Omwegen Boekenverkoop Record zet er met buurvrouw Kok een dikke punt achter „Snel duidelijkheid over fusie tuinbouwscholen" KROON KEURT FIETSPAD AF IGIN) DEN OMGEVING QeidócQowtatit DINSDAG 19 IANUARI 1988 PAGINA 11. loten j n paflp geleden, collega's, hele volksstam- Lorden soms gemobili- fom een verdachte die rechter moet ver- jen te helpen. Jame uit Utrecht die fisteren voor kanton- Er Groenendijk moest ltwoorden, had wat |ale hulp ingeroepen. althans zo had Lent van de rijkspolitie »stgeest het gezien truari van het vorig p de Rijnzichtweg door f licht gereden. De Bitse kreeg twee dagen pr vermeende overtre- Jen bon in de bus. Als- Jeen huwelijksaanzoek Trins Willem-Alexan- lad gekregen, zo ver- J was ze over die brief, terklaring die ze later lover de politie had af- 1 bevatte ruw geschat :ftg keer het woord „ab- Om niet in herha lte vervallen liet ze lendijk nu weten dat X,volkomen" van zeker ze door groen was Ier mij reed een colle- idat we allebei op weg naar een conferentie isteel Oud-Poelgeest. haar was ik duide- ir groen gereden. Dat rslicht stond wel even op groen. Zij tk door en heeft ook FOTtoon thuis gekregen. Die ze betaald omdat ze luc/ffceker wist of het geen i en was, maar van mij wist stuiiker dat het groen was", lanvtede de Utrechtse. Inendijk mompelde dat jollega misschien maar gehoord moest worden, oor f dan moest de zaak a ehouden worden. Op ipmerking had de ver- j le duidelijk zitten 1 ten. „Oh. maar die col- HobP k'er bij me sPeelde Ug. 'F .P^om naar de zaal. „Oh, ft moeten we die maar ie/cl h°ren- denk ik" zei Jnendijk en veerde wat ka jïaasd op. .collega bevestigde volle- het verhaal van de ver te ook a' werd Fiaar het r} na aan de schenen ge- „„door officier van justi- Horbach. Ook -<de chtse zelf werd nog een doorgezaagd, maar te- trijdigheden in de beide baringen vielen niet te feuren. De dames had- tijd dus öf de verhoren rer^Vuldig geoefend tijdens koffiepauzes op het de 5f hun verhaal klopte J be^on. Officier van justitie lach vermoedde het te en eiste 80 gulden. """inendijk neigde toch het tweede en sprak de 1 Jfthtse vrij. Sporter tde nog vrij jeugdige ke die vorig iaar haar en luistergeld niet had e 0Ifld, wist zich verzekerd n h^een supporter. Ze had verJuderlijk huis net verla ngen van die kijk- en luis- n- testanden had ze geen rri3ntand, zo luidde haar ;inai»'arin6- Ze vond het gek idigfij nu moest opdraven, .rpajijl het huis waar de rol«f°'eur de tv had.aange denken helemaal niet van roui' was- ..Maar u woonde ie e] 'och?", vroeg Groenen- ;tani|. met opgetrokken (jQJtbrauwen. Ja dat wel, ïionf was dat dan z0 helang- trel» 20 vroeS de Leidse 'end verwonderd af. Dat het wel volgens Groe- ...Jijk. 6Tier van justitie Hor- .i| eiste 155 gulden boete. Tit u het daar mee Itil? vroeg rechter Groe- Hijk, en voor de vrouw antwoorden klonk het «?r uit de zaal „Niet mee 1 f V. De jongeman die te- 'f fik met de vrouw was 1 'ingekomen zat zich ilijk op te winden. daar ben ik het niet eens", herhaalde de iw, zonder uit te leggen Groenendijk te er 125 gulden boete „U kunt het hier bij la- zitten, maar u kunt ook venioger beroep", zo stak hij h bdtraditionele slotwoorden en Hoger beroep", schalde gelitechter uit de zaal, waar- schle bode dreigend de zaal renfeek. „Uh, nou dan ga ik heir in hoger beroep", zei hel vrouw, enigszins ten ip (tvloede. „U moet zich in nt jgeval maar bij de griffie ipné/oegen", zei Groenen- erel met een flauwe glim- imll rond de mond en knik- ok |at de zaak gesloten was. ervj een wat onzekere blik Hl de vrouw naar de deur, nd Ir haar souffleur al stond 'Zlwachten. Hopelijk kon den