Woedende hondebezitters blijven angstig binnen Wassenaars verzet tegen vuilcontainers Lichte straffen voor gokken in Voorschoten ^i)EN OMGEVING CcidócSot^tmit Noord wijk kan meer toeristen huisvesten üncie wil krschappen envoegen VOORSCHOTEN IN DE GREEP VAN HET VERGIF Winkel Losplaatsweg definitief gesloten Toch kans op extraatje vogelasiel Oegstgeest NADER OVERLEG OVER BREDERE 2E POELLAAN Geen vergunning voor houtverwerkingsbedrijf Bonifaciusschool krijgt geen extra geld over 1983 WOENSDAG 20 JANUARI 1988 PAGINA 15 icie stemt toe in verbouwing stal (WOUDE/DEN HAAG Gedeputeerde Sta- van Zuid-Holland hebben toch toestemming de verbouwing van een stal aan de °mtscweg in Zoeterwoude tot woning. In eerste ^{weigerden GS toestemming, omdat zij dach- om een uitbreiding van het aantal woon- 1 4 ging. Na het beroep van de gemeente Zoe- waarbij nadrukkelijk werd gesteld dat dit U «ieval was, zijn GS alsnog akkoord gegaan. Volgr °IWwoning zal worden afgebroken en de nieu- )0P ig dient ter vervanging daarvan. Wel geven 'imeente in overweging dat een beleid rond ^ieiJjlematiek van leegkomende boerderijcom- 9) de nabije toekomst noodzakelijk is. GS me- c1de bouw van burgerwoningen in het buiten- e.n ^et zonder meer geoorloofd is. Ook kleinscha- j lijvigheid is niet gewenst omdat de Weipoort- P. smal is om de verwachte toename van het Iar%p te vangen. Nieuw Alphens verzorgingstehuis ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de jaren na 1988 staat een derde verzorgingstehuis in Alphen bovenaan de prioriteitenlijst. Dat stellen Gedeputeerde Staten (GS) in een voorstel hieromtrent. Dit tehuis wordt vol gens gedeputeerde drs. J.H. Boone het eerste bejaardentehuis „nieuwe stijl". Hij gaat hier over binnenkort praten met de verantwoor delijke wethouder. In het provinciale jaarprogramma wordt be nadrukt dat nieuw te bouwen verzorgingste huizen een heel ander karakter krijgen dan tot nu toe het geval was. Tehuizen moeten meer worden geïntegreerd in hun wijk en meer samenwerken met andere instellingen m de gemeente. Boone: „Ons devies wordt „zorg op maat". Bezwaren tegen lichtmasten NOORDWIJKERHOUT Twee bewoners van de Ruys de Beerenbroncklaan uit Noord- wijkerhout hebben bezwaar ingediend tegen de plaatsing van lichtmasten op het tennispark De Boekhorst. De twee bewoners vrezen overlast van het licht te zullen ondervinden. Ook den ken zij last te zullen hebben van de geparkeer de auto's. Een van de klagers wil dat de ge meente Noordwijkerhout bezoekers van het tennispark verplicht te parkeren op de Brink of op de parkeerplaats aan het einde van de laan. Ook voor geluidsoverlast zijn beide bewoners bang. H. Bronk wijst daarbij op de overlast van de geluidsinstallatie van het tennispark tijdens de zomerse toernooien. Verder zal het vertrek van de tennissers laat op de avond voor lawaai zorgen, menen beide verontruste bewoners. De bezwaren tegen het verlenen van de vergun ning werden gisteravond besproken in de com missie beroep- en bezwaarschriften. NOORDWIJK De badplaats Noordwijk kan in 1988 meer toeristen huisvesten dan vorig jaar. Het aantal bedden (in pensions en hotels) steeg van 4.200 naar 4.400 en het aantal appartementen van 253 naar 280. De beddenuitbreiding is met name te danken aan het nieuwe Beach Hotel dat op 1 mei van dit jaar wordt geopend. De VVV Noordwijk heeft deze week in een oplage van 80.000 de brochure 1988 uitge bracht. Hierin staan niet alleen alle hotels, pensions, restaurants en campings genoemd, maar is voor het eerst een overzicht van de congresaccommodatie opgenomen. Overi gens heeft de VVV een Noordwijk-magazi- ne in voorbereiding. Dit