!eidóeSou/ui/rit Merenwijk krijgt twee nieuwe buurthuizen 1 a STAD OMGEVING ALLER LENDS) ■lichting Research voor Beleid naar Schuttersveld Slechts drie dieren overleven vogelroof Een cadeau van formaat AZL moet zich houden aan contract met Kemp OTO-TENTOONSTELLING OP EIGEN WIEKEN GESLOOPT WEGENS ERNSTIGE GEBREKEN ^[aags computercentrum ^estigt zich in Leiden CcidócSouocmt j4 WOENSDAG 20 JANUARI 1988 PAGINA 13- lische faculteit nieuw gebouw ;N Er moet een heel nieuw komen voor de medische facul- n de Leidse Universiteit. De fa- iraad heeft gisteravond besloten |lcge van bestuur te vragen een k voor nieuwbouw in te dienen ministerie van onderwijs en we- jppen De kosten van het plan i geschat op 150 miljoen gulden. ulleit wil het liefst een nieuw ge wast het AZL. In dat geval zou in 1992 met de nieuwbouw kun- •orden begonnen, aldus woord- r P van Dam van het AZL. Als i optie ziet de raad nieuwbouw Svlviuslaboratorium. Dat zou in f 1993 gereed kunnen zijn LEIDEN/HAZERSWOUDE Het AZL moet zich houden aan het contract met afvalverwerkingsbedrijf Simon Kemp uit Hazers- woude. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank mr. R.R. Porthcine vanmorgen bepaald. Sinds 1 januari van dit jaar was het bedrijf de toegang tot het AZL-terrein ontzegd. Het ziekenhuis had het contract met Kemp in november 1988 opgezegd, omdat een andere firma het huishoudelijk afval van het ziekenhuis goed koper kon vervoeren. Volgens Kemp was er echter in juli 1986 een contract getekend voor vijf jaar. Het Hazerswoudse bedrijf eiste in kort geding dat het AZL zich aan het contract zou houden. Door de ..contactbreuk'' zou het bedrijfin zijn bestaan worden bedreigd, betoogde Kemp. De raadsman van het AZL noemde het contract ongeldig en wilde juist geld van Kemp vanwege de te hoge reke ningen. Bovendien werd gezegd dat het AZL geen „vertrouwen" meer heeft in het Hazerswoudse bedrijf. Dit omdat het bedrijf eind vorig jaar in het nieuws kwam wegens het illegaal storten van af val in België. Ook zou er afval in sloten zijn gedumpt. Bonden dreigen overleg met AZL op te schorten LEIDEN De centrales van overheids personeel van het Academisch Zieken huis schorten het overleg met de direc tie op als niet de zekerheid wordt gege ven dat er dit jaar geen gedwongen ont slagen zullen vallen. De vakbonden be raden zich ook over andere acties. „Maar we werken in een ziekenhuis. Patiënten mogen geen last hebben van ons", zei voorzitter J. Boers van het OPAZL gistermiddag tijdens een infor matieve bijeenkomst voor het personeel. Ruim honderd mensen waren daarbij aanwezig. Zij besloten een verklaring op te stellen waarin wordt geprotesteerd legen de plannen van de direcfie. Te vens wordt steun betuigd aan het OPAZL Commissie ontevreden over reactie op inspraak LEIDEN De inspraakcommissie heeft gisteravond ontevreden gerea geerd op de reactie van het college van B en W op haar suggesties om de in spraak in Leiden te verbeteren. Voor naamste bezwaar van de commissie is dat het college niet wenst in te gaan op haar voorstel om de inspraak uit te breiden met een soort voorprocedure met een informatief en inventariserend karakter. De inspraakcommissie, een groep van zes Leidse burgers met uiteenlopende functies, heeft het college de suggestie gedaan om eerder dan tot nog toe ge bruikelijk belangstellenden de moge lijkheid te bieden om inspraak te leve ren op plannen van de gemeente. Een voorbeeld van zo n plan is het streven van het college om lege plekken in Leidse woonwijken te bebouwen met huizen en kantoren. De commissie is tot de conclusie geko men dat burgers veel te weinig tijd hebben om