Succes 06-nummers tikt door kraanvogel moet weer Voeden in ons land HANENLAND EcidócSouoant ZATERDAG 16 JANUARI 1988 PAGINA 5 SEKS OOK HUMOR, RODDELS, MUZIEK EN TIPS Daar waren ze weer! Hoewel het kerstreces van de Tweede Kamer officieel pas maandag ten einde loopt, vertoonden zich de afgelopen week alweer vele kamerleden aan het Binnenhof. Rustig onder het genot van een bakje koffie de ingekomen post doornemen, wat rapporten lezen, debatten voorbereiden en een beetje bijpraten met collega's. Heel verstandig. Niet op de eerste vergaderdag van het nieuwe jaar vanuit het niets de stress induiken, maar kalmpjes op gang komen. In de tot voor kort nog vrijwel uitgestorven wandelgangen waren dan ook menigmaal prachtige dialogen te beluisteren. „Hallo jongen! Ik zie dat je de feestdagen weer heelhuids bent doorgekomen. Hoe is het?" „Lekker joh, niks te klagen hoor. Overigens nog de beste wensen hè?" Van 't zelfde. Heb jij nog sneeuw gehad?" „Geen centimeter". Waar zat ie?" „Oostenrijk. Kitzbühl". „Foute boel. Je had naar Zwitserland moeten gaan, net als ik. Bij Interlaken. Prima piste hoor". „Ja, maar dan moest je zeker wel aardig omhoog". „Meterje of acht-/ negenen t win tighonderd „Zie je wel. Enfin, we hebben heerlijk gewandeld hoor. Da 's ook wel eens leuk. Alleen Jammer dat er nauwelijks zon was". InderdaadMaar ach. over een paar weken is het alweer Krokusreces, nietwaar? Kun je de schade inhalen „Zo is 't maar net!". Toch vormden de al dan niet mislukte wintersportvakanties niet hèt gesprek van de week. In de ontspannen keuvelarijen ging de meeste aandacht uit naar de nieuwjaarstoespraak die kamervoorzitter Dick Dolman op 4 januari tegenover de vertegenwoordigers van de parlementaire pers had gehouden. Dolman had de vinger gelegd op een zere plek die vele journalisten vorig jaar al meermalen hadden aangewezen: het is de laatste tijd zo saai in de politiek. Volmondig erkende de voorzitter dat de media gelijk hadden. „De spanning in onze vergaderingen hield niet over", zei hij, terugblikkend op het jaar 1987. Volgens Dolman wordt er wel hard gewerkt, maar ontbreekt het te veel aan vibratie, frisheid en vrolijkheid. De 'sjeu' is eraf. Hij herinnerde aan zijn voorganger Vondeling, die in de jaren zeventig een boek schreef met de titel „Tweede Kamer: lam of leeuw?" Woordkunstenaar Dolman zou Dolman niet zijn als hij daar geen variatie op had gevonden. „Tweede Kamer, mier of stier?" maakte hij ervan. „Mieren zijn nuttige beesten, maar ze vervelen eerder dan stieren", aldus Dolman. De les was duidelijk: het moet in 1988 maar eens uit zijn met het saaie gemier. De Kamer moet de horens opzetten en af en toe flink uit de neusgaten blazen. En als het kabinet met een rode lap de wei in komt, moeten de stieren van de regeringspartijen niet meer ongein teresseerd wegdren telen om het dollen aan de oppositiestieren over te laten, want dat schouwspel hebben we nu al vaak genoeg gezien. Volgende week kan de Kamer direct al tonen wat zij waard is, want er staan een paar pittige onderwerpen op de agenda, zoals de begroting van volksgezondheid en wegens succes geprolongeerd) de paspoortenaffaire. We hebben een goeie tip. De kamerleden zouden aan het begin van elke vergaderweek het zichzelf opgelegde alcoholmatigingsbeleid éven moeten vergeten. Voortaan drinke men eerst gezamenlijk een glas van die heerlijke volle Hongaarse wijn: Stierenbloed. Proost' Op een onstuimig politiek jaar! TRUBBELS reidlif- al in1 g ie beooc mei ir in4va: 2.0} HAAG - 06- 22.02. Aan de lijn Holthuis. Begeleid *een vrolijk muziekje }lt de roddeljournalist het weekblad Week- ■""*de laatste nieuwtjes iet beroemdhedencir- Jules Croiset heeft contact met zijn _w Puck, Bob Goed- uit de musical Max ïlaar heeft zijn been !js9bpken en op de bezit- van Johan Cruijff beslag gelegd door inca Catalana. van- »njde een schuld van ^'ÏOO gulden. na volgt een kort