Duitsland geschokt door Nukem- schandaal Zomervakantie BOEK NOG NIET PROEF EERST Justitie heeft harde bewijzen tegen Hamadei dachten E^ion ten >en met aar £eidó&(2owia/nt Democratie Filipijnen eist tientallen levens VAKANTIE '88 ARI TENLAND CcidócSommit ZATERDAG 16 JANUARI 1988 PAGINA 7 )>elprijswinnaar iBride overleden and bjj c^an MacBride, in 1974 winnaar van of iryprijs voor de Vrede wegens zijn inspan- >p het gebied van de mensenrechten, is gis- 83-jarige leeftijd overleden in zijn woning jn MacBride begon zijn loopbaan als staf- het Ierse Republikeinse Leger, de IRA. mp lserd hij advocaat en minister van buiten vlaken in Ierland. Hij was enige jaren voor- n, m Amnesty International, waarvan hij me iter was en is tevens ondersecretaris van jen jnigde Naties geweest. Van 1974 tot 1976 cBride Hoge Commissaris voor Namibia, d daarbij bekend om zijn keiharde kritiek jfrika. Daarna trad de prominente jurist en [iter van de vrede op als voorzitter van een iet ;ie van de Unesco, die onderzoek verrichtte or rol van de media. Sean MacBride. VS sluiten basis nabij Madrid BARCELONA Na maandenlange onderhandelingen zijn de Verenigde Staten gezwicht voor de eisen van Spanje de Amerikaanse luchtmachtba sis Torrejon nabij Madrid te sluiten. Het akkoord is gisteren door de Spaan se minister van buitenlandse zaken Or donez bekend gemaakt. Het voortbe staan van de overige Amerikaanse mi litaire bases in de Spaanse steden Zara- goza, Rota en Moron wordt door Ma drid niet ter discussie gesteld. Volgens Ordonez betekent het sluiten van de belangrijke luchtmachtbasis Torrejon geen verzwakking van de westerse de fensie. Bijna de helft van de Ameri kaanse militairen zal Spanje nu verla ten. Met name de aanwezigheid van die militairen, zat de Spanjaarden dwars. Aanslag Noordkorea: „Allemaal leugens" TOKYO Noordkorea heeft vandaag ontkend dat het betrokken is geweest bij de bomaanslag op een Zuidkoreaans verkeersvliegtuig op 29 novem ber, waarbij alle 115 inzittenden om het leven kwamen. Gisteren bekende een 26-jarige vrouw, dochter van een hoge Noordkoreaanse functiona ris, dat zij de bom in het vliegtuig had geplaatst in opdracht van haar regering met als doel de Olym pische Spelen te dwarsbomen. In een verklaring van het officiële persbureau KCNA „het zijn al lemaal leugens" wordt gedreigd met vergeldin gacties als Zuidkorea „niet ophoudt met de provo caties". Gisteren had juist Zuidkorea met wraak gedreigd als Noordkorea niet haar excuses zou aanbieden voor het neerhalen van het KAL-toe- stel. Zuidkoream heeft inmiddels 600.000 militai ren, die aan de grens met het noordelijke buurland zijn gelegerd, in staat van paraatheid gebracht. Premier Sovjetunie wil vredeszone OSLO De Russische premier Ni- koklai Ryzhkov, die op bezoek is in Noorwegen, heeft gisteren onder handelingen voorgesteld met het Westen over een vredeszone in Noordeuropa. Hij heeft hiertoe een voorstel ingediend bij zijn Noorse gastheren, dat moet dienen als basis voor toekomstige besprekingen. De bedoeling is in ieder geval zee- en luchtmacht oefeningen van zowel het Warschaupact als de Navo te be perken tot eens in de twee jaar. Ma noeuvres van de marine zouden niet meer moeten plaatsvinden in zee vaartroutes en in gebieden waar vis wordt gevangen. Hof VS: Kind naar Zimbabwe WASHINGTON Het Hoogge rechtshof in de Verenigde Staten ziet geen mogelijkheid de terugkeer tegen te houden van de negen-jarige zoon van een Zimbabwese