Chinese gevangenissen SHANGHAI In China zit- ten nog ongeveer tien pries ters gevangen, omdat zij wei geren met het Vaticaan te breken. Dat heeft de vroege re aartsbisschop van Shang hai, Igantius Gong Pingmei gezegd. Gong (86) werd eerder deze maand in al zijn burgerrech ten hersteld, nadat hij dertig jaar gevangen had gezeten wegens zijn trouw aan de kerk van Rome en zijn wei gering toe te treden tot de patriottische kerk in China. Deze kerk erkent de paus niet als hoofd van de kerk. Gong deelde mee dat hij op geen enkele wijze „berouw" heeft getoond of zich bij de patriottische kerk heeft aan gesloten. DEN HAAG Maar wat moet nu de zoeker die het Nieuwe Testament met regelmaat raad pleegt en Jezus toch niet aanwezig voelt in de let terlijke zin waarin zuster Philip Marie Burle het bedoelt? Zuster Philip Marie: „Ge bruik uw creativiteit en uw verbeeldingskracht. Ver plaats u naar de tijd dat Hij op aarde was en zie uzelf in Zijn directe omgeving. Lees bijvoorbeeld Johannes hoofd stuk 14, waar Jezus zijn leer lingen toespreekt tijdens het Laatste Avondmaal, en voel ook uzelf aanzitten en naar Hem luisteren. Hoor één van de leerlingen, Filippus, aan Jezus vragen: „Heer, toon ons de Vader; dat is ons ge noeg". En hoor Jezus antwoorden, tot Filippus, maar ook tot u: „Ik ben al zo lang bij u en gij kent Mij nog niet, Filippus? Wie Mij ziet, ziet de Vader. Hoe kunt ge dan zeggen: Toon ons de Vader? Gelooft ge niet dat Ik in de Vader ben en de Vader in Mij is? De woorden die Ik u zeg, spreek Ik niet uit Mijzelf, maar het is de Vader die, blijvend in Mij, zijn werk verricht". Zie uzelf mee aanzitten aan het Laatste Avondmaal en hoor hoe Jezus het woord tot u richt. En reageer daarop. Laat uw reactie bovenkomen en schrijf die op. In de kant lijn van uw bijbel of in een schrift. Maar schrijf het op. Treed met Jezus in commu nicatie". schroom overwinnen om persoonlijk te reageren op Gods Woord- De Amerikaanse zuster Phi lip Marie Burle, van de rooms-katholieke Congrega tie van het Allerheiligste Bloed (C.PP.S.), is een echte missie-zuster. Verbonden aan de kloostergemeenschap St. Agatha in de stad St. Louis (Missouri), reist ze het groot ste deel van het jaar de ge reld rond om mensen te hel pen in hun spirituele groei. Waarbij ze zich bevlogen weet door de Heilige Geest, die haar de kracht geeft Je zus' getuige te zijn „in Jeru zalem, in geheel Judea en Sa maria en tot het uiteinde der aarde" (Handelingen 1-8). Sinds gisteren verblijft zuster Philip Marie in Nederland en vanavond is ze te horen in Wateringen. Op uitnodiging van de („charismatische") Stichting „Bouwen aan de Nieuwe Aarde" die, net als de Amerikaanse zuster, ge loofsvernieuwing door de Heilige Geest voorstaat. Wat geen gering ideaal is in een cultuur die het geloof heeft ingeruild voor de scepsis. „Terug in de tijd?", hoort men de opinie-leiders im mers hoofdschuddend grinni ken. „Bij Jezus aan tafel? Apekool!" Maar zuster Philip Marie wijst er op dat in de afgelo pen 2000 jaar tallozen via de Schrift tot een mystieke inti miteit met de man van Naza reth zijn gekomen. En niet altijd de domste luitjes. Au- FOTO: MILAN KONVALINKA gustinus, Franciscus, Ignatius van Loyola allemaal ape kool? Die thans definitief is geweken voor de sceptische levenshouding en haar alom zichtbare zegeningen? Samen met zuster Sharon Ann Plankenhorn, eveneens van de Congregatie van het Allerheiligste Bloed, heeft zuster Philip Marie een spiri tuele vormingscursus samen gesteld die in acht stappen een vernieuwende kennisma king beoogt met de katholie ke traditie. Waarbij hoofd èn hart van de deelnemers worden gemobiliseerd, en de weg wordt gebaand naar een niet aflatende, vertrouwelij ke, omgang met de Zoon van God. „Tijd en ruimte hoeven ons van Jezus niet te scheiden", zo citeert zuster Philip Marie de heilige Paulus. „Wij kun nen met Hem leven zoals de apostelen dat deden. Hij kan in ons leven zijn bij alles wat we doen en op alle momen ten van de dag. En als we Hem toelaten ontstaat er lief de, vrede. Een sfeer van ver gevingsgezindheid ook, en van eerbied. Het leven wordt doortrokken van een geur van eerbied". Volgens de zuster