^ëidóaGowumt eidse Jazzweek slaagt in alle opzichten STAD OMGEVING istrumentmakersschool wil zelfstandig blijven mNKLIJKEEER V BLOM Jongen (17) rijdt auto in de sloot EIDSE AMBTENAAR BELOOND VOOR GEHANDICAPTENWERK MAANDAG 18 JANUARI 1988 PAGINA 7 ir vaCHENDAM/WARMOND Drs. ionalelom is zaterdagavond benoemd tot isch Off 'n de ^rde van °ranJe Nassau, icial 'fsierselen werden hem in Antwer- :at de [gereikt door burgemeester W.F. de merill van Leidschendam. Dat gebeurde erken afscheid temidden van zijn perso- van d on Blom is ruim 30 jaar geleden in beleggetreden bij aannemingsmaatschap- hanjagro in Warmond. Na verschillen eden icties werd hij tien jaar later direc- ils b^t 1985 en vanaf dat jaar gedelegeerd bereljssaris bij dit bedrijf. Drs. Blom was <J de Commissie Economisch Beleid en lef NIVAG, directeur van de BV Pa- zek#atschappij voor Bouwontwikkeling re dePrd'natie> "d van de Raad van Toe- mévan de Nederlandse Onderlinge Waarborg Maatschappij te Groningen en plaatsvervangend lid en later lid van de Raad van Bestuur van Nagron. De laatste drie jaar was hij bovendien bestuurslid en nu penningmeester van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. Onder zijn leiding bouwde Panagro bijna 8.000 woningen en flats en tientallen kan toorgebouwen, scholen, winkelcentra en dergelijke. Ondanks zijn vele werk in de bouwwereld was de heer Blom in Den Haag nog enkele jaren bestuurslid van een organisatie die de zorg had voor drie club- en jeugdhuizen. Tenslotte was drs. Blom nog vele jaren lid van het kerk- en parochiebestuur van de parochie van de H. Martinus te Voorburg. Hiervoor werd hij enkele maanden geleden onderschei den in de Orde van Gregrorius de Grote. Vrouw (80) gewond LEIDEN Bij een botsing op de Boerhaavelaan is een 80-jarige vrouw gewond ge raakt. Het ongeluk gebeur de rond drie uur gistermid dag. De vrouw zat in de auto bij haar 56-jarige doch ter uit Oegstgeest, die over de Boerhaavelaan reed. Plotseling kwam een 29-ja- rige bewoner van die straat met zijn auto uit een uitrit. Een botsing kon niet worden voorkomen. Door de klap raakten de auto's zwaar beschadigd. De vrouw is met een hersen schudding en een gebroken sleutelbeen overgebracht naar het AZL. LEIDEN Een 17-jarige Leidse jongen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een gesto len bestelbus in de Spoorsloot langs de Morsweg gereden. De bestuurder werd achtervolgd door de politie. Na een blaas- en bloedproef bleek dat hij onder invloed was van sterke drank. De jongen had de auto rond half vijf weggeno men van de Oegstgeesterweg. De eigenaar, een bewoner van de Oegstgeesterweg, hoorde dat iemand met zijn auto wegreed en waarschuwde de politie. Surveillerende agenten ontdekten het voertuig enkele minuten later op de Ples- manlaan. Na een achtervolging door het Mors- kwartier reed de bestuurder de auto de sloot in. Het voertuig is door een takelbedrijf vervoerd naar een garage in Oegstgeest. Onenigheid in Ijshal LEIDEN Een 18-jarige Leide- naar is gistermiddag in de IJshal aan de Vondellaan door een onbe kende man met een mes in zijn bil gestoken. De mannen waren tijdens het schaatsen tegen elkaar gebotst waarna een woordenwisseling ontstond. De onbekende schaatser trok vervolgens een mes, waar mee hij de 18-jarige man ver wondde. Die is voor behandeling overgebracht naar het AZL. De politie heeft drie Hagenaars meegenomen naar het bureau, maar daar bleek dat zij niets met de zaak te maken hadden. De echte dader is spoorloos. Apparatuur gestolen LEIDEN Onbeken den hebben een stere otoren, een video-re corder en vijftig com pact discs gestolen uit een woning aan het Van Vollenhoven- plein. De inbraak is zaterdagavond tussen zes uur en half negen gepleegd. De daders hebben de deur ver moedelijk via de brie venbus kunnen open maken. Ze hebben het hele huis doorzocht. Diefstal op bouwterrein LEIDEN Drie kubieke me ter baddinghout en