diplo maat, die door zijn vader was mis handeld. De vader van de jongen is op 28 december het land uitgewezen. De zoon wilde in de VS blijven, maar moet nu ook terug naar Zim babwe. De sociale dienst van New York meende dat het belang van het kind bovenal ging, maar het ministe rie van buitenlandse zaken stelde dat aan de onschendbaarheid van di plomaten niet getornd mag worden. De laatste kreeg van het Hof gelijk. pifaai0Ct0 ma. ^™*onze correspondent *Bob van Huët) De belangrijkste jden in het proces tegen n sympatisanten van de tische organisatie Ac- jirecte, hebben deze tijf hun mond gehou- thans, tegen de rechter, geduldig vragen stelde ir zij steevast met een woord niet" op reageer ing bleken de verdach- »1 wat bij te praten na ïnlange eenzame op- j. Aan het begin van de procesweek brak enig ■uit, toen de verdachten »t eens bleken met de p die zij kregen in de S kogelvrije kooien. Om hg rustig te laten verlo- ing de rechtbank ak- met de gewenste zit- n. En zo bleek de op- ng van acht moorden en len aanslagen Jean- Rouillan, de oprichter •tion Directe, niet in het te storen in zijn keuve- met mede-verdachten. ;e verdachten wekten het proces eigenlijk Evoerd en al helemaal irom er zoveel politie en was. an belang was deze eer- fcesweek voor diegenen. 1 de aanhang van Action te worden gerekend. Een »\e, een schrijver en een Verslaggeefster ver- den onder ede dat ze wel iduele leden van Action te hadden geholpen, nooit steun hadden gege- ïn de terreurgroep. Deze lathisanten" riskeren iettemin tien jaar gevan- traf. (Vervolg van voorpagina) BONN In de Bonds dag heeft minister Töp- fer van milieuzaken tij dens een emotioneel spoedberaad verklaard dat hij de bedrijfsvergun- ning van Nukem niet heeft laten intrekken wegens de verdenkingen van schending van het nop-proliferatieverdrag (een internationale af spraak ter voorkoming van verdere verspreiding van kernwapens). Uit sluitend het feit dat de directie heeft gezwegen over de haar bekende il legale praktijken van Transnuklear was de aanleiding tot de intrek king. In het Bondsdagdebat drong de oppositie, de so ciaaldemocratische SPD en de Groenen, bij de regering aan op een verbod op de toepassing van kernenergie. Het vertrouwen van het Westduitse publiek in de nucleaire industrie, die gro tendeels in particuliere handen is, is tot een diepte punt gedaald sinds het afge lopen jaar allerlei wantoes tanden aan het licht kwa men bij Nukem en haar dochteronderneming Transnuklear. v Minister Töpfer maakte een groot aantal maatregelen bekend om na te gaan wat er waar is van de verden kingen. Onder meer laat hij nagaan welke bedrijven in en om Ltlbeck over atoom- rechtelijke vergunningen beschikken. Dit om ophel dering te krijgen omtrent geruchten, dat verboden transporten naar Libië of Pakistan via Zweden zou den zijn uitgevoerd. De di rectie van een Zweedse on derzoeksreactor, die werkt met materiaal van Nukem, staat op de smeergeldliist van Transnuklear. Die di rectie heeft al laten weten, dat het hoogstens om een fles whisky kan zijn ge gaan. De directie van het Ker nonderzoekcentrum in Mol heeft beschuldigingen van de hand gewezen dat dit be drijf betrokken zou zijn bij illegale transporten van splijtbaar materiaal naar Libië of Pakistan. Wel had een woordvoerder het over legale transporten naar die landen, van kobalt en caesi um voor medische doelein den. Nukem heeft dat laatste ook gisteravond toegege ven. Blijkens een verkla ring