Nukem-schandaal blijft drijven op „beweringen Schaakpartij om vredeskansen Midden-Amerika Hart kan itte Huis al ijna proeven Sjevardnadze biedt derde O-optie aan Deense prins verliefd op dochter van smid PAG1TENLAND Ccidóc Couoant DINSDAG 19 JANUARI 1988 PAGINA S a P Ibgsmisdadiger kovic overleden ast ziqADO Andrija Artukovic, jen tejmalige minister van binnen- ;t en ijaken in de nazi-marionetten- die in mei 1986 in Joe- ter dood werd veroordeeld oorlogsmisdaden, is afgelopen de wij in de gevangenis overleden, een geit het officiële persbureau is hij|bekend gemaakt. Artukovic de Het doodvonnis is nooit aan wij ïjtrokken omdat hij ziek werd nauufd, waardoor de executie eutiscltgesteld. Artukovic, de „Sla- middde Balkan", werd in februari ling eior de Verenigde Staten uitge- een Artukovic heeft de beschuldi- Steeds van de hand gewezen. VERKEERSLEIDING VERANTWOORDELIJK VOOR DOOD GAGARIN MOSKOU Een nieuw onderzoek naar het vliegtuigongeluk dat in 1968 het leven kostte aan 's werelds eerste mens in de ruimte, Joeri Gagarin, lijkt erop te duiden dat de verkeersleiding verantwoordelijk was, omdat zij andere straalvliegtuigen toeliet in de lucht- strook waarin hij een testvlucht maak te. De Pravda in Moskou schreef dat daardoor „een ontoelaatbare situatie" was ontstaan. Eerst haalden twee MIG21's Gagarins toestel in en vervol gens kwam een andere MIG15 er vlak bij in de buurt, waardoor de straaljager in een kolk raakte. Het vliegtuig, een MIG 15 stortte neer ten noordoosten van Moskou. Ook Raymond Barre wil Mitterrand opvolgen (Van onze corespondent Bob van Huët) PARIJS Nog geen 48 uur na de kan didatuur van premier Jacques Chirac heeft de liberale oud-premier Raymond Barre laten weten dat ook hij meedoet aan de Franse presidentsverkiezingen. Niemand in Frankrijk die overigens twijfelde aan de deelname van de nog steeds populaire oud-premier, al is het voor de eerste keer dat zijn aanstaande kandidatuur met zoveel woorden wordt aangekondigd. Barre geldt als de favo riet van rechts en wordt algemeen be schouwd als de man die het in de twee de verkiezingsronde zal moeten opne men tegen de socialistische kandidaat, hoogstwaarschijnlijk Mitterrand. BONN Na het INF-akkoord over de wereldomvattende ver wijdering van twee categorieën middellange-afstandsraketten heeft Sovjet-minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevard nadze in Bonn opgeroepen tot een derde nul-optie. Hij stelde de „totale afschaffing" voor van de tactische kernwapens (SNF), die een bereik hebben tot 500 km. „Zo'n eliminatie zou in het belang zijn van alle Europeanen", verklaarde Sjevardnadze in een tafelrede op de eerste dag van zijn bezoek aan West-Duits- land. De Bondsrepubliek voelt wel voor onderhandelingen over de SNF, die vanwege hun korte dracht ingeval van oorlog voor al het grondgebied van de twee Duitslanden bedreigen. De VS, Groot-Brittannië en Frankrijk willen voorlopig nog niet praten over een reductie van de korte-afstandswapens omdat zij vrezen dat dit zal leiden tot een kernwapenvrij Europa. Geen tien procent Haïtianen stemde PORT-AU-PRINCE Aan de ver- kiezingen op Haïti heeft nog geen tien procent van de stemgerechtigde bevolking meegedaan. Volgens de oppositie moeten de verkiezingen dan ook nietig worden verklaard. De Kiesraad, een door de junta aange stelde controlecommissie, noemde de verkiezingen „succesvol". Blijkens de laatste tellingen zou de junta-kan didaat Manigat de nieuwe president moeten worden. Gisteren echter meldden journalisten het uitdelen van steekpenningen door aanhan gers van Manigat en fraude. Overi gens heeft Manigat zelf ook gezegd het idee