verschijnt in febru- emencorso blven onder terpen Het Comité encorso Bollen- is in de afgelopen bijkans bedolven J tekeningen van Igen van basisscho ol de regio. Zeker dui- ekeningen zijn inge- f na de oproep om iaalwagen voor het Drso te ontwerpen, trso heeft als thema jerfestival". Binnen fidagen hoopt het co- alle tekeningen te n beoordeeld. Dat e einduitslag bekend n gemaakt en kan ontwerper Kees van liet plan omzetten in titwerp waarmee de n, strovlechters en vakmensen uit de kunnen. /DEN HAAG De lappen De Ommedijck pordwoude moeten samengevoegd. Even- in de polderafdeling it daarmee later sa- ten. Verder is het ge lat de polderafdeling [eest wordt toegevoegd waterschap De Oude _e Dat is een conclusie staten van ^jlland trekken in een over de reorganisatie waterschapsbestel van integratie zal het ta- de Oude Veenen en- lens dalen, terwijl dat iengeest iets zal stij- tafief voor het gebied Ommedijck zal een itijgen, terwijl dat voor roude zal dalen. Het ta- Tiii naar de situatie van egetkijferd op 73,30 per kui, len dat deze maatrege- froebestuur van de water- bedfin zullen vereenvoudi- perïr Zoetermeer hierdoor rie ff in plaats van vijf wa- ?p eippen te maken krijgt. lang tact ^jneente koopt fökelpand \m De heer ^"jerlee heeft zijn sigaren- betten winkel op 31 de- gesloten en wil met iming van de gemeente fé beginnen. Daarvoor n verbouwing plaats 1^1 hebben. Tijdens de gis- |d gehouden bijeen- ?nstLan je commissie eco- ^4ie zaken bleek, dat de overweegt het win- ij gelijk met 28 wonin- te stoten. Wethouder „Stel dat het pand tot een café foorzou jater geen haalbare ^lijken voor Oosterlee. het voor de gemeente worden het pand te i". De commissie stel- rop unaniem dat het ventueel aan de heer verkocht kan alen bekennen 'e. ^IJK De politie van L/ss(c heeft met de aanhou- vr(m tien Katwijkers, in in ïjd rond 16 jaar, elf za- 'n vernieling en brand- g. meestal gepleegd jaarwisseling, rond -Mi krijgen. De jeugdige Saskers bekenden niet al- atei andaden in de recente a'4rsnacht maar ook die jaar eerder. De daders met vuurwerkbom- molotov-cocktails en den ruiten van scholen. f'f len en banken aan het ^■•Hsplein. Ook het Kat- ordi Zeehospitium moest het Ue en. Het oude zusters- Bot werd in brand gesto- do/ikidere zaken die aan het in kwamen waren de isse Itichting in een strand- LI het kassagebouw van Jlvereniging Quick Boys, rondk en vernieling bij de jveri Buitenschool en het in- van een ruit van het tehuis (mei 1987). De zijn na verhoor izonden. Er is proces- tegen hen opgemaakt. VOORSCHOTEN Er ligt bijna geen hondepoep meer op de straat. Want de honden in de wijk Oud Vernédepark, Vlietwijk en Plan Langehorst in Voorschoten blijven voor lopig binnen. Hun bazen durven niet meer naar buiten. De oorzaak: vergif op straat. Toch was het gisteravond niet stil op straat. Angstige hondebe zitters lieten hun trouwe viervoeters met zaklan taarns uit. Verspreid over de wijk is vlees met het landbouwgif strychnine gevonden. Het blauwe gif ligt overal in de wijk, hier en daar verpakt in een ge haktbal. Maar ook in de brievenbussen van hon denliefhebbers werd gif gegooid. Bij de Voorschotense politie zijn thans vier aangiften bin nen van vermoorde honden. Vanmorgen kwam nog drie meldingen binnen van dieren die nog konden worden gered. Ook zou een aantal poezen om het leven zijn gekomen. Ove rigens wordt niet uitgesloten geacht, dat het aantal gedode dieren nog heel wat hoger is maar dat de eigenaren (nog) geen aangifte hebben gedaan. „Ik ben er helemaal kapot van", zegt Marièlle van den Assem (16) met trillende stem. Haar hond. een-vierjarige Ca valier King Charles Spaniel, is