inter- tje met Dolf Brouwers, in- els al 51 jaar getrouwd lijn Greet. Hoe doe je dat „Je aanvaardt het ge- Ik kan niet zeggen dat gelukkig ben met haar, joort gewoon bij het le- uur »Het mooiste vind ik dat ®nde)0 steeds om me kan la- Onbedoelde humor, dt wat morgen op de jvard-lijn te verwachten irry Hay bloot voor de ca- *s. Dat wordt weer smul- ae^jbelooft Ben. Koop Week- zegt een vrouwestem aan gespind van het bandje. En ïdemok vooral de andere 06- mers van Teleservice. secop zorgen Freek de Jon- c°m(enk Spaan en Harry Ver- jen, Dolf Brouwers en rulnf Inbar voor de andere we"jke noten in het door teln$jnen gedomineerde 06- eer. i ook maar, met enige zo'n sekslijn gebeld. Wat mmjen de mensen te horen? ^net geduld kan opbrengen 'door een tegen het debiele ïunende dialoog heen te telen, raakt langzaam het bijster in een hoop gehijg ip hoge toon uitgesproken mpel. Ook hier: onbe- lumor. Het duurt voor- ig, want tijd is geld in business, en hoe langer tller blijft hangen, hoe t de kassa tikt. chten lummers. Wie nu nog kt een gat in de markt te moet even wachten. Er nog vierhonderd 06-aan- Wrs voor u. Variërend van lapioitanten tot eerzame ^nputerleveranciers, postor- Kfbedrijven en politieke par- h. U waagt, de PTT levert, {eacht of de boodschap nu weer betreft of een oproep Jerland weer blank te ma- X iedereen die aan zijn be- 3gsverplichting voldoet In vroeger tijden, ver voor de 06.-rage, raakte een centrale al overbezet als er meer dan één gewoon telefoontje binnenkwam. In de toekomst van de 06.-num- mers moet het dank zij de beeldtelefoon mogelijk zijn de persoon te zien wiens of wier stem via een bandje te horen is. kan een 06-nummer krijgen. En wie meent dat via de num mers de goede zeden worden geschonden, of zich geschokt voelt door het gebodene, moet de exploitant aanpakken en niet de PTT. zegt voorlichter Lenderink van het staatsbe drijf. Sinds in 1986 de eerste 06-lij- nen werden ingesteld, is er een explosieve groei geweest in het aantal aanvragen. Meest in het oog springend zijn de sekslijnen, die echter een rela tief klein deel uitmaken van het totale aanbod. Het waren die lijnen, die na publiciteit in een actualiteitenrubriek op te levisie zorgden voor totale chaos in de PTT-centrales. Meer dan drie miljoen mensen belden de dag daarop seks- nummers. waardoor het ande re 06-verkeer, gebruikt voor autotelefoon en semafoonver- foto's: pb keer. totaal in de verdrukking kwam De PTT heeft er in middels voor gezorgd dat her haling niet meer mogelijk is Vergenoegd Het staatsbedrijf moet zich vergenoegd in de handen wrij ven over de explosieve groei van het aantal 06-nummers. Cijfers over wat het oplevert kan de PTT niet geven, maar worden, moet ook het staatsbe drijf uitermate gelukkig zijn met deze uit Amerika overge waaide vorm van telefoneren. Voor de eigenaars van de 50 cent per minuut kostende koopnummers, waaronder de seks- en lachlijnen, staat er per minuut een vergoeding varië rend van vijf cent tot een kwartie tegenover. De rest is voor de PTT. Er zijn echter ook nog veel an dere 06-nummers, zoals de gratis nummers van dienstver lenende bedrijven, de infor matienummers, en de reser veringsnummers van bijvoor beeld bungalowparken. Die nummers leveren de PTT ook nog eens minimaal 20 en maximaal 40 cent per minuut op. „Maar je moet daarbij wel bedenken dat we een groot deel van dat geld weer inves teren in nieuwe lijnen", klinkt het bijna verontschuldigend uit de mond van PTT-voor- lichter Lenderink. Aan de andere kant van de lijn staan vooral de exploitan ten van de koopnummers grinnikend te wachten tot het schip met geld letterlijk bin nenvaart. Vierentwintig uur per dag, met soms wel vijftig lijnen, zijn ze bereikbaar voor een sexy verhaaltje. De ont wikkeling dat nu ook confe rences van bekende humoris ten als Sief van Oekel en Freek de Jonge op een 06-lijn worden gezet, is nieuw. De ex