te hebben dat de verkiezin gen niet geheel eerlijk zijn verlopen. ft ov< de K| gem Dpnie rei' ««si, [ramr pUg te zr ft hij Vt d 1987 betekende een boottocht met het fotomodel Rice het einde van de presidentiële ambities van de •raat Gary Hart. Bijna negen maanden later is hij toch "terug in de race om het Witte Huis. Zonder grote cam- staf en eigenlijk ook zonder geld, maar in het voortdu- gezelschap van zijn echtgenote Lee reist hij de staten jar binnenkort voorverkiezingen worden gehouden, eer gevraagd wordt naar zijn buitenechtelijke escapa- dt het standaard-antwoord van Gary Hart dat als zijn hem heeft vergeven, hij daarover tegenover de Aroe- ïse bevolking geen verantwoording meer hoeft af te Een portret van de vrouw naast de kandidaat. INGTON Met hoofd werpt ze ike tóevisiecamera's een RO vl grijns toe. Fier en uidelig verzorgd staat ze bestapn zijde, in haar kar- menj>de vrouw-van-de- 'H^lentskandidaat jas. va„ )er klinken haar fra- f. „Geweldige steun- heel erg diep be- bij dit land...Gary het in zich om ons .moeilijke tijden te i .moei ■ldQn...". èeft Lee Hart bewogen teer aan de zijde van Helfan te scharen na Donna mag n die bedriegerij? Na in en on- naar de rechter ma» zijn gerend voor een ijieiding? Verslaggeefster gGerocimas, die als ex- Upjoli van een senator weet aangier ze praat, verklaart: aor U| voor Lee de enige ma- »en Bm te zegevieren over pjohn minnaressen". Een en gdin van mevrouw Hart bloed wat dieper: „Kijk, Lee ïl deig politiek geëngageerd en eoral ambitieus. Zij kan Huis al bijna proe- )m daar te kunnen wo- Du ze alles willen opoffe- je heeft negenentwintig y an haar leven geïnves- in Gary Hart en ze is ab- niet van plan dat in één leg te gooien. Geloof me, eft deze campagne niet it Het is haér idee". ireners litiek zit Lee Hart in het Ze groeide op als Oletha ig in Kansas City, Mis- pdra(en was lid van de Naza- de cierk. Alcohol, dansen, okkeup, films en radio wordt nderdeze fundamentalistische e eri met in totaal 870 dui- chtvUeden, strikt verboden, /ereihool ontmoette ze mede- •echtit Gary Hartpence, zoals „menen nog heette. Zij was en gkkelijk, populair en i mejeel aan diverse campag- zijor het studentenbestuur; id flaporen, was verlegen Gelgroen als gras. de rin Garry trouwden twee dm na het behalen van in 1958. Lee „z<e als schooljuffrouw om soonïaan de Yale universiteit il mtn studeren. Tien jaar la- Ie seëlemaal in de ban van de den £k, was Gary campagne- edisc} voor presidentskandi- iris jGeorge McGovern. Ter- itig |,ee thuis op hun kinde- uitenpaste, leerde Gary alles n af^ij bij de Nazareners had :iet fèn missen over het e" leven, seks en 1 van acteur Warren V, die ook campagne Ie voor McGovern. Gary ;n zdiiet meer te temmen en i hei072 vertrouwde hij een Igenaggever toe: „Laten we aing'r maar op houden dat ik emtén modern huwelijk ge- Deze uitspraak heeft Lee sindsdien voortdurend achtervolgd, maar bleek in '74 voor Gary geen beletsel tot se nator van Colorado gekozen te worden. Dartelen Tijdens zijn senatörschap wist hij altijd wel een excuus te verzinnen om naar Los Ange les te vliegen, waar hij kon ronddartelen met topless film- sterretjes in Warren Beatty's zwembad. Iemand die hem in die tijd kende, vertelde: „Het vreemde was dat Gary niet zo maar wat losse avontuurtjes had, hij had mini-verhoudin gen". Maar ook maxi-affaires. Bekend was dat hij gedurende zijn officiële scheidingen van tafel en bed van Lee, in 1979 en in 1981, omging met actri ce/zangeres Barbara Dixon. Zij zou onlangs gezegd hebben: ..Gary vertelde me dat hij twee maal tot president geko zen zou worden daarna zou den we samen zijn". „Daar