Advies: politie moet eerder pistool trekken Argentijnse opstand loopt met sisser af Schadeclaim olieramp 2,8 miljoen 2 11 Middel gebieden inzet vervroegde verkiezingen 4 7 9 10 12 14 TWEEDE KAMER EN BONDEN NIET ENTHOUSIAST 6oma/nt Uitgave Weslerpers, behorende lol Sijtholl Pers, Apolhekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f0,59 per mm. Dinsdag 19 januari 1988 79e jaargang no. 24015 Losse nummers f. 1,10 Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk wat regen. Minimum temperatuur circa vier graden. Middagtemperatuur ongeveer acht graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuide lijke wind. Zon op: 08.37; zon onder 17.05. Hoog water Scheveningen: 03.46 en 15.53; laag water: 11.35 en 23.53. |im honderd doden «vliegramp China nNG Een Chinees verkeers- iuig is gisteravond neergestort stad Chongqing in het zuid van de Volksrepubliek. Bij np zijn alle 98 passagiers en de temanningsleden om het leven jnen. Volgens het nieuwsagent- J Xinhua waren er vier buiten- §rs aan boord van het toestel Chinese luchtvaartmaat- fcpij CAAC: drie Japanners en Brit. Het toestel was een Iljoes- 8 van Sovjetmakelij. Het stortte F op acht kilometer van het jveld van Chongqing. De oor- Ivan de ramp is nog onbekend. Orgelpijpen geplet gevonden in sloperij MONSTER De politie van Monster heeft de begin januari gestolen 1.600 metalen orgel pijpen volkomen geplet teruggevonden in een Westlandse sloperij. Een 18-jarige inwoner van Monster heeft inmiddels bekend dat hij die orgelpijpen heeft gestolen en vervolgens aangeboden aan de sloperij. Hij was toen nog niet op de hoogte van de waarde van de pij pen en wilde ze als oud ijzer inruilen. De or gelpijpen waren afkomstig van een voormalig kerkorgel in Ede. Ze hadden een inkoop- waarde van 40.000 gulden, maar volgens de huidige eigenaar van het orgel bedroeg de verkoopwaarde het tienvoudige. De eigenaar had het uit 1942 daterende instrument in 1980 gekocht en in zijn schuur weer opgebouwd. Duurste bus De mogelijk duurste autobus ter wereld is deze omnibus van Berkhof uit Valkens- waard. De „dubbel dekker" biedt bene den in de restauratie/ bar plaats aan negen personen naast nog eens tien luxe zit plaatsen. Boven is er voor 46 personen een Royal Class-zetel. De koffie staat altijd klaar en de drankjes worden gekoeld ter wijl de passagiers naar het gesloten vi deosysteem kijken. FOTO: ANP Dreesmann langdurig ziek AMSTERDAM - Prof. dr. drs. A.C.R. Drees mann, de voorzitter van de hoofddirectie van Vendex (onder meer V D) is sinds 30 no vember ziek, zo heeft een woordvoerder van het concern bevestigd. Over de aard van de ziekte wilde hij geen mededelingen doen. Ook over de termijn waarop de Vendex-top- man zal terugkeren kon de woordvoerder geen informatie verschaffen: „Het herstelpro ces is gaande, dat kost tijd". Hoewel Vendex het nooit officieel heeft toegegeven, weten functionarissen binnen het bedrijf dat Drees mann in het recejite verleden minstens een maal een hartinfarct heeft gehad. De hoofd directie van Vendex, die uit vier mensen be staat, neemt als college de taken van de zieke voorzitter waar. Sinds 1 januari maakt dr. A. van der Zwan deel uit van de hoofddirectie van Vendex. Het is de bedoeling dat hij Dreesmann opvolgt als voorzitter. ih maakt einde mars Schapers lOURNE Voor de le keer in zijn loopbaan is Gel Schapers in de kwart- es van de strijd om de ej Australische tenniskam- nschappen in Melbourne Jen steken. Twee jaar gele- Thield de latere winnaar jn Edberg de Rotterdam- buiten de laatste vier, was Pat Cash te Net als in zijn voorgaan- irtijen stond de als vierde ange^atste Australiër geen set 5el 5-1, 6-4, 6-2. In de halve Zijljstrijd ontmoet de Wimble- rste .winnaar de Tsjechoslo- beteik Ivan Lendl, die alleen in ijk nierde set moeite had met vAmerikaan Todd Witsken. be|dl, de onbetwitse nummer in de van de wereld, had voor vanjne sets (6-2, 6-1, 7-6) ruim uur nodig. Wilander, derde op de .ingslijst na Lendl en Ed- speelde tegen de West- x Christian Saceanu ui- geconcentreerd en dege- en behaalde zijn vierde /inning zonder een set te >n prijsgeven, 6-2, 6-4, 6- idigta Pari) Der Minister Van Dijk Van Dijk: malaria ROTTERDAM - Minister Van Dijk van binnenlandse zaken is met malaria opgenomen in het Rotterdamse Havenzieken huis. De bewindsman heeft de ziekte opgelopen tijdens een privébezoek aan midden-Afri- ka, begin dit jaar. De bewinds man heeft malaria tropica, één van de drie verschijningsvor men van de door muggen overgebrachte ziekte. DEN HAAG De Tweede Kamer