over die plannen na te den ken en daar schriftelijk en gemotiveerd bezwaren over in te dienen. Het college deelt niet de mening van de commissie dat het streven naar vlot en efficient besturen ten koste gaat van de inspraak en stelt in tegenstelling tot de commissie dat uit het geringe aantal klachten van burgers bij de gemeente over inspraakprocedures kan worden afgeleid dat de inspraak in Leiden goed functioneert. Man slaat twee auto's in puin LEIDEN Een 25-jarige Lei- denaar heeft gisteravond met een bijl twee auto's totaal aan puin geslagen. De man zou geestelijk in de war zijn ge weest. Hij is uiteindelijk na tussenkomst van Eerste Hulp dienst en RIAGG naar een in richting in Noordwijkerhout gebracht. De man werd kort nadat hij op de auto's had ingehakt door de gealarmeerde politie in een café aan de Hogewoerd aange troffen. Hij bleek eerder op de avond ook al een aantal deu ren en ruiten te hebben ver nield. ictonische foto van Cor Slegtenhorst JEN De Leidse ama- Kograaf Cor Slegtenhorst rt tot en met 30 januari rie Fcnix (Botermarkt), jpgen twintig zwart-wit I van uiteenlopende on- ferpen. Onder ander mo- architektuuropnamen, de bekende Rotter damse paalwoningen als object hebben gediend. Een andere groep foto's betreft natuurop namen. Cor Slegtenhorst is voorzitter van de Leidse Amateur Foto grafen Vereniging. Slegten horst fotografeert al heel lang. Vrijwel uitsluitend in zwart wit en meestal op het wat gro tere 6x6-formaat. Volgens hem is de apaaratuur niet beslis send maar wel de aanpak van het onderwerp en de zorgvul digheid van de afwerking. Ge- larie Fenix is geopend dinsdag tot en met zaterdag. De toegang is vrij. LEIDEN Leiden wil volgend jaar in de Me renwijk twee nieuwe buurthuizen bouwen. Eén zou in het noordelijk deel van de Merenwijk moeten komen, de ande re in het gedeelte Slaaghwijk. Het bestaan de buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad in Slaaghwijk gaat tegen de vlakte. Het ruim tien jaar oude ge bouw, eigendom van de gemeente, is dermate bouwvallig dat opknap pen geen zin meer heeft. Een ambtenaar van de directie welzijn van de gemeente liet dat gister avond weten tijdens een bijeenkomst voor jonge ren in Op Eigen Wieken. Volgens J. Noort van de ge meentelijke directie gebou wen is het buurthuis „niet best gebouwd". Dat is de schuld van de architect en de bouwer. „In die tijd werden achter elkaar dergelijke voorzieningen neergezet. Dit gebouw is gewoon te snel ge bouwd", aldus Noort. Vol gens haar had bovendien „de architect te weinig verstand van zijn vak". Wie de archi tect en de bouwer waren en hoe hoog de bouwkosten wa ren, weet Noort niet. Omdat het te veel geld zou kosten om het gebouw uit te breiden en op te knappen, wil de gemeente het slopen. Er is inmiddels een werk groep in het leven geroepen die zich moet buigen over mogelijke lokaties en de ei sen die aan de nieuwe buurt huizen gesteld worden. Ver schillende groeperingen uit de Merenwijk, waaronder de Stichting Surinamers Leiden en de Ouderenraad. zijn ver tegenwoordigd in de werk huis in het noordelijk deel van de Merenwijk denkt de gemeente voorlopig aan het Broekplein, aldus J. Lester- huis van de directie welzijn. „Voor Slaaghwijk zijn de plaats van Op Eigen Wieken en het leegstaande deel van het schoolgebouw aan het Eksterpad als lokaties ge noemd", zei Lesterhuis. De gemeente wil de nieuwe buurthuizen in principe voor alle bevolkingsgroepen be stemmen. „Eerst was er spra ke van een aparte voorzie ning voor jongeren in de Me renwijk, maar we willen het nu toch ook combineren met het buurt- en clubhuiswerk. We hebben wat slechte erva