vijfenveer tig grote betonplexplaten zijn in de nacht van donderdag op vrijdag gestolen van een bouwterrein in de Cronesteijn- polder. De goederen moeten volgens de politie met een vrachtwagen en een hijskraan zijn weggenomen. De daders hebben het hek doorgeknipt om op het terrein te kunnen komen. De goederen waren ei gendom van een bouwbedrijf uit Alkmaar. Het was de vijfde keer dat op dit terrein een diefstal werd gepleegd. jaarl ral tepEjsj Met tevredenheid het organisatiecomité 'I de Leidse Jazzweek terug afgelopen dagen. Cees ar nJens, in het dagelijks leven 'P*: aW-directeur maar tijdens d 'jazzweek vooral belast met '^public relations van dit fes- verwoordde het zondag en.|e vroege uurtjes, toen het Wlj Townfestival nog in vol- :l 's jang was, zo: „Deze achtste or'df|j\veek is een groot succes ezelfiorden. De traditionele vanhlights zoals de Jazzmara- !n P1^, de kroegentocht en het vendt^, T0Wn werden ook dit weer druk bezocht. Maar is buitengewoon plezierig innende nieuwe onderdelen ook zijn aangeslagen, f "^sdagavond bijvoorbeeld 'e^ $en alle kaarten voor het d°'|z at the Temple' in het van Oudheden (kocht. Heel apart was de Wss5r die Greetje Kauffeld "fHjr met het Philip Paar Trio te scheppen. Het werd heell wat sacrajei verheven ge- jrtenis, met de Taffeh-tem- op de achtergrond", zaterdagmiddag waren rekef" naar 'Jazz for the kids' eggejDe Waag afgekomen. De le jcjderen amuseerden zich |e beftelijk niet de grappen en te juipen van de optredende ichteid- Natuurlijk verliep niet uhtinfs vlekkeloos. Zo werden er in^erniebngen aangericht in en aj borrelbussen tijdens de jegentocht van woensdaga- id en waren er vrijdaga- id problemen met de ver- ,ng tijdens het optreden de Frits Landesbergen ,0 Band met Greetje Kauf- Id in het Antonius Clubhuis. [ens is een tevreden man. :elfde geldt voor Dick isink, eigenaar van jazzca- he Duke en mede verant- xdelijk voor de samenstel- van het programma van :week. Hij was organisa- van de Jazzmarathon in Waag en verantwoordelijk (18-ir de nieuwe elementen iden |i het evenement zoals 'Jazz the Temple', de vertoning jazzfilms in het Leids 2g kJjetijdscentrum en het uit- ,i0-8,|ngen van de platen 'Key e kw.wn Swings!' 1 en 2, een ie kwjks die ook volgend jaar 7q vervolg krijgt. elijk. ken gedaan. Kijk je naar het publiek, dat ook deze week weer op de jazz is afgekomen, 'dan kun je alleen maar con stateren dat zowel bij iong 'en oud, bij de student en de auto chtone Leidenaar de jazz aan spreekt. Je zou kunnen zeg gen dat juist bij jazz de echte integratie van de Leidse be volking in al zijn geledingen tot stand komt", aldus Dick Wansink. Over de toekomst van de Leidse Jazzweek zegt hij: „De nieuwe elementen worden volgend jaar zeker gehand haafd. Ik zou echter graag zien dat de jazzweek nog meer body krijgt. Zo zou er eigenlijk in elke kroeg in Lei den gedurende deze week elke dag live-jazz te horen moeten zijn. Maar te wensen blijft er altijd wel wat. In elk geval kan ik niet anders zeg gen dan dat wij zo langzamer hand als jazzstad op de goede weg zijn". Key Town Zaterdagavond vond in de Stadsgehoorzaal het negende Key Townfestival plaats. Dit hoogtepunt van de Leidse Jazzweek werd traditioneel goed bezocht. Niet alleen de grote zaal, maar ook de kleine zalen waren tot ruim na mid dernacht bomvol. Het festival was dan misschien wel niet helemaal uitverkocht, maar dat had als voordeel dat de vele aanwezigen zich toch re delijk gemakkelijk van zaal naar zaal konden verplaatsen. Het geboden programma ge tuigde over het geheel geno men van een evenwichtige opzet. Het publiek toonde zich zeer enthousiast. In de kleine re zalen steeg de temperatuur vaak tot een benauwend ni veau, maar de samengedrom de aanwezigen trotseerden de hitte door de geboden muziek met zichtbaar gemak. Hoogtepunten van het festival waren het opnieuw aanwezige 'Sami Swoi Orchestra', voor deze gelegenheid