emeente onderschat reactie op nota 'Bouwen in Leidse wijken' Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Werkloosheid stijgt flink ALLER LEI(DS) Rijschoolhouder plotseling weg ^PROFESSOREN- EN BURGEMEESTERSWIJK LOOPT UIT VOOR INSPRAAKAVOND °9eVoorhouter winnaar i,c'a)\rchitectenwedstrijd l Boddaertcentrum naar Langegracht Ccidóc Somcmt DINSDAG 19 JANUARI 1988 PAGINA 9 [NENMARKT IN DE PIETERSKERK i)EN Het Gewestelijk Arbeidsbureau t zaterdag 23 januari een banenmarkt in de iskerk. Op de markt presenteren zo'n veer- ttrkgevers zich en bieden werkzoekenden de jenheid om zich persoonlijk van vacatures JT hoogte te stellen. Het arbeidsbureau ver ft zo'n vijf- tot zesduizend bezoekers. Het is Ireede banenmarkt in Leiden. Bijna tien jaar ■en werd de eerste gehouden. De aanwezige Ijven zijn uit verschillende branches afkom- Dok zijn er uitzendbureau's vertegenwoor- inet een stand. Het arbeidsbureau Leiden zal o'n 1.500 vacatures presenteren. Hiervoor personal computers klaar, waarop belang- Jnden zelf naar banen kunnen zoeken. Vol- |L. Schenk van het arbeidsbureau is de ba- harkt vooral bedoeld om vraag en aanbod op jbeidsmarkt beter op elkaar te laten aanslui- „Een deel van de vacatures is moeilijk te vervullen. We willen met de markt ook mensen bereiken die al werk hebben. Als die elders een baan vinden, schuiven er weer mensen op en kunnen ook werklozen weer aan de slag komen". Vooral schilders, timmerlieden en administratie ve krachten zijn veel gevraagd. „Het lijkt mis schien raar, maar ook Fokker staat op de markt, omdat ze dringend behoefte hebben aan gespeci aliseerde metaalbewerkers". De banenmarkt wordt om 9.00 uur 's ochtends geopend door F. Kruse, directeur-generaal voor de Arbeidsvoor ziening van het ministerie van sociale zaken. De markt duurt tot 's middags 17.00 uur. Bezoekers van buiten Leiden kunnen hun auto parkeren op het terrein van de Groenoordhallen. Daar van daan vertrekt vanaf tien uur elk half uur een gratis NZH-bus naar de Breestraat. Om vijf uur gaat de laatste bus terug naar de Groenoordhal len. LEIDEN Een rijschoolhouder uit de Me- renwijk is volgens een van zijn klanten met de noorderzon vertrokken zonder een al be taald examen te hebben aangevraagd. Zijn vertrek is gisteren gemeld bij de politie door een man wiens 21-jarige vriendin al enige tijd rijles had van de betrokken rij schoolhouder. Die vriendin had al vijf maanden geleden ruim 200 gulden betaald aan examengeld, maar het examen liet maar op zich wachten. Bij navraag enkele weken geleden, bleek het ook niet te zijn aange vraagd. De rijschoolhouder was toen boven dien weg, terwijl niemand wist waar hij was. Toen hij gisteren nog niet boven water was, is de politie ingeschakeld. Insluiper bedreigt leerkracht LEIDEN Een insluiper heeft, nadat hij in de Mareland-school aan de Maresingel was betrapt, een vrouw een flinke hoeveelheid haar uit het hoofd getrokken. Later bedreigde hij nog een leer kracht met een schroevedraaier. De man is door de politie aangehouden. De 25-jarige Leidenaar was gistermiddag even voor een uur door de betrokken vrouw in de school aangetroffen met een porte feuille in de hand, terwijl hij andere tassen door zocht. Hoewel hij de portefeuille liet zien en een smoesje ophing over zijn activiteiten, vertrouwde de vrouw het niet en wilde zij hem beletten weg te gaan. De man greep de vrouw daarop bij het haar en sloeg op de vlucht. Een gealarmeerde leraar ging achter hem aan en kreeg de man in de Hanze- straat te pakken. Onder bedreiging met een schroevedraaier wist de insluiper zich opnieuw te bevrijden. Niettemin kon de politie hem even