(Bowuvnt wil "-vaart achter 'gedwongen Helikopter gleagan hervat 7)ulp Contra's Verdachten op borgtocht vrij 2 3 4 7 13 15 SEüM Inkopen doen Aflevering eerste Fokker-100 aan Swissair weer vertraagd Doe het samen met Gamma Man misbruikte dochters broers Loon naar werken voor ambtenaren bij gemeenten VANDAAG Woensdag 20 januari 1988 79e jaargang no. 24016 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET IIUEER Uitgave Westerpers, behorende lot Si)thoff Pers, Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm. familieberichten f. 0,59 per mm. Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 3 graden. Middag- temperatuur circa 5 graden. Matige, aan de kust krachtige, zuidwestelijke wind. Zon op: 08.36; zon onder 17.06. Hoog water Scheveningen: 04.32 en 16.38; laag water: 12.21 OEKEXXK1 met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage i overlijdt in angenis Scheveningen ENINGEN In de gevangenis in Scheve- s gisteren de 26-jarige gedetineerde E. van ^den. Hoewel de doodsoorzaak nog niet is vastgesteld, vermoedt de directie dat orven is na gebruik van een verkeerde atie van drugs. „Drugsgebruik in de cel i we nooit helemaal uitbannen", aldus di- De Goede. Volgens de Scheveningse gede- en vereniging „Justa Causa" is het niet uit- n dat Van Eijk opzettelijk een overdosis enomen. Hij was enige weken geleden bin- gevangenis naar een andere vleugel over- st en zou „de isolatie niet hebben kunnen ken". De Goede zei vanmorgen echter: ing juist heel goed met hem, hij was zich voorbereiden op de terugkeer in de maat- De schade aan parkeer- meters in Groningen be- Sleutel Groningse parkeermeters in verkeerde handen GRONINGEN - De politie van Groningen is naarstig op zoek naar de onbekende man of vrouw die in het bezit is van de sleutel die op zo n 900 van de 1600 parkeerautomaten in die stad past. De afgelopen tien dagen heeft de onbekende met zijn sleutel gemiddeld vijf au tomaten per dag leeggehaald. De buit bedraagt nu al zeker 5000 gulden, terwijl al voor zo'n 50.000 gulden schade is aangericht. Het is on bekend hoe de man of vrouw aan de sleutel is gekomen. De politie heeft goede hoop de da der „tussen nu en veertien dagen" aan te kun nen houden. Daarbij rekent men ook op de medewerking van het publiek. Open tbc ontdekt in Bijlmerbajes AMSTERDAM In de Bijl- merbajes in Amsterdam zijn deze week twee gevallen van open tbc ontdekt. Het gaat om twee gedetineerden. Eén van hen is inmiddels opgenomen in het zieken huis van de strafgevangenis in Scheveningen. De andere is sinds enige tijd weer vrij. Verwacht wordt dat enige honderden mensen moeten worden onderzocht. Een ex tra probleem daarbij is dat tijdens de zomermaanden in verband met personeelsge brek veel bewakers uit an dere inrichtingen in de Bijl merbajes hebben gewerkt. Vrouwen als man op rooftocht DEN BOSCH - Twee meisjes van achttien en één van twintig zijn in Den Bosch aangehouden omdat ze vermomd als man mensen op straat hebben overvallen. De drie hebben bekend vooral oudere mensen van hand tassen te hebben beroofd. De overvallen beperkten zich niet tot Den Bosch, ook in Arnhem en Nijme gen sloegen de drie „man nen" hun slag. Boerinnen mogelijk vaker een miskraam WAGENINGEN - Op de Land bouwuniversiteit in Wageningen wordt sinds eind vorig jaar on derzocht of boerinnen vaker een miskraam hebben dan andere vrouwen. Volgens een woord voerder van de universiteit zijn er aanwijzingen dat door het zware werk dat de boerinnen doen en doordat tachtig procent van hen doorwerkt tot de baby zich aankondigt, deze vrouwen een twee keer zo grote kans op een miskraam hebben als andere vrouwen. Rond april zal de on derzoekscommissie verslag doen van zijn bevindingen. ■HB DEN HAAG Minister Korthals strafrechtelijke vervolging De Krankzin- rvan justitie en staatssecretaris Dees jeugdhulpverlening. nigenwet biedt ruimte voor specifieke van volksgezondheid willen meer gebruik