uitgebreid met de Amerikaanse zanger Wayne Bartlett en het Neder landse jazzgezelschap 'Ant- wood Affair', dat zich mag verheugen in een steeds gro De absolute ster van het Key Town: Dorothy Donegan. ter wordende bekendheid. Deze uit 35 zangers en 8 or kestleden bestaande groep week begon vorige week idag al goed met de ope- ig in een tot de nok gevul- ""aag. Eigenlijk is de Jazz- :ht. De kroegentocht was jelopen woensdag natuur- mede door het zachte x, heel geslaagd. De Leid- heeft daar goede za Key Town op Nederland 3 LEIDEN Op tweede paasdag, maandag 4 april om 12.00 uur, zal ter gelegenheid van de ingebruikname van het derde televisienet, Ne derland 3, een program ma uitgezonden worden rond minister Brink man. Hij was ook dit jaar weer een van de vele bezoekers van het Key Townfestival. Op de televisie is hij te zien tijdens een tocht door de Leidse binnen stad, waarbij hij als Leidenaar een breed beeld zal geven van het culturele leven in Lei den. In dit programma zul len behalve beelden van de uitvoering van de Mattheus-Passion door het Bachkoor Holland ook fragmenten te zien zijn van tijdens het Key Townfestival gemaakte opnamen. De Jazzweek werd afgesloten met het traditionele Gospelconcert in de Pieterskerk FOTO: LOEK ZUYDERDUIN wist niet alleen veel geestdrift te wekken met de ten gehore gebrachte muziek maar ook met de vertoonde show, die mede door de kostuums van de zangers en zangeressen en het danselement in het optre den veel weg had van een re- Een speciale attractie was de Amerikaanse zangeres Debo rah Brown die met het trio van Jack van Poll in de bo- venfoyer voor het voetlicht trad; ook zij brachten veel luistergenot evenals de hot jazz in de kleine bovenzaal van Hotclub Ghost Note en de Leidse band Cookers Hot Five. De ook in het Key Townfesti val weer spelende Bob Kerr's Whoopee Band wist het pu bliek met hun typisch Britse grollen en muziek tot op het laatst te boeien. Toen tijdens een in een nummer geplande drumsolo de rest van de band even achter de coulissen ver dween om daarna in een ge heel nieuwe outfit weer te verschijnen en vervolgens hun eigen versie van onder meer het beroemde 'Only You' van The Platters en 'Lady Madonna' van The Be atles te brengen, gaf het pu bliek zich geheel gewonnen. De climax van de avond werd bereikt met het optreden in de grote zaal van de Ameri kaanse Dorothy Donegan ach ter de piano, begeleid door de bassist Wood en slagwerker James. Eerder op de avond FOTO: WIM VAN NOORT had zij al een voorproefje van haar kunnen ten beste gege ven in de koffiekamer op de eerste verdieping. Onopvallend plaatsnemend achter de piano wist Dorothy Donegan gaandeweg de zaal met haar uitdagende show steeds meer voor zich in te nemen. Dan weer heupwie gend achter haar piano, dan plots weer stampvoetend, met het grootste gemak steeds weer overschakelend van de ene naar de andere jazzstijl, of het nu ging om swing of boog ie woogie, zij bleek van alle markten thuis te zijn, waarbij zij er ook niet voor terug schrok klassieke muziek in haar eigen versie ten beste te geven. Dit alles doorspekt met onderhoudende verhalen, voortspruitend uit haar eigen visie op de historie van de i'azz. Uit haar platen mag blij- cen dat zij een jazzmuzikante van formaat is, tijdens het fes tival is echter zeer duidelijk geworden dat haar muziek nog eens aan kracht wint door het visuele aspect, haar geweldige performance. Dat gedeelte van het publiek dat zich erop had verheugd eens flink te kunnen swingen, kwam pas later in de nacht met Magic Frankie and the Blues Disease aan zijn trek ken; velen waren toen echter, in volle tevredenheid, al huis waarts gegaan. PETER VAN VEEN ÏESTE MANIER OM UNIEKE OPLEIDING IN STAND TE HOUDEN' PEN De Leidse Instru- fmakersschool wil zelfstan- plijven en niet fuseren met {re opleidingen voor mid- frar beroepsonderwijs i). Volgens plannen van het Jsterie van onderwijs