Chirac bijt spits af bij presidentsverkiezingen Eric Hirdes en de taal van een lijn Beurzen in de lift &Udóe Sou/umt Testament vermoorde burgemeester levert schat aan gegevens op „VOOR EEN STERK EN GROOTMOEDIG FRANKRIJK" l/V Jasperina terug met „Victoria' 7 Beurs van Amsterda BUITENLAND MAANDAG 18 JANUARI 1988 PAGIi (Vervolg van de voorpagina) ROME Justitie heeft in het huis van de vermoor de Insalaco een schat aan documenten en aanteke ningen gevonden. Insalaco heeft daarin minutieus be schreven hoezeer een be langrijk deel van de pa- lermentaire Italiaanse christendemocratie ver weven is met twijfelachti ge ondernemers en mafio- se kringen. Mede op grond van Insalaco's „tes- tament" zijn vier ex-bur gemeesters van de stad in staat van beschuldiging gesteld wegens omkoping. Zij zouden lucratieve overheidsopdrachten aan mafiose bedrijven hebben gegeven. Insalaco was in 1984 vier maanden burgemeester en werd toen afgezet, omdat hij weigerde het corrupte spel mee te spelen Sindsdien werkte hij met justitie samen. Uit de aantekeningen is geble ken dat Insalaco wist dat hij moest sterven. Onder het op schrift „de twee gezichten" schreef Insalaco links twaalf namen en rechts vijftien Links de goeden", rechts „de slechten" Bij de goeden staan onder an deren de kardinaal van Paler mo, de vermoorde carabinieri- generaal Dalla Chiesa en de vermoorde communistische politicus La Torre. Op de an dere lijst staan behalve Andre- otti zelf, tal van Siciliaanse po litici die tot zijn stroming in de „Democrazia Cristiana" beho ren. zoals Lima, Ciancimino en d'Acquisto. Ook de huidige minister van Regionale Zaken, de republikein Aristide Gun- nella. Opvallend is ook de aan wezigheid van een hoge magi straat, de procureur-generaal van Palermo. Er is nooit ook maar een spoor van bewijs geweest dat Andre- otti contacten onderhoudt met mafiose kringen. Het zijn ech ter wel steeds politici van zijn stroming in de DC, die in Pa lermo in opspraak komen. Al leen door de hardnekkige steun van Andreotti hebben politici als Lima en de parle mentariër d' Acquisto hun machtposities in Sicilië kun nen behouden. PARIJS Zoals ver wacht heeft de Franse premier Jacques Chirac zich zaterdag officieel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen. De 55-jarige leider der gaullisten en burgemees ter van Parijs deed dat in een korte televisifeverkla- ring, waarin hij zijn „am bitie voor Frankrijk" pre senteerde. Die ambitie was een „sterk, invloed rijk en grootmoedig Frankrijk, dat zijn onaf hankelijkheid en plaats in de wereld veilig stelt". Het is de tweede keer dat Chi rac op het Elysée gokt. De eer ste keer, in 1981, werd hij met achttien procent van de stem men uitgeschakeld. De gaullis tenleider stelde zijn nieuwe kandidatuur precies 99 dagen voor de eerste verkiezingsron de. Daarmee is hij de eerste van de drie voornaamste gega digden die officiëel in het strijdperk is getreden. Chirac zal het moeten opnemen tegen de liberaal Raymond Barre en Hoewel de laatste vaag blijft over zijn eventuele kandida tuur is hij torenhoog favoriet. Uit een dit weekeinde door de krant Liberation gepubliceerd opinieonderzoek blijkt dat Mitterrand zowel Barre als Chirac met gemak zou ver slaan. Chirac moet het even eens afleggen tegen de socialis tische „reserve-kartdidaat" Mi chel Rocard. Barre zou de laat ste wèl verslaan. Concurrentieslag Voor de beide rechtse kandi daten is van belang wie op 24 april als overwinnaar uit de eerste verkiezingsronde zal komen. Barre en Chirac zijn daarvoor in een felle concur rentieslag gewikkeld. Tussen de beide kemphanen zijn nieu we afspraken van goed gedrag gemaakt, maar nu al is duide lijk dat geen van beiden zich daaraan zal storen. De vroege kandidatuur van Chirac wordt algemeen als een poging ge zien om Barre, die in de laatste peilingen terrein heeft verlo ren, de pas af te snijden. Vrij dag had Chirac de liberale mi nisters in zijn kabinet er al aan herinnerd dat ze mede-verant woordelijk dragen voor het re geringsbeleid en zich dus moeten beperken in hun kri tiek. Dat