zondag door het blauwe vergif dood gegaan. „Mijn broer had hem zaterdagavond nog uitge laten. Toen hij thuis kwam was het dier anders dan an ders. Maar je denkt niet aan vergiftiging. Wij zijn allemaal gaan slapen, 's Ochtends vond mijn vader hem dood in z'n mand. Urenlang hebben we zondag geprobeerd om een dierenarts te bereiken. Via een kennis hebben we er uiteinde lijk een gevonden. De dokter. Westgeest, zag gelijk dat hond was vergiftigd". Mariëlle is verschrikkelijk verdrietig. Voorlopig wil ze geen nieuwe hond. In haar kamer staat al leen nog maar een foto van haar lievelingsbeest. Twee dames aan de Leidse- weg, die niet met naam en toe naam in de krant willen staan, zijn ook hun lievelingsdier kwijt geraakt. Hun tweejarige Jock is maandagochtend om half elf dood gevallen. „Het dier heeft zo enorm geleden het was verschrikkelijk", zeg gen de dames in koor. „Uren lang moesten we op de dieren ambulance wachten, en het dier lag maar met pijnlijke krampen. Het is voor ons, alsof we een kind hebben verlo ren." De dames zijn er van overtuigd dat het om smokke laars in soft drugs gaat. „Onze honden zien en ruiken te veel. En omdat de honden 's nachts buiten slapen, horen ze elk ge luid. Als er dan zo'n handelaar achter onze tuin in de poort loopt, slaan de honden aan. Ze moesten dood!", zeggen de da mes verontwaardigd. Sandy van Rijsdijk (18) liet gisteravond angstig haar hond uit. „Stel je voor dat mijn hon den, Woman en Foxy straks niet meer leven. Het is gewoon verschrikkelijk wat hier ge beurt. Als ik de daders tegen kom, sla ik ze met een stuk hout neer. Zeker weten". De heer A. Bavelaar (52) uit de Tolstraat is woedend: Ze moeten de gekken die dit gif neerleggen maar met dat gif ombrengen. Iemand die dit doet. houdt niet van mensen, dus is het zinloos dat hij ver der leeft". Een andere bewo ner uit de Tolstraat is ook ver schrikkelijk boos. „Ik weet precies wie het is. Er woont in de Langenhorst een hondeha ter die elke avond de straat voor zijn deur schoon spuit met chloor. Maar sinds drie dagen doet hij dat niet meer. Dat vind ik wel erg opval lend". Dierenarts C.G. Westgeest aan de Leidseweg kreeg zondag ochtend het eerste slachtoffer onder ogen. Volgens hem is het vergif verschrikkelijk pijnlijk. Alle spieren van de hond verkrampen De poten worden stijf, en de ogen staan wijd open. Binnen een half uur is het gebeurd met de hond. Het gif strychnine zit bijvoorbeeld in mollendood dat volgens de dokter overal gewoon verkrijgbaar is. Helaas is er geen tegengif. Westgeest adviseert om de hond niet los uit te laten. WOUTER SMIT De hond goed aan de lijn houden is de enige remedie tegen de gifstrooier, zolang de politie hem nog niet heeft gepakt. FOTO: MILAN KONVALINKA NOORDWIJK De winkel van de Stichting Ontwikke lingssamenwerking Noord wijk aan de Losplaatsweg wordt gesloten. In de winkel kon men elke zaterdag twee dehands spullen kopen. „Het bracht niets meer op", aldus Arno Bos van de stichting. Men heeft besloten de twee dehands spullen nu weer één keer. per jaar op een grote markt te verkopen. De AMRO-bank heeft voor de opslag van de koopwaar een loods aan de Offemweg gratis ter beschikking gesteld. De stichting huurde de win kel aan de Losplaatsweg van de gemeente Noordwijk. „De huur en de energiekosten waren ongeveer net zo hoog als de opbrengst", zegt Bos. Hij voegt eraan toe dat de huur erg laag was. De stich ting begon een jaar geleden met het experiment de twee dehands spullen elke zater dag te verkopen. Voorheen werden deze verkocht op één grote markt. Het expermi- ment is mislukt omdat er volgens Bos „al zo veel twee hands winkeltjes zijn en