la ter, op aanwijzing van de betrokken leerkracht, aanhouden op de Willem de Zwijgerlaan. Rechten krijgt half miljoen gulden extra LEIDEN De faculteit der rechtsgeleerdheid krijgt dit jaar een half miljoen gulden extra. Dit werd gisteravond besloten in een vergadering van de universiteitsraad, die overigens unaniem ak koord ging met de begroting voor dit jaar. De rechtenfaculteit meende, op grond van een besluit uit '85, aanspraak te mogen maken op een miljoen gulden extra. Twee fracties, de PP en de CGL, stelden middels een amendement voor voorlopig de helft van dat bedrag beschikbaar te stellen en het komende half jaar te onderzoeken in hoeverre meer geld beschikbaar kan worden gesteld en of dat gerechtvaardigd is. 'Rechten' meent aanspraak te maken op extra geld omdat deze faculteit zich zonder dat geld niet voldoende in staat acht de onderwijskwaliteit te handhaven. Het college van bestuur reageerde op het amendement door de raad onzorgvuldig beleid te verwijten. „U wilt geld uitgeven dat we niet hebben", aldus G. Jansen van het college. Toen na stem ming bleek dat het amendement met twee stemmen verschil was aangenomen, deelde Jansen mee dat het college het amen dement in de begroting zal opnemen, maar zal overwegen om de minister van onderwijs en wetenschappen te verzoeken het be sluit nietig te verklaren. 1IDEN Als wethou- D. Tesselaar van Ikshuisvesting een joel beklimt, waarop irmaal gesproken een ident van de Rein- rardt Academie zit, •ordt het stil in de zaal. 'erwijl in de deurpost de lensen dringen om naar innen te komen, staken ieer dan 150 mensen die •el reeds een plaatsje hter een schoolbank lebben kunnen bemacht igen hun soms opgewon- len gesprekken over de liscussie die komen gaat. •at wil zeggen: lijkt te [aan komen, want de iededeling van E. Huls ier, hoofd afdeling voor lichting van de gemeen- dat de zaal te vol is •oor de eerste informa- inspraakavond •an de nota „Bouwen in istaande Leidse wij- heeft reeds doen ermoeden dat de discus- e vanavond niet door- iat. 'errast, maar niet uit het ,d geslagen, vraagt en -.rijgt Tesselaar met enige ïoeite het woord van de iropvolle zaal op de eerste •erdieping van de Reinwardt Academie. „Of het nu stom is ^^af niet, dit konden we niet Hwoorzien. Er zijn twee moge- of we gelasten de ^vond af, óf we houden twee ^avonden", probeert hij orde e scheppen in de chaos. Een >ejaarde man die op de afge- jggK aden kapstok geen plaats ïeeft kunnen vinden voor ;ijn regenjas en hem daarom indanks de hitte maar heeft tangehouden, valt hem in de „Nee Dick, één avond Df geen", roept hij opgewon- M^len en vanuit de zaal wordt IHnstemmend gereageerd. [et moge duidelijk zijn: het lamhorigheidsgevoel onder Ie brwmuTS van de Profes- •n Burgemeesterswijk is onverwacht groot. „Als we twee avonden houden weet de ene helft niet wat de an dere heeft gehoord", beves tigt een vrouw het vermoe den dat wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening de afgelopen maanden herhaal delijk heeft uitgesproken: de bewoners zijn achterdochtig over de plannen van de ge meente om lege plekken in hun wijk vol te bouwen en zijn vast van plan de „trucs en listen" van de plaatselijke overheid met elkaar te be strijden. Excuses Want daarvan lijken de meeste bewoners overtuigd: de gemeente is vast van plan de bouwplannen er doorheen te drukken en daar kan geen ontkenning van welke wet houder of ambtenaar veran dering in brengen. Het voorstel van een bewo ner om voor elk van de ze ven lokaties die op het pro gramma staan een aparte avond te houden, is kansloos. Slechts vijf mensen durven hun hand op te steken als Tesselaar