Voortbestaan van Kalkar heftig in discussie Jreen nieuwe —stenverzwaring ^erenbedrijven' Mees Hope geeft als eerste „zero bonds" uit MARKTEN ioersen spuiten omhoog na meevallend handelstekort YS 7 Beurs van Amsterdam —ANOMIE CeicLeSouAont ZATERDAG 16 JANUARI 1988 PAGINA 9 ERHIi IR' EIDl VOORZITTER PRODUKTSCHAP VLEES ROBTAZELAAR: :IDPN ,71 li Ui tui: VAI SUI Ex-beursvoorzitter nam aandelen als steekpenningen aan HONGKONG - De voor- rnalige voorzitter van de effectenbeurs van Hong kong, Ronald Li, is giste ren beschuldigd van het aannemen van aandelen als steekpenningen voor steun bij het aan de beurs noteren van een onderne ming. Li (58) aanvaardde 1,1 miljoen sterk in prijs verlaagde aande len van Kumagai Gumi-Hong Kong toen deze dochteronder neming van het Japanse bouwconcern Kumagai Gumi in mei vorig jaar naar de beurs Ring. De controversiële ex-beurs voorzitter werd op 2 januari gearresteerd, samen met twee belangrijke medewerkers, maar is tegen betaling van een borgsom van omgerekend 2,38 miljoen gulden vrijgelaten. Gisteren kwam zijn zaak in een eerste behandeling voor. De rechtszitting, waar Li zelf overigens niet verscheen, is verdaagd tot 14 april. De aanvaarding van het pak ket aandelen als steekpennin gen werpt ook een ander licht op de controversiële sluiting van de Hongkongse effecten beurs gedurende vier dagen na de beurskrach op Wall Street in oktober. De maatregel was bedoeld om de beurs te kalme ren, maar werkte uiteindelijk averechts. Op de dag dat de beurshandel werd hervat, kel derde de Hang Seng-index met een duizelingwekkende 33 procent. De aandelen Kumagai Gumi werden in mei vorig jaar voor een uitgiftekoers van 2,50 Hongkong-dollar aan het pu bliek aangeboden. De emissie was maar liefst 212 maal over- tekend. De koers steeg op de beurs al snel tot ruim vier Hongkong-dollar. Li trad eind vorig jaar af als beursvoorzitter na de maxima le termijn van twee jaar te hebben uitgediend, maar is nog steeds vice-voorzitter van de beurs. Hij kan worden ver oordeeld tot een gevangenis straf van maximaal zeven jaar en een boete van ten hoogste 120.000 gulden. De twee gear resteerde medewerkers, even eens op borgtocht vrij, zijn nog niet in staat van beschuldiging gesteld. FOTO: PR 8 br°°HAAG Het kabi- lag de boeren op dit BAiJnt n*et met meer lastenverzwarin- 'RIEonfronteren. De sec- 239 eeft het al moeilijk ndhojg en moet boven- investeren in het van het beleid om ^verschotten en de ring van het milieu oorfitter van het tschap voor Vee en (PVV) in Den Haag. ^•dA-Kamerlid Rob Ta- wijst met name op plan- an minister Ruding (Fi jn) om de boeren meer en betalen voor onder- jkten. „Dat moet nu niet V, ren. Niemand is gebaat faillissement van een deel van de sector. Dat 'sn ivoor de boeg wil ik wel ■2255". aldus Tazelaar die IfByeek tijdens de eerste be- ■"Svergadering in het nieu- Jl^ar voor het eerst optrad ■3 nieuwe functie. par: „Deze baan is een gi- jehe uitdaging. De sector ■150.000 mensen werk en een netto bijdrage aan van jaarlijks acht 5 gulden. Ik moet de lijeen houden in een tijd de sector geconfron- lordt met het probleem ie mest, de verzuring, de irming van de EG-land- r en de onderhandelingen jeen vrijere wereldhandel jr subsidies in GATT-ver- Een verdere groei van tor zal moeilijk worden, lil proberen het geheel te stellen". turing aar verwacht dat het pro- S6sa91» van de verzuring met t in de rundveehouderij eens groter wordt. „Ik