weerhield de mees ten van hen er echter niet van hun steun te geven aan de bin nenkort te verwachten kandi datuur van Barre. De schaduw van superfavoriet Mitterrand hing dit weekeinde ook over de in Parijs gehou den Nationale Conventie van de Parti Socialiste (P.S.). Een officiële kandidaat hebben de socialisten dan nog niet, maar wel een verkiezingesprogram- ma, dat de zegen van 90 van de militanten kreeg. De P.S. lijkt daarmee lering te hebben getrokken uit de desillusie na de al te schone beloften van 1981, Uit de bus kwam een naar socialistische begrippen uiterst sobere tekst. Geen gro te maatschappijhervormingen meer, maar een „realistisch" programma, dat volgens een teleurgestelde afgevaardigde van de linker vleugel in de partij „net zo goed van de libe ralen zou kunnen zijn". Herin voering van de belasting op grote vermogens en nationali satie van de een jaar geleden geprivatiseerde televisiezender TF-1 zijn de opvallendste pro grammapunten van de socia listen, die zich uitspraken te gen een regeringscoalitie met de liberalen. Of het parlement na een eventuele overwinning van de socialistische kandidaat moet worden ontbonden wordt aan hem zelf overgelaten. De Franse premier Jacques Chirac zich zaterdag officiëel kandi daat gesteld voor de presidentsverkiezingen foto: ap DEN HAAG „Het zou mij zeer verbazen als er weer een beursval zou ko men. We gaan nu echt de goede kant op", orakelde afgelopen weekeinde de alom bekende PvdA-eco- noom prof.dr. A. Heertje op televisie in de actuali teitenrubriek Hier en Nu van de NCRV. De opmerkelijke koersstijgin gen die de valuta- en effecten beurzen vrijdagmiddag plotse ling te zien gaven, markeer den volgens hem het begin punt van een algeheel herstel, dat wel eens langer zou kun nen duren dan de laatste maanden gebruikelijk is ge weest. Hij kon ook niet veel anders, want onder de huidige om standigheden van moeizaam economisch herstel is het uit psychologische oogpunt niet altijd raadzaam met opgeklop te, sombere verhalen te ko men. Er zijn echter sinds Zwarte Maandag (19 oktober 1987) meer oplevingen ge weest, die leidden tot optimis me en tot valuta- en effecte naankopen waarvan men twee dagen later alweer spijt had. Vlak voordat Hier en Nu over ging tot het volgende onder werp was nog net te horen hoe Heertje zich liet ontvallen dat het jongste beursherstel nog lang niet voldoende was om de gelden verliezen goed te ma ken. En zo is het maar net. Plotseling Het plotseling oplaaiende opti misme van eind vorige week vloeit voort uit een opvallende daling in het handelstekort van de VS over de laatste maanden van het vorige jaar. Dat wil zeggen: eindelijk lijkt de import af te nemen en de export te stijgen. Niettemin wordt het tekort in totaal over het gehele jaar nog altijd op circa 150 miljard dollar ge raamd; zo'n bedrag frustreert zelfs het functioneren van de Amerikaanse economie. Hoe kon dat gebeuren? Amerika nen leven doorgaans op grote voet; dat heeft te maken met hun levensstijl. De besparin gen zijn naar verhouding laag waardoor het voor het Ameri kaanse bedrijfsleven niet altijd even gemakkelijk is goedkoop aan geld te komen. De VS zijn vooral een import- land en exporteren relatief weinig. Dat leidt, zoals een kind Kan weten, op den duur tot tekorten. Dan moet er ge leend worden en vroeg of laat nadert het moment: op is op. Om de groeiende schuld min der zwaar te laten drukken op de overheidsuitgaven kan een koersdaling van de eigen munteenheid heel goed hel pen. Maar gezien de verwe venheid van de dollar met an dere munteenheden, kunnen de gevolgen voor andere eco nomieën desastreus zijn. Dus wat gebeurde vervolgens1 Centrale banken maar ook be leggers kochten dollars op, want hoe minder er van iets in omloop is (in dit geval dollars), hoe hoger de prijs (de koers). Zo simpel is dat. Van die dollars kochten ze ook Amerikaans schatkistpapier, zeg maar: schriftelijke bewij zen dat de VS aan het betrok ken land of de betrokken be legger, schulden heeft. Echter, ook dat eindigt een keer, en dan kan het moment