haar ook zeggen wie of 1 die griffie precies was. PAUL VAN DER BIJL par, „WE GAAN EEN LEGE TIJD TEGEMOET, MAAR HET ZAL WEL WENNEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pielcrs Het zit er zowat op aan de Apothekersdijk 35 in Leiden. Mevrouw J.A.Kok-Otten houdt, met enige ophef, op heffingsuitverkoop. Alles moet (behalve de huurders) de deur uit, en dat is nogal wat. Een paar duizend boe ken, die toch al goedkoop waren vanwege hun tweede hands karakter, kosten nu nog maar de helft van de spotprijs. Vort ermee, want mevrouw Kok vindt het wel letjes geweest. „Hoe lang ik er over doe zal ik nog wel zien. Een maand of wat, ver moed ik. Als het te lang duurt kieper ik de zaak in de Nieuwe Rijn. Nee hoor, na tuurlijk niet, maar ik wil er toch wel vanaf", zegt ze la chend maar kordaat. Haar moeder, mevrouw C.G.Ot- ten-Verberg, hoort het alle maal aan met een olijke twinkeling in haar ogen. Moeder en dochter zijn echte guiten. Dat zie je zó. Ik ken mevrouw Kok al lan ger dan vandaag. Lieve help ja. Zij is de fikse buurvrouw van onze krant. Als de heren van de redactie (eigenlijk al lemaal opgeschoten jongelui met veel energie en een ge meenschappelijke hobby) het op de heupen kregen en op het platje achter de burelen en nagenoeg boven me vrouw Koks hoofd gingen voetballen om de kopij-ver werking af te reageren, vlo gen de stukken er letterlijk vanaf. Dan zei ze weieens: „Heren, heren, kan 't niet wat rustiger?" Een kapotte ruit? Geen nood. Dichten met de hap. Mevrouw Kok dien de de gepeperde rekening in en de heren konden verder hun gang gaan met kicken en voorzetten geven, onder dank van de directie in Rijs wijk. Dat waren nog eens mooie tijden met de (on)nodi- ge konsekwenties. De animo om een balletje te trappen op het platje, dat waarlijk geen sportveld is, is er een beetje af. Er zijn te veel gaten in de, herstelde, omheining, waar door de „trefkans" bij de bu ren achtereen opzij een stuk groter is geworden. Maar nu de boeken van de buurvrouw dan. Een paar jaren vóór de twee de wereldoorlog dreef het echtpaar Otten-Verberg in de Haarlemmerstraat een win kel in tabaksartikelen. Er werd toen wat afgesappeld, herinnert mevrouw Otten- Verberg zich nog best. „Om een beetje meer armslag te hebben namen m'n man en ik 1000 boeken over van me neer Stikkelman op de Hoge- woerd. Die had ook zo'n siga renwinkel, met boekjes erbij, maar daar had hij geen zin meer in. We kochten z'n boe ken op afbetaling en leenden ze uit voor 5 cent per boek per week. Vijftig jaar geleden verhuisden we naar de Apo thekersdijk en begonnen er met de leesbibliotheek Re cord. Zo heet het nog steeds, maar niemand weet dat meer. Ik weet ook niet hoe we aan die naam gekomen zijn. Aan m'n man kan ik het ook niet meer vragen. Die is in '70 overleden. De naam Record zal zo ineens opgeko men zijn, aangewaaid ver moed ik. Het zal niks met een record te maken hebben gehad of zo. Niemand weet 't meer". Toen het edhtpaar Otten- Verberg met z'n boekerij be gon, had je in de stad 22 lees bibliotheken; na de oorlog waren daar nog maar 4 van over. Mevrouw Otten-Ver berg: „Aan de Apothekers- dijk betaalden we 35 gulden huur in de maand, dus ver huurden we een aantal ka mers. Dat is zo gebleven. We hadden beneden ook een eta lageruimte voor elektrische artikelen. Waar haalden we het vandaan hè? Ons gezin heeft in dit pand variabel ge leefd; we hebben in alle ka mers gewoond en geslapen. Je was met alles tevreden in die tijd; iedereen was arm in arm". Grapje. „Record" is wel altijd een echte „vrouwenzaak" ge weest. Buurvrouw Kok d'r man voelde, en voelt nog steeds, niets