vraagt naar de voorstanders van twee avon den. Vier laten hem snel weer zakken, de vijfde kijkt even bedenkelijk om zich heen en besluit uit arren moede hetzelfde te doen. ,,Ik kan niks anders doen dan mijn exciïses aanbieden", roept Tesselaar vervolgens, waarna enkele daadkrachtige bewoners met „Gehoorzaal, gehoorzaal!" duidelijk maken waar zij elkaar de volgende keer wensen tegen te komen: de Stadsgehoorzaal. Daar is tenminste wél voldoende ruimte. Tesselaar heeft het begrepen en sluit na enig overleg binnen de gemeente lijke gelederen de discussie. „Wel thuis, ik zie u dinsdag de zesentwintigste". Gefluit en gejuich wisselen elkaar in de reacties af. Terwijl de eerste mensen om acht uur opstaan en de zaal uit willen, komen anderen nog altijd de zaal binnen. Verhit door de moeizame gang van de voordeur van de Wethouder D. Tesselaar (links) spreekt de opgewonden bewoners van de Professoren- en Burgemeesterswijk vanaf een stoel toe. Academie, over de afgeladen trap naar de ingang van de zaal, kijken zij verbaasd in het rond en werpen door de ruiten van de zaal een blik naar buiten, waar nog drom men mensen proberen naar binnen te komen. De schat tingen lopen uiteen van drie tot vijfhonderd belangstellen den, die niets anders rest dan op hun schreden weer te ke ren. Publiciteit Als om kwart over acht de twee laatste, bejaarde bezoe kers aanstalten maken om ook aan de weg naar huis te beginnen, is de rust bij de verantwoordelijke man voor deze avond, E. Hulsker, nog niet weergekeerd. In alle ja ren dat de gemeente voor lichtingsavonden houdt, is dit nog nooit voorgekomen. „Normaal zie je op zo'n avond een man of tien. Dat aantal is wel eens groter, maar er komt zelden meer dan tien tot twintig procent van het aantal uitnodigin gen". Er gingen 450 brieven de deur uit; er konden ruim 150 mensen in de zaal. De in gecalculeerde overschrijding van 60 blijkt dus een grote onderschatting. Gezien de publiciteit die de gemeente aan de voorlich tingsavonden over de inbrei- dingsnota heeft gegeven, rijst de vraag of de grote belang stelling, ondanks de gebrui kelijke desinteresse van bur gers, niet te voorzien was ge weest. Temeer ook omdat de gemeente liefst zeven plaat sen in de wijk wil bebouwen en, zoals wethouder Peters het al uitdrukte „niemand graag wil dat er op het groen FOTO: WIM VAN NOORT in zijn buurt huizen en kan toren verrijzen". Ambtenaar D. Halfwerk denkt niet dat de gemeente iets kan worden verweten: „Elke straat heeft hier zijn eigen comité. Er is uitgebreid vooroverleg ge weest en dan verwacht je uit elke straat een paar mensen en niet zoveel als nu het ge val is. Bovendien: wij zijn ook niet gebeld door bewo ners dat dit stond te gebeu ren. Op onze uitnodiging is nauwelijks gereageerd". Niet vóór deze avond althans. PIETER EVELEIN N/oorhouter Ben Schildwacht heeft gisteren de eerste prijs jewonnen in een wedstrijd die was uitgeschreven door let Leids Architectencafé. De prijsvraag, die voor ieder- in open stond, had een fictief karakter: de deelnemers loesten een nieuwe bebouwing ontwerpen voor het oos- Jlijk deel van het Rapenburg. De jury moest vijftien in zendingen beoordelen. Schildwacht won met het ontwerp ,Yap Yuppie". Hij ontwierp een gebouw met een volgens le jury „ernstig moderne gevel". Op de verschillende ver- liepingen zijn wooneenheden bevestigd, die allemaal via ïn lift met de auto zijn te bereiken. Vanuit elk apparte ment is de auto te zien. „Dit is het enige plan waarin de •jujto een volwaardige plaats heeft gekregen", aldus het iry-oordeel. Op de foto geeft de Amsterdamse architect art van Kasteel, voorzitter van de