wijst de praktijk uit dat die eerbied en vergevingsgezindheid he lend werken op zowel geest als lichaam. Overal ter we reld maakt zij het mee dat mensen die hun religieuze oriëntatie verdiepen, van kleine en grote lichamelijke gebreken afkomen. Vorig jaar nog in Den Haag leidde ze een vormingscursus waar bij een mevrouw plotseling genezen bleek van een ern stige hartkwaal. „Vaak is het wrok die de ziekte veroorzaakt", aldus Philip Marie. „Het vinden van innerlijke vrede neemt de wrok weg en het lichaam kan zich herstellen". Luisteren naar Gods Woord zoals dat door de Schrift tot ons komt, en dan de schroom overwinnen om persoonlijk te reageren dat is de kern van het spirituele advies van Philip Marie. „Lees de bijbel. Onderstreep wat u in het bij zonder aanspreekt. En schrijf uw reactie op, bij wijze van liefdesbrief aan God. Doe dat minstens 20 minuten per dag en langzaam maar zeker zult u dichter bij Hem komen. De woorden zullen een reali teitsgehalte krijgen dat niet langer metaforisch is, maar dat ook niet kan worden om schreven als een „letterlijke" realiteit. Het is de realiteit van het geloof". Krulletjes Zelf wijdt zuster Philip Marie klein van stuk, met grote donkere ogen en honderd zwarte krulletjes op het hoofd twee uur per dag aan deze contemplatie. In haar eigen vuistdikke bijbel zijn inmiddels alle woorden onderstreept. En zijn de mar ges zozeer volgeschreven dat ze steeds kleinere lettertje moet gebruiken om er nog een liefdeskrabbel aan toe te kunnen voegen. In aanmer king genomen dat ze op haar twintigste is ingetreden bij de Congregatie van het Aller heiligste Bloed en nu ruim een halve eeuw oud is, kan dat ook geen verwondering wekken. Wie de Amerikaanse zuster wil ontmoeten kan nu nog besluiten om vanavond, woensdagavond, naar de St. Jozefkerk aan de dr. Schaep- manstraat 12 in Wateringen te gaan, waar zij vanaf 20.15 uur een samenkomst leidt. De vormingscursus die zij ko mend weekeinde in Helmond geeft is al volgeboekt en daarna keert zij terug naar haar klooster in St. Louis. Inlichtingen over gebeds groepen die gebruik maken van het cursusboek „U zuil kracht ontvangen", van de hand van zuster Philip Marie Burle en zuster Sharon Ann Plankenhorn, kunnen worden ingewonnen bij Jan Bentvelsen tel. 015 - 121063. WILLEM SCHEER Tweemaal nadenken O 3SEI Lpro) Suggesties voor een tijdelijke oplossing van hebtte 1 eens tijdelijke cellentekort worden onveranderlijk {jlvoe door kritiek die van de plannen geen spaan heel laataren niet verwonderlijk, want ook de plannenmakers zijn wust van bezwaren die onvermijdelijk aan elke nooï wi sing kleven. Het is steeds opnieuw een kiezen tussetfvoe kwaden. |God famn MINISTER Korthals Altes van justitie zal deze weeljfozfri brief aan de Tweede Kamer de laatste stand van zaljaat. ven aangaande voorstellen, die in de afgelopen maan; zijn departement zijn uitgebroed. Deze zijn met deskü; en mensen uit de praktijk, zoals vertegenwoordigers" gevangenbewaarders, besproken en vervolgens deels (jt" gelegd. Het nieuwste plan is om verdachten van bepaajjH lieten in plaats van hen in voorlopige hechtenis men de mogelijkheid te bieden tegen betaling y borgsom op vrije voeten te blijven. De minister leverde gisteren gemakshalve de bezw^ meteen bij: in de VS is dat een doodnormale zaak, rk m ons land zal men al gauw tegenwerpen dat op die maf) leen iemand met veel geld zich vrij kan kopen. In zijr 4 meenheid is dat natuurlijk waar, maar bij de bepaling hoogte van de borgsom kan rekening worden gehoudi de financiële mogelijkheden van de verdachte. Maai zien daarvan: door het cellentekort is het enige altern^ betrokkene de straat op te sturen. Dat geldt ook voor e der plan van minister Korthals Altes van justitie om I brek aan capaciteit van de Nederlandse strafinrichting delijk te ondervangen: twee gedetineerden in één cel] brengen. HET cellentekort is een probleem van voorbijgaandi^B want binnen afzienbare tijd zal door uitbreiding van b(k^ de complexen en nieuwbouw voldoende gevangenis^ aanwezig zijn om te voorkomen dat men, zoals onlangBL beurd, potentiële tuchthuisklanten in arren moede ma^H huis stuurt. Dat is overigens niet aan orde van de dHH gaat om incidenten. Niettemin hebben deze begrijpelijk^ voor zoveel publieke verontwaardiging en daarna vc veel politieke druk gezorgd, dat Korthals Altes sir"1* noodverband moet leggen. 