m&ken van de al bestaande oekon wettelijke mogelijkheden drugsver- eid. ge slaafden gedwongen te laten af kie len Ha ken. Die mogelijkheden liggen be sloten in de Krankzinnigenwet en i in het strafrecht. De twee bewinds- hebben hun plannen uitvoe- Tjrig beschreven in de nota „Dwang 1CJ3 en drang" die zij binnenkort naar 1 de Tweede Kamer zullen sturen. „Er wordt in het land steeds gezegd: doe inca wat aan het probleem van de drugsver- 3PP6 slaafden. Waarom zou je de mogelijkhê- den dan niet gebruiken die er al zijn?", al- ^(dus Dees vanmorgen op de VAR A-radio. Hij wees er op dat op grond van het gel lOnai ka" besluiten het gedwongen afkicken in de plaats te laten komen van verdere 6 De nota is vooral een opsomming van Wettelijke mogelijkheden, op grond waar van drugsverslaafden gedwongen in een ziekenhuis opgenomen zouden kunnen worden. Probleem bij de Krankzinnigen wet is dat de verslaafde „hoe dan ook niet krankzinnig is en verantwoordelijk voor zijn daden blijft", aldus een woordvoerder van het ministerie van WVC vanmorgen. Maar onvrijwillige opname kan op grond van deze wet in principe wel wanneer ie mand een gevaar voor zichzelf of voor zijn omgeving blijkt te zijn. De twee be windslieden pleiten voor „een creatieve toepassing" van de wet op dit punt. Probleem is dat in de bestaande wetge ving nergens uitdrukkelijk gewag ge- oo__ maakt wordt van drugsverslaafden, die dende strafrecht in ons land de rechter strikt genomen niet geheel en al onder de huidige, „dichtstbij gelegen" wetsartikelen passen. k^lkHINGTON/MANA- De Amerikaanse lident Reagan heeft .temming gegeven 3P®'r het hervatten van de 2 ^taire hulp aan de anti- Jinistische opstande- sn in Nicaragua. Tege- wachting volgt volgende week een eerste gesprek.Verder schafte president Daniel Orte ga per decreet de omstreden anti-Somozistische volkstribu nalen af. Reagan had de steun voor dit jaar vorige week tijdelijk ge staakt als gebaar van goede wil jegens de leiders van vijf Middenamerikaanse landen, die in Costa Rica bijeenkwa- mQte trekken voor hulp men om te praten over over ^Z'Jrtijd riep hij het Con- -op nieuwe fondsen jde Contra's". het verloop van hun vredesak koord. Volgens Reagan is voortzetting van de militaire 'iproep viel samen met het hulp nodig omdat het „steeds duidelijker" wordt dat „de Sandinistische regering zich zonder de druk niet aan zijn beloften van hervormingen zal houden". Maar in het Congres, dat hierover moet beslissen, rechtstreekse" bespre- bestaat veel verzet tegen nieu- jen te beginnen met de re- we hulp aan de Contra's, om dat daardoor de vredeskansen in gevaar komen. ring de sinds 1982 van ht zijnde noodtoestand op bffen. Verder verklaarden leiders van de Nicara- nse opstandelingen zich Palestijnse vrouwen uit een van de kampen op de Gazastrook zetten het gisteren op een hollen naar bussen en ander vervoer, toen zij enkele uren uit hun kamp mochten om in Gaza-stad inko pen te doen. Doordat het Israëlische leger de kampen heeft afgesloten, schiet de voedselvoorzie ning er tekort. FOTO: AP Pagina 5: Voedselhulp Palestijnen verboden. AMSTERDAM - Fokker een speciaal vliegveld in Cren- moet weer een zeer grote f'e^d (Groot-Brittannie) zoge tegenslag incasseren. Voor n de vierde maal binnen aan "nnpn wnr pn mp ruim een jaar is de afleve ring van de eerste Fok ker-100 aan Swissair ver traagd. De Nederlandse vliegtuigbouwer kan daardoor opnieuw reke nen op een aanzienlijke ien daan kunnen worden met neuswielbanden. Tot dusver zijn in september tests gedaan met banden van prototypeban den, maar die spatten het wa ter rechtstreeks in de dure Rolls Royce-motor. Fokker heeft nu bij Dunlop compleet nieuwe banden moeten bestel- schadeclaim van de Zwit serse luchtvaartmaat schappij. De belangrijkste oorzaak van de jongste vertraging is dat pas Volgens Swissair-woordvoer- der Donsel zal Swissair de Ne derlandse vliegtuigbouwer voor „vele miljoenen" aan