jury, uitleg bij de ver killende ontwerpen. De prijsuitreiking had plaats in De irchtzalen. FOTO: WIM VAN NOORT Kunstboek van boekbinder LEIDEN „Een heel groot boek waar je in kunt lopen". Zo omschrijft de Wassenaarse boekbinder Johan de Goede 'Het Boek van Pandora'. Dit „kunstboek" is vier dagen te zien in het pand Oude Rijn 100. De Goede heeft een grote doos gemaakt waarin pagina's hangen. Daarop staan gedich ten van hem geschreven. De wanden van de doos zijn be schilderd met portretten. Op vrijdag 22 januari van 15.00 tot 19.00 uur, zaterdag 30 januari van 13.00 tot 17.00 uur en vrij dag 5 en vrijdag 12 februari van 15.00 tot 19.00 uur kan 'Het Boek van Pandora' worden bezichtigd. LEIDEN/LISSE De werkloosheid is in decem ber flink gestegen in het gewest Leiden, met name onder bouwvakkers. In totaal nam het aantal werklozen toe met 432 mannen en 56 vrouwen. Volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden is de toename toe te schrij ven aan de naderende be drijfssluitingen van onder meer de Meelfabriek en ontslagen bij Ouwehand Visverwerking in Katwijk en Ruiten Troef in Roelo- farendsveen. Ook is de toename te wijten aan sei zoensinvloeden: veel uit- zendcontracten voor de feestdagen zijn beëindigd. Bovendien worden nieu we arbeidscontracten veelal per 1 januari afge sloten. Het aantal mannen en vrou wen dat in december een baan vond, bedroeg 1382. Daar staat tegenover dat 1856 mensen zich lieten inschrijven bij de Arbeidsbureaus in Leiden en Lisse. In december 1986 en 1985 schreven respectievelijk 1365 en 1182 werklozen zich in. De stijging van de werkloos heid was het sterkst in de bouw. Honderdnegentig bouw vakkers schreven zich in. „Er is hier uiteraard sprake van seizoenwerkloosheia", ver klaart het Arbeidsbureau. Ook is de werkloosheid in de bouw er de oorzaak van dat het vooral mannen zijn die zich inschreven: de bouw levert voornamelijk de traditionele mannenberoepen. Ook de zachte winter speelt een rol bij de stijgende inschrijving van bouwvakkers. „Mensen die normaal gesproken nu in het vorstverlet zitten komen bij ons terecht", aldus C. Tibbe van het arbeidsbureau. Vol gens het arbeidsbureau is het aantal ingeschreven werklo zen weliswaar hoger dan voor afgaande maanden, maar lager Voorts wordt gemeld dat het aantal werkloze schoolverla ters „blijft dalen". Ook is er sprake van een dalend aantal vacatures. Volgens het Ar beidsbureau „is het nog te vroeg om hieraan conclusies te verbinden". Uit het eerste jaaroverzicht over 1987 blijkt dat de arbeidsbureau's in Lei den en Lisse bij bijna de helft van het aantal aangemelde va catures hebben kunnen be middelen:. 2.732 van de 5.531 vacatures. De werkloosheid ontwikkelde zich de afgelopen maand als volgt: Mannen Vrouwen nov. '87 dec. '87 nov. '87 dec. '87 Alkemade 121 134 83 81 Katwijk 546 603 235 243 Leiden 3950 4127 2224 2258 Leiderdorp 349 362 221 218 Oegstgeest 216 227 169 170 Rijnsburg 79 79 47 45 Valkenburg 25 28 16 13 Voorschoten 280 300 198 205 Warmond 58 57 39 41 Zoeterwoude 79 90 61 58 Hillegom 181 223 162 170 Lisse 196 219 182 166 Noordwijk 338 358 204 208 Noordwijkerhout 128 143 97 118 Sassenheim 100 119 125 125 Voorhout 62 71 45 45 Totaal 6708 7140 4108 4164 LEIDEN Het Boddaertcentrum in Leiden-Noord verhuist waarschijnlijk naar een nieuw project van de Woningbouwver eniging Leiden aan de Langegracht. Het centrum is nu nog ge huisvest in de voormalige kleuterschool De Rondedans aan de Bernhardkade. Dat gebouw verkeert in slechte staat en boven dien is het vaak het doelwit van baldadige jongeren. Een woord voerder van de Stichting Boddaertcentra toonde zich vanmor