'n stee Er wordt ook gedacht aan de mogelijkheid politiecelf^ durende langere tijd als onderkomen voor verdacht c voorlopige hechtenis te gebruiken. De ambtenarenceL^ waarin de gevangenbewaarders zijn vertegenwoordig^ den daar geen bezwaar tegen hebben. De Rotterdamsein commissaris Blaauw heeft het voorstel evenwel afge|,ns Die politiecellen hebben een andere functie, en noch (|re( tie noch het aanwezige personeel is voor gevangenlnje berekend. In politiecellen, zo is onlangs in Den Haagf^g ken, gebeuren nu al meer dan genoeg ongelukken. Officieel is de mogelijkheid van twee gevangefetei één cel nog in studie, maar in politiek Den Haag tekeing reeds een parlementaire meerderheid (CDA en VVD) jede de tweemanscel. De gedetineerden zijn momenteel OTijg algemeen niet ontevreden over hun omstandighedjkh bleek kort geleden uit het mislukte gevangenenprotën tweemanscel zien zij echter volstrekt niet zitten. Wïb De verleiding is groot om daar minder op te letten, peYk zien gevangenen uiteindelijk niet voor hun genoegen Fon inwoning van de staat hebben gekregen. Maar gevaife v hebben ook rechten en we mogen zeker niet te snel fn- manitaire traditie van ons gevangeniswezen overboof0n ten. Dat zou het geval zijn als een eventuele tweeraeW( niet echt een tijdelijk verschijnsel zou blijven, waarr^aa* In de broeierige sfeer van de gevangenis kunnen snjn^ sporingen plaatsvinden. Geweld, intimidatie, verkrajen en chantage zijn er geen onbekende begrippen. Een beLor( categorie gevangenen pleit uit lijfsbehoud voor de inri! van „drugsvrije" compartimenten in de bajes. Ged\^et inlevering van het laatste restje privacy aan een opgn D gen celgenoot, kan voor een aantal gedetineerden eWn gevolgen hebben. EEN ander bezwaar is ingebracht door de gevangenWhili ders. De cipiers wensen niet bij het betreden van een dera manent in een twee-tegen-een situatie te belanden. D[ltel hen nauwelijks kwalijk te nemen. Ook cipiers hebbeiLr{ ogen in het achterhoofd. Overvolle gevangenissen leiqjen grotere spanningen bij gedetineerden en bewakers en jele deproblemen en veiligheidsrisico's, zo menen de amjiak renbonden. Daar valt weinig tegenin te brengen. i_ Het enige antwoord is een forse uitbreiding van het j jy neelsbestand. Die zit er in elk geval al aan te komen ni oog op de voorgenomen uitbreiding van het totale aantj.trj len met ongeveer 1500. De invoering op dit moment V tweemanscel zou "echter de opleiding en de geleidelijjER; schakeling van zoveel nieuwe collega's tegelijk ondeïmi grote druk zetten. Bedrijfsongevallen zijn dan niet uijk c ten. En in een gevangenis lopen bedrijfsongevallen siP^ de hand. Al met al zijn er voldoende argumenten onLir dan tweemaal na te denken, alvorens de tweemanscel geïntroduceerd. [aat T Buien DE BILT (KNMI) Een die pe depressie, die vandaag ten noorden van Schotland lag, is langzaam naar het noorden verder getrokken. Een rand- storing ervan bevindt zich bo ven de Noordzee en beheerst morgen het weer in ons land. Het is dan wisselend bewolkt. Nu en dan valt er een bui. Mo gelijk komt daarbij hagel of natte sneeuw voor, terwijl ook onweer niet is uitgesloten. De temperatuur daalt vannacht tot ongeveer drie graden, 's middags wordt het circa vijf graden. De wind is matig, aan de kust krachtig uit overwe gend zuidwestelijke richting. Het wordt de komende dagen geleidelijk kouder met 's nachts lichte vorst. Spanje en PortugalVooral in het noorden af en toe regen, elders nu en dan zon. Middagtemperatuur van 12 graden aan de Atlantische kust tot 18 graden aan de zuidoost-kust. ORG? v' Miaek 5 3 i" WEERRAPPORT HEDEN MORGI1, Weer Amsterdam zw.bew De Bilt zw.bew Eelde zw.bew. 6 S| "Sl Eindhoven zw bew. 10 5jrdt Den Helder zw.bew. 8 "6nb. Rotterdam zw.bew. 10 8"KD Twente zw.bew. 9 6rdo' Vlissingen regen 10 7fon Zd. Limburg zw.bew. 12 ffQn( Aberdeen onbew. 8 2"—- Barcelona Klagenfurt Kopenhagen w.bew jfit -r— d! tl sb

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2