en de politiebonden hebben weinig enthousiast gere ageerd op de aanbeve ling van de commissie Heijder om de politie ruimere bevoegdheden te geven om te schieten. Volgens de commissie, on der leiding van de Haagse procureur-generaal mr. A. Heijder, moet de politie van het vuurwapen gebruik kunnen maken bij de arres tatie van verdachten die ernstig geweld tegen perso nen hebben gepleegd. De commissie noemt als voor beelden moord, verkrach ting en gijzeling. Voorzitter Koffenman van de christelijke politiebond ACP: „We hebben drie jaar geleden al een eenvoud van regelingen wat betreft het vuurwapengebruik bepleit. De beslissing van een poli tieagent om al dan niet het wapen te trekken moet in een paar seconden gebeuren en dan heeft hij geen tijd om alle regels eerst door te nemen. Principieel zeg ik, je moet behoedzaam zijn met bewapening. Het advies van de commissie heeft mij op het eerste gezicht niet kun nen overtuigen". Ook VVD-justitiewoord- voerder Dijkstal is niet overtuigd van de noodzaak tot verruiming van de schietbevoegdheid. De VVD'er noemde het uiter mate ongelukkig dat zo kort na elkaar twee voorstellen over verruiming van de be voegdheden van de politie naar buiten zijn gekomen. Altes van justitie bekend dat in de nieuwe Politiewet het recht op fouilleren zal worden verruimd. „Met dit soort maatregelen moeten we zeer voorzichtig zijn", aldus Dijkstal. CDA-woord- voerder Gualtherie van Weezei maande eveneens tot grote voorzichtigheid. PvdA'er Stoffelen vreest de invoering van een „nieuw soort snelrecht". isiein iria 61f. l-K Glt rt :st n ■n van i. Daar zich de ^lopen een ex- ie voor in achterkeu- van een eria. De ra- was vol de politie t M^fTt. De piz- was totaal de jvoest, ter van zo'n winkels in lirecte om- de Ing de rui- het! waren ge- r wiongen. Ook streden enkele metjels ontzet. Grodeden zich nde^t persoon- yt af ongeluk- t t\ï voor- Naar Oorzaak van ontploffing 41t een on- inge- De scha- bedraagt de po ten minste miljoen |FOTO: ANP ee3irnaval én elt Den Haag veel voor en Bosch BOSCH Burgemeester Zwieten van Den Bosch ift aangekondigd het thuis- van de Brabantse eredivi- :lub tegen FC Den Haag op februari te verbieden. Als Jen voerde Van Zwieten dat de Bossche politie het irdel datum te druk heeft 50 ft ordebewaking rond de havalsactiviteiten. Ook de wedstrijd tegen :ht zal verboden worden. BUENOS AIRES De opstand van de Argentijn se luitenant-kolonel Aldo Rico is gisteren, na drie dagen angstige spanning onder de burgerbevol king, met een sisser afge lopen. Rico gaf zich over aan rege ringsgetrouwe troepen, die de kazerne in Monte Caseros om singelden, waarin hij zich met honderd aanhangers had ver schanst. In zes andere plaatsen waar eveneens vormen van muiterij plaatsvonden, zou al les weer rustig zijn. Welke maatregelen tegen Rico worden genomen is niet be kend. De militair, die er eerder blijk van heeft gegeven „moeite te hebben met discipline" was gisteren urenlang onderwerp van gesprek tussen de burger- president Alfonsin en de le gertop. De legertop verzekerde Alfonsin echter van hun loya liteit. Rico leidde april vorig jaar ook al een rebellie, het zo geheten Paasopstand. Tijdens die opstand eiste Rico het beëindigen van rechtszaken tegen militairen; deze keer was hij uit op de val van de re gering Alfonsin. Deel Rijkswaterstaat mogelijk naar Rotterdam DEN HAAG Een projectteam van Rijkswa terstaat dat de integratie onderzoekt van twee diensten, te weten de Directie Zuid-Holland in Rijswijk en de Directie Beneden Rivieren in Dordrecht, heeft voorgesteld de nieuwe dienst te vestigen in Rotterdam. Verwacht wordt dat het definitieve besluit over de nieuwe vestigingsplaats nog dit jaar zal worden genomen. De verhuizing zal dan in 1989 plaats kunnen vinden. Eerder werden de directies Gelderland en Boven Rivieren al sa mengevoegd. Of Rotterdam ook de uiteindelij ke vestigingsplaats zal worden is nog niet ze ker. Het advies zal eerst besproken moeten worden met personeel en bonden, daarna zal het aan de hoofddirectie worden voorgelegd. De minister zal de uiteindelijke beslissing moeten nemen. De integratie is nodig uit oogpunt van doelma tigheid. Bij de beide directies zijn 1200 mensen werkzaam. In het kader van de afslankingsope ratie zullen er 160 banen komen te vervallen. De samenvoeging van de directies zal niet tot extra banenverlies leiden. Een groot deel van de 160 ambtenaren zal elders binnen het appa raat worden geplaatst. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en de Ne derlandse vogelbescher mers zullen tegen de Roe meense staat als rede rij/eigenaar van de tanker die vorige week de olie- ramp veroorzaakte op de Noordzee, schadeclaims indienen van respectieve lijk 1 miljoen en 1,8 mil joen gulden. Dat zijn de kosten die gemaakt zijn met het opruimen van de olie, het vangen en schoonmaken van be smeurde vogels en het speuren naar de vervuiler. De Stichting Nationaal Monu ment Zeevogels Olievrij, een samenwerkingsverband van Vogelbescherming, Dierenbe scherming en de kustvogela- siels, zal de claim indienen. Zij maakt gebruik van de moge lijkheid die minister Smit- Kroes heeft geboden om haar departement te laten fungeren als postbus voor het doorgeven van civielrechtelijke claims. Uit de gegevens die thans be kend zijn, komt naar voren dat de Roemeense kapitein met zijn 250 meter lange schip Borcea vanaf Terneuzen zon der loods de Noordzee is opge- Minister Smit-Kroes FOTO: ANP varen. Onderweg moet de tan ker, gezien de grote scheur aan de voorkant, ergens tegen op gelopen zijn. Een aanvaring met een ander schip is niet waarschijnlijk, omdat daarvan geen melding is binnengeko men. De minister van verkeer en waterstaat bekijkt thans met de Tweede Kamer de mo gelijkheid in het kader van het internationaal zeerecht- verdrag de Noordzee tot een exclusieve economische zone te verklaren om op die manier een greep te krijgen op de be manning van het Roemeense schip, als mocht blijken dat het hier gaat om een strafbaar feit. Het is het ministerie niet dui delijk waarom de kapitein niets heeft gemerkt van een aanvaring en het weglopen van de stookolie. De 66.000 ton metende Borcea ligt thans in het Noorse fjord Hervik. JGGESTIE MINISTER PERES MAAKT NIET VEEL KANS aCRUZALEM De Is raëlische minister van titenlandse zaken wil trvroegde verkiezingen "gjrceren, zodat de Israëli- he bevolking zich kan tspreken over de toe- omst van de bezette Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. De ver kiezingen staan nu nog voor november op het programma. Premier Shamir, de leider van Set Likud-blok, heeft de sug gestie van Peres van de hand gewezen. „In deze tijd dat we worden aangevallen, is het niet goed voor het volk een verkiezingsoorlog in te gaan", aldus de premier. Volgens Peres zijn de ver vroegde verkiezingen nodig, cr ndat de politieke partijen het niet eens kunnen worden over de bezette gebieden. De Arbei ders-partij is bereid tot een verregaande mate van zelfbe stuur voor de Palestijnse be volking. Het Likud-blok raakt over deze kwestie weliswaar steeds meer verdeeld, maar premier Shamir wil niet ver der gaan dan beperkte autono mie. Peres lijkt overigens nog niet veel steun te krijgen voor zijn idee. Bij een recente opi niepeiling bleek dat slechts ze ven procent van de Israëlische bevolking het optreden tegen i overgrote meerder- - heid vindt het optreden goed of niet hard genoeg. In de bezette gebieden, waar het gisteren opnieuw betrek kelijk rustig was, zijn de afge lopen weken bij onlusten tien tallen Palestijnen om het le ven gekomen. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071494040 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. 16 PAGINA'S Bisschoppen stelden parochie reglement vast KRO stelt documentaire „God in Vlaanderen" uit Lee Hart kan m Witte Huis K al proeven V Museum Kröller-MUIIer krijgt er een beeldenbos bij Werkloosheid in Leidse regio stijgt flink Brandweer Alkemade rukt wekelijks uit Leidse boekhandel Record zet er een dikke punt achter Voorschotense PicoBello's 15 jaar oud Monique Velzeboer nauwelijks onder de indruk van Europese shorttrack-titel Er is geen middel waar, na het verdovende dan, zo'n belangstelling voor bestaat als voor het haar groeimiddel. Sinds ontdekt is dat minoxidil resulta ten afwerpt, is er telkens weer nieuws van het kaalheidbestrijdingsfront. Vandaag een uitspraak van het Gerechtshof in Den Bosch. Daardoor mag een Helmonds bedrijf het middel blijven produce ren, daarmee een ander bedrijf bijna veranderend van Upjohn in Downjohn. Het is niet voor het eerst, dat dit bedrijf een zaak verliest. We kunnen dus best begrijpen, dat de woorden van de winnen de concurrent hen ook niet zo prettig in de oren klinken. „De vraag naar ons middel groeit. We gaan rustig door met de verkoop en voeren die op als daar om gevraagd wordt". Overigens geldt het zelfde voor de concurrenten van de Leidse Courant als u besluit in plaats van hun krant de onze te gaan lezen. Dan heeft ons abonnementengroeimid- del tenminste weer gewerkt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1