kan J'diflllemaal inleven in de op- le reng van milieumensen die In dat het allemaal veel We moeten niet met de bedoeling de op de lange baan te en. Maatregelen zijn nu lig, maar dan wel gefa- Begrijp me goed, het is voorwaarde. Ik vind dat erzuring niet alleen door inzftndb°uw aangepakt moet te ^Bn. De rest (industrie, c v aderijen. stroomcentrales dotS Srkeer, CG) moet ook ensiJoen". VV-voorman zegt in zijn te zijn als de sec- 'ee en vlees de komende s,ellf niet inkrimpt maar op huidige niveau kan blij- jVanuit. die positie is dan iieuwe groei mogelijk. Nu e erg moeilijk, zo meent [tfen verkleining van de /U pel sluit Tazelaar echter jjfoor 100 procent uit. In- /plijkt dat de normen voor isting niet worden ge- 1 of een deel van de sector inder gaat door heffingen voor mestoverschotten |en worden voldaan, moet daling van de veestapel |&n geaccepteerd. Uiii in ligel^r moet. ivoren met n| 0p (je BONN - De snelle kweek reactor in Kalkar, prak tisch gereed, maar nog steeds niet in bedrijf, is na een bouwtijd van vijftien jaar zo duur geworden, dat hij nooit winstgevend stroom zal kunnen leve ren. Als exportprodukt heeft de kweektechniek geen enkele kans. De natuurlijke voorra den aan uranium, waaruit kernbrandstof kan worden vervaardigd, zijn zo groot ge bleken, dat aan de dure brand stof die een kweekreactor le vert in geen tientallen jaren behoefte zal bestaan. Na die periode is de kweektechniek van Kalkar alweer hopeloos verouderd. Economische rede nen om Kalkar in bedrijf te la ten gaan bestaan zodoende evenmin als onderzoektechni- sche redenen. Vorige week ontkende de Rheinisch-Westfalische Elek- trizitatswerke (RWE) niettemin met klem persarti kelen, dat ze pogingen doet. uit het project-Kalkar te stap pen. De RWE in Essen bezit 68,86- procent van de aandelen in de Schnell-Brüter-Kern- kraftwerkgesellschaft mbH (SBK). De gezamenlijke Ne derlandse elektriciteitsbedrij ven bezitten 14,75 procent, evenals 'de Belgische elektrici teitsbedrijven. Wanneer de RWE uitstapt, betekent dat zonder meer het „amen" voor de kweekreactor. In haar officiële verklaringen laat de RWE weten, dat ze nog steeds gelooft in de toekomst van de kernenergie, en dat het nog steeds zonder meer de be doeling is dat de kweekreactor zo snel mogelijk in bedrijf wordt genomen. Echter, in het zelfde persbericht stelt de RWE, dat voorwaarde voor de ingebruikneming de medewer king van de bondsregering in Bonn is. En juist daar zit het kernprobleem. Binnen de bondsregering zijn de meningen over de toekomst van Kalkar ernstig verdeeld. Bondskanselier Helmut Kohl en minister Heinz Riesenhu- ber (onderzoek en ontwikke ling) zijn verklaarde voorstan ders van de ingebruikneming van Kalkar. Riesenhuber heeft zelf? zijn in 1986 gegeven woord gebroken, en zich toch weer bereid verklaard geld voor de instandhouding be schikbaar te stellen. De voorstanders in de bonds regering stuiten echter op de onneembare hindernis in de persoon van hun CDU-partij- genoot minister Klaus Töpfer (milieuzaken en reactorveilig heid). Deze zet politieke motie ven aan de kant en weigert de SPD-regering van de deelstaat Nordrhein-Westfalen opdracht te geven, de bedrijfsvergun- ning voor Kalkar af te geven. En de deelstaatregering in Düsseldorf weigert, omdat in de installaties van Kalkar ern stige gebreken zijn geconsta teerd en omdat de bouwers op honderden punten zijn afge weken van de goedgekeurde tekeningen. De