ploitanten zijn hard op zoek naar nieuwe vormen van com merciële telefoonexploitatie, nu het aantal gegadigden voor een 06-seksnummer nog steeds toeneemt en de dreiging van een neergang in de hausse gro ter wordt. En naar verluidt staan de artiesten die deze bandjes moeten volpraten in de rij om van deze ook voor hen aantrekkelijke nieuwe loot aan de geldboom een suc cesnummer te maken. Teleservice Harold Skene (32) is de man achter Teleservice. Een op het oog nieuwe onderneming, die echter al jaren blijkt te wer ken onder 'inspirerende' na men als seks-o-foon, sekslijn Nederland en lesbifoon. Nu de onderneming zogenaamd eer zaam geworden is door allerlei artiesten in het pakket op te nemen, een beurslijn te ope nen en een telefonische rod delrubriek te starten, is geko zen voor de firmanaam, Tele service. „De belangstelling voor de sekslijn neemt niet echt af, maar er komen er na tuurlijk wel steeds meer bij. Toen wij indertijd met Tele service begonnen hadden we al het idee om een soort week blad-pakket te bieden, met hu mor, informatie, roddel en erotiek. Maar omdat het aantal lijnen beperkt was hebben we ons in eerste instantie vooral gericht op iets waarvan we ze ker wisten dat het een succes zou worden: de sekslijnen. Nu ons aantal lijnen zich uitbreidt kunnen we ook met andere items komen". Veel moeite om de humoristen tot medewerking aan Teleser vice te bewegen heeft Skene niet gehad. „Artiesten houden van vernieuwing, van het ver leggen van grenzen. Voor hen is het een uitdaging. En ik kan zeggen dat we ze goed betalen. Maar ze leveren ook goed we/k: dagelijks andere verha len en sketchjes. Freek de Jonge heeft hier in onze eigen studio een heel programma in elkaar gezet, voor zestig tr publiek. Het is allemaal nieuw, geen compilatie van zijn one- man-shows". Skene wordt „doodmoe" van de verhalen dat de 06-lijnen zo'n goudmijntje zijn voor de exploitanten, „ledereen die dat denkt ziet die foto van tante Mien op de hoek voor zich, die met een cassetterecorder van honderd gulden een 06-num mer exploiteert en inderdaad geld als water verdient. Maar wat je met een bedrijf als het onze alleen al aan advertentie- kosten kwijt bent, aan studio ruimte en aan loonkosten, dat is enorm.We verdienen goed, maar niet zo goed als men wel wil doen geloven". Hoger tarief Misschien wordt dat anders als straks de mogelijkheid bestaat de tarieven verder te laten va riëren. Gesprekken van tien of vijftien gulden per minuut bijvoorbeeld, gereserveerd voor de kapitaalkrachtige Ne derlanders die wat sjieker aan hun telefonisch gerief willen komen. Of die hun advocaat of notaris bellen voor advies en gelijk, met het verstrijken van de minuten, de rekening voor dat advies betalen. Een moge lijkheid die eind dit jaar met de ingebruikname van een nieuwe 06-centrale werkelijk heid wordt. De bedrijven die de PTT heb ben verzocht een barrière in te bouwen voor het gebruik van 06-nummers door werkne mers, hebben een vooruitzien de blik gehad. Talloze bedrij ven zagen hun telefoonkosten huizenhoog oplopen. Want hoe onpersoonlijk de telefoon ook is, hij blijkt een onweerstaan bare aantrekkingskracht uit te oefenen op lust- en sensatie- zoekers. Harold Skene weet het gelijk aan zijn zijde, als hij droogjes opmerkt: „Dit is nog maar het begin. Het einde is nog lang niet in zicht". KOOS VAN WEES )e terugkeer van de kraanvogel als inheemse Voed vogel is het doel van het Plan Kraanvogel dat ntwikkeld is door verschillende instellingen. Bij let plan zijn betrokken het maandblad Grasduinen, Ie Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en de Am- Iterdamse dierentuin Artis. in de eerste plaats wordt er gewerkt aan een kraan- togel-vriendelijk klimaat in het Natuurpark Lely- itad. Dit park staat onder beheer van de Rijksdienst in de kraanvogels die er verblijven zijn van Artis. Er is een programma ontwikkeld om de vogels aan te