fen alle mbo-scholen per 1 istus 1990 minimaal 600 jmgen tellen. De Instru- [makersschool heeft onge- ;200 leerlingen en moet dus [en. Directeur A.J. Blom de Instrumentmakers- >1 stelt echter dat „een con- ring van de samenwerking de Leidse Universiteit" de manier is om de „unieke" ding tot laboratoriumtech- in stand te houden. Pro- en met het ministerie 'iet hij niet: „We hebben de stellige overtuiging dat we zelfstandig blijven" Voelt Blom niets voor een fusie met een mbo-school, de mts Mathesis Scientarium Genitrix (MSG) staat niet afwijzend te genover een fusie met de In- strumentmakersschool. Ook heeft de MSG gesprekken ge voerd met de christelijke mts aan het Lammenschanspark. „Maar het christelijk onderwijs houdt ervan om de hele school christelijk te houden", weet de woordvoerder van de MSG. Directeur A. Vogelaar van de christelijke mts geeft dat toe. Hij sluit niet uit dat de mts aan sluiting zoekt bij opleidingen buiten Leiden. Rhijnwijck, een protestants-christelijke oplei ding voor middelbaar dienst- verlenings- en gezondheidszor gonderwijs (mdgo) kijkt ook verder dan de stadsgrenzen, zegt directeur K. Zwitser. Er zijn onder andere gesprekken gevoerd met de Alphense mdgo-school Castellum. Ook voorziet Zwitser een fusie met de protestant-christelijke school voor kort middelbaar beroeps onderwijs De Brittenburg. De Leidse meao liet al eerder weten graag met het Rijnlands Instituut voor Ondernemerson derwijs (RIO) in Leiderdorp te fuseren. Volgens adjunct-direc teur Candido „zijn de pogingen nog niet verder gekomen dan informeel contact' Er zitten volgens hem ook posi tieve aspecten aan een fusie met een technische school. „Er komt steeds meer vraag naar mensen met een technisch- commerciële opleiding. Als wij na fusie een dergelijke studie kunnen bieden, dan is dat geen slechte zaak". De mdgo-school Emilie Knap pert is niet in gesprek met an dere scholen, aldus directeur B. van Delft, die desgevraagd geen voorkeur voor een bepaalde school wil aangeven. „Wij zijn geen technische of administra tieve opleiding zodat een com binatie met dergelijke scholen minder voor de hand ligt". Adjunct-directeur W. van der Hoeven van De Noorderwiek (rooms-katholieke mdgo-oplei- ding) verwacht dat er uiteinde lijk drie mbo-scholen in Leiden zullen ontstaan. „Wij zouden het liefst zien dat er één school zou komen, maar dat zit er niet in". De voorkeur van De Noor derwiek gaat uit naar een „gro te schooldie zoveel mogelijk verschillende opleidingen biedt „Ik denk dat je zeker 2000 leer lingen moet hebben, wil een school rendabel zijn", zegt Van der Hoeven. De onderwijsbon den hebben de scholen opgeroe pen geen haast te maken met de fusies omdat ze ontevreden zijn over het sociaal plan dat door het ministerie is gepresen teerd. „De mensen die aoor de fusies boventallig worden, val len slechts een jaar onder het sociaal plan. Personeel van scholen voor hoger- beroepson derwijs dat boventallig werd door fusies, kon vier of vijf jaar aanspraak maken op bepaalde voorzieningen", geeft adjunct- directeur M. Candido van de Leidse Meao aan. Hij noemt de op stapel staande fusie „een gi gantisch karwei" en niet meer dan „een ordinaire bezuini gingsmaatregel". Van der Hoe ven van De Noorderwiek denkt dat de fusies veel banen gaan kosten. Deze week voorspelde de voorzitter van de vakorgani satie van leraren in het mbo dat de operatie 6800 banen zal kos ten. Het ministerie ontkende dat en zei dat het om hooguit 1300 van de 17.000 banen zou gaan. HAAG/LEIDEN C. van Ingen, werk bij de directie Welzijn van de gemeente Lei- heeft lof en bewondering geoogst, omdat hij als ambtenaar bij de gemeente Leiden sterk 1 gemaakt voor politieke beslissingen die de [ratie van gehandicapten hebben bevorderd. Ingen werd zaterdag in Den Haag toegelaten e zogenaamde Vriendenkring van de Samen- tende Organisaties Gehandicapten en Patiën- SOG). Die eer