sg D zv =Steeds meer management in landbouwopleidingen Hbo-studie welzijnswerk heeft een goede toekomst Bel uw goede voornemens vandaag nog Vacatures exacte vakken ^ijn moeilijk te vervullen „Goed gedrag in klas moet beloond worden" üïfc .Kauwgom gooi je niet in het bos,wel op straat' 070-92 46 91 RDAG 16 JANUARI 1988 ilSME =BE Jlaan 125991 rg 168 I56906 Strengheid is binnenkort niet meer nodig voor de leraar die orde in zijn klas wil houden. Integen deel: als kinderen iets vaker be loond worden, znilen zij meer ple zier aan de les beleven en zich veel rustiger gedragen. Dit onder vond sociaal-psycholoog Aart Veldhuijsen van de Universiteit van Amsterdam. Om de ordeverstoringen tot een aanvaardbaar peil terug te bren gen, ontwikkelde Veldhuijsen een plan waarbij goed gedrag syste matisch wordt beloond. Kinderen strafwerk geven of de klas uit sto ren werkt niet, aldus Veldhuijsen. Ze zien namelijk niet het verband tussen hun gedrag en de straf die zij krijgen. Daarom is het juist veel beter leerlingen voor goed ge drag te belonen. Op zich is dat geen nieuw idee. Menigeen herinnert zich nog de stempel met konijn of eekhoorn, die op de lagere school in het schrift gezet werd als het werk netjes gemaakt was. Kinderen hebben die complimentjes hard nodig. Met deze gedachte waagde Veld huijsen zich aan een experiment op een Amsterdamse basisschool in de Bijlmer, waar meer dan tachtig procent van de kinderen uit minderheidsgroepen afkomstig is. Tijdens de lessen verkeer en wereldoriëntatie, waarbij de on derwijzeres grote moeite met de orde had, werd het gedrag van de leerlingen in de klas bestudeerd. Ongewenst gedrag werd onderver deeld in houding, voor de beurt praten, slaan en frummelen. Ver volgens werd bij het wisselen van de les, het uitleggen en het uitvoe ren van de opdrachten geturfd. Vóór het experiment vertelde de onderwijzeres dat goed gedrag zou worden beloond met een ster die later tegen een kleurenplaatje kon worden ingewisseld. Zelf kreeg zij de opdracht wanordelijk gedrag zoveel mogelijk te negeren. De resultaten waren spectaculair. Bij het wisselen van de les zaten alle leerlingen binnen een minuut op hun plaats. Het percentage leerlingen dat tijdens het lesgeven goed meedeed steeg van 37 naar 64 procent en de opdrachten wer den nn door 74 in plaats van door veertig procent van de leerlingen goed uitgevoerd. Vijf maanden la ter vonden de leerlingen het vak nog steeds leuk, verzorgden zij hun huiswerk beter en onthielden meer van de stof. FRANK DE KLERK EGATIEF BEELD LERAARSCHAP IE f' i school, die een leraar natuur- 2' uhde of economie zoekt, zal er jwelijks in slagen de vacature vuld te krijgen. Ook voor de riJ fken wiskunde en scheikunde er niet voldoende leerkrachten. ie toekomst dreigt er een tekort biologen en leraren Duits. ch bleek onlangs uit een enquête van Nederlands Genootschap van Lera- i dat de meeste leerlingen eindexamen 21 uillen doen in vakken als wiskunde en inomie. Staatssecretaris Ginjaar-Maas gbaarurt dit aan door meisjes op te roepen icte vakken in hun pakket te kiezen. msirekr probleem is alleen voldoende lera- te vinden. ^^e aanmeldingen voor het vak natuur- jide zijn de afgelopen jaren schrikba- -pd teruggelopen", zegt drs. J. Roos, I; voorzitter is van de faculteit educa- ve opleidingen in de Hogeschool Rot- Jdam. „Dat komt nu tot uitdrukking ■een tekort aan leraren voor het voort zet onderwijs. Het effect wordt ver- ;rkt doordat 30 a 40 procent van de af studeerden niet voor het onderwijs Bar voor het bedrijfsleven kiest". ,s het huidige aantal aanmeldingen niet ngt zal over vijf jaar volgens het Ne- irlands Economisch Instituut slechts in V helft van het aantal benodigde twee degraads natuurkundeleraren worden voorzien. Bij de universitaire lerarenop leidingen is het beeld nog bedroevender dan op de Hogeschool Rotterdam. „De aanvangssalarissen in het onderwijs zijn een aantal jaren geleden sterk ver laagd". verklaart Roos de situatie. „Daar komt bij dat zeker in het westen van Ne derland het enthousiasme voor het le raarschap met bijzonder groot is. Het beeld dat men van de leraar