de spoeling daarom steeds dun ner werd". In de winkel aan de Losplaatsweg kwamen elke zaterdag zo'n 20 a 30 be zoekers. Bos zegt tevens dat de belasting voor de vrijwilli gers te groot werd. De tien jaar oude Stichting Ontwikkelingssamenwerking verkoopt de tweedehands spullen ten bate van het Afrikaanse land Burkina Faso. Die worden ingezameld onder de Noordwijkse bevol king. Wordt de verkoop nu bepaald tot één keer per jaar, de tweehands zaken kunnen nog steeds elke zaterdag tus sen tien en twaalf uur worden ingeleverd. Niet meer in de winkel aan de Losplaatsweg. maar vanaf 30 januari in de loods aan de Of femweg (aan de achterzijde van de AMRO-bank aan de Voorstraat). Meer inlichtin gen hierover worden dage lijks na vijf uur verstrekt door Johan Wiegersma, tele foon 01719-18250. De grote evenementenmarkt wordt weer als vanouds ge houden op de Voorstraat in Noordwijk-Binnen. De orga nisatoren hebben gekozen voor zaterdag 27 augustus. Bos denkt dat de markt een groot succes wordt. „Voor zo'n markt bestaat meer be langstelling dan voor een winkel", meent hij. Ook de andere evenementen van de stichting staan al vast. Zo is er vrijdagavond 6 mei een voorlichtinsgavond over Bur kina Faso en wordt op zater dag 28 mei een grote sponsor loop gehouden. De kunst markt in De Kuip heeft dit jaar op zaterdag 5 en zondag 6 november plaats. LEIDEN Het vogelasiel in Oegstgeest maakt toch kans op een extraatje van de provincie voor het helpen van de gever derde slachtoffers van de re cente olieramp. „Als blijkt dat meer asiels in de regio in grote financiële problemen zijn ge raakt door de opvang van met olie besmeurde vogels, sluit ik niet uit dat wij als provincie alsnog aandacht aan hen zul len besteden". Dat zei gedepu teerde E.P. van Heemst (PvdA) gistermiddag tijdens een bijeenkomst in Den Haag, Haag. Rotterdam, Noordwijk en Hoek van Holland financië le steun hebben gekregen, om dat het rijk aan hen een cen trale rol had toebedacht bij ca lamiteiten als deze. De mede werking van de andere asiels werd volgens de gedeputeerde meer gezien als een „nuttige aanvulling" op de hulpverle ning door de centrale asiels. Van Heemst stelde verder dat het aanspoelen van vogels nog wel geruime tijd zal duren, maar dat er nu per dag gemid deld twintig vogels op de Zuidhollandse stranden worden gevonden, in plaats van driehonderd, zoals in het begin het geval was. LISSE Het verbreden van de 2e Poellaan in Lisse is door het college voorlopig uit het bestemmingsplan Poelpolder Zuid II gelicht. Het gemeente bestuur wil op die wijze enig respijt creeren om de plannen nogmaals te bestuderen en met de bezwaakmakers naar oplos- singente te zoeken. De indieners van bezwaar schriften lichtten gisteravond hun standpunten toe in een commissievergadering. Ieder een sprak zich uit voor het verleggen van de ontsluiting van Poelpolder zuid II naar het industrieterrein Dever, dus ten noorden van de 2e Poellaan. Wethouder Smith zegde niet toe dat dit ook het geval zal zijn. „Snijschade bij de ontsluiting van het gebied is niet te voorkomen", aldus Smith. De wethouder liet in elk geval de weg voor nader overleg open. Volgende week maandag wordt een tweede zitting gehouden en zullen an dere bezwaarmakers aan het woord komen en door de com missie worden gehoord. Die bijeenkomst is openbaar en wordt gehouden in het ge meentehuis, aanvang 20.00 RECHTER: „POLITIE TRAD NIET VERSTANDIG OP" VOORSCHOTEN/DEN HAAG De Haagse poli tierechter mr. E.J. Nu- mann meende gisteren dat de Voorschotense politie de zaken op de Korte- baandraverij in Voorscho ten op 28 juli 1986 niet zo verstandig had aangepakt. Politieagenten