bouwers heb ben tijd gekregen de zaak in orde te brengen, maar deson danks ziet het er niet naar uit dat Kalkar voor 1990 in ge bruik kan gaan. Simpele instandhouding van De koetjes grazen vredig voor snelle kweekreactor van Kalkar. Onbedoeld wordt gehoor gegeven aan het protest van de boeren tegen de komst van Kalkar. Met de dag groeit de kans dat de fabriek, waarin Nederland tientallen miljoenen guldens heeft gestoken, nooit zal worden opgestart. de kweekreactor kost 10 mil joen mark per maand. Op kor te termijn is 100 miljoen mark nodig om de uitstaande reke ningen te kunnen betalen. Tot 1990 moet 300 miljoen mark (340 miljoen gulden) op tafel komen. De groot-aandeelhou der RWE vindt, dat de geza menlijke Duitse elektriciteits bedrijven. de bouwer Kraft- Werk-Union (KWU, een Sie- mens-dochter) en de bondsre gering elk 100 miljoen moeten opbrengen. Maar met die 100 miljoen van Riesenhuber heeft de bondsregering nog te wei nig medewerking naar de zin van de RWE verleend: nood zakelijk is verder Töpfers be vel aan Düsseldorf, de be- drijfsvergunning te verlenen. Ondanks de ontkenning van de kant van de RWE moet er rekening mee worden gehou den, dat deze grootste aandeel houder wel degelijk over weegt, een punt te zetten ach ter het Kalkar-avontuur. Fi nancieel is het project met zijn 7 miljard mark stichtingskos- ten een ongelofelijk blok aan het been geworden. Onbekend is, of Kalkar ooit in gebruik zal gaan. Zeker is, dat het tot dat onbekende moment nog honderden miljoenen marken extra gaat kosten. Zeker is ook, dat de RWE zich met Kalkar een slechte naam op de hals heeft gehaald, en dat die naam er sinds de ramp in Tsjernobyl, het atoomafval- schandaal van Transnuklear. het bekendworden van de ca tastrofe in Sellafield/Windsca- le en het kweekreactor-fiasco in Frankrijk er niet beter op is geworden. Kernwapens Volgens welingelichte politici in Bonn probeert grootaan deelhouder RWE in geheime onderhandelingen, nog een mogelijkheid te vinden zich weliswaar van „Kalkar" te ontdoen, maar de kans op in gebruikneming open te laten. De bedoeling zou zijn, het aan delenpakket te verdelen over de gezamenlijke grote Duitse elektriciteitsproducenten. Maar ook binnen dat wereldje zijn de meningen verdeeld. Preussen-Elektra in Hanno ver, een dochter van de ener giereus Veba, de Energie Ver- aorgung Schwaben in Stuttgart en het Bayernwerk in Mün- chen zouden voor die con structie voelen. Het Baden- werk in Karlsruhe zou er ech ter vierkant tegen zijn. Een open vraag blijft, waarom delen van de Bondsregering en de Duitse stroomwereld zo verbeten vasthouden aan de ingebruikneming van Kalkar, nu economische noch onder zoekstechnische redenen daar voor kunnen worden aange voerd. In krantencommenta ren wordt geopperd, dat gehei me militaire belangen een rol spelen. In de kweekreactor kunnen aanzienlijke hoeveel heden plutonium worden ge produceerd, van belang voor de fabricage van kernwapens. Wall Street vergroot beursvloer Wall Street, de effectenbeurs van New York. gaat de overbezette beursvloer met ruim twintig pro cent vergroten. Met ingang van maandag wordt een ruimte van 630 vierkante meter, voorzien van de modernste computer-technologie, toegevoegd aan de bestaande vloer van 2.700 vierkante me ter. Sinds de zomer van 1985 is aan deze uitbreiding van de Newyorkse effectenbeurs gewerkt. Tot de uitbreiding is besloten in overleg met de leden van de beurs