slaan. „We hadden de DC-9's, die door de Fokker-100 ver- vangen worden, begin vorig midden volgende maand op jaar al verkocht aan Zweedse en Amerikaanse (financiële) bedrijven. Uiteindelijk moes ten we voor veel geld terughu- ren". Donsel wil geen nieuwe afle veringsdatum noemen: „Voor ons is dit vliegtuig commer cieel nog niet inzetbaar. Eerst willen we zeker weten dat alle problemen zijn opgelost. Pas als dat het geval is, zullen we een datum voor de aflevering noemen. Het enige dat ik op dit moment kan zeggen, is dat we er op rekenen het vlieg tuig, na interne trainingen van het personeel, in maart of april operationeel te hebben". éénhendel- wastafelmengkraan - type EL 210 - vaste uitloop en straalbreker van 149.-voor 129.- l#"eineken Irnlgend jaar ffet pensioen jm JSTERDAM Bierbrou- Freddie Heineken is van Mfc zich volgend jaar terug J «pekken als voorzitter van raad van bestuur van Hei- ien. Dit is vandaag door onderneming bekendge- kt. Tijdens de aandeel- lersvergadering in april zal Heineken, die op 4 imber dit jaar 65 jaar it, zijn vertrek aankon- >n. Hij wordt dan opge ld door de huidige vice- rzitter van de raad van .tuur drs. G. van Schaik. jneken, die sinds 1971 frzitter van de raad van fuur is. eki LEIDEN Een veertigja rige Leidenaar is door de politie aangehouden op verdenking van incest. De man zou jarenlang doch ters van twee van zijn broers hebben misbruikt. In een geval ging het daarbij om een baby. De zaak is aan het licht geko men doordat een van de slachtoffers, inmiddels 18 jaar oud, aangifte heeft gedaan. De familie, die op de hoogte was, hield het jarenlang stil. De man kwam regelmatig bij zijn broers op bezoek, waar hij op de kinderen paste en soms pok overnachtte. Ongeveer twaalf jaar geleden begon hij toenadering te zoeken tot zijn toen zesjarige nichtje. Hij heeft daarna gedurende negen jaar seksueel contact met haar ge had. Ongeveer vier jaar gele den begon hij seksuele hande lingen te plegen met haar toen ongeveer vijf jaar oude zusje. Dat duurde twee en een half jaar. De man zou tegenover de politie ook hebben toegegeven af en toe de baby van een an dere broer te hebben mis bruikt. Het oudste meisje heeft door de relatie met haar oom ernsti ge psychische problemen. Zij is daarvoor al enige jaren onder behandeling van een psychia ter. Zij heeft uiteindelijk de moed gehad de politie in te -(jichten. Sponsor FC Den Haag stopt DEN HAAG FC Den Haag moet naast een nieuwe voor zitter ook op zoek naar een nieuwe sponsor. Corsmit, dat de afgelopen anderhalf jaar de naam op de shirts voerde, stopt aan het einde van dit sei zoen. Het Zoetermeerse be drijf, dat per jaar twee ton in de Haagse eredivisieclub in vesteerde, werd toen de opvol ger van Hotelplan dat in ver band met de supporters-onge regeldheden afhaakte. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. VOORSTEL KORTHALS ALTES: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minster Korthals Altes van justitie wil in ons land voor gear resteerde verdachten het borgtochtsysteem invoe ren. Volgens dit systeem, dat onder meer in de Ver enigde Staten al zeer lang bestaat, hoeven verdach ten niet in voorlopige hechtenis te worden geno- men (in afwachting van <ln 1990 zlin er v.jf nieuwe ge- vannoniccon Ulaarl to lnf tc hun berechting) als zij aan justitie een borgsom beta- de gevangenbewaarders, sprak haar verontrusting uit over de ideeën die bij de regeringspar tijen CDA en VVD leven inza ke het plaatsen van twee ge vangenen in één cel. Als Ka mer en kabinet hiertoe zouden besluiten, gaan de gevangen bewaarders acties voeren. De vakbondsdelegatie legde gisteren aan Korthals Altes en staatssecretaris Korte-van He mel een aantal alternatieve maatregelen voor om de pro blemen rond het nog zeker twee jaar durende cellentekort vangenissen klaar) te lijf te gaan. De delegatie steunde het plan van Korthals Altes om len. Dat geld krijgen zij