Slapport Atoombureau >laat in als een bom A Israël heft noodtoestand in Palestijnse kampen op Steun Contra's onzeker door voorstel Ortega ^ukem via Uranit partner in Urenco Amazone niet de long, maar haard ter wereld DUIVEMEST TTENLAND Unlokalen open ^Filipijnen >SG^LA Op de Filipijnen zijn ,'htend de stembureau's openge- voor de lokale verkiezingen, -.stations in Manila maakten hg van een hoge opkomst. In de jn van de hoofdstad werd druk rouilleerd door militairen, ter- ok in andere delen van het land e en leger in staat van paraat- waren. Omdat de verkiezingen lirecte bedreiging vormen voor js-aanhangers, bestaat de vrees ichtse militairen een staatsgreep h. President Aquino verwacht [rote winst, maar het vertrou- in haar is de laatste maanden 'edaald. £eidóe@ou/umt MAANDAG 18 JANUARI 1988 PAGINA 5 dve INNEj Sjevardnadze: Hoop op Duits Russische top BONN „Ik heb grote hoop dat mijn bezoek aan Bonn zal bijdra gen tot een verdere positieve ont wikkeling in de relaties tussen Oost en West en dat het kan leiden tot een topontmoeting van Sovjet leider Michail Gorbatsjov en bondskanselier Helmut Kohl in Bonn". Dat zei minister Sjevardna- ze gistermiddag bij zijn aankomst in Westduitsland. Bonn en Moskou denken ook over een jaarlijks te rugkerende ontmoeting tussen de beide ministers van buitenlandse zaken Sjevardnadze en Genscher, versterking van economische sa- menwerking krachtens het ver- Min|ster Sjevardnadze staat de pers te woord drag uit 1978 en versteviging van na aankomst in Bonn; achte"r hem luistert de banden op het gebied van eul- minis»,er Genscher mee tuur, wetenschap en milieu. FOTO: AP VS verzwijgen 117 kernproeven NEW YORK De Verenigde Staten hebben de afgelopen 25 jaar zeker 117 kernexplosies in ondergrondse proef- bases in Nevada verzwegen. Dit heeft de New York Times gisteren gemeld. Het bericht wordt toegeschreven aan de Raad voor Bescherming van Na tuurlijke Bronnen, dat een rapport heeft gechreven waarin seismologi sche gegevens zijn opgenomen. Het gaat om kleine explosies van minder dan een kiloton, wat gelijk staat aan duizend kilo dynamiet, maar ook om circa twintig procent van alle Ameri kaanse kernproven, aldus het rapport. Voorts wordt gezegd dat de VS en de Sovjetunie elk rond de duizend kern proeven hebben gehouden. China: 40 miljoen nieuwe fietsen PEKING China heeft vorig jaar veertig miljoen fietsen ge produceerd, een recordaantal, zo heeft het Engelstalige dag blad China Daily gemeld. Er zijn in China ruim 400 fa brieken die fietsen maken. Met elkaar bieden ze werk aan 250.000 mensen. Volgens Kang heeft de fietsenmarkt nog steeds enorme mogelijkheden, omdat steeds meer mensen hun ouderwetse fietsen willen vervangen door nieuwe. Een fiets kost in China ongeveer twee maandsalarissen. Een op de vier Chinezen heeft een fiets. VS willen Abbas niet berechten WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben het ar restatiebevel tegen de Pale stijnse guerrillaleider Abu Abbas laten vallen. Abbas werd ervan beschuldigd in 1985 het Italiaanse cruise schip Achille Lauro te heb ben gekaapt. Tijdens die ka ping werd een gehandicapte Amerikaan vermoord. Het ministerie van justitie in Washington heeft niet vol doende bewijsmateriaal kun nen verzamelen tegen Abbas, die inmiddels in Italië bij verstek tot levenslang is ver oordeeld. •rvolg van de voorpagina) jNCHEN De ont- jlling van „Der Spie- is in Westduitsland yi een bom ingeslagen. I jet „geheime" IAEA- I jpport versterkt name- I jk het vermoeden dat et Atoombureau ook bij k e controle op het in op- Sfc iraak