voor de boeken, en haar vader hield er ook niet van. Mevrouw Otten: „Nee, die mannen babbelden liever met de klanten. Je had niets aan ze met de uitleen". Ik hoor opeens van de twee dames bedompte verhalen uit de oorlog. Over razzia's, het doodschieten van een man op de Boommarkt die er met een fiets vandoor wilde gaan, over noodkacheltjes en sis sende en ploffende carbid lampen en over stroom die door een fietsdynamo werd opgewekt. En maar trappen op die pedalen, door het jon ge mansvolkje van de familie Otten. Men wilde ook eens, bruut weg, een kannetje melk afpakken van de toen zeer jeugdige dochter, die destijds nog niet mevrouw Kok heette. Overigens heeft onze buurvrouw 33 jaar gele den al een zelfstandig biblio theekje, een biepje of bipje, in de Da Costastraat gehad. Ze had toen al de smaak van andermans leesvermaak te pakken. Nadien, in '58, trok ze weer bij moeder aan de Apothekersdijk in en samen werd verder de zaak Record gerund en van een rugge- graat voorzien. De dames C.G.OIten-Verberg en J.A.Kok-Otten: moeder en dochter, twee generaties en een halve eeuw tussen de boeken die er nu uitgaan. FOTO: WIM VAN NOORT Moeder Otten was inmiddels gewend geraakt aan de dage lijkse gang: van 's morgens 9 tot 's middags 6 uur. Haar dochter nam, nolens volens, dat tempo over. Moeder kap te in '81 met de uitleen. Ze was toen 70. Maar tot, zeg maar, eergisteren kon je haar nog tegenkomen in de win kel van de bibliofiele Sinkel. Voor halve dagen. In wissel- dienst met haar dochter, die zegt: „Als je eens weg wilde, nou dan kon je ook gemak kelijk weg, want móeder viel altijd wel in". Mevrouw Ot ten is, bejaard en invallend, nog steeds een wondertje rap ter been. Dat is een genade van de Heer, of een goedgun stige speling der natuur. Maar ze vindt het, met al haar wijsheid, wel redelijk, dat haar dochter, onze buur vrouw, het nu voor gezien houdt. Meneer Kok staat voor z'n pensioen en dan moet er een ander, nieuw rit me in beider leven komen. Moeder Otten: „We hebben op de Apothekersdijk een heel beste bibliotheek gehad. Veel verdiend ook, in de oor logsjaren. We hadden toen een ruilbeurs in de winkel, van goederen tegen levens middelen; een pot stroop, een pond tarwe. We hebben, door dat winkeltje, goddank nooit echt honger geleden". In '80 is Record (ofschoon die naam, terecht, nooit meer door wie dan ook genoemd werd) overgeschakeld op de „boekjesverkoop". De firma Otten annex Kok kon niet meer opboksen tegen de veel beter geoutilleerde openbare leeszalen ter stede. En hup, daar kwam de tweedehands handel op gang; met ontspan ningslectuur, wild-west en detective, met kinderboeken en damesreeksen met de meest bloemrijke namen (waarmee mevrouw Kok nu de grootste moeite heeft om ze kwijt te raken). „Neem nog een plakje cake man. 't ligt ervoor". Gek eigenlijk: bij interviews draait 't vaak om koffie met toebehoren. Moeder Otten, met weer die plezierige twin keling in haar kijkers: „Nee, we hadden geen literair spul, maar toch wel ook wel goeie romans hoor. Jarenlang was de uitleenprijs 35 cent per boek, en 50 cent voor de ro mans die duurder van inkoop waren. Die tarieven wissel den zo vaak. We hebben ge draaid met gemiddeld 8000 boeken als bezit. Wij kenden de smaak van de meeste vas te klanten. We hadden het vertrouwen van de mensen en maakten dan tevoren al vast een pakketje klaar, dat ze later kwamn ophalen. Je had ook wel kinderen die vroegen om boeken voor het hele gezin: een goeie christe lijke roman voor moeders, en een goeie schuine voor pa. Onze lezers kwamen van ver buiten Leiden". Nou, die echt schuine had Record natuurlijk