heeft het bedrijf via dochteronderneming Transnuklear nucleair ma teriaal heeft vervoerd naar Pakistan. In opdracht van derden zou een lading ko- balt-60 voor medisch ge bruik zijn verstuurd naar de provincie Punjab, die grenst aan India. Controledienst Maar volgens Nukem is „nooit" sprake geweest van een overtreding van het non-proliferatieverdrag: „Nukem en Transnuklear hebben nooit verrijkt mate riaal of wapen-uranium ge leverd aan of getranspor teerd naar Libië, Pakistan of Sudan," aldus de verkla- Zijlstra (PvdA) wil opheldering DEN HAAG Uit onderzoek door het ministerie van econo mische zaken is gebleken dat er geen enkele verband bestaat tussen Nederlandse bedrijven of instellingen en Transnukle ar. Nukem of het Belgische centrum in Mol. Desalniettemin wil het PvdA-Kamerlid Zijlstra van de ministers De Korte (Economische Zaken), De Koning (Sociale Zaken) en Van den Broek (Buitenlandse Zaken) opheldering over de eventuele Nederlandse betrokkenheid bij het Duitse kernschandaal rond de bedrijven Transnuklear en Nukem. De sociaal-demo craat Zijlstra wil een bevestiging van de stelling dat hoogver rijkt uranium uit de VS via Nukem geleverd wordt aan ECN in Petten en de Hoge onderwijsreactor bij de TH Delft. Zijl stra vraagt tevens inzicht in de relatie tussen Nederlandse be drijven en instellingen met het Belgische centrum voor de verwerking van kernafval in Mol. ring. Wel zei het bedrijf dat in 1978, bijna tien jaar gele den, 19,45 kilo uranium was verkocht. „Die verkoop werd begeleid door de con troledienst van Euratom," aldus Nukem. Aan wie dat uranium was verkocht, werd in de verklaring niet gezegd, maar navraag leer de dat het aan Pakistan was geleverd. In Bonn kwamen ook Westduitse en Belgische on derzoekers gisteren in spoedberaad bijeen. Het Onderzoekscentrum voor Kernenergie (SCK) in Mol stelt een diepgaand onder zoek in. Maar adjunct-di recteur Paul de Jonghe ver klaarde het vooralsnog voor „onmogelijk" te houden dat er verrijkt uranium is ver dwenen. „Wij staan onder perma nent toezicht van Euratom (het EG-bureau voor atoomenergie) en het IAEA in Wenen". Een woord voerder van de Europese Commissie, onder wie Eu ratom ressorteert, zei dat ook deskundigen van Eura tom voorlopig geen reden hebben om te geloven in een plutonium-lek. Bij Eu ratom werd gisteren gezegd dat er niets is dat het ver moeden toelaat dat er splijt stof is verdwenen. In We nen liet ook het IAEA we ten dat bij de geregelde in specties van Nukem en Mol niets aan het licht is geko men dat wees op het ver dwijnen van splijtbaar ma teriaal. aanse vloot edewerkers van het Plymouth Museum in Groot-Brlttannië maar druk mee. Zij ontvingen uit Spanje een aantal waar- ganfe relikwieën die ooit onderdeel vormden van de Armada, 'ore/een kanon en medaillon. De voorwerpen worden getoond intern grote expositie, over de neergang van de Spaanse vloot, ?me/*rhonderd jaar geleden. FOTO'S: AP irtuSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Ultgevari|/wavery Production» V Op de zaterdagen 6 en 20 februari 1988. verschijnt deze krant met extra pagina's informatie over Zomervakanties. Informatie over de adverteermogelijk- heden op deze speciale pagina's wordt u graag verstrekt door Nico Jungschlager. bereikbaar onder nummer 071-122.244 Opstandige generaal ontvlucht Alfonsin BUENOS AIRES De opstandige Argentijnse luitenant-kolo nel Aldo Rico is gisteren gevlucht nadat het leger tanks had la ten uitrukken om