zit wat in", meent een senatorsvrouw, „want als dat gebeurt heeft Lee gekregen wat ze zo graag wilde. Vrij heid, bewondering, macht en lol alles wat Gary wel heeft gehad. Tot nu toe is het maar voortdurend geven, geven en nog eens geven. Ze speelt het spel, maar de knikkers wil ze ook. Als First Lady, kan ze zich natuurlijk permitteren overal naar toe te gaan en al les te doen waar ze zin in heeft. En, net als Jackie, Rosa- lynn en Nancy vóór haar de den, kan ze haar eigen stempel op het land drukken". Makelaars Niet iedereen kan Lee's hou ding waarderen. Charles Pe ters, uitgever van een trendy tijdschrift dat Gary Hart ooit naar voren schoof als „de goe roe van het neo-liberalisme", vindt: „Ze zou werkelijk alles doen om maar presidents vrouw te worden. Ze zou het land een veel betere dienst be wijzen als ze zich tegen Gary keerde, in plaats van zich zó te vernederen". Lee is echter geenszins van plan te scheiden. Ze heeft het geprobeerd, maar het beviel absoluut niet. In die tijd werk te ze aan een carrière in de onroerend goed branche. „Als er iets zwaarder is dan tien uur per dag campagne voeren met je echtgenoot, dan is het wel het proberen op te boksen tegen andere makelaars", ver klaarde ze. Maar, om welke reden ze dan ook aan een carrière als First Lady werkt, „Gary wordt nu beslist de trouwste echtgenoot van heel Amerika", grijnst een Congreslid. Journalisten door het hele land zitten met ge spitste oortjes. Als ze ergens iets horen fluisteren over een nieuw schandaal, hoe klein ook, wordt het direct breed uitgemeten over alle voorpagi na's. Misschien is Lee's inves tering van 29 jaar toch niet voor niets geweest. DIANA McLELLAN (c) The Sunday Times DEN HAAG De offi cier van justitie Albert Farwick uit Hanau heeft verklaard nog geen harde bewijzen te hebben voor de beweringen dat Nu- kem of de dochteronder neming Transnuklear ille gaal splijtstoffen aan het buitenland Libië en Pakistan hebben gele verd. Op zijn beurt heeft SPD-fractievoorzitter Vol- ker Hauff afstand geno men van zijn bewering bewijzen te hebben dat vanuit de Bondsrepubliek illegaal plutonium aan het buitenland is geleverd, waarmee dat land het non-proliferatieverdrag zou hebben geschonden. Hauff had eerder gezegd deze informatie uit welin gelichte bron te hebben vernomen. Vanuit het centrum voor ker nonderzoek in Mol (België) is daarentegen wel splijtstof aan het buitenland geleverd zon der dat Westduitse bedrijven daarbij waren betrokken. Al thans dat beweren anonieme bronnen in Bonn. Pakistan werd genoemd als een van de landen waar de splijtstof naar toe ging. Bedrijfsleider Paul de briek in Mol gezegd er voor procent zeker van te zijn dat Nukem geen verrijkt uranium uit Mol geleverd heeft gekre gen. Voorts benadrukte hij dat zijn bedrijf al jarenlange con tacten onderhoudt met Pakis tan voor de levering van onder meer kobalt maar het non-proliferatieverdrag niet één maal is geschonden. Kernstaven De kerncentrale Borssele krijgt kernstaven van de Duit se onderneming RBEU, een bedrijf waarin Nukem veertig procent aandelen heeft. Beide bedrijven zijn in het Duitse Hanau gevestigd. Bij het trans port van de kernstaven uit Westduitsland naar Borssele is ook de omstreden Nukem dochter Transnuklear betrok ken. Borssele-directeur Den Boer heeft gisteren voor de ra dio toegegeven dat de kern centrale een relatie heeft met de betrokken onderneming. Daarbij zijn echter, aldus Den Boer, nooit onregelmatigheden geconstateerd. Wel is in Bors sele besloten de relatie met Transnuklear te verbreken en naar alternatieven te zoeken. Op het ministerie van VROM is gisteren een onderzoek ge