aanbre ken, dat koersdalingen ook niet meer helpen en andere, voornamelijk sanerende maat regelen nodig zijn (bezuinigen, ombuigen, snoeien). Op dat moment lijken de VS nu aan geland, menen economen. Schuldbewijzen Maar met die schriftelijke schuldbewijzen is iets aan de hand. Er is daarin een leven dige handel ontstaan, die van invloed is op de hoogte van de dollarkoers. In het extreme geval zou het ertoe kunnen leiden dat beleggers uit deze sector belang hebben bij een hoge schuld en een niet al te goedkope dollar. Zal het vol gens deskundigen niet gauw zover komen, wel is het zo dat beleggers en banken meer in vloed hebben dan ooit op de wereldeconomie, zeker meer dan de regeringen van de af zonderlijke landen zelf. Die maakten tal van afspraken (Louvres-akkoord, La Plaza- accoord, etc) om de koersen van hun aan de dollar gerela teerde munten in bedwang te houden en te waken voor on gewenste ontwikkelingen die eerder op grote winsten belus te speculanten in de kaart spe len, dan de gemiddelde burger die van zijn gulden, mark of dollar minstens dezelfde hoe veelheid dagelijkse boodschap pen wil kunnen blijven halen. Het is ondermeer deze ontwik keling die de vooraanstaande Amerikaanse econoom Martin Feldstein, directeur vaiCH Amerikaanse Nationalelom reau voor Economisch Ojr ir zoek in The Financial jsiet deed verzuchten „dat delger taten van de Amerity va economie veel sterkeri af£ normaal afhangen van q voorspelbare. onbest^r E verwachtingen van belegde*' Hoe dan ook, het han<J kort moet naar beneden jetje straks meer details zullen zijn over de berelfe gen die vrijdagmiddag tf> euforie op de beurzen le? NI is ook pas met enige zek#ats te zeggen in hoeverre defrc^' rikanen ernst maken terugdringen van het tekf- andere manieren dan het laten dalen van de dT Stap verder Feldstein gaat nog eenl verder. Hij wijst er op dl doorwerken van een tueel verlaagd handels!"" net zo traag kan gaan j stijging die pas vorig jaar( ber de beurzen overal tejpjr reld op hun grondvesten^ schudden, maar al veel 1 Lje aan de gang was. Daaraa[je een eenvoudig maar n|gn, onderschatten principe amr.^ grondslag: toen de dolLzz koers steeg (van '80 toT^ voerden tal van bedrijver Vl export naar de VS op en L ten aantrekkelijke wit -p. Nu de dollar gezakt is Ln. rollen dreigen te wordeiL,e, gekeerd, hebben diezelfqor( drijven een deel vsnljjc winstmarges moeten pit ven onder gelijkblijvend^' -j zen om zodoende de tl W( mende concurrentie doij js VS het hoofd te kunner de den. Die bedrijven doorgaans voorlopig nog.^ doende financiële rek o^en koersdaling van de dolL kunnen „betalen". Andetsrr zegd, meent Feldstein. handelsevenwicht (tussetr VS enerzijds en met nanjr n pan en West-Duitsland ak t zijds) zal zich maar heelj w zaam kunnen herstellen'Jrte Dit moeizaam tot stand0*5 mende evenwicht dwin» men met de onberekef" activiteiten van beleggepe banken ertoe na de jcjdei ontwikkelingen op de beft^' vooral niet te vroeg te juipe' Vpor een rustig achteM- leunen in de verwachting het allemaal wel weer inrer komt, bestaat nog geen ai ding. Jeg' KUNST DEN HAAG Na het succesvolle programma „De gekkin van de gracht" waagde Jasperina de Jong zich opnieuw aan een solo musical, dat het succes van de gekkin moest evenaren: „Victo ria". De actrice kon gerust zijn, het nieuwe stuk werd met nog meer lovende woorden ontvangen dan die gekkin. Jasperina komt met Victoria terug in de Koninklijke Schouwburg op 10. 11 en 12 februari. In deze solo-musical is Victoria van der Zee directrice van de vlaggenfabriek „Vlag en wimpel"; zè is uitge roepen tot Zakenvrouw van het jaar en daarna door de Neder landse regering uitgenodigd een toespraak te houden tot het Eu ropese Parlement in Straatburg. Victoria (Jasperien) aarzelt, maar wordt aangemoedigd door haar secretaresse (Jasperien), haar koffiedame (Jasperien) en een vorstelijke droomverschij ning (Jasperien). In Straatsburg verwerft Jasperina zich het hart van haar geliefde, de genegenheid van een zaal parlementariërs en een onschatbare order voor het eigen bedrijf. Ivo