in burger wilden toen gokkers aan houden. Drie verzetten zich hiertegbn en moesten zich wegens wederspan- nigheid verantwoorden voor mr. Numann. Die zei: „De politie had het nodige gepruttel mogen verwach ten". De drie, een 38-jarige man uit Ilpendam, een 33-jarige man uit Hoorn en een 36-jarige man uit Alkmaar, ontkenden dat zij verzet tegen hun aan houding hadden gepleegd. Van de 33-jarige had de politie 330 gulden afgenomen. „Ik ga naar de Kortebaan om te gok ken. Dat doe ik nu eenmaal en als iemand mijn geld afpakt, verzet ik mij". Hij had geroe pen: „Geef dat geld terug of ik sla je hartstikke dood. Kom op, dan slaan we hem verrot". Toen hij zich daarop omdraai de was hij in handen van de politie gelopen. De agenten wilden hem aanhouden omdat hij mensen vroeg geld in te zetten. Aan een tafel zaten ongeveer vijftig mensen die middag te gokken op de Kortebaan. De 36-jarige Alkmaarder ver klaarde dat de wachtmeester die hem wil aanhouden in pa niek was geraakt. „Ik had de bank en toen hij zijn penning liet zien, stond ik plotseling op. Bovendien ging er nog een vrouw in zijn t-shirtje hangen. Ik wilde best meegaan. Dat zei ik ook. Hij heeft me nog op de grond gegooid, maar dat was toch gras. dus dat gaf niet. Pas op het bureau kalmeerde hij een beetje". De 38-jarige Ilpendammer zei absoluut niets met de gokkerij te doen te hebben gehad. „Ik stond daar gewoon een pilsje te drinken. Ik had er niets mee te maken en opeens sprongen er vijf kerels in mijn nek. Ze begonnen aan mijn arm te trekken, die net was geopereerd en er is toen weer een botje gebroken, waardoor ik nog een keer geopereerd moest worden". Toen de poli tie de man de handboeien om wilde doen, lukte dat niet, om dat diens polsen te groot wa ren. De Ilpendammer doet aan power-lifting. Bij hem was 2355 gulden in beslag genomen. Dat was geld voor de vakantie geweest, zo verklaarde hij. Voor de polie- rechter eiste hij zijn geld te rug, vrijspraak en zei bezig te zijn met een proces tegen de politie, om een schadevergoe ding voor zijn arm te claimen. Officier van justitie, mevrouw mr. I. Klopper vond dat het verzet van de drie verdachten bewezen was. Zij eiste twee - weken voorwaardelijk en 500 gulden boete. Het in beslagge nomen geld moet aan de drie worden teruggegeven omdat niet is bewezen, dat zij het geld hadden verdiend met gokken De politierechter veroordeelde de drie tot twee weken voor waardelijk en wilde dat het geld aan de mannen zou worden teruggegeven. De drie protesteerden hierna weer op luide toon tegen hun voor waardelijke veroordeling. Zij voelden zich onschuldig. De Il pendammer verklaarde in ho- ger beroep te zullen gaan. NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG Het houtverwerkings bedrijf B. Willemse uit Noordwijkerhout krijgt geen hinderwet vergunning. Het bedrijf levert, volgens De Kroon, te veel ge luidsoverlast op voor de omwonenden. De Kroon heeft het be sluit van het Noordwijkerhoutse college van B en W, dat in juni 1986 een vergunning verleende aan het bedrijf, vernietigd. Tegen de verlening van de hinderwetvergunning hadden negen omwonenden bezwaar aangetekend. Zij protesteerden onder an dere tegen het feit dat het houtverwerkingsbedrijf al twee jaar aan het werk was zonder hinderwetvergunning. In 1986 ging de gemeente Noordwijkerhout alsnog over tot het verlenen van een vergunning waarin de werktijd werd beperkt en het bedrijf werd gedwongen geluidsisolatie aan te brengen. Er mocht niet meer dan vijftig decibellen geluid worden geproduceerd. De om wonenden eisten verder dat in de vergunning werd opgenomen dat er op zaterdag niet gewerkt mocht worden. Dit