start naar de transporten van radioactief materiaal door ons land. Minister Nijpels heeft de Kamer daarover vandaag nog ingelicht. Demonstranten blokkeerden gisteren de toegangspoorten tot de haven van Lübeck, dioactief materiaal door Transnuklear naar Zweden wordt getransporteerd. vanwaar ra- FOTO: EPA (Van onze correspondent) WASHINGTON De Verenigde Staten en Nica ragua Tijkert steeds meer verzeild geraakt in een schaakpartij, met als inzet de vredeskansen in Mid den-Amerika. Het jongste aanbod van pre sident Ortega van Nicaragua rechtstreekse onderhan delingen met de rebellen in zijn land, opheffing van de staat van beleg, een algeme ne amnestie en herstel van de burgerlijke vrijheden is een meesterzet, die de VS in een lastig parket heeft ge bracht. Het Amerikaanse Congres zal nu moeten doen wat het met grote nadruk heeft geprobeerd te vermij den: het nemen van de be slissende stap in het Midden- amerikaanse conflict. Ortega deed zijn zet het afge lopen weekeinde in San José in Costa Rica, waar de vijf Middenamerikaanse presi denten bijeen waren om de voortgang te bespreken van hun vredesplan. Op 3 februari gaat het Ame rikaanse Congres stemmen over het al of niet geven van nieuwe hulp aan de Contra's. Tot de vorige week zag het er naar uit dat het Congres tenminste bereid zou zijn een zeker bedrag aan de Nicara guaanse rebelen te geven, vooral omdat de Sandinisten zich weinig scheutig hadden getoond met het nakomen van de bepalingen van het vresdeplan. President Ortega frustreerde het werk van de nationale verzoeningscommissie zoveel mogelijk, Tiet slechts een be perkt aantal gevangenen FOTO: AP vrij, gaf de oppositionele pers in zijn land beperkte armslag en liet afgelopen weekeinde zelfs nog enkele leden van de oppositie arresteren. Orte ga verborg zich achter het argument dat de VS nog steeds van zins waren de Contra's te steunen. En zo lang dat gebeurt, voelt Nica ragua zich vrij de regels van het vredesplan naar eigen goeddunken te interpreteren, laar juist nu een geïrriteerd Congres op het punt leek te staan de hulp te hervatten, heeft Ortega op de valreep concessies gedaan. De vraag is alleen of de stap van Orte ga moet worden gezien als een offer als uiting van pure vredeswil, of dat hij alleen een tactische zet heeft ge daan. Maar ook voor de VS gelden tactische overwegingen. Stemt het Congres begin fe bruari tegen de hulp aan de Contra's, dan kan president Reagan niet meer met een nieuw verzoek om hulp ko men en wordt de hele zaak „doorgeschoven" naar de volgende president. In dat geval wordt het Contra-leger zodanig verzwakt, dat het voorlopig geen partij is voor het Sandinistische leger. Bo vendien heeft Ortega dan minstens voor een jaar de vrijheid te bekijken wat hij met het Middenamerikaanse vredesplan doet. Alle goede beloften ten spijt gelooft nie mand dat de Sandinisten voetstoots hun machtspositie in Managua zullen prijsgeven en vrije verkiezingen zullen toestaan. Stemt het Congres wel in met de hulp eventueel met een bescheidener bedrag dan Reagan nu wil dan blijft de druk op de Sandinis ten bestaan en kunnen de VS hen min of meer dwin gen hun beloftes na te ko men. Reagan houdt dan een soort stok achter de deur om te slaan, zodra de vredeswil van de Sandinisten een poli tieke farce blijkt te ziin. De vraag is echter of presi dent Reagan bereid is tot een dergelijk subtiel politiek schaakspel, of dat hij er op uit blijft de Sandinisten te verpletteren en dat is het meest aannemelijk. Boven dien wil hij de Contra's tot elke prijs overeind houden. Daarom zal Reagan waar schijnlijk alle zeilen bijzetten om het Congres tot hulp