na een langer verblijf in politie- de rechtszaak terug. Het plan van de minister staat in een brief die vandaag naar de Kamer is gegaan. Het maakt deel uit van een reeks voorstellen naar aanleiding van de problemen rond het cellentekort. Korthals Altes maakte zijn cellen mogelijk te maken. Daarnaast bepleitten de amb- tenarencentrales onder meer een betere vervoersregeling voor arrestanten naar huizen van bewaring in andere delen van het land, waar nog cellen beschikbaar zijn. Ook vroegen de centrales om gevangenissen licht gestraften, zoals wens tot invoering van het Bankenbosch in Veenhuizen. borgtochtsysteem gisteren gedeeltelijk in te richten als openbaar na afloop van een huis van bewaring. Verder vergadering met vertegen woordigers van de vier ambte- narencentrales. De vakbonds kan de snelle bouw van tijde lijke cellenbarakken op terrei nen van bestaande gevange- 4§legatie, optredend namens njssen een oplossing zijn. DEN HAAG Gemeen te-ambtenaren zullen voortaan worden betaald naar wat ze presteren. Daarover zijn de gemeen ten en de ambtenarenbon den het gisteren eens ge worden. Tot nu toe kregen gemeente ambtenaren elk jaar een zoge noemde periodieke salarisver hoging. In de nieuwe regeling krijgen ze die echter niet meer als ze slecht functioneren. Doen ze hun werk daarente gen goed. dan kunnen ze naats de periodieke slaerisverhoging ook nog in aanmerking komen voor gratificaties, extra perio dieke verhogingen, (tijdelijke) persoonlijke toelagen en een rangenstelsel dat vooruitzicht biedt op promotie. In een late re fase zullen gemeenten en bonden nog praten over ver ruiming van deze mogelijkhe den. Op Rijksniveau ruziën minis ter Van Dijk van binnenlandse zaken en de ambtenarenbon den al enige tijd over een sy steem van flexibel belonen. Daar zijn de problemen terug verwezen naar een werkgroep. 16 PAGINA'S Vlamingen vinden Nederlandse kerk vitaal „Nederlandse Minitel kan bij grote opzet" Vijf jaar cel geëist tegen Beul van Ommen Wilander voor vierde keer in halve finales Melbourne Leidse Merenwijk krijgt twee nieuwe buurthuizen Voorschoten in de greep van hondenhater Gewond bij tasjesroof WASSENAAR Een 60-jarige vrouw uit Wassenaar is gister middag bij een tasjesroof gewond geraakt. De beroving geschied de omstreeks 17.10 uur. De vrouw reed op de Van Zuylen van Nijveltstraat in Wassenaar. Bij de brug over de Zijlwatering werd zij rechts ingehaald door twee jongens op een bromfiets met hoog stuur. Eén van de twee droeg een witte helm. De duo passagier rukte een blauwe linnen tas van het stuur van de fiets, waarna het tweetal wegreed in de richting Deylerweg. De vrouw kwam door de manoeuvre te vallen en sloeg met haar hoofd tegen een stoeprand. Zij liep een hoofdwond, een kaak- fractuur en een hersenschudding op en moest worden overge bracht naar ziekenhuis Bronovo in Den Haag De tas bevatte een kleine hoeveelheid geld, sleutels en persoonlijke bescheiden Aanvankelijk werd gedacht dat het slachtoffer een ongeluk had gehad. Pas later werd duidelijk dat zij was overvallen. De politie van Wassenaar verzoekt getuigen zich te melden, tel. 01751- 19244 tel. 269 of 272. Nog maar nauwelijks veertig jaar geleden was een helikopter nog een hele bezienswaardigheid, nu hebben we er bijna één voor eigen gebruik in onze achtertuin staan. Bijna, want zo gemakkelijk wordt het rondvliegen met een wentelwiek toch ook weer niet toegestaan. Wist u, dat een vlucht per helikop ter voor commerciële doeleinden vantevoren moet worden aangevraagd? En dat dit nu niet meer per se 21 dagen vantevoren moet, maar in bijzondere gevallen zelfs al vijf dagen vantevoren kan? Wel moet de gemeente dan nog toestemming voor zo'n vlucht toestemming geven en dat kan al een dag vantevoren. Nog even en het kan dezelfde dag al. En komt de bezorger van de Leidse Courant bij u, als het ware, uit de lucht vallen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1