de Wijs schreef de tekst en maakte met Joop Stokkermans zestien nieu we liedjes. III! FOTO: JAN SWINKELS Bowie moet opnieuw aids-test ondergaan DALLAS Een rechtbank in de Amerikaanse staat Texas heeft popster David Bowie gelast zich op aids te laten onderzoeken, nadat een 30-jarige vrouw had verklaard dat zij door hem was ver kracht en zo het risico had gelopen met het ge vreesde virus te worden besmet. Al eerder boog een lagere rechtbank zich over de zaak, maar die seponeerde de aanklacht tegen de popster. Bowie heeft toegegeven de bewuste dag met de vrouw in zijn hotelkamer te hebben doorgebracht, maar noemde haar beschuldigingen belachelijk. De vrouw is op het aids-virus onderzocht, maar bleek er niet mee besmet. Bowie onderging in Zwitser land een aids-test, maar de districtsrechtbank wil de de uitslag hiervan niet in het oordeel betrek ken, omdat de arts die de test had uitgévoerd niet beschikbaar was om te getuigen dat deze aan de geldende medische normen voldeed. Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. bioscopen ALPHEN AAN DEN RIJN EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6. tel. 01720-20800): In- nerspace (12); 18.30, 21.15. wo ook 13.30. EUROCINEMA II: Dirty dancing (al); 18.45, 21.30. wo. ook 13.45. zo. ook 16.15. EUROCINEMA IIJ: Donna don na» (al): 18.30, 21.15. De red- dertjes (al); wo. 14.00. EURO CINEMA IV: Hector (al); 18.30, 21.00. wo. ook 13.30 LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): Dirty dan cing (al); 19.00. 21.15. wo. 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39. tel. 124130): The last empe ror (al); 20.00. The witches of Eastwick (16); 19.00, 21.15. ma. di 14.30. Fatal attraction (12); Donna donna» (al); Hector (al): 14.30. 19.00. 21.15. De redder- tjes (al); wo 14.30. TRIANON (Breestraat 31. tel. 123875): Masters of the universe (al); 14.30 Van geluk gesproken (12); 19.00. 21.15. REX (Haar lemmerstraat 52, tel. 071- 125414); Josefine Mutzenba- cher (16); 14.30. 19.00. 21.15. NOORDWIJK LIDO THEATER (Pr. Bernhardstraat 56. tel. 01719-12800): Beverly Hills cop II (al); ma. 21.15 Who's that girl (al); ma. 19.00. wo. 15.00. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30. tel. 01718-74075): Donna donna» (al); 19.00. wo. ook 14.45. ma di. wo. ook 21.15. CITY THEATER II: Se cret of my success fal); 19.00, 21.15. Bambi (al); wo. 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY (tel. 01717-4354): Who's that girl (al); wo. 15.45 Hector (al). 20.15 The untouchables (16); 20.15. LEIDEN Groente- e januari, andijvie: kool: 150-200; prei: 7 57; selderij: 74-78; sla: 62-85:6 ten a2: 58-64; b2: 97-99; d2:t uien: 5-79; witlof k1: 143-17f 128; 11: 119-137; 12: 112-123;( 89; knolselderij: 11 VEEMARKT LEIDEN (18-fr SLACHTRUNDEREN: (gulden f gesl.gew.) Aanvoer 928, waarvan 200 Dikbillen, extra kw. 8,25-13,50 stieren 1e kw. 7,00-7,70. 2e kv/J 7,00, vaarzen 1e kw. 7,10-8?ng kw. 6.20-7.10, koeien 1e kwivn 7.95, 2e kw. 6,10-6,80. 3e kwjks 6.10, worstkoeien 5,30-5.75. j v Handel en prijzen: stieren rea gelijk; koeien redelijk - gelijk. SLACHTSCHAPEN- EN LAMWP V (gulden per kg gesl.gew |da Aanvoer 190, schapen 5,04g lammeren (rammen) 8.50-10,0fyy. meren (ooien) 8.50-9,50. (gulden per stuk) schapen lFai lammeren (rammen) 200-250 &OC meren (ooien) 180-205 Iele DOORLEEFDE SYMBOLEN VAN BHASKAR HANDÉ DEN HAAG De Ame rikaanse kunstenaar Jackson Pollock was de eerste die in de schilder kunst een lijn als uitslui tend abstract gegeven er kende. Voordien had de lijn vrijwel altijd een fi gurerende functie. Een lijn gaf een omtrek aan, was verbonden met een vorm. Pollock toonde met zijn schilderijen, die bestonden uit kris kras als een web door elkaar lopende lijnen, aan, dat een lijn eeii opzichzelf staand gegeven was. In het werk van Eric Hirdes, die tot 28 januari in twee za len bij Pulchri Studio expo seert, speelt ook de lijn als abstract gegeven een belang rijke rol. De lijnen in de te keningen en schilderijen van Eric Hirdes kenmerken zich door een driftige expressie. Je voelt als het ware de con centratie