gen verheugd over de oplossing. Omdat nog niet is begonnen met de bouw, gaat het Boddaertcentrum op zoek naar een tijde lijk onderkomen. Volgens de woordvoerder is het de laatste tijd „rustig" rond het gebouw aan de Bernhardkade. „Maar", zei hij, [,voor ons is het al rustig als er in een weekeinde maar twee ruiten worden vernield". Boddaertcentra vangen na schooltijd kinderen op die te maken hebben met ernstige opvoedingsmoei lijkheden. Ook worden de ouders begeleid. Op dit moment worden in Leiden-Noord vijftien gezinnen behandeld. Behalve het Boddaertcentrum was ook het muziekcentrum- noord in het gebouw aan de Bernhardkade gehuisvest. Enige tijd geleden verliet het muziekcentrum het pand. De medewerkers durfden geen verantwoording meer te dragen voor de veiligheid van de cursisten. Het muziekcentrum verhuist naar een voorma lige dependance van de Sociale Werkplaats aan de Driftstraat. Minder vuil water niet altijd gunstig LEIDEN Veel bedrijven zijn gevoelig voor de water verontreinigingsheffing. De vervuiling van afvalwater neemt daardoor af, maar dat is niet altijd gunstig. Dat conclu deert mr. J. Schuurman in zijn proefschrift „De prijs van wa ter" waarop hij morgen pro moveert aan de Leidse Uni versiteit De promovendus hield een en quête onder 150 grote bedrij ven en instellingen dje veel watervervuiling veroorzaken. Na de invoering van de hef fing in 1975 blijkt er een afna me van de vervuiling. Volgens Schuurman is die verminde ring voor 79 procent toe te schrijven aan „de sanerende invloed van de heffing". De lozing van minder vuil wa ter door bedrijven kan een fi nanciële tegenvaller zijn voor de regionale waterkwaliteits beheerder, stelt Schuurman. Daardoor stijgen de tarieven voor de waterverontreini gingsheffing en worden zuive ringsinstallaties niet optimaal benut. Het is kapitaalvernieti ging als bedrijven en water kwaliteitsbeheerders beide in vesteren in zuivering. De Leidse jurist stelt verder dat met bedrijven duidelijke afspraken moeten worden ge maakt over de door hen mini maal en maximaal te lozen vervuiling. Naaien Ouderen vanaf 55 jaar kun nen deelnemen aan een naai cursus, die wordt gehouden in het Dienstencentrum Noord aan de Van Hoogen- dorpstraat 36. De cursus be staat uit twaalf lessen op donderdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur. Het cursusgeld bedraagt 10,50. Aanmelden kan in het Dienstencentrum of via tel. 071-218182. Bingo Drumband Matilo houdt op vrijdag een bingo-avond in clubhuis Matilo aan de Zaan- straat 126. Er worden zes ronden gespeeld en er is een loterij. De toegang is gratis, aanvang om 20.00 uur. Flamenco De flamengo-gitarist Huib Wilkes treedt volgende week maandag op in de Kapelzaal van het K&O-gebouw (Oude Vest 45). Het concert begint om 20.15 uur. Voor toegangs kaarten kan men tijdens kantooruren bij K&O terecht (tel. 141141). Postzegels Een ruilbeurs voor jongeren wordt komende maandag ge houden in gebouw De Linde aan de Herenstraat 64. Ver zamelaars van postzegels, munten en dergelijke kun nen daar terecht vanaf 19.00 uur. Tafels kunnen worden gereserveerd bij C. Vinkes- tein, Acaciastraat 14, tel. 071- 123692. De toegangsprijs be draagt een gulden. De ruil beurs wordt georganiseerd door comité Tuinstad/Staal- wijk en door De Postzegel vrienden. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8x8* 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Adres: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop postz I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,25 gel niet nodig naar 4 OVD Den Haag liNzJ

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9