heeft is niet positief. En zeker in de grote steden vor men de leerlingen een probleem". Overstap „Een andere moeilijkheid is dat het on duidelijke onderwijsbeleid de positie van leraar geen goed heeft gedaan. Vijftien jaar lang is er warrigheid geweest. In de politiek bestonden sterk verschillende opvattingen over het doel van het on derwijs. Onduidelijk bleef wat wij als maatschappij met het onderwijs aanwil- den". De overstap van leraren natuurkunde naar het bedrijfsleven wordt volgens Roos trouwens vergemakkelijkt door de ruime aandacht die er tijdens hun oplei ding aan informatica besteed wordt. „Het bedrijfsleven zelf hecht overigens meer waarde aan vaardigheden als het overdragen van kennis dan aan de ken nis van de informatica zelf. Die wordt vaak door scholing binnen het bedrijf bijgespijkerd", heen Roos ervaren. Roos ziet het tekort aan leraren dan ook als een serieus knelpunt bij de de voor lichtingscampagne 'Kies exact', waarmee staatssecretaris Ginjaar-Maas meisjes wil stimuleren meer wiskunde en natuurwe tenschappen in hun pakket te stoppen. Dat probleem kan worden opgelost als meer leerlingen die in het voortgezet on derwijs vakken als natuurkunde en eco nomie volgen, voor het leraarschap kie zen waardoor het tekort wordt aangezui verd. „Dat noemen wij het varkenscyclus-ef fect", zegt Roos. ,.Je ziet het ook bij de pabo's. Door het tekort aan werkgelegen heid in het basisonderwijs, zijn er de laatste tien jaar weinig aanmeldingen op de pabo geweest. Daardoor dreigt er nu een groot tekort aan die leerkrachten in de grote steden. Hetzelfde zie je bij de lerarenopleiding economie, waar het aantal aanmeldingen dit jaar weer geste gen is". Volgens Roos is het dan ook moeilijk een voorspelling te doen welke beroeps opleidingen straks goed in de markt lig gen. „Als je nu een studie gaat beginnen is de situatie over vijf jaar anders. Op het ogenblik zie je de arbeidsmarkt voor informatica dichtstromen. De markt kan van het ene op het andere moment ver zadigd zijn". FRANK DE KLERK in leerling aan het werk in de proeftuin van de middelbare tuinbouwschool Huis te Lande in Rijswijk. In dit tyect worden ook zaken in de sfeer van het „middenmanagement" geleerd, als planning, overleg en voorlichting. FOTO: CF.F.S VERKERK flensen die een opleiding doen in Ie landbouw krijgen steeds meer te naken met management. Zowel Jndbouwopleidingen op middel laar en HBO-niveau als op univer- "Itair niveau besteden daar veel jandacht aan. Op de vijf Agrarische Hogescholen In Nederland is geen aparte oplei- üng voor management, maar het »yak" is wel opgenomen in het stu dieprogramma. Niet alleen in de richting agrarische be- ïrijfskunde, maar ook in onder meer de itudierichtingen tuinbouw, cultuurtech niek en Nederlandse en tropische land bouw. Van degenen die aan de Agrari- iche Hogescholen afstuderen, gaat acht lot tien procent de landbouw in. Velen linden echter werk bij bijvoorbeeld loprlichtingsdiensten, marketing-organi- jaties of instellingen voor toegepast on- lerzoek. JWerkgevers (Mevrouw M.C. Gimbrère, beleidsmede werker arbeidsmarktaangelegenheden van de Stichting Samenwerking Hoger Agrarisch Onderwijs in Wageningen, stelt dat managementvaardigheden steeds meer worden gevraagd door werk gevers. Volgens haar komt dat onder meer doordat de vakkennis veel sneller veroudert dan vroeger: „Werkgevers hebben daarom graag mensen die goed kunnen overleggen, plannen, rapporte ren en in teamverband kunnen werken. Dan brengen zij ze zelf zo nodig de ont brekende vakkennis bij. Dat klinkt mis schien wat overtrokken, en natuurlijk doen de studenten erg veel vakkennis op tijdens hun opleiding, maar in grote lij nen is dat wel de houding van de werk gevers". Management Ook de Landbouw Universiteit in Wage ningen heeft geen aparte management opleiding, maar organiseert volgend stu diejaar twee post-doctoraal opleidingen van een jaar. waarin diep wordt inge gaan op managementaspecten van de landbouw. Het gaat om de cursussen Agri-business en Agro-informatica. „Er zijn nu al veel mensen die na voltooiing van de ingenieursopleiding elders een