moedigen zich voort te planten. Elk broedpaar krijgt een ruimte van ongeveer vijftien hectare. Voor bezoekers die nieuwsgierig zijn naar de gedra gingen van de vogels wordt een telescoop opge steld. Redacteur Jaap Loohuis van Grasduinen stond aan de wieg van Plan Kraanvogel. Hij heeft er enkele jaren over gedaan voordat hij enkele stappen dich ter bij zijn doel kwam. Maar het lijkt er nu op dat zijn droom werkelijkheid gaat worden. I'TySTAD - De kraan- Hel leeft in moerassige te streken. Internatio- °Pll worden die gebieden s (geduid met de naam itlands'. Op veel plaat- l worden die wetlands jgonnen en droog ge- Tö. Dat vormt een be- (iging voor veel planten .diersoorten. De kraan- tel is een van die he ugde soorten. ele eeuwen geleden broed er nog volop kraanvogels fwis land. In de moerassige leden in Groningen en (nthe en ook in Brabant f de kraan een normale Schijning. De vogel is op "schillende schilderijen van |e oude meesters terug te iden. Naarmate de moeras- I en veengebieden werden toggelegd en ontgonnen /d de kraan in de verdedi- 'g gedrongen. fcgzaam maar zeker ver- "een de vogelsoort uit -ons d en ging op zoek naar "Issige gebieden in andere _jden waar ze wel de kans igen zich in alle rust voort -"Planten. Nu doet de kraan- _jel ons land alleen nog aan de trek van Scandinavië »r Spanje en Noord-Afrika. Sflf> traditionele pleisterplaats gie Brabantse Peel. Ook daar preigt de industriële veront- iniging de vogels. '1 Plan Kraanvogel wil trek- Pde vogels er nu toe bren- niet langer in De Peel te Bden maar in de Oostvaar- P*plassen in Flevoland, een drassig gebied van 5.600 hecta re. De plassen die ontstaan zijn bij de inpoldering zijn in de laatste twintig jaar uitgegroeid tot een prachtig natuurreser vaat met talloze vogelkolonies. Studenten en wetenschappers bezoeken regelmatig de grote groepen aalscholvers, reigers, lepelaars en zilverreigers. Vlakbij de Oostvaardersplas- sen ligt het Natuurpark Lely stad. Een uitgestrekt park, 500 hectare groot. Het is de woon plaats van bizons, herten, wil de paarden en een groepje kraanvogels van de Amster damse dierentuin Artis. Die zijn gekortwiekt en kunnen niet vliegen. Maar ze hebben in de afgelopen herfst wel een aantal wilde kraanvogels die van het Noorden op weg wa ren naar warmere streken naar de grond gelokt. Als die groep vogels, afkom stig uit Artis, zich gaat ver meerderen kunnen meer con tacten ontstaan met de wilde trekkers. Het is de bedoeling dat dit gebied eerst een vaste pleisterplaats wordt voor de trekkende kraanvogels en la ter het nieuwe en meest zuide lijke broedgebied van de vo gels in West-Europa. De Nederlandse toekomstplan nen voor de kraan zijn ont wikkeld in nauwe samenwer king met de International Cra ne Foundation, een organisatie die de belangen van de vogels op wereldniveau behartigt. De kraan is in veel landen voor werp van grote zorg. In West- Duitsland bijvoorbeeld is de vogel het troetelkind van de natuurbescherming. Alleen om de weinige broedparen in Noord-Duitsland ter wille te zijn, worden hele moerassen op een grondige manier op nieuw ingericht. Er worden broedgebieden aan gelegd door kunstmatige ei landjes te vormen en het ge bied er omheen onder water te zetten. Berkenopslag wordt ge kapt en er wordt gezorgd voor plekken waar ouders met jon ge vogels voedsel kunnen zoe ken. Omdat de kraan gesteld is op absolute rust, worden de Duitse broedgebieden langs de Elbe en in Sleeswiik-Holstein in de broedperiode hermetisch afgesloten. Vogel wachters werken in ploegendienst om gedurende net hele etmaal geen mens en geen hond bin nen het gebied te laten. Deze methode heeft succes. Enkele jaren geleden kwamen op een bepaalde locatie niet meer dan vier broedparen voor, verleden jaar was dat aantal gegroeid tot 38. De Ne derlanders die ijveren voor de terugkeer van de kraan als broedvogel in ons land, steken van de Duitse