leidde Qowicvnt 3 Zwaarjnaterieelj^gen opstand Argentinië Vakantiebeurs vandaJg "akantiebeurs zorgt oor verkeerschaos REAGAN WIL TOCH STEUN CONTRA'S F16-vliegers: krakende neldien en rare bloedingen Olie afkomstig van Roemeense ertstanker Wereldrecords Monique Velzeboer PREI EN ORDON BLEUSTICKS 99 eusticks' ,1.09 ['misters maken rote fietstocht hor Israël Jinus Michels aar Leverkusen Ceidóe SouAa/nt 6 JANU Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijlc 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas. Chefredacteur Wim Buitenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70.93. jaar f. 270.20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0.59 per mm. Maandag 18 januar 79e jaargang no. 24 Veel bewolking en in de avond regen. Minimumtempe ratuur rond het vriespunt, middagtemperatuur rond 4 graden. Een matige zuiden wind, kracht 3. Zon op: 8.38; onder: 17.03. Scheveningen hoog water: 2.57 en 15.07; laag water: 10.51 en 23.14 uur. BUENOS AIRES Presi dent Raoul Alfonsin van Argentinië heeft het leger de opdracht gegeven de vrijdag begonnen rebellie onder leiding van overste Aldo „Rambo" Rico zon der pardon neer te slaan. Rico ontsnapte vrijdag aan zijn huisarrest en kondige vanuit een kazerne in Monte Caseros in hét noorden van het land, de val van de regering Al fonsin aan. Vanmorgen vroeg werden meer dan duizend burgers geë vacueerd terwijl regeringsge trouwe troepen zich met zwaar materieel rond de in opstand gekomen kazerne samentrok ken. Ex-luitenant-kolonel Rico heeft zich daar met ongeveer honderd medestanders ver schanst en dreigt bruggen in de omgeving op te blazen. Bij de ingang van de kazerne is een kanon opgesteld dat de be langrijkste toegangsweg onder vuur houdt. Mogelijk zullen ook de lucht macht en marine aan de „slag om de democratie" deelnemen. De commandant van de lucht macht had gistermiddag al aangeboden bereid te zijn de jonge democratie in Argenti nië te verdedigen. Het zou voor het eerst zijn dat in Ar gentinië een opstand van de landmacht met andere leger onderdelen wordt neergesla gen. Net als vorig jaar tijdens de „paasopstand" voelen belang rijke delen van het middenka der van de landmacht er wei nig voor de wapens tegen hun opstandige collega's op te ne men. De opstand sloeg dit weekeinde over naar nog drie andere kazernes, maar inmid dels zou de situatie bij twee le geronderdelen alweer „onder controle" zijn. Rico was vorig jaar één van de leiders van de „paasopstand" van legeronderdelen, die de gemoederen in het land danig bezig hield. Toen ging het Rico er om eer. einde te maken aan de berechting van legerofficie ren die een rol hadden ge speeld in de „smerige oorlog". Honderdduizenden Argentij nen demonstreerden in Bue nos Aires vóór de democratie en betuigden hun steun aan de burgerpresident. Na vier da gen verliep de opstand en werd Rico ingerekend. Dit weekeinde reageerde de t volking echter gelaten op ontwikkelingen. BUDAPEST Monique Velzeboer heeft dit week einde zowel het wereldre cord op de 1000 meter shorttrack als op de 1500 meter gebroken. Dit ge beurde tijdens de Europe se kampioenschappen shorttrack op de 111 me ter lange indoorbaan in het Hongaarse Budapest. De Zoeterwoudenaar Pe ter van der Velde werd Europees kampioen op de 1000 en 3000 meter. Simone, het zusje van Monique Velzeboer uit Oud Ade, ein digde als vierde. Moeder Vel zeboer reageerde vanmorgen bijzonder verheugd. „Het zijn ongelooflijk snelle tijden: 1.39.24 over de 1000 meter en 2.35.00 over de 1500 meter. Dat belooft wat voor de Olympi sche Spelen in Galgary". Beide zusjes reizen op 1 februari af om in Canada deel te nemen aan de Olympische Spelen. Daar is het shorttrack schaat sen een demonstratiesport. De Oud Adese zusjes worden ge zien als grote kanshebbers voor de te verdelen Olympi sche medailles. Ook Peter van der Velde maakt deel uit van de Olympi sche shorttrack ploeg en ook hij wordt gezien als kansheb ber op Olympisch goud, zeker na zijn ritten in dit weekeinde waarmee hij Europees kam pioen werd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nabezorgd. Andreotti op zwarte lijst vermoorde burgemeester Palermo (Van onze Gerard Kessels) ROME De naam van de vooraanstaande christendemocraat en huidige minister van Bui tenlandse Zaken Giulio Andreotti komt voor op een geheime lijst van de vorige week door de mafia vermoorde ex-burgemeester van Paler mo, Giuseppe Insalaco. De lijst bevat namen van politici die in opspraak zijn gekomen om dat ze contacten met de mafia zouden onder houden. De