managementopleiding volgen", aldus een woordvoerder. „In Wageningen op geleide mensen gaan meestal niet zelf op landbouwbedrijven werken, maar meest al in andere delen van het bedrijfs leven". Op middelbare land- en tuinbouwscho len wordt management ook belangrijker. Directrice J.H. Pouw van de middelbare tuinbouwschool „Huis te Lande" in Rijswijk: „Hoewel het eigenlijke mana gement meer behandeld wordt op de ho gere opleidingen, besteden wij veel aan dacht aan zogenaamd middenmanage ment. Hoe geef je als voorman voorlich ting in een bedrijf, hoe houd je werkbe sprekingen en maak je kleine beheers plannen. Dat soort vaardigheden wordt steeds meer gevraagd in het bedrijfs leven. Ik denk dat dat vooral komt door de schaalvergroting: bedrijven worden groter en verdelen het management over verschillende functies. Daardoor moeten steeds meer werknemers actief aan het management kunnen deelnemen., We oe fenen dat onder meer in de proeftuin bij T)nze school. De leerlingen werken daar in groepen aan. Ze overleggen met el kaar wat ze gaan doen, ze stellen plan nen op en kunnen ook aan anderen uit leggen waar ze mee bezig zijn. Ik denk zeker dat het hun kans op een baan ver groot als ze dat hebben geleerd". PETRA DE VRIES A. J. Ouwerkerk, voorzitter van het bestuur van de Leidse Hogeschool in een van de praktijklokalen. FOTO: WIM VAN SOORT De Hogere Beroepsopleidingen Jeugdwelzijnswerk en Bejaarden- welzijnswerk beginnen volgend stu diejaar in Leiden, als voldoende studenten uit deze regio zich aan melden. Nu worden deze opleidin gen van de Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs nog uitsluitend in Den Haag gegeven. „Als we met een groep studenten in Leiden kunnen beginnen, dan doen we dat", zegt A.J. Ouwerkerk, voorzit ter van het college van bestuur van de Leidse Hogeschool voor Be roepsonderwijs. Beide opleidingen duren vier jaar. Jeugdwelzijnswerk leidt op voor functies bij instellingen voor jongeren die licha melijk of geestelijk gehandicapt zijn, ziek zijn. emotionele stoornissen hebben of in sociaal opzicht tekort komen. De hogere beroepsopleiding bejaarden welzijnswerk is een vierjarige dagoplei ding, gericht op de uitoefening van be roepen binnen het welzijnswerk voor ou deren. De opleiding is in 1983 van start gegaan en is uniek in Nederland, zegt Ouwerkerk: „Ik verwacht dat de belang stelling voor deze studie sterk zal toene men gezien de vergrijzing". Afgestudeer den kunnen gaan werken in verpleeg- en verzorgingshuizen, dienstencentra, club- en buurthuizen, gemeenten, provincies, ouderenbonden of bij het algemeen maatschappelijk werk. Studenten die deze opleidingen willen volgen, kunnen nu nog alleen terecht in Den Haag. bij het Instituut voor Hoger Sociaal-Agogisch Onderwijs aan de Dr. Kuyperstraat. Dat is het voormalige Ma ter Dei, dat sinds augustus vorig jaar on derdeel is van de Leidse Hogeschool. Het is de bedoeling dat deze sector in de toekomst in zijn geheel naar Leiden ver huist. Drie gemeenten Nu zijn de verschillende onderdelen van de Leidse hogeschool gevestigd in drie gemeenten: Leiden, Leiderdorp en Den Haag. In een gebouw aan de Leidse En- degeesterwatering zetelt de sector hoger gezondheidsonderwijs met de studierich tingen verpleegkunde, fysiotherapie en logopedie. De voormalige Laboratori- umschool Rijnland in Leiderdon) maakt eveneens sinds augustus vorig jaar deel uit van de Leidse Hogeschool. Het grootste gedeelte van de ongeveer 2000 studenten volgt lessen in Leiden. Wanneer al het onderwijs in de sleutel stad wordt gegeven, kan Ouwerkerk niet zeggen. „Uit het huisvestingsplan van het ministerie blijkt dat er geen haast wordt gemaakt met de centrale huisves ting in Leiden". Dat spijt Ouwerkerk, want: „Meerdere lokaties kosten natuurlijk extra man kracht. energie en geld. En juist om geld te besparen, zijn de scholen gefuseerd". Hij maakt een vergelijking met het bedrijfsleven: „Daar komt men lang zaam terug van centralisatie. Bij het on derwijs moeten we eerst groot worden, en wellicht dat we over een aantal jaren weer kleiner worden. Jammer dat het onderwijs achterloopt", zegt hij. Wrang