geraakte Nukem- )ncern tekort is gescho ten. Vrijdag werd gesug gereerd dat via Nukem direct of indirect verrijkt uranium aan Pakistan en/of Libië zou zijn gele verd. Zowel Nukem als Pakistan hebben dat in middels ontkend. De IAEA is door de Verenig de Naties belast met het toe zicht op nucleaire brandstof en op de naleving van het non-proliferatieakkoord dat de verspreiding van atoom wapens verbiedt. Volgens Der Spiegel komen de 250 controleurs van het bureau nauwelijks toe aan hun taak. In 1986 zou slechts bij 19 pro cent van de 306 grootste kerncentrales over de hele wereld „bescheiden inspec tie-doelstellingen" gereali seerd zijn. Voorts hebben de II (Van onze correspondent) lIDNN Het in opspraak geraakte Nukem is I centrale in een groot netwerk van nucleai- chemische en stroomproducerende bedrij- Rn in de Bondsrepubliek en ver daarbuiten. Ink naar Nederland lopen draden, naar het faniumverrijkingsbedrijf Urenco en Ultra- entrifuge Nederland (UCN) in Almelo. Eén ander blijkt uit het bedrijfsprofiel, dat aan hand van officiële stukken is op te maken, likem zélf houdt zich hoofdzakelijk bezig (et de fabricage van kernbrandstof-elemen- jn van hoogverrijkt uranium, dat ook ge- Slikt is voor de produktie van kernwapens. Gewone" brandstofelementen worden ge laakt bij RBU in Hanau, waarin Nukem een flang heeft van 40 procent. Er dergelijke constructie geldt ook voor Nukems andere „buurvrouw", het plutoniumverwerkende be drijf Alkem. In totaal staan er in Hanau acht nucleaire be drijven, waar Nukem direct dan wel indirect de bestuurlijke scepter zwaait. Behalve Nu kem zelf en dc genoemde RBU en Alkem zijn dat onder meer de inmiddels overbekende transportfirma Transnuklear (Nukem-belang 66,66 procent), Hobeg (100 procent) en Deca- tox (100 procent). Buiten Hanau strekken de directe belangen van Nukem zich uit naar Transnucléaire SA in Frankrijk (25 procent) en naar Uranit (37,5 procent), de Duitse part ner in het Nederlands-Brits-Duitse Urenco-p- roject. Uranit heeft 33,33 procent van de aan delen van Urenco in bezit. controleurs geen toegang tot zes grote kerncentrales, om dat de verdragen nog niet helemaal rond zijn, aldus het blad. „Inderdaad, we hebben voortdurend met lacunes te maken, maar we hebben ze steeds kunnen opvullen", zo reageerde een woordvoerder van het bureau. „De proble men vloeien hoofdzakelijk voort uit het feit dat de in dustriële belangen van lan den die over kerncentrales beschikken verschillen met die van het IAEA". De West- duitse regering heeft het bu reau inmiddels gevraagd alle relevante informatie over Nukem over te dragen. Ook is de internationale politie organisatie Interpol bij het onderzoek naar Nukem inge schakeld. Op verschillende plaatsten is in Duitsland het afgelopen weekeinde tegen kernenergie gedemonstreerd. Ongeveer 200 demonstranten blokkeer den bij de grensplaats Lü- beck een transport van kern afval uit Frankrijk. Eerder namen daar ongeveer 4500 mensen deel aan een protest mars. Bij Wackersdorf de monstreerden 2000 mensen. sr kiezingen ffaïti Istig _prlopen RT-AU-PRINCE De j [ste Haïtianen hebben Jcbren geweigerd deel te *"|en aan de verkiezin- 1 waarmee een nieuwe tident, een nieuw par- ~~Jent, en nieuwe burge- (Jsters moeten worden gewezen. Een brede r ftntie van boeren, bur- i, geestelijken, en poli- - P P had eerder opgeroe- de verkiezingen te fcotten, en lijkt erop ^daaraan door de mees- Haïtianen daaraan ge- g hebben gegeven. duizenden inwoners ha- overigens de hoofdstad aten uit angst voor een taling van de slachting op •lovember, de