valt mensen te beurt, die zich 3 inmatig voor gehandicapten hebben ingezet. Ingen ontving in het restaurant van het '-gebouw in Den Haag een insigne en bijbe horende oorkonde. Tijdens de plichtplegingen werd gezegd, dat de niet-gehandicapte Van Ingen „zich zo in de materie heeft vastgebeten, dat hij zich van tijd tot tijd kwaad maakte over tegen werkingen alsof hij zich persoonlijk getroffen voelde". De SOG een provinciale overkoepe lende organisatie van instellingen die zich richten op gehandicapten en patiënten stelde vorig jaar de Vriendenkring in. Dat gebeurde ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan. De vier Leidse ge handicaptenorganisaties lieten weten „met lede ogen, veel zorg en scepsis toe te zien dat Van In gen nu door zijn directie met een andere taak zal worden belast". In,tje nieuw opzet gaat Van In gen „de zaak meer op afstand volgen". Niet alleen de directie Welzijn is in de toekomst belast met de zorg om gehandicapten. Zo zal bijvoorbeeld de „werkgroep toegankelijkheid" van Welzijn over geheveld worden naar het bureau Bouw- en Wo ningtoezicht. Van Ingen zal ook niet langer voor zitter of secretaris van allerhande werkgroepen zijn. Met name daarover maken de gehandicap tenorganisaties zich bezorgd. In zijn dankwoord zei de gehuldigde ambtenaar onder meer: „Ik zie het als een blijk van waardering voor de mensen- lijke verhoudingen die in de gemeente Leiden ge schapen zijn. Maar de samenleving, de overheid is in Jeite een groot en hardleers kind, yaar je ge duld mee moet hebben. Dus moet tot het SOG ge zegd worden: blijf doorgaan met voortdurende confrontaties". Behalve Van Ingen werden nog zeven mensen toegelaten tot de Vriendenkring. Onder hen Leidenaar T Vonk. Hij was tien jaar geleden betrokken bij de oprichting van de plaat selijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden, waar hij zes jaar lang voorzitter van was. Nog steeds verricht hij belangrijk werk als verkeerscoördinator en als lid van de werkgroep Verkeer en Vervoer van de gemeente Leiden. Lunchconcert Een kwartet bestaande uit de pianist Wilko Jordens, de clarinettiste Christa Leem kuil, de hoboïst Eric van Reenen en de fluitiste Yvon ne Peters geeft donderdag een lunchconcert. Het con cert worden gehouden in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw (Oude Vest 45) om 12.45 uur. Er worden stukken gespeeld van Milhaud. Pas- culli en Saint-Saëns. Computercursussen Vanaf 21 januari is het moge lijk zich in te schrijven voor twee nieuwe computercur sussen van de Leidse Volksu niversiteit. De cursusavonden zijn op dinsdag en woensdag. Beide cursussen kosten 170 gulden (exclusief 15 gulden materiaal). Men kan zich da gelijks tijdens kantooruren in laten schrijven bij K&O (Oude Vest 45). Ruilen Verzamelaars van postzegels, munten, prentbriefkaarten, lucifermerken, suikerzakjes, sigarenbandjes en dergelijke kunnen vrijdag terecht o'p een ruilbeurs van ruilclub Koningskerk De bijeen komst wordt van 19.00 tot 22.00 uur gehouden in de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104. De toe gangsprijs bedraagt voor niet-leden 1.50, bezoekers tot én met 15 jaar betalen vijftig cent minder. Voor meer informatie: tel. 071- 312513. Pianoconcert Pianiste Edith Tankink geeft vrijdag in de Kapelzaal van het K&O-gebouw (Oude Vest 45) een pianoconcert. Edith Tankink opent het program ma met het stuk Papillons opus 2 van Robert Schu mann. Daarna volgen wer ken van onder andere Brahms, Turina. Villa-Lobos en Rachmaninoff Voor toe gangskaarten kan men tij dens kantooruren bij K&O terecht (tel. 141141). Volksdansen Clubhuis Matilo houdt vrij dag een volksdansinstuif voor ouderen. De instuif duurt van 14 00 tot 16.00 uur en staat onder leiding van Ger Elsenaar. De toegang sprijs bedraagt een rijksdaal der. Het gebouw van Matilo is gevestigd aan de ban straat 126.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7