teneinde tegemoet te komen aan de groeiende vraag van cliënten. De nieuwe beursvloer zal plaats bieden aan ongeveer 400 effec tenhandelaren. AMSTERDAM - Bank Mees Hope maakt als eerste gebruik van de mogelijkheid „nul-coupon-obligaties" ofwel „zero bonds" in Nederland uit te geven. Zij stelt tot en met donderdagmiddag 21 januari de inschrijving open op 100 miljoen van die obligaties 1988 per 1998 tegen de koers van 54,25 procent. Het effectieve rende ment bedraagt zodoende 6,31 procent. „Zero bonds" zijn obligaties zonder coupons. In plaats van perio dieke rentebetaling wordt aan het eina van de looptijd 100 pro cent van de nominale waarde van de obligaties terugbetaald. De aahgroei van de rente blijft voor particulieren tot aan het mo ment van aflossing of tussentijdse verkoop buiten de heffing van inkomstenbelasting De uitgifte van deze soort obligaties is op 1 januari mogelijk geworden doordat De Nederlandsche Bank daar op verzoek van Financiën toestemming voor had verleend. KAASMARKT ALKMAAR (15-1) - Commissienoteringen in gulden per kg: (abrieksedammer 7,26 en Goudse volvette 7,43. 4.00 en 19.00 teletoonnr.071.122248 en uw krant s avond nabetorgd DLLAR SPRINGT VIJF CENT HINGTON/AM- DAM - De aande- :oersen en de koers de Amerikaanse dol- zijn gistermiddag om geschoten nadat ington bekendmaak- lat het tekort op de irikaanse handelsba- over november vorig 13,2 miljard dollar 't bedragen tegen 17,6 ard dollar de maand De financiële markten, die de afgelopen dagen reeds ver lamd leken in afwachting van de cruciale cijfers, reageerden gistermiddag ogenblikkelijk. Het tekort van 13,2 mijard dol lar viel de beurs gigantisch mee, want er was gerekend op tenminste 15 miljard dollar. Op de valutamarkt in Amster dam maakte de dollar in één keer een sprong van vijf cent. Werd er even voor de bekend making van de handelscijfers om 14.30 uur Nederlandse tijd nog een koers genoteerd van 1,8310 gulden, even na half drie was die koers al 1,88 gul den. Het wachten was verder op Wall Street. Deze beurs was nog niet open toen de cijfers kwamen. Amsterdam durfde echter op de cijfers zelf wel iets te ondernemen. Nadat de handel even vóór 14.30 nage noeg tot stilstand was geko men, ontstond een activiteit zoals al enkele dagen niet meer was voorgekomen. In enkele minuten tijd ging Uni lever naar 112, wat tegen over het slot van de voorgaan de dag een winst betekende van 7,30. Philips ging 1 om hoog naar ƒ26, Kon. Olie 8 naar 209 en KLM 1,70 naar ƒ31. Heineken veerde ƒ9 op tot 128,50 en Gist-brocades 1,10 naar ƒ24. In feite waren de winsten nog groter want eerder op de dag had de beurs van een zwakke stemming blijk gegeven. De opleving volgde na een week van gespannen afwach ten op alle beurzen in de we reld op de nieuwe handelscij fers van de VS. De afgelopen week betekende niets dan mi sère op het Damrak. Beleggers die gehoopt hadden dat alle te genslagen na 16 oktober nu wel verdwenen waren, die tot de conclusie waren gekomen dat de aandelen op de verlaag de koersen een goed rende ment opleveren en die daarom weer in de markt zijn gestapt, kwamen met sterk dalende koersen andermaal van een koude kermis thuis. Philips Daar kwam nog bij dat ook Philips voor een koude douche zorgde. De winst over het af gelopen jaar wordt niet hoger maar lager dan de goed 1 mil jard gulden van 1986 en dat door de sterk gedaalde dollar. Er moeten extra maatregelen voor herstructurering en