aan de rebellen te dwingen. Maar of de Amerikaanse president het weerspannige Congres, dat geen militaire confronta tie in Midden-Amereika wenst, naar zijn hand kan zetten, blijft tot 3 februari de vraag. KOPENHAGEN De jongste zoon van koningin Margre- the en prins Henrik van Denemarken, de 18-jarige prins Joachim, is verliefd op de 19-jarige dochter van een smid, het enig kind Charlotte Oersted. Zij is sergeant in de ka zerne van Soenderborg waar Joachim zijn militaire dienst plicht vervult en wil een militaire carrière, waarvoor zij de fysieke en psychische proeven met vrucht heeft afgelegd. Intussen heeft haar familie geen rustig uur meer. De vader wordt sinds een week door journalisten en fotografen bele gerd en de moeder heeft de vuilnisemmer naar binnen moeten halen, omdat zij een keer iemand aantrof die erin aan het rommelen was, waarschijnlijk op zoek naar een weggegooide liefdesbrief. Hoe koningin Margrethe over de romance denkt is niet bekend. Zij heeft zich een keer laten ontvallen dat zij zich niet met de keuze van haar kinderen zal bemoeien, als zij maar gelukkig worden. Zelf is zij ge trouwd met de Fransman Henri de Laborde de Monpezat. Joachims 19-jarige broer Frederik is de troonopvolger. k Prins Andrew heeft al langer een voorliefde voor het toneel. Op de foto speelt hij veiigheid- sagent tijdens een schooluit- Prins Edward stapt theaterwereld binnen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De droom van de Britse prins Edward (23) gaat in vervulling. Hij heeft een baan gevonden in de wereld van het theater. Buckingham Palace deelde gistermorgen mee dat Edward volgende maand in Londen produktie- assistent wordt bij de „Really Useful Theater Company" van componist Andrew Lloyd Webber, wereldberoemd van wege zijn musicals „The Phan tom of the Opera", „Cats", „Starlight Express" en „Evi- ta". Als produktie-assistent zal de prins steeds achter de scher men werken en niet op bühne zelf. Edward kent al iets van theater. Als student in Cam bridge speelde hij geregeld to neel; afgelopen jaar was hij be trokken bij de organisatie van een soort „Spel zonder Gren- zen"-programma voor de BBC-tv, waaraan werd deelge nomen door andere leden van de Britse koninklijke familie. Edward stopte vorig jaar on verwacht zijn zware opleiding bij de Koninklijke Mariniers. Hij is een beetje het buiten beentje van de Britse konink lijke familie. Koningin Eliza beth en prins Philip vinden hun jongste zoon een lastig nummer, met wie zij niet goed weten wat te beginnen. Maar dat probleem schijnt dus nu opgelost te zijn. Invalide door vergeten verband PARIJS Een 44-jarige vrouw in Frankrijk heeft tien jaar zwaar moeten lijden om dat chirurgen die haar hadden geopereerd wegens baarmoe derkanker een verband had den vergeten weg te nemen. Een uroloog ontdekte bijna een jaar geleden de oorzaak van de pijn die Geneviève Le- vet sinds 1978 had. Tien jaar lang dachten de dokters dat de kanker was teruggekomen. Er volgden daarmee samenhan gende pijnlijke behandelingen, onderzoeken en opnames in ziekenhuizen. Nu is Geneviève Levet voor honderd procent invalide. Zij heeft een klacht ingediend tegen de chirurgen van indertijd. Proces tegen Bende van Nijvel Zes verdachten onder wie vijf mannen en een vrouw, nemen plaats in de rechtszaal in het Belgi sche Bergen waar zij terechtstaan in het zogeheten Nijvelproces. De verdachten staan terecht voor vier moorden, maar de Bende van Nijvel heeft in totaal 28 moorden op haar naam staan, onder wie zestien mensen die werden gedood bij overvallen op Delhaize-supermarkten. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5