niet. Al thans niet zó schuine. Dat de den de dames zichzelf niet aan. Maar op tafeltjes achter in lagen de beeldromans met twijfelachtige inhoud: reek sen met bloeddorstige seks schandalen: Taboe, Lucifera, Griezelige verhalen, Vampi-. rella, Terror en Oltretomba. Beduimeld en vaak zowat kapot gelezen. Mevrouw Kok plakte ze niet eens meer bij, die boekjes. De buurvrouw had ze in haar pakket, maar ze zegt nadrukkelijk, bij het offreren van een krakeling: „Hou nou maar op; je hoeft me niet voor schut te zetten; het stelde trouwens ook niets voor. Je hebt volk, dat die dingen leest en bekijkt. Dat moeten ze zelf weten. Ik ben echt niet preuts, maar m'n belangstelling had dat soort dingen helemaal niet. En dan de stripverhalen: Kuifje, Roodbaard. Prins Valliant, Suske en Wiske, Alex, Aste- rix, Blueberry en al die ande re huppeldepup. Strips voor de jeugd van 8 tot 88 jaar. Ik heb er zelf nooit van gehou den. Ik had liever de radio aanstaan, of bandjes met makkelijke, prettige muziek van die Duitser met een En gelse naam. James Last ja, of Victor Sylvester. Gewoon, leuk. Ik had wel lui in de zaak die zeiden, terwijl ze de strips, geheel vrijblijvend, doorbladerden: ..Beregoed hè. die tekeningen!" Van meneer Hupsakee. Nou, voor mij zijn ze allemaal hetzelfde, die te keningen". Voor de buur vrouw waren het in elk ge val de middelen die het doel heiligden. Restanten en boeken- lijm Voor de liefhebbers zijn de restanten nu te koop. Nog maals, voor de helft van de prijs: van 3,50 voor 1,75. Jeugdsentiment van een gul den of twee kwartjes (de dunne boekjes). Als je ze weer inleverde, kreeg je de helft van de aankoopsom te rug van buurvrouw Kok. Zo kon het gebeuren dat je een vreemd gevoel van winst kreeg als je drie boekjes te rugbracht en er één bedui melde nieuwe kocht, en toch nog geld terugkreeg. Maar mevrouw Kok had er schoon genoeg van. In de rustige uurtjes hoewel ze weieens versteld stond van de aan loop op de meest onnutte tij den: „Wat voeren die mensen in hemelsnaam de héle dag uit?" wijdde ze zich aan de reparatie van banden en boekruggen, en gebruikte daarvoor een speciale boe- kenlijm. „Dat was m'n lieve- lingsidus. maar niet heus. Plakken. Bah. Dat deed m'n moeder ook altijd". Over een paar maanden moet de zaak opgeruimd zijn. Dan krijgt de winkel aan de Apothekersdijk z'n woonbe stemming terug en is een Re cord gebroken. Onze buur vrouw Kok, die nog wel op veert bij het vertrouwde klokkengebeier van de ach tergelegen Hartebrugkerk: „We gaan een lege tijd tege moet, maar het zal wel wen nen". DIRECTIE GROENE SCHOOL LEIDSCHENDAM: LEIDSCHENDAM Er moet snel duidelijkheid komen over een mogelijke fusie met de Tie- men Brouwerschool in Delft. Dat vindt de directie van de Groene School in Leidschen- dam. De directeur van de Tie- men Brouwerschool, J. Beunes, heeft binnenkort nog een ge sprek met de directie onderwijs van het ministerie van land bouw en visserij en wil tot die tijd niet veel commentaar ge ven op de ontwikkelingen. Op de vraag of de fusie nu wel of niet doorgaat, moet volgens directeur J. Reisen van de Groene school snel antwoord komen, omdat beide tuinbouw scholen binnenkort hun open dagen hebben: de Groene School op 6 februari en de Tie- men Brouwerschool al op 29 en 30 januari. Het is niet wenselijk als de bezoekers van de open dagen van beide scholen geen duidelijkheid kunnen krijgen over de toekomst van de scho len. meent Reisen. Kortgeleden besloot het geza menlijke bestuur van de beide scholen, de Stichting Onderwijs van de Land- en Tuinbouw Bond tot een fusie van de scho len. Het bestuur besliste dat het