ringen met het eigen beheer van accommodatie door de jeugd. Ook willen we het be- jaardenwerk in deze wijk be ter opzetten, zodat we ook de ouderen bij de plannen be trekken", aldus Lesterhuis. De gisteravond gehouden bij voort uit de activiteiten van de Beheergroep Slaaghwijk. Deze uit ambtenaren en be woners bestaande werkgroep wil de leefbaarheid in Slaaghwijk verbeteren. De bewoners van dat deel van de Merenwijk klagen over verpaupering, vervuiling en vandalisme. Dat laatste, het vandalisme, wordt door ge meente en buurt mede toege schreven aan het feit dat er nauwelijks voorzieningen voor jongeren in de Meren wijk zijn. Ongeveer een kwart van de Leidse jonge ren tussen 9 en 18 jaar woont in deze wijk, die qua opper vlakte acht procent en qua bevolking 15 procent van Leiden voor zijn rekening neemt. Volgens schattingen van de gemeente wordt er jaarlijks voor een half mil joen gulden vernield in de Merenwijk, twintig procent van de totale schade door vandalisme in Leiden. Vooral scholen zijn het doelwit. De tamelijk chaotische bij eenkomst in Op Eigen Wie ken leverde weinig op. Slechts vijftien van de onge veer 3.000 jongeren in de Me renwijk waren aanwezig, naast vertegenwoordigers van de gemeente, het buurt huis en de politie. De ver scheidenheid aan groepen jongeren in de Merenwijk, de onderlinge vijandigheid, de nauwelijks merkbare aanwe zigheid van een wijkagent, het gebrek aan geld voor so ciaal-culturele activiteiten en de onduidelijke wensen van de jeugd waren steeds terug kerende struikelblokken in de discussie. Ambtenaren en de vertegenwoordiger van de politie verwezen geregeld naar hun machteloze positie in veel kwesties, omdat de politiek te weihig geld be^ schikbaar stelt. En uit de po litiek was niemand aanwezig. Volgens Saskia Gravemaker, buurtwerkster in Slaaghwijk, heeft het bestrijden van het jeugdvandalisme in de Me renwijk veel tijd nodig. „Als je jongeren vraagt wat ze precies willen, dan weten ze het vaak niet. Veel van die jongeren zijn het niet gewend dat soort dingen onder woorden te brengen. Uitein delijk komen ze vaak wel met iets, maar dat duurt even. Je zal als buurtwerk en gemeente ook zelf activitei ten moeten opzetten en kij ken of die aanslaan. Maar ook dat kost nu eenmaal tijd". ^^IDEN De automatiseringsorganisaties Pica uit Den ■g en het Leidse BAZIS gaan zich gezamenlijk vestigen nieuw gebouw aan de Schipholweg, pal naast het on- ikomen van de NBBS. Beide stichtingen hopen deze week inderhandelingen af te ronden met de gemeente Leiden irojectontwikkelaar Euro Commerce uit Gorssel. Het ge- v. dat op 1 januari 1989 klaar moet zijn, krijgt zes ver engen en een oppervlakte van 4.000 vierkante meter en onderdak bieden aan ruim 155 werknemers. stichting die zich bezig houdt met automatisering >r bibliotheken. Pica beheert een netwerk met gegevens Hr bestanden van bibliotheken en instellingen in het hele ^]d. Bij zo'n 200 bibliotheken in het land zijn door middel n computers op het netwerk aangesloten. De non-profitor- ^Misatie. die 53 werknemers heeft, is nu nog ondergebracht ^yiet gebouw van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. [e zaten wat krap in ons jasje en waren op zoek naar wat aldus adjunct-directeur A. Bossers. k het computercentrum BAZIS, gevestigd in de gebou- n 50 en 45 op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL), was wegens ruimtegebrek op zoek naar anders De stichting BAZIS verzorgt de informatiesyste- n voor 24 algemene en 7 academische ziekenhuizen in land. waaronder het AZL. „We wilden binnen een straal vijf kilometer rond ons huidige onderkomen blijven, iwege