van de kunstenaar, op het moment dat hij de lij nen plaatst?. Hierdoor bezit ten zijn werken een grote spanning. Ene Hirdes toont naast schilderijen en tekenin gen ook een object. Hierin zijn grillige lijnen in perspex zichtbaar, alsof het een door zichtig schilderij betreft. De lijnen lijken in het niets te. zweven, maar zijn ook zelf immaterieel. De naakte lijn wordt door dit subtiel illusio nisme in al haar schoonheid getoond. Expressief en span nend zijn verder de bewer kingen die de doeken hebben ondergaan. De verfhuid van de schilderijen is altijd door wrocht en soms zijn lappen op het doek geplakt en daar na weer beschilderd. Door deze bewerkte ondergrond en het soms grillige lijnenspel wordt een organische effect bereikt. In de tekeningen spreken de intense grafietlij- nen, die van een gesubli meerde agressie ..getuigen, boekdelen. Kunstenaars verbeelden de werkelijkheid. De werkelijk heid is echter een subjectief gegeven, omdat die geba seerd is op de ervaring er mee. Mensen zijn verschil lend en dus ook hun ervarin gen van een werkelijkheid. Als tien mensen een bloem tekenen, is die tien keer ver schillend. Maar ook zijn er ervaringen, die niet of nau welijks noembaar zijn. die soms door mensen nagenoeg gelijk beleefd worden Die "oer"ervaringen krijgen dan vaak vorm in symbolen. Ook in de beeldende kunst wordt getracht aan de hand van symboliek bepaalde gevoe lens of waarden uit de druk ken. In het werk van de uit India afkomstige Bhaskar Handé. die tot en met 30 januari in Galerie Zagwijn exposeert, heeft de symboliek een be langrijke plaats. Zijn werk is doorwrocht en verstild. Dit ondanks zijn vaak dynami sche schildertrant. Bhaskar Handé maakt op een door leefde wijze gebruik van symbolen als driehoeken en kruisen. Verschillende wer ken, ook die zonder direct opvallende sympolen, hebben verder een sterke meditatie ve uitstraling. In enkele ge vallen wordt dat zelfs haast religieus. Zoals zijn „Inner opposition", waarbij twee schilderijen in driehoekvorm onder elkaar zijn geplaatst. Van het werk gaat een enor me rust uit. Het lijkt de ruimte te willen bezweren. Een zelfde uitstraling heeft ook het schilderij bestaande uit acryl op papier, dat zich in de achterruimte van de galerie bevindt. In het mid den van een ruitvormig pa pier is een driehoekvorm te zien op een haast transparan te doorwerkte ondergrond. Het schilderij doet heel "oer" aan. Doordat de meditatieve of vergeestelijkte werken door een uit India afkomstige kunstenaar zijn gemaakt, worden gedachten aan oude Oosterse culturen opgeroe pen. Maar aan de andere kant bewijst Bhaskar Handé ook, dat kunst universeel is. omdat zijn beeldtaal uiteinde lijk overal verstaan wordt. Artpropos Verstild en poëtisch zijn de werken van de in 1916 in Den Haag geboren kunste naar Theo Bitter. Recente en enkele oudere schilderijen en tekeningen van hem zijn bij Galerie Artpropos in het Ma- ziestraatje te zien. Theo Bit ter had vele tentoonstellin gen in binnen- en buitenland en ontving voor zijn werk verschillende prijzen. Hij ontwierp decors bij toneel stukken en maakte onder an dere een grote wandschilde ring in de artiestenkantine van de Haagse schouwburg. Het werk van Theo Bitter is voornamelijk figuratief, maar bij Artpropos zijn ook zijn enkele abstracte wat oudere doeken te zien. De recente kleurtekeningen tonen sterk gestileerde stillevens in een evenwichtige compositie. De geometrische vormen verra den een kubistische invloed. Doordat het overbodige is geëlimineerd weet Bitter een rustig en verstild beeld te creeëren. Theo Bitter ver staat de kunst van het wegla ten. De werken komen heel overwogen over. maar zijn niet streng of strak. Subtiele gevoeligheden geven het eerder wat poëtisch. Enkele aquarellen hebben zelfs een speels karakter SYLVIA VAN LEEUWEN Noteringen van maandag 18 januari 1988 (tot 10:45 uur) GOUD N»uw Vorige ZILVER onbewerkt 28350 - 28850 28190 - 28690 onbewerkt 365 435 bewerkt 30450 30290 bewerkt 480 Opgave: tyllTiout, A'dam

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6