onderkomen van de nieuwe school het gebouw van de Groene School in Leidschen- dam moet worden. Volgens Reisen omdat deze school groter is, een beter gebouw heeft en vanwege de kassen die de Groene School rijk is. Adjunct directeur P. Muller voegt hier aan toe: „Wij hebben de afgelo pen tijd flink aan de weg getim merd en we hebben een goede werfkracht. Ik wil niet zeggen dat dit in Delft niet het geval is. maar op een of andere manier lukt het hier gewoon beter. Misschien heeft het te maken De directie van de Groene School verwacht geen problemen door ruimtegebrek als de fusie een met de ligging van onze school, die is gewoon erg mooi". Vervoer Het team van leerkrachten en onderwijs-ondersteunend perso neel van de Groene School ging woensdagavond al tijdens een vergadering onder voorwaar den akkoord met de fusie. Eén van die voorwaarden is dat er een oplossing moet komen voor de grote afstand die er tussen de beide scholen ligt. Muller: „Gesteld dat er in Delft geen dependance overblijft en alle leerlingen die daar nu op school zitten, moeten op eigen gele genheid helemaal naar Leid- schendam komen, dan gaan er waarschijnlijk veel van hen naar een andere school, en worden wij van deze fusie niets wijzer. De ouders van de leer lingen van de Tiemen Brou werschool maken zich terech zorgen. Je moet er toch niet aan denken dat die kinderen me eigen vervoer over al die druk ke kruisingen helemaal naar Leidschendam moeten komen? Wij vinden dan ook dat er een oplossing moet komen, bijvoor beeld een busje om de leerlin gen die ver weg wonen te kun nen vervoeren". Verder is de Groene School erg gehecht aan de pas verworven naam. Mul Ier: "Deze school houdt zich be zig met alles wat er leeft, het i echt een groene school. We le ren de kinderen hier om te gaan met de natuur en het mi lieu. Als er een fusie komt moei de nieuwe school weer de Groene School gaan heten". De medezeggenschapsraad van de Groene School vergadert volgende week over de op han den zijnde fusie. Muller durft een speculatie over uitslag wel aan: „In de medezeggenschaps raad zijn ouders van leerlingen, onderwijs-ondersteunend perso neel, docenten en de directie vertegenwoordigd. Het grootste deel van hen was ook al aanwe zig op de vergadering van woensdagavond. Het lijkt me niet aannemelijk dat mensen opeens tegen de fusie gaan stemmen, terwijl ze er woens dag voor waren Vooruitgang Volgens directeur Reisen kan de fusie voor beide scholen een grote vooruitgang zijn. „Beide scholen hebben afdelingen die de andere school niet heeft. Als de scholen samengaan, betekent dat dus een uitbreiding van het aantal afdelingen. De Tiemen Brouwerschool heeft bijvoor beeld een afdeling verwerking agrarische produkten, waar de leerlingen kennis kunnen ma ken met de levensmiddelenbe reiding. Verder heeft deze school een dierenhouderij. Om dat er sinds de superheffing, de boterberg en de mestoverschot ten niet veel toekomst meer zit in de veehouderij, denken we meer aan huisdieren dan aan grote dieren. Het is voor leer lingen heel goed om met dieren om te leren gaan. En wat be langrijk is, ze vinden het ook leuk. Aan de hand van dingen die de leerlingen leuk vinden, kunnen we ze ook wat leren". Reisen sluit overigens niet uit dat er een dependance over blijft in Delft. „Een fusie is vaak een positieve impuls voor een school. Het doet zich wel vaker voor dat scholen gaan groeien nadat ze een eenheid zijn geworden. Als dit hier ook gebeurt, worden we misschien wel zo groot dat we genoeg leerlingen hebben voor een de pendance in Delft. Een groot voordeel van een school met een dependance is