dag waarop Ier de verkiezingen zouden :esaüen gehouden. Dè katho- genfc kerk had de missen gis- Ji afgelast. De straten ble- verlaten; het openbaar rijtoer reed niet, en de wei- «»ic[ motorvoertuigen die door graten reden, vervoerden jaten of journalisten. Hoe rde laatste melding maak- van diverse gevallen van de, waren er weinig te- dat burgers gedwongen Ben aan de verkiezingen te nemen, zoals door de psitie was Een automobilist wordt in Port-au-Prince door een soldaat gefouilleerd. Het leger richtte op diverse plaatsen wegversperringen aan „om de veiligheid tijdens de verkiezingen te vergroten". (c| Standa'ard Uitgeverij/Wavery Productions Demonstranten eisen de vrijlating van een Israëlische reserve-officier, die weigerde te dienen in de bezette gebieden. De betoging vond plaats vlak bij de grensovergang naar de Gazastrook. FOTO: AP GESPANNEN RUST IN BEZETTE GEBIEDEN: JERUZALEM Israël heeft in een aantal Pale stijnse kampen de nood toestand opgeheven, nadat het de afgelopen dagen onder de bevolking in be zet gebied betrekkelijk rustig vyas. In het meren deel van de vijftien kam pen op de westelijke Jor- daanoever zijn de beper kende maatregelen opge heven. De Israëlische tele visie meldde dat het leger overweegt om ook de toe stand in de acht vluchte lingenkampen in de Strook van Gaza spoedig te normaliseren. Israëlische soldaten kwamen zaterdag wel in het geweer met traangas en rubberkogels, toen Palestijnen zich verza melden rond Marrack Goul- ding, een hoge gezant van de Verenigde Naties. Goulding stelt een onderzoek in naar de leefomstandigheden van Pa lestijnen. Hij werd niet ge raakt door de rondvliegende kogels en verliet het kamp na het incident. Het Israëlische Hooggerechts hof heeft gisteren de deporta tie opgeschort van vier Pales tijnen. Rechter Shlomo Levin bepaalde dat het leger eerst moet aantonen waarom de vier Palestijnen het land uit moeten worden gezet. Volgens het leger zijn de vier mannen leiders van de Palestijnse volksopstand op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza strook. Vorige week werden vier Palestijnen, die beschul digd werden van rebellie, over de grens met zuid-Libanon ge zet. Het Hooggerechtshof heeft in het verleden wel vaker de portatiebevelen opgeschort, maar zich doorgaans in tweede instantie akkoord verklaard met uitwijzing. Scholieren Scholieren gaan binnenkort de plaats innemen van Palestijnse pendelarbeiders die sinds het uitbreken van de onrust in de bezette gebieden van hun werk zijn weggebleven. De Is raëlische minister van onder wijs, Yitzhak Navon, zei giste ren voor de radio dat dit slechts een voorlopige oplos sing is om de sinasappeloogst veilig te stellen. De .maatregel neemt geenszins alle economi sche problemen weg, die het gevolg zijn van het wegblijven van de circa honderdduizend Palestijnse werknemers. Een vooraanstaande politicus van het rechtse Likud-blok heeft zich uitgesproken voor terugtrekking van Israël uit de bezette Westelijke Jordaanoe ver. De burgemeester van Tel Aviv, Shlomo Lahat zei in een interview dat de voortdurende bezetting van de Gaza strook en de Westelijke Jordaanoever een last is voor Israël: „We be vinden ons in een gebied, waar we niet geliefd zijn, waar de bevolking ons behandelt als bezetters. Onze soldaten zijn bereid Israël te verdedigen, hun leven zonodig op te offe ren maar zij houden er niet te gen vrouwen en kinderen te vechten". Het is voor het eerst dat premier Shamir dergelijk harde kritiek vanuit eigen partij ontvangt. SAO JOSE De Amazone blijkt geen „long" van de we reld, zoals