explosieve namenlijst is gisteren door het gezaghebbende dagblad „La Repubbli- ca" onthuld. Ook euro-parlementariër Salvo Lima, de stadhouder van Andreotti in Sicilië, komt op de geheime lijst voor, aldus „La Re- pubblica". Pag 4: Testament levert schat aan gegevens op DEN HAAG - De Roemeense ertstanker Borcea is verantwoordelijk voor de recente olieramp op de Noordzee voor de Neder landse kust. Minister Smit van verkeer en waterstaat heeft dat vandaag tijdens een spoedbijeenkomst op het ministerie be kendgemaakt. De illegale olielozing heeft duizenden zeevogels m Zeeland en Zuid- Holland het leven gekost. De totale schade aan het milieu en de kosten van de red dingsacties loopt in de vele miljoenen gul dens. De eigenaar van de Roemeense tan ker zal worden aangeklaagd. Hij kan bo vendien een schadeclaim tegemoet zien. 18 PAGINA'S ATOOMBUREAU SCHIET TEKORT BIJ CONTROLE HAMBURG Het in Wenen gevestigde In ternationale Atoomenergiebureau IAEA slaagt er niet in zijn controlerende functie uit te oefenen. Volgens het weekblad „Der Spiegel" zijn in de boeken over 1986 grote hoeveelheden splijtbaar materiaal zoek ge raakt. Het „verloren" materiaal zou vol doende zijn voor de produktie van zeventig atoombommen. Een jaar eerder zou zelfs materiaal voor 188 bommen zijn zoekge raakt, aldus Der Spiegel. Het weekblad be roept zich op een tot nog toe geheim gehou den rapport van het IAEA. Een woordvoer der van het IAEA erkende gisteren dat er Eroblemen zijn met de controle op het ge- ruik en vervoer van splijtstoffen, maar er is geen sprake van dat het bureau bepaalde hoeveelheden splijtstof is „kwijtgeraakt". Pagina 5: Rapport slaat in als een bom ider aan schouder banen de duizenden bezoekers aan de Vakantiebeurs in de Burs zich een weg naar hun favoriete land. FOTO: ANP ÉCHT De slotdag van de vakan- 198Jrs in de Jaarbeurs in Utrecht heeft ■i toift1 voor een gigantische verkeers- gezorgd. Zowel in de stad als op de ngswegen en de rijkswegen zat het jer muurvast. Tot in de verre omtrek Ie Jaarbeurs waren alle parkeer- »n bezet. Ook raakten de midden- Russische christenen vanuit Nederland naar Ver. Starten Automatisering landbouw moet kosten drukken Israël heft noodtoestand kampen op bermen en stoepranden volgeparkeerd, wat de politie wel moest toestaan omdat er geen beginnen aan was iedereen te ver baliseren. Het publiek kreeg van de poli tie het advies toch maar met de trein te komen of anders de beurs maar te verge- Leidse Jazzweek slaagt in alle opzichten Buskermolen opnieuw winnaar Leimuidense Drechtloop Goeljajev speelt rol in 17 dopingsmokkel IV Van 't Oever valt j m schaatsvrouwen M af lv Kecskemethy: „We kunnen jmë promotie wel J vergeten I f Ondanks verregaand voorstel Ortega: WASHINGTON President Reagan zal het Amerikaanse Congres om 270 miljoen dollar aan steun vragen voor de Con tra's, ondanks het feit dat de Nicaraguaanse president Da niel Ortega dit weekeinde heeft gezegd dat de noodtoe stand in zijn land met onmid dellijke ingang is opgeheven en dat nog deze week onder handelingen worden begonnen met de Contra's. Een woordvoerder van het Witte Huis, Roman Popadiuk, zei dat het verzoek om hulp op 26 januari bij het Congres zal worden ingediend, een dag na dat de president zijn „State of the Union" heeft uitgespro ken. Dit is een rede met be leidsvoornemens, die eenmaal per jaar in een gezamenlijke vergadering van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat wordt uitgesproken. President Ortega besloot tot overleg met de Contra's en op heffing van de noordteostand tijdens de top van vijf Midden- amerikaanse presidenten in Costa Rica. Vanuit Miami liet Contraleider Sanchez weten dat zijn organisatie het voor stel van Ortega heeft aanvaard en bereid is directe besprekin gen met de Sandinisten te be ginnen. Pagina 5: Ortega verrast vriend en vijand vaafei, dinsdag en woensdag 'ben we groente en vlees Ie aanbieding irdon jsticl 129. ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Golf inbraken in Oosthout VOORHOUT Inbrekers zijn de afgelopen nacht zeer actief geweest in de nieuw bouwwijk Oosthout. In totaal werd in zeker tien woningen ingebroken. De politie hield zich vanmorgen bezig met het opnemen van de aangif ten. Vooralsnog is niets be kend over de buit en op wel ke wijze de inbraken zijn ge pleegd. LEEUWARDEN - De F16-vliegers van de Ko ninklijke Luchtmacht hebben nogal wat proble men met hun gezondheid. De extreme snelheden en hoge wendbaarheid van de toestellen doen een zware aanslag op de pilo ten, Dat blijkt uit een nog niet officieel bekendge maakt onderzoek van de Nederlandse Officieren Vereniging (NOV). De F16-vliegers kampen met name met rug- en nekklach- ten. Oqgeveer een kwart van hen heeft daar last van. „Die schade is onherstelbaar", zegt overste G. Maccl van de vlieg basis Leeuwarden. „Je wervels verslijten gewoon, vandaar die Nieuwe bestuursleden Industriebond FNV (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bondsraad (het ledenparlement) van de Industriebond FNV zal zich morgen uitspreken over de be noeming van twee nieuwe le den van het bondsbestuur, die de plaatsen zullen innemen van de na een intern conflict opgestapte bestuursleden Schermer en Van der Veen. Het bestuur besloot het afgelo pen weekeinde de heer H. Krul, voorzitter van het dis trict Rotterdam van de Indus triebond, kandidaat te stellen voor de opengevallen post van cao-onderhandelaar Schermer. het bestuur de heer N. Broers, die de leiding heeft van het district Eindhoven, naar voren geschoven. Verwacht wordt dat de bondsraad deze voor drachten zal overnemen. Naar wordt aangenomen zal de raad ook zonder problemen ak koord gaan met het aanblijven van Dick Visser als voorzitter va* de Industriebond krakende nekken". Ook ko men nogal wat bloeduitstortin gen en zogenaamde puntbloe- dingen (spontane bloedingen uit de huid, zonder zichtbare verwondingen) voor, vooral bij beginners. Bovendien veroor zaakt de intense werkdruk van het vliegen met de F16 bij veel piloten psycho-somatische klachten. „Maar dat is voor ons nog geen reden om er mee op te houden. Wij weten al ja ren wat de problemen zijn. Het is nu eenmaal een beroep dat meer sloopt dan andere. Waar het om gaat is dat de po litiek er geen aandacht voor heeft. Dat is jammer. Want als de overheid er niet voor zorgt dat onze salarissen concurre ren met die van de burger luchtvaart, gaat het mis. Waarom zou een jonge jongen van 22 dan nog aan een baan beginnen waarvan hij weet dat het na zijn 35ste is afgelopen, ook, wat de beloning betreft?" Peter van der Velde. emier Lubbers geeft startschot 1TERDAM Ruim 120 prominente Nederlan- •s gaan in mei een elfstedenfietstocht maken in aël ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan dat land. De ministers C. van Dijk en E. Nijpels sen in ieder geval mee en de kans is groot dat mier Lubbers het startschot van de rit zal geven, utten, burgemeester van Middelburg en coördi- «^or van de fietstocht, maakte dit vanmorgen be nd. f plan van de elfstedenfietstocht ontstond in maart vorig toen een aantal Nederlandse burgemeesters in Israël op ^^loek was in het kader van een uitwisselingsprogamma. HBgens Rutten kwam het idee van de Nederlandse ambas- ^Heur en kreeg hij de taak het een en ander te coördineren de burgemeester van Middelburg wordt gezien als fietsburgemeester van Nederland", groep prominenten, van wie ook ex-premier A. van Agt y ïl uitmaakt, zal zo'n 70 tot 130 kilometer per dag fietsen ir een periode van 9 dagen. „We gaan in elke stad mee- aan sociaal-culturele progamma's", aldus Rutten. „Het Arel jammer, maar men kan alleen deelnemen op uitnodi- ig omdat het anders organisatorisch niet te regelen valt. hebben zoveel mogelijk mensen uitgenodigd uit alle ge lingen van de samenleving, uit de sport-, de media- en de natiseiiitieke wereld alsmede .het bedrijfsleven". 70-fTERDAM Rinus Michels gaat de komende twee seizoe- let in de Bundesliga uitkomende Bayer Leverkusen trai- Volgens voorzitter Achim-Gert Fischer en manager Mi- Meyer van Leverkusen kwam de bondscoach van het Ne- nds elftal dit weekeinde tot een principe-akkoord voor jaar met hun club. Michels volgt bij Bayer Leverkusen j Ribbeek op. Met een maandsalaris van ruim 45.000 gulden ?stS|t hij de duurst betaalde trainer in de hoogste Duitse voet- nel ing. (ADVERTENTIE) De zusjes Velzeboer. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement nor- den geweigerd. Jd op: Bent u gisteren naar de Vakantiebeurs in Utrecht geweest: Of kon u de Domstad ook al niet berei ken, omdat het er zo waanzinnig druk was. Wie met de auto ging, kwam in een regelrechte chaos terecht. Met de trein ging het beter. Heel Neder land wilde in Utrecht alvast een voorschot nemen op hun vakantie. Het sombere weer van deze slap pe winter doet velen daar kennelijk nog meer dan anders naar verlangen. Maar zo ver is het nog lang niet. Gun uzelf daarom alvast maar een ander plezier, dat bovendien niet zo van het weer afhan kelijk is. Neem een proefabonnement op de Leidse De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1