vogelwachters op dit gebied het nodige op. Er zijn al verschillende bezoeken geweest om de kunst van het kranen lokken af te kijken en er volgen er zeker nog een aantal. De meeste broedparen komen voor in de Scandinavische lan den, Oost-Duitsland, Polen en Rusland. In de daar aanwezige uitgestrekte drassige gebieden worden in het voorjaar de eie ren gelegd en uitgebroed. Bekend is dat kranen zich erg hechten aan hun geboorteland. De eerste jaren vliegen de jon ge vogels die dan nog geen artner hebben steevast naar un geboortestreek terug. Rond hun vijfde of zesde jaar kiezen ze een partner en die blijven ze hun leven lang (twintig tot dertig jaar) trouw. Ook de eerste eieren die een kranenpaar produceert, worden meestal gelegd in de geboortestreek waar ze zelf uit het ei zijn gekropen. De vogels die overzomeren in Noord-Europa verzamelen zich in de herfst massaal in het noorden van Oost-Duitsland. Het eiland Rügen staat bekend als halteplaats voor duizenden kranen. Na de eerste strenge vorst trekt een groot deel daarvan naar het zuiden. De trekbaan van de vogels die naar Spanje vliegen raakt de oostgrens van ons land. Die baan loopt grofweg van Ant werpen via Deventer naar Bremen. Afhankelijk van windrichting en -sterkte komen sommige groepen trekkende vogels ver der het land in. Dat gebeurde onder meer in 1982 toen tot in Zeeland honderden kraanvo gels werden gezien die even aan de grond kwamen uitrus ten op hun lange reis naar Spanje. In 1960 werd een groep van dertig stuks waarge nomen in Friesland en enkele iaren geleden landden 18 craanvogels voor een rustpau ze in de omgeving van Em- men. De kraanvogel is een grote sta tige vogel met een grijs veren- pak dat aan kop en hals typi sche zwart-wit tekeningen vertoont. De kruin is rood. Het is een grondvogel die een aan klop moet nemen om in de Hoewel kraanvogels graag in afzondering broeden, kunnen ze met mensen toch goede relaties aangaan. Deze kraan dans van plezier bij het zien van zijn verzorger foto ap lucht te komen. Hij kan dus niet zoals een reiger dat bij voorbeeld doet, uit stilstand opvliegen. Trekkende kraan vogels vliegen meestal in een V-vorm. Daarmee sparen ze veel energie op hun lange vlucht omdat ze als het ware samen een gestroomlijnde wig vormen in de lucht. Bij het vliegen maken ze vaak een trompet-geluid dat ver klinkt. Tijdens de vlucht maken ze geen gebruik van thermiek zo als andere grote vogels (ooie vaars bijvoorbeeld) dat doen, maar ze vliegen een stuk en zeilen dan zonder de vleugels te bewegen een ander deel van de reis. De vogels zijn op hun vijfde of zesde jaar zover dat ze zich kunnen voortplanten. Het wijfje bouwt midden in het moeras een nest van planten en legt daar meestal niet meer dan twee eieren in. Die zijn grijsgroen met donkere vlek ken. Het paren van de vogels wordt vooraf gegaan door de balts: mannetje en wijfje dan sen dan om elkaar heen waar bij de vleugels gespreid worden. Ook daarbij trompet teren ze stevig. Het uitbroeden van de eieren neemt ongeveer dertig dagen in beslag, mannetje en vrouw tje broeden om de beurt. Ook de verzorging van de jongen als die eenmaal uit het ei ge kropen zijn, wordt door beide ouders gedaan. Tijdens het broeden en de eerste weken d$j ze jongen hebben, blijven de kraanvogels zo ver moge lijk weg van soortgenoten. In andere delen van het jaar zijn ze graag in grote groepen bij elkaar. Alleen of in te kleine groepen zouden ze ook niet de enorme trektochten kunnen maken die ze twee keer jaar ondernemen. Als voedsel voor deze vogels dienen plan ten, insekten, wormen en weekdieren maar als ze de kans krijgen verschalken ook wel kikkers, muizen en jonge vogels. In India zijn kraanvogels een symbool voor een gelukkig huwelijk omdat mannetje en vrouwtje elkaar nimmer meer verlaten als ze eenmaal voor elkaar gekozen hebben. JAN VAN KOOTEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5