onze werknemers", aldus prof.dr. A. Bakker, di- ur van de stichting. „We deden al wat dingen samen Pica, en kwamen er zo toe om ook samen huisvesting te ken". ide organsiaties blijven overigens geheel zelfstandig wer- in het gezamenlijke onderkomen. LEIDEN De Stichting Research voor Beleid be trekt in april 1980 een nieuw onderkomen op het Schuttersveld. Langs de Schipholweg verrijst een L-vormig gebouw van vijf verdiepingen met een vloeroppervlak van 4.000 vierkante meter. Het is ontworpen door architec tenbureau Van Oerle- /Schrama uit Leiden en gaat twaalf miljoen gul den kosten. De eerste paal wordt dit voorjaar gesla gen. De Stichting Research voor Beleid (SRVB), een van de grootste soeiaal-wetensehappe- lijke onderzoeksinstituten in Nederland, is nu gehuisvest in twee panden aan het Rapen burg en de Stationsweg. Door een explosieve groei knapt de stichting uit zijn jasje. De laat ste drie jaar groeide het perso neel van negen naar ruim honderd medewerkers, voor namelijk afkomstig uit Leiden. Naar verwachting zal dit aan tal zich binnen afzienbare tijd verdubbelen. Op dit moment werken ook zo'n 100 free-lan cers uit- Leiden voor de SRVB en nog eens 300 verspreid over heel Nederland. Zolang het nieuwe gebouw nog niet kan worden betrok- Het nieuwe pand van de Stichting Research voor Beleid, gezien vanaf de Schipholweg. foto: pr ken, zullen de medewerkers van de SRVB vaker thuis moeten gaan werken, ver wacht directeur A. Coenen. „Het is niet uitgesloten dat we in de tussentijd een derde pand betrekken", zegt hij, „maar dat is wel een dure op lossing". Volgens Coenen heeft de SRVB voornamelijk voor een nieuwe vestiging in Leiden ge kozen omdat de ligging aan de Schipholweg dicht bij het sta tion is. Lokaties in Leiderdorp, Zoetermeer en Den Haag vie len om die reden af. Aanvan kelijk had hij zijn twijfels over de hoogte van de huurprijs, maar die werden aangepast na overleg met de Leidse projec tontwikkelaar Erica, waarmee de SRVB een huurovereen komst voor tien jaar heeft af gesloten. Erica is ook de bou wer van het pand. Wethouder J. Fase (economi sche zaken) toonde zich bijzon der verheugd met de komst van de SRVB naar het Schut tersveld en met'het feit dat het om een geheel Leids project gaat. „De vaart zit er goed in op het Schuttersveld", aldus Fase, die met haar opmerking verwees naar de komst van de automatiseringsorganisaties Pica en BAZIS. rerjpraakavond nu ige'vredeskerk ciali JEN De inspraakavond U Cfde nota „Bouwen in be- jjde Leidse wijken", die Magavond wegens te grote idgstelling moest worden ^ast, wordt nu gehouden Jnsdag 26 januari. Plaats ,handeling is de Vredes- op de hoek Van Vollen- jkade/Burggravenlaan. De ödering begint om half In deze ruimte is plaats 550 personen. De bijeen- at van afgelopen dinsdag Tnoeten plaatsvinden in de Wardt Academie aan de J Brandelerkade. Deze ■te bleek veel te klein om Tniet verwachte) massale Lp van 500 wijkbewoners prwerken. De inspraaka- I is bestemd voor bewe id van de wijken Meerburg, idijkbuurt. Professoren wijk lurgemeesterswijk. LEIDSE POLITIE GRIJPT VOLIEREDIEVEN LEIDEN De Leidse politie heeft de twee diefstallen van vogels uit de gemeentelijke vo lière aan het Plantsoen opge lost. De diefstallen blijken te zijn gepleegd door onder ande ren een 24-jarige verslaafde zonder vaste woon- of verblijf plaats, die het afgelopen jaar in totaal voor ongeveer 50.000 gulden aan goederen heeft ge stolen. Hij had de vogels ver kocht aan een 24-jarige Hage naar. Doordat die in de cel zat wegens bedreiging, zijn de meeste van de tientallen gesto len vogels verhongerd. „Waar schijnlijk heeft ook een