De Leidse Hogeschool is een „gezonde school", vindt Ouwerkerk. Daarom noemt hij het „wrang" dat de school sinds de fusie in augustus vorig jaar al een domper heeft moeten verwerken. De Hbo-raad heeft geadviseerd de richting logopedie in Leiden op te heffen. De Leidse Hogeschool heeft al actie ge voerd om de studierichting logopedie te behouden. Als deze richting verdwijnt, valt een belangrijk onderdeel weg van de gezamenlijke propadeuse van de studie richtingen logopedie, verpleegkunde en fysiotherapie. De opleiding kan pas sinds twee jaar in Leiden worden ge volgd. In augustus werd toestemming verkregen voor uitbreiding van het ge bouw aan de Endegeesterwatering, ten behoeve van logopedie. De kosten be droegen een miljoen gulden. Net als de Leidse hogeschool kent ook de Haagse hogeschool een opleiding fy siotherapie. Twee van dergelijke oplei dingen zo dicht bij elkaar is wat te veel van het goede, oordeelde de Hbo-raad. Ouwerkerk ontkent dat de Leidse en Haagse Hogeschool eikaars concurrenten zijn: „De scholen bestaan al jaren en hebben elkaar nooit gebeten", beweert hij. De besturen van beide scholen heb ben onlangs verklaard te willen gaan sa menwerken. Hoe die samenwerking er uit gaat zien. is volgens Ouwerkerk nog niet te zeggen. „Dat ligt aan de druk die op ons wordt uitgeoefend". De besturen willen in elk geval voorkomen dat een van de twee opleidingen moet verdwij nen. Een door minister W. Deetman van on derwijs ingestelde commissie van „wijze mannen" moet een oordeel geven over het advies van de Hbo-raad. JANET VAN DIJK In onze betonnen woonves- tingen waar elk ongepland grassprietje effectief lijkt te zijn uitgebannen, dreigen vooral kinderen steeds meer vervreemd te raken van de natuur. Zij weten soms niet eens dat melk uit een koe komt in plaats van uit de fabriek. Om te onderzoeken of kinderen inderdaad zo weinig van de na tuur weten als door velen wordt gevreesd, hield de Utrechtse Stichting Milieu-Educatie in Utrecht twee jaar geleden een onderzoek onder ruim 850 leer lingen uit de tweede en derde klas van mavo, lbo en midden school. Het onderzoek werd het afgelopen jaar uitgegeven. Als conclusie stelt de stichting dat leerlingen uit het voortgezet on derwijs wel veel van de natuur weten en er ook mee begaan zijn, maar dat de toepassing van die kennis soms wal pro blemen oplevert. Marcel Daems van Milieu-Edu catie: „De kinderen begrijpen bijvoorbeeld niet dat voor fa- brieksprodukten als plastic ook natuurlijke grondstoffen nodig zijn. Verder begrijpen ze niet goed hoe ze zichzelf natuur vriendelijk kunnen gedragen: zo zullen veel scholieren nooit een papiertje weggooien in een bos. maar wel op straat. Vol gens hen zijn dat twee heel ver schillende dingen". (ADVERTENTIE) Het Is nü weer tijd om 'n jaar wijzer te worden. Deze maand starten de nieuwe opleidingen aan het Studiecentrum van de Gemeentelijke Dag- en Avond- Scholengemeenschap. Tevens is dit de laatste gelegenheid om nog dit studiejaar bij de GDAS in te stappen voor MAVO, HAVO, VWO of MEAO. Bel daarom vandaag nog, want wat er met uitstel gebeurt weet u nog van de afgelopen jaren. Voorkom een achterstand, want die is moeilijk in te halen. Kies voor de zekerste weg. Volwassenen Onderwijs waar de Gemeente achter staat. Voordelig en degelijk. Opleidingen verspreid over Den Haag en Wassenaar. Inschrijving iedere werkdag van 10.00 tot 13.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur en maandag- en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Boylestraat 20 (zijstraat van Hl ::i::»:?;|:K|||:::a de Valkenboslaan), Den Haag.Tel.: 070-924691. hiss "Hl"" Wassenaar: 01751-12693. Studiecentrum^ Machineschrijven Tekstverwerken beginners Tekstverwerken gevorderden Notuleren Secretariele vaardigheden Eng. handeiscorrespond. Informatica Computerboekhouden Basisboekhouden PD Boekhouden PD Marketing Nieuw: Leren solliciteren GDAS VWO in 1.2 of 3 jaar HAVO in 1 of 2 jaar MAVO in 1.2 of 3 jaar MEAO in 1 of 2 jaar Ook studie per vak Lessen overdag of 's avonds Middenstand Ned voor anderstaligen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 37