jaren is veronder steld, maar is eerder een soort „haard", die warmte over de wereld verdeelt. Het gebied produceert per saldo meer koolzuur dan zuurstof, maar blijft met de tropische regenwouden in Congo, In donesië en Noord-Australië bepalend voor de verdeling van de warmte over onze planeet. Verdere ontbossing zou een daling van de tempe ratuur in de gematigde stre ken tengevolge hebben en een nieuwe ijstijd veroorza ken, zo menen klimatologen en deskundigen van het Bra ziliaanse Instituut voor Ruimte-Onderzoek, INPE, en het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA. Uit on derzoek is voorts gebleken dat planten en bomen die het dak vormen van het tropisch regenwoud vanaf het mid daguur zoveel zon krijgen dat het proces van fotosynthese stopt en zij ook geen zuurstof meer produceren. Om te voorkomen dat zij door de warmte teveel water verlie zen sluiten de planten name lijk hun huidmondjes, waar door zij ademen. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Presi dent Ortega heeft het af gelopen weekeinde niet alleen zijn vier Midden- amerikaanse collega's ver rast, maar vooral ook Washington waar de poli tieke strijd voor nieuwe militaire en financiële hulp aan de Contra's, die de steun van de VS genie ten, al in volle hevigheid was losgebarsten. Behalve opheffing van de noodtoestand en overleg met de Contra's, beloofde Ortega bovendien dat hij de burger lijke vrijheden in zijn land volledig zou herstellen en tweeduizend politieke gevan genen vrij zou laten. Een staakt het vuren in de burge roorlogen van Nicaragua, El Salvador en Guatemala is een van de eerste voorwaar den van het vredesplan voor Midden-Amerika. De met veel gejuich aange- kondigde vredesbesprekin gen liepen de afgelopen maanden evenwel volledig vast. De presidenten van de betrokken landen, Costa Rica, Honduras, Guatemala, Nicaragua en El Salvador, kwamen dit weekeinde in San José bijeen voor een laatste poging het vredesplan overeind te houden. De sterk op de VS georiënteerde lei ders van Honduras en El Sal vador in Costaricaanase hoofdstad toonden opmerke lijk weinig bereidheid zich opnieuw tot het naleven van het zogenaamde Arias-plan te verplichten. De delegaties van beide lan den toonden zich aanvanke- lijk zelfs niet bereid op de verassende voorstellen van Sandinistische leider Ortega in te gaan. Maar onder druk van de Costaricaanse presi dent Oscar Arias Sanchez, die voor het door hem ont worpen en gepropageerde plan de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, ondertekenden ze tenslotte toch de slotver klaring waarin ze beloofden zich aan de uitgangspunten van het vredesplan te hou den. Met zijn volkomen onver wachte stap heeft de politiek opnieuw zeer vaardige Orte ga het groeiend legioen van tegenstanders de Sandinisten in de VS de wind uit de zei- leifr genomen. De stemming in het Anmerikaanse Con gres over nieuwe hulp aan de Contra's wordt op 3 fe bruari verwacht. De proce dure is daarbij van die aard dat aan de stemming nauwe lijks een politieke discussie vooraf kan gaan. Het is niet uitgesloten dat het Congres als gevolg van de stap die Ortega nu heeft gezet, het debat niet houdt of het Rea- gans verzoek om nieuwe hulp aan de Contra's geheel afwijst. In Washington wordt dan ook gezegd dat Ortega de VS volledig heeft klem gezet en van die situatie han dig gebruik zal maken om het Middenamerikaans vre desproces zoveel mogelijk naaj fcijn hand te zetten. door Roger Simons LONDEN Hoewel van Dale en de Grote Koenen het woord duivemest niet langer als hedendaags Nederlands