dat er een grotere markt wordt bestre ken". Het effect op de werkgelegen heid bij de scholen is minimaal. Muller: „Het leerlingenaantal van de scholen wordt opgeteld en dit aantal is bepalend voor de hoeveelheid personeel die de nieuwe school mag hebben. Het personeel dat teveel is, mag het eerste jaar na de fusie in het kader van een overgangsrege ling nog een jaar blijven. Door dat er een natuurlijk verloop is en doordat de scholen ook tijde lijke krachten in dienst hebben, is de kans dat er daarna ge dwongen ontslagen vallen erg klein". LUUK OBBINK VOORSCHOTEN/LEIDSCHENDAM De aanleg van een re creatief fietspad door de Knippolder van Voorschoten naar Leidschendam gaat niet door. De Kroon heeft de beroepen van de Werkgroep Milieubeheer Leiden, de Vogel werkgroep Vliet- land en de Stichting Duivenvoorde gegrond verklaard Aanleg van het fietspad tast volgens de Kroon de natuurlijke waarde van het gebied te veel aan. De Kroon verwacht verder veel overlast van bromfietsers. De route van het geplande fietspad, via de Vliet, Veurseweg, Duivenvoordseweg, het landgoed Dui venvoorde en een tunnel onder de spoorlijn nodigt uit tot inten sief gebruik. Het fietspad zou nameliik een enkele honderden meters kortere weg zijn van Leidschendam via Voorschoten naar Wassenaar dan de reeds bestaande fietsroute, via Duiven voordseweg, Horstlaan en Veurseweg. Dat heeft weer schadelij ke gevolgen voor het parkbos van het landgoed Duivenvoorde De Kroon heeft met zijn beslissing eep besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 4 maart 1986 vernietigd. Toen keurde de provincie namelijk het Voorschotense bestemmings plan Buitengebied en Natuurgebied, eerste herziening goed. Vol gens Gedeputeerde Staten past de aanleg van het fietspad in het provinciale fietspadenplan uit 1977. Het fietspad vormt verder een belangrijke oost-west verbinding tussen het kust- en polder gebied. GS vinden dat het fietspad geen al te grote schade aan richt in het natuurgebied, vooral omdat is gekozen voor een tracé langs een bestaande sloot. Het alternatief, een route over de bestaande Kniplaan, was voor GS niet acceptabel omdat dit minder veilig zou zijn. Bij dat alternatief zou de Vliet met een veerpont overgestoken moeten worden. Ook dat was geen ac ceptabele oplossing. De gemeente Voorschoten en de provincie wilden met het geplande fietspad de Vliet kruisen door middel van een lage beweegbare brug. Deze brug kon landschappelijk gezien ook goed worden ingepast. Het fietspad zou naast het re creatieve aspect ook een belangrijke functie gaan vervullen als veilige route voor scholieren en forensen tussen Stompwijk en Leidschendam. Door tussenkomst van de Kroon heeft dit plan nu echter aanzienlijke vertraging opgelopen. BSF mogelijk naar Lisse LISSE/RIJNSBURG Het Bemiddelingsbureau Sierteeltpro- dukten Flora (BSF) uit Rijnsburg verhuist mogelijk naar Lisse Het BSF heeft het oog laten vallen op een terrein aan de Grachtweg in Lisse. Op dit moment staat daar nog het garagebe drijf Broekhuizen maar het BSF heeft inmiddels een optie op het terrein. Het BSF wil naar Lisse omdat daar riet centrum van de bollenhandel is. Aan de Grachtweg zitten ook de CNB en de Hobaho. Op dit moment is het BSF nog in onderhandeling met de gemeente Lisse. Een officiële aanvraag is nog niet ingediend Op het terrein aan de Grachtweg ligt een bestemming, toegesne den op het garagebedrijf. Als het BSF daar een kantoorpand wil bouwen moet de bestemming worden gewijzigd. Ook onderhan delt het BSF nog met de gemeente over het recht van opstal

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11