werd gewei gerd waarna de omwonenden naar de Kroon stapten. De Kroon stelt dat het houtverwerkingsbedrijf overdag maar 45 decibellen geluid mag produceren en maximaal 55. Nader onder zoek wees uit dat het houtverwerkingsbedrijf sowieso te veel ge luid maakte. Om dit tegen te gaan zouden belangrijke voorzie ningen in het bedrijf moeten worden getroffen. De Kroon vindt dat dat niet binnen de huidige aanvraag van een vergunning kan worden gerealiseerd en dat de gevraagde vergunning daar om moet worden geweigerd. Het houtverwerkingsbedrijf is in middels met de gemeente Noordwijkerhout in gesprek om een oplossing voor de problemen te zoeken. WASSENAAR De ge meente Wassenaar voert in de loop van dit jaar per wijk de grijze (240 liter) mini-container in, waarin de inwoners voortaan hun huishoudafval aan de auto van de gemeentelijke rei nigingsdienst moeten aan bieden. Tegen de invoe ring van deze container bestaat nogal wat weer stand. In de afgelopen weken hebben alle inwoners van Wassenaar de gemeentebrochure „rege ling inzameling huishoudaf val" in de bus gekregen. De brochure geeft in kort bestek uitleg over de meest uiteenlo pende onderwerpen op het terrein van huishoudelijk af val en de afvoer ervan. De be kende grof- en tuinvuilkalen- der is met het verschijnen van deze brochure komen te ver vallen. De mededeling dat voortaan het vuil in containers moet worden aangeboden is veel Wassenaarders nogal rauw op het dak gevallen. Be jaarden klagen er over dat zij met containers moeten gaan sjouwen, bewoners van bij voorbeeld bovenwoningen kunnen de container niet kwijt, andere mensen vrezen dat de container die buiten staat ten prooi zal vallen aan vernielzuchtige jeugd, plassen de honden en dergelijke. Daarbij wordt het reinigings recht in Wassenaar aanzienlijk verhoogd. In 1986 betaalden 3800 Wassenaarders 129 gul den voor het ophalen van het huisvuil. Dit bedrag is in 1987 gestegen tot 150 gulden en zal voor 1988 180 gulden gaan be dragen. Voor alle andere Was- senaarse huishoudens die nu hun huishoudafval aanbieden in plastic zakken aanbieden en moeten overstappen naar de mini-container bedraagt de verhoging 45 gulden. Zij moeten nu 171 gulden betalen en gaan in 1988 216 gulden be talen. Uiteindelijk zullen alle Wasse naarders 216 gulden moeten gaan betalen. Alles moet dan in de mini-containers worden aangeboden en plastic zakken zullen dan niet meer worden geaccepteerd. Slechts de oude ren en bejaarden en bewoners in meergezinshuizen krijgen een korting van 10 gulden per jaar. WASSENAAR Het beroep van de Stichting Katholiek On derwijs St. Willibrordus te Was senaar tegen de staatssecretaris van onderwijs en wetenschap pen in verband met de vergoe ding over het jaar 1983 voor de St. Bonifaciusschool aan het Kloosterland 5 in Wassenaar, is ongegrond verklaard door de Raad van State, afdeling ge schillen van bestuur. De staats secretaris had in 1984 een ver zoek om de vergoeding op een hoger bedrag per leerling vast te stellen, afgewezen. De stich ting voerde in haar beroep aan dat de school is gehuisvest in een oud en relatief groot ge bouw en daarorh hoge onder houdskosten heeft. Volgens de stichting heeft de school naar verhouding weinig leerlingen en verkeert hij daarom in bij zondere omstandigheden. In 1983 waren zes van de zeven tien lokalen verhuurd, terwijl er 163 leerlingen waren. De vergoeding per leerling was ge baseerd op een school met vier honderd leerlingen Volgens de Raad van State heeft de stich ting echter onvoldoende aange toond. dat de school in bijzon dere omstandigheden verkeer de

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15