kos tenbeheersing genomen warden en dat kost geld. Bo vendien is de bezetting van het produktieapparaat lager dan was verwacnt. De concur rentieverhoudingen maakten het onmogelijk om de ver koopprijzen te verhogen. De rentabiliteit wordt daardoor» ongunstig beïnvloed en» de winst zakt. De minister van financiën wil weer geld aantrekken, begrij pelijk gezien de financierings behoefte van het rijk voor dit jaar van zo'n 40 miljard gul den. De eerste staatslening van 6,25 procent bracht 2,25 mil jard gulden op. De nu aange kondigde lening heeft ook een rente van 6,25 procent, maar de looptijd is met 6 jaar 1 jaar korter. De beurs verwacht veel van deze nieuwe lening. Nedlloyd Er was de afgelopen week veel heisa rondom Nedlloyd. Een Noorse groep investeerders, Hagen Company, die 4 pro cent van de aandelen bezit en een optie heeft op nog eens 5 procent, is in het geweer geko men tegen het voornemen van de top van Nedlloyd om de schepen en booreilanden 900 miljoen gulden lager te waar deren en om ter versterking van het hierdoor gedaalde ver mogen cumulatief preferente aandelen uit te geven. De No ren willen aandeelhouders er van doordringen dat de plan nen heilloos zijn en dat zij daarom op de aandeelhouders vergadering van 25 januari moeten tegenstemmen. Deze in Nederland nog niet ver toonde actie leidde uiteindelijk tot een koersstijging van li tot en met donderdag en giste ren kwam daar nog eens 8.50 GOUD Nieuw Vorig* ZILVER onbewerkt 29310 29810 29190 28690 onbewerkt bewerkt 30410 30290 bewerkt Drijfhout, A'dém Pessimisten krijgen ongelijk AMSTERDAM De Amsterdamse effectenbeurs reageerde bij kans lyrisch op de handelsbalanscijfers van de VS, die gister middag bekend werden. De grootste pessimisten kregen onge lijk: terwijl men rekende op een tekort van tenminste 15 miljard dollar, bleek het „slechts" 13,2 miljard te zijn. Daarop wachtte Amsterdam niet af, maar liet de koersen voor de opening van Wall Street al omhoog stuiven. Daarbij werd er voor het eerst sinds dagen weer echt gehandeld, ook al kwam de aandelenom- zet niet meer verder dan ƒ565 miljoen Het Damrak startte weer moeizaam met meestal lagere koersen Toen om half drie de handelsbalanscijfers in aantocht waren, stond de handel zelfs nagenoeg geheel stil. Toen de cijfers ble ken mee te vallen, onstond er een activiteit zoals sinds dagen niet meer het geval was geweest. De koersen vlogen omhoog. Uiteindelijk bleek alleen Fokker uit de boot te zijn gevallen. De vliegtuigbouwer bleek aan het eind van de rit toch een dubbeltje te hebben moeten prijsgeven op ƒ20,10. Van de internationals sloot Akzo 5,10 beter op 94,90, Unilever /"5.30 hoger op 110 en Kon. Olie ƒ8,50 beter op ƒ209,50. KLM ging ƒ1,50 vooruit naar ƒ30,80 en Philips 90 cent op ƒ25,90. Hoogovens ging 1,90 vooruit naar ƒ27,50. Bij dc banken ging Middenstandsbank voorop met op 117 en bij de verzekeraars Aegon met 3,. ters Kluwer ging na een lagere opening naar »orop met 3.80 winst ƒ3.20 op 60,50. Wol- aar een slotwinst van /6 op 115,50. Maar ook elders ging het na de mededelingen uit Amerika met guldens tegelijk omhoog. Zo sloot de ook doilarge- voelige Wessanen 3,50 beter op 64, ging Heineken 6,50 voor uit naar ƒ126 en Nijverdal-Ten Cate eenzelfde bedrag naar ƒ75. Océ-van der Grinten won opeens ƒ9,50 op 181, Hunter Douglas 3,40 op 39,10, Ahold 3,80 oj 1 Wehrv beide rond een rijksda,

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9