hem te arresteren. Rico was eerder aangehou den wegens zijn leidende rol bij de zogheten Paasopstand van vorig jaar. Onder druk van de militairen zette president Alfon sin ae celstraf om in huisarrest. De poging om Rico te arresteren veroorzaakte een golf van onrust onder de aanhangers van de opstandige militair. De positie van burgerpresident Alfonsin kan in gevaar komen door Rico's ontsnapping. Driemaster gezonken De masten van de Regina Maris, een van de oudste klippers in de VS, steken als ijspegels boven het water van de haven in Boston uit. De driemaster zonk gisteren in het dok waar het werd geïn specteerd. RECHTER: „IK MAG U TOCH WEL ABBAS NOEMEN?" DUSSELDORF Geheel in tegenstelling tot de ernst van de situatie, heerst er een ont spannen sfeer in de Duitse rechtszaal waar het proces dient tegen de 29-jarige Duits Libanese terrorist Abbas Ha madei. Verdacht van chantage van de Bondsregering, gijze ling en verboden bezit van ex plosieven, maakt de beklaagde grapjes met zijn bewakers. „Ik mag u toch Abbas noemen? Dat is gemakkelijker dan die lange naam," stelt rechtbank- resident Arend voor. En Ab as Hamadei knikt beminne lijk. Hoe vriendelijk het ook moge lijken, het proces houdt direct verband met het lot van de ontvoerde Westduitser Rudolf Cordes in Bayrut. Onder de ontvoerders, leden van een fa natieke religieuze moslem- groep. bevinden zich waar schijnlijk enkele familieleden van de verdachte. Bovendien zit in de gevangenis van Frankfurt Abbas' 26-jarige broer Mohamad in voorarrest, die een dagvaarding tegemoet ziet wegens vliegtuigkaping, gijzeling, moord op een Ameri kaanse staatsburger en illegaal bezit van springstoffen. Het lot van Cordes hangt mede af van de afloop van het proces tegen Abbas Hamadei, zo hebben de ontvoerders van uit Bayrut laten weten. Rech ter Arend heeft daar op de tweede zittingsdag fel stelling tegen genomen. De magistraat heeft duidelijk gemaakt dat de rechtbank zich door dergelijke intimidaties volstrekt niet kan laten beïnvloeden, wat ook de consequenties voor Cordes mo gen ziin. Abbas Hamadei heeft vervolgens de ontvoerders op- geroepen Cordes vrij te laten, •verigens ontkent Abbas Ha madei iets te maken te hebben gehad met de ontvoeringen van Cordes en de inmiddels vrijgelaten Siemens-zakenman Alfred Schmidt. Maar het openbaar mihisterie heeft een paar ijzersterke troe ven in de hand, zoals de brief, die Schmidt kort na ziin ont voering naar zijn moeder had mogen schrijven en waarop de vingerafdrukken van Abbas3 Hamadei staan. Voorts is er een opname van een afgeluis terd telefoongesprek met ie mand in Bayrut waarop wordt gevraagd: „Hebben jullie de Duitser?" En Abbas antwoord de: „Ja we hebben hem", en vervolgens „We scheren hem droog" wat zoveel wil zeggen dat iemand wordt geslagen zonder dat er bloed vloeit. Verwacht mag worden, dat het openbaar ministerie de ko mende weken nog meer belas tend materiaal tegen Abbas Hamadei op tafel zal leggen. In totaal worden 69 getuigen en vier getuigen-deskundigen gehoord. De laatste zittingsdag zou op 10 februari zijn; wan neer het vonnis wordt gewe zen is niet bekend. DEN HAAG Na campagnes waarin de afgelopen anderhalve maand meer dan zestig doden vielen, worden overmorgen op de Filipijnen provinciale- en gemeenteraadsverkiezingen gehou den. De stafchef van het leger, Fidel Ramos heeft toegegeven dat de regering vrijwel machteloos staat tegenover de golf van geweld. Het leger bleek niet in staat