aantal dieren niet kunnen wennen -.in de muffe geur van de he- roïnedampen in de woning van de Hagenaar", veronder stelt politiewoordvoerder D. Graveland. De zaak kwam aan het rollen toen in de nacht van 7 op 8 ja nuari de 24-jarige man en een 21-jarige Leidenaar op heter daad werden betrapt bij een inbraak in een winkel aan de De Sitterlaan. De 24-jarige be kende 30 inbraken te hebben gepleegd, nadat hij vorig jaar uit de gevangenis was ontsla gen. Hij had acht maanden vast gezeten in verband met een andere serie inbraken. Volgens de politie ging hij eelal alleen op pad „Soms werd hij vergezeld door mede- verslaafden. onder wie de 21- jarige Leidenaar", aldus Gra veland. De dieven kwamen de meeste woningen binnen via het bovenlichtje. „Dat kleine raampje moet altijd extra worden beveiligd", adviseert Graveland. De buit, „een dikke 50.000 gul den", werd onmiddellijk ver kocht aan helers en de op brengst werd omgezet in dope. Een van die helers bleek de 24-jarige Hagenaar te zijn. De recherche onderzocht vorige week zijn woning en opval lend was toen dat de man nog- a" wat vogels in huis had. De rechercheurs zagen onder an dere een zogenaamde Pracht- rosella. Zo'n vogeltje was in de nacht van 3 op 4 januari met vijftien andere dwergpape- gaaitjes gestolen uit de Leidse volière. Twee dagen later ver dwenen ook een stel andere vogels, waaronder de welbe spraakte beo. De meeste vogels zijn in het huis van de Hage naar doodgegaan. De beo blijkt te zijn ontsnapt. „Hij fladdert gens hem kunnen dergelijke dieren geen extreme kou ver dragen. „Ook is het de vraag of de vogel voor zijn eigen kostje kan zorgen. Dat is hij natuurlijk niet gewend". Verschillende mensen die bij de diefstallen zijn betrokken, zijn al door de politie gehoord. „Maar we hebben ze nog niet allemaal gehad", aldus woord voerder Graveland, die ver heugd is over de oplossing van de zaken. „Zo blijkt weer hoe veel schade en leed verslaaf den aanrichten. Niet alleen aan zichzelf, maar ook aan hun medemensen. Bij een in braak gaat het niet alleen om de materiele schade die men sen lijden. Ook ontstaat vaak een grote angst, die niet moet worden onderschat". Taal Volwassenen die vroeger nooit goed hebben leren lezen en schrijven en die daar nu wat aan willen doen. kunnen terecht bij de lees- en schrijf - groepen van het Studiehuis Leiden. Lessen kunnen over dag en 's avonds worden ge volgd in diverse centra in de stad. De kosten bedragen zes tig gulden per jaar. Voor meer informatie: tel. 071-124095. Carnavalsavond De Leidse carnavalsvereni ging De Hutspotten houdt za terdagmiddag 6 februari een groot feest voor 50-plussers. Het feest wordt opgeluisterd door diverse artiesten. Toe gangskaarten a drie gulden zijn vanaf 25 januari onder meer verkrijgbaar op de vol gende adressen: Bevrijdings plein 1. Haarlemmerstraat 224 en 49. Marnixstraat 29. Doeza- straat 17 en Florisstraat 41. TEN De a foiling Leiden en omstre ken van het Instituut Voor Na t uurbescfrermingseduca tie IVNgeeft voor de vierde maal een natuurgidsencursus. Een informatieve bijeenkomst over deze opleiding wordt ge houden op maandag 25Januari in de Leidse Pabo aan het Galgewater. Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie' lel. 071-214993 of 143726. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt-ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nu I Naam: nieuwe abonnee ingaande Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gritis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23.74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:1Vooi Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13