beschouwen, zijn in Londen dergelijke excrementen nog steeds bijzonder actueel. In februari gaan de vroede vaderen van de 32 gemeentelijke districten zelfs elkaar ontmoeten voor een heuse conferentie, gewijd aan het eeuwigdurende onderwerp van „pigeon droppings". Want in Londen is duivemest geen lachertje. Krijg je op Trafalgar Square wat van die drek op je hoed. dan roep je niet monter: „Dit cadeautje brengt mij een fortuin!". Je grijpt integendeel naar je denkbeeldige karabijn en begint als een dolleman in de lucht te schieten. De duiven van Londen worden niet voor niets „vliegende ratten" genoemd. Zij zijn openbare vijand numero 1. Alleen de gladde jongens die op Trafalgar Square heel kleine zakjes voer verkopen, beschouwen deze vogels als hun beste vriendjes. De aanstaande duivemestconferentie is volkomen apolitiek. Het probleem van de vele tienduizenden postduiven die in Londen rondfladderen staat boven alle partijbelangen. De heren van de respectieve gemeentebesturen hebben het in de eerste plaats gemunt op de directies van de boven- en ondergrondse spoorwegen, die het zouden nagelaten hebben maatregelen tegen de duiven- overlast. De plaatselijke autoriteiten zijn dan ook van plan alle spoorwegdirecties een proces aan te doen. Er is veel geld gemoeid met de affaire duivenmest Het opruimen van de viezigheid kost de stad Londen jaarlijks één miljoen pond. Bovendien moeten aanzienlijke schadevergoedingen worden betaald aan Londenaren die door de mest zijn uitgegleden en één en ander gebroken hebben. Sommige slachtoffers hebben al geklaagd dat Londen één grote openbare glijbaan is geworden. Bij zo'n rechtzaak in Chelsea werd zelfs een expert gehoord, die had vastgesteld dat een dozijn duiven het trottoir vijf- tot zesmaal had „bevuild" op de plaats waar eerder Mary McMahon was gevallen. Juffrouw McMahon ontving 5.866 pond schadeloosstelling. British Rail van de bovengrondse spoorwegen en London Reginal Transport van de ondergrondse spoorwegen en autobussen maken zich niet druk over de uitkomst van dergelijke processen. British Rail dat recentelijk door één van de 32 gemeentebesturen werd gewezen op haar veran t woordelijkh eid inzake de onafgebroken stijgende duivenbevolking van Londen liet een van haar employees antwoorden„Die duiven zijn niet onze eigendom. Wij zijn ook niet hun bewakers en kunnen ze niet eens in toom houden. Zij installeren zich op en onder spoorwegbruggen en hebben het daar naar hun zin zonder dat BR er iets tegen kan doen". De gemeentebesturen zijn het daar echter niet mee eens. De spoorwegdirecties zouden netten moeten spannen onder alle spoorbruggen, om te voorkomen dat de duiven daar de nacht doorbrengen. De Zuidlondense aannemer die onlangs op Trafalgas Square de zuil en het standbeeld van admiraal Nelson schoonmaakte, stelt voor onder alle bruggen een soort stopverf aan te brengen. Dat zou de duiven het gevoel geeft dat zij er diep in wegzakken. Zij vertrekken dan op staande poot. De autoriteiten van Londen hebben nog niet beslist dit nieuwe afschrikmiddel op de proef te stellen. Zij zouden ook het voorbeeld van koningin Elizabeth kunnen volgen, die op het kasteel van Windsor met gulle hand chilipoeder uitstrooit over de inhoud van haar vuilnisemmers. Het is namelijk bekend dat wilde duiven praktisch alles eten wat in dergelijke bakken wordt gedeponeerd, maar aan chilipoeder hebben zij een grondige hekel. De gemeentebesturen voelen er echter weinig voor de chili- producenten pardoes schatrijk te maken.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5