alle kandidaten 150.000 voor ruim 1600 functies afdoende bescherming te bieden, aldus Ra mos. Maar hij merkte ook op dat voor Filipijnse begrippen de campagne niet buitengewoon gewelddadig was. Tijdens de cam pagne voor de parlementsverkiezingen in mei vorig jaar vielen 65 doden. In de aanloop naar de vorige lok?.e verkiezingen, in 1980, kwamen meer dan negenhonderd mer en om. Voor de Co- melec, de toezicht houdende kiesraad, is het geweld echter aan leiding geweest de verkiezingen in tien van de 73 provincies uit te stellen. De verkiezingen vormen de derde en laatste fase in het demo cratiseringsproces op de Filipijnen. Toen Aquino in 1986, na de val van Marcos, president werd, beloofde zij de democratie te herstellen. De eerste stap hiertoe was de invoering van een nieuwe grondwet. Deze kreeg vorig iaar februari tijdens een re ferendum de steun van een overweldigende meerderheid van de bevolking. De tweede fase werd drie maanden daarna voltooid met de verkiezingen voor twee kamers van het parlement. Ook die verkiezingen gaven grote steun voor Aquino te zien. Kort nadat zij als president was aangetreden ontsloeg Aquino duizenden plaatselijke functionarissen en wees plaatsvervangers aangewezen. Dit leidde in veel provincies tot onrust, omdat de ontslagen aanhangers van Marcos weigerden hun plaats af te staan en het kwam tot bloedige confrontaties met de door Aqui no aangewezen opvolgers. De keus van Aquino was bovendien niet altijd even gelukkig: in een aantal steden kwam het tot pro testen omdat zij incapabele en corrupte mensen had benoemd. Coupplannen Maar deze verkiezingen kunnen een einde maken aan deze ge schillen en zo bijdragen tot een grotere stabiliteit. Waarnemers in Manila wachten in spanning af of de verkiezingen opnieuw een grote zege voor de regeringscoalitie te zien geven. Opinie peilingen voor de verkiezingen zijn er niet. Maar wel vroeg een Filipiins dagblad haar lezers de mening over de president en haar beleid. In mei keurde nog zeventig procent van de onder vraagden het beleid van de president goed. Maar in het najaar was de populariteit van Aquino teruggelopen: toen was nog maar 55 procent tevreden over de gevolgde politiek. En hoewel het om lokale verkiezingen gaat, kan er nu toch voor de rege ring heel wat op het spel staan. Een nederlaag, of zelfs een middelmatige prestatie, van de kan didaten van de regeringspartijen kan worden uitgelegd als een teken dat de bevolking Aquino de rug toekeert. En dat kan rechtse militairen aanmoedigen opnieuw een poging te wagen de macht naar zich toe te trekken. Bij de parlemensverkiezingen stemden de militairen immers in meerderheid vodr Enrile, die in november 1986 uit de regering-Aquino werd gezet na geruch ten over coupplannen waarbij hij betrokken zou zijn geweest (ADVERTENTIE) Kom eerst naar de gezel lige vakantiebeurs in Utrecht. Dat is voorpret op zYi best Warlt vrijwel alle vakantielanden ter wereld presenteren zich op Vakantie '88 met een schat aan informatie. Reis om de wereld via een leuk dagje uit. Want er zijn attrakties voor het hele gezin. Zoals een skibaan, delta-vliegen, schietbaan, modeshow, en gastro nomische verrassingen uit alle windstreken. 13-17 januari. U JAARBEURS UTRECHT/HOLLAND Geopend: 13 januari van 14.00- 18.00 uur 14 t/m 17 januari van